Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 117756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #350 στις: 29/04/09, 10:19 »
   Καταρχήν αυτό με τον άλλο λογαριασμό είναι άκυρο έχω έναν λογαριασμό.

Δεύτερον από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν θέλω διάλογο ;;; αυτό πες το στους  μάρτυρες που δεν τολμάνε να μιλήσουν μαζί μου (παρόλο που δεν είμαι αποστάτης όπως λένε).
    Όσο για τις προσβολές που λες επικαλούμαι την κοινή λογική και σου λέω πως το να τα βάζεις με τους εμπόρους της πνευματικής ηρωίνης είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις σαν ηθική και μόνο υποχρέωση προς τον συνάνθρωπο σου. Όχι σώνει και  καλά για να τον κάνεις να πιστέψει στη δικιά σου Θρησκεία η οποία μπορεί να είναι και λάθος. Αλλά να του δείξεις πως κάποιοι τον εκμεταλλεύονται και τον έχουν κάνει να δουλεύει σαν δούλος και μάλιστα να είναι διατεθειμένος να δώσει και τη ζωή (Με το να μην λάβει αίμα αν αυτό είναι αναγκαίο) του για ένα ψέμα. Και επειδή από το ύφος σου ξέρω ότι θα μου πεις ότι με το ψέμα δεν σέβομαι την πίστη των άλλων σου λέω το εξής.
   Αν γινόταν εδώ μέσα ένας διάλογος με έναν από τους χιλιάδες μάρτυρες που καθημερινά βγαίνουν στο έργο- προσηλυτίζουν θα καταλάβαινες  ακόμη και με τα πιο απλά επιχειρήματα, ότι αυτοί οι άνθρωποι που κάποιοι τους έχουν μετατρέψει σε πλασιέ ελπίδων. Όχι μόνο δεν δέχονται  την αντιπαράθεση με κάποιον που γνωρίζει την πίστη του και ψάχνουν άτομα που δεν τη γνωρίζουν,  αλλά η δικιά τους η πίστη είναι τόσο αδύναμη που φοβούνται πως ακόμη και ένας ανώνυμος Gouz σε ένα φόρουμ μπορεί να τους την αλλάξει.
 Όπως καταλαβαίνεις  φίλε μου μια οργάνωση που δημιουργεί τέτοια φοβική συμπεριφορά στα μέλη της μέσω τακτικών πλύσης εγκεφάλου και βομβαρδισμού υποσυνείδητων μηνυμάτων στα έντυπα της. κάθε άλλο παρά φιλελεύθερη και δημοκρατική είναι. Σκέψου λοιπόν τι ακριβώς είναι αυτό που υπερασπίζεσαι όταν επιτίθεσαι με τόσο μένος σε μένα. 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/09, 10:22 από Gouz2008 »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #351 στις: 29/04/09, 15:15 »
1)Επειδη μιλησε στον πλυθηντικο στο δευτερο ποστ για το προηγουμενο σου ποστ...
2)Θα στο πω αλλιως, οταν ειναι καποιος αντιμαερικανος δνε τα εχει με τον καθε πολιτη αλλα με την αμερικανικη πολιτικη..Δλδ αν βριζεις τον αμερικανο πολιτη ειναι προσβολη και οχι αμφισβητηση της αμερικανικης πολιτικης...
3)ξανα λεω προσωπικη σου γνωμη (κανενος αλλου, παρα μονο δικη ΣΟΥ και επισης η γνωμη σου δνε σημαινει οτι ειναι ορθη..οπως και η δικια μου) ολα οσα λες περι ΜτΙ δνε σου ειπα οτι διαφωνω μαζι σου..σου λεω απλα οτι δεν εχεις το δικαιωμα να υποβιβαζεις κανεναν επειδη εχει αλλα πιστευω απο σενα...
4)Δεν υπερασπιζομαι κανεναν σου ξανα λεω (αν και δνε μ'αρεσει να επαναλαμβανομαι..), απλα εχεις μια προσβλητικη σταση απεναντι στους ανθρωπους και οχι στην οργανωση..εχει ο καθενας,τοσο, το νομιμο δικαιωμα να πιστευει οπου θελει, οσο, και την υποχρεωση να σεβεται τα πιστευω των αλλων...

Με λιγα λογια αναρωτηθηκες ποτε γτ με πειραξε το δευτερο σου ποστ και δεν ασχοληθηκα ουτε με το πρωτο ουτε αυτο το ποστ;
Ποιο χειροπιαστό στοιχείο από την ακυρότητα της βασικής τους ημερομηνίας (1914) δεν υπάρχει και αυτό γιατί η απόδειξη είναι μαθηματική και κανένας τους εκεί δεν μπορεί να πει τίποτα. Άρα εδώ δεν μιλάμε για αόριστους δογματισμούς, αλλά για ξεκάθαρη μαθηματική απόδειξη (ακόμη και μέσα από τα ίδια τους τα βιβλία), η οποία κόβει το δέντρο που παράγει καρπούς ψευδο-προφητειών από τη ρίζα.

"15.Kαι να φυλάγεστε από τους ψευδοπροφήτες, που σας πλησιάζουν ντυμένοι σαν πρόβατα αλλα από μέσα είναι λύκοι αρπαχτικοί. 16.Aπό τους καρπούς τους θα τους αναγνωρίσετε. Mήπως μαζεύουν σταφύλια από αγκάθια ή σύκα από τριβόλια; 17.Έτσι, κάθε καλό δέντρο κάνει καλούς καρπούς, ενώ το σάπιο δέντρο κάνει κακούς καρπούς. 18.Δεν μπορεί ένα καλό δέντρο να κάνει κακούς καρπούς, ούτε ένα σάπιο δέντρο να κάνει καλούς καρπούς. 19.Kάθε δέντρο που δεν κάνει καλό καρπό, το κόβουν και το πετούν στη φωτιά. 20.Eπομένως, από τους καρπούς τους θα τους αναγνωρίσετε. "    :-*

Για τον απλο λογο οτι αυτα ειναι επιχειρηματα..Οι κατηγοριες δεν ειναι επιχειρηματα παρα απλες κατηγοριες...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #352 στις: 29/04/09, 21:23 »

Η αλήθεια στον Λόγο δεν είναι βέβαια η συμφωνία, αλλά είναι όμως μέθοδος για να επιτευχθεί η συμφωνία. Η μέθοδος κρίσεως της λανθασμένης ή έγκυρης διαδικασίας σκέψης. Η αλήθεια δεν αφορά το αποτέλεσμα, αλλά την διαδικασία εξαγωγής του. Το αποτέλεσμα μπορεί να αλλάξει αρκετές φορές ακολουθώντας όμως πάντα την ίδια διαδικασία. Την αλήθεια.

Σωστα, στην φιλοσοφια, η αληθεια του Λογου ειναι η αληθεια της σκεψεως ή αληθεια ως προς το γιγνωσκειν αφενος και αληθεια του λεκτικου περιεχομενου αφετερου, δηλ. σωστα τα σκεφτομαι, σωστα τα λεω, ακολουθει το ερωτημα, ειναι ομως ετσι ;; αυτη η αληθεια λεγεται αληθεια ως προς το ειναι και χαρακτηριζεται απο την συμφωνια σκεψεως και πραγματος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #353 στις: 30/04/09, 15:37 »
Σωστα, στην φιλοσοφια, η αληθεια του Λογου ειναι η αληθεια της σκεψεως ή αληθεια ως προς το γιγνωσκειν αφενος και αληθεια του λεκτικου περιεχομενου αφετερου, δηλ. σωστα τα σκεφτομαι, σωστα τα λεω, ακολουθει το ερωτημα, ειναι ομως ετσι ;; αυτη η αληθεια λεγεται αληθεια ως προς το ειναι και χαρακτηριζεται απο την συμφωνια σκεψεως και πραγματος.

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε αλήθεια κατά το συμβεβηκός (αν καταλαβαίνω καλά), στην δεύτερη απόλυτη αλήθεια? Αλλά την σύμπτωση της δευτέρας περιπτώσεως δεν μπορεί να μας την βεβαιώσει κανείς άλλος εκτός από το ίδιο το εξεταζόμενο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #354 στις: 01/05/09, 22:42 »
Σωστα, στην φιλοσοφια, η αληθεια του Λογου ειναι η αληθεια της σκεψεως ή αληθεια ως προς το γιγνωσκειν αφενος και αληθεια του λεκτικου περιεχομενου αφετερου, δηλ. σωστα τα σκεφτομαι, σωστα τα λεω, ακολουθει το ερωτημα, ειναι ομως ετσι ;; αυτη η αληθεια λεγεται αληθεια ως προς το ειναι και χαρακτηριζεται απο την συμφωνια σκεψεως και πραγματος.


Στην πρώτη περίπτωση έχουμε αλήθεια κατά το συμβεβηκός (αν καταλαβαίνω καλά),

Μπορουμε να το πουμε κι ετσι όπως το λες, κατά συμβεβηκος είναι αυτό που υπαρχει μεσα σε κατι και αληθες ειπειν, δηλ. ο Γιαννης κοιμαται, αληθευει το λεγομενο ότι ο Γιαννης κοιμαται πλην ο Γιαννης κοιμαται δεν χαρακτηριζει ουσια, δεν εμπεριεχεται στην ουσια Γιαννης, και χωρις να κοιμαται ο Γιαννης είναι Γιαννης, ο Γιαννης δεν σταματα να είναι Γιαννης οταν δεν κοιμαται, είναι αριστοτελικος ορος που αφορα μια από τις διαφορετικες σημασιες που αποδιδονται στο ον, συμβεβηκος εχει δυο σημασιες που δεν πρεπει να συγχεονται 1) σημαινει το τυχαιο, εσκαβε λακκο για να φυτευση φυτο και βρηκε θησαυρο, η ευρεση του θησαυρου είναι συμβεβηκος, δεν συμβαινει εξ αναγκης τουτο εκ τουτου ή δια τουτο, δηλ. μεταξυ των δυο δεν υπαρχει αναγκαια συναρτησις και το ένα δεν είναι επακολουθημα του αλλου και 2) σημαινει αυτό που υπαρχει σε ένα καθεαυτο ον και αποτελει μεν σταθερο χαρακτηριστικο δεν εμπεριεχεται ομως στην ουσια, δηλ. ανθρωπος μουσικος, το ότι είναι μουσικος συμβεβηκε, συνεβη να είναι μουσικος, και να παραλειψης το μουσικος η ουσια ανθρωπος δεν χανεται, ανοιγω Πορφυριου Εισαγωγη Περι συμβεβηκοτος (αυτά πολύ λιγοι τα εχουν δει και θα με θυμηθειτε) Συμβεβηκος δε εστιν αυτό το οποιον γινεται και απογινεται, χωρις της του υποκειμενου φθορας, διαιρειται εις δυο, το μεν χωριστον του υποκειμενου συμβαινει, δηλ. πότε ετσι πότε γιουβετσι, τα μεσημερια πότε κοιμαμαι πότε δεν κοιμαμαι, το δε αχωριστον του υποκειμενου συμβαινει, δηλ. συμβεβηκεν το μελαν αχωριστως τω κορακι και τω Αιθιοπι, (το μαυρο συμβαινει να είναι αχωριστο από το κορακι και τον Αιθιοπα) μπορουμε όμως να φτιαξομε λευκο κορακι και Αιθιοπα χωρις να φθαρει το υποκειμενο.


στην δεύτερη απόλυτη αλήθεια?

νομιζω το απολυτη δεν χρειαζεται, το «ως προς το είναι» από μονο του σημαινει το αληθες της υπαρξεως, το «μη-είναι» σημαινει το ψευδος.

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #355 στις: 05/05/09, 08:58 »
Προς όλους τους Μάρτυρες

Καταρχήν σας ενημερώνω ότι δεν είμαι πρώην μάρτυρας οπότε η Σκοπιά σας επιτρέπει να διαβάζεται αυτά που λέω  0:)

Παιδιά λυπάμαι πολύ που σας το λέω έτσι ωμά αλλά κάποιοι σας εξαπάτησαν, σας είπαν ψέματα και σας έχουν κάνει δούλους της οργάνωσης τους αν διαφωνείτε σε αυτό που λέω κάντε μόνοι σας ο καθένας και η κάθε μια την προσωπική σας έρευνα
Η οργάνωση σας στέλνει να κηρύττετε το ψεύτικο ευαγγέλιο (ανάθεμα κατά τον απόστολο Παύλο) του 1914 είσαστε η μόνοι που μιλάτε για το 1914 και επίσης οι μόνοι που πιστεύετε ότι η Ιερουσαλήμ καταστράφηκε στο 607. Πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με όλες τις εγκυκλοπαίδειες του κόσμου και όλους τους επιστήμονες-αρχαιολόγους οι οποίοι γράφουν πως αυτό έγινε το 587 μια ημερομηνία η οποία δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση καθώς διασταυρώνετε με δεκάδες ανεξάρτητες πυγές αποδείξεων αλλά και μέσα απο την ίδια την αγία γραφή.
Η οργάνωση σας όμως αντί να προτιμήσει να αλλάξει το 1914 πάνω στο οποίο στηρίζει όλα της τα δόγματα και φυσικά το σημαντικότερο της ότι δηλαδή είναι οργάνωση του θεού προτίμησε να αποκόβει όσους ανακάλυπταν την απάτη. ΈΤΣΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΥΨΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 1914 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ !

ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ. ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΜΑΓΕΔΩΝΑ ΟΤΑΝ Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΣΑΣ ΜΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ !!!



Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #356 στις: 05/05/09, 13:12 »
Πραγματικά διαβάζοντας τέτοια μυνήματα, όπως και άλλα ανάλογα που έχουν γραφτεί εκατέρωθεν εδωμέσα, το μόνο που μου έρχεται άμεσα στο μυαλό είναι αυτό:

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #357 στις: 06/05/09, 09:25 »
Χμ…άρχισαν να την κράζουν και άλλοι την «οργάνωση του Θεού» για τους παραλογισμούς της. Και μάλιστα ακόμη και ουδέτεροι με το θρησκευτικό αντικείμενο. Μάλλον η μυρωδιά της δυσωδίας και του παραλογισμού έφτασε πολύ ψιλά

http://www.epikairo.gr/?p=19329

 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #358 στις: 06/05/09, 23:52 »
Πραγματικά διαβάζοντας τέτοια μυνήματα, όπως και άλλα ανάλογα που έχουν γραφτεί εκατέρωθεν εδωμέσα, το μόνο που μου έρχεται άμεσα στο μυαλό είναι αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=fIRb8TigJ28
Ιου... ::)

@Γκουζ τι να σου πω..αν δεν αντιλαμβανεσαι οτι προσβαλεις ανθρωπους, δεν μπορω να κανω κατι αλλο, εφοσον δεν σε ενδοιαφερει... :-\ :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #359 στις: 27/05/09, 01:35 »
Αν και κατακουραστηκα το διαβασα ολο το θεμα..

Εχω απλα να κανω τις εξης παρατηρησεις:

α) Οι μαρτυρες του ιεχωβα ειναι αναγνωρισμενη θρησκεια οχι αιρεση...
β) Αυτα περι χρηματων ειναι αστεια...

Μεγαλωσα σε σπιτι Μαρτυρων του Ιεχωβα, εφυγα αργοτερα μονος μου στην εφηβεια γιατι δεν μπορουσα να ακολουθησω τις διδαχες του, με καβαλησε κι ο διαολος οπως ξερετε οι παλιοι :p Λεφτα δεν ειδα ποτε να μπαινουν σπιτι μου, διναμε μονος...Ουδεποτε πιεσε κανεις του περιβαλλοντος καποιον να παρει περιοδικο η να μπει σπιτι καποιου με το στανιο...Ουδεποτε χρησιμοποιηθηκαν χαρακτηρισμοι και κακιες οπως αυτα που διαβασα εδω μεσα για αλλοθρησκους...Τεσπα βαριεμαι να μακρυγορησω δε με αφορα κιολας πια ιδιαιτερα το θεμα, δεν εχω σχεση...Αλλα ενα σχολιακι δε θα αντεξω να μην το κανω, θα παρεξηγηθειτε πολλοι το ξερω, αλλα thats democracy...Επειδη οταν εφυγα απ τους μαρτυρες εψαξα πολλες θρησκειες-δογματα-φιλοσοφιες μεχρι να καταληξω στον αχταρμα που ειμαι τωρα (:p) προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι Ορθοδοξοι και οι Καθολικοι ειναι οι τελευταιοι παγκοσμιως που δικαιουνται να σχολιαζουν και να κρινουν αλλα δογματα τη στιγμη που κουβαλανε τοση βρωμια και λερα στις ταξεις τους...Οικονομικα, ηθικα, σε επιπεδο πιστων και ιερωμενων...Ειναι τουλαχιστον προκλητικο...

Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #360 στις: 27/05/09, 02:49 »
Αν και κατακουραστηκα το διαβασα ολο το θεμα..

Εχω απλα να κανω τις εξης παρατηρησεις:

α) Οι μαρτυρες του ιεχωβα ειναι αναγνωρισμενη θρησκεια οχι αιρεση...
β) Αυτα περι χρηματων ειναι αστεια...

Μεγαλωσα σε σπιτι Μαρτυρων του Ιεχωβα, εφυγα αργοτερα μονος μου στην εφηβεια γιατι δεν μπορουσα να ακολουθησω τις διδαχες του, με καβαλησε κι ο διαολος οπως ξερετε οι παλιοι :p Λεφτα δεν ειδα ποτε να μπαινουν σπιτι μου, διναμε μονος...Ουδεποτε πιεσε κανεις του περιβαλλοντος καποιον να παρει περιοδικο η να μπει σπιτι καποιου με το στανιο...Ουδεποτε χρησιμοποιηθηκαν χαρακτηρισμοι και κακιες οπως αυτα που διαβασα εδω μεσα για αλλοθρησκους...Τεσπα βαριεμαι να μακρυγορησω δε με αφορα κιολας πια ιδιαιτερα το θεμα, δεν εχω σχεση...Αλλα ενα σχολιακι δε θα αντεξω να μην το κανω, θα παρεξηγηθειτε πολλοι το ξερω, αλλα thats democracy...Επειδη οταν εφυγα απ τους μαρτυρες εψαξα πολλες θρησκειες-δογματα-φιλοσοφιες μεχρι να καταληξω στον αχταρμα που ειμαι τωρα (:p) προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι Ορθοδοξοι και οι Καθολικοι ειναι οι τελευταιοι παγκοσμιως που δικαιουνται να σχολιαζουν και να κρινουν αλλα δογματα τη στιγμη που κουβαλανε τοση βρωμια και λερα στις ταξεις τους...Οικονομικα, ηθικα, σε επιπεδο πιστων και ιερωμενων...Ειναι τουλαχιστον προκλητικο...


Μιά χαζή απορία, αλλά νομίζω ότι είσαι ο πλέον κατάλληλος να μας πληροφορήσεις...Από τότε που έφυγες από τους Μ.τ.Ι πως σε αντιμετωπίζουν, από τους γονείς σου , μέχρι και τους συγγενείς ή και τους φίλους σου πρώην "ομοιδεάτες"; Συγγνώμη αν είναι λίγο προσωπική ερώτηση, αλλά είναι και η μόνη που ποτέ δεν απαντήθηκε σε αυτό το post , οπότε αν μπορείς απάντησε εσύ.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #361 στις: 27/05/09, 03:08 »
O πατερας μου δεν ζει, με τη μητερα μου εχω κανονικα επαφες αν και ζω σε αλλη πολη πλεον...Με τους υπολοιπους αν βρεθουμε (δεν κατεβαινω συχνα Αθηνα) ενα γεια οχι πολλα πολλα...Δεν "απαγορευεται" να σου μιλησουν απλα οχι δεν σε συναναστρεφονται οπως πριν...Ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις το γιατι, απλα σκεψου οτι επειδη εχουν σε πολλα πραγματα πολυ διαφορετικες συνηθειες απο τους υπολοιπους εμας και ειναι και δυσκολο να μεινεις σταθερος σε τετοιες αρχες κανοντας παρεα με ατομα που εχουν αντιθετες η διαφορετικες αρχες...Ειναι πχ πως δε θελανε οι γονεις μας οταν ημασταν μικροι να κανουμε παρεα με μεταλαδες η μηχανοβιους για να μη μας επηρεασουν... :P :P Δεν ξερω αν σου εδωσα να καταλαβεις...Εμενα παντως προσωπικα δε με χαλαει... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/09, 03:10 από ερεβος Mc Rosog »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #362 στις: 27/05/09, 03:16 »
Ο.Κ σε ευχαριστώ και σε συγχαίρω για το θάρρος σου να απαντήσεις, γιατί πίστεψέ με , επειδή παρακολουθώ το θέμα από την αρχή, ήταν και η μόνη ερώτηση που δεν τόλμησε να απαντήσει πραγματικά κανένας από τους φίλους Μ.τ.Ι που έγραψαν εδώ...  :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #363 στις: 27/05/09, 03:22 »
Ο.Κ σε ευχαριστώ και σε συγχαίρω για το θάρρος σου να απαντήσεις, γιατί πίστεψέ με , επειδή παρακολουθώ το θέμα από την αρχή, ήταν και η μόνη ερώτηση που δεν τόλμησε να απαντήσει πραγματικά κανένας από τους φίλους Μ.τ.Ι που έγραψαν εδώ...  :)

Μην τους παρεξηγεις ειναι πολυ λεπτο θεμα και δυσκολα αναλυεται υπ αυτες τις συνθηκες...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Jorgos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #364 στις: 25/07/09, 15:17 »
Να υποθέσω επίσης ότι απαγορεύεται η λήψη αίματος για αιματολογικές εξετάσεις;

Όχι. Τέτοιες διαδικασίες ή εξετάσεις που περιλαμβάνουν το αίμα του ίδιου του ατόμου δεν συγκρούονται τόσο καθαρά με τις δηλωμένες αρχές του Θεού.

Geia sas kai apo mena.
Eimai kainourgios edw kai tha eithela kai egw na sumetasxw sthn suzhthsh sas
Den pisteuw na peirazei pou grafw greeklish, epeidh eimai Germania kai exw Latiniko pliktrologio.

Loipon tha ithela na po to exis ston Filo Niko,
auta pou les me to aima einai panta sosta me thn pisth ton MI authn thn stigmh, sumfona me to Fos pou exei o pistos kai fronimos Doulos opws eseis ton lete, geia tous upoloipous einai autoi pou dinoun tis kathodigies aki tis ermhneies tetoin grafikwn perikopon.

Eipes kapote oti allo h metamosxeush kai allo h metaggish.
Auto to les twra prin apo 40 peripou xronia den tha to eleges etsi dioti kai h metamosxeush htan tmima twn apagoreumenwn praxewn stou MI.
Kai poios xerei isos se 40 Xronia na einai kai h aplh  aimatologikh dugmatolipsia kati mh sumvato me thn didaskalia twn MI.

Filika Jorgos

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #365 στις: 25/07/09, 15:31 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν έχεις Ελληνικό πληκτρολόγιο χρησιμοποίησε το a->α που βλέπεις στο παράθυρο απάντησης.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Jorgos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #366 στις: 25/07/09, 16:33 »
Ενταξει θα το προσεξω, δεν το ηξερα οτι λειτουργει και ετσι αν και λιγο δθσκολα

Αποσυνδεδεμένος makiskapa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #367 στις: 09/08/09, 17:08 »
  Χριστιανοι Ορθοδοξοι, Καθολικοι, Μαρτυρες του Ιεχωβα, Προτεσταντες, Αιρεσεις παρα αιρεσεις, Τελετουργικα, ρασοφοροι και ενα καρο απο διαφορες αλλες θρησκειες , ιδεες, αποψεις που σχετιζονται με τον Θεο. Τελικα τι γινεται ρε παιδια? Ποιος ειναι σωστος και ποιος ειναι λαθος? Ποιον να ακολουθησουμε για να σωθουμε και ποιον να αποφυγουμε για να μην μας στειλει στην κολαση?
  Ποιος λογικος και νοημων ανθρωπος μπορει να βασισει το συνολο της ζωης του και των πραξεων του σε κειμενα και γραπτα που γραφτηκαν πριν απο τοσα πολλα χρονια και εχουν υποστει αναριθμητες αλλοιωσεις αναλογα με το ποιος ηταν στην εξουσια την εκαστοτε εποχη και τι συμφεροντα ειχε? Ποιος μπορει να πιστεψει σε λογια θεων γραμμενα απο χερια ανθρωπων? Να τα ακολουθει πιστα με εναν δογματικο τροπο? Γιατι εχουν αποριφθει μερικα εδαφια και ευαγγελια, ποια τα κριτηρια της απορριψης τους και απο ποιους?
  Αντι ομως να χαθουμε μεσα σε αυτον τον κυκεωνα αντικρουμενων και πολυπλοκων δοξασιων και πιστευω ας αγγαλιασουμε την μονη πιστευω αληθεια και το κυριο διδαγμα που μετεφερε ο Ιησους Χριστος στους ανθρωπους μεσω τον δεκα εντολων. ΑΓΑΠΗ! Αγαπατε αλληλους , μην σπαταλατε τον χρονο και την φαια ουσια σας σε πραγματα που "ληστευουν" την πιστη σας. Ο Θεος ειναι ΜΕΣΑ στον καθενα μας , στην σκεψη μας στην ψυχη μας, δεν βρισκετε σε εκκλησιες,σε συναγωγες, σε συναθροισεις. Αυτοι ειναι τοποι οπου μπορουν να σε βοηθουσουν να τον πλησιασεις, αλλα δεν ειναι απαραιτητοι.  Ειτε εισαι Χριστιανος, ειτε Μαρτυρας του Ιεχωβα, ειτε Μουσουλμανος ειτε οτιδηποτε αλλο απαλαξου απο τα σιδηρα περιφραγματα που εχουν υψωσει οι προχουντες και οι θηριοδαμαστες των λαων και αγγαλιασε ολους τους συναθρωπους σου. Απολαυσε την μαγεια του ουρανου, την απεραντοσυνη της θαλασσας οτιδηποτε υπαρχει γυρω σου. Δεν παιζει ρολο το ποιος τα δημιουργησε και γιατι, παιζει ρολο το οτι υπαρχουν εκει για εσενα να τα δεις, να τα νιωσεις, να τα χαρεις. Γιατι να ασχολουμαστε παντα με δευτερευοντα πραγματα και οχι με την ουσια των πραγματων? Ο Θεος ειναι αγαπη, οικουμενικη, συμπαντικη, αιωνια και αφθαρτη. Χυσε ενα δακρυ για καποιον συνανθρωπο σου που εφυγε απο την ζωη και ας μην τον ειχες γνωρισει ποτε σου προσωπικα, χαμογελας με το χαμογελο του αλλου, κανε την χαρα του χαρα σου.
  Ισως αυτα να ειναι παρα πολυ ουτοπικα, ισως να μην εφαρμοσθουν ποτε στην ανθρωπινη κοινωνια, ισως να ειμαι ενας πολυ μεγαλος χιπης και ας μη το εχω συνηδητοποιησει, αλλα η μελετη μου πανω στις διαφορες θρησκειες με οδηγησαν στα παραπανω πιστευω. Ας απαλαχτουμε απο τα δεσμα της ψευτικης επιγνωσης και της φανατικης πιστης. Ας ελευθερωθουμε πλεον, αρκετα υποφεραμε....   

Αποσυνδεδεμένος ladinabespina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #368 στις: 25/03/15, 10:00 »
Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΘΕΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΕ ΜΙΣΟΥΝ. ΕΠΕΙΔΗ - ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ? - ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΣΟΥΝ
"Αν και στην Ελλάδα απολαμβάνουν ελευθερία λατρείας, οι Μάρτυρες εξακολουθούν να υφίστανται έντονο διωγμό σε πολλές χώρες."

Παρακαλώ αξίζει ο κόπος να διαβάσετε τα σχόλια απο το έγκριτο άρθρο του Βύρωνα Κριτζά
http://popaganda.gr/44455
Εκεί κάποιος Γιώργος Τσιαλας 1978 ( tsialas78 ) Μαρτυρας του Ιεχωβα μας λεει οτι κακοπαθουσαν λογω Χιτλερ. κοιτατε ομως τι του απαντανε:


Κύριε Τσιαλα, σας συνχαιρω για το θρασος σας να γράφετε δημόσια τόσο χοντροκομμένα ψέματα υποθέτοντας ότι θα σας διαβάσουν μόνο οι ανιστόρητοι.
Ο καθηγητης Ιστοριας Dr James Penton εγραψε στην εφημεριδα christian research: "η  Εταιρία Σκοπιά έλαβε οριστική στάση εναντίον της Ναζιστικής κυβερνήσεως μόνο όταν προηγουμένως ο Χίτλερ απέρριψε τη ‘Διακήρυξή’ της".

http://www.jwfacts.com/watchtower/hitler-nazi.php
http://www.jwfacts.com/watchtower/hitler-nazi.php

ειναι ακρως ενδιαφεροντα τα οσα γραφει ο προεδρος της εταιριας Σκοπια Rotherford στο συνημμενο γραμμα που στελνει ιδιαιτερως στον Χιτλερ μαζι με τη ‘Διακήρυξή’ :
«Οι Σπουδαστές της Γραφής μάχονται για τις ιδιες υψηλές ηθικές επιδιώξεις, σκοπούς και ιδέες που το Εθνικό Γερμανικό Ράϊχ διεκήρυξε ως προς τη σχέση του ανθρώπου με τον Θεό, δεν υπάρχουν αντίθετες απόψεις , τουναντίον,  είναι σε πλήρη αρμονία με την Εθνική Κυβέρνηση του Γερμανικού Ράϊχ».
http://www.iclnet.org/pub/resources/text/apl/jw/jwhitler.eng
http://www.iclnet.org/pub/resources/text/apl/jw/jwhitler.eng
Αφου λοιπον εχετε τις ιδιες επιδιωξεις με τους Ναζι τωρα ως ο μεγαλυτερος γλυφτης ολων των εποχων, ο προεδρος της εταιριας Σκοπια Rotherford μας διηγηται και αντισημιτικά αστειακια ετσι για να γελανε μαζι με τον Χιτλερ και να δικαιολογουν τις βαρβαροτητες που υπεφεραν οι εβραιοι τις γερμανιας προ ολοκαυτόματος.
«Οι Εβραίοι Έμποροι της Αγγλο-Αμερικανικής Αυτοκρατορίας είναι εκείνοι που  οικοδόμησαν  και διαχειρίζονται το Μεγάλο Εμπόριο σαν εργαλείο εκμετάλλευσης των ανθρώπων πολλών εθνών….Αυτό το γεγονός είναι τόσο φανερό στην  Αμερική, ώστε υπάρχει μια παροιμία σχετικά με την πόλη της Νέας Υόρκης: Οι Εβραίοι την κατέχουν, οι Καθολικοί Ιρλανδοί την κυβερνούν, και οι Αμερικανοί  πληρώνουν το λογαριασμό!»
"Declaration of Facts" παραγραφος 9 http://www.iclnet.org/pub/resources/text/apl/jw/declfact.txt
http://www.iclnet.org/pub/resources/text/apl/jw/declfact.txt
και για να μη λετε οτι σας παραθετω απο κουτσομπολίστικες ιστοσελίδες σας παραθετω απο την wikipedia
 http://en.wikipedia.org/wiki/Declaration_of_Facts
κατω απ τον υποτιτλο Historical assessment. Εκει ο αδελφος σας Konrad Franke μας αναφερει οτι οταν εφτασε μαζι με τους αλλους Εrnest Βibelforscher (Ειλικρινείς Σπουδαστές της Γραφής ) στη συνελευση που αναφερει ο προεδρος της εταιριας Σκοπια στο κειμενο της  "Διακυρυξης" επαθε την πλακα της ζωης του. σβάστικες κρεμόταν στο χωρο της συνελευσης και τους εβαλαν να τραγουδίσουν εναν περιεργο υμνο που ειχε την ιδια μελλωδια με τον Γερμανικό εθνικο υμνο "Deutschland, Deutschland über alles". Kαι αυτο για να χαροποιησουν τους πρακτορες τις Γκεστάπο που ηξεραν οτι τους παρακολουθουν. Η Εταιρια Σκοπια προσπαθει να δικαιολογηθει 60 χρονια μετά μεσω του περιοδικου Ξύπνα (Awake!: 10–14. July 8, 1998) λεγοντας οτι ναι η μελωδία μεν ηταν κατα λαθος του εθνικου υμνου αλλα  τα λογια του ελεγαν άλλα. Οσοι ομως ξερουν απο παλιες συνελευσεις με τα παλια μεγάφωνα οι παραβρισκόμενοι (και ιδιαιτερα οι γκεσταμπιτες) μετα βιας ξεχωρίζαν τις λεξεις ακομη κι αν ηξεραν απ' εξω τους στοιχους.
Tωρα οσον αφορα τους Εrnest Βibelforscher οι οποιοι και πεθαναν στα στρατοπεδα μαζι με τόσους αλλους αντιφρονουντες  μηπως φτεει το γεγονος οτι ο ο προεδρος της εταιριας Σκοπια Rotherford δεν ηταν αρκετα γλυφτης ?
Μολις ειδε οτι ο Κανγελαριος δεν ενδιδει στην πορνική του πρόταση εβαλε τα κοροιδα να πανε κοντρα του Χίτλερ. εξάλλου δεν παιζόταν η δική του ζωη κορονα γραμμα, αυτος περνουσε βασιλικά στη βιλα μπεθ σαριμ που εφτιαξε ταχα για τους αναστημένους του 1925 αλλα καθοταν μόνος του μαζι με τις δυο ΔΕΚΑΕΞΑΚΥΛΙΝΔΡΕΣ  λιμουζινες του. Α συγνωμη την μια την ειχε στην Νεα Υορκη, μην τυχον ζοριστει ο ποπος του απο τα συμβατικα αυτοκινητα της εποχης.

http://rwssel.pblogs.gr/2012/04/sok-h-nazistikh-dhlwsh-nomimofrosynhs-ths-skopias-martyres-toy-i.html
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/15, 11:56 από ladinabespina »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #369 στις: 26/03/15, 12:40 »
15 σελιδες θρησκευτικου περιεχομενου στο κιθάρα? Το 2015?
Πιστέψτε οτι θέλετε και κάνετε κεφι. Τωρα αν καποιος σας χλευάζε τι να κάνουμε. Του δίνετε  τροφή....
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/15, 13:15 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #370 στις: 26/03/15, 12:59 »
15 σελιδες..και ουτε ενας γκοσπελας (ο καθενας με τον πονο του ειμαστε  :P  )
απονη ζωη..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #371 στις: 26/03/15, 13:22 »


 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #372 στις: 26/03/15, 14:40 »
Χαχα..πραγματικα ομως
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #373 στις: 26/03/15, 17:27 »