Αποστολέας Θέμα: Ο Roger Waters μιλαει για την Χρυση Αυγη ( και η απαντηση της )  (Αναγνώστηκε 7225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παράθεση
Στο σόου του «The Wall» βλέπουμε να παρελαύνουν φασιστικά σύμβολα. Σας ανησυχεί ο νεοναζισμός;
 
Πρόκειται για ένα από τα πιο λυπηρά φαινόμενα. Η ανισομερής κατανομή του πλούτου και της ελευθερίας ενισχύει περισσότερο τον απομονωτισμό και το ρατσισμό της Ακροδεξιάς, κάτι που είδαμε τη δεκαετία του ’30 στη Γερμανία στη χειρότερη δυνατή μορφή . Όποτε η οικονομική κατάσταση είναι κακή, το τέρας της ακροδεξιάς σηκώνει κεφάλι και λέει «φταίνε οι Άραβες, οι μετανάστες, οι μαύροι, οι κομμουνιστές, οι καλλιτέχνες» - πάντα βρίσκουν κάποιο θύμα. Παρακολούθησα με φρίκη σ’ ένα ντοκιμαντέρ,  νεαρούς Έλληνες με καλυμμένα πρόσωπα, οι οποίοι μιλούσαν για τη Χρυσή… κάτι. Πάντα χρησιμοποιούν ονόματα με το επίθετο χρυσός ή μαύρος.
 
Αναφέρεστε στη Χρυσή Αυγή.
 
Ακριβώς. Έλεγαν ότι ο στόχος τους είναι η καθαρή ελληνική φυλή. Και σκέφτεσαι «οχ,  αυτό είναι απαίσιο, αυτοί δεν είναι οι φίλοι μου, δεν είναι οι άνθρωποι που με έβαλαν στα σπίτια τους και με τάισαν και με φρόντισαν με τόσο φιλόξενο πνεύμα τη δεκαετία του ’60, τότε που ήμουν ένα άφραγκο παιδί που περιπλανιόταν στην Ελλάδα». Βλέπω αυτά τα παιδιά και σκέφτομαι πόσο αξιοθρήνητα είναι.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε ( Σ.σ σε σχέση με τη μετανάστευση και τη ξενοφοβία) είναι ότι τα εθνικά σύνορα είναι κάπως ξεπερασμένα. Να κατανοήσουμε τις αιτίες που αναγκάζουν μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες να μετακινούνται  από το ένα μέρος στο άλλο. Το κύμα μετανάστευσης  τα τελευταία χίλια χρόνια υπήρξε πάντα το ίδιο. Μοιάζει με νόμο της φυσικής. Όποιος έχει πάει γυμνάσιο ξέρει τι είναι η ώσμωση. Πρόκειται για τη μετακίνηση των μορίων μέσω μιας ημιπερατής μεμβράνης από μια περιοχή υψηλής συγκέντρωσης σε μια περιοχή χαμηλής συγκέντρωσης.
 
Συχνά δηλώνετε την αντιπολεμική σας διάθεση. Σε πολλούς σύγχρονους πολέμους, ο εχθρός δεν είναι άλλος από τους συμπατριώτες μας. Πώς νιώθετε γι’ αυτό;
 
Είναι σημαντικό να ενθαρρύνουμε τα παιδιά μας να μορφωθούν και να ενδιαφερθούν για τη φιλοσοφία και την πολιτική, ώστε να αποτελέσουν μέρος του κινήματος για την αναδιοργάνωση του κόσμου.
 
Να θυμόμαστε εκείνη τη υπέροχη νύχτα της 10ης Δεκεμβρίου του 1948 με την Παγκόσμια Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Να θυμόμαστε την αιματοχυσία το 1789 στη Γαλλία, την αντίσταση στο Παρίσι το 1968… Να διαβάζουμε Αριστοτέλη και Πλάτωνα, και να ασπαζόμαστε την ιδέα ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ικανοί για κάτι παραπάνω από το να πιστεύουμε ότι θα πρέπει να αρπάζουμε ό,τι μπορούμε και να το κρατάμε για τον εαυτό μας, χωρίς να μας ενδιαφέρουν τα δεινά των συνανθρώπων μας. Για να το κάνουμε αυτό, όμως, πρέπει να είμαστε μορφωμένοι.
 
Οπότε, για παράδειγμα, αν πρόκειται να συμμετάσχεις σε οποιαδήποτε Χρυσή Αυγή, πρέπει να είσαι αμόρφωτος. Ή δεν  το έχεις σκεφτεί καλά, κατά τη γνώμη μου. Κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν μαζί μου. Οι αρχηγοί αυτών των παρατάξεων ίσως πούνε ότι εγώ έχω άδικο, ενώ o Όσβαλντ Μόσλεϊ (Σ.σ. ο ιδρυτής του φασιστικού κόμματος της Βρετανίας), είχε δίκιο, ο Χίτλερ είχε δίκιο, ο Πολ Ποτ είχε δίκιο! Αρκεί να συγκεντρώσεις τη δύναμη στα χέρια ενός τυράννου και να λες σε όλους τους άλλους τι να κάνουν για να ξεφορτωθούν τους μαύρους κι όλους όσοι δεν συμφωνούν μ’ αυτό, ή τους Μουσουλμάνους, οποιονδήποτε, δεν έχει σημασία, αρκεί να υποδείξεις κάποιον που είναι διαφορετικός από σένα, και τότε όλα θα είναι εντάξει. Διαφωνώ μ’ αυτό! Τίποτα δε θα είναι εντάξει αν το κάνεις αυτό, όλα θα πάνε χάλια!
Πηγη
Μετα το συγνωμη ( που επρεπε να ειχε πει η εταιρια παρωδια Didi ), ερχεται να πει τα αυτονοητα. Αυτα που οι δικοι μας "καλλιτεχναρες" φοβουνται να πουνε ( μην παω στην αλλη πλευρα "καλλιτεχνων" που επικροτουν τις κινησεις της Χρυσης Αυγης ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και η απαντηση των εθνοσοσιαλιστων ( στα προτυπα του Χιτλερ ):
Παράθεση
Ένας ξεφτι(λι)σμένος (που)ρόκερ, ο  Ρότζερ Γουότερς, γνωστός από την θητεία του στους PINK FLOYD, θεώρησε σκόπιμο σε συνέντευξή του που έδωσε σε ένθετο της «Καθημερινής» να αναφερθεί στην ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ. Αφού, λοιπόν, παριστάνοντας κι αυτός τον… έγκυρο πολιτικό αναλυτή, ξεστομίζει κάποιες ανοησίες φτάνει «στο ζουμί», λέγοντας τα εξής: «Παρακολούθησα με φρίκη σ’ ένα ντοκιμαντέρ, νεαρούς Έλληνες με καλυμμένα πρόσωπα, οι οποίοι μιλούσαν για Χρυσή… κάτι. Πάντα χρησιμοποιούν ονόματα με το επίθετο χρυσός ή μαύρος». Οπότε, αφού ακολούθησε η ερώτηση «Αναφέρεστε στη Χρυσή Αυγή;» απαντά ως εξής: «Ακριβώς. Έλεγαν ότι ο στόχος τους είναι η καθαρή ελληνική φυλή. Και σκέφτεσαι «ωχ, αυτό είναι απαίσιο, αυτοί δεν είναι οι φίλοι μου, δεν είναι οι άνθρωποι που με έβαλαν στα σπίτια τους και με τάισαν και με φρόντισαν με τόσο φιλόξενο πνεύμα τη δεκαετία του ’60, τότε που ήμουν ένα άφραγκο παιδί που περιπλανιόταν στην Ελλάδα». Βλέπω αυτά τα παιδιά και σκέφτομαι πόσο αξιοθρήνητα είναι. Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι τα εθνικά σύνορα είναι κάπως ξεπερασμένα. Να κατανοήσουμε τις αιτίες που αναγκάζουν μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες να μετακινούνται από το ένα μέρος στο άλλο. Το κύμα μετανάστευσης τα τελευταία χίλια χρόνια υπήρξε πάντα το ίδιο. Μοιάζει με νόμο της φυσικής».

Ο  Ρότζερ Γουότερς είναι 70 ετών. Έχει βγάλει πολλά χρήματα από την καριέρα του ως μουσικός. Τόσα πολλά που μπορεί να θρέψει τις τέσσερις γυναίκες, τις οποίες έχει παντρευτεί ισάριθμες φορές. Φαίνεται, όμως, ότι χρειάζεται κι άλλα γι’ αυτό, σε μια ηλικία που θα έπρεπε να τον απασχολούν τα αρθριτικά, η ακράτεια και γενικώς το πώς θα πηγαίνει προς… νερού του, αυτός επιμένει να αρμέγει τις τσέπες των θαυμαστών του κάνοντας «αρπαχτές» ανά τον κόσμο. Προσπαθούμε να φέρουμε στο νου μας τον… νερουλά (Γουότερς), κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του ’60 όπου, όπως υποστηρίζει, επισκέφτηκε την χώρα μας. Η εικόνα, η οποία αυτόματα μας έρχεται στο νου, είναι ενός βρώμικου ατημέλητου «χίππυ» με ψείρες στα μαλλιά (και στα μυαλά;), να παίζει κιθάρα, ενώ κάποιοι πονόψυχοι να του ρίχνουν μερικές δεκάρες στο καπέλο του προκειμένου να αγοράσει μια τυρόπιτα… Ελπίζουμε, πάντως, αυτοί που «τον τάισαν» τότε, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, να περιορίστηκαν μόνο σ’ αυτό και να μην είχαμε κι άλλες ενέργειες, που ενδεχομένως να δημιούργησαν ποικίλα ψυχικά τραύματα στο άφραγκο αυτό παιδάκι. Αυτό το λέμε γιατί, δυστυχώς, υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι εκμεταλλεύονται με ποικίλους τρόπους την ανάγκη των απένταρων, άστεγων και βρώμικων νεαρών…

Πέρα, όμως, από τις όποιες υποθέσεις και την σχετική πλάκα επιστρέφουμε τον χαρακτηρισμό «αξιοθρήνητος» στον γηραλέο αυτόν φραγκοφονιά. Στην έκφραση των πιο παρακμιακών δεδομένων της ροκ σκηνής (σ’ αντίθεση με την Φιλοπατρία και την ρομαντική ιπποτική διάθεση άλλων μουσικών του είδους, όπως ο Ίαν Άντερσον, ο Έρικ Κλάπτον και ο Ρίτσι Μπλάκμουρ) που δηλώνει με στόμφο ότι «τα εθνικά σύνορα είναι κάπως ξεπερασμένα». Δήλωση που παραπέμπει σε συνειδητοποιημένο οπαδό της παγκοσμιοποίησης και των πολυπολιτισμικών κοινωνιών. Ότι ακριβώς θέλει ο Σόρος, δηλαδή, και όλοι εκείνοι που θέλουν έναν ομοιόμορφο πλανήτη με μια οριζοντιοποίηση σ’ όλους τους τομείς της ζωής των Ανθρώπων. Αν, πάντως, είναι τόσο φιλεύσπλαχνος και φιλάνθρωπος, αν νοιάζεται τόσο πολύ για την τύχη των λαθρομεταναστών, μπορεί να φιλοξενήσει όσους θέλει και για όσο καιρό θέλει στα πολυτελή σπίτια που διαθέτει. Ή, ακόμη καλύτερα, να χαρίσει όλη την περιουσία του (η οποία εκτιμάται στα 130 εκατ. λίρες) στους αναξιοπαθούντες αυτούς ανθρώπους. Αν, μάλιστα, κάποιοι τον υποχρέωναν να το έκανε αυτό ο επερχόμενος «ταμπλάς» θα ήταν, μάλλον, νόμος της φυσικής… Συνεχίζει, όμως, ο πλούσια αμειβόμενος για τις συναυλίες του, Γουότερς, λέγοντας λίγο παρακάτω τα εξής:
«Να διαβάζουμε Αριστοτέλη και Πλάτωνα, και να ασπαζόμαστε την ιδέα ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ικανοί για κάτι παραπάνω από το να πιστεύουμε ότι θα πρέπει να αρπάζουμε ό, τι μπορούμε και να το κρατάμε για τον εαυτό μας, χωρίς να μας ενδιαφέρουν τα δεινά των συνανθρώπων μας. Για να το κάνουμε αυτό, όμως, πρέπει να είμαστε μορφωμένοι. Οπότε, για παράδειγμα, αν πρόκειται να συμμετάσχεις σε οποιαδήποτε Χρυσή Αυγή, πρέπει να είσαι αμόρφωτος. Ή δεν το έχεις σκεφτεί καλά, κατά τη γνώμη μου. Κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν μαζί μου».

Η εύλογη απορία μας είναι αν ο  Γουότερς έχει διαβάσει ποτέ Πλάτωνα και Αριστοτέλη. Αν π.χ. έχει διαβάσει την «Πολιτεία» του πρώτου ή αν γνωρίζει τι γνώμη έχει για την δουλεία ο δεύτερος. Φυσικά και δεν έχει διαβάσει ο αμόρφωτος αυτός άνθρωπος (πληρωμένη απάντηση στον μπασίστα Γουότερς από έναν «φασίστα»…), Απλώς, ξεστόμισε τα πρώτα δύο ονόματα Αρχαίων Ελλήνων Φιλοσόφων που του ήρθαν στο νου εκείνη τη στιγμή, χωρίς φυσικά να γνωρίζει τίποτα για τα έργα και τις απόψεις τους. Αντιθέτως, τα μέλη της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ όχι απλώς έχουν διαβάσει, αλλά έχουν μελετήσει τους δύο αυτούς Γίγαντες της Ελληνικής Σκέψης και ακολουθούν τις διδαχές τους. Επαναλαμβάνουμε, όμως, ότι αφού αυτός ο ανενημέρωτος και ευρισκόμενος στη δύση του βιολογικού του κύκλου «καλλιτέχνης» θέλει να μην κρατά τίποτα για τον εαυτό του, και αφού τον ενδιαφέρουν τα δεινά των συνανθρώπων του, ας χαρίσει όλη του την περιουσία για τέτοιου είδους αγαθοεργίες. Ο Γουότερς, όμως, δεν είναι κορόιδο, αλλά θεωρεί όλους τους άλλους κορόιδα. Γι’ αυτό και με τόση θρασύτητα κινείται μέσα στα πλαίσια ενός κακοστημένου «πολιτικά ορθού» κλίματος που ισχυροποιεί την καθεστωτική τάξη και το παγκόσμιο καθεστώς.
Τελειώνοντας, Εμείς οι «αμόρφωτοι» της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ, οι οποίοι τουλάχιστον μελετάμε τους Κλασσικούς της Αρχαίας Ελλάδας, έχουμε σκεφτεί πολύ οτιδήποτε κάνουμε. Έχουμε σώας τας φρένας, δεν παίρνουμε ναρκωτικά, φροντίζουμε την κρατική επιχορήγηση να την επιστρέφουμε στον Ελληνικό Λαό δια μέσου της κοινωνικής αλληλεγγύης και γενικά δεν κάνουμε εκ του ασφαλούς δηλώσεις, αποκομμένοι από την κοινωνική πραγματικότητα και εγκλωβισμένοι μέσα σε μια έπαυλη και τον μικρόκοσμο ουτοπικών θεωριών. Όσο για τα κορόιδα που θα πάνε στην συναυλία, ήδη το σύνθημα δονεί την ατμόσφαιρα: Γέρο, γερά, φάτους τα λεφτά!
Πηγη
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/13, 19:46 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Όπως είπες...λέει τα αυτονόητα και για μια ακόμα φορά τα χρυσά αυγά απαντούν σε γκεμπελικο ύφος γράφοντας βλακείες....

Ποιος παλιοτευταιος γουτερς ρε? ΚΑΙΑΔΑΣ! :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το κακο ειναι πως υπαρχουν ατομα τα οποια ενστερνιζονται τετοιες αποψεις, διακατεχονται απο μισος μονο και μονο επειδη καποιος τους εθιξε το κομμα τους ( βεβαια σε αυτο δεν ειναι οι μονοι "οπαδοι"..εξαλλου η Ελλαδα ειναι χωρα οπαδων και των "αλλων" :P ), ενω ξεχνανε πως πολλοι απο αυτους μεγαλωσαν ακουγοντας Pink Floyd ή ακομα χειροτερα, ειχαν κανει σημαια τους το The Wall.

Ερχονται δυσκολες μερες, ιδιαιτερα οταν ενα κομμα με φασιστικα προτυπα, αλλοιωμενες ιστορικες "αληθειες" και ισχυρο αντικτυπο στους κρυφοχουντικους και κρυφοφασιστες αυτης της χωρας, τολμαει να μιλαει απευθειας για εναν μουσικο/ανθρωπο/ακτιβιστη του βεληνεκους του Waters.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Αν είναι δυνατόν. Τι άλλο θα ακούσουμε. Η χυδαιότητα σε όλο της το μεγαλείο. Με λόγο βουτηγμένο στο ψέμα και τα υπονοούμενα, κάνουν επίθεση σε έναν καταξιωμένο άνθρωπο επειδή εξέφρασε την άποψη του. Επόμενος στη σειρά ποιός είναι δηλαδή;


Όσο για τις αρπαχτές, θα θελα να ξέρω, ο Καιάδας για να παίζει ντυμένος κανίβαλος πόσα παίρνει. Γιατί και αυτουνού το εισιτήριο κοντά στο 18ρι του Waters θα ναι. Του οποίου οι τιμές στην Ελλάδα παρεπιπτόντως δεν συγκρίνονται με άλλες χώρες του εξωτερικού. 65 Ευρω είχε στο Βέλγιο το περασμένο σάββατο, τα οποία άξιζε βέβαια μέχρι τελευταίας δεκάρας.



ότι και καλά στο συγκεκριμένο κόμμα έχουν όλοι μελετήσει Σωκράτη και Αριστοτέλη. Όχι απλά διαβάσει, μελετήσει. Τον κανονικό Αριστοτέλη ή έχουν και δική τους εκδοχή από τα Ηθικά;



Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
ότι και καλά στο συγκεκριμένο κόμμα έχουν όλοι μελετήσει Σωκράτη και Αριστοτέλη. Όχι απλά διαβάσει, μελετήσει. Τον κανονικό Αριστοτέλη ή έχουν και δική τους εκδοχή από τα Ηθικά;
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ξέρουν να διαβάζουν? Η πλειονότητά τους φαίνεται ότι δεν έχειτελειώσει ούτε δημοτικό, ενώ δυο τρεις που μπορούν να βάλουν στη σειρά δυο λέξεις έχουν σοβαρά προβλήματα έκφρασης λόγου. Ποιον στην ευχή προσλάβανε να τους γράφει τις ανακοινώσεις, είμαι περίεργος...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δυστυχως, σε μια χωρα που οι μισοι καλλιτεχνες σιωπουν ( επιδεικτικα μαλιστα ) κι αλλοι μισοι το παιζουν "Ναι, εχει δικιο η Χρυση Αυγη", δεν μπορουμε να περιμενουμε κατι καλυτερο, ετσι δεν ειναι;

Επρεπε να ερθει ξενος ανθρωπος να πει τα προφανη κι αμεσως επεσαν πανω του να τον φανε. Καθημερινα στο κεντρο της Αθηνας εχουμε εκτροπα ( απο τη στιγμη που δωσαμε δυναμη στο παρακρατος να γινει κρατος... ), στην περιφερεια η Χρυση Αυγη κανει εκπαιδευσεις και "ανταρτικο βουνων" και στη Βουλη κοιταμε μονο να τους κουναμε το χερι και να τους διδασκουμε Δημοκρατια.

Και παλι το λεω, ειναι ντροπη ξενος καλλιτεχνης να μιλαει στην Ελλαδα απαξιωτικα για τους φασιστες και στην Ελλαδα οι καλλιτεχνες ( επαναστατες οταν υπηρχαν χρηματα ) να το παιζουν "τουμπεκι" ( ή να μιλανε για τα σωβρακα της Μανωλιδου... ).

Θελω να δω που θα παει αυτη η κατασταση με ολο αυτο τον κοσμο που απο το 74 θυμηθηκε ποσο ωραια ηταν επι Χουντας ( γιατι οι Μεταξικοι φανταζομαι πως ειναι ολοι νεκροι πλεον, λογω ηλικιας :P ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ενα σχολιο που διαβασα φτανει για να κλεισει το θεμα

"Φήμες λένε οτι οι χρυσαυγήτες παρεξηγήθηκαν, διότι αντί να κληθούν να παίξουν εκείνοι τα τούβλα στη συναυλία, ο εσχατόγερος ο Waters έφερε εισαγόμενα!"

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Ενα σχολιο που διαβασα φτανει για να κλεισει το θεμα

"Φήμες λένε οτι οι χρυσαυγήτες παρεξηγήθηκαν, διότι αντί να κληθούν να παίξουν εκείνοι τα τούβλα στη συναυλία, ο εσχατόγερος ο Waters έφερε εισαγόμενα!"
Α, το διάβασα κι εγώ στο Rockin, πολύ γέλιο. Ακόμα βρίζομαι στο F/B με ένα καλόπαιδο χρυσαυγίτη που σχολίαζε τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher

Α, το διάβασα κι εγώ στο Rockin, πολύ γέλιο. Ακόμα βρίζομαι στο F/B με ένα καλόπαιδο χρυσαυγίτη που σχολίαζε τα πάντα.

Καποτε το εκανα κι εγω αυτο, αλλα ανακαλυψα πως το απειρο της βλακειας ειναι limit μπροστα στην χρυσαυγιτικη/φασιστικη ιδεολογια :P. Οποτε βρηκα αλλο τροπο, αφου τους αφηνω να λενε ο,τι τους κατεβει ( το κλασσικο "εσας τα αναρχοκουμουνια θα σας φαμε", "το αιμα σου ειναι κρασι για μενα", κλπ ) τους πεταω την ατακα "Με προδοτες δεν συζηταω. Γεννηθηκα Ελληνας και με γερμανοφιλους δεν μπορω να μιλησω" και τους αφηνω να τρωνε τα λυσακα τους :P.

Περα απο το γελοιο του θεματος, η κατασταση εχει ξεφυγει...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Ενα σχολιο που διαβασα φτανει για να κλεισει το θεμα

"Φήμες λένε οτι οι χρυσαυγήτες παρεξηγήθηκαν, διότι αντί να κληθούν να παίξουν εκείνοι τα τούβλα στη συναυλία, ο εσχατόγερος ο Waters έφερε εισαγόμενα!"





Πάντως σαν χώρα,ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια,έχουμε ανέλθει σε ανώτερες σφαίρες σουρεαλισμού..
Θέλω να δω πόσο μακριά ακόμη θα πάει αυτή η βαλίτσα.

Έλληνες νεοναζί,υμνητές του χίτλερ.. ::)
Αλήθεια,έχει πάτο αυτό το βαρέλι; ???

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ

Έλληνες νεοναζί,υμνητές του χίτλερ.. ::)


είναι και χριστιανοί αλλά και αρχαιολάτρες μαζί.

Επίσης πιστεύουν ότι από Μεγαλέξανδρο και μετά, Έλληνας δεν απαύτωσε ξένη ούτε ξένος Ελληνίδα σε αυτά τα μέρη. Άμα δεν ήταν συμβατά τα DNA της λέγανε "ντύσου και φώναξε ένα ταξί να σε πάει σπίτι". Στη Αθήνα δε, που ήταν ένα χωριό για αιώνες, άπαντες μιλούσαν άπταιστα ελληνικά.

Αυτά τα έχουν ξεκαθαρίσει. Με το hairstyling δυσκολεύονται να κρατήσουν μια γραμμή: βλέπω από "Karaiskakis long curly" μέχρι "Demi Moore -Η Επίλεκτη". Μήπως να αναλάβει ο Τρύφωνας;

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Αν και γενικά έχω σταματήσει να μιλάω πολιτικά στο forum θα πω απλά αυτό... Θα έπρεπε ο Waters να είναι ολίγον πιο... προσεκτικός στις δηλώσεις του, όχι για κανέναν άλλλο λόγο... απλά γιατί με 18 ευρώ το εισιτήριο, δεν αποκλείεται να βρεθούν στο ΟΑΚΑ και αρκετές εκατοντάδες ΧΑτες και να κάνουν τη συναυλία μύλο!! Και εκεί θα φέρει και ο Waters την ευθύνη! Σε μια χώρα που τα πάθη και το μίσος κυριαρχούν σε πολλά επίπεδα, δε χρειάζεται να ρίχνεις λάδι στη φωτιά! Θα μπορούσε να πει κάτι κατα τη διάρκεια της συναυλίας ή μετά...

Απο εκεί και πέρα... το τι είναι η ΧΑ όσο και το τι σημαίνει "αρπαχτή" όλοι το ξέρουμε πολύ καλά. Είναι όμως δύο διαφορετικά θέματα και δε μπορούν να συνδεθούν πουθενά, άρα δεν έχει και νόημα να τα συζητούμε... αν το κάνουμε, θα πει πως αυτή η κακίστης ποιότητος Γκαιμπελική προπαγάνδα, έπιασε τόπο!!

Αυτά...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Ας το βουλώσουμε λοιπόν παιδιά το 90% που δεν είμαστε χρυσαυγίτες γιατί μπορεί να πλακώσει το 10% και να τα κάνει μύλος. Μάλιστα ...
Μήπως να το ξανασκεφτείς λιγάκι;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Διαφωνω ως προς το να κραταμε το στομα μας κλειστο για τετοιες αποψεις, γιατι αφενος μεν η εγχωρια "καλλιτεχνικη" αγορα δεν τολμαει να πει τα προφανη, αφετερου δε γιατι ενα κυμα "λαικων καλλιτεχνων" εχει αρχισει την προπαγανδα που αναφερεις.

Ο Waters απαντησε σε ερωτηση του δημοσιογραφου, επελεξε να ανοιξει το στομα του αντι να το παιξει "κοτα" ( οπως κανουν καποιοι αλλοι ) και τελοσπαντων σε μια τελειως αντιπολεμικη κι αντιφασιστικη περσονα ( ποσο μαλλον στο νοημα ολου του the wall ) δεν μπορεις να πεις "βουλωσε το, ειμαστε μια χαρα".



Η σιωπη δεν ειναι λυση. Ιδιαιτερα οταν εμπεριεχει και τα στοιχεια του φοβου...

Γιατι η σιωπη και η "αποστασιοποιηση" ειναι εξισου επικινδυνη με τις κινησεις των εν λογω φασιστων! Κι εδω δεν προκειται για πολιτικη συζητηση, αλλα για ιστορικη αληθεια! Κι αλλοι εβαλαν το δακτυλο στο προβλημα μπροστα και νομιζαν πως το καλυψαν, αλλα μετα απο λιγα χρονια η Ευρωπη καηκε σε εναν Παγκοσμιο που ειχε ως αρχη εναν παραφρων ναζιστη ( με τη βοηθεια ενος ηλιθιου φασιστα )!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/13, 20:30 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Δεν είναι θέμα του ποιος είναι "κότα" και ποιος δεν είναι! Το θέμα είναι να ξέρεις πότε πρέπει να μιλήσεις. Σε αυτή τη συναυλία θα βρίσκονται ενδεχομένως και παιδιά. Αν γίνει κανένας χαμός (ΧΑτες/αριστεροι/αναρχο-αντιφα-τέτοιοι/ΜΑΤ... όλοι ένα μπουλούκι), μπορεί να την πληρώσουν και αυτά μόνο που αυτά δε θα βρίσκονται πάνω στη σκηνή ή στα παρασκήνια με 20 μπράβους γύρω γύρω όπως ο Waters... θα βρίσκονται κάτω και θα την πληρώσουν!!! Ο Waters έχει ευθύνη για τη συναυλία του και την ομαλή διεξαγωγή της όσο και την ασφάλεια αυτών που θα πάνε να τον δουν!!! Θα έπρεπε να το ξέρει αυτό!!! Δε μιλάμε εδώ για πάνελ στον Παπαδάκη ή ψευτοπαληκαριές στο Κοινοβούλιο... είναι άλλα τα μεγέθη/κίνδυνοι/ευθύνες σε ένα τόσο μεγάλο live. Αυτό είπα...



Συγχώνευση μηνυμάτων: 23/07/13, 21:48
Ας το βουλώσουμε λοιπόν παιδιά το 90% που δεν είμαστε χρυσαυγίτες γιατί μπορεί να πλακώσει το 10% και να τα κάνει μύλος. Μάλιστα ...
Μήπως να το ξανασκεφτείς λιγάκι;
Ναι αλλά... αν μαζευτεί το άκρως αποφασισμένο 10% του 10% μέσα και έξω απο το ΟΑΚΑ (μιας και φασισμός σημαίνει: είμαστε λίγοι αλλά σφιχτά δεμένοι και επιβάλλουμε την άποψή μας) μπορείς να σκεφτείς τι θα γίνει; Θεωρείς πως μια συναυλία θα πρέπει να γίνει θέατρο εμφυλιοπολεμικής σύρραξης; Μήπως πιστεύεις πως μια δήλωση του Waters (κανείς οπαδός της ΧΑ δεν τον ακούει ούτως ή άλλως για να αλλάξει γνώμη και να "δει το φως") θα αποτελέσει χτύπημα ενάντια στο φασισμό; Εγώ πάλι που το ξανασκέφτομαι... δεν το πολυνομίζω...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/13, 21:48 από freemind »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Οι χρισαυγιτες μουνταρουν μόνο ανίσχυρους και αβοηθητους...δεν θα τολμαγαν να έρθουν στο οακα μιας και δεν γίνεται να έχουν αριθμητική υπέροχη....
Έτσι απλά! ::)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Ας το βουλώσουμε λοιπόν παιδιά το 90% που δεν είμαστε χρυσαυγίτες γιατί μπορεί να πλακώσει το 10% και να τα κάνει μύλος. Μάλιστα ...
Μήπως να το ξανασκεφτείς λιγάκι;
Ναι αλλά... αν μαζευτεί το άκρως αποφασισμένο 10% του 10% μέσα και έξω απο το ΟΑΚΑ (μιας και φασισμός σημαίνει: είμαστε λίγοι αλλά σφιχτά δεμένοι και επιβάλλουμε την άποψή μας) μπορείς να σκεφτείς τι θα γίνει; Θεωρείς πως μια συναυλία θα πρέπει να γίνει θέατρο εμφυλιοπολεμικής σύρραξης; Μήπως πιστεύεις πως μια δήλωση του Waters (κανείς οπαδός της ΧΑ δεν τον ακούει ούτως ή άλλως για να αλλάξει γνώμη και να "δει το φως") θα αποτελέσει χτύπημα ενάντια στο φασισμό; Εγώ πάλι που το ξανασκέφτομαι... δεν το πολυνομίζω...


Το ξανασκέφτομαι κι εγώ και βλέπω τη λογική σου αλλά όπως και να έχει είναι "ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα".
Δηλαδή αντί να πούμε "ΟΚ, έχετε τις απόψεις σας με γεια σας με χαρά σας αλλά μέχρι εκεί" θα αρχίσουμε να βάζουμε περιορισμούς στον εαυτό μας; Θα αυτολογοκρινόμαστε μπας και τους τσαντίσουμε; Θα είμαι στην ταβέρνα και θα τρώω και θα σκέφτομαι μην είναι κανας χρυσαυγίτης μποντυμπιλντεράς και με πλακώσει  έτσι και πω τίποτα που δεν του αρέσει;
Πού να αυξηθούν κι άλλο δηλαδή τα ποσοστά τους τι έχει να γίνει ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Σιγουρα δεν προκειται να κανουν τιποτα, γιατι συνηθως προτιμουν να ειναι υπεραριθμοι σε σχεση με τους αντιπαλους τους. Συν τοις αλλοις, εαν τολμησουν να κανουν, ξερουν πως θα ειναι μειον στην εικονα τους σε ενα ευρυ κοινο, το οποιο μαλιστα θα ηθελαν κοντα τους ( 18-26 χρονων ειναι οι περισσοτεροι ψηφοφοροι συμφωνα με το τελευταιο γκαλοπ ).


Συνεχιζω να πιστευω πως οχι μονο καλα εκανε και μιλησε, αλλα το εκανε οταν οι Ελληνες "καλλιτεχνες" ειτε αποφευγουν να δινουν αμεσες απαντησεις, ειτε εκφραζονται θετικα για τις κινησεις των Χρυσαυγιτων. Εξαλλου δεν εκανε κομματικη τοποθετηση. Ειπε μια αποψη που εχει ανθρωπιστικη βαση κι οχι πολιτικοποιημενη αποψη!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Kαλά έκανε ο Waters και μίλησε.
Έχω βαρεθεί τους καλλιτέχνες που φοβούνται να εκφραστούν ευθέως υπό τον φόβο μην δυσαρεστήσουν μια μερίδα από το κοινό τους.
Έχω βαρεθεί ειδικά τους καλλιτέχνες που σε συναυλία τους στην Ελλάδα,λένε χαζογελώντας μόνο "τζατζίκι","μουζάκα","Ελλάδα σαγκαπό"..
Καιρός να πάρουν θέση και για κανένα πιο σοβαρό ζήτημα.

Δε θέλω να θέσω όρους γηπεδικούς,αλλά δεν έχει υπάρξει ποτέ μεγάλη συναυλία τα τελευταία τουλάχιστον 15-20 χρόνια στην Ελλάδα,
που να διανοήθηκε οργανωμένος πυρήνας της χ.α. να κάνει την εμφάνισή του,μιας και το "αντίπαλο δέος" υπερτερούσε κατά κράτος σε όλους τους τομείς.
Μην αναφέρουμε κάποιους που εμφανίζονταν ως σεκουριτάδες ή κοινό,σε συναυλίες όπως Motorhead,Ejekt,κ.ά.
και ξαφνικά γίνονταν Γιουσέιν Μπόλτ.

Έπιασαν και οι διανοητικά ανάπηροι στο στόμα τους τον Waters και τους Floyd..
Άντε να δουμε,που θα πάει τελικά αυτή η βαλίτσα..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ευτυχως, κι ο Αγγελακας συμφωνει με την αποψη των περισσοτερων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Kαλά έκανε ο Waters και μίλησε...

Κι εγώ με τη σειρά μου θα κάνω το δικηγόρο του Διαβόλου και θα πω (κυρίως για να  "προκαλέσω" λίγο την αντιπαράθεση, σε λογικά πλαίσια): Όχι! Δεν έκανε καλά!!! Και εξηγούμαι..

1ον) Αν ο Waters έχει κάτι να πει, ας μιλήσει με τη μουσική του! Την τωρινή μουσική του όμως! Όχι το καλοστημένο αναμάσημα αυτών που είχε κάνει ως μέλος των Floyd κάποιες δεκαετίες πίσω (λέγεται και... "αρπαχτή" ). Εμένα με ενδιαφέρουν πάντα αυτά που λέει ο καλλιτέχνης μέσα απο το έργο του και όχι αυτά που λέει μέσα απο τις όποιες δηλώσεις πάνω σε (ενδεχομένως) "πληρωμένες" ερωτήσεις...

2ον) Αν τον εξοργίζει τόσο πολύ το ζήτημα της ανόδου του φασισμού/νεοναζισμού στην Ευρώπη και βεβαίως στην Ελλάδα και δε μπορεί να το κρατήσει μέσα του, καλύτερα να πει αυτά που έχει να πει στη συναυλία του! ΕΚΕΙ είναι αφ'ενός ο φυσικός του χώρος και αφ'ετέρου ΕΚΕΙ θα συνδυαστεί η τέχνη με τη σκέψη και επιπροσθέτως η άποψή του θα πέρναγε πολύ καλύτερα και στον κόσμο αλλά και στα ΜΜΕ που θα καλύψουν τη συναυλία και οπωσδήποτε θα δώσουν πολύ μεγαλύτερη δημοσιότητα στις δηλώσεις του απο ό'τι ένα βιντεάκι στο διαδίκτυο. Άσε που θα έπιανε και τη ΧΑ "στον ύπνο" και ό'τι και να έλεγε/έκανε μετά θα ήταν κατόπιν εορτής, άρα και άνευ σημασίας. Τώρα απλώς έδωσε αφορμή για φασιστικές συμπεριφορές ένθεν και ένθεν. ΜΑΚΑΡΙ να μην επαληθευτώ, πάντως εγώ ΔΕΝ θα έπαιζα με κάποια πράγματα... γι'αυτό είπα πως: "το θέμα είναι να ξέρεις ΠΟΤΕ πρέπει να μιλήσεις"

3ον) Όταν κάποιος μαζί με τον αποτροπιασμό του για τη ΧΑ, περνάει και την άποψή του για την αναγκαιότητα ανυπαρξίας συνόρων κλπ. εγώ προσωπικά αρχίζω να έχω και κάποιους ενδοιασμούς για το "αυθεντικόν" του πακέτου σκέψεων...

4ον) Αν θέλει κάποιος να μιλήσει για τη ΧΑ, καλά θα κάνει να γνωρίζει και τους λόγους που ανεβάζουν στην Ελλάδα τη ΧΑ. Διότι αν ρωτήσεις μια γιαγιά στον Αγ. Παντελεήμονα θα σου πει: "Δεν ήρθε αυτός ο Waters να διώξει τους Πακιστανούς απο τη γειτονιά μου... αυτά τα "καλά" παιδιά με τις μαύρες μπλούζες ήρθαν! Ναζί, ξε-Ναζί, αυτοί ήρθαν!!!". Ή αν ρωτήσεις τον αγανακτισμένο πολίτη (πχ. ταξιτζή μιας και στην πόλη μου οι ταξιτζήδες ψήφισαν μαζικά ΧΑ) θα σου πει: "Ας πάει αυτός ο Waters να τα "χώσει" στο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα... που θα μου κάνει και υποδείξεις!!!" Η αν ρωτήσεις κάποιον που έλεγε "Ρε παιδιά δεν πάει άλλο με τη λαθρομετανάστευση" και έπαιρνε την αυτόματη "προοδευτική" απάντηση: "Είσαι φασίστας και ρατσιστής", αυτός θα πει: "Δεν είπε καμμιά κουβέντα αυτός ο Waters και για αυτούς που φασίστα με ανέβαζαν, ρατσιστή με κατέβαζαν και το βούλωνα! Αφού το θέλουν αυτοί έτσι, και φασίστας θα γίνω και ρατσιστής θα γίνω και άμα τους αρέσει"!!! Προφανώς όλα αυτά τα παραδείγματα δεν έχουν μέσα τους καθαρή λογική και δε δικαιολογούν 100% την απόφαση κάποιου να στηρίξει τη ΧΑ, είναι όμως πολύ σημαντικές παράμετροι που ο κύριος Waters θα όφειλε να γνωρίζει μιας και αποφάσισε να καταθέσει τόσο ανοιχτά την άποψή του και να προκαλέσει (θετικά ή αρνητικά) την κοινή γνώμη με αυτό τον τρόπο..

5ον) Αν ο κύριος Waters μας προτρέπει να διαβάζουμε Πλάτωνα (και πολύ καλά κάνει), τότε προφανώς μας προτρέπει προς την ολιγαρχία-αριστοκρατία. Σεβαστή η άποψή του αλλά η ΧΑ πολεμάει τη Δημοκρατία!!! ¨Αρα ο Πλάτων δεν ενδείκνυται ως αντίδοτο ενάντια στο φασισμό... εκτός και αν ο κύριος Waters ΔΕΝ έχει διαβάσει Πλάτωνα και απλώς τον ανέφερε ως "πιασάρικο" όνομα και εκεί η ΧΑ του έβαλε "γκολ". Αριστοτέλη πάλι, τώρα ξεκίνησα να διαβάζω οπότε δεν έχω άποψη... πάντως παιδαγωγός του Μ. Αλεξάνδρου ήταν... ;)

6ον) Ο Ελληνικός "επώνυμος" καλλιτεχνικός κόσμος δεν "κότεψε"... Απλά γνωρίζει τις ευθύνες του, γνωρίζει πως δεν είναι ο πολιτικά/ιδεολογικά/ηθικά/πολιτιστικά "αναμάρτητος" που θα ρίξει την πέτρα και κάθεται ήσυχα ήσυχα στη γωνίτσα του γιατί αν αρχίσει το "ξεκατίνιασμα" θα πάρει και αυτούς μπάλα! Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν και των ιδίων αλλα και των οπαδών τους ;)

Αυτά τα ολίγα...
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/05, 00:38
από TheVrachnoprofiter
12 Απαντήσεις
5087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/07, 11:38
από gers
2 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 15:21
από Moonchild_
9 Απαντήσεις
4242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 14:22
από vangelis
0 Απαντήσεις
1707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 22:20
από Βραζίλης
60 Απαντήσεις
18162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 21:02
από King Lui
6 Απαντήσεις
4781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 17:34
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
2455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/11, 01:04
από whiteguitar
4 Απαντήσεις
1731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/12, 23:03
από JOBAK
37 Απαντήσεις
13313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/13, 02:23
από Καθόδιος (φλουτσ)