Αποστολέας Θέμα: Να γράψω το album με την παλιοκιθάρα μου ή να βρω μια άλλη;  (Αναγνώστηκε 8426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Χαίρετε,

σχεδιάζουμε σιγά σιγά με την μπάντα να γράψουμε album. Όχι άμεσα, κατά τον Οκτώβρη του 17 (παλαιοκομμουνιστικό ακούγεται αυτό).

Οπότε τα βάζουμε κάτω σιγά σιγά, και πέρα από τα θεμελιώδη ( να μάθουμε να παίζουμε, να σταντάρουμε τα κομμάτια κλπ ) υπολογίζουμε και τα budget (ηχογραφήσεις/κόπιες/παραγωγές κλπ) για το πόσο πάει στο άτομο κλπ.

Εγώ μέσα σ'όλα αυτά, παίζω με μια παλιά φθηνή κιθάρα (ltd EC-50). Στο θέμα του ενισχυτή θα βασιστούμε στο στούντιο που θα γράψουμε, γιατί δεν έχουμε, και έχουμε και οι δύο κιθάρες πετάλια.

Μήπως το σωστό και για μένα και για τους άλλους είναι να βρω καμιά καλή les paul για να γράψω; Τα κομμάτια δεν είναι τεχνικά, για να πεις ότι θα με βγάλει Knock Out η αλλαγή κιθάρας στα τρελά σολίδια μου.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Έτσι για πιο διασκεδαστικό σας βάζω κι ένα τραγούδι μας.
Το γράφω σε ξεχωριστό ποστ γιατί είναι προαιρετικό (σε αντίθεση με το αρχικό που θα το διαβάσετε όλοι υποχρεωτικά με αγάπη και ενδιαφέρον)

https://www.youtube.com/watch?v=MIIVDIpIjgs&index=3&list=PLtCJhFgHQfFegM3yhYQAtxsY7qmNeXR9o
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Έλα ρε φίλε, είσαι ψύλλος; Μ' αρέσετε σεις!

Στο θέμα μας.Με τους δικούς μου είναι λίγος καιρός που τελειώσαμε με τα γραψίματα. Ακολουθούν μίξες, μαστέρια, κοψιμο και λοιπά παραγωγικά. Στο στούδιο, περαν του βασικού εξοπλισμού μου που δεν είναι ακριβός, είναι όμως αξιοπρεπής πήρα και ένα παλιοκίθαρο, μία stagg τύπου les paul που έχω απ τα παλιά και αμφιβάλλω αν πιάνει έστω 100€ στην αγορά, με σκοπό να ηχογραφήσω με αυτή ένα συγκεκριμένο ριφ για το οποίο ήθελα πιό γκαζιάρηδες μαγνήτες απ τους nocasters 51 της τέλε μου. Το αποτέλεσμα ηταν να γράψω το μισό album (άντε καλά ep) με τη stagg. Κι εγώ με πετάλια παίζω και τον laney cub 12R.

Υλικό οσονούπω μιας και είναι ακόμα αμιξάριστο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Χαίρετε,

σχεδιάζουμε σιγά σιγά με την μπάντα να γράψουμε album. Όχι άμεσα, κατά τον Οκτώβρη του 17 (παλαιοκομμουνιστικό ακούγεται αυτό).

Οπότε τα βάζουμε κάτω σιγά σιγά, και πέρα από τα θεμελιώδη ( να μάθουμε να παίζουμε, να σταντάρουμε τα κομμάτια κλπ ) υπολογίζουμε και τα budget (ηχογραφήσεις/κόπιες/παραγωγές κλπ) για το πόσο πάει στο άτομο κλπ.

Εγώ μέσα σ'όλα αυτά, παίζω με μια παλιά φθηνή κιθάρα (ltd EC-50). Στο θέμα του ενισχυτή θα βασιστούμε στο στούντιο που θα γράψουμε, γιατί δεν έχουμε, και έχουμε και οι δύο κιθάρες πετάλια.

Μήπως το σωστό και για μένα και για τους άλλους είναι να βρω καμιά καλή les paul για να γράψω; Τα κομμάτια δεν είναι τεχνικά, για να πεις ότι θα με βγάλει Knock Out η αλλαγή κιθάρας στα τρελά σολίδια μου.

χμμμ αφού ΕΧΕΙΣ τύπου les paul!!!! για το πάνκ που παίζεις μια χαρά είναι... αν πάς σε άλλη κιθάρα πάρε tele είναι πιο κοντά στο είδος σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/16, 15:37 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
δε νομιζω οτι μπορει να απαντηθει ευκολα η απορια σου. Ο ηχος που θες να βγαλεις εξαρταται απο πολλους παραγοντες, τους οποιους πρεπει να προσεγγισεις με τον καιρο. Δεν ειχει νοημα να μπεις στο στουντιο και να κανεις πειραματα. Θα κοστισει χρονο και χρημα και το αποτελεσμα θα ειναι αμφιβολο.
Αν παλι εχεις καταληξει σε ηχο με συγκεκριμενη κιθαρα/μαγνητες (κυριως μαγνητες ;) ) και ενισχυτη, γραψε με αυτα. Αν δε τα εχεις και τα εχει φιλος, δανεισου τα. Αν δεν εχεις καταληξει τοτε μη μπεις στη διαδικασια αναζητησης το στουντιο. Θα χαθεις και δεν θα καταληξεις καπου.
Αν οι μαγνητες σου δεν ειναι σαπιοι (δεν ξερω την κιθαρα σου) τοτε παιξε με αυτη και φερτην εκει που θες, με reamping/eq στη μιξη.

Πχ εμεις, ειχαμε καταληξει στον ηχο που θελουμε. Βαλαμε τους ενισχυτες μας, τις κιθαρες μας και τα πεταλια μας και γραψαμε LIVE. Καποιες λιγες δοκιμες που καναμε σε εφε και ενισχυτες, απλα μας εφαγαν χρονο.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Γνώμη μου εκ πείρας:
Τα αξιοπρεπή στούντιο σου δίνουν κιθάρες δικές τους (άψογα σεταρισμένες) για να γράψεις, ηλεκτρικές, μπασα και ακουστικές.
Εμείς όταν γράφαμε δεν έπαιξε κανένα μέλος της μπάντας με δικό του όργανο.
Εϊχαμε αποφασίσει από πριν τι ήχο θέλουμε σε συνεργασία με τον παραγωγό, ηχογραφήσαμε ένας ένας ξεχωριστά (σε μόνιμη μάχη με τον μετρονόμο) και τα υπόλοιπα τα ανέλαβε αυτός.

Παρεπιπτόντως, η κιθάρα σου μια χαρά είναι, καλό θα ήταν να της κάνεις ένα καλό σετάρισμα σε μάστορα πριν μπεις στο στούντιο. Τα άλλα άστα πάνω τους.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Και έχεις και ωραίο ήχο όσο μπορώ να διακρίνω απο τα βίδεα άρα +1 σε καλό σετάρισμα της κιθάρας σου. Τώρα αν για κάποιο λόγο δες χαρακτηριστικό ηχο strat, tele, κ.ο.κ. αλλάζει το πράμα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Ωραία,
κι εγώ τη συμπαθώ την κιθάρα μου, παρά το ξύλο που της έχω ρίξει λόγω ατσουμπαλιάς τα τελευταία 12 χρόνια που γνωριζόμαστε.

Θα την πάω άμεσα για σετάρισμα να δω τη διαφορά!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/04, 22:36
από ectoraskriti
27 Απαντήσεις
8846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 23:25
από Twix
0 Απαντήσεις
1483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 20:17
από Theoektos
3 Απαντήσεις
2792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 12:46
από hello_earth
41 Απαντήσεις
9862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 17:54
από eleos* (Βάλια πια....)
2 Απαντήσεις
1991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 15:49
από MACMISIAS
4 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 15:46
από KgSoloman5000
0 Απαντήσεις
1142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 14:07
από GD
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 00:51
από ivikos
0 Απαντήσεις
1758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/18, 14:16
από ΠΟΙΟΣ