Σελίδες:
  • #26 από ship_me_out!!! στις 20 Jan 2007
  • Να ζουσαμε περισσοτερο, καλυτερα και να ειχαμε αισιο τελος (μακαβριο θεμα βεβαια) αλλα....πρεπει να απαντησω
  • #27 από Father of all Gods στις 20 Jan 2007
  • Τι να πω και εγω που ειμαι ο Διας, και εχω συμπληρωσει 4.500.000.000.000 ζωης σε αυτον τον κοσμο.Ολα μια επαναληψη μου φαινονται. Αυτο ομως δεν με κανει να θελω να γινω θνητος.By the power of Zeus...i move the world 8)
  • #28 από Adoni στις 20 Jan 2007
  • Αθανατος... σαν το θεο Γονιδη !!!!
  • #29 από morfakis στις 15 Feb 2007
  • Θνητος φυσικα,θα ηταν μεγαλο αδιεξοδο να θες να εξαφανιστεις στην ανυπαρξια μετα απ'τη ρουτινα των αιωνων και να μην μπορεις.Αλλα οταν λεω θνητος εννοω τουλαχιστο μεχρι τα 100 με λεφτα,πολλα λεφτα,γυναικες,πολλες γυναικες και μακρια απο καρδιακα και εγκεφαλικα
  • #30 από bassman(4 String Suicide!) στις 15 Feb 2007
  • Aθανατος....

    "I'm immortal,i have inside me blood of kings"
  • #31 από Blacksheepιος στις 15 Feb 2007
  • "Πρωσωπικά θα ήθελα να ήμασταν μεν αθάνατοι αλλα να περνάμε από την μια κατάσταση ύπαρξης στην άλλη διατηρώντας πλήρη συνήδηση. Αυτό μπορεί και να συμβαίνει βέβαια αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσουμε μιας και δεν είναι κανείς από εμάς πεθαμένοςγια να μας πει... "

    Αυτο, αυτο!Ποσες κ ποσες φορες δεν σκεφτομουν την ζωη μου ποσο διαφορετικη θα ηταν αν ειχα επιλεξει διαφορετικα σε countless περιπτωσεις!Φανταστειτε την εφυια και εμπειρια 60χρονου να αρχιζει παλι την ζωη του!Χωρις την γεροντικη ανια και τα περαιτερω φυσικα.

    θα κυβερνουσα τον κοσμο!
  • #32 από AnarHoS στις 18 Feb 2007
  • Απλώς θα προτιμούσα να είναι η ζωή λίγο μεγαλύτερη. Και να γερνάμε αργότερα.

    Με ενοχλεί αυτό το αρχικό "Έχω χρόνο και υγεία αλλά όχι λεφτά", αργότερα "Έχω λεφτά και υγεία, αλλά όχι χρόνο" και στο τέλος "Έχω αρκετά λεφτά, άπλετο χρόνο και καθόλου υγεία".

    Δεν θα ηταν καλυτερο να βγαζαμε τον παραγοντα λεφτα απο το παραπανω τριπτυχο?

    Η ζωη μας ειναι τεραστια και μας προσφερει θαυμασιες,μοναδικες και "μαγικες" εμπειριες..αρκει να κανουμε τις σωστες επιλογες...αρκει να αναζητουμε εμπειριες που αξιζουν..αρκει καθε στιγμη που ζουμε να αξιζει τον κοπο...


    Να μην καταληξουμε...ζωντανοι-νεκροι περιμμενοντας την ζωη να τελειωσει...να κανουμε την ζωη μας αθανατη, μεσα απο αυτα που ζησαμε...
  • #33 από FAIRY-The return! στις 18 Feb 2007
  • Κατα την γννώμη μου η αξία της ζωής πηγάζει απτον θάνατο...Αν δεν υπήρχε ο θάνατος δεν θα εκτιμούσαμε την ζωή...όπως αν δεν υπήρχε το άσχημο δεν θα υπηρχε το ωραίο, ετσί και αν δεν υπήρχε ο θάνατος δεν θα είχε νόημα η ζωή...Ασε που στο σημερινο κόσμο κ στην σημερινη κοινωνία δεν θα ήθελα να ημουν με τίποτα αθάνατη
    Θα ήθελα όμως να είχα μια ζωή όπως τα βαμπιρ ή οι νεραιδες, δηλ να ζω γυρω στα 600-800 χρόνια, στα όποια ενδιάμεσα θα κοιμάμαι 70-80 χρόνια... (όποιος έχει δει το underworld καταλαβαίνει τι εννοω)... ή οπως στον αρχοντα των δαχτυλιδιών τα χόμπιτ...

  • #34 από Eagle Of Kamelot στις 31 Jul 2007
  • LIVE STRONG - DIE YOUNG
  • #35 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 31 Jul 2007
  • Aθανατος....

    "I'm immortal,i have inside me blood of kings"

    ...I have no rival, no man can be my equal...
  • #36 από agrypnos στις 31 Jul 2007
  • θα ηθελα να ειμαι αθανατος για να με γραψουν οι εφημεριδες!!!!!!!!!!!!!!!!
  • #37 από Ariel_1 στις 13 Aug 2007
  • ερώτηση: αθάνατος και νέος και ωραίος; ή αθάνατος γεμάτος ρυτίδες;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;)
  • #38 από Anaximandros στις 14 Aug 2007
  • Είναι δύσκολη ερώτηση και ακόμα πιο δύσκολη η απάντηση. Ίσως λόγω των πέντε μόνο αισθήσεων που διαθέτουμε, δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τη ζωή πριν να γεννηθούμε και μετά το θάνατό μας. Αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις τρεις μόνο διαστάσεις και με το μυαλό ακόμα μερικές διαστάσεις. Όμως οι διαστάσεις είναι άπειρες και τις αντιλαμβάνεται μόνο το υποθετικό ιδανικό ον με τις άπειρες αισθήσεις.
    Δηλαδή τι θέλω να πω;
    Ζούσαμε πριν να γεννηθούμε και θα ζούμε αφού πεθάνουμε είναι μία ελάχιστη εξήγηση. Δεν μπορούμε όμως αυτή τη ζωή να την αντιληφθούμε, όσο κι αν καλλιεργήσουμε τη σκέψη μας γιατί λαμβάνουμε υπόψιν μας, κυρίως από εμπειρία, αξιώματα τα οποία μας περιορίζουν στο να σκεφτόμαστε μέχρι ένα σημείο.
    Έχω σχετικό θέμα στο Blog μου ανεβάσει: http://composeras.spaces.live.com/

    Τώρα, με τη λογική τη δική σου, μου αρέσει πιο πολύ που θα πεθάνω όποτε πεθάνω γιατί αν ζήσω για πάντα, αν δεν έχουμε εμείς οι άνθρωποι καταστρέψει τον πλανήτη, αν δε βρούμε τρόπο να φύγουμε από τον πλανήτη Γη τότε θα μας απορροφήσει ο Ήλιος. Οπότε ό,τι κι αν γίνει, δε θα ζήσω ωραία πράγματα. Δε θα ήθελα να ζω ούτε στην εποχή του μέλλοντος, ούτε στην εποχή του παρελθόντος. Μου αρέσει που ζω αυτή την εποχή, δε θα μπορούσα να ζω καλύτερη!
    Και όπως πολύ σωστά λέει ένας φίλος μου: Τα καλύτερα έρχονται!

    Οπότε, προτιμάω που είμαι θνητός.
  • #39 από Anaximandros στις 14 Aug 2007
  • Στο συμπαν τα παντα εχουν αρχη και τελος... Το ιδιο και εμεις..... Ισως μενει η ενεργεια μας..... ΤΟ πνευμα μας δεν ξερω... Αλλα σιγουρα αν δεν πεθαιναμε θα υπηρχαν πολλα προβληματα οποτε ειανι και καλο που ο κυκλος ζωης κλεινει καποι στιγμη. Φανταστειτε ποσο βασανιζεται ενας γερος αρρωστος ανθρωπος... Φανταστειτε να μην μπορουσε να πεθανει


    Μπα, μην το λες, η αρχή και το τέλος είναι ανθρώπινη επινόηση. Είναι δύο σημεία τα οποία ορίζουν μία ευθεία. Με τη λογική σου, δε λαμβάνουμε υπόψιν την ευθεία παρά μόνο το ευθύγραμμο τμήμα το οποίο ορίζουν. Που σημαίνει: Μην περιορίζεσαι με αρχή και τέλος και γενικά μην περιορίζεσαι. Εξάλλου συγκεκριμένα για το Σύμπαν υπάρχει και η θεωρία του Παλλόμενου Σύμπαντος, σύμφωνα με την οποία το Σύμπαν δεν πρόκειται να πεθάνει ποτέ. ;)
  • #40 από Αγγέλα στις 19 Aug 2007
  • Μάλλον θα βαριόμουν από ένα σημείο και μετά αν ήμουν αθάνατη...
  • #41 από eeeeeEυΑaaaaa στις 27 Aug 2007
  • Λοιπον, δεν ξερω τι λετε εσεις εγω ειμαι αθανατη  ;D!!! ;D ;D
    Με το θανατο τιποτα δεν τελειώνει...
  • #42 από Raz στις 27 Aug 2007
  • Εγώ θα ήθελα να παρέμενα πάντα νέος αλλά όχι αθάνατος, απλώς να επέλεγα πότε θα ήθελα να πεθάνω
  • #43 από Blue Wizard στις 28 Aug 2007
  • Λοιπον, δεν ξερω τι λετε εσεις εγω ειμαι αθανατη  ;D!!! ;D ;D
    Με το θανατο τιποτα δεν τελειώνει...

    αν δεν αρχίσεις τα "there can be only one" με τις χατζάρες κοκ, εγώ δεν έχω καμία ενσταση ;D
  • #44 από myrto! στις 29 Aug 2007
  • live and let die..  ;)
  • #45 από gers στις 29 Aug 2007
  • Θνητός με 1000!!

    1ον)Θα βαριόμουν να ζω πάνω από 500 χρόνια!! :-\
    2ον)Θα ήθελα να ανακαλύψω τι γίνεται αφού πεθάνεις! ;)
    3ον)Δε θα μπορούσα να παντρευτώ γυναίκα θνητή γιατί στα παιδιά μας ή σε κάποια από αυτά, μπορεί να εκφράζονταν τα γονίδια των θνητών όσο αφορά το αν θα είναι θνητά ή αθάνατα!! Κι αν δηλαδή βγαίναν θνητά, θα ζούσα εγώ για πάντα και αυτά θα πέθαιναν? :o :( Δε λέει... Και μετά τι? Θα παντρευόμουν άλλη γυναίκα και θα ξανάκανα παιδιά? Κι αυτό θα γινόταν για πάντα? Θα καταντούσε βαρετό!!... :P
    4ον)Αν περνάς καλά τότε κάτι γίνεται... Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο ήθελα να πεθάνω (είμαι κατά της αυτοκτονίας αλλά λέμε αν) τότε τι θα έκανα? Θα ήμουν καταδικασμένος να ζω για πάντα!! Τουλάχιστον τώρα έχουμε την επιλογή να διαλέξουμε!! ;)

    Θνητός και πάλι θνητός...
  • #46 από KOYPEAS στις 29 Aug 2007
  • Θνητος για πολλους λογους...

    Εστω κ χωρις τη σηψη κ γηρανση του σωματως δε θα μ'αρεσε καθολου ολα τριγυρω μου να αλλαζουν ενω εγω ειμαι στασιμος σε μια κατασταση...Ολα θα πηγαινουν κ θα ερχονται,θα εξελισσονται..

    Σιγουρα μετα απο πολλα χρονια το μονο που θα εμενε απο μενα θα ηταν ενα κουφαρι γεματο αναμνησεις κ πολλες,παρα πολλες,αμετρητες φωτογραφιες(που συνεπαγεται με τεραστιο σκληρο δισκο κ ενα χαος του στυλ"τον θυμασαι αυτον?καααααααπου εδω εχω τη φατσα του..")Ασε που στην τελικη δεν θα ειχα κ καποιον αλλον να"λεμε για τα παλια".

    Ο θανατος δινει κινητρο για να κανεις πολλα πραγματα κ μεσω αυτων ισως καποια μερα γινουμε ολοι αθανατοι.Οταν θα μας αναβουν ενα κερι...οταν θα μας θυμουνται με ενα χαμογελο στο προσωπο..αυτη θα ηταν για μενα η αθανασια-κ ας διαρκει μονο μερικες γενιες!!
  • #47 από Mary_Ann στις 29 Aug 2007
  • Δεν αξίζει πιστεύω να είσαι αθάνατος.... Δεν εκτιμάς και πολλά... Και κάποια στιγμή θα βαρεθείς... Ίσως κάτι που θα μπορούσες να εκτιμήσεις θα είναι ο θάνατος που ποτέ δεν θα έρθει... Αλλά από την άλλη και η ζωή είναι ωραία... Κάτι ξέρει ο Θεός που μας έκανς θνητούς και αθάνατους ταυτόχρονα...
  • #48 από bluechild στις 03 Sep 2007
  • Εγώ θα προτιμούσα να είμαι αθάνατος για να έχω άλλη γκόμενα κάθε εκατό χρόνια. Γουστάρω αυτά τα ποστ τύπου ampelophilosophy for dummies. Μικρό ή μεγάλο, μαύρο ή άσπρο, χοντρό ή λιγνό ; Θα μπορούσα να τα διαβάζω για μια αιωνιότητα.
  • #49 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 23 Sep 2007
  • Εγώ θα προτιμούσα να είμαι αθάνατος για να έχω άλλη γκόμενα κάθε εκατό χρόνια. Γουστάρω αυτά τα ποστ τύπου ampelophilosophy for dummies. Μικρό ή μεγάλο, μαύρο ή άσπρο, χοντρό ή λιγνό ; Θα μπορούσα να τα διαβάζω για μια αιωνιότητα.
    ίδια γκόμενα για 100 χρόνια? ??? ??? ???
  • #50 από fuZZed στις 24 Sep 2007

  • Με ενοχλεί αυτό το αρχικό "Έχω χρόνο και υγεία αλλά όχι λεφτά", αργότερα "Έχω λεφτά και υγεία, αλλά όχι χρόνο" και στο τέλος "Έχω αρκετά λεφτά, άπλετο χρόνο και καθόλου υγεία".

    Πολυ σωστο!!!!!!!!!!!!! ρεαλιστικοτατος συλλογισμος!!
Σελίδες: