Αποστολέας Θέμα: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος  (Αναγνώστηκε 9529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
άργησε αλλά ήρθε, νεο δέσιμο, νέα βαση για την γέφυρα, αλλαγή ηλεκτρικών απο πάνω κάτω, κτλ κτλ έκανε και πολλά που δεν ζήτησα (γιατι μόνος μου τα έχω για πλάκα π.χ. push/pull parallel/series, etc) ΕΦΤΙΑΞΕ τον μεσαίο Carvin, που τον είχα για ξεγραμμένο, τον έκανε δηλ hand wound, και τελικά νέα τάστα.
1) υπερ : άλλη κιθάρα2) παρατηρήσεις :
α) δεν έκανε levelling το χρωστάει μετά το στρώσιμο,
β) δεν έβαλε γείωση στο hook του τρεμολο, που είναι λεπτομέρεια, το κάνω και μόνος μουγ) τα saddles δεν ακολουθούν 14" radius, το κάνω και μόνος μου
2018-08-10_09-03-30 by panixgr, on Flickr
2018-08-10_09-03-46 by panixgr, on Flickr


Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #1 στις: 13/08/18, 21:09 »
Αχιλλέα δεν εχω ακούσει εμπειρίες αλλων με τον συγκεκριμένο αλλα προσωπικά δεν νομιζω να τον προτιμούσα.  Δεν ξερω ποσο καλος ειναι στην τεχνη του, πασχει στον τομέα επαγγελματισμός ομως. Ελπίζω να μην ξαναχρειαστει να γυρίσεις για καποια απο τις δουλειες που σου εκανε και να την καταευχαριστηθεις.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #2 στις: 14/08/18, 08:33 »
Αχιλλέα δεν εχω ακούσει εμπειρίες αλλων με τον συγκεκριμένο αλλα προσωπικά δεν νομιζω να τον προτιμούσα.  Δεν ξερω ποσο καλος ειναι στην τεχνη του, πασχει στον τομέα επαγγελματισμός ομως. Ελπίζω να μην ξαναχρειαστει να γυρίσεις για καποια απο τις δουλειες που σου εκανε και να την καταευχαριστηθεις.
Σαν γνώσσεις και τιμές είναι μακράν ο καλύτερος στο λεκανοπέδιο αττικής (απο όσους έχω πάει - όχι πολλούς). Στον τομέα του επαγγεμλατισμού πάσχει όπως και όλο το ρωμέικο, οπότε δεν αποτελεί εξαίρεση. Το πραγματικό μείον είναι η υπερβολική αυτοπεποίθηση , το οτι δεν δέχεται να του σχολιάζουν/επισημαίνουν λάθη κτλ. Πάντως σαν εμπειρία και τέχνη είναι φοβερός.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #3 στις: 14/08/18, 11:16 »
όσο καλός μάστορας να 'ναι κάποιος , σίγουρα μετά την αλλαγή τάστων χρειάζεται levelling . Απορώ πως σου την παρέδωσε χωρίς να το κάνει.Χρειάζεται πάντως και ένα συμμάζεμα εξωτερικά η κιθαρίτσα (τρίψιμο , στοκάρισμα , βάψιμο) .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #4 στις: 14/08/18, 17:01 »
όσο καλός μάστορας να 'ναι κάποιος , σίγουρα μετά την αλλαγή τάστων χρειάζεται levelling . Απορώ πως σου την παρέδωσε χωρίς να το κάνει.Χρειάζεται πάντως και ένα συμμάζεμα εξωτερικά η κιθαρίτσα (τρίψιμο , στοκάρισμα , βάψιμο) .
οκ αλλα λέει οτι πρωτα πρεπει να στρωσει και μετά λεβελινγκ, το οποίο έχει κάποια λογική. τεσπα.
τωρα για τριψιμο, στοκάρισμα, βάψιμο, ήδη το έχει κάνει, σε σχέση με το πως ήταν πριν, είναι άλλο όργανο. Η κιθαρα ήταν απείρως ταλαιπωρημενη απο όταν την πήρα μεταχείρω το 1997, βάλε και τα όσα πέρασε με μένα.
βασικά ΠΟΤΕ δεν έιχα καταφέρει να έχω άνετο παίξιμο όσο το volume ήταν στην απο πάνω μεριά. Τωρα επιτέλους μπορώ και παίζω σαν άνθρωπος!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #5 στις: 14/08/18, 17:30 »
Γιατί πριν ήταν το volume στην αντίθετη πλευρά; Σκέφτηκα κατ' αρχήν ότι μπορεί η κιθάρα να ήταν αριστερόχειρη, κυρίως λόγω των cutaway (το πάνω ό είναι πιο μικρό από το κάτω, πράγμα ασυνήθιστο). Όμως ο επιλογέας και η υποδοχή για το καλώδιο είναι στη "σωστή" πλευρά. Εκτός κι αν όλα αυτά έχουν αλλαχτεί. Τι παίζει...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #6 στις: 14/08/18, 18:20 »
Γιατί πριν ήταν το volume στην αντίθετη πλευρά; Σκέφτηκα κατ' αρχήν ότι μπορεί η κιθάρα να ήταν αριστερόχειρη, κυρίως λόγω των cutaway (το πάνω ό είναι πιο μικρό από το κάτω, πράγμα ασυνήθιστο). Όμως ο επιλογέας και η υποδοχή για το καλώδιο είναι στη "σωστή" πλευρά. Εκτός κι αν όλα αυτά έχουν αλλαχτεί. Τι παίζει...;
ναι ήταν αριστερόχειρη. 

2016-03-23_07-30-49 by panixgr, on Flickr

Σε πρώτη δόση καπου στο σκοτεινό 1997 έκανα μερικά βασικά πράγματα : δηλ άλλαξα τρέμολο με δεξιόχειρο, και άφησα απο κοντρολς μόνο volume για να μην με εμποδίζει, ενώ κατάργησα/αφαίρεσα όλα τα switches, εκτός απο neck/bridge, και αφαίρεσα τον μεσαίο μαγνήτη.
Αργότερα άλλαξα και nut, δεξιόχειρο (Gotoh).

Μετά σε 2η δόση έφτιαξα μόνος μου το cutway ωστε να διευκολύνει την πρόσβαση στο 24ο τάστο.
Τελικά η κιθάρα έπαθε μια ζημιά στο τρέμολο, στην βάση του, και χρειάστηκε γενική επισκευή, οπότε και όλο τα cavity κατασκευάστηκε στην κάτω πλευρά.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/18, 18:26 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: carvin dc135 τελικη μεταρροπη - μίμης χολαργος
« Απάντηση #7 στις: 18/08/18, 17:34 »
μπράτσο :
20180818_172450 by panixgr, on Flickr

και μια άποψη απο το control cavity :
20180818_172443 by panixgr, on Flickr
20180818_172411 by panixgr, on Flickr

απλά κορυφαία δουλιά.... (το cavity είναι κομένο απο αυτόν)


τωρα σχετικά με τα χρατσα χρουτσα του switch, προσφέρθηκε να το αλλάξει, αλλά έστρωσε ευκολα με λίγο σπρέυ επαφών.
Εστρωσα και το radius στα saddles, με την χρηση αλουμινόχαρτου, όλα καλά, τι καλά, ΤΕΛΕΙΑ!!!
Στο επόμενο δωρεάν σέρβις, εκτός απο leveling θα κάνει και το route για την γείωση απο control cavity -> spring claw .

Επίσης το ματ φίνισ που έβαλε είναι απλά ΣΟΥΠΕΡ, η κιθάρα απο ερείπιο φαίνεται σαν καινούργια.

οσο ξυνός και αν ήμουν λόγω καθυστέρησης, έχω να πώ απλά οτι ΚΑΙ για την επόμενη σοβαρή δουλιά σε αυτον θα πάω....
μέχρι στιγμής ο μίμης μετράει 1 σωσμένη Ibanez ... (ΝΑΙ ΡΕ MACKAY ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗΟΜΑΝΝ, έχουμε κανα θέμα???  ;D ), και μια ΠΛΗΡΩΣ ανακαινισμένη Carvin που την πήρα για καυσόξυλα σε πενιχρή κατάσταση το 1997, και τώρα είναι ίσως η καλύτερη κιθάρα μου.
απλά ΜΠΡΑΒΟ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/18, 17:38 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
10154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:12
από Serviani
17 Απαντήσεις
15835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 19:03
από Serviani
1 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 18:14
από Ιππέας
24 Απαντήσεις
8593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 14:57
από RoyBatty
Carvin V3M

Ξεκίνησε από zepfan Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 22:03
από LiveToPlayLive
Carvin V3M

Ξεκίνησε από theblind Ενισχυτές

2 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 14:25
από GrinderX
5 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 01:57
από -ΣΦΑΧΤΗΣ-
6 Απαντήσεις
33409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 15:56
από benton_lin
12 Απαντήσεις
4880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/14, 08:41
από armagedon
91 Απαντήσεις
20867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr