Αποστολέας Θέμα: Όργανα παθητικής γυμναστικής...  (Αναγνώστηκε 20606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Εχει δοκιμασει κανενας κάτι τέτοιο? Έχω δει καποια στην τελεμαρκετινγκ όπως ζώνη δονήσεων ή ζωνη μασαζ ή ζωνη σαουνα... θελω να αδυνατίσω λίγο στην κοιλια αλλά βαριέμαι το γυμναστήριο... θα κάνει τίποτα κάτι τέτοιο ή τζαμπα τα λεφτα?
Καμενο θέμα το ξέρω αλλά δεν πειράζει  :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #1 στις: 09/01/09, 09:05 »
Λοιπόν....ίσως να μν είναι ακριβώς όργανο παθητικής γυμναστικής...
αλλά εγώ αγόρασα αυτό -> http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_93.html
τα σπάει...γυμνάζει καρπό και πήχη σίγουρα (δν έχω νιώσει κάτι σε μπράτσο όπως λέει) και έχει φοβερή πλάκα....
άντε πάρτε κι άλλοι να κάνουμε διαγωνισμούς! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #2 στις: 09/01/09, 11:28 »
To powerball δεν είναι όργανο παθητικής γυμναστικής. Αντίθετα όσοι το έχουν χρησιμοποιήσει θα ξέρουν πόσο "ενεργητική" είναι η εκγύμναση που προσφέρει στον καρπό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #3 στις: 09/01/09, 11:45 »
Φαντάζομαι εννοείς κάτι σαν το powerplate?
Αν ναι το δοκίμασα μια φορά όταν πήγαινα γυμναστήριο.
Θα έλεγα πως είναι ιδιαίτερα κουραστικό πχ έκανα 10 λεπτά όχι πολύ έντονα απ ότι μου παν και ένιωθα μετά
σαν να είχα κάνει ασκήσεις με βάρη κανά δύωρο.
Επειδή έχω κάποιες αμφιβολίες για το κατά πόσο επιβαρύνει τις αρθρώσεις θα ήθελα και γω αν κάποιος ξέρει περισσότερα να μας ενημερώσει.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #4 στις: 09/01/09, 11:48 »
Εχει δοκιμασει κανενας κάτι τέτοιο? Έχω δει καποια στην τελεμαρκετινγκ όπως ζώνη δονήσεων ή ζωνη μασαζ ή ζωνη σαουνα... θελω να αδυνατίσω λίγο στην κοιλια αλλά βαριέμαι το γυμναστήριο... θα κάνει τίποτα κάτι τέτοιο ή τζαμπα τα λεφτα?
Καμενο θέμα το ξέρω αλλά δεν πειράζει  :P

Τζάμπα τα λεφτά. Αυτό που χρειάζεται για την κοιλιά φίλε μου είναι διατροφή με ελάχιστο λίπος και λίγη γυμναστική.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #5 στις: 09/01/09, 14:05 »
Αυτό που χρειάζεται για την κοιλιά φίλε μου είναι διατροφή με ελάχιστο λίπος και λίγη γυμναστική.

Αυτό μου λένε όλοι... αλλά φοιτητής που μένει μόνος του γίνεται να κόψει το λίπος??


Μιλάω κυρίως για κάποιες ζώνες που τις φοράς τοπικά όπως αυτή ή αυτή γιατί μηχανήματα τύπου powerplate είναι και πανάκριβα και όπως είπε η fsl αμφισβητούνται αρκετά...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #6 στις: 09/01/09, 14:47 »
θελω να αδυνατίσω λίγο στην κοιλια αλλά βαριέμαι το γυμναστήριο... θα κάνει τίποτα κάτι τέτοιο ή τζαμπα τα λεφτα?
Καμενο θέμα το ξέρω αλλά δεν πειράζει  :P
Μαλιστα φοιτητης και βαριεσαι το γυμναστηριο, τοτε βγες να περπατησεις για 1 ωρα και τζαμπα ειναι και θερμιδες θα καις.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #7 στις: 09/01/09, 14:55 »
θελω να αδυνατίσω λίγο στην κοιλια αλλά βαριέμαι το γυμναστήριο... θα κάνει τίποτα κάτι τέτοιο ή τζαμπα τα λεφτα?
Καμενο θέμα το ξέρω αλλά δεν πειράζει  :P
Μαλιστα φοιτητης και βαριεσαι το γυμναστηριο, τοτε βγες να περπατησεις για 1 ωρα και τζαμπα ειναι και θερμιδες θα καις.
Φίλε μου δυστηχως δεν έχουμε όλοι τον ίδιο μεταβολισμό... δεν μπορείς να φανταστείς πόσο περπατάω κάθε μερα αλλά τίποτα...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #8 στις: 09/01/09, 14:59 »
Και εγώ βαριέμαι το γυμναστήριο.. Δεν θα άντεχα να είμαι για 1-2 ώρες την ημέρα σε ένα μέρος και να κάνω συνεχώς ασκήσεις με όργανα κλπ.
Καλύτερα να αρχίσεις να αθλείσαι, να κάνεις κάτι συγκεκριμένο δηλαδή σαν χόμπι, όποιο άθλημα και να επιλέξεις (όχι, το τάβλι δεν είναι άθλημα) ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να κάνεις και γυμναστική (ασκήσεις κλπ) και θα περνάς την ώρα σου ευχάριστα εκτός του ότι θα αθλείσαι.
Μιας που είπες για μεταβολισμό, ένα περίεργο πράμα. Έχω παρατηρήσει ότι ΟΣΟ και να τρώω (μιλάμε πολύ, όχι αστεία :Ρ), ΟΤΙ και να τρώω, δεν παχαίνω.. Είναι καλό αυτό? :Ρ

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #9 στις: 09/01/09, 15:04 »
Έχω παρατηρήσει ότι ΟΣΟ και να τρώω (μιλάμε πολύ, όχι αστεία :Ρ), ΟΤΙ και να τρώω, δεν παχαίνω.. Είναι καλό αυτό? :Ρ
Ατομα σαν εσενα ειναι ευλογημενα.... ;D ;D ;D ;D
Σας ζηλευω απιστευτα.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #10 στις: 09/01/09, 17:18 »
Έχω παρατηρήσει ότι ΟΣΟ και να τρώω (μιλάμε πολύ, όχι αστεία :Ρ), ΟΤΙ και να τρώω, δεν παχαίνω.. Είναι καλό αυτό? :Ρ
το χα κι εγώ παλιά αλλά....ααχχχ....έχει αρχίσει να ασθενεί αυτή η ζηλευτή υπερδύναμη! :(

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #11 στις: 06/03/09, 23:21 »
κι εγω το ειχα αυτο το ''force'',αλλα βλεπω οτι τελευταια το σκεφτεται να με εγκαταλειψει....anyway...

η καλυτερη γυμναστικη ειναι το parkour  ;D




βολευει καλυτερα παντως αν σε κυνηγανε και κανα δυο κοπροσκυλα...


« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 23:24 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #12 στις: 06/03/09, 23:54 »
εγώ που δεν τα ξέρω αυτά....να ρωτήσω τι κανει το powerball? μου φανηκε πολύ ωραιο και χαβαλετζιδικο......

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #13 στις: 07/03/09, 00:13 »




τα παντα ολα !!  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/09, 00:22 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #14 στις: 07/03/09, 00:16 »
τα εψαξα πριν τα βίντεο......αλλα στην ουσία απο ότι καταλαβα γυμνάζει καρπό και πάπια? :P

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #15 στις: 07/03/09, 00:24 »
ε ναι ωρε master...βασει της φυγοκεντρου δυναμης λειτουργει... :)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #16 στις: 07/03/09, 00:53 »
Μιας που είπες για μεταβολισμό, ένα περίεργο πράμα. Έχω παρατηρήσει ότι ΟΣΟ και να τρώω (μιλάμε πολύ, όχι αστεία :Ρ), ΟΤΙ και να τρώω, δεν παχαίνω.. Είναι καλό αυτό? :Ρ
Από τη στιγμή που αυτό θα αρχίσει να σε εγκαταλείπει θα έχεις ολοκληρώσει τη μετάβαση και θα έχεις περάσει από το στάδιο του παιδιού στο στάδιο του άντρα ;D ;D..

Στην αρχή δεν θα καταλάβεις τίποτα, απλά θα παρατηρήσεις ότι η ζυγαριά σου θα σε δείχνει 2-3 κιλά βαρύτερο.. Δεν θα δώσεις σημασία..
Μετά από μερικούς μήνες, θα ακούς τους φίλους σου να φωνάζουν "καλώς τον μπάκα", θα κοιτάζεις πίσω σου μήπως μιλάνε σε κανέναν άλλον αλλά δεν θα βλέπεις κανέναν...
Μετά από κανά εξάμηνο, ένα σαββατοκύριακο φαγοποτικής κτηνωδίας θα σημαίνει αυτόματα 3 κιλά +..
Μετά από ένα χρόνο θα κοιτάς περσινές φωτογραφίες και θα βλέπεις πραγματικά το "Πριν" και το "Μετά"...
Τα επόμενα χρόνια της ζωής σου θα τα περάσεις αναπολώντας ότι όταν πήγαινες σχολείο έτρωγες κάθε 2 ώρες αλλά δεν έπαιρνες γραμμάριο ενώ τώρα το φαγητό μετά τις 19:00 θα γίνεται όλο λίπος.. Οπότε τότε το να πηγαίνεις 2-3 φορές γυμναστήριο κάνοντας κάθε φορά μισή ώρα διάδρομο μετά τα βάρη θα μοιάζει μονόδρομος.. :'(

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Όργανα παθητικής γυμναστικής...
« Απάντηση #17 στις: 07/03/09, 01:22 »
Αν θες να χάσεις την "κοιλιά" ξέχνα τα περί παθητικής γυμναστικής.  Όλα αυτά αποτελούν βιομηχανία εκατομμυρίων και η αποτελεσματικότητά τους...  Ακόμα και η δουλειά με το power plate μάλλον είναι και αυτή μηδαμινή.  Μάλιστα γνωστός μου που δουλεύει σε γυμναστήριο και γνωρίζει πάρα πολλά περί γυμναστικής (απ'τους πραγματικούς γυμναστές το παληκάρι) τσαντίζεται επειδή κάθε φορά που τον ρωτάνε,  αυτός πρέπει να πει ότι το power plate κάνει δουλειά.   Ισχύει το no pain,  no gain πάντα

Δεν χρειάζεται όμως να πας σε γυμναστήριο.  Αν μόνος στόχος σου είναι να χάσεις περιττά κιλά,  2 πράγματα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου: 
1)  Διατροφή.  Από τους πλέον σημαντικούς παράγοντες.  Διαφωνώ στο ότι είναι δύσκολο όταν είσαι φοιτητής.  Δεν χρειάζεται απαραίτητα να ξέρεις να μαγειρεύεις τπτ τρελό.  Το σωστότερο είναι 5-6 ισορροπημένα γεύματα την ημέρα,  ανά 2-3 ώρες.  Αποφυγή "γρήγορου φαγητού" (σουβλάκια,  πίτσα κλπ),  γλυκά,  πατατάκια κλπ.  Τώρα αν θες πιο συγκεκριμένα πράγματα μπορώ να σου πω  :D.

2)  Αερόβια άθληση.  Εδώ έχεις αρκετές επιλογές.  Περπάτημα,  τρέξιμο,  σκοινάκι (ω ναι :P),  ποδόσφαιρο,  μπάσκετ και δεν συμμαζεύεται.  Τώρα επειδή όπως λες το περπάτημα δεν σε βοηθάει (εδώ όμως παίζει ρόλο και η διατροφή να το έχεις υπόψιν),  προτίμησε το τρέξιμο.  Βγες και πάρε τους δρόμους  ;D.  Μάλιστα είναι πολυυυυύ πιο ευχάριστο απ'τον διάδρομο.  Διάρκεια?  Μισή ώρα την ημέρα τουλάχιστον.

Αυτά τα λίγα είναι τα σημαντικότερα,  αν στόχος σου είναι να φύγει η κοιλιά μόνο.  Αν θες γενικότερα να είσαι σε καλή κατάσταση,  μπορώ να σου πω λεπτομερέστερα τι μπορείς να κάνεις.  Το σίγουρο όμως είναι ότι αν δεν εφαρμόσεις αυτά τα βασικά που ανέφερα δεν μπορείς να χάσεις κιλά.  Αλλά το γυμναστήριο επίσης δεν είναι απαραίτητο.  Γίνεσαι τούμπανο και χωρίς αυτό.  Θέληση να υπάρχει  ;).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 14:55
από Ο Νέος Κιθαρωδός
12 Απαντήσεις
5109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 15:47
από Fteo
3 Απαντήσεις
3400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
8 Απαντήσεις
7142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 21:45
από papous
66 Απαντήσεις
23279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 09:29
από rodort1
13 Απαντήσεις
45635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 10:45
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 14:37
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 15:05
από hmg
4 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 17:42
από Korgy
4 Απαντήσεις
15769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/15, 19:24
από Απόλλων