Αποστολέας Θέμα: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?  (Αναγνώστηκε 7372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« στις: 11/06/13, 23:12 »
http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=517457


Παντού λέγεται πως σήμερα στις 12 το βράδυ η ΕΡΤ θα κλείσει...
έβγαλε ανακοίνωση ο υπουργός Κεδίκογλου και, ήδη, συζητάνε για ίδρυση νέου, αντίστοιχου, φορέα.....
 :o ??? :-X :-\

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #1 στις: 11/06/13, 23:21 »
ναι κλείνει απολύονται όλοι οι εργαζόμενοι και από Σεπτέμβριο ιδρύετε ένα νέο δημόσιο κανάλι με χαμηλότερο κόστος και λιγότερους εργαζόμενους ..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #2 στις: 12/06/13, 00:17 »
Η σωστη πλεον λεξη ειναι "Εκλεισε η ΕΡΤ".

Μπορει να συμφωνω με το κλεισιμο της ( μιας κι ο εξορθολογισμος ειχε περασει απο τα 90s πλεον ), ομως διαφωνω πληρως με τον τροπο που εγινε.

Και στο κατω κατω, υπαρχει κι αλλο ενα "μαγαζακι" που θελει κλεισιμο κι αυτο λεγεται "Καναλι της Βουλης". Βεβαια εαν ξεκινησουν μεσα απο τη Βουλη, πολλοι θα χασουν τη δουλεια τους...Ανθρωποι με απολυτηριο Λυκειου και μισθους...Διδακτορικου!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #3 στις: 12/06/13, 01:05 »
Βέβαια... όταν οι κυβερνήσεις απαξιούν οργανισμούς, εταιρίες, θεσμούς, και τους χρησιμοποιούν για τα συμφέροντα και τα ρουσφέτια τους, το να πεταχτούν ξαφνικά όλοι ανεξαιρέτως οι υπάλληλοι στο δρόμο σε κάποιους φαντάζει ως "κάθαρση" και "εξυγίανση". Το ίδιο έγινε και με την Ολυμπιακή, τον ΟΤΕ, κλπ., γίνεται με την Υγεία και την Παιδεία, η λίστα είναι ατελείωτη.
Φρι, μη μπαίνεις στο παιχνίδι τους. Οι μισθοί και τα προνόμια των 300 και των παρατρεχάμενων είναι σχεδόν ανέγγιχτοι. Αυτοί το πάντα πληρώνουν το λογαριασμό για το πάρτυ τους, είναι οι πολίτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/13, 09:10 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #4 στις: 12/06/13, 03:03 »
Βασιλη, επειδη εχω δουλεψει 2 φορες με ανθρωπους της ΕΡΤ, μπορω να σου πω πως μεγαλυτερο τσιφλικι για τους τεχνικους ( κατα πλειοψηφια δυστυχως ) δεν υπηρχε. Δεν γνωριζω εαν αυτο το "ωχ, δεν βαριεσαι αδερφε, παραπονεσου λιγο και θα σε αφησουν" το ειχαν και οι δημοσιογραφοι, ομως το γεγονος πως η ΕΡΤ ειχε διογκωθει απο τα 90s ειναι κατι που δεν αμφισβητειται.

Και δεν το βλεπω ανταγωνιστικα, γιατι ξερω πως εαν 200-300 τεχνικοι βρεθουν στο δρομο, θα παρουν δουλειες που ισως να ειχα εγω. Ομως, δεν γινεται να συντηρουνται ορισμενοι απο τα δικα μας χρηματα, εχοντας "αφεση αμαρτιων" για καθε λαθος ( σε αντιθεση με ενα BBC που απαξ και κανεις πατατα, βλεπεις την πορτα )!

Τα παραπανω αφορουν το λογο που συμφωνω με την επανασυσταση της ΕΡΤ.

Οσον αφορα τους παχυλους μισθους, βλεπεις πως αναφερω συγκεκριμενα τη Βουλη και μαλιστα την τηλεοραση της Βουλης με τους 82...τεχνικους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #5 στις: 12/06/13, 12:13 »

... μισθους...Διδακτορικου!

φίλε και εν μέρει συνάδελφε freemind, έχεις υπόψη σου ότι οι μισθοί διδακτορικού ελάχιστα απέχουν από το να είναι τριψήφιοι;
Ξέρεις ότι ένας αναπληρωτής καθηγητής πανεπιστημίου παίρνει καθαρά γύρω στα 1500; Και μην αρχίσουμε τα "μα αυτοί τα παίρνουν από παντού" γιατί α) δεν ισχύει παρά μόνο για μικρή μερίδα β) αν μπούμε σε αυτή τη λογική θα λέμε και στους αστυνομικούς πάρτε 500 το μήνα γιατί τα παίρνετε από προστασία μαγαζιών και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, στους δασκάλους του λυκείου θα λέμε κάντε και κανα ιδιαίτερο και στο τέλος θα μας έχουν να δουλεύουμε για hobby.

Από κει και πέρα αντί να γίνεται ένας εξορθολογισμός και διόρθωση των "κακώς κειμένων", χρησιμοποιούμε τα διάφορα μαγαζάκια μας όπως μας βολεύει, όσο μας βολεύει και μια ωραία πρω'ί'α τους λέμε είστε όλοι άχρηστοι, όλοι λαμόγια, όλοι τεμπέληδες. Λες και τους όποιους άχρηστους-λαμόγια-τεμπέληδες δεν τους έβαλαν οι ίδιοι μέσω των δικών τους διοικήσεων. Ή λες και το κριτήριο για το κλείσιμο είναι η χαμηλή τηλεθέαση. Ε, να το γεμίσουμε σουλεϊμάν και reality να εκτοξευθεί η τηλεθέαση.

[sarcasm alert on] έχω την εντύπωση ότι και η ΕΥΔΑΠ είναι αντρο διαφθοράς. Ας την κλείσουμε ένα τριμηνάκι κι αυτή μέχρι να φτιάξουμε την καινούρια ιδιωτική. Δεν τρέχει και τίποτα. Τα πανεπιστήμια επίσης είναι μόνο για να συνδικαλίζονται οι νεολαίοι και να μην προσφέρουν τίποτα (όπως είπε ο μέγας Άδωνις συγκρίνοντας τα με college του στυλοβάτη της παιδείας και υπόδειγμα νομοταγούς πολίτη Ξυνή). Προτείνω κλείσιμο κι εκεί. Για να μη σου πω για τα νοσοκομεία, τα σχολεία κλπ. ... ακολουθεί βιντάκι "στην πυρά στην πυρά" από καλλίγραμη λαϊκή αοιδό ::)   [sarcasm alert off]

ΥΓ Προφανώς δε σου επιτίθεμαι (έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που λες). Απλώς πήρα αφορμή να εκτονώσω λίγο από τον ατμό που είχε αρχίσει να ανεβάζει πίεση σε επικίνδυνα επίπεδα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #6 στις: 12/06/13, 12:35 »
Παιδιά, καλά όλα αυτά, αλλά εγώ θέλω να μου πείτε κάποιος αν αυτά που παρήγαγαν οι 3 σταθμοί και το ραδιόφωνα της ΕΡΤ, έτσι όπως το βιώνατε εσείς ως ακροατές τις λίγες ώρες που δεν υπήρχαν ντοκυμαντέρ, ότι ήταν προϊόν του βεληνεκούς μια ομάδας 700 - να το ξαναπώ: Ε - Π - Τ - Α - Κ - Ο - Σ - Ι - Ω - Ν δημοσιογράφων?..

..που τους πληρώναμε εμείς εμμέσως και αμέσως μέσω της ΔΕΗ?..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/13, 12:36 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #7 στις: 12/06/13, 12:48 »
Παιδιά, καλά όλα αυτά, αλλά εγώ θέλω να μου πείτε κάποιος αν αυτά που παρήγαγαν οι 3 σταθμοί και το ραδιόφωνα της ΕΡΤ, έτσι όπως το βιώνατε εσείς ως ακροατές τις λίγες ώρες που δεν υπήρχαν ντοκυμαντέρ, ότι ήταν προϊόν του βεληνεκούς μια ομάδας 700 - να το ξαναπώ: Ε - Π - Τ - Α - Κ - Ο - Σ - Ι - Ω - Ν δημοσιογράφων?..

..που τους πληρώναμε εμείς εμμέσως και αμέσως μέσω της ΔΕΗ?..

όπως λέγεται παντού....δε τίθεται ζήτημα για το αν η ΕΡΤ παρήγαγε το έργο που θα πρεπε να παράγει αν αναλογιστεί κανείς το δυναμικό της....
το θέμα είναι πως έκλεισε ένας θρυλικός δημόσιος φορέας/οργανισμός/επιχείρηση (όχι μόνο για την Ελλάδα) με μια πράξη "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" που, αν κατάλαβα καλά, δεν πρέπει να πέρασε καν για συζήτηση απ'τη Βουλή....
απέλυσαν όλο το προσωπικό(ναι, θα πάρει κανονική αποζημίωση απ'ό,τι λένε) και έχει ανακοινωθεί πως θα αξιοποιηθούν όσο περισσότεροι γίνεται στο νέο φορέα....ας δούμε πως θα πάει κι αυτό....

αλλά δε θα ήταν καλύτερα μια αναδιάρθρωση της ΕΡΤ ώστε να διορθωθούν τα λάθη, οι ελλείψεις, τα χρέη κτλ κτλ?


(εδώ live το πρόγραμμα http://www.digitallife.gr/ert-to-pagkosmio-trend-enos-ksafnikou-thanatou-pws-tha-deite-online-to-programma-tis-79051)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/13, 13:29 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #8 στις: 12/06/13, 12:52 »


αλλά δε θα ήταν καλύτερα μια αναδιάρθρωση της ΕΡΤ ώστε να διορθωθούν τα λάθη, οι ελλείψεις, τα χρέη κτλ κτλ?

σίγουρα θα ήταν καλύτερα αλλά πάλι δε θα υπήρχαν απολυμένοι , δυσανασχετούντες κτλ?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #9 στις: 12/06/13, 12:54 »
..τότε αυτός δημόσιος φορέας/οργανισμός/επιχείρηση όπως και κάθε άλλος, θρυλικός και μη, να λειτουργήσει από εδώ και πέρα με το απαραίτητο προσωπικό που είναι ικανό να παράγει το ανάλογο έργο με τον ιδιωτικό τομέα, και μάλιστα με πλεονάζον φιλότιμο μιάς και δεν έχουν το άγχος της επιβίωσης (κοινώς να πρέπει να πουλήσουν..) του ιδιωτικού τομέα. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #10 στις: 12/06/13, 12:57 »
@modfori
δυσανασχετούντες πάντα υπάρχουν! :)
απολυμένοι ναι αλλά ας γινόταν μια αξιολόγηση των εργαζομένων και ας κρατούσαν τους "καλύτερους"...
συμφωνούμε πως η ΕΡΤ είχε τεράστιο και αχρείαστο όγκο εργαζομένων....κάποιες απολύσεις δεν πιστεύω πως θα μπορούσαν να αποφευχθούν....

ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με το νέο φορέα...ήδη έχουν ανακοινωθεί στοιχεία γι'αυτόν....
εδώ κάποια απ'αυτά και αποσπάσματα από συνέντευξη του Κεδίκογλου στον Βήμα FM το πρωί:
http://www.tovima.gr/media/article/?aid=517577


edit:
@adr1anos
δε διαφωνούμε...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #11 στις: 12/06/13, 13:24 »
@adr1anos
δε διαφωνούμε...
Ναι φιλε, το ξέρω, δεν είναι για σένα, απλά βγάζω και εγώ τα δικά μου.. σήμερα μου είναι μία ιδιαίτερα δύσκολη μέρα στο private sector land..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #12 στις: 12/06/13, 13:43 »
Ναι φιλε, το ξέρω, δεν είναι για σένα, απλά βγάζω και εγώ τα δικά μου.. σήμερα μου είναι μία ιδιαίτερα δύσκολη μέρα στο private sector land..


με λίγη καλή θέληση και βαζελίνη όλα ομορφαίνουν  :P   ;D ;D ;D ;D ;D


και εγω τάσομαι υπερ της διακοπής αυτης της οργιαστικής σπατάλης και ρουσφετομηχανής που ειχε αυτός ο φορέας, αλλα ειναι άδικος και φασιστικός ο τρόπος απογαλακτισμού του οργανισμού αυτού απο την Ελληνική Media-κή Ολιγαρχία . Σε μια μερα να κλεινεις εναν οργανισμό χωρις να εχει οργανωθεί η ανασύσταση του ή εστω ενα απλό Plan-B για την χαμένη επόμενη περίοδο.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #13 στις: 12/06/13, 13:59 »
απ'όσα διαβάζω....η ανασύστασή του έχει οργανωθεί...και μάλιστα πολύ καλά!
μέχρι 29 αυγούστου λέγεται πως θα έχει πάρει μπρος η ΝΕΡΙΤ με (μακάρι!) πολύ απ'το παλιό προσωπικό της ΕΡΤ....οι απολυμένοι εργαζόμενοι θα μπορούν να κάνουν αίτηση για πρόσληψη στο νέο οργανισμό...και μάλλον θα χουν επιπλέον μοριοδότηση, όχι μόνο σ'αυτόν, αλλά και στις υπόλοιπες θέσεις του δημοσίου που θα κάνουν αίτηση....τώρα βέβαια, τι δουλειά θα χει ένας δημοσιογράφος ή ένας τεχνικός της ΕΡΤ...σε νοσοκομεία, ενταντικές και ΚΕΠ...αυτό είναι άλλη συζήτηση! :P

τεσπα..το ρεζουμέ είναι πως δεν είναι τίποτα στον αέρα....

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #14 στις: 12/06/13, 14:09 »
Ήμουν και είμαι από αυτούς που δεν καταλαβαίνουν την ύπαρξη δεκάδων κρατικών καναλιών, ραδιοφώνων, περιοδικών κλπ. Η κρατική ραδιοτηλεόραση δεν πρέπει υφίσταται ως ανταγωνιστής των ιδιωτικών μέσων αλλά σαν θεματοφύλακας του θεσμού.
Κι εγώ διαφωνώ πλήρως με το κατέβασμα των διακοπτών σε μια νύχτα, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ηρωοποίησης των εργαζομένων της ΕΡΤ καθώς οι συνειρμοί με πολυτεχνεία, πολύγραφους, χούντες κλπ γίνονται αυτόματα και αναπόφευκτα.
Σίγουρα είναι αποτέλεσμα της αποτυχίας εξαγοράς της ΔΕΠΑ, το πόσο κρίσιμη ήταν αυτή η εξαγορά για το μέλλον της χρηματοδότησης της χώρας φάνηκε από το κατεπείγον της απόφασης.
Και σίγουρα, αν η κυβέρνηση-αντιπολίτευση-λοιπά κομματα δεν αντιληφθούν τη σοβαρότητα της κατάστασης και συνεχίσουν να κωλυσιεργούν την αναδιοργάνωση του κράτους που σέρνεται επί 5 χρόνια χωρίς να έχει γίνει τίποτα στην ουσία, θα καταλήγουν όλο και συχνότερα σε τέτοιες σπασμωδικές αποφασίζω και διατάζω ενέργειες, ρίχνοντας νερό στον μύλο των εξτρεμιστικών άκρων και ρισκάροντας μια (ολοένα και πιο πιθανή) γενικευμένη έκρηξη.
Αλλά σε αυτή τη χώρα αν δεν φτάσουμε μετά το αμήν δεν ιδρώνει το αυτί κανενός.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #15 στις: 12/06/13, 20:33 »
Ειναι απιστευτα, εως τρομερα δυσκολο να στηθει εκ νεου ενας τηλεοπτικος σταθμος, ο οποιος θα πρεπει μεσα σε λιγοτερο απο 3 μηνες να ορισει προγραμματισμο, εξοπλισμο, ανθρωπινο δυναμικο, καταχωρηση συχνοτητων, αδειοδοτηση ( αφου η αδειοδοτηση της ΕΡΤ περασε στο κρατος λογω "πτωχευσης" της εταιριας ), κλπ.

Εαν μιλαγαμε για Αγγλια, ισως να ηταν πιθανο, υπολογιζοντας πως ηδη υπαρχει ο εξοπλισμος και το ανθρωπινο δυναμικο.

Να σας παω και σε μια αλλη εικονα του κλεισιματος; Λιγο πιο τεχνικη.

α) Η ΕΡΤ ηταν η μοναδικη εταιρια στην Ελλαδα που μπορουσε να κανει broadcast απο οποιοδηποτε σημειο της Ελλαδας, λογω των OB Van που ειχε στα κατα τοπους παραρτηματα της. 

Ηταν η μονη επισης που παραχωρουσε ΔΩΡΕΑΝ το σημα στους ιδιωτικους ( κι ανευ επισημης αδειας ) τηλεοπτικους σταθμους, οι οποιοι εστελναν απλως ενα van εξωτερικων μεταδοσεων με εναν σκηνοθετη/υπευθυνο ροης κι εναν ηχοληπτη, συνδεονταν στο link του OB Van της ΕΡΤ κι εκαναν μεταδοση!

Με το κενο εκπομπης, τα van της ΕΡΤ τραβανε χειροφρενο και με εξαιρεση 2 ιδιωτικους σταθμους που μπορουν να μεταδωσουν events γιατι εχουν OB Van ( ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΟΜΩΣ ) κανεις αλλος δεν θα μπορει να καλυπτει αμεσα ειδησεις σε περιοχες εκτος κεντρου!

Με λιγα λογια...Θα γινεται σεισμος στην Κρητη και θα το μαθαινουμε το πρωι, γιατι ο ιδιωτης καναλαρχης δεν θα μπορει να παρει εικονα αμεσα, αλλα μονο μετα απο μισθωση ανεξαρτητου OB Van με δικο του προσωπικο! Μιλαμε για τρελα κοστη, που ενας ιδιωτης σιγουρα θα αποφυγει να καλυψει.

β) Η ΕΡΤ ειχε περιουσια. Και δεν αναφερομαι στο κτιριο και στον εσωτερικο εξοπλισμο, αλλα στα δεκαδες van εξωτερικων μεταδωσεων, στα δεκαδες van δορυφορικων/επιγειων links και στα αρκετα OB Van ( που αποτελουν τη ναυαρχιδα ενος καναλιου, οσον αφορα τη μεταδοση ).

ΟΛΑ αυτα ειναι ιδιοκτησια του Ελληνα πολιτη, γιατι τα πληρωνε μεσα απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ! ΓΙΑΤΙ να πουληθουν σε ιδιωτες καναλαρχες μισοτιμης; ( ενα OB Van κοστολογειται στο εξωτερικο κοντα στο μισο εκατομμυριο ευρω, πληρως εξοπλισμενο ). Γιατι να τραβηξουν χειροφρενο και να χαθουν ως εξοπλισμος που δεν χρησιμοποιειται;

Και ποσο απο αυτον τον εξοπλισμο μπορει να καλυψει η "νεα" ΕΡΤ; Ο υπολοιπος;

γ) Οταν η ΕΡΤ εκανε αναβαθμιση του σηματος της κι αγορασε εξοπλισμο HD, αντι SD που εχουν τα ιδιωτικα καναλια ( με εξαιρεση τον ΣΚΑΙ που κανει HD format στην εξοδο προς την Digea ), ο Μπομπολας ( MEGA ) μιλησε για "αθεμιτο ανταγωνισμο".

Συγνωμη, κ.Μπομπολα, αλλα οταν στην υπολοιπη Ευρωπη η EBU χαιρετιζει την επισημη προβολη προγραμματων σε HD, εσυ γιατι να μη τα σκασεις και να κανεις οτ καναλι σου συμβατο με τις τεχνολογιες του 21ου αιωνα; Αντ' αυτου, χρησιμοποιεις εξοπλισμο των 90s και κατηγορεις οποιον παει να βγαλει το κεφαλι του απο τον κουβα, πως κανει αθεμιτο ανταγωνισμο!!

δ) Ολα αυτα τα προγραμματα που αγοραστηκαν για αυτη τη σεζον και τις επομενες ( Ποδοσφαιρικοι αγωνες, Eurovision, F1,  εξωτερικες παραγωγες, κλπ ) ειναι χρηματα που δοθηκαν για προγραμματισμο 2 ετων ( αρα εκει παει η απορια μου για το κατα ποσο θα οργανωθει εκ νεου ενα καναλι σε 3 μηνες ).

Αυτα τι θα γινουν; Θα πουληθουν μισοτιμης, κατω του κοστους, στους ιδιωτικους καναλαρχες; Ηδη ο ΣΚΑΙ αγορασε το Κυπελλο Μπασκετ ( κι αν το "αγορασε"...γιατι μεσα σε μια μερα, πως καταφερε να το αγορασει; ). Και το ποσο αγορας;

Μιλαμε για λεφτα του Ελληνα πολιτη, που θα τα οικειοποιηθει στη μιση τιμη ο καθε ιδιωτικος καναλαρχης που φιλτραρει, ελεγχει και πολιτικοποιει την ειδηση του...


Συγχώνευση μηνυμάτων: 12/06/13, 20:36

Ναι, η ΕΡΤ πρεπει να κλεισει γιατι δεν καταφερε να εξορθολογισθει μεσα στη δεκαετια του 90, οπου ξεκινησε το μεγαλο φαγοποτι.

ΟΜΩΣ, ο τροπος που εγινε και τα κενα που αφησε, ειναι τοσο μεγαλα, που πιστευω πως κανεις δεν σκεφτηκε σοβαρα τι θα προκαλεσει το κενο!

Ας εκλειναν τα καναλια κι ας αφηναν ενα πιλοτικο προγραμμα, μεχρι να γινει η αλλαγη. Ουδεποτε ακουστηκε να κλεινει δημοσιο καναλι με αυτο τον τροπο.

Και τελος, η ιδια η EBU, μας ετριξε τα δοντια... Γιναμε ρεζιλι των σκυλιων!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/13, 21:35 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #16 στις: 13/06/13, 00:05 »
ωραίος ο free!
πολλές πληροφορίες....
και σωστές απορίες....

το πιθανότερο είναι να "σκοτώσουν" τον εξοπλισμό...τα events που έχουν αγοραστεί προς κάλυψη...και άλλα πολλά....

αν και ο Κεδίκογλου ανακοίνωσε πως 29 Αυγούστου θα πάρει μπρος ο καινούριος φορέας...!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #17 στις: 13/06/13, 08:32 »
Ο Ciao ANT1 Κεδικογλου ( που κι αν ασπρισαν οι τριχες της κεφαλης του παραμενει το ιδιο σουργελο ) ειχε πει πριν κανα μηνα πως αποκλειεται να κλεισει η ΕΡΤ και μαλιστα μεσω του Ντινοπουλου ειχε "βρισει" την Real News επειδη πριν 1 εβδομαδα ειχε τολμησει να βγαλει αρθρο περι κλεισιματος!

Απο πολιτικους που εχουν πληρη αγνοια πως λειτουργουν τα καναλια ( γιατι οι "γλαστρες" εκπομπων που να ξερουν τι παιζει απο πισω; ) δεν περιμενω και λογικες ανακοινωσεις...

Συγχώνευση μηνυμάτων: 03/07/13, 17:27
Δυστυχως, η προβλεψη μου πως η ΕΡΤ δεν μπορει να ανοιξει σε 3 μηνες ( οπως κανενα καναλι, ιδιωτικο ή δημοσιο ) επαληθευθηκε! Οπως ολα δειχνουν, η ΕΡΤ δεν θα μπορει να μεταδωσει ξανα προγραμμα στο διαστημα των 3 μηνων, λογω διαφορων προβληματων που κανεις καρεκλοκενταυρος υπαλληλακος της Τροϊκας ( συνηθως απαντανε και στο ονομα "Κυβερνηση" ) δεν καθισε να σκεφτει.

Αρχικα ειχαν το ζητημα των υπαλληλων, τωρα προκυπτει το ζητημα των νεων συμβασεων, μετα θα ερθει μια λογικη απορια για το τι προγραμμα θα μεταδιδεις ( ρε ) και στο τελος για το νομικο πλαισιο που ενα κρατικο καναλι θα εχει...ιδιωτικου δικαιου χαρακτηρα!!

Περα απο τα προβληματα του προγραμματος και των συμβασεων εργασιας, η Κυβερνηση ( η οποιαδηποτε κυβερνηση ) πρεπει να αντιμετωπισει και το θεμα της αδειοδοτησης των νεων συχνοτητων, μιας και στο μεσοδιαστημα η Digea ( που αποτελειται απο ιδιωτικα funds μεχρι τωρα ) θα προχωρησει σε διαφορες κινησεις επιχειρηματικου ενδιαφεροντος.

Υποψιν, το 2010 υπηρχαν 2 προτασεις για τη ψηφιακη τηλεοραση, μια απο το κρατικο δικτυο μεταδοσης ( που μπορουσε να υποστηριξει το ψηφιακο σημα ) και μια απο ενα συνολο ιδιωτων ( τη γνωστη DIGEA ). Ειναι παραδοξο πως στην Ευρωπη η EBU θεωρησε σωστο να καλυπτει το ψηφιακο δικτυο απο τους κρατικους φορεις, ενω στην Ελλαδα δοθηκε σε ιδιωτες.

Με λιγα λογια, οι παρανομοι ραδιοσταθμοι ( MEGA, ALPHA, STAR, κλπ ) εχουν βαλει το χερι τους στη DIGEA, ελεγχοντας τι και ποιος θα μεταδιδεται, κλεινοντας "ρελεδες" και "προγραμματα" στον αερα, με αποφαση του Κρατους βεβαια.



« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/13, 17:27 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #18 στις: 03/08/13, 10:51 »
Ενδιαφερον ρεπορταζ απο το δικτυο ΤΤΤ

ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΚΑΝΑΛΙΟΥ ΤΤΤ
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #19 στις: 09/10/13, 13:51 »
Μπηκε ο Οκτωβριος και παρολο που οι Κεδικογλου και Καψης ανακοινωναν μεγαλεπιβολα σχεδια για την εναρξη της ΝΕΡΙΤ απο το Σεπτεμβριο, ακομα ειμαστε με το καθεστως της "ΔΤ" και της "μεταβασης".

Η οποια μεταβαση μας κοστισε αρχικα 25.000.000€ και τωρα αλλα 110.000.000€ ( περιπου ), γιατι πρεπει να παραμεινει σε λειτουργια ως ΔΤ μεχρι να καταλαβουν γιατι η ΝΕΡΙΤ δεν μπορει να...λειτουργησει!!

Αρα, το κρατος εκλεισε μεσα σε μια νυκτα ενα πλεονασματικο δημοσιο οργανισμο ( με τα προβληματα του, δεν τα βγαζουμε απο την εξισωση αυτα ) και δημιουργησε ενα μεταβατικο εκτρωμα των 130.000.000€ ( μεχρι στιγμης ) που τα πληρωνει ο πολιτης μεσα απο τον προϋπολογισμο ΚΑΙ τους λογαριασμους της ΔΕΗ.

Μην αναφερω τα μουσικα συνολα που χαθηκαν....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #20 στις: 09/10/13, 23:40 »
Ρε φίλε τον ελληναρα δεν το νοιάζουν αυτά που λες....αρκεί που ψωφισε ο γάιδαρος τοΥ γείτονα :-[

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Κλείνει η ΕΡΤ?!?!?
« Απάντηση #21 στις: 10/10/13, 19:59 »
Έπρεπε να φύγουν αυτοί που μπήκαν -χωρίς εξετάσεις- κατευθείαν με βισματάκι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
18044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:01
από faser
7 Απαντήσεις
7780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 12:41
από Angel~Archo
4 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 02:27
από mariocaster
11 Απαντήσεις
4474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 12:50
από Lo.Lee.Ta
6 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
0 Απαντήσεις
3885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/13, 11:32
από freemind
33 Απαντήσεις
10675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 15:13
από gers