Αποστολέας Θέμα: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 6431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προς γνώστες:
Θέλω να στοκάρω 2 λάθος τρύπες στο πίσω μέρος ενός μπράτσου  που φτιάχνω για στράτ. Είχα κάνει μια βλακεία και βίδωσα το template από τη λάθος μεριά.
Κάτι έχω ακούσει πως αναμιγνύεις ροκανίδι από το ξύλο (maple, έχω κρατήσει σε ταπεράκι ;D  ) με κυανακρυλική κόλα και μετά λέει δε φαίνεται τίποτα. Όποιος ξέρει κάτι περισσότερο,ας με βοηθήσει. Κυανακρυλική ξέρω ότι είναι η logo στιγμής. Αφού είναι στιγμής, πως προλαβαίνεις να την αναμίξεις με το οτιδήποτε???

2) Έχουμε maple μπράτσο με maple ταστιέρα. Πως λουστράρουμε? Θέλω να χρησιμοποιήσω σπρέι. Τι προτείνουμε? Χρειάζεται κάτι σαν υπόστρωμα? Ή ξεκινάω κατευθείαν τα χέρια? Βάζω τάστα πρώτα ή μετά? Αν λουστράρω με τα τάστα φορεμένα, πως θα τρίψω ανάμεσα στα χέρια?? Πολλές οι απορίες i know!!

3) Έκανα ένα logo με στένσιλ και σπρέι (αυτά που γράφουν τα συνθήματα). Παίζει θέμα ασυμβατότητας που με περιορίζει στο βερνίκι που θα περαστεί από πάνω? Αν ναι, δεν είναι τίποτα,το τρίβω και το ξανακάνω με άλλο σπρέι.



.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 03/06/12, 20:02 »
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί τύποι κυανακρυλικής κόλλας, οι οποίοι διαφέρουν ως προς το χρόνο που χρειάζονται για να ενεργοποιηθούν. Μερικές έχουν μέχρι 30-40 δευτερόλεπτα, δηλαδή αρκετό χρόνο για να τις αναμείξεις με το ξύλο, αρκεί φυσικά να δουλέψεις γρήγορα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 04/06/12, 00:28 »
Στο θέμα της κυανοακρυλικής, αν την ρίξεις σε μεγάλη ποσότητα, δεν στεγνώνει... δοκίμασε να ρίξεις μια-δυό σταγόνες σε ένα CD να δείς πόση ώρα θα παραμείνει σε υγρή κατάσταση... ;)
Μη σε απασχολεί ο χρόνος στεγνώματος.

Όσον αφορα τα τάστα νομίζω πως τα μπράτσα λουστράρονται με τα τάστα φορεμένα...Αλλά δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για να εμπιστευτείς σε αυτό το θέμα...Σε προσωπικό project είχα λουστράρει το ξύλο χωρίς κάποιο υπόστρωμα, απλά έχοντας ετοιμάσει μια απόλυτα λεία επιφάνεια....


Τέλος, το βερνίκι θα πρέπει ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ να είναι συμβατό με το σπρέι που χρησιμοποίησες για το logo..αν διαβάσεις τις οδηγίες στις φιάλες θα είσαι οκ...

Καλή επιτυχία...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #3 στις: 04/06/12, 13:12 »
Γιατί κυανοακρυλική κόλλα; Πάρε μια ξυλόκολλα, που η δουλειά της είναι να κολλάει ξύλο, και που θα στεγνώσει αργά. Απ'αυτές που είναι διάφανες όταν στεγνώσουν (λευκές όταν είναι υγρές).

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #4 στις: 04/06/12, 14:19 »
την ατλακόλ λες Βραζίλη ε? Δε ξέρω μου το πανε κι αυτό, αλλά επειδή ακούω ότι χρησιμοποιούνε κυρίως κυανακρυλική με ροκανίδι, είπα μηπως ξέρετε κάτι επ'αυτού.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #5 στις: 04/06/12, 17:45 »
αφου σου εχει μεινει ξυλο γιατι δεν κανεις δυο τρυπες ιδιες και κανε το τεστ σου μετα με το πριονιδι
να δεις βγαινει ok.
θα φαινεται σαν ροζος ,δεν γινεται να εξαφανιστει.
και θα χρειαστει και τριψιμο οποτε φροντισε να βαλεις παραπανω ποσοτητα για να εχεις περιθωριο να τριψεις.

εγω παντως αν ειχα κανει αυτο το λαθος θα φροντιζα να γινει προς οφελος μου και θα εβαζα στα σημεια με τις τρυπες
(αφου τις φτιαξεις βεβαια πρωτα) ενα σχεδιο σαν inlay .
ή χησιμοποιησε υλικο για inlays ή καποιο μυστηριο ξυλο .
καταλαβες τι λεω?
απλα κανε πολυ - πολυ προσεκτικη εφαρμογη για να ειναι αψογο και να μην σε ενοχλει στο χερι.

το ιδιο κανε ακριβως και για το logo που εφτιαξες.
φτιαξε κατι προχειρο στο ξυλο σου με το σπρευ και την αλλη μερα βαλε λιγο βερνικι να δεις πως θα αντιδρασει.
κανεις δεν μπορει να ξερει απο εδω ποια ειναι η χημικη συσταση του σπρευ και ποια του βερνικιου.

σε τετοια πραγματα μην ζητας συμβουλες που μπορουν να σε καψουν απλα κανε δοκιμες μονος σου.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #6 στις: 04/06/12, 22:15 »
ναι βρε,ήδη περιμένω να βάλω βερνίκι σε σκραπ ξύλο με σπρέι όταν στεγνώσει...κι αυτό με το ινλέϊ στις τρύπες το χω σκεφτεί, ίσως γίνει έτσι...
Κατα τ'άλλα το ξέρω ότι δε θα μου πει κανένας για τη σύσταση του σπρέι από δω, απλά είπα μήπως ξέρει κανένας την τεχνική αυτή με το στοκάρισμα.
Σας ευχαριστώ πάντως :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 15/06/12, 22:02 »
βασικα επειδη την εχω πατησει και γω οτι και να κανεις θα φαινεται να ξερεις...υπαρχουν 2 τροποι η στοκοι νερου κελεμπεκι που ειναι σχεδον ιδιο,η το καλυτερο οπως ειπαν και τα παιδια με ψιλο γυαλοχαρτο 220 τριμενο κελεμπεκι(που θα το βρεις?) αναμεμιγμενο με κολλα...απο εμπειρια πιστευω οτι η εποξικη ειναι η καλυτερη..ισως εποξικη με στοκο ,κανε πειραματα εσυ θα το βρεις..οχι παντως κυανοακριλκη,δεν ειναι γεμιστικη και θα τα κανει που**να ολα....
το πιο μαγγιορικο ειναι να κοψεις ενα κομματι κελεμεκι με σεχδον ιδια νερα, να το βαλεις μεσα να να στοκαρεις τα μικρα κενα,εκει θα εισαι αρχηγος!

 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/12, 22:05 από theodoropoulos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
7025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/06, 21:43
από Δαμιανός
6 Απαντήσεις
4484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/06, 11:32
από oneofthem
2 Απαντήσεις
2829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 23:43
από guardian_angel
1 Απαντήσεις
2658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 16:01
από mace
11 Απαντήσεις
4650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 20:19
από tech21man
4 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
9 Απαντήσεις
6487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/14, 20:11
από modfori
12 Απαντήσεις
7450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/15, 16:15
από georgesk
14 Απαντήσεις
6308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/15, 20:07
από Καθόδιος (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/15, 08:38
από kannenas