Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1475 στις: 17/08/10, 12:44 »
αψηφίστε με και θα βρείτε την οργή μου μπροστά σας

WTF...απο σημερα αλλαζω τα πιστευω μου και πιστευω σε εναν θεο καρχαρια παντοκρατορα :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1476 στις: 17/08/10, 13:07 »
αψηφίστε με και θα βρείτε την οργή μου μπροστά σας
Επιτέλους είχα απελπιστεί ότι δεν θα επέστρεφες ποτέ να μας λυτρώσεις >:D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1477 στις: 21/12/10, 23:29 »
"Τι γίνεται αν κάνετε λάθος;"

Αυτό ρωτήθηκε ο Richard Dawkins, συγγραφέας του Best Seller "Η Περί Θεού Αυταπάτη" (The God Delusion), από μια νεαρή γυναίκα στο κολέγιο Randolph του Lynchburg, στη Βιρτζίνια στις 23 Οκτ 2006.

Ο Dawkins δήλωσε τα εξής:

"Ο καθένας θα μπορούσε να κάνει λάθος.
Θα μπορούσαμε όλοι να κάνουμε λάθος που αμφισβητούμε την ύπαρξη του "ιπτάμενου μακαρονο-τέρατος" (flying spagheti monster) και του "ροζ μονόκερου" και της "Ιπτάμενης Τσαγιέρας".
Τυχαίνει να μετέχετε, υποθέτω, στη χριστιανική πίστη. Έχετε υπόψιν σας πως είναι να μην πιστεύετε σε μια συγκεκριμένη, άλλη, πίστη, γιατί δεν είστε μουσουλμάνα, δεν είστε Ινδουίστρια.
Γιατί δεν είστε Ινδουίστρια; Επειδή τυχαίνει να έχετε γεννηθεί και ανατραφεί στην Αμερική και όχι στην Ινδία. Αν είχατε γεννηθεί στην Ινδία θα ήσασταν Ινδουίστρια.
Εάν είχατε γεννηθεί και ανατραφεί στη Δανία την εποχή των Βίκινγκ, θα πιστεύατε στον Thor.
Εάν είχατε γεννηθεί και ανατραφεί στην κλασική Ελλάδα, θα πιστεύατε στον Δία.
Εάν είχατε γεννηθεί και ανατραφεί στην κεντρική Αφρική, θα πρέπει να πιστεύατε στον "Μεγάλο Julu των βουνών που ζει στον πάτο της λίμνης".
Δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να διαλέξετε να πιστεύετε στον Ιουδαίο-Χριστιανικό Θεό στον οποίο από καθαρή τύχη συμβαίνει να πιστεύετε λόγω καταγωγής και ανατροφής.
Και με ρωτάτε, "Κι αν κάνω λάθος".

Λοιπόν, τι γίνετε αν κάνετε εσείς λάθος για τον "Μεγάλο Julu των βουνών που ζει στον πάτο της λίμνης";
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1478 στις: 21/12/10, 23:43 »
Απλά epic... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1479 στις: 22/12/10, 04:48 »
alex_under,
άλλο ερωτημα είναι το αν πιστεύετε στον χριστιανικό θεό, και άλλο το αν πιστεύετε στον θεό γενικά, δηλ. σε ένα υπέρτατο ον, σε έναν δημιουργό ίσως, σε κάποιο ανωτατο πνεύμα του άλλου κόσμου, ή κάτι τέτοιο.
Μάλλον οι απαντήσεις μας θα πρέπει να τα ξεχωρίζουν αυτα τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1480 στις: 22/12/10, 09:31 »
Μη τα λες σε μένα.
Στον Dawkins να τα πεις :)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1481 στις: 22/12/10, 20:45 »
Ο Dawkins δήλωσε τα εξής:

"Ο καθένας θα μπορούσε να κάνει λάθος. ( Άρα και εγώ)
Θα μπορούσαμε όλοι να κάνουμε λάθος που αμφισβητούμε την ύπαρξη του "ιπτάμενου μακαρονο-τέρατος" (flying spagheti monster) και του "ροζ μονόκερου" και της "Ιπτάμενης Τσαγιέρας". ( Θα μπορούσαμε και να μην κάνουμε λάθος).
Τυχαίνει να μετέχετε, υποθέτω, στη χριστιανική πίστη. Έχετε υπόψιν σας πως είναι να μην πιστεύετε σε μια συγκεκριμένη, άλλη, πίστη, γιατί δεν είστε μουσουλμάνα, δεν είστε Ινδουίστρια. (Μπορεί και να μην έχετε)
Γιατί δεν είστε Ινδουίστρια; Επειδή τυχαίνει να έχετε γεννηθεί και ανατραφεί στην Αμερική και όχι στην Ινδία. Αν είχατε γεννηθεί στην Ινδία θα ήσασταν Ινδουίστρια. (Μπορεί και όχι)
Εάν είχατε γεννηθεί και ανατραφεί στη Δανία την εποχή των Βίκινγκ, θα πιστεύατε στον Thor.( Μπορεί και όχι)
Εάν είχατε γεννηθεί και ανατραφεί στην κλασική Ελλάδα, θα πιστεύατε στον Δία. (Μπορεί και όχι)
Εάν είχατε γεννηθεί και ανατραφεί στην κεντρική Αφρική, θα πρέπει να πιστεύατε στον "Μεγάλο Julu των βουνών που ζει στον πάτο της λίμνης". (Μπορεί και όχι)
Δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να διαλέξετε να πιστεύετε στον Ιουδαίο-Χριστιανικό Θεό στον οποίο από καθαρή τύχη συμβαίνει να πιστεύετε λόγω καταγωγής και ανατροφής. (Μπορεί όμως και να υπάρχει)
Και με ρωτάτε, "Κι αν κάνω λάθος".

Λοιπόν, τι γίνετε αν κάνετε εσείς λάθος για τον "Μεγάλο Julu των βουνών που ζει στον πάτο της λίμνης"; (Αν όμως δεν κάνετε;)
 
Εννοείτε πως οι παρενθέσεις είναι δικές μου...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1482 στις: 22/12/10, 20:46 »
στην ινδια πιστευουν τον κρισνα,
στην σουηδια τον θωρ,
στην αρχαια ελλαδα τον δια,
στην κεντρικη αφρικη τον ζουλου,
στην αγγλια τον ιησου
 
αρα πιστευουν απο καθαρη τυχη,
 
αν ομως
 
στην ινδια πιστευουν τον ιησου,
στην σουηδια τον δια,
στην αρχαια ελλαδα τον ζουλου,
στην κεντρικη αφρικη τον κρισνα,
στην αγγλια τον θωρ,
 
τοτε πιστευουν σωστα και οχι απο τυχη,
 
Dawkins
 
 
ο ανθρωπος ορθως εγραψε μπεστ σελλερ της μα.......
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1483 στις: 22/12/10, 20:50 »
προφανώς εννοεί....
πως στις εκάστοτε χώρες πιστεύουν τον εκάστοτε θεό γιατί έτσι μεγαλώσανε...έτσι τους μάθανε.....
δεν έκατσε ποτέ κανείς να τους πει.....αυτός πιστεύει στον Θορ....αυτός στο Δία....αυτός στο Χριστό....γι αυτό και γι αυτό το λόγο......
μάλλον ειπώθηκε....."αυτό πιστεύει η οικογένειά μας....αυτό θα πιστέψει και το παιδί"
ή μάλλον δεν ειπώθηκε...είναι αυτονόητο.....

και επίσης εννοεί...
πως αν συνέβαινε το 2ο κειμενάκι....
στην ινδια πιστευουν τον ιησου,
στην σουηδια τον δια,
στην αρχαια ελλαδα τον ζουλου,
στην κεντρικη αφρικη τον κρισνα,
στην αγγλια τον θωρ,
 
θα φαινόταν πως κάποιος τουλάχιστον το χει ψάξει.....ξέρει πως υπάρχουν κι άλλες ιδέες....
και πως συνειδητά έχει επιλέξει, για κάποιους προσωπικούς λόγους, να πιστέψει την μία ή την άλλη ιδέα....

σας φαίνεται λάθος?

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1484 στις: 22/12/10, 21:17 »
Τα ιδιαίτερα πολιτισμικά χαρακτηριστικά μιας κοινότητας διαμορφώνουν το υποκείμενο που μετέχει στην κοινότητα αυτή. Όσον αφορά τις επιλογές, δεν είναι ακριβώς τυχαίες, διότι τα συστήματα οργανωμένων θρησκειών αποτελούν αντανάκλαση των κοινωνικών δομών της κοινότητας. Ουσιαστικά, "λατρεύοντας" το εκάστοτε θείο στοιχείο που προάγει η εκάστοτε θρησκεία, "λατρεύεις" τις κοινωνικές δομές της κοινότητας σου.
Από την άλλη, τα έθνη κράτη δεν αποτελούν ομοιογενές μίγμα, αλλά αποτελούνται από πολλές κοινότητες/κοινωνικές ομάδες ανθρώπων που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Γενικά, ο αφορισμός ότι πχ το Αφγανιστάν είναι χώρα του Ισλάμ, άρα όλοι είναι ισλαμιστές δεν ισχύει-ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας ότι το Αφγανιστάν είχε ένα από τα ισχυρότερα ΚΚ του κόσμου(μην αναλωθούμε σε αυτό και στο νεοφονταμενταλιστικό θέμα του Αφγανιστάν σε αυτήν την συζήτηση). Οπότε πάλι επανερχόμαστε στην κοινότητα. Στην εξέταση/μελέτη του υποκειμένου εντός μιας κοινότητας, αρχικά πρέπει να ορίσεις την κοινότητα. Όχι να την εφεύρεις, αλλά να οριοθετήσεις το πεδίο δραστηριοποίησης του. Στο παράδειγμα του dawkins πχ η συγκεκριμένη κοπέλα αναθρεμένη σε μια συγκεκριμένη κοινότητα χριστιανών αμερικανών, έχει ανατραφεί με συγκεκριμένες αξίες, οι οποίες επηρεάζουν τον τρόπο ζωής της. Το ίδιο θα συνέβαινε κ άν ήταν αναθρεμένη σε μια κοινότητα ισλαμιστών. Οι θρησκείες αποτελούν πολιτισμικά χαρακτηριστικά κ ο εκάστοτε πολιτισμός αποτελεί πολύ απλοϊκά πρόταση ζωής. Μιλώντας για τρόπο ζωής κ αντανακλώμενες κοινωνικές δομές ας παρατηρήσει κανείς την σχέση ρωμαιοκαθολικισμού, προτεσταντισμού, τεχνοκρατικής αθεϊας και τα αξιακά συστήματα (για να μην θίξω το οικονομικό κομμάτι) του φεουδαλισμού, του κεϋνσιανού καπιταλισμού και του νεοφιλελεύθερου καπιταλισμού.

με καμία εχθρική διάθεση το πόρισμα του analogio θυμίζει μάλλον κακέκτυπο μεροληπτικού σοφίσματος.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1485 στις: 22/12/10, 21:47 »
οχι δα, ο ανθρωπος περνα δεν περνα την πρωτη δημοτικου για να ασχοληθω περισσοτερο, μονο για την αναφορα του hot_sauce, αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι δεν εννοει αυτο που λες, αν στην ινδια πιστευουν στον ιησου, οι ινδοι δεν θα ηταν ινδοι διοτι οι ινδοι πιστευουν τον κρισνα, και αν οι ελληνες ηταν ινδοι οι ινδοι θα ηταν ελληνες και οι αγγλοι πορτογαλλοι, κι αν ο Dawkins εφαρμοσει αυτα που λεει στον εαυτο του, τοτε και αυτα που λεει θα πρεπει να θεωρουνται εξ ισου προιον της τυχης, δηλ. θα πρεπει να προσθετει αριθμους και να βγαζει αποτελεσμα οτι ναναι στην τυχη, 532 + 184 = 11830, αυτος ομως προσθετει τυχαιους αριθμους αλλα δεν κανει λαθος στην προσθεση, οπως καταλαβαινεις αυτοαναιρειται,
kronus, αμφιβαλλω αν εχεις ιδεα τι ειναι σοφισμα, χωρις εχθρικη διαθεση,

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1486 στις: 22/12/10, 21:59 »
Μπορεί, αλλά σκέψου το.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1487 στις: 23/12/10, 08:28 »
γιατί μιλάτε για κάτι που δεν υπάρχει?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1488 στις: 23/12/10, 11:23 »
οχι δα, ο ανθρωπος περνα δεν περνα την πρωτη δημοτικου για να ασχοληθω περισσοτερο, μονο για την αναφορα του hot_sauce, αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι δεν εννοει αυτο που λες, αν στην ινδια πιστευουν στον ιησου, οι ινδοι δεν θα ηταν ινδοι διοτι οι ινδοι πιστευουν τον κρισνα, και αν οι ελληνες ηταν ινδοι οι ινδοι θα ηταν ελληνες και οι αγγλοι πορτογαλλοι, κι αν ο Dawkins εφαρμοσει αυτα που λεει στον εαυτο του, τοτε και αυτα που λεει θα πρεπει να θεωρουνται εξ ισου προιον της τυχης, δηλ. θα πρεπει να προσθετει αριθμους και να βγαζει αποτελεσμα οτι ναναι στην τυχη, 532 + 184 = 11830, αυτος ομως προσθετει τυχαιους αριθμους αλλα δεν κανει λαθος στην προσθεση, οπως καταλαβαινεις αυτοαναιρειται,
kronus, αμφιβαλλω αν εχεις ιδεα τι ειναι σοφισμα, χωρις εχθρικη διαθεση,

κάθε έθνος θέτει μια θρησκεία σαν επίσημή του....
αυτό όμως δεν σημαίνει πως κάποιος έλληνας που έχει ασπαστεί το βουδισμό δεν είναι έλληνας......
ή ότι αν είχε ασπαστεί τον ινδουισμό θα ήταν ινδός...
έλληνας ήταν και παραμένει.....
ζει στη χώρα του...
μέσα στην ίδια κοινωνία με πριν....
απλά τώρα θεωρεί πως είναι άλλη η ανώτερη ύπαρξη πίσω από όλα.....
αυτό δεν τον κάνει Ινδό.....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1489 στις: 23/12/10, 16:46 »
Αυτό που κρατάω εγώ, όσο ενδεχομένως κι αν κάποιοι απαξιώνετε τον Dawkins (εγώ δεν έχω κάποια επαφή με το συγγραφικό του έργο, οπότε δεν εκφράζω κάποια γνώμη επ' αυτού), είναι πως οι θρησκείες βασίζονται στο φόβο. Από εκεί προκύπτει και το ερώτημα "κι αν κάνετε λάθος?" κι αυτή ακριβώς η δύναμη υποβολής του φόβου είναι που δίνει βαρύτητα στην ορθότητα ή μη της επιλογής μιας θρησκείας ως απάντησης στα υπαρξιακά ερωτήματα του καθενός.


Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να με κάνει να αποστρέφομαι την έννοια της θρησκείας που προβάλλει σαν συνέπεια άρνησής της την αιώνια τιμωρία της ψυχής (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) και του σώματος. Όταν κάτι βασίζεται στο φόβο, τη βασική πηγή ανελευθερίας της σκέψης (κανείς δεν μπορεί να λειτουργεί απόλυτα ορθολογικά σε καθεστώς φόβου), τον οποίο παράλληλα προσπαθεί να λανσάρει σαν απλή απόρροια της "ελεύθερης επιλογής", ε, ευχαριστώ, αλλά δε θα πάρω και δε θα στενοχωρηθώ και καθόλου.


Για παράδειγμα, στο σχολείο μας έλεγαν πως ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει αν θα πιστεύει στο ορθόδοξο τριαδικό θεό, απλά αν επιλέξει να μην το κάνει, είναι βλάσφημος και θα καίγεται για πάντα στην κόλαση. Τι είδους ενοχική ελευθερία συνείδησης είναι αυτή?


Όσοι δεν το έχετε κάνει, απλά διαβάστε την Αποκάλυψη του Ιωάννη, για να καταλάβετε το μέγεθος του ψυχολογικού εκβιασμού. Ο Τόλκιν φαντάζει παραμυθάς μπροστά του.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1490 στις: 23/12/10, 17:29 »
γιατί μιλάτε για κάτι που δεν υπάρχει?
Για τον ίδιο λόγο που άλλοι μιλάνε για rpg games που δεν υπάρχουν :P ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1491 στις: 23/12/10, 17:55 »
Καλά μιλάμε ο θεός... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!! 8) :D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1492 στις: 23/12/10, 17:59 »
Μητσάκο, αν αρέσει σε κάποιον, να καίγεται αιώνια στην κόλαση, αιώνια θα καίγεται και μάλιστα θα του αρέσει. Αυτό το οποίο θα φοβάται και θα αποστρέφεται, θα είναι το καλό. Δηλαδή καθεστώς φόβου, προς οποιαδήποτε καλή πράξη. Δηλαδή τα διαβολάκια, τόσο άσχημα περνάνε στην κόλαση ? Αν δεν τους άρεσε, θα κάνανε καλές πράξεις και θα πηγαίνανε στο παράδεισο. Αλλά ο παράδεισος, είναι ξενέρωτο μέρος, παράδειγμα προς αποφυγή! Η κόλαση του διάβολου, είναι ο παράδεισος. Όλη μέρα αγαθοεργίες, γάμησέτα.
 
Ένα ωραίο, το είχε γράψει κάποια στιγμή ο X-Versus, όπως όταν το εξηγούμε σε ένα παιδάκι : Ο Θεός...είναι καλός άνθρωπος!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1493 στις: 23/12/10, 18:08 »

οχι δα, ο ανθρωπος περνα δεν περνα την πρωτη δημοτικου για να ασχοληθω περισσοτερο, μονο για την αναφορα του hot_sauce, αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι δεν εννοει αυτο που λες, αν στην ινδια πιστευουν στον ιησου, οι ινδοι δεν θα ηταν ινδοι διοτι οι ινδοι πιστευουν τον κρισνα, και αν οι ελληνες ηταν ινδοι οι ινδοι θα ηταν ελληνες και οι αγγλοι πορτογαλλοι, κι αν ο Dawkins εφαρμοσει αυτα που λεει στον εαυτο του, τοτε και αυτα που λεει θα πρεπει να θεωρουνται εξ ισου προιον της τυχης, δηλ. θα πρεπει να προσθετει αριθμους και να βγαζει αποτελεσμα οτι ναναι στην τυχη, 532 + 184 = 11830, αυτος ομως προσθετει τυχαιους αριθμους αλλα δεν κανει λαθος στην προσθεση, οπως καταλαβαινεις αυτοαναιρειται,
kronus, αμφιβαλλω αν εχεις ιδεα τι ειναι σοφισμα, χωρις εχθρικη διαθεση,


κάθε έθνος θέτει μια θρησκεία σαν επίσημή του....
αυτό όμως δεν σημαίνει πως κάποιος έλληνας που έχει ασπαστεί το βουδισμό δεν είναι έλληνας......
ή ότι αν είχε ασπαστεί τον ινδουισμό θα ήταν ινδός...
έλληνας ήταν και παραμένει.....
ζει στη χώρα του...
μέσα στην ίδια κοινωνία με πριν....
απλά τώρα θεωρεί πως είναι άλλη η ανώτερη ύπαρξη πίσω από όλα.....
αυτό δεν τον κάνει Ινδό.....

ναι βρε παιδι μου, καποιος ελληνας, τι σημαινει αυτο ;; οτι εχει γονεις ελληνες, δηλ. προγονους ελληνες, μπορει να εχει γονεις ελληνες και να ειναι ινδος ;; αν μπορει τοτε πηγαινε ινδια χωρις διαβατηριο και πες τους οτι εισαι ινδος, αυτονοητα ειναι αυτα, εγω καποιος ελληνας ασπαζομαι τον βουδδισμο και παραμενω ελληνας επειδη προερχομαι απο ελληνες γονεις, κι ο ινδος ασπαζεται τον χριστιανισμο και μενει ινδος επειδη ο γονος ειναι ινδικος, αυτο λεει ο αβελτηροκοκκυξ ;; αυτο το λες εσυ κι εγω, αλλα δεν βλεπεις τι λεει αυτος ;; Αν είχατε γεννηθεί στην Ινδία θα ήσασταν Ινδουίστρια, στην ινδια λεει δηλ. αν ηταν ινδη, δεν λεει αν ειχατε γεννηθει στην ελλαδα και ειχατε ασπαστει τον ινδουισμο, και λεει αν είχατε γεννηθεί στην Ινδία θα ήσασταν Ινδουίστρια ενω συμφωνα με την λογικη του θα επρεπε να πη αν είχατε γεννηθεί στην Ινδία δεν θα ήσασταν Ινδουίστρια διοτι δεν δεχεται την νεαρη γυναικα που ειναι γεννημενη στην αμερικη οτι ειναι χριστιανη, δηλ. τα επιχειρηματα του δουλευουν εναντιον του αλλα δεν το καταλαβαινει διοτι νομιζει οτι ειναι σοφος, παρεπιμπτοντως ινδουιστης δεν γινεται καποιος αν δεν εχει προηγουμενως ινδικη εθνικοτητα, δηλ. μονο ινδος μπορει να ειναι ινδουιστης,

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1494 στις: 23/12/10, 18:42 »
Καλά μιλάμε ο θεός... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!! 8) :D

Απλα, δεν υπαρχει ( το σχολιο :P )!

Και μια μικρη σημειωση απο εμενα:

Τις ενοχικες τασεις στη θρησκεια τις δημιουργησαν οι εκαστοτε ιερωμενοι ( ναι ναι, αυτοι που εκδιωχθηκαν απο τον Χριστο κακην κακως ως "εμποροι" απο το Ναο του Σολωμοντα ) που σκεφτονται με τον ανθρωπινο απλο νου ποσα μπορουν να "αρμεξουν" απο τους φοβισμενους πιστους!

Ισα ισα που ενας καλος ιερωμενος πρεπει να φαινεται στην αμφισβητηση κι οχι στην επιβολη της "θειας τιμωριας" ( αληθεια, μονο οι θειτσες δινουν τιμωριες; κανας θειος ρε παιδια; ) απο το στομα του εκ μερους...του Θεου!


Κι αυτο φαινεται ξεκαθαρα στο γεγονος πως ο Κυριος μιλησε για αγαπη, αλλα οι μετεπειτα εκπροσωποι της ανθρωπινης πλευρας της θρησκειας μιλησαν για υποταγη ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 18:45 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1495 στις: 23/12/10, 20:14 »
προσωπικά πιστευω στην υπαρξη του Θεού και ακόμη πως ο Θεος είναι ενας ειτε μουσουλμανικός ειτε ινδικος ειτε χριστιανικος. Οι ανθρωποι συνηθίζουν να τον προσεγγίζουν διαφορετικά. Ο Θεός συμφωνα με τη χριστιανικη φιλοσοφια απαξιωνει την τιμωρία και επικροτει την απόδοση αγάπης στον συνάνθρωπο.
 
Δεν μπορω σε καμία περιπτωση να κατηγορήσω μια θρησκεια (ΠΡΟΣΟΧΗ! θρησκεια! όχι κληρο) της οποιας η εμπρακτη εφαρμογη βοηθά ανθρωπους και δινει ελπιδα (ο Θεος δεχεται και τον "αμαρτωλό" κοντα του αρκει να μετανοιωσει για την πράξη του).
 
Καταληγω στο οτι η φιλοσοφια του χριστιανισμου προωθει ενα μοντελο κοινωνιας βασισμενο στην αγαπη και οχι στην υποταγη.
 
Ειτε πιστευεις ειτε οχι στο Θεο, αν εισαι σωστος (οπως το εκλαμβανει ο καθενας) και αγαπας εμπρακτα τον πλησιον σου ανυψωνεσαι σαν ανθρωπος. 'Η εισαι χριστιανος χωρις να πιστευεις στην υπαρξη Του.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1496 στις: 23/12/10, 20:18 »
Kαι να συμπληρωσω πως η θρησκεια δεν κανει εναν ανθρωπο καλυτερο. Βασικη προϋποθεση ειναι να θελει και ο ιδιος να θελει να γινει καλυτερος.

Εξαλλου η κοινωνικη εκφραση της ηθικης ειναι εξισου σημαντικη με την ηθικη εκφραση της θρησκειας, γιατι ακομα και στη θρησκεια υπαρχουν οι ριζοσπαστες και οι συντηρητικοι. Μονο μεσω τριβης μιας θεωριας μπορει να επελθει ( κατ'εμε προφανως ) το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1497 στις: 23/12/10, 20:25 »
@freemind
πολυ σωστα. Ποσες φορες δεν εχουμε βιωσει φαινομενα λαμογιάς και τυπολατρειας απο "πιστους" και κληρικούς (χωρις να υπαινυσσομαι οτι αυτο ειναι ο κανονας...)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1498 στις: 23/12/10, 20:26 »
Τεινει να γινει ομως...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1499 στις: 23/12/10, 23:59 »
To θέμα είναι πως το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα, όπως και το καθολικό, όπως και το προτεσταντικό και τα υπόλοιπα όσα αναρίθμητα υπάρχουν, είναι σαφώς ορισμένα και διατυπωμένα κατ' απόλυτο τρόπο από τους ιερωμένους με τους οποίους λέτε ότι έρχεστε σε ρήξη. Κοινώς, αν κανείς δηλώνει ορθόδοξος, σημαίνει πως αποδέχεται ασυζητητί όλα όσα ορίζει η εκάστοτε εκκλησία ως αρχές της.


Σε κάθε άλλη περίπτωση, πιστεύει στο δικό του δόγμα, το οποίο μπορεί να είναι χριστιανικό, αλλά δεν είναι ορθόδοξο/καθολικό/προτεσταντικό κ.ο.κ, οπότε και είναι αιρετικός. Γιατί, καλώς η κακώς, δεν υπάρχει θρησκεία χωρίς συγκεκριμένο δόγμα.


Κοινώς, Freemind, δεν μπορεί κανείς να πιστεύει σε συγκεκριμένα σημεία της ορθοδοξίας, να παρακάμπτει όσα δεν άπτονται του χαρακτήρα και της ηθικής του και να δηλώνει ορθόδοξος. Χριστιανός ναι. Ορθόδοξος όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/10, 00:01 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)