Αποστολέας Θέμα: Καταστροφή του εξοπλισμού μου από πυρκαγιά  (Αναγνώστηκε 6226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Καλησπέρα παιδιά!

Δυστυχώς εδώ και καμιά 10αριά μέρες βρέθηκα στη δυσάρεστη θέση να πάρει φωτιά το σπίτι, με αποτέλεσμα, εκτός από την ανακαίνιση που χρειάζονται 4 δωμάτια, να καταστραφούν τελείως SLR φωτογραφικές και φακοί, MacBook Pro, audio recorder, ακουστικά, κιθάρες, φυσαρμόνικες, ρούχα παραστάσεων, ενισχυτές, stands, μεγάλο μέρος βιβλιογραφίας (βιβλία κιθάρας, σύνθεσης, αρμονίας, κτλ), υπολογιστής, εξωτερικοί σκληροί, και πολλά άλλα....   :'(


Δυστυχώς μέσα σ'αυτά χάθηκαν και διάφορες δουλειές μου, όπως όλη η φωτογράφηση του Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart (ήμουν φωτογράφος και του live στο gazARTE και αποκλειστικός φωτογράφος των 2 masterclass που ακολούθησαν στο guitarfor και στο Χυτήριο), καθώς και βίντεο που ετοίμαζα να ανεβάσω στο YouTube και εδώ στο kithara.gr.


Αν κάποιος εκτιμά τη δουλειά που έχω κάνει και θέλει να βοηθήσει με κάποια δωρεά, έστω και 2€, θα ήμουν ευγνώμων!
:-[


Λόγω του τρεξίματος, μόλις που πρόλαβα να φτιάξω στο Paypal ένα donation, ελπίζω να λειτουργεί.Αν ενδιαφέρεται κανείς το link είναι αυτό: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=LP3GH5G26AJQE


Αν βρω το χρόνο ίσως φτιάξω λογαριασμό και σε κανένα fundraising site...

Ευχαριστώ!




ΥΓ: Να επισημάνω, επειδή κάπου αναφέρθηκε "ευτυχώς που έχουμε την υγεία μας", η κοπέλα μου έχει ένα εγκαυματάκι στο πόδι, έχει φύγει δέρμα απ' τη γάμπα και ξεκίνησε αντιβίωση γιατί έχει πριστεί (έχουν περάσει 10 μέρες περίπου). Ευτυχώς δεν είχαμε κάποια παραπάνω απώλεια...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/13, 00:07 από mad_nassos »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Γλουπ! Απίστευτη ατυχία!  :'(
Τουλάχιστον, είχες ασφαλίσει το σπίτι και το περιεχόμενό του;

Όσο για τα αρχεία και τη δουλειά που έχασες, είναι ένα λυπηρό παράδειγμα για όλους μας για να μάθουμε να κρατάμε off-site backup (=αντίγραφα ασφαλείας σε άλλον φυσικό χώρο, ή σε εικονικό)

Ναι, ένα fundraising site είναι μια καλή ιδέα. Δείξε στον κόσμο τι έχεις δημιουργήσει/προσφέρει μέχρι τώρα, σκηνές από το περιστατικό, και τι θα μπορέσεις να δημιουργήσεις/προσφέρεις στο σύντομο μέλλον στους χρηματοδότες και σε όλον τον κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/13, 20:23 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Έχοντας περάσει αυτό το level με επιτυχία 100%, είσαι σίγουρος για τους δίσκους;
Εγώ τους είχα σώσει όλους...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πραγματικά λυπηρό...
Βοήθησα και θα βοηθήσω όσο μπορώ...

Εύχομαι να ορθοποδήσεις σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Γλουπ! Απίστευτη ατυχία!  :'(
Τουλάχιστον, είχες ασφαλίσει το σπίτι και το περιεχόμενό του;

Όσο για τα αρχεία και τη δουλειά που έχασες, είναι ένα λυπηρό παράδειγμα για όλους μας για να μάθουμε να κρατάμε off-site backup (=αντίγραφα ασφαλείας σε άλλον φυσικό χώρο, ή σε εικονικό)

Ναι, ένα fundraising site είναι μια καλή ιδέα. Δείξε στον κόσμο τι έχεις δημιουργήσει/προσφέρει μέχρι τώρα, σκηνές από το περιστατικό, και τι θα μπορέσεις να δημιουργήσεις/προσφέρεις στο σύντομο μέλλον στους χρηματοδότες και σε όλον τον κόσμο.


Το σπίτι δυστυχώς δεν είναι ασφαλισμένο, επομένως πιθανόν για να φτιαχτεί να θέλει ένα ποσό 10πλάσιο του εξοπλισμού...
Απλά αυτό είναι κάτι που θα πάρει μήνες, και σίγουρα δεν μπορώ να ζητήσω χρήματα για κάτι τέτοιο, αναφέρομαι μόνο στον εξοπλισμό μου με τον οποίο τουλάχιστον προσπαθώ να δημιουργώ και να δίνω και βίντεο στον κόσμο  ;)


Δεν μπορείς να φανταστείς τι backup κρατάω, όλα τα αρχεία μου είναι σε 3 σπίτια, το τραγικό είναι όμως ότι ειδικά η φωτογράφηση του trio και των masterclass πραγματοποιήθηκε Κυριακή + Δευτέρα, την Τρίτη τα ξημερώματα γύριζα τους μουσικούς στο αεροδρόμιο, μετά δουλειά και το βράδυ που θα γύρναγα σπίτι να κάνω το backup και να αρχίσω να δουλεύω τις φωτογραφίες, έπιασε η φωτιά...  :-\


Αν υπάρχει καμία ιδέα για fundraising πείτε, καθώς βλέπω τα πιο γνωστά θέλουν να δώσω κάποιο project... Εναλλακτικά έχω βρει αυτό: http://www.patreon.com

Έχοντας περάσει αυτό το level με επιτυχία 100%, είσαι σίγουρος για τους δίσκους;
Εγώ τους είχα σώσει όλους...



Μίλησα με 2-3 εταιρίες και ΑΝ σώζεται κάτι, το κόστος θα είναι κοντά στο 1.000άρικο !!!


Αναφέρομαι σε τέτοιου τύπου καταστροφή, αφού ήδη έχω καθαρίσει τρελά με οινόπνευμα....



Πραγματικά λυπηρό...
Βοήθησα και θα βοηθήσω όσο μπορώ...

Εύχομαι να ορθοποδήσεις σύντομα!



Ευχαριστώ πολύ, πολύ γενναιόδωρη κίνηση!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Θα μπορούσε να γίνει μια δοκιμή, για τα ψηφιακά αρχεία σου: Να αγοράσεις μια ίδια συσκευή σκληρού δίσκου και να βάλεις το παλιό δισκάκι (επιφάνεια) στην καινούργια συσκευή. Είναι μια λεπτοδουλειά που θέλει πολύ προσοχή, δεν έχει εγγυημένο αποτέλεσμα, και μπορεί τελικά να αχρηστευθεί και ο καινούργιος δίσκος. Αλλά σίγουρα το κόστος θα είναι πολύ μικρότερο του χιλιάρικου €. Αν φοβάσαι να το κάνεις εσύ, θα μπορούσα να το κάνω εγώ, με αφιλοκερδή εργασία. Θα αγοράσεις μόνο τον δίσκο... ΑΦΟΤΟΥ ανοιχθει ο παλιος και διαπιστωθεί ότι το δισκάκι είναι σε καλή κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Θα μπορούσε να γίνει μια δοκιμή, για τα ψηφιακά αρχεία σου: Να αγοράσεις μια ίδια συσκευή σκληρού δίσκου και να βάλεις το παλιό δισκάκι (επιφάνεια) στην καινούργια συσκευή. Είναι μια λεπτοδουλειά που θέλει πολύ προσοχή, δεν έχει εγγυημένο αποτέλεσμα, και μπορεί τελικά να αχρηστευθεί και ο καινούργιος δίσκος. Αλλά σίγουρα το κόστος θα είναι πολύ μικρότερο του χιλιάρικου €. Αν φοβάσαι να το κάνεις εσύ, θα μπορούσα να το κάνω εγώ, με αφιλοκερδή εργασία. Θα αγοράσεις μόνο τον δίσκο... ΑΦΟΤΟΥ ανοιχθει ο παλιος και διαπιστωθεί ότι το δισκάκι είναι σε καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι εφικτό, αφού κάποια κομμάτια του σκληρού έχουν γίνει κάρβουνο. Για παράδειγμα, το κομμάτι που συνδέουμε το σκληρό ξεκόλλησε (εκεί που είναι τα Power και Data Connectors και τα jumperάκια).

Επειδή δε νομίζω να βρω καλύτερη λύση, μπορεί να το κανονίσουμε έτσι, απλά θέλω να αρχίσω να παίρνω αποφάσεις όταν είμαι λίγο πιο ψύχραιμος...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Επειδή δε νομίζω να βρω καλύτερη λύση, μπορεί να το κανονίσουμε έτσι, απλά θέλω να αρχίσω να παίρνω αποφάσεις όταν είμαι λίγο πιο ψύχραιμος...

Ακριβώς αυτό που είπε ο Βρασίλης. Αλλάζεις τις πλακέτες από άλλον ίδιο.
Κι επειδή είμαι παθών, ΜΗΝ το αφήσεις. Η υγρασία θα στα καταστρέψει όλα σε λίγο καιρό...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μόνο το platter (δεν ξέρω πως λέγεται ελληνικά) πιθανόν να είναι σε καλή κατάσταση, γιατί είναι μεταλλικό, και κλεισμένο αεροστεγώς μέσα στο μεταλλικό περίβλημα της συσκευής. Όλα τα υπόλοιπα είναι για πέταμα, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μπορεί να γίνει μόνο μια αλλαγή πλακέτας μετά από τέτοιου είδους καταστροφή (έχουν καεί και τα καλώδια που καταλήγουν στα μοτέρ, και πιθανότατα και τα ίδια τα μοτέρ που είναι ευαίσθητα)


Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Μόνο το platter (δεν ξέρω πως λέγεται ελληνικά) πιθανόν να είναι σε καλή κατάσταση, γιατί είναι μεταλλικό, και κλεισμένο αεροστεγώς μέσα στο μεταλλικό περίβλημα της συσκευής. Όλα τα υπόλοιπα είναι για πέταμα, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μπορεί να γίνει μόνο μια αλλαγή πλακέτας μετά από τέτοιου είδους καταστροφή (έχουν καεί και τα καλώδια που καταλήγουν στα μοτέρ, και πιθανότατα και τα ίδια τα μοτέρ που είναι ευαίσθητα)




Ναι ναι φαντάζομαι πάνω κάτω, έχω σπουδάσει και Πληροφορική στο ΕΚΠΑ... Αλλά είμαι πιο πολύ του κώδικα και του command line, παρά του  hardware κομματιού...  ::)


Θα σε κάνω add στο skype μήπως το κανονίσουμε!! Φαντάζομαι θα χρειαστώ και καμιά θήκη σκληρού για να τον συνδέσω με pc να πάρω τα δεδομένα αν η εγχείριση πετύχει

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Ευχαριστήριο βίντεο
« Απάντηση #10 στις: 02/02/14, 13:21 »
Ένα ευχαριστήριο βίντεο για τις μεγάλες δωρεές και για ανθρώπους που βοήθησαν με διάφορους τρόπους!!


Thankful for donations etc

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Καλή ανάκαμψη Νάσο! ;)
Ελπίζω να βρεις την όρεξη και χρόνο και σύντομα να μας δώσεις κι άλλα βίντεο.

Τα οικονομικά μου (και των περισσότερων) είναι δύσκολα, παρόλα αυτά δώρισα ένα συμβολικό ποσό, για να καταγραφεί στην ιστορία ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ


πολύ λυπηρό γεγονός,
μακάρι να τα ξαναστίσεις όλα όπως πριν και ακόμα καλύτερα
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Καλή ανάκαμψη Νάσο! ;)
Ελπίζω να βρεις την όρεξη και χρόνο και σύντομα να μας δώσεις κι άλλα βίντεο.

Τα οικονομικά μου (και των περισσότερων) είναι δύσκολα, παρόλα αυτά δώρισα ένα συμβολικό ποσό, για να καταγραφεί στην ιστορία ;D

Ευχαριστώ πολύ και για το ενδιαφέρον και για το donation!  ;D
Ίσως πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε και αυτό με το σκληρό δίσκο, πρέπει να μένουμε και σχετικά κοντά...
Αν και το βλέπω να είναι για πέταμα, μάλλον το βλέπω να τον κρατάω για "σουβενίρ"...


πολύ λυπηρό γεγονός,
μακάρι να τα ξαναστίσεις όλα όπως πριν και ακόμα καλύτερα

Ευχαριστώ!  :)
Ναι ελπίζω σιγά σιγά να γίνουν όλα...

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Ευχαριστήριο part 2
« Απάντηση #14 στις: 29/03/14, 13:17 »
Άλλο ένα ευχαριστήριο βιντεάκι, πιο σύντομο..
Πάλι αναφέρονται μόνο τα μεγάλα donations!


https://www.youtube.com/watch?v=BoqK808s0hg#ws
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/14, 13:19 από mad_nassos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
14550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
4 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
42 Απαντήσεις
13371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 09:00
από Johnie Darko
16 Απαντήσεις
5882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
16 Απαντήσεις
5372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/10, 14:29
από m@ster k@frer
13 Απαντήσεις
4716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 13:28
από A-nik-i
0 Απαντήσεις
6157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 17:27
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/17, 18:13
από saved
4 Απαντήσεις
4448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/20, 14:19
από GVen
1 Απαντήσεις
947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/22, 12:30
από panixgr