Σελίδες:
  • #51 από Bangos στις 21 Sep 2014
  • Σήμερα είχαμε το ίδιο θέμα συζήτησης με την φίλη μου. Έχουμε βαρεθεί να τρώμε τα κλασσικά φοιτητικά φαγητά. Αλλά ούτε και άπειρο χρόνο έχουμε για κάτι δύσκολο. Θα ήθελα κάποιες ιδέες φαγητών γρήγορες,εύκολες και νόστιμες να μου προτείνετε please!!!:)
  • #52 από Lo.Lee.Ta στις 21 Sep 2014
  • Ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει μάθει να μαγειρεύει και εννοείται έφηβος και άνω, χρειάζεται το πολύ 10λεπτά-30λεπτά να προετοιμάσει ένα φαγητό και από 10 λεπτά έως 60 λεπτά να το ψήσει. Μιλάω μάλιστα για αρκετό φαγητό-ταψάρες και όχι τα φοιτητικά ταψάκια. Το θέμα λοιπόν είναι μάθετε να μαγειρεύετε, εφόσον το θέλετε και σας αρέσει και μέσα σε 20λεπτά - 1ώρα και 20 λεπτά θα έχετε το πιο σύνθετο και νόστιμο φαγητό σπιτικά μαγειρεμένο.

    Μάλλον λοιπόν το φοιτητικό φαγητό, δεν έχει σχέση με την έλλειψη χρόνου, αλλά κυρίως με την έλλειψη όρεξης για μαγείρεμα και την έλλειψη εμπειρίας μαγειρικής. Οπότε θέλετε κάτι πολύ γρήγορο και πολύ εύκολο. Έτσι όμως, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα συνηθισμένα. Αφιερώστε λίγο παραπάνω χρόνο, έαν σας αρέσει να τρώτε ποιοτικό και νόστιμο φαγητό και θα μπορείτε να μαγειρεύετε γρήγορα και εύκολα τα πάντα. Άσε που είναι μία πολύ δημιουργική και ευχάριστη ασχολία.

    Κάντε μια λίστα, με τα φοιτητικά που ξέρετε να μαγειρεύετε, να σας προτείνουμε κάτι παραπάνω.
  • #53 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 22 Sep 2014
  • Όπως τα λέει ο Χόλις. Άλλωστε και το καλό μακαρόνι θέλει την τέχνη του!
  • #54 από mousakas στις 22 Sep 2014
  • Μουσακά
  • #55 από guitalele στις 22 Sep 2014
  • Μουσακά


     ;D ;D


    ----------------------------------------------------------------------------------------------------


    Και κάτι διαφορετικό, μακαρόνια με σάλτσα και τόνο. Από άλλο πλανήτη...  8)
  • #56 από adr1anos στις 22 Sep 2014
  • Θα παραθέσω μία δική μου συνταγή (δεν υπάρχει πουθενά) που φτιάχνει ένα απλό, φθηνό, θρεπτικό και ισσοροπημένο γεύμα μέσα σε 15 λεπτά.

    Άσπρο κρέας με λεπτά πράσινα φασολάκια σε σώς Dijon.
     
    Θα χρειαστήτε:
    • Οποιοδήποτε κομμάτι άσπρο κρέας, όπως γαλοπούλα, κοτόπουλο, στήθος φιλέτο.
    • 1 σακουλάκι πράσινα λεπτά φασολάκια τύπου Μπαρμπα Στάθη, κατεψυγμένα
    • Μουστάρδα Dijon (μην βάλετε άλλη, θα γίνει μάπα..)
    • 1 κύβο κοτόπουλο
    • Λίγο γάλα
    • Λίγο Cornflour ή αλεύρι
    Εκτέλεση:

    Ζεστάνετε αρκετό ελαιόλαγο σε τηγάνι. Μόλις κάψει ρίξτε τα φασολάκια όπως είναι από την κατάψυξη.
    Μόλις τσιγαριστούν και γυαλίσουν (~3λεπτά), ρίξτε το άσπρο κρέας κομμένο σε κυβάκια και τον κύβο κοτόπουλο επίσης κομμένο. Ανακατέψτε για ακόμα 3-5 λεπτά. ΜΗΝ παραψήσετε το κρέας, ίσα ίσα να χάζει το ροζ του.
    Μόλις είναι έτοιμο, ρίξτε μέσα 3-4 κουταλάκια του γλυκού γεμάτα φουλ μουστάρδα Dijon και ανακατέψτε.
    Έχετε ακόμα 2 λεπτά.. μέσα σε αυτά ρίξτε γάλα σε ένα μικρό ποτηράκι του κρασιού και ανακατέψτε καλά μέσα 2 κουταλάκια Cornflour ή αλεύρι.
    Ρίξτε το στο φαγητό κλείστε την φωτιά και ανακατέψτε. Θα δείτε την σάλτσα να δένει και το γεύμα σας είναι έτοιμο.

    Απλό, πλήρες, θρεπτικό γεύμα, με πρωτείνη και λαχανικά, που είναι απίθανα γευστικό, μέσα σε 15 λεπτά. Καλή όρεξη!..
  • #57 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 22 Sep 2014
  • Και κάτι επίσης απλό.
    Υλικά: Φιλέτο στήθος κοτόπουλο,
                Πιπεριές διαφόρων χρωμάτων, Ένα μεγάλο βάζο μαγιονέζα (προτιμάω ελαΐς), αλάτι πιπέρι αν έχετε και λίγο κάρυ, τριμμένη φρυγανιά.
    Κόβουμε σε κύβους το πουλί και τις πιπεριές, αλατοπιπεροκαρώνουμε, τα ανακατέβουμε σε μία γαβάθα με τη μουστάρδα και αραδιάζουμε το περιεχόμενο σε ένα πυρέξ. Αν θέλουμε προσθέτουμε στον αχταρμά και κυβάκια τυρί της αρεσκείας μας, κάποιο αλλαντικό, καλαμπόκι... Κατά βούληση. Σκεπάζουμε με μία στρώση τριμμένη φρυγανιά και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο χωρίς νερό ή λάδι.
  • #58 από Bangos στις 24 Sep 2014
  • Θα παραθέσω μία δική μου συνταγή (δεν υπάρχει πουθενά) που φτιάχνει ένα απλό, φθηνό, θρεπτικό και ισσοροπημένο γεύμα μέσα σε 15 λεπτά.

    Άσπρο κρέας με λεπτά πράσινα φασολάκια σε σώς Dijon.
     
    Θα χρειαστήτε:
    • Οποιοδήποτε κομμάτι άσπρο κρέας, όπως γαλοπούλα, κοτόπουλο, στήθος φιλέτο.
    • 1 σακουλάκι πράσινα λεπτά φασολάκια τύπου Μπαρμπα Στάθη, κατεψυγμένα
    • Μουστάρδα Dijon (μην βάλετε άλλη, θα γίνει μάπα..)
    • 1 κύβο κοτόπουλο
    • Λίγο γάλα
    • Λίγο Cornflour ή αλεύρι
    Εκτέλεση:

    Ζεστάνετε αρκετό ελαιόλαγο σε τηγάνι. Μόλις κάψει ρίξτε τα φασολάκια όπως είναι από την κατάψυξη.
    Μόλις τσιγαριστούν και γυαλίσουν (~3λεπτά), ρίξτε το άσπρο κρέας κομμένο σε κυβάκια και τον κύβο κοτόπουλο επίσης κομμένο. Ανακατέψτε για ακόμα 3-5 λεπτά. ΜΗΝ παραψήσετε το κρέας, ίσα ίσα να χάζει το ροζ του.
    Μόλις είναι έτοιμο, ρίξτε μέσα 3-4 κουταλάκια του γλυκού γεμάτα φουλ μουστάρδα Dijon και ανακατέψτε.
    Έχετε ακόμα 2 λεπτά.. μέσα σε αυτά ρίξτε γάλα σε ένα μικρό ποτηράκι του κρασιού και ανακατέψτε καλά μέσα 2 κουταλάκια Cornflour ή αλεύρι.
    Ρίξτε το στο φαγητό κλείστε την φωτιά και ανακατέψτε. Θα δείτε την σάλτσα να δένει και το γεύμα σας είναι έτοιμο.

    Απλό, πλήρες, θρεπτικό γεύμα, με πρωτείνη και λαχανικά, που είναι απίθανα γευστικό, μέσα σε 15 λεπτά. Καλή όρεξη!..


    Υπέροχο μου ακούγετ!! Θα το δοκιμάσω αυτό το Σαββατοκύριακο αλήθεια! Θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα:)
  • #59 από Bangos στις 24 Sep 2014
  • Ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει μάθει να μαγειρεύει και εννοείται έφηβος και άνω, χρειάζεται το πολύ 10λεπτά-30λεπτά να προετοιμάσει ένα φαγητό και από 10 λεπτά έως 60 λεπτά να το ψήσει. Μιλάω μάλιστα για αρκετό φαγητό-ταψάρες και όχι τα φοιτητικά ταψάκια. Το θέμα λοιπόν είναι μάθετε να μαγειρεύετε, εφόσον το θέλετε και σας αρέσει και μέσα σε 20λεπτά - 1ώρα και 20 λεπτά θα έχετε το πιο σύνθετο και νόστιμο φαγητό σπιτικά μαγειρεμένο.

    Μάλλον λοιπόν το φοιτητικό φαγητό, δεν έχει σχέση με την έλλειψη χρόνου, αλλά κυρίως με την έλλειψη όρεξης για μαγείρεμα και την έλλειψη εμπειρίας μαγειρικής. Οπότε θέλετε κάτι πολύ γρήγορο και πολύ εύκολο. Έτσι όμως, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα συνηθισμένα. Αφιερώστε λίγο παραπάνω χρόνο, έαν σας αρέσει να τρώτε ποιοτικό και νόστιμο φαγητό και θα μπορείτε να μαγειρεύετε γρήγορα και εύκολα τα πάντα. Άσε που είναι μία πολύ δημιουργική και ευχάριστη ασχολία.

    Κάντε μια λίστα, με τα φοιτητικά που ξέρετε να μαγειρεύετε, να σας προτείνουμε κάτι παραπάνω.








    Λέγοντας φοιτητικά φαγητά, δεν εννοώ μακαρόνια κλπ. Αυτά που μαγειρεύω είναι κοκκινιστό με ρύζι-μακαρόνια, κεφτεδάκια, κοτόπουλο, αρακά μαγείρευα αλλά έχω σταματήσει, φασολάκια, σαλάτες.Αυτά!! Κάποια άλλη πρόταση??:)
  • #60 από modfori στις 25 Sep 2014
  • Ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει μάθει να μαγειρεύει και εννοείται έφηβος και άνω, χρειάζεται το πολύ 10λεπτά-30λεπτά να προετοιμάσει ένα φαγητό και από 10 λεπτά έως 60 λεπτά να το ψήσει. Μιλάω μάλιστα για αρκετό φαγητό-ταψάρες και όχι τα φοιτητικά ταψάκια. Το θέμα λοιπόν είναι μάθετε να μαγειρεύετε, εφόσον το θέλετε και σας αρέσει και μέσα σε 20λεπτά - 1ώρα και 20 λεπτά θα έχετε το πιο σύνθετο και νόστιμο φαγητό σπιτικά μαγειρεμένο.

    το συμπέρασμα που βγάζεις δεν έχει κάποια βάση .
    συμφωνώ στο οτι η εμπειρία θα ελαχιστοποιήσει το χρόνο προετοιμασίας αλλά σε καμία περίπτωση δε θα επισπεύσει το χρόνο ψησίματος
    έχεις φάει ποτέ γίγαντες ψημένους για μία ώρα?
  • #61 από mackay στις 25 Sep 2014


  • Λέγοντας φοιτητικά φαγητά, δεν εννοώ μακαρόνια κλπ. Αυτά που μαγειρεύω είναι κοκκινιστό με ρύζι-μακαρόνια, κεφτεδάκια, κοτόπουλο, αρακά μαγείρευα αλλά έχω σταματήσει, φασολάκια, σαλάτες.Αυτά!! Κάποια άλλη πρόταση?? :)



    Ρεβίθια, το ευκολότερο φαγητό του κόσμου.


    Τα αφήνεις να μουλιάσουν από βραδύς. Τα "μοντέρνα" ρεβύδια δεν χρειάζονται ουτε σόδα ουτε τίποτα.


    Τα βάζεις στη χύτρα με νερό (το νερό να τα σκεπάζει) και προσθέτεις ΑΛΑΤΙ, ΠΙΠΕΡΙ, ΕΝΑ ΚΡΕΜΥΔΙ ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ και ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ


    Τα βράζεις 60 λεπτά. Επαναλαμβάνω, στη χύτρα


    Τελος
  • #62 από Lo.Lee.Ta στις 25 Sep 2014
  • Modfori, στα όσπρια(τα μουλιάζεις από την προηγούμενη) και λαχανικά, ο γρηγορότερος τρόπος είναι χύτρα ταχύτητας και αν θες τα ρίχνεις μετά στο ταψί, για έξτρα ψήσιμο φουρνιστό. Ιδιαίτερα τα όσπρια ανάλογα τη φύση τους, μπορείς να βράζεις χωρίς χύτρα ταχύτητας 3ώρες και να παραμένουν στραγάλια. Μπορεί να σου πάρει προετοιμασία+χύτρα+φούρνος από 1¨40 - 2ώρες αλλά να γίνουν λιώμα. Δε νομίζω να χαλαστεί ο φοιτητής. Υπάρχουν όμως τόσα άλλα φαγητά και συνδυασμοί που παίρνουν σαφώς λιγότερο. Να συμπληρώσω μάλιστα, ότι ιδιαίτερα στους γίγαντες, επειδή η περισσότερη ώρα είναι το ψήσιμο, ο συνολικός χρόνος που ασχολήθηκε ο φοιτητής είναι το πολύ 30 λεπτά, δε χρειάζεται να τους κάνει παρέα όσο ψήνονται. Καταλαβαίνεις Modfori, ότι διαφωνώ εντελώς, στο ότι ο φοιτητής δεν έχει το χρόνο να μαγειρέψει το φαγητό του. Είτε βαριέται, είτε δεν του αρέσει, είτε δεν του έχει μάθει κάποιος. Το δυστυχές, δεν είναι ότι αγοράζουν απέξω ετοιματζίδικα, αλλά το πόσο χαμηλής ποιότητας είναι το φαγητό που τους πασσάρουν, ιδιαίτερα σε κάποιες πολύ έντονα φοιτητικές περιοχές, τη στιγμή που σχεδόν σε όλη την Ελλάδα, μπορείς να προμηθευτείς σε φυσιολογικές τιμές, ποιοτικότατες πρώτες ύλες.

    Mackay, από ότι φαίνεται φίλε, μόνο η ποικιλία σου λείπει! Δηλαδή το να πειραματιστείς με καινούρια υλικά και μπαχαρικά! Κανονικά αυτή η συζήτηση πρέπει να γίνεται στο μιλητό. Άλλωστε στο μαγείρεμα είναι ο τρόπος που τα φτιάχνεις όλα αυτά και ενώ 2 φίλοι έχουνε μαγειρέψει κοκκινιστό το ίδιο ωραία, το ένα έχει εντελώς διαφορετική γεύση από το άλλο. Πχ το κάνεις σκέτη κόκκινη σαλτσούλα ? έχεις ρίξει μέσα κρασάκι ? έχεις βάλει δάφνη ? έχεις προσθέση κανέλα, γαρύφαλλο, μπαχάρι ? έχεις ρίξει κύμινο ? Έχεις προσθέσει και πιπεριές στη σάλτσα ? μανιτάρια ?  ντομάτα είναι φρέσκια ψιλοκομμένη ή συσκευασμένος χυμός ? Έτσι πάει με όλα τα μαγειρέματα, ένα υλικό που έχεις "βαρεθεί" με τον ανάλογο τρόπο μαγειρέματος και τον συνδυασμό καινούριων υλικών μπορεί να νοστιμέψει. Πχ o kathodios και ο andrianos, δώσανε συνταγές για κοτόπουλο, το οποίο το έχεις μαγειρέψει.....αλλά όχι με τον τρόπο τους! Μόνο που τα γράψανε, εγώ σχεδόν ένιωσα τη διαφορετικότητα που τους δώσανε από το συνηθισμένα μαγειρεμένο κοτόπουλο, το οποίο βέβαια δε με χαλάει καθόλου, αν είναι ωραία συνηθισμένα μαγειρεμένο, αρκεί να είναι μια φορά τη βδομάδα ή τις 2 βδομάδες.

    *Καθόδιε, τη δεύτερη φορά, τη μαγιονέζα την έκανες μουστάρδα....άλλαξε το μην κάνει κάνα κόλπο ο φοιτητής.

  • #63 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 25 Sep 2014
  • Χεχε, είναι σα τα λάθη των τοπονυμίων που κάνουν στους χάρτες για τα πνευματικά δικαιώματα! Μήπως να προσθέσουμε και μία κουταλιά μουστάρδα?? Γιατί όχι!
  • #64 από Lo.Lee.Ta στις 25 Sep 2014
  • Πονηρέ, πας να αλλοιώσεις τη συνταγή, για ζητάνε μόνο από εσένα δείπνο "οι γατούλες".

    Να και κάτι που έκανα προχτές. Είχανε περισσέψει που λέτε 2 μπιφτέκια. Μέσα στο ψυγείο παίζανε 6 παραγινομένες τσακώνικες μελιτζάνες. Τις βγάνω εκτός, τις κόβω σε λεπτές ροδέλες 1,5εκατοστό (δίσκους) και τις τηγανίζω σε ελαιόλαδο μέχρι να πάρουνε χρώμα και να μαλακώσουνε. Τις αλατίζω κιόλα, όσο τηγανίζονται. Ψιλοκόβω μια κρεμμυδούμπα σε καρέ, το ρίχνω και αυτό μέσα και ανακατέβω ίσα ίσα να τσιγαριστεί. Ψιλοκόβω και 4 μεγάλες τομάτες σε καρέ κι αυτές μέσα στο τηγάνι και ρίχνω από πάνω κόκκινο γλυκό κρασί περί το ένα σφηνάκι. Αφού βράσει ολίγο το κόλπο, ρίχνω και τα μπιφτεκάκια μου ψιλοκομμένα σε κιμά. Και ακολουθούν, μια κουταλιά σούπας κοφτή ζάχαρη, τσιμπιά πιπεράκι μαύρο, μια κουταλιά του γλυκού πάπρικα, μια κουταλιά του γλυκού κύμινο. Προσθέτουμε όσο νεράκι θέλουμε (περί το σφηνάκι), για να γίνει βραστερό και το αφήνουμε να βράσει σε μέτρια φωτιά (πχ 6-7) μέχρι να το καταφέρουμε όσο πηχτό το θέλουμε. Ανακατεύουμε που και που να μην πιάσει και να μπορδουκλωθούν οι γεύσεις.  Αποσύρουμε όταν είμεθα έτοιμοι. Ψωμάκι όπωσδηποτε μπόλικο παρέα, για επιθετικές βούτες και χανουμάκια για τη χώνεψη.
  • #65 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 25 Sep 2014
  • Μιάς και αναφέρθηκαν τα μπιφτέκια δε γκάνουμε κανά μπέργκερ?
    Κόβουμε ένα κρομμύδι σε ροδέλες και το μαραίνουμε στο τηγάνι με λίγο ελαιόλαδο. Τη θέση του παίρνει ένα αυγό μάτι στο οποίο τρυπάμε τον κρόκο για να μαγειρευτεί. Μιά φούχτα ανάμικτο κιμά, αλατοπιπεράκι (όπως και στο αυγό) και λίγο άνιθο. Το πλάθουμε σε ακατέργαστη μάζα και πλάφ στο τηγάνι. Όταν το γυρίσουμε κοτσάρουμε και μία φέτα τυρί της αρεσκείας μας να λιώσει. Όλα αυτά σε στρογγυλό ψωμάκι φούρνου με προσθήκη μαγιονεζομουσταρδοκέτσαπ και γαρνίρουμε με φρέσκιες τηγανητές πατάτες!
  • #66 από Bangos στις 28 Sep 2014


  • Λέγοντας φοιτητικά φαγητά, δεν εννοώ μακαρόνια κλπ. Αυτά που μαγειρεύω είναι κοκκινιστό με ρύζι-μακαρόνια, κεφτεδάκια, κοτόπουλο, αρακά μαγείρευα αλλά έχω σταματήσει, φασολάκια, σαλάτες.Αυτά!! Κάποια άλλη πρόταση?? :)



    Ρεβίθια, το ευκολότερο φαγητό του κόσμου.


    Τα αφήνεις να μουλιάσουν από βραδύς. Τα "μοντέρνα" ρεβύδια δεν χρειάζονται ουτε σόδα ουτε τίποτα.


    Τα βάζεις στη χύτρα με νερό (το νερό να τα σκεπάζει) και προσθέτεις ΑΛΑΤΙ, ΠΙΠΕΡΙ, ΕΝΑ ΚΡΕΜΥΔΙ ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ και ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ


    Τα βράζεις 60 λεπτά. Επαναλαμβάνω, στη χύτρα


    Τελος


    Ρεβίθια??Δεν έχω φάει ποτέ!!Σοβαρά!! Είναι εύκολο για μαγείρεμα, απ' όσο μου λες! Είναι νόστιμα? Θα το δοκιμάσω!!:)Τέλεια:)


    Καμία άλλη πρόταση παιδιά??:) Μου ήρθε η διάθεση για μαγειρική τώρα!!:)
  • #67 από Βραζίλης στις 29 Sep 2014
  • Μ'αρέσει η μαγειρική, αλλά δεν μου αρέσει το καθάρισμα/πλύσιμο, ιδίως όταν υπάρχουν πολλά λάδια. Χμμμ, μήπως μαζί με τον χρόνο προετοιμασίας θα πρέπει να αναγράφεται και ο χρόνος πλυσίματος πιατών, σκευών, νεροχύτη, εστίας, κλπ;  :P

    Μια από τις αγαπημένες μου συνταγές, για γλυκό, είναι με δύο συστατικά:

    2 μεγάλες ώριμες μπανάνες
    1 κούπα δημητριακά της αρεσκείας σου (βρώμη,καλαμπόκι κ.α)

      Ανακάτεψε τα δύο υλικά. Οι ώριμες μπανάνες είναι ότι πρέπει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φρέσκες αν θες. Μπορείς να αγοράσεις μερικές μπανάνες, να τις αφήσεις να ωριμάσουν λίγο και στη συνέχεια να τις βάλεις στη κατάψυξη.

      Μπορείς να προσθέσεις και άλλα υλικά όπως π.χ.:
     -μια χούφτα τσιπ σοκολάτας
     -θρυμματισμένα κομμάτια καρυδιού
     -κανέλα
     -σταφίδες

      Ψήστα στους 175 βαθμούς για 15 λεπτά σε μια λαδόκολλα.

    Τα βάζεις στη χύτρα με νερό (το νερό να τα σκεπάζει) και προσθέτεις ΑΛΑΤΙ, ΠΙΠΕΡΙ, ΕΝΑ ΚΡΕΜΥΔΙ ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ και ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ

    Και στο πιάτο βάζουμε λεμόνι κατά βούληση  ;)
  • #68 από modfori στις 29 Sep 2014
  • να γράψω και εγώ μια συνταγή για παγωτό , μιας και πιάσαμε τα γλυκά

    υλικά:
    1 κουτί γάλα ζαχαρούχο
    2 κουτιά γάλα εβαπορέ
    1/2 κιλό σαντιγύ (αυτή που χρησιμοποιούν στα ζαχαροπλαστεία για την παρασκευή γλυκών , όχι αυτή που πωλείται στα σουπερ-μάρκετ)
    φρούτο  της αρεσκείας μας κομμένο σε κύβους ή ροδέλες
    tip 1: το φρούτο που θα χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει να μην έχει πολύ νερό (όπως φράουλες , ροδάκινα κ.ά) διότι το νερό γίνεται πάγος και το παγωτό θα γίνει πέτρα. αντ'αυτου μπορούμε πρώτα να τα σωτάρουμε πρώτα σε ένα τηγάνι χωρίς λάδι ώστε να φύγουν τα πολλά νερά ή να βάλουμε μαρμελάδα .
    tip 2: αντί για φρούτο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καφέ

    διαδικασία :
    - βαζουμε τα υλικά (γάλατα και σαντιγύ) στην κατάψυξη μέχρι να αρχίσουν να παγώνουν .
    - τα βγάζουμε απο την κατάψυξη και τα χτυπάμε με το μίξερ σε μία λεκάνη
    - προσθέτουμε ο,τι φρούτο θέλουμε και συνεχίζουμε το χτύπημα μέχρι να αφρατέψει το μείγμα
    - μολις αφρατέψει το μείγμα το βάζουμε στην κατάψυξη και το αφήνουμε μέχρι να αρχίσει να παγώνει .μόλις αρχίσει να παγώνει το βγάζουμε απο την κατάψυξη και το ξαναχτυπάμε . θα χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία αυτή τουλάχιστον 3-4 φορές . έτσι θα γίνει το παγωτό μας πιο αφράτο και μαλακό.

    καλή σας όρεξη



  • #69 από Bangos στις 30 Sep 2014
  • να γράψω και εγώ μια συνταγή για παγωτό , μιας και πιάσαμε τα γλυκά

    υλικά:
    1 κουτί γάλα ζαχαρούχο
    2 κουτιά γάλα εβαπορέ
    1/2 κιλό σαντιγύ (αυτή που χρησιμοποιούν στα ζαχαροπλαστεία για την παρασκευή γλυκών , όχι αυτή που πωλείται στα σουπερ-μάρκετ)
    φρούτο  της αρεσκείας μας κομμένο σε κύβους ή ροδέλες
    tip 1: το φρούτο που θα χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει να μην έχει πολύ νερό (όπως φράουλες , ροδάκινα κ.ά) διότι το νερό γίνεται πάγος και το παγωτό θα γίνει πέτρα. αντ'αυτου μπορούμε πρώτα να τα σωτάρουμε πρώτα σε ένα τηγάνι χωρίς λάδι ώστε να φύγουν τα πολλά νερά ή να βάλουμε μαρμελάδα .
    tip 2: αντί για φρούτο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καφέ

    διαδικασία :
    - βαζουμε τα υλικά (γάλατα και σαντιγύ) στην κατάψυξη μέχρι να αρχίσουν να παγώνουν .
    - τα βγάζουμε απο την κατάψυξη και τα χτυπάμε με το μίξερ σε μία λεκάνη
    - προσθέτουμε ο,τι φρούτο θέλουμε και συνεχίζουμε το χτύπημα μέχρι να αφρατέψει το μείγμα
    - μολις αφρατέψει το μείγμα το βάζουμε στην κατάψυξη και το αφήνουμε μέχρι να αρχίσει να παγώνει .μόλις αρχίσει να παγώνει το βγάζουμε απο την κατάψυξη και το ξαναχτυπάμε . θα χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία αυτή τουλάχιστον 3-4 φορές . έτσι θα γίνει το παγωτό μας πιο αφράτο και μαλακό.

    καλή σας όρεξη


    Αυτό δεν είναι γλυκό!:) Αυτό είναι η θερμίδα προσωποποιημένη...Θα το δοκιμάσω..Μου φαίνεται τέλειο!!



  • #70 από Bangos στις 30 Sep 2014
  • Πονηρέ, πας να αλλοιώσεις τη συνταγή, για ζητάνε μόνο από εσένα δείπνο "οι γατούλες".

    Να και κάτι που έκανα προχτές. Είχανε περισσέψει που λέτε 2 μπιφτέκια. Μέσα στο ψυγείο παίζανε 6 παραγινομένες τσακώνικες μελιτζάνες. Τις βγάνω εκτός, τις κόβω σε λεπτές ροδέλες 1,5εκατοστό (δίσκους) και τις τηγανίζω σε ελαιόλαδο μέχρι να πάρουνε χρώμα και να μαλακώσουνε. Τις αλατίζω κιόλα, όσο τηγανίζονται. Ψιλοκόβω μια κρεμμυδούμπα σε καρέ, το ρίχνω και αυτό μέσα και ανακατέβω ίσα ίσα να τσιγαριστεί. Ψιλοκόβω και 4 μεγάλες τομάτες σε καρέ κι αυτές μέσα στο τηγάνι και ρίχνω από πάνω κόκκινο γλυκό κρασί περί το ένα σφηνάκι. Αφού βράσει ολίγο το κόλπο, ρίχνω και τα μπιφτεκάκια μου ψιλοκομμένα σε κιμά. Και ακολουθούν, μια κουταλιά σούπας κοφτή ζάχαρη, τσιμπιά πιπεράκι μαύρο, μια κουταλιά του γλυκού πάπρικα, μια κουταλιά του γλυκού κύμινο. Προσθέτουμε όσο νεράκι θέλουμε (περί το σφηνάκι), για να γίνει βραστερό και το αφήνουμε να βράσει σε μέτρια φωτιά (πχ 6-7) μέχρι να το καταφέρουμε όσο πηχτό το θέλουμε. Ανακατεύουμε που και που να μην πιάσει και να μπορδουκλωθούν οι γεύσεις.  Αποσύρουμε όταν είμεθα έτοιμοι. Ψωμάκι όπωσδηποτε μπόλικο παρέα, για επιθετικές βούτες και χανουμάκια για τη χώνεψη.


    Είναι ταλέντο με τα υλικά που σου περισσεύουν, μα μπορείς να βγάλεις καλό φαγητό!!:)Επίσης, λατρεύω τα φαγητά με κρασάκι
  • #71 από Bangos στις 01 Oct 2014
  • Σήμερα έκανα κορμό!!:) To αγαπημένο μου γλυκό!Δεν έχω όρια όταν ξεκινάω..


    1) Κόβουμε τα μπισκότα σε μικρά κομματάκια
    2)Τα βρέχουμε με γάλα
    3)Σ'ένα μίξερ ανακατέβουμε το βιταμ, με το λιωμένο κακάκο και άχνη ζάχαρη
    4)Ρίχνουμε τα μπισκότα στο μίγμα και ανακατέβουμε καλά
    5)Βάζουμε το μίγμα σε μια λαδόκολλα και το τυλίγουμε σαν ρολό
    6)2 ώρες στην κατάψυξη και ΕΤΟΙΜΟ!! :)


    Ξέρω δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο!!!Αλλά αυτά μπορώ!:)
  • #72 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 01 Oct 2014
  • Ωραία φάση αλλά δε λες και την ποσότητα για το κάθε υλικό?
  • #73 από Bangos στις 01 Oct 2014
  • Ωραία φάση αλλά δε λες και την ποσότητα για το κάθε υλικό?




    xaxaxa έχεις ένα δίκιο : )


    Λοιπόν έχουμε και λέμε :


    Μια πλάκα βιταμ
    Ένα φακελάκι άχνη ζάχαρη
    2 αβγα, τρεις βανίλιες και κακαο όσο θέλει ο καθένας
    2 πακέτα Παπαδουπολου μπισκότα
    Γάλα,απλά μουσκ τα μπισκότα(δεν χρησιμοποιούμε μια συγκεκριμένη ποσότητα


    Αυτά :)


    Πες μου αν είναι επιτυχής το αποτέλεσμα σου!!:)
  • #74 από modfori στις 01 Oct 2014
  • Αυτό δεν είναι γλυκό!:) Αυτό είναι η θερμίδα προσωποποιημένη...


    Μια πλάκα βιταμ
    Ένα φακελάκι άχνη ζάχαρη
    2 αβγα, τρεις βανίλιες και κακαο όσο θέλει ο καθένας
    2 πακέτα Παπαδουπολου μπισκότα

    παίζει να'χει τις 3πλάσιες απο το παγωτάκι μου ;D
  • #75 από Guitar Fan στις 01 Oct 2014
  • δεν ξέρω αν το είπε κανένας άλλα η ομελέτα είναι πιο απλή και από τα μακαρόνια,
Σελίδες: