Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 117759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #75 στις: 26/08/08, 11:58 »

Από παρατηρητικότητα σκίζουμε βλέπω.
ΑΝ πρόσεξες,δεν προσέβαλλα πουθενά σε προσωπικό επίπεδο τον Niko Les Paul.Ούτως η άλλως δεν φταίει αυτός για το ότι τον έχουν δασκαλέψει να κάνει κύρηγμα.
1ον) ειρωνευεσαι
2ον)αν προσβαλεις τα πιστευω καποιου,προσβαλεις και το εγω του
3ον)δεν εισαι σε θεση να ξερεις τπτ απλα ιακσιες κανεις
4ον)δεν νομιζω να εισαι σε θεση να πεις σε κανεναν να παρει τα κουβαδακια του και να παει σε οποια παραλια θελει
για να ξερουμε και τι λεμε ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος gamanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • i can only show you the door Neo
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #76 στις: 26/08/08, 12:41 »
Να πω και εγώ το κοντό μου: 8) ::)

μην μπερδεύουμε το Θεό με τους επί γης αντι/εκ-προσώπους του. Ο Θεός είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών,άρα για εμένα δεν απαιτείται καμία εκκλησία με όρους επιχείρησης να παρεμβάλλεται μεταξύ εμού και του Θεού μου. Άλλο η διδασκαλία  και το πνέυμα πίσω απ' αυτήν τη δεδομένη στιγμή που διατυπώθηκε και άλλο η διαχείρισή της και η διατήρηση της με την αναπόφευκτη αλλοίωση στην εξέλιξη των αιώνων και των ηθών.
Απλά σκεφτείτε τη θέση της γυναίκας μέχρι και σήμερα στα μέρη που "έζησε" (εντός εισαγωγικών γιατί στην πραγματικότητα υπάρχει μεγάλο κενό στην καταγραφή της ζωής του) ο Χριστός και ψάξτε να βρείτε πότε αγιοποιήθηκε η Παναγία και πότε τελικά κατέκτησε τη θέση που είχε σήμερα αλλά και τι στοιχεία έχει δανειστεί από τη Δήμητρα, την Αθηνά και δεν ξέρω και ποιον άλλον.
Δεν υπάρχει μία αλήθεια, ,η εκκλησία εκτός από την πνευματική ηγεσία αποτελούσε και τον  κύριο νομοθέτη σε καιρούς και ανθρώπους πολύ άγριους, μάλιστα γι' αυτό το λόγο φαίνεται να αποδυναμώνεται κάπως ο ρόλος της σε σχέση με τα κοσμικά αλλά και τα θεία σε αυτό που λέμε "πολιτισμένο κόσμο".

Κατά τα άλλα η συζήτηση για εμένα παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον από θρησκειολογικής άποψης και θα την παρακολουθήσω με ευχαρίστηση, εφόσον παραμείνει σε κόσμιο πλαίσιο.
i can only show you the door Neo

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #77 στις: 26/08/08, 12:59 »
g**anos: η τοποθεητηση σου θα ηταν καλυτερα να υπηρχε σε αλλο χωρο αρμοδιο οπως στο αν πιστευουμε στο θεο :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος gamanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • i can only show you the door Neo
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #78 στις: 26/08/08, 14:12 »
Δεν έγραψα το πόστ μου για να πω αν πιστεύω στον Θεό, ούτε με τα πόστ μου παίρνω θέση υπέρ της μίας ή της άλλης πλευράς, της οποίας οι απαντήσεις στα ερωτήματα που τίθενται έχουν ενδιαφέρον.
Συγχέονται διδασκαλίες με παραδόπιστους ή μη εκπροσώπους τους και ακραίες ή οχι θρησκευτικές ή παραθρησκευτικές οργανώσεις.  Εκεί εγώ λέω ότι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Επίσης διατυπώνονται ερωτήσεις αν η Αγία Γραφή είναι μία και πώς έχει καταλήξει να φτάσει σε μας και εγώ συμπληρώνω ότι η εξέλιξη είναι συνεχής και δραματική ήδη από τα πρωτοχριστιανικά χρόνια και η αλήθεια δεν είναι ποτέ μία.

 :)
i can only show you the door Neo

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #79 στις: 26/08/08, 14:39 »

Από παρατηρητικότητα σκίζουμε βλέπω.
ΑΝ πρόσεξες,δεν προσέβαλλα πουθενά σε προσωπικό επίπεδο τον Niko Les Paul.Ούτως η άλλως δεν φταίει αυτός για το ότι τον έχουν δασκαλέψει να κάνει κύρηγμα.
1ον) ειρωνευεσαι
2ον)αν προσβαλεις τα πιστευω καποιου,προσβαλεις και το εγω του
3ον)δεν εισαι σε θεση να ξερεις τπτ απλα ιακσιες κανεις
4ον)δεν νομιζω να εισαι σε θεση να πεις σε κανεναν να παρει τα κουβαδακια του και να παει σε οποια παραλια θελει
για να ξερουμε και τι λεμε ;)

1.σωστό
2.δεν υπάρχει "εγω" υπάρχει Αυτός και στην περίπτωσή μας ο Θεός.. αρκεί να το καταλάβουμε
3.Δεν απαγορεύονται οι ικασίες
4.Δεν απαγορεύεται απλά να τα λέμε

Κοπελιά μου.. πάντα φιλικά μιλάω... μην ανησυχείς δεν σου κάνω επίθεση!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #80 στις: 26/08/08, 14:46 »

Από παρατηρητικότητα σκίζουμε βλέπω.
ΑΝ πρόσεξες,δεν προσέβαλλα πουθενά σε προσωπικό επίπεδο τον Niko Les Paul.Ούτως η άλλως δεν φταίει αυτός για το ότι τον έχουν δασκαλέψει να κάνει κύρηγμα.
1ον) ειρωνευεσαι
2ον)αν προσβαλεις τα πιστευω καποιου,προσβαλεις και το εγω του
3ον)δεν εισαι σε θεση να ξερεις τπτ απλα ιακσιες κανεις
4ον)δεν νομιζω να εισαι σε θεση να πεις σε κανεναν να παρει τα κουβαδακια του και να παει σε οποια παραλια θελει
για να ξερουμε και τι λεμε ;)

1.σωστό
2.δεν υπάρχει "εγω" υπάρχει Αυτός και στην περίπτωσή μας ο Θεός.. αρκεί να το καταλάβουμε
3.Δεν απαγορεύονται οι ικασίες
4.Δεν απαγορεύεται απλά να τα λέμε

Κοπελιά μου.. πάντα φιλικά μιλάω... μην ανησυχείς δεν σου κάνω επίθεση!
roy ξανα βαφτιστικες στο φορουμ; :P
Gam¨συγνωμη :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #81 στις: 26/08/08, 14:59 »
who is roy.. or gam darling?

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #82 στις: 26/08/08, 15:07 »
who is roy.. or gam darling?
o RoyBatty στον οποιο τοποθετηθικα πανω σταλεγομενα του και ο g**anos στον οποιο απαντησα και ζητησα συγνωμη γιατι καταλαβα στο δευτερο ποστ του την τοποθετηση του στο θεμα
προφανως το πρωτο σκελος σου απανταγε :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #83 στις: 26/08/08, 15:11 »
ok...κατι κατάλαβα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #84 στις: 26/08/08, 15:19 »
Να υπενθυμισω πως υπαρχουν μερικα ερωτηματα που παραμενουν αναπαντητα. Οπως οι λανθασμενες εσχατολογικες προβλεψεις του Ρωσσελ και του Ραδεφορντ, το εργο της Σκοπιας ( με στοιχεια ), καθως και το "κυνηγι" των ανθρωπων με εφημεριδες και επισκεψεις στο σπιτι.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #85 στις: 26/08/08, 15:44 »
Εγώ για το ζήτημα του αίματος βλέπω πρόβλημα στο να λαμβάνονται τροφές με το αίμα τους και τίποτε άλλο.Έτσι το καταλαβαίνω εγώ παρ'όλο που διάβασα προσεκτικά όσα λέει ο Νίκος. Από την άλλη με τη  μετάληψη λαμβάνουμε και αίμα Κυρίου.Και ξέρω ότι είναι συμβολικό αυτό,αλλά ποιός ο λόγος ο Χριστός που ήξερε τις Γραφές να "παρανομήσει"με αυτό τον τρόπο λέγοντας "πιείτε αυτό είναι το αίμα μου".Βέβαια δεν γνωρίζω αν οι ιεχωβάδες συμμετέχουν σε αυτά τα μυστήρια,οπότε πάω πάσο.Το αίμα,όπως και το υλικό σώμα θα μείνει στη γη με τον θάνατο. Αυτό που θα "προχωρήσει" θα είναι το πνεύμα.Από την άλλη σκέφτομαι και το εξής.Αν το θέμα πάει στον προσωπικό χαρακτήρα του dna του καθενός θα μπορούσε ακόμα και στους ιεχωβάδες να επιτρέπετε μετάγγιση ανάμεσα σε ομοζυγωτικά δίδυμα μιας και έχουνε το ίδιο αίμα και το ίδιο dna.Για μένα όμως δίνετε πολύ σημασία και κατ'εμέ λάθος ερμηνεία στο ζήτημα του αίματος.Η προσφορά αίματος είναι μια μεγάλη προσφορά αγάπης και σαν τέτοια ,θεωρώ με το φτωχό μου το μυαλό, ότι είναι αρεστή στον Κύριο.Και τέλος πάντων το συγκεκριμένο ζήτημα δεν υπήρχε την εποχή του Χριστού και δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.Το ανώτερο μήνυμα του Χριστού για τους ανθρώπους είναι η αγάπη.Και με την μετάγγιση και την σωτηρία του ασθενούς ,η αγάπη γίνετε πράξη.Η αγάπη είναι δυνατότερη από δόγματα και βασικότερα "ερμηνείες¨τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/08, 15:49 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #86 στις: 26/08/08, 15:53 »
διαβασα το ποστ του μακ και μου ηρθε μια μαλλον ανοητη απορια και εντελως υποθετικη το οποιο το κανει να εχει χειροτερη υποσταση
η απορια λοιπον ηταν αν καποιος ιεχωβας ειχε στην εντατικη το παιδι του το οποιο ή χρειαζοταν μεταμοσχευση ή εστω μεταγγιση αιματος,θα προτιμουσε να παιθανει και ας ηξερε οτι το αιμα του μπορουσε να το σωσει;
αλλα ενταξει μην επιτεθιται :-[
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #87 στις: 26/08/08, 15:59 »
Σοβαρα μιλας ρε φιλε;;;; Τι μπηχτες ειναι αυτες;;;; Δεν ντρεπεστε καθολου;;; οχι ολοι, αλλα μερικοι πετατε κατι τετοιες μπηχτες και κατι φοβερα υπονοουμενα και κανατε και μεγαλη μαγκια! Για χαλαρωστε λιγο! Γραφεις και φιλικα κιολας!
Αυτο ειναι το αγαπατε αλληλους ε;;
Από παρατηρητικότητα σκίζουμε βλέπω.
ΑΝ πρόσεξες,δεν προσέβαλλα πουθενά σε προσωπικό επίπεδο τον Niko Les Paul.Ούτως η άλλως δεν φταίει αυτός για το ότι τον έχουν δασκαλέψει να κάνει κύρηγμα.Αλλά επειδή εγώ έχω πολύ κοντινούς μου ανθρώπους που κάποτε ανήκαν (ευτυχώς όχι πια) στη συγκεκριμένη οργάνωση,ίσως να ξέρω καλύτερα από εσένα τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν.Aν δεν έχεις βρεθεί στην ίδια θέση,θα σε παρακαλούσα να μην πετάγεσαι σαν την you-know-what.
Eπίσης,αν δεν έχεις να καταθέσεις κάποια δική σου άποψη στην συζήτηση,καλό θα ήταν να πάρεις τη δήθεν αγανάκτησή και τα κουβαδάκια σου και να πας σε άλλη παραλία.


Μπα αληθεια;; ωραιος εισαι. Το καταλαβαινεις οτι με αυτα που γραφεις λες στον ανθρωπο οτι:
α) Δεν εχει δικια του γνωμη. Λεει μονο οτι του ειπαν. Τον θεωρεις αβουλο δηλαδη και χαζο. Απλα και μονο επειδη ειναι σε διαφορετικο δογμα απο το δικο σου. Μπραβο.
β) Δεν χρειαζεται να πεις καποιον μαλακα για να τον προσβαλλεις (σορρυ για την λεξη). Μονο και μονο οι μπηχτες σου και τα υπονοοουμενα αρκουν, οριακα ειναι και χειροτερα
και
γ)Ναι δεν εχω τοποθετηση πανω στο θεμα, γιατι απλα θεωρω οτι αλλιως διαβαζει η καθε εκκλησια τα ιδια κειμενα, και αρα απο εκει προκυπτουν και οι θεσεις και τα πιστευω της. Εδω δεν εχω κατι να πω, δικαιωμα του καθενος να πιστευει οτι θελει και να γραφει οτι θελει. Αυτο το δεχεσαι;; Γιατι αν πεις ναι, ασε καλυτερα τις μαγκιες και τα κουβαδακια και μιλα σοβαρα. Δεν εχεις δικαιωμα να πεις σε καποιον να φυγει απο εδω. Εγω ομως εχω δικαιωμα, και καθε σοφρων ανθρωπος, να υπερασπιζομαι καποιον απο ανθρωπους που με την πλειοψηφια στην πλατη τους, νομιζουν οτι μπορουν να κραζουν και να προσβαλλουν την καθε διαφορετικη αποψη.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #88 στις: 26/08/08, 16:10 »
διαβασα το ποστ του μακ και μου ηρθε μια μαλλον ανοητη απορια και εντελως υποθετικη το οποιο το κανει να εχει χειροτερη υποσταση
η απορια λοιπον ηταν αν καποιος ιεχωβας ειχε στην εντατικη το παιδι του το οποιο ή χρειαζοταν μεταμοσχευση ή εστω μεταγγιση αιματος,θα προτιμουσε να παιθανει και ας ηξερε οτι το αιμα του μπορουσε να το σωσει;
αλλα ενταξει μην επιτεθιται :-[
Άμυλο αυτό έχει συμβεί.Μπροστά σε αυτό που θεωρούν ότι θέλει ο Θεός από εκείνους,αυτού του τύπου οι "θυσίες" είναι και "ευλογημένες" για αυτούς.Εδώ θα σας πω κι ένα ανεκδοτάκι με πολύ νόημα για όλα αυτά που συζητάμε.
"Κάποτε ήτανε ένας πάρα πολύ θρήσκος,που όλη του τη ζωή την είχε αφιερώσει στο να συμμετέχει σε όλα τα μυστήρια της Εκκλησίας,και στην προσευχή.Ταξίδευε λοιπόν με ένα καράβι και καταμεσής στο πέλαγο,το καράβι αρχίζει να βυθίζετε.Πέφτει στα γόνατα λοιπόν και προσεύχεται για τη σωτηρία του,ζητώντας από το Θεό να τον σώσει.Μετά από λίγο έρχετε μια βάρκα από ένα κοντινό νησί και μαζεύει κάμποσους από το πλοίο λέγοντας του και αυτουνού να ανέβει στη βάρκα.Εκείνος τους απαντάει,αφήστε με, εμένα θα με σώσει ο Κύριος.Κατ'όπιν έρχετε ένα άλλο πλοίο και μαζεύει και τους υπόλοιπους ,του λένε και αυτουνού,αλλά αυτός επιμένει,όχι θα με σώσει ο Θεός.Τέλος λίγο πριν βυθιστεί ,σκάει μύτη και ένα ελικόπτερο και του πετάει μια ανεμόσκαλα,αλλά εκείνος στα γόνατα και με τα χέρια σταυρωμένα,τους λέει φύγετε,εμένα θα με σώσει ο Θεός.Φυσικά μετά από λίγο το πλοίο βυθίζεται εντελώς και τον παίρνει κι αυτόν στον πάτο.
Επόμενη σκηνή στον Παράδεισο,ο Άγιος Πέτρος,υποδέχεται τους πιστούς,αλλά από κάπου πίσω πίσω ακούγεται φασαρία.Πάει να δει τι γίνεται και βλέπει τον φίλο μας.Τι συμβαίνει χριστιανέ μου του λέει;Τι να συμβαίνει,εγώ μια ζωή ήμουνα πιστός,πήγαινα στην εκκλησία ,μεταλάμβανα δυό φορές τη βδομάδα,νήστευα και αντί να με σώσετε με αφήσατε να πνιγώ...Για να δω λέει ο Άγιος Πέτρος,ανοίγοντας τα κιτάπια του....Είσαι ο τάδε,στο τάδε ναυάγιο...Καλά τι μας λες...εδώ λέει ότι σου στείλαμε μια βάρκα,ένα πλοίο και ένα ελικόπτερο!!!"
Αυτά και ο νοών νοείτω!!!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #89 στις: 26/08/08, 16:26 »
διαβασα το ποστ του μακ και μου ηρθε μια μαλλον ανοητη απορια και εντελως υποθετικη το οποιο το κανει να εχει χειροτερη υποσταση
η απορια λοιπον ηταν αν καποιος ιεχωβας ειχε στην εντατικη το παιδι του το οποιο ή χρειαζοταν μεταμοσχευση ή εστω μεταγγιση αιματος,θα προτιμουσε να παιθανει και ας ηξερε οτι το αιμα του μπορουσε να το σωσει;
αλλα ενταξει μην επιτεθιται :-[
Άμυλο αυτό έχει συμβεί.Μπροστά σε αυτό που θεωρούν ότι θέλει ο Θεός από εκείνους,αυτού του τύπου οι "θυσίες" είναι και "ευλογημένες" για αυτούς.Εδώ θα σας πω κι ένα ανεκδοτάκι με πολύ νόημα για όλα αυτά που συζητάμε.
"Κάποτε ήτανε ένας πάρα πολύ θρήσκος,που όλη του τη ζωή την είχε αφιερώσει στο να συμμετέχει σε όλα τα μυστήρια της Εκκλησίας,και στην προσευχή.Ταξίδευε λοιπόν με ένα καράβι και καταμεσής στο πέλαγο,το καράβι αρχίζει να βυθίζετε.Πέφτει στα γόνατα λοιπόν και προσεύχεται για τη σωτηρία του,ζητώντας από το Θεό να τον σώσει.Μετά από λίγο έρχετε μια βάρκα από ένα κοντινό νησί και μαζεύει κάμποσους από το πλοίο λέγοντας του και αυτουνού να ανέβει στη βάρκα.Εκείνος τους απαντάει,αφήστε με, εμένα θα με σώσει ο Κύριος.Κατ'όπιν έρχετε ένα άλλο πλοίο και μαζεύει και τους υπόλοιπους ,του λένε και αυτουνού,αλλά αυτός επιμένει,όχι θα με σώσει ο Θεός.Τέλος λίγο πριν βυθιστεί ,σκάει μύτη και ένα ελικόπτερο και του πετάει μια ανεμόσκαλα,αλλά εκείνος στα γόνατα και με τα χέρια σταυρωμένα,τους λέει φύγετε,εμένα θα με σώσει ο Θεός.Φυσικά μετά από λίγο το πλοίο βυθίζεται εντελώς και τον παίρνει κι αυτόν στον πάτο.
Επόμενη σκηνή στον Παράδεισο,ο Άγιος Πέτρος,υποδέχεται τους πιστούς,αλλά από κάπου πίσω πίσω ακούγεται φασαρία.Πάει να δει τι γίνεται και βλέπει τον φίλο μας.Τι συμβαίνει χριστιανέ μου του λέει;Τι να συμβαίνει,εγώ μια ζωή ήμουνα πιστός,πήγαινα στην εκκλησία ,μεταλάμβανα δυό φορές τη βδομάδα,νήστευα και αντί να με σώσετε με αφήσατε να πνιγώ...Για να δω λέει ο Άγιος Πέτρος,ανοίγοντας τα κιτάπια του....Είσαι ο τάδε,στο τάδε ναυάγιο...Καλά τι μας λες...εδώ λέει ότι σου στείλαμε μια βάρκα,ένα πλοίο και ένα ελικόπτερο!!!"
Αυτά και ο νοών νοείτω!!!

Ετσι....


Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #90 στις: 26/08/08, 22:25 »
Γιατί ο Χριστός να φροντίσει ώστε να υπάρχουν δύο μαχαίρια τη νύχτα της σύλληψής του, που το αυτονόητο ήταν ότι οι μαθητές θα τα χρησιμοποιούσαν για να τον υπερασπίσουν, εφόσον μετά τους το απαγόρευσε;
Ο μόνος λόγος για τον οποίο ο Ιησούς φρόντισε να υπάρχουν αυτά τα μαχαίρια, είναι δια να διατυπώσει την αρχή: "πάντες όσοι πιάσωσι μάχαιραν, δια μάχαιρας θέλουσιν απολεσθή". (Ματθαίος 26:43)

Σωστα, ξερομε ποσο πονηρουλης και παιχνιδιαρης ειναι ο Χριστος, για να παιξη μοιραζει μαχαιρια στους μαθητες, μολις ομως πιασεις το μαχαιρι, κακο παιδι, φωναζω την αστυνομια αμεσως τωρα.

Ο Χριστός αποκάλεσε (τον σατανα) "άρχοντα του κόσμου" (Ιωάννης 12:31)

άρχοντα του κόσμου τουτου, αποκαλεσε τον σατανα, αυτο λεει στο κατα Ιωαννην στο οποιο παραπεμπεις, αρχων του κοσμου (σκετο) και Κυριος του συμπαντος δεν ειναι ο σατανας αλλα ο θεος δημιουργος, μη το ξεχνας, εφ' οσον το ψαχνεις προσπαθησε να διαβαζεις απ' ευθειας τα ιερα κειμενα, και οχι απο τα φυλλαδια των ιθυνοντων στο Μπρούκλιν, τουλαχιστον να κανεις ελεγχο, διοτι να τα μαθης ολα και λαθος ειναι χειροτερο απο το να ξερεις ολιγα και σωστα, ομως απο τα λαθη μας μαθαινομε καλυτερα αρκει να υπαρχει ενα και μονο σωστο, επισης αν μπορεις να μας δωσεις την πηγη για τον Κωνσταντινο που θυσιασε στα ειδωλα την παραμονη του θανατου του.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #91 στις: 26/08/08, 22:46 »
Όπως λέει και το εδ. Αποκάλυψη 12:9, ο Σατανάς είναι "ο πλανών την οικουμένην όλην". Ο Χριστός τον αποκάλεσε "άρχοντα του κόσμου" (Ιωάννης 12:31)

Πράγματι το εδάφιο Ιωάννης 12:31 μιλάει για τον άρχοντα αυτού του κόσμου. Παρότι αυτή η λέξη έλλειπε από τα γραφόμενά μου, είχα ήδη παραθέσει το εδ. Αποκάλυψη 12:9, που έλεγε ότι ο Σατανάς είναι "ο πλανών την οικουμένην όλην", δηλαδή την γη, και είναι προφανές ότι ουδεμία πρόθεση είχα να αναδείξω τον Διάβολο σε Υπέρτατο Κυρίαρχο του Σύμπαντος.

Αυτό για τον Μ.Κωνσταντίνο το αναφέρει η εγκυκλοπαίδεια Υδρία. Από τη βιογραφία του, που έγραψε ο Ευσέβιος Καισαρείας.

« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/08, 22:57 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #92 στις: 26/08/08, 22:59 »
Όποιος χύσει αίμα ανθρώπου, από άνθρωπο θα χυθεί το αίμα του». (Γένεσις 9:5, 6)

Αυτό δεν προυποθέτει όμως έναν αέναο κύκλο ανθρώπων που θα σκοτώσουν και θα σκοτωθούν από άλους ανθρώπους??

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #93 στις: 26/08/08, 23:13 »
η απορια λοιπον ηταν αν καποιος ιεχωβας ειχε στην εντατικη το παιδι του το οποιο ή χρειαζοταν μεταμοσχευση ή εστω μεταγγιση αιματος,θα προτιμουσε να παιθανει και ας ηξερε οτι το αιμα του μπορουσε να το σωσει;

Κατ' αρχάς άλλο μεταμόσχευση και άλλο μετάγγιση.

Όσον αφορά αυτό που ρώτησες, δεν θα ήταν υποκρισία από μέρους κάποιου να υποστηρίζει το πιστεύω του όταν τα πράγματα είναι καλά και ρόδινα, και να το αρνηθεί την κρίσιμη στιγμή;

Επίσης, να σκεφτείτε το εξής: Όλοι έχουμε ιδέες και ιδανικά. Κάποιος ίσως θα δεχόταν να πιάσει όπλο, να πολεμήσει και να θυσιάσει τη ζωή του επειδή πιστεύει ότι αυτό είναι το σωστό. Προφανώς η μητέρα και ο πατέρας κάποιου δεν θα τον εμποδίσουν να το κάνει γιατί πιστεύουν και αυτοί το ίδιο. Μήπως οι γονείς κάποιου θα είναι χαρούμενοι επειδή αυτός πέθανε από μια σφαίρα στο πεδίο της μάχης; Όχι βέβαια. Ούτε και ο ίδιος θα ήθελε να πεθάνει. Αλλά πέθανε για αυτό που πίστευε και αυτό είναι αποδεκτό και για πολλούς ηρωϊκό.

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά, όπως και οι πρώτοι Χριστιανοί, είναι αποφασισμένοι να μη διαρρήξουν την ακεραιότητά τους παραβιάζοντας αυτό που πιστεύουν ότι είναι σωστό στα μάτια του Θεού. Αυτό είναι το πιστεύω τους. "Η πίστη χωρίς έργα είναι νεκρή". (Ιακώβου  2:26)


Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #94 στις: 26/08/08, 23:19 »
μέρους κάποιου να υποστηρίζει το πιστεύω του όταν τα πράγματα είναι καλά και ρόδινα, και να το αρνηθεί την κρίσιμη στιγμή;

Επίσης, να σκεφτείτε το εξής: Όλοι έχουμε ιδέες και ιδανικά. Κάποιος ίσως θα δεχόταν να πιάσει όπλο, να πολεμήσει και να θυσιάσει τη ζωή του επειδή πιστεύει ότι αυτό είναι το σωστό. Προφανώς η μητέρα και ο πατέρας κάποιου δεν θα τον εμποδίσουν να το κάνει γιατί πιστεύουν και αυτοί το ίδιο. Μήπως οι γονείς κάποιου θα είναι χαρούμενοι επειδή αυτός πέθανε από μια σφαίρα στο πεδίο της μάχης; Όχι βέβαια. Ούτε και ο ίδιος θα ήθελε να πεθάνει. Αλλά πέθανε για αυτό που πίστευε και αυτό είναι αποδεκτό και για πολλούς ηρωϊκό.
αν και τα αν δεν μ'αρεσουν μια τελευταια υποθεση. Αν το οπλο το πιασει γιατι κυνδινευει η ζωη του,τοτε οι γονεις του θα νιωσουν χαρουμενοι που πεθανε το παιδι τους;ή θα νιωσουν περιφανοι που δεν μπορεσε να υπερασπιστει τον εαυτο του και καποιος τον σκοτωσε; μιλαμε για θανατο στις ιδεες κακλοι ειμαστε αλλα μπροστα στην αγαπη και τον θανατο ειμαστε ικανοι να φερουμε και την γη αναποδα,πιστεψε με ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #95 στις: 26/08/08, 23:20 »
Όποιος χύσει αίμα ανθρώπου, από άνθρωπο θα χυθεί το αίμα του». (Γένεσις 9:5, 6)

Αυτό δεν προυποθέτει όμως έναν αέναο κύκλο ανθρώπων που θα σκοτώσουν και θα σκοτωθούν από άλους ανθρώπους??

Προφανώς εννοείται ότι κάποιος έχει το δικαίωμα να πάρει εκδίκηση για τον φόνο που έγινε και εκεί τελειώνει το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #96 στις: 26/08/08, 23:41 »
Νίκο πιστεύεις πραγματικά ότι ο Θεός θέλει να πεθάνεις ,προκειμένου να μείνει "αμόλυντο" όπως εσύ θέλεις το αίμα σου;Πιστεύεις σε έναν Θεό που ζητάει από εσένα τόσο μάταιες θυσίες;Και αν οι πρώτοι χριστιανοί πέφτανε στα λιοντάρια,το κάνανε για να μην αρνηθούν το Όνομά Του,που είναι ύψιστη μαρτυρία Πίστεως και όχι για να μην "αμαρτήσουν"απλά.Ο Θεός για σένα είναι τόσο άδικος που για την "αμαρτία" της λήψης αίματος,καταδικάζει σε θάνατο;Και τελικά είναι αναμάρτητοι οι μάρτυρες του ιεχωβά; Δεν θα τους συγχωρήσει καμμία αμαρτία ο Θεός;Ακόμα και εάν εγώ κάνω λάθος (που δεν το πιστεύω),ο Θεός θα με "καταδικάσει"επειδή δέχθηκα να μεταγγιστεί το παιδί μου;Τι Θεός είναι αυτός;Που βρίσκεται η αγάπη και η κατανόηση της ανθρώπινης αδυναμίας σε όλα αυτά;Ο Θεός μαζί με τα άλλα ,έδωσε στον άνθρωπο το μυαλό και την ικανότητα ,να θεραπεύει.Το ότι μπορεί ο γιατρός να κάνει μεταγγίσεις,συμβαίνει επειδή ο Θεός έδωσε το μυαλό στον γιατρό να το κάνει.
Και κάτι τελευταίο.Ο Θεός όσες φορές και εάν "δοκίμασε" τη Πίστη των ανθρώπων και στην Παλαιά Διαθήκη αναφέρομαι ,ποτέ μα ποτέ ,αυτό δεν είχε σαν αποτέλεσμα το φυσικό θάνατο του πιστού.Ο Αβραάμ ΔΕΝ θυσίασε τελικά το παιδί του,ο Ιώβ ΔΕΝ εξοντώθηκε από τις κακουχίες ,ο Ιωνάς ΕΖΗΣΕ μέσα στο κήτος.Γιατί ο Θεός να φτάνει ως το τέλος τη δοκιμασία ,μόνο για τους ιεχωβάδες;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #97 στις: 27/08/08, 10:11 »
Όταν ο Κάιν σκότωσε τον αδελφό του τον Άβελ, ο Θεός του είπε: «Το αίμα του αδελφού σου κραυγάζει προς εμένα από τη γη».(Γένεσις 4:10) Το αίμα του Άβελ που βρισκόταν στη γη αντιπροσώπευε τη ζωή του, η οποία είχε χαθεί πρόωρα με βάναυσο τρόπο, και κραύγαζε προς τον Θεό για εκδίκηση.

Λογικό είναι να πίστευαν (και να πιστεύουμε ακόμα) ότι το αίμα συμβολίζει τη ζωή, αφού αν σφάξεις κάποιον θα τρέξει αίμα και θα πεθάνει, αλλά αυτό είναι μόνο μια παρατήρηση: αιτία και αποτέλεσμα.
Οι άνθρωποι πεθαίνουν και με πολλούς άλλους μη αιματηρούς τρόπους. Συμπεραίνω ότι η χρήση της λέξης αίμα είναι μεταφορική. Όπως πχ. όταν λέμε "είδε τα ραδίκια ανάποδα", δεν σημαίνει ότι φύτρωσαν ραδίκια στον τάφο του εκλιπόντα ούτε ότι θα μπορούσε να τα δει αν υπήρχαν.

Για πρώτη φορά επέτρεψε στους ανθρώπους να τρώνε κρέας ζώων, αλλά έθεσε έναν περιορισμό: «Κρέας με την ψυχή του—το αίμα του—δεν πρέπει να φάτε». (Γένεσις 9:4)

Δεν έχω μελετήσει τις Γραφές, πες μου αν το γράφει έτσι ακριβώς ή αν παραλείπεται η λέξη ψυχή ή αίμα την οποία  πρόσθεσες ως ερμηνεία μετά.
Όπως και να'χει, η Παλαιά Διαθήκη, ως προγενέστερη του Χριστού, δεν αναφέρεται στο κήρυγμα Του.

Αμέσως μετά, ο Θεός είπε: «Και, εκτός από αυτό, το αίμα σας των ψυχών σας θα ζητήσω πίσω… Όποιος χύσει αίμα ανθρώπου, από άνθρωπο θα χυθεί το αίμα του». (Γένεσις 9:5, 6)

Δηλ. όποιος σκοτώσει κάποιον, θα σκοτωθεί από άνθρωπο... χμμ... ως τιμωρία; ως εκδίκηση;
Πάντως, οι περισσότεροι δολοφόνοι ζουν κανονικά και πεθαίνουν από φυσικά αίτια.

Στα εδ. Λευτικό 17:12 ο δημιουργός επαναλαμβάνει την απαγόρευση για την βρώση αίματος. Αλλά στο προηγούμενο εδάφιο, στο Λευτικό 17:11, εξηγεί για πρώτη φορά το γιατί: «Διότι η ψυχή της σάρκας είναι στο αίμα, και εγώ ο ίδιος το έβαλα πάνω στο θυσιαστήριο για εσάς προκειμένου να γίνεται εξιλέωση για τις ψυχές σας, επειδή το αίμα είναι που κάνει εξιλέωση μέσω της ψυχής που είναι σε αυτό».
Ο Δημιουργός, λοιπόν, αποφάσισε να θεωρεί ότι το αίμα έχει εξέχουσα σημασία, ξεχωρίζοντάς το για μία ειδική χρήση η οποία θα μπορούσε να σώσει πολλές ζωές. Επρόκειτο να παίξει ζωτικό ρόλο στην κάλυψη αμαρτιών (εξιλέωση). Γι’ αυτό λοιπόν, υπό το Νόμο, η μόνη εξουσιοδοτημένη από τον Θεό χρήση του αίματος ήταν στο θυσιαστήριο, ώστε να γίνεται εξιλέωση για τις ζωές των ανθρώπων που εκζητούσαν τη συγχώρηση του Θεού.

Δηλαδή ο Θεός επιβάλλει τις αιματηρές θυσίες για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες μας; Και ποιων όντων; ζώων ή και ανθρώπων; Όσο πιο πολύ αίμα τρέξει, τόσο καλύτερα;

Αναφερόμενος σε αυτό το χαρακτηριστικό του Νόμου, ο απόστολος Παύλος έγραψε: «Σχεδόν τα πάντα καθαρίζονται με αίμα σύμφωνα με το Νόμο, και αν δεν χυθεί αίμα δεν γίνεται συγχώρηση». (Εβραίους 9:22)
Παράλληλα, όμως, ο Παύλος έγραψε: «Δεν είναι δυνατόν το αίμα ταύρων και τράγων να αφαιρεί αμαρτίες». (Εβραίους 10:1-4) Αυτό σημαίνει ότι οι θυσίες δεν έκαναν αναμάρτητο αυτόν που θυσίαζε. Οι θυσίες υπό τον Μωσαϊκό Νόμο ήταν απλώς συμβολικές, εξεικονιστικές.

Εδώ μας μπέρδεψες. Τελικά δεν έχει μεγάλη σημασία η θυσία, είναι απλώς μια αναπαράσταση της θυσίας του Χριστού; (που τελικά δεν έχυσε τόσο πολύ αίμα, πέθανε από εξάντληση)

Ο Ιησούς εκπλήρωσε αυτό που προσκίαζε η Ημέρα της Εξιλέωσης. Κατ’ αρχάς, ο Παύλος ανέφερε ότι ο αρχιερέας του έμπαινε στα Άγια των Αγίων μία φορά το χρόνο με αίμα που προσφερόταν “για τον εαυτό του και για τις αμαρτίες που διέπραττε από άγνοια ο λαός”. (Εβραίους 9:6, 7)
Ο Παύλος γράφει: “Όταν ο Χριστός ήρθε ως αρχιερέας . . . , μπήκε, όχι με το αίμα τράγων και νεαρών ταύρων, αλλά με το δικό του αίμα, μία φορά για πάντα στον άγιο τόπο και εξασφάλισε αιώνια απελευθέρωση για εμάς. Διότι αν το αίμα τράγων και ταύρων . . . αγιάζει μέχρι του σημείου να καθαρίζεται η σάρκα, πόσο μάλλον το αίμα του Χριστού, ο οποίος μέσω αιώνιου πνεύματος πρόσφερε τον εαυτό του χωρίς ψεγάδι στον Θεό, θα καθαρίσει τη συνείδησή μας από νεκρά έργα για να αποδίδουμε ιερή υπηρεσία προς τον ζωντανό Θεό;”

Τώρα τα ξαναγυρίζεις... τελικά το αίμα ρέει για την εξιλέωση... (?)
Μου φαίνεται απίστευτο ο Χριστός να υποστηρίζει τις θυσίες... (αλλά όπως είπα πριν, δεν έχω διαβάσει τις Γραφές, οπότε δεν έχω στοιχεία)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #98 στις: 27/08/08, 10:12 »
Από όλα αυτά καταλαβαίνει κανείς ότι το αίμα έχει ιδιαίτερη σημασία στα μάτια του Θεού. Την ίδια σημασία θα πρέπει να έχει και για εμάς. Ο Δημιουργός, έχει το δικαίωμα να περιορίζει αυτά που οι άνθρωποι μπορούν να κάνουν με το αίμα. Επειδή ενδιαφέρεται πολύ ακόμη και για τη δική μας ζωή, αποφάσισε να ξεχωρίσει το αίμα ώστε να χρησιμοποιηθεί με έναν πολύ σημαντικό τρόπο, το μόνο τρόπο που καθιστά δυνατή την αιώνια ζωή. Εκείνος ο τρόπος περιλάμβανε το πολύτιμο αίμα του Ιησού.

Αφού λοιπόν οι Ιεχωβάδες υποστηρίζουν ότι το αίμα είναι ζωή, μεταφορικά και κυριολεκτικά (στην περίπτωση μεταγγίσεων, αιμοκάθαρσης) και η χρήση του είναι μόνο μια: η εξιλέωση, τότε μήπως μπορούμε να συμπεράνουμε ότι η άρνηση μετάγγισης/κάθαρσης αίματος και ο θάνατος του ασθενούς θεωρείται ως (ανθρωπο)θυσία για χάρη του Θεού και άφεση αμαρτιών;

Να υποθέσω επίσης ότι απαγορεύεται η λήψη αίματος για αιματολογικές εξετάσεις;

Και εντάξει αν την άρνηση σωτηρίας (γιατί αυτό είναι ουσιαστικά) την αποφασίζει ο ίδιος ο ενήλικας ασθενής με σώας τας φρένας, αν όμως αποφασίζει κάποιος άλλος για ασθενή που δεν μπορεί να πάρει την απόφαση... για το ανήλικο παιδί του ή για τον πνευματικά ανάπηρο γονέα, επιβάλλοντας έτσι τον θάνατό του με βάση τα πιστεύω του, τότε αυτό είναι τραγικό...

Με βάση όλα αυτά, όταν ανάμεσα στους πρώτους Χριστιανούς ανέκυψε το ζήτημα του αν πρέπει να τηρεί κανείς το Μωσαϊκό Νόμο όταν γινόταν Χριστιανός, έγινε μια σύσκεψη το 49 μ.Χ. η οποία ασφαλώς περιλάμβανε και τους αποστόλους του Χριστού.

Η απόφαση που πάρθηκε ήταν η εξής:
«Να απέχετε από πράγματα θυσιασμένα σε είδωλα και από αίμα και από πνιχτά και από πορνεία». Πράξεις 15:29.
Η αποχή από το αίμα τέθηκε στο ίδιο υψηλό ηθικό επίπεδο με την πορνεία και την ειδωλολατρία.

Τώρα ξαναμπερδεύτηκα... Εννοεί να μη θυσιάζουμε σε είδωλα αλλά μόνο στον Θεό, ή να μην θυσιάζουμε καθόλου; Ή μήπως να θυσιάζουμε στον Θεό αλλά να μην πίνουμε το αίμα της θυσίας;

Η Πενθέκτη Σύνοδος που συνήλθε το 692 μ.Χ. στην Κωνσταντινούπολη δήλωσε: «Η αγία Γραφή μάς προστάζει να απέχουμε από αίμα, από πνικτά και από πορνεία. . . . Οποιοσδήποτε στο εξής τολμήσει να φάει με οποιονδήποτε τρόπο το αίμα ζώου, αν είναι κληρικός, να καθαιρεθεί· αν είναι λαϊκός, να αφοριστεί».

Δηλαδή όλοι οι αληθινοί χριστιανοί πρέπει να είναι χορτοφάγοι; ή να ψήνουν το κρέας καλά για να μην φαίνεται το αίμα;

Δηλαδή, η εντολή του εδ. Πράξεις 15:29 ήταν: «Να απέχετε από… αίμα».
Δεν αποκλείει μόνο τη χρήση αίματος ως τροφής. Επίσης, δε γίνεται κάποια διάκριση μεταξύ της λήψης αίματος από το στόμα και της λήψης του από τα αιμοφόρα αγγεία.

Αν θελήσουμε να ερμηνεύσουμε τα πάντα κατά το δοκούν, μπορούμε να ισχυριστούμε επίσης ότι αν κοπούμε ή μας μαχαιρώσουν δεν θα πρέπει να σταματήσουμε την αιμορραγία, αφού "ήταν μοιραίο να γίνει" ήταν "θέλημα Θεού", και το αίμα μας θα τρέξει για καλό σκοπό, για την εξιλέωση. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να σταματάμε τις αιμορραγίες.
Επίσης, ίχνη αίματος πιθανόν να εισέλθουν και από το δέρμα μας, άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι απαγορεύεται να αγγίζουμε πληγή ή το αίμα που έτρεξε (τουλάχιστον όχι κάποιου άλλου), δηλαδή δεν πρέπει να γίνουμε χειρούργοι/γιατροί/νοσοκόμοι ούτε καν να προσφέρουμε τις πρώτες βοήθειες στον συνάνθρωπό μας... Εκτός ίσως αν φοράμε γάντια, αλλά αυτό δεν αναφέρεται στις Γραφές...

Προφανώς εννοείται ότι κάποιος έχει το δικαίωμα να πάρει εκδίκηση για τον φόνο που έγινε και εκεί τελειώνει το ζήτημα.

Η εκδίκηση είναι δικαίωμα; είναι θεμιτή; Αυτό δίδαξε ο Χριστός; :o Με την εκδίκηση δεν "τελειώνει το ζήτημα", αλλά δημιουργείται βεντέτα.
Μήπως δεν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις;  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/08, 10:15 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #99 στις: 27/08/08, 20:53 »
Πράγματι το εδάφιο Ιωάννης 12:31 μιλάει για τον άρχοντα αυτού του κόσμου. Παρότι αυτή η λέξη έλλειπε από τα γραφόμενά μου, είχα ήδη παραθέσει το εδ. Αποκάλυψη 12:9, που έλεγε ότι ο Σατανάς είναι "ο πλανών την οικουμένην όλην", δηλαδή την γη, και είναι προφανές ότι ουδεμία πρόθεση είχα να αναδείξω τον Διάβολο σε Υπέρτατο Κυρίαρχο του Σύμπαντος.

αρχων του κοσμου εννοειται κυβερνητης, ο πλανων την οικουμενην ολην, εννοειται διαστροφη της αληθειας και προσκαιρον κυριαρχια του ψευδους, οι δυο φρασεις δεν εκφραζουν το ιδιο νοημα εν αλλαις λεξεσι, δηλ. δεν αναπληρωνει η μια την αλλη.

Αυτό για τον Μ.Κωνσταντίνο το αναφέρει η εγκυκλοπαίδεια Υδρία. Από τη βιογραφία του, που έγραψε ο Ευσέβιος Καισαρείας.

για να το λεει η υδρια σιγουρα ειναι ετσι, τι περιεργο, κυκλοφορει ακομη αυτη η εγκυκλοπαιδεια ;; οσοι αγορασαν εσπευσαν να ξεπουλησουν, για να στραβωθει και κανενας αλλος, υπαρχει ακριβης παραπομπη ;;