Αποστολέας Θέμα: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!  (Αναγνώστηκε 6484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« στις: 22/07/10, 15:31 »
Γεια χαρα παιδια ειχα ανοιξει ενα παλιοτερο θεμα (ΜΙΚΡΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΕΣ) για εναν μικρο ενισχυτη (γυρω στα 20 βατ) για το σπιτι και για προβες.Το μπατζετ ειναι στα 100 ευρω και για κανενα λογω δεν μπορω να τα ξεπερασω τωρα.Εχω τσεκαρει τον vox vt 15 οποιος στον καγμακη εχει 150.Θελω να μου προτεινετε ενισχυτες μεχρι 100 ευρω που να αξιζουν για τα λεφτα τους εκτως αν δν υπαρχει κατι και αξιζει να περιμενω να παρω τον νοχ σε ενα 2μηνο.Παιζω μεταλ και χαρντ ροκ και εχω μια jackson ps 4 performer με 2 διπλους seymour duncan σε neck και bridge και στη μεση εχω τον εργοστασιακο της jackson.Αυτα!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #1 στις: 22/07/10, 19:19 »
Aφου το θες για σπιτι και για προβες η απαντηση ειναι απλη...τιποτα ;D ..... παιρνεις το λαπτοπ σου βαζεις επανω κανα δυο καλα amp simulator με εφε και με απολα......βρισκεις και  κανα δυο ηχεια για να ακους και κανεις τη δουλεια σου αξιοπρεπως μαζευοντας και τα λεφτα για ενισχυτη και οχι δινοντας δεξια και αριστερα 100αρικακια για σαπακια ενισχυτες που στην τελικη ουτε να τους πουλησεις δεν μπορεις μετα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #2 στις: 22/07/10, 19:38 »
^^
Πολύ καλή ιδέα κι απ' όσο θυμάμαι υπάρχουν αναφορές σε πολλά θέματα για εξομοίωση μέσω λογισμικού!!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #3 στις: 22/07/10, 20:31 »
Aφου το θες για σπιτι και για προβες η απαντηση ειναι απλη...τιποτα ;D  ..... παιρνεις το λαπτοπ σου βαζεις επανω κανα δυο καλα amp simulator  με εφε και με απολα......βρισκεις και  κανα δυο ηχεια για να ακους και  κανεις τη δουλεια σου αξιοπρεπως μαζευοντας και τα λεφτα για ενισχυτη  και οχι δινοντας δεξια και αριστερα 100αρικακια για σαπακια ενισχυτες  που στην τελικη ουτε να τους πουλησεις δεν μπορεις μετα.







Xμμμμμ.Υπαρχει ενα προβληματακι ομως.Δεν εχω λαπτοπ μονο desktop εχω σπιτι μου.Λογικα στον desktop θα μπορω να το κανω αυτο αλλα δεν θα μπορω να τον μετακινω.Και κατι ακομα,αν αγορασω ολα αυτα που μου λες θα μου βγουν κατω απο 100 ευρω?Γιατι αν ειναι αγοραζω τον vox τοτε.

Αποσυνδεδεμένος rosedoukas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #4 στις: 22/07/10, 20:36 »
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7074
Εχω τον συγκεκριμένο ενισχυτή ,ο οποίος τιμάται στα 120 ευρώ ,είναι γερμανικός ,30 watt,virtual tube,με εφφέ και foot switch,και είμαι ικανοποιημένος.Επίσης καλές κριτικές είχε και από φίλους που τον δοκίμασαν.Γιατί δεν πας να τον δοκιμάσεις?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #5 στις: 22/07/10, 21:03 »
Aφου το θες για σπιτι και για προβες η απαντηση ειναι απλη...τιποτα ;D  ..... παιρνεις το λαπτοπ σου βαζεις επανω κανα δυο καλα amp simulator  με εφε και με απολα......βρισκεις και  κανα δυο ηχεια για να ακους και  κανεις τη δουλεια σου αξιοπρεπως μαζευοντας και τα λεφτα για ενισχυτη  και οχι δινοντας δεξια και αριστερα 100αρικακια για σαπακια ενισχυτες  που στην τελικη ουτε να τους πουλησεις δεν μπορεις μετα.


Xμμμμμ.Υπαρχει ενα προβληματακι ομως.Δεν εχω λαπτοπ μονο desktop εχω σπιτι μου.Λογικα στον desktop θα μπορω να το κανω αυτο αλλα δεν θα μπορω να τον μετακινω.Και κατι ακομα,αν αγορασω ολα αυτα που μου λες θα μου βγουν κατω απο 100 ευρω?Γιατι αν ειναι αγοραζω τον vox τοτε.


Δεν αγοραζεις κατι.Υπαρχουν καταρχην απιστευτα καλα free amp simulator   χωρις να χρειαστεί ουτε να αγορασεις ουτε να βαλεις σπασμενα   πειρατικα.Τον ηχο που θα παρεις απο αυτα ουτε με σφαιρες δεν τον   πλησιαζεις με αυτα που σκεφτεσαι να παρεις  για προχειρα.Δευτερον....για   το σπιτι βολευεσαι με το desktop ...τα εγκαθιστας και τελειωσες.Οσο για   τις προβες απλα δανειζεσαι το λαπτοπ ενος φιλου.Δεν μπορει καποιος απο   την μπαντα να μην εχει ενα λαπτοπ η εναν φορητο της πλακας.Τωρα   για τα ηχεια ολο και καπου θα βρεις τιποτα ηχεια για να ακουγεται το   system.Ετσι και αλλιως ο ηχος σου θα διαμορφωνεται αποκλειστικα απο το   software.Απλα θες ενα οτιδηποτε ηχειο για output γιατι εννοειται οτι τα   ηχεια του λαπτοπ δεν κανουν δουλεια.Παρε απο τον ταβερνιαρη της γειτονιας απο το γκαραζ του φιλου σου που ειναι πεταμενα η στην τελικη παρε και κανα ηχειο.....σιγα το πραγμα.Τα εξοδα ειναι  ελαχιστα σε σχεση με αυτο που θα παρεις.Ασε που και τον vox να ειχες τωρα με ενα τετοιο setup καποιος αλλος μπορει να εβγαζε τον ίδιο ή και ακομα καλυτερο ηχο απο σενα με ελαχιστα εξοδα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #6 στις: 22/07/10, 21:13 »
Aφου το θες για σπιτι και για προβες η απαντηση ειναι απλη...τιποτα ;D  ..... παιρνεις το λαπτοπ σου βαζεις επανω κανα δυο καλα amp simulator  με εφε και με απολα......βρισκεις και  κανα δυο ηχεια για να ακους και  κανεις τη δουλεια σου αξιοπρεπως μαζευοντας και τα λεφτα για ενισχυτη  και οχι δινοντας δεξια και αριστερα 100αρικακια για σαπακια ενισχυτες  που στην τελικη ουτε να τους πουλησεις δεν μπορεις μετα.


Xμμμμμ.Υπαρχει ενα προβληματακι ομως.Δεν εχω λαπτοπ μονο desktop εχω σπιτι μου.Λογικα στον desktop θα μπορω να το κανω αυτο αλλα δεν θα μπορω να τον μετακινω.Και κατι ακομα,αν αγορασω ολα αυτα που μου λες θα μου βγουν κατω απο 100 ευρω?Γιατι αν ειναι αγοραζω τον vox τοτε.


Δεν αγοραζεις κατι.Υπαρχουν καταρχην απιστευτα καλα free amp simulator   χωρις να χρειαστεί ουτε να αγορασεις ουτε να βαλεις σπασμενα   πειρατικα.Τον ηχο που θα παρεις απο αυτα ουτε με σφαιρες δεν τον   πλησιαζεις με αυτα που σκεφτεσαι να παρεις  για προχειρα.Δευτερον....για   το σπιτι βολευεσαι με το desktop ...τα εγκαθιστας και τελειωσες.Οσο για   τις προβες απλα δανειζεσαι το λαπτοπ ενος φιλου.Δεν μπορει καποιος απο   την μπαντα να μην εχει ενα λαπτοπ η εναν φορητο της πλακας.Τωρα   για τα ηχεια ολο και καπου θα βρεις τιποτα ηχεια για να ακουγεται το   system.Ετσι και αλλιως ο ηχος σου θα διαμορφωνεται αποκλειστικα απο το   software.Απλα θες ενα οτιδηποτε ηχειο για output γιατι εννοειται οτι τα   ηχεια του λαπτοπ δεν κανουν δουλεια.Παρε απο τον ταβερνιαρη της γειτονιας απο το γκαραζ του φιλου σου που ειναι πεταμενα η στην τελικη παρε και κανα ηχειο.....σιγα το πραγμα.Τα εξοδα ειναι  ελαχιστα σε σχεση με αυτο που θα παρεις.Ασε που και τον vox να ειχες τωρα με ενα τετοιο setup καποιος αλλος μπορει να εβγαζε τον ίδιο ή και ακομα καλυτερο ηχο απο σενα με ελαχιστα εξοδα.









Ωραια τοτε.Αν καταλαβα καλα δλδ προκειται για καποια προγραμματα που τα εγκαταστω στο pc ετσι?Μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο?Και μια τελευταια ερωτηση,αν μπορις να βγαλεις καλο ηχο με αυτα τα προγραμματα ποιος ο λογος(περα καπιου live) να αγοραζεις ενισχυτη?
 

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #7 στις: 22/07/10, 21:16 »
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7074
Εχω τον συγκεκριμένο ενισχυτή ,ο οποίος τιμάται στα 120 ευρώ ,είναι γερμανικός ,30 watt,virtual tube,με εφφέ και foot switch,και είμαι ικανοποιημένος.Επίσης καλές κριτικές είχε και από φίλους που τον δοκίμασαν.Γιατί δεν πας να τον δοκιμάσεις?




Εχω ακουσει καλα λογια για τους behringer του στυλ οτι για τα λεφτα τους ειναι καλοι.Θα ριξω καμια ματια και σε αυτον δν χανω τπτ.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #8 στις: 22/07/10, 21:38 »
Λοιπον κοιτα.Το αυθεντικο( ο ενισχυτης δηλαδη) δεν πεθαινει ποτε.Με ενα   καλο ενισχυτη και δυο τρια πεταλια  εισαι αρχηγος...χωρις αμφιβολια.Το   θεμα ειναι ομως οτι ο καλος ενισχυτης κοστιζει αρκετα ασε που εχεις και   το προβλημα της μεταφορας κτλ κτλ.Αν μπορεις να παρεις περιπου την ιδια   ποιοτητα ηχου(ειδικα να δεν εισαι πολυ μυημενος χαμπαρι δεν παιρνεις απο   την διαφορα) με free amps σαν τα plugins του lepou(βλεπε legion) ή του   Νick Crow........συνδιαζομενα με impulses καμπίνας σαν πχ το guitar hack   ή και με εφφε απο την free souita acmegigbag..... εχεις αξιοπρεπεστατο   ηχο τζαμπα(στην κυριολεξια τζαμπα).Αν ξεπερασεις και το ταμπου....παιζω   live με λαπτοπ και τα σχετικα θα δεις οτι γλυτωνεις πολλα χρηματα   βγαζοντας σχεδον το ιδιο αποτελεσμα.Γιατι πχ οταν βαζεις ενα virtual   ενισχυτη και φορτωνεις πχ και κανα impulse απο καμπινα mesa boogie   παιρνεις ηχο που θα ηθελες μπολικο χρημα για να τον βγαλεις απο   ενισχυτη.Ακομα και στο 85% (θεωρω οτι ειναι αρκετα παραπανω)να πλησιαζει   το αυθεντικο...για μενα ειναι τρελο value.Τσεκαρε αυτο το site πριν   κανεις καμια αγοραστικη κινηση.Δοκιμασε πρωτα και αν δεν γουσταρεις τοτε   προχωρα σε αυτο που αρχικα ηθελες να κανεις. http://www.guitarampmodeling.com/viewforum.php?f=61
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #9 στις: 22/07/10, 22:42 »
http://www.guitarampkeyboard.com/en/85067 ή εδω http://www.dv247.com/guitars/crate-fw15r-guitar-amp-combo--53840

Toν εχω σπιτι και παιζω καφριλες στο καθαρο του καναλι με ενα pod x3 live, βαραει καλα, 12ρι μεγαφωνο βλεπεις, δε χανεις καθολου απο ογκο ;)

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #10 στις: 22/07/10, 23:48 »
Λοιπον κοιτα.Το αυθεντικο( ο ενισχυτης δηλαδη) δεν πεθαινει ποτε.Με ενα   καλο ενισχυτη και δυο τρια πεταλια  εισαι αρχηγος...χωρις αμφιβολια.Το   θεμα ειναι ομως οτι ο καλος ενισχυτης κοστιζει αρκετα ασε που εχεις και   το προβλημα της μεταφορας κτλ κτλ.Αν μπορεις να παρεις περιπου την ιδια   ποιοτητα ηχου(ειδικα να δεν εισαι πολυ μυημενος χαμπαρι δεν παιρνεις απο   την διαφορα) με free amps σαν τα plugins του lepou(βλεπε legion) ή του   Νick Crow........συνδιαζομενα με impulses καμπίνας σαν πχ το guitar hack   ή και με εφφε απο την free souita acmegigbag..... εχεις αξιοπρεπεστατο   ηχο τζαμπα(στην κυριολεξια τζαμπα).Αν ξεπερασεις και το ταμπου....παιζω   live με λαπτοπ και τα σχετικα θα δεις οτι γλυτωνεις πολλα χρηματα   βγαζοντας σχεδον το ιδιο αποτελεσμα.Γιατι πχ οταν βαζεις ενα virtual   ενισχυτη και φορτωνεις πχ και κανα impulse απο καμπινα mesa boogie   παιρνεις ηχο που θα ηθελες μπολικο χρημα για να τον βγαλεις απο   ενισχυτη.Ακομα και στο 85% (θεωρω οτι ειναι αρκετα παραπανω)να πλησιαζει   το αυθεντικο...για μενα ειναι τρελο value.Τσεκαρε αυτο το site πριν   κανεις καμια αγοραστικη κινηση.Δοκιμασε πρωτα και αν δεν γουσταρεις τοτε   προχωρα σε αυτο που αρχικα ηθελες να κανεις. http://www.guitarampmodeling.com/viewforum.php?f=61






Να σου πω την αληθεια δν καταλαβα και πολλα απο το λινκ σου γτ τα αγγλικα μου ειναι λιγο χαλια.Κατεβασα καποια Plugin του lepou και του crow που μου ειπες αλλα δν εχω ιδεα πως να τα εγκαταστησω.Αν εχεισ καποιο λινκ που να εξηγει πως να το κανω αυτο στα ελληνικα αν γινεται εχει καλως.Kαι κανα λινκ για να κατεβασω vst plugin γτ μονος μου δν εβγαλα ακρη Ευχαριστω παντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/10, 04:43 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #11 στις: 23/07/10, 17:03 »
Πήγαινε στο subforum Ηχογραφήσεις και τσέκαρε εκεί πέρα για οδηγίες. Έχει 3-4 θέματα που δίνουμε οδηγίες γα τη διαδικασία. Απλά και μόνο για να μη λέμε τα ίδια κι εδώ. Δεν είναι δύσκολο.

Κι εγώ έτσι θα παίζω μετά από λίγο καιρό. Αποκλειστικά απ' το pc. Τώρα αν πάθει τίποτα το pc... θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #12 στις: 24/07/10, 04:34 »
Παιδι κατι ακυρο.Ο Λογοθετης στην  Αθηνα που ακριβως βρισκεται?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #13 στις: 24/07/10, 11:25 »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #14 στις: 09/08/10, 18:08 »
Παιδια εχετε κανει ποτε προβα με λαπτοπ και σας βολεψε? Και απο που βγαζατε τον ηχο του λαπτοπ? Γιατι και με ενισχυτη τρανζιστορ 30 βατ δυσκολα καθεσαι διπλα στον ντραμερ που κοπαναει, οποτε θες δυνατα ηχεια κτλ.
Συν το οτι θελεις μετα καποιο συστημα για να αλλαζεις και να ελεγχεις τους ηχους σου, κατι που κοστιζει.

Φιλε JACKSONMAN, εγω προσωπικα σου προτεινω να παιζεις απο το PC πoυ μια χαρα ειναι για να παιζεις τωρα στο δωματιο σου, μεχρι να μαζεψεις καμια 200-αρα να παρεις κανενα Vox VT-30 η κατι παρομοιο που να ειναι σχεδιασμενο για κιθαριστικο ηχο και να σε βγαζει και σε προβα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #15 στις: 09/08/10, 19:08 »
Δεν εχω εμπειρια, αλλα απο οτι εχω δει, για να χρησιμοποιησει λαπτοπ και να ειναι ενταξει χρειαζετια και μια καλη καρτα ηχου, η οποια πολυ πιθανον να κοστιζει οσο ο vox

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #16 στις: 11/08/10, 12:51 »
Να σου πω φυσικα μια καλη καρτα ηχου βοηθαει αλλα μια χαρα αποτελεσματα βγαζω με on-board. Εχω προσεξει οτι ενα πλεονεκτημα με ενσωματωμενες καρτες ηχου ειναι η απουσια μεγαλου latency. Ειναι ηδη μεσα στο συστημα, integrated. Δεν ειναι μια ακομη μοναδα που πιθανον να θελει drivers και USB interface για να λειτουργησει. Επιπροσθετα και οι πιο τελειωμενες on-board χτυπανε πλεον 24 bit / 96 KHZ! Καποιον μπορει να μη τον ενδιαφερει αλλα πολλες εξωτερικες καρτες ηχου περιοριζονται καμια φορα στα 24/48. Εγω, ακουω μεγαλη διαφορα στο 24 96 απο το 24 48. Φυσικα αν ειναι να ηχογραφησεις το τελικο αρχειο θα βγει, 16/44 π.χ. οποτε δε βαριεσαι. Απλα δουλιτσα και ιδιαιτερα στο επιπεδο που θελει γινεται και χωρις να τα σκασει, ομως...


Το πιο μεγαλο αλλα ειναι οτι κανεις δεν προσεχει τις αντιστασεις. Για να γινονται ολα σωστα, χρειαζεσαι, η κιθαρα σου να δινει στο PC σημα line in με απλα λογια. Για να γινει αυτο πρεπει κατι να της αλλαξει την αντισταση η οποια, ειναι instrument level. Ακομη χειροτερα, οι κιθαρες ειναι συνηθισμενες να βλεπουν 1 MΩμ αντισταση στον ενισχυτη. Πολλες "και καλα" καλες καρτες ηχου η κονσολακια με hi-z εισοδο (λεμε τωρα, instrument level δηλαδη) προσπαθουν να χωρεσουν πολλες λειτουργιες σε μια εισοδο και τα κανουν μουσκεμα. Ποιανουν μια αντισταση "μεσου ορου" η κιθαρα δεν ειναι ποτε ευχαριστημενη κτλ...

Ασε που αν παιζεις σε κανονικο ενισχυτη συχνα πολλα πεταλακια στο ενδιαμεσο βαζουν/αλλαζουν τη δικια τους αντισταση και αλλαζουν την αισθηση (ουσιαστικα, αυτο που βλεπουν οι μαγνητες της κιθαρας, αρα και την αποκριση τους!!!) και τον ηχο. Μονο μια εταιρεια το εχει λαβει αυτο υποψη και δεν ειναι η fractal με το axe fx αλλα η digidesign με το eleven rack.

Χωρις πολλα πολλα, η μεγαλυτερη ασφαλεια ειναι να βρεις κατι το οποιο θα εχει εισοδο για κιθαρα και μονο και εξοδο line in. Και θα μπορει να σου περναει το σημα αχρωματισο. Αυτα λεγονται πεταλακια DI αλλα για να πω του στραβου μου του δικιο πιο πολυ βολευομαι με μικρα multi effects!!! Παιρνω ομως καλυτερο ηχο και σου δινουν το πλεονεκτημα να boostαρεις το σημα της κιθαρας, να βαλεις eq πριν κτλ.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΙΣ!!
« Απάντηση #17 στις: 11/08/10, 13:02 »
Θα συμφωνήσω με Jezus. Μπορείς να δοκιμάσεις το modelling μέσω του PC, αλλά μη ξοδέψεις λεφτά για αυτό. Αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς έναν ενισχυτή, οπότε βολέψου προσωρινά με το PC και μάζευε χρήματα. Με 200 Ευρώ πλέον θα έχεις πολλές αξιοπρεπείς επιλογές. Στο μεταξύ ρίχνε συχνά ματιές στις αγγελίες όπου εμφανίζονται κατά καιρούς καλές ευκαιρίες.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
224 Απαντήσεις
73944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 16:09
από papous
3 Απαντήσεις
2782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:19
από J.P. DiMaggio
4 Απαντήσεις
2728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 11:20
από fuZZed
69 Απαντήσεις
16072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 19:04
από tech21man
49 Απαντήσεις
13592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 17:16
από metalmike
17 Απαντήσεις
5437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/20, 22:54
από Απόλλων