Αποστολέας Θέμα: Αφαιρεση και Τοποθετηση Καινουριου Pickguard  (Αναγνώστηκε 5570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Εχω σκοπο να αντικαταστησω το παλιο pickguard της ακουστικης μου,το εχει επιχειρησει κανας αλλος,να μου δωσει καμια συμβουλη ; Απο οτι ειδα στο YouTube αλλοι χρησιμοποιουν τη μεθοδο με το σιδερο των ρουχων ενω καποιοι αλλοι με το μπιστολακι των μαλλιων.Εχετε εσεις καποιον δοκιμασμενο τροπο να μου προτεινετε ;
*επισυναπτω και καποιες φωτογραφιες με το παλιο και το καινουριο pickguard




« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/17, 21:58 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αφαιρεση και Τοποθετηση Καινουριου Pickguard
« Απάντηση #1 στις: 15/01/17, 23:42 »
Εγώ το είχα αφαιρέσει με λεπτό νήμα, ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα... Και τα περισσεύματα της κόλλας με ...υπομονή...

Έχε υπόψιν σου ότι αν η κιθάρα είναι παλιά, θα έχει διαφορετικό χρώμα πλέον πίσω από το pickguard, οπότε το καινούργιο θα πρέπει να είναι ίδιο ή και μεγαλύτερο για να καλύψει τη διαφορά του χρώματος...

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αφαιρεση και Τοποθετηση Καινουριου Pickguard
« Απάντηση #2 στις: 16/01/17, 08:54 »
Εγώ το είχα αφαιρέσει με λεπτό νήμα, ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα... Και τα περισσεύματα της κόλλας με ...υπομονή...

Έχε υπόψιν σου ότι αν η κιθάρα είναι παλιά, θα έχει διαφορετικό χρώμα πλέον πίσω από το pickguard, οπότε το καινούργιο θα πρέπει να είναι ίδιο ή και μεγαλύτερο για να καλύψει τη διαφορά του χρώματος...
Ευτυχως ειναι καινουρια,απλα προσπαθησα να το βγαλω με το χερι και δεν εβγαινε με τιποτα,ειναι πολυ καλα κολλημενο.