Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την πρόσβαση σε servers από προγράμματα όπως download accelerator  (Αναγνώστηκε 3155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Τις τελευταίες μέρες αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα το οποίο δεν του είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία γιατί πίστευα ότι θα ήταν παροδικό.. Συμπερασματικά, εκτός από surfing σε ιστοσελίδες, το laptop μου δεν "βλέπει" τίποτε άλλο στο internet και θα καταλάβετε στη συνέχεια τι εννοώ.. Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, πριν μια εβδομάδα αποφάσισα να αλλάξω το antivirus μου από Norton σε McAfee..

Δυστυχώς το McAfee δεν εγκαταστάθηκε με επιτυχία και έτσι για μερικές μέρες (2-3, μέχρι να το παλέψω λίγο) έμεινα χωρίς antivirus.. Από εκείνη την περίοδο και μετά παρατήρησα ότι δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω download accelerators για να κατεβάσω αρχεία (το free download manager μου πέταγε το μύνημα "can't connect to server" και φυσικά δεν μου κατέβαζε τίποτα).. Τα ίδια αρχεία (από τους ίδιους servers, π.χ. rapidshare) μου τα κατέβαζε κανονικά μεν, αργά δε το ie7 downloader (το κλασικό με τα "Open", "Save" και "Cancel")..

Eπειδή δεν ήθελα να μείνω χωρίς antivirus για περισσότερες μέρες, και επειδή με το McAfee δεν κατάφερα να βγάλω άκρη, εγκατέστησα την παλιά και δοκιμασμένη λύση του Nod32.. Όταν προσπάθησα να κάνω update την virus signature database, μου πέταξε το μύνημα "cannot connect to Eset server" (fyi, η Eset είναι η εταιρία που λανσάρει το Nod32).. Το απεγκατέστησα και το Nod32 και έβαλα πάλι το Norton.. Κατά την ίδια διαδικασία του update, μου πέταγε το μύνημα "cannot connect to Symantec server".. Δηλαδή με λίγα λόγια, το laptop μου δεν μπορούσε να μπει σε κανέναν server όταν χρησιμοποιούσα κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός του IE, δηλαδή μέσω των προγραμμάτων antivirus, fdm (download accelerator), xilisoft (για κατέβασμα video από youtube), κ.λπ.. Firewall settings μου μύρισε, αλλά αφενώς τo Windows Firewall το έχω μονίμως απενεργοποιημένο και επιπλέον είχα κάνει uninstall όλα τα antivirus προγράμματα που ίσως λειτουργούσαν και σαν firewall.. Κοινώς δεν υπήρχε firewall στο laptop (το επιβεβαίωσα και με το Everest το οποίο όντως έδειξε ότι δεν υπάρχουν εγκατεστημένα firewall softwares πέραν του Windows Firewall το οποίο ήταν ανενεργό)..

Επόμενη λύση ήταν να μπω msn να ρωτήσω ένα φίλο.. Msn δεν πολυχρησιμοποιώ και ενδέχεται το πρόβλημα που παρουσιάστηκε να εμφανίστηκε πριν ή μετά το σύμπτωμα που ανέφερα στην αρχή του post.. Με λίγα λόγια, δεν μπορεί να συνδεθεί στο .net messenger service, πετάει το κλασικό μύνημα του troubleshoot και το default gateway το δείχνει offine.. Κατά μια διαβολική σύμπτωση το cmd δεν δουλεύει κανονικά και δεν δεχόταν την εντολή ipconfig για να τσεκάρω με ping το default gateway!!!! Παρόλα αυτά την βρήκα την άκρη μέσω του front page του router μου και κάνει 100% ping στο gateway.. Μπήκα στο site του msn και έκανα όλα αυτά που έλεγε για την αντιμετώπιση αυτού του error (SSL libraries, κ.λπ.)..

Προτελευταίο βήμα ήταν να κάνω reset τον router μου στα factory settings.. Τίποτα.. Τελευταίο βήμα ήταν η επαναφορά συστήματος (system restore) κανά μήνα πριν, αλλά και πάλι το πρόβλημα δεν λύθηκε.. Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος είχε ποτέ του το ίδιο πρόβλημα (το σημαντικότερο είναι ότι δεν μπορούν τα προγράμματα που χρησιμοποιώ να "συνδεθούν" με τους διάφορους servers για να κάνουν την δουλειά τους).. Αν μπορεί κάποιος να σκεφτεί κάτι θα του ήμουν υπόχρεος.. Απλά να λάβει υπόψη τις ενέργειες που έκανα για να μην μπαίνει στο κόπο να ποστάρει λύσεις που έχουν ήδη δοκιμασθεί ;)..


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Έλεγξε:
- ΙΡ και default gateway στο PC (κάνε και tracert)
- ΙΡ και default gateway στο router
- Ρυθμίσεις DHCP server στο router (σε περίπτωση που το'χεις ενεργοποιήσει για να παιρνεις ΙΡ)
- Ρυθμίσεις DNS στο PC (κάνε nslookup)
- Ρυθμίσεις DNS στο router
- Ρυθμίσεις firewall (και το ενσωματωμένο των windows)
- Βλέπεις ιστοσελίδες από όλους τους browser που έχεις στο PC;
- Άλλο PC συνδέεται κανονικά μέσω του router σου;

- Γιατί δεν δουλεύει καλά το cmd;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Έλεγξε:
- ΙΡ και default gateway στο PC (κάνε και tracert)
- ΙΡ και default gateway στο router
- Ρυθμίσεις DHCP server στο router (σε περίπτωση που το'χεις ενεργοποιήσει για να παιρνεις ΙΡ)
- Ρυθμίσεις DNS στο PC (κάνε nslookup)
- Ρυθμίσεις DNS στο router
- Ρυθμίσεις firewall (και το ενσωματωμένο των windows)
- Βλέπεις ιστοσελίδες από όλους τους browser που έχεις στο PC;
- Άλλο PC συνδέεται κανονικά μέσω του router σου;

- Γιατί δεν δουλεύει καλά το cmd;
Thx Βραζίλη για τις προτάσεις σου ;).. Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά τα checks είναι λίγο δύσκολα χωρίς cmd αλλά θα την βγάλω την άκρη με άλλους δρόμους.. Για το τελευταίο δεν ξέρω γιατί δυσλειτουργεί.. Δεν μου αναγνωρίζει καμία εντολή από τις γνωστές (ipconfig, tracert, ping) παρά μόνο την dir!!!!

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, χρησιμοποιούσα σαν browser το maxthon αλλά τελευταία μου πέταγε μπλε οθόνες περί έλλειψη μνήμης (και κράσαρε το PC, εννοείται) όταν πήγαινα να τον κλείσω και προτίμησα τον ie προσωρινά.. Μέσω του τελευταίου έχω πρόσβαση σε όλες τις ιστοσελίδες που έχω δοκιμάσει.. Δεν υπάρχει άλλο PC αυτή την περίοδο που να συνδέεται στο router και ενώ γενικά χρησιμοποιώ wireless για ευκολία, έχω κάνει τις ίδιες ενέργειες και ενσύρματα αλλά μάταια..

Σκέφτομαι να ξαναπεράσω τα Windows μπας και έχει γίνει κάποια φαλτσορύθμιση κατά λάθος.. Όταν έχω νέω θα επανέλθω..

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Χμμμμμμ... Να υποθέσω ότι το pc σου συγκινήθηκε τόσο από την κομματάρα του Timmons που τώρα συνδέεται κανονικά; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Χμμμμμμ... Να υποθέσω ότι το pc σου συγκινήθηκε τόσο από την κομματάρα του Timmons που τώρα συνδέεται κανονικά; ;D ;D ;D
Πρόλαβες και το είδες, ε ;D.. Έκανα βλακεία με τις παραθέσεις..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
57433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/02, 15:44
από Panos324
58 Απαντήσεις
67371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/06, 19:28
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/06, 23:31
από eleos* (Βάλια πια....)
1 Απαντήσεις
1918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 19:50
από quasar
12 Απαντήσεις
6709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 10:34
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 21:24
από JimiDS
3 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/12, 09:53
από φεντεράκιας
2 Απαντήσεις
27689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/12, 14:47
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 23:09
από gkirle
6 Απαντήσεις
5128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 18:41
από saved