Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική  (Αναγνώστηκε 26585 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pangeopal

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάχνωντας κάνεις όνειρα...
    • Προφίλ
Λοιπόν, έχω μια ακουστική κιθάρα Yamaha της αξίας των 200 Euro. Σκέφτομαι να την κάνω ηλεκτρακουστική...
Μπορείετε να με διαφωτίσεται για το αν "λεει" και αν υπάρχει καμιά οικονομική λύση για να γίνει αυτό (όχι πάνω από 150 ευρώπουλα!)... ;)
Πρέπει να κοιτάς εκεί που θες να πας...
...Αλλιώς θα πας εκει που κοιτάς!!!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #1 στις: 05/06/03, 21:11 »
Θα σου προτεινα αν ειναι να την τρυπισεις,να την πειραξεις γενικως πολυ να μην την μετατρεψεις... ειδικα αν την τρυπισεις θελει προσοχη,γιατι μπορει να χασει πολυ οσον αφορα το θεμα του ηχου...τωρα βεβαια αφου ειναι της ταξεως των 200 ευρω,δεν εχει και τα φοβερα ξυλα οποτε ισως να ειναι μια καλη λυση αν θες ενισχυτη..αλλα και παλι δεν το συνιστω...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #2 στις: 06/06/03, 18:44 »
Οι λύσεις που υπάρχουν δεν είναι και πολλές.
Η πρώτη και καλύτερη είναι να μπεί σένσορας κάτω από τον καβαλάρη όπως έχουν κανονικά οι ηλεκτρακουστικές.
Αυτό κοστίζει όμως περισσότερα από 200 Euro.
Η δεύτερη είναι να βάλεις κάψα πάνω στο σώμα της κιθάρας...
Εδώ δα βρείς κάψες και με λιγότερα από 100 Euro...
Το αποτέλεσμα βέβαια ίσως δεν σε ικανοποιήσει αρκετά ( το έχω κάνει στην δική μου Yamaha ). Δε λέω καλούτσικα περνάει ο ήχος στην κονσόλα αλλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με τον τρόπο Α.

Άσε που μάλλον θα χρειαστείς και ένα ειδικό προενισχυτάκι για αυτή τη δουλειά ώστε να μπορεί να σου δώσει Balanced έξοδο για να μην βγάζεις φύσημα αν ανεβάσεις την ένταση.

Καλύτερα πάντως άστην όπως είναι και αγόρασε καμιά ψευτοovation ηλεκτρακουστική με 350-400 Euro...
Καλύτερα θα παίξει στο βύσμα από οποιαδήποτε μετατροπή κάνεις σε αυτή που έχεις...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #3 στις: 13/09/05, 23:19 »
Γειά!
Μήπως γνωρίζετε αν γίνεται να μετατρέψω μια ακουστική σε ηλεκτρακουστική χωρις να μεσολαβήσει κάποιος τεχνικός; Πρόκειται για πολύ φτηνή κιθάρα, γι'αυτό δε θα ήθελα να ξοδέψω πολλά χρήματα. Γνώρίζει κανένας τη διαδικασία με την οποία περνιέται ο μαγνήτης; Οι μαγνήτες συμπεριλαμβάνουν και την αντίστοιχη προενίσχυση; Είναι δυνατο να μεταφέρω το μαγνήτη και την προενίσχυση σε άλλη κιθάρα αν αποφασίσω να αγοράσω κάποια στιγμή μια ακριβότερη;

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #4 στις: 15/09/05, 14:04 »
Δες εδώ...http://forum.kithara.gr/index.php?topic=4472.0

Μαγνητης δεν μπαίνει σε ακουστική.Μπαίνει πιεζοηλεκτρικός κρύσταλλος κάτω από τον καβαλάρη.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες τεχνικές..
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #5 στις: 17/09/05, 20:53 »
Δες εδώ...http://forum.kithara.gr/index.php?topic=4472.0

Μαγνητης δεν μπαίνει σε ακουστική.Μπαίνει πιεζοηλεκτρικός κρύσταλλος κάτω από τον καβαλάρη.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες τεχνικές..


Επίσης μπαίνει το κλασικό μικρόφωνο το οποίο φέρουν οι περισσότερες ακουστικές της αγοράς...

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο και το έξοδο να κάνεις τη μετατροπή. Με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις μια φτηνή ηλεκτρακουστική...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #6 στις: 18/09/05, 23:25 »
Δες εδώ...http://forum.kithara.gr/index.php?topic=4472.0

Μαγνητης δεν μπαίνει σε ακουστική.Μπαίνει πιεζοηλεκτρικός κρύσταλλος κάτω από τον καβαλάρη.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες τεχνικές..

Φυσικά και μπαίνει

http://www.thomann.de/thoiw2_dean_markley_pro_mag_sc1_prodinfo.html
http://www.thomann.de/thoiw2_seymour_duncan_woody_serie_prodinfo.html
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #7 στις: 25/09/05, 01:57 »
Εγω προσωπικα πριν λιγες μερες μετετρεψα την φτηνη ακουστικη που εχω (epiphone PR-100)  σε ηλεκτρακουστικη βαζοντας ενα φτηνο κρυσταλλο (30 ευρω μαζι με την εγκατασταση 20 ο πιεζοκρυσταλλος ,στον Δημου) κατω απο τον καβαλαρη ( αν ηθελα να διαθεσω πολλα θα επαιρνα καινουρια ηλεκτρακουστικη ) και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο ουτε καν που ηλπιζα να ακουγεται τοσο ωραια. Πιστευω οτι ο πιεζοκρυσταλλος ειναι μια πολυ καλη λυση απο οτι φανηκε!!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #8 στις: 26/09/05, 09:27 »
Δες εδώ...http://forum.kithara.gr/index.php?topic=4472.0

Μαγνητης δεν μπαίνει σε ακουστική.Μπαίνει πιεζοηλεκτρικός κρύσταλλος κάτω από τον καβαλάρη.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες τεχνικές..

Φυσικά και μπαίνει

http://www.thomann.de/thoiw2_dean_markley_pro_mag_sc1_prodinfo.html
http://www.thomann.de/thoiw2_seymour_duncan_woody_serie_prodinfo.html


Μάλιστα...δεν το ήξερα..όσο μεγαλώνει κάποιος μαθαίνει.Πραγματικά δεν έχω δει ακουστική με μαγνήτη.Ωστόσο μπορεί ο μαγνήτης να πάρει τον ακουστικό ήχο της κιθάρας?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #9 στις: 26/09/05, 21:01 »
Μάλιστα...δεν το ήξερα..όσο μεγαλώνει κάποιος μαθαίνει.Πραγματικά δεν έχω δει ακουστική με μαγνήτη.Ωστόσο μπορεί ο μαγνήτης να πάρει τον ακουστικό ήχο της κιθάρας?

Όχι. Όπως και στην ηλεκτρική μεταφράζει τον παλμό των χορδών σε ηχητικό σήμα βασιζόμενος στην μαγνητική επαγωγή. Ο καλύτερος τρόπος για να έχεις και την ακρίβεια ενός μαγνήτη και την ακουστική της κιθάρας είναι να παίρνεις το σήμα από τον μαγνήτη (pickup είτε piezo) και να το μιξάρεις με το σήμα ενός μικροφώνου. Αρκετές ακουστικές έχουν τόσο πιεζοηλεκτρικό κρύσταλλο όσο και μικροφωνάκι μέσα στο σώμα και ρυθμίζουν την αναλογία με έναν προενισχυτή όπως οι Fishman...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #10 στις: 06/01/07, 00:40 »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Έχω μια ηλεκτροακουστική Jackson, στην οποία δεν είμαι ευχαριστημένος και πολύ με τα ηλεκτρικά τις και κυρίως με τον μαγνήτη  που έχει.

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση, κάποια ιδέα τη μπορώ να κάνω για να έχω ένα καλύτερο ήχο;

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #11 στις: 06/01/07, 00:43 »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Έχω μια ηλεκτροακουστική Jackson, στην οποία δεν είμαι ευχαριστημένος και πολύ με τα ηλεκτρικά τις και κυρίως με τον μαγνήτη  που έχει.

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση, κάποια ιδέα τη μπορώ να κάνω για να έχω ένα καλύτερο ήχο;

Τί μαγνήτη έχει? Πιεζοκρύσταλλο? Μικροφωνάκι? Μαγνήτη κανονικό στην τρύπα? ή κάποιο συνδυασμό των προηγουμενων...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #12 στις: 06/01/07, 03:14 »
Ayτα ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει, λιγο τσιμπημενα βεβαια...

http://www.fishman.com/

το καλο πληρωνεται!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #13 στις: 06/01/07, 18:58 »

Τί μαγνήτη έχει? Πιεζοκρύσταλλο? Μικροφωνάκι? Μαγνήτη κανονικό στην τρύπα? ή κάποιο συνδυασμό των προηγουμενων...
[/quote]

Επάνω έχει  Πιεζοκρύσταλλο…

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #14 στις: 10/01/07, 22:31 »
http://www.emginc.com/displayproducts.asp?section=Acoustic&categoryid=3&catalogid=63
Το έχει ένας φίλος μου και μου αρέσει πολύ ο ήχος του που θεωρώ οτι είναι καλύτερος απο τους προενισχυτές της fishman που έχω δοκιμάσει σε κιθάρες των 400€ αλλα και απο τον δικό μου Takamine. Μειονέκτημα οτι δεν έχει equalizer αλλα μάλλον μπορείς να συδέσεις το ήδη υπάρχον της κιθάρας. Πριν 1 χρόνο 150€ με τοποθέτηση απο το λιόλιο.
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #16 στις: 10/03/07, 23:21 »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα γράψω τις απόψεις μου γι αυτο το θεμα εδώ.

Κατά κοινή ομολογία η ακουστική ηχογραφείται σωστά και με όγκο ΜΟΝΟ με μικρόφωνα>Κάτω από αυτό το σκεπτικό,εφαρμόζω προσωπικά σαν κανόνα ,ό,τι λεφτά δίνω για ακουστικές να έιναι για την αξία των ξύλων και τον ακουστικό ήχο .Ένας ακόμη λόγος για αυτό είναι οτι στη συντριπτική τους πλειοψηφία,τα πιεζοηλεκτρικά συστήματα που έχουν συνήθως οι έτοιμες ηλεκτρακουστικές (πέρα από τα ΠΟΛΥ ακριβά) δεν αποδίδουν καθόλου καλά τον ακουστικό ήχο,παρά ακούγεται μια πλαστικίλα που δεν θυμίζει καθόλου ήχο ακουστικής κιθάρας,αλλά περισσότερο φέρνει σε φτηνό μπουζούκι.Κοινώς ποτέ δεν θα αγόραζα μια ηλεκτρακουστική (εξαίρεση η περίπτωση να δούλευα σαν ακουστικός κιθαρίστας σε μαγαζί,οπότε θα έπαιρνα μια αυστηρά ηλεκτρακουστική κιθάρα (Ovation-Gοdin κλπ).

Αν κάποιος λοιπόν έχει μια ακουστική με αξιοπρεπή ήχο και θέλει να την βγάλει από πχ κονσόλα για πρόβα ή live,oι λύσεις είναι κατά τη γνώμη μου περιορισμένες:

1)Απορρίπτεται το πιεζοηλεκτρικό γιατί συνήθως έρχεται με το κουτάκι preamp+eq που απαιτεί μεγάλη τρύπα στα πλαϊνά της κιθάρας και το ηχητικό αποτέλεσμα δεν αντισταθμίζει τη θυσία αυτή.

2)Μετριος μαγνήτης + εξωτερικό preamp/acoustic DI.Με σχετικά μικρό κόστος (50-80e ένας αξιοπρεπής μαγνήτης + 30-???e το DI),η λύση αυτή συγκεντρώνει πολλά πλεονεκτήματα καθώς οι μαγνήτες αυτοι φοριούνται σε μια κιθάρα είτε μόνιμα (κάνοντας μια μικρή τρύπα για το jack) ή περιστασιακά χωρίς να χρειαστεί καμμία μετατροπή. (πχ εγω χρησιμοποιούσα τον Fishman Neo-D MONO κατά τη διάρκεια των προβών σε studio και μετά τον αφαιρούσα .Διαρκεια συνολικής διαδικασίας<5 λεπτά).Eξαλλου ένα acoustic DI ή καποιος προενισχυτής μικροφώνου είναι κάτι που συνήθως υπάρχει σε ενα home studio ούτως ή αλλως.πχ για την περίπτωση αυτη:οι μαγνήτες που αναφέρθηκαν παραπάνω + αυτό  ή αυτό

3)Ακριβος μαγνήτης σαν αυτόν.Προσωπικά κατέλήξα εκεί γιατί είναι ο μόνος τρόπος να ακούγεται πραγματικά σαν ακουστική, μια κιθάρα που συνδέεται σε κονσόλα.Ο λόγος είναι η επιπλέον ύπαρξη ενός πυκνωτικού μικροφώνου που μιξάρεται με το σήμα του μαγνήτη.Εϊναι πολλά βέβαια τα λεφτά,αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην εκάστοτε επόμενή μου κιθάρα,οποτε τον θεωρώ μια επένδυση για τον ηλεκτρακουστικό ήχο.

Αυτά από μένα για το θέμα :)
Αν υπάρχουν κι άλλες απόψεις ας ειπωθούν, γιατί νομίζω ενδιαφέρει πολλούς το θέμα ;)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #17 στις: 11/03/07, 00:00 »
Διαθέτω μια ακουστική Yamaha FG-412 αγορασμένη το 2000, προς 100.000 δρχ.
Οι απαιτήσεις μου τότε ήταν ανύπαρκτες.
Μετέπειτα όταν ήρθα φοιτητής Θεσ/κη, χρειάστηκε να ηχογραφήσω, κ να την χρησιμοποιήσω στο studio.
Αγόρασα μετά από αρκετό ψάξιμο κ συμβουλές ειδικών, τον εξής μαγνήτη (Woody XL):
http://www.seymourduncan.com/products/acousticdescr.shtml

Στο studio συνδέεται κατευθείαν με τη κονσόλα κ προσφέρει πάρα πολύ καλό ήχο.
Εννοείται ότι μπορεί να προενισχυθεί, ή να μπει σε ακουστικό ενισχυτή.
Γενικά, είμαι υπερευχαριστημένος.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 18:28 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #18 στις: 11/03/07, 14:02 »
Na parathrisw oti yparxoyn gia akoystikh ki8ara kai clip poy koympwnei h zwnh sto katw meros toy swmatos moy perilambanoyn thn e3odo gia na mpei to Jack panw, opote den xreiazetai kapoia extra trypa se kapoio allo shmeio.
Epishs yparxoyn kai mikrofwna epafhs poy kollane panw sto swma ths ki8aras kai dinoyn kalo hxo (kai kapoia se styl "mantalaki", alla den gnwrizw thn apodwsh toys)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #19 στις: 11/03/07, 18:24 »
Na parathrisw oti yparxoyn gia akoystikh ki8ara kai clip poy koympwnei h zwnh sto katw meros toy swmatos moy perilambanoyn thn e3odo gia na mpei to Jack panw, opote den xreiazetai kapoia extra trypa se kapoio allo shmeio.

Aυτό το σημείο εννοώ κι εγώ όταν μιλάω για μόνιμη εγκατάσταση μαγνήτη,δεν εννοούσα τρύπα κάπου αλλού ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #20 στις: 23/06/09, 01:02 »
έχω μια 12χορδη ακουστική των 50Ε κ μία 6χορδη των 100....
θα γούσταρα να μπορώ να τις συνδέω σε ενισχυτή οπότε....
1)στην 12χορδη μπαίνει ο ίδιος μαγνήτης με την 6χορδη έτσι?
2)να κοιτάξω να βάλω μαγνήτες σε αυτές ή να πάω καλύτερα για ovation που τις γουστάρω κιόλας εμφανισιακά?
υπ'όψιν....δν ξέρω τι λεφτά παίζουν αλλά με 100Ε δν παίρνω έναν καλό μαγνήτη + τα εργατικά?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #21 στις: 22/03/10, 08:20 »
Να ρωτήσω κι εγώ για να μην ανοίγω θέμα....έχω μια ακουστική larrivee που πραγματικά λατρεύω...ο ήχος της είναι ο ιδανικος για μένα....απίστευτη ταστιέρα...γενικά είναι ίσως το πιο αγαπημένο μου όργανο.....το θέμα μου είναι ότι την θέλω για live, πρόβες κτλ κτλ....από ότι έχω συζητήσει με φίλο μαγαζάτορα για την μετατροπή θα χρειαστούν δύο τρύπες στο σώμα της κιθάρας και εξωτερικό eq....
αξίζει το όλο θέμα? θα πάθει τπτ το όργανο? (τον τεχνίτη που θα κάνει την δουλειά τον ξέρω και τον εμπιστεύομαι...)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #22 στις: 22/03/10, 12:58 »
Μήπως θα ήταν καλύτερα να σκεφτείς την αγορά μιάς ηλεκτροακουστικής ειδικά για τα live κλπ; Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου. Κατ' αρχήν είναι λογικό να έχεις ενδοιασμούς στην ιδέα να προχωρήσεις σε μη αναστρέψιμες μετατροπές οι οποίες μπορεί να επηρρεάσουν τον ήχο και τη δομή της κιθάρας. Επιπλέον ίσως να μην είναι η καλύτερη ιδέα να κουβαλάς την αγαπημένη σου κιθάρα σε studio, μαγαζιά, ή όπου αλλού παίζεις ζωντανά όπου πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει κάποια ζημιά, είτε κατά τη μεταφορά, είτε πάνω στη σκηνή, ή ακόμα και λόγω των συνεχών αλλαγών θερμοκρασίας και υγρασίας. Σκέψου λοιπόν και την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο όργανο για τα live σου και να κρατήσεις την Larrivee καθαρά για προσωπική χρήση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #23 στις: 22/03/10, 13:11 »
Παράθεση
Επιπλέον ίσως να μην είναι η καλύτερη ιδέα να κουβαλάς την αγαπημένη σου κιθάρα σε studio, μαγαζιά, ή όπου αλλού παίζεις ζωντανά όπου πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει κάποια ζημιά, είτε κατά τη μεταφορά, είτε πάνω στη σκηνή, ή ακόμα και λόγω των συνεχών αλλαγών θερμοκρασίας και υγρασίας. Σκέψου λοιπόν και την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο όργανο για τα live σου και να κρατήσεις την Larrivee καθαρά για προσωπική χρήση.

Αμα δε τα βγαλει τα λεφτα του το οργανο... Γιαυτο ακριβοπληρωνουμε τις περισσοτερες φορες. Για να παρουμε αξιοπιστα οργανα. Τωρα αν ειναι να παθει ζημια, χτυπα ξυλο μπορει να την παθει και στο σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #24 στις: 22/03/10, 16:58 »
Παράθεση
Επιπλέον ίσως να μην είναι η καλύτερη ιδέα να κουβαλάς την αγαπημένη σου κιθάρα σε studio, μαγαζιά, ή όπου αλλού παίζεις ζωντανά όπου πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει κάποια ζημιά, είτε κατά τη μεταφορά, είτε πάνω στη σκηνή, ή ακόμα και λόγω των συνεχών αλλαγών θερμοκρασίας και υγρασίας. Σκέψου λοιπόν και την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο όργανο για τα live σου και να κρατήσεις την Larrivee καθαρά για προσωπική χρήση.

Αμα δε τα βγαλει τα λεφτα του το οργανο... Γιαυτο ακριβοπληρωνουμε τις περισσοτερες φορες. Για να παρουμε αξιοπιστα οργανα. Τωρα αν ειναι να παθει ζημια, χτυπα ξυλο μπορει να την παθει και στο σπιτι.

Ένας τρόπος σκέψης είναι και αυτός....γιατί να μην μπορώ να έχω τον ήχο που θέλω και στα live..? απο την άλλη θα μου πείτε....γιατί δεν έπαιρνες απο την αρχή ηλεκτροακουστική.....και θα ναι πολύ σωστή ερώτηση.....αλλά δεν ξέρω.....πρέπει να πέσει σκέψη..... :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
14557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/06, 13:57
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
6957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
12 Απαντήσεις
9456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 18:46
από BluesMe
19 Απαντήσεις
6679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 21:21
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23
3 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 17:47
από themos
5 Απαντήσεις
3165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 16:19
από Alex_Under
2 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 13:41
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/13, 19:37
από hlias395
0 Απαντήσεις
2599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 13:12
από emix