Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667825 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #100 στις: 18/11/06, 21:06 »
Δεν το πηγα στο προσωπικο. Εξαλλου με ειχες χαρακτηρισει παλαιοτερα για τις αστυνομικες μου παρεες, ,οποτε δεν ειναι αναγκη να μου τα ξαναλες. :P Τα εμπεδωσα.
Παντως, το μενος σου κατα της αστυνομιας, γυριζει μπουμερανγκ σε ο,τι λες, γιατι οι περισσοτεροι πλεον εχουν την εικονα "αα..ο inthewoods καταγγελει παλι τους ασφαλιτες..ενταξει..τι να κανει το παιδι..ολοι ειχαμε εναν μπαμπουλα οταν ειμασταν μικροι".. :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #101 στις: 18/11/06, 21:22 »
Και απο ποτε εσυ, ενας "αναρχικος" και φιλελευθερος, θεωρεις αξιοπιστο τον Aplha?

δεν ειπε οτι θεωρει τον αλφα αξιοπιστο καναλι ρε συ. απλα ανεφερε ενα περιστατικο οπου τα μμε μιλησαν για πιθανες προβοκατορικες κινησεις της αστυνομιας. κι οταν καποιος ακουει για τραμπουκισμους κουκουλοφορων, κρανοφορων και λοιπων καλο ειναι να κρατα μια πισινη για το ποσο εκφραζουν το συνολο των ατομων του μπλοκ. δηλαδη ειναι λογικο να αρχισει η κοινη γνωμη να πιστευει απο σημερα οτι οι πασπιτες ειναι οι γνωστοι αγνωστοι?
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #102 στις: 18/11/06, 22:06 »
Πάντως εγώ ακόμα περιμένω από τον inthewoods να μας παραθέσει τις αποδείξεις και τα επιχειρήματα για όλα αυτά που έχει αραδιάσει σε αυτό το θέμα.

Δε λέω, μπορεί στην τελική να έχεις και δίκιο αλλά το δίκιο κάποιος το βρίσκει όταν μπορεί να αποδεικνύει αυτά που λέει. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι ακόλουθος του "πίστευε και μη ερεύνει"!  ::)

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #103 στις: 19/11/06, 21:03 »
Eγω σημερα ειδα στο Μεγκα ειδα ενα βιντεο που κατι ασφαλιτες δερναν εναν φοιτητη ο οποιος φωναζε ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ σε βοηθεια. Και οι μπατσοι διπλα θεατες...

Τουλαχιστον μετα ηταν ο Στραβελακης και ο αστυνομικος διευθυντης, και ο πρωτος του τα χωνε κανονικα. Ο διοικητης ελεγε αλλανταλλων... Η εικονα εδειχνε πεντακαθαρα οτι τον φοιτητη τον ειχαν γ***σει στο ξυλο, και η αστυνομια εβγαλε ανακοινωση οτι ταχα μουο φοιτητης ξεφευγοντας επεσε σε ενα μηχανακι και μια ζαρτερια...

Παντως το χαρηκα το χωσιμο του Στραβελακη... Αν και δεν βγηκε σε τιποτα γιατι ο μ***κας ο διοικητης μασουσε συνεχως τα λογια του... Μετα δεν ειδα τι εγινε, χτυπησε το τηλ...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #104 στις: 20/11/06, 01:04 »
Εγώ κρατώ το γεγονός ότι οι μπάτσοι (ένστολοι και ασφαλίτες) όταν μεταχειρίζονται με τέτοια κτηνωδία έναν εν δυνάμει κατηγορούμενο (το 95% είναι απλά προσαγωγές), στο κέντρο της πόλης, τέτοια μέρα, με θαμώνες, δημοσιογράφους και κάμερες παντού, αναλογίζομαι με πόση ασυλία έχουν εμποτιστεί και κυρίως πως συμπεριφέρονται off κάμερα...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #105 στις: 20/11/06, 03:02 »
Κάποιος πρέπει να δώσει στον "κάθε χαμένο κρίκο του ανθρώπου με τον πίθηκα που φοράει μπλε" να καταλάβει πως ο ρόλος του είναι η σύλληψη κι η καταστολή κι όχι η εκτόνωση απέναντι στον αθώο ή ένοχο που βρίσκεται με τα χέρια πίσω ακινητοποιημένος κι αδύναμος να αντιδράσει. Ουδείς δικαιούται να χειροδικεί απέναντι στον συλληφθέντα και να το παίζει ταυτόχρονα και δικαστική εξουσία.

Υποτίθεται πως έχουν περάσει και κάποια συγκεκριμένη εκπαίδευση ώστε να ελέγχουν τις καταστάσεις και να μην εκτρέπονται. Αν δεν αισθάνονται ικανοί να το κάνουν, ας πάνε σπίτια τους (για να μην πω στα τσακίδια), μήπως και πάψουν να λειτουργούν ως "Τιμωροί". Προφανώς υπάρχει ακόμα περίσσευμα κόμπλεξ κι αδρεναλίνης που χρειάζεται να καταλήξει κάπου. Αρκετοί μάλιστα ηδονίζονται στην ιδέα πως θα βγάλουν το γκλομπ, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι άλλοι που κατανοούν πως ακόμα κι ο πόλεμος έχει την ηθική του...δεν μπορείς να έχεις έναν άοπλο στο δάπεδο και να τον χτυπάς λυσσαλέα κι ο χειρότερος εγκληματίας να είναι. Είσαι απλώς κατάπτυστος κι ανθρωπάκι!

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #106 στις: 20/11/06, 07:11 »
Κάποιος πρέπει να δώσει στον "κάθε χαμένο κρίκο του ανθρώπου με τον πίθηκα που φοράει μπλε" να καταλάβει πως ο ρόλος του είναι η σύλληψη κι η καταστολή κι όχι η εκτόνωση απέναντι στον αθώο ή ένοχο που βρίσκεται με τα χέρια πίσω ακινητοποιημένος κι αδύναμος να αντιδράσει. Ουδείς δικαιούται να χειροδικεί απέναντι στον συλληφθέντα και να το παίζει ταυτόχρονα και δικαστική εξουσία.

Υποτίθεται πως έχουν περάσει και κάποια συγκεκριμένη εκπαίδευση ώστε να ελέγχουν τις καταστάσεις και να μην εκτρέπονται. Αν δεν αισθάνονται ικανοί να το κάνουν, ας πάνε σπίτια τους (για να μην πω στα τσακίδια), μήπως και πάψουν να λειτουργούν ως "Τιμωροί". Προφανώς υπάρχει ακόμα περίσσευμα κόμπλεξ κι αδρεναλίνης που χρειάζεται να καταλήξει κάπου. Αρκετοί μάλιστα ηδονίζονται στην ιδέα πως θα βγάλουν το γκλομπ, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι άλλοι που κατανοούν πως ακόμα κι ο πόλεμος έχει την ηθική του...δεν μπορείς να έχεις έναν άοπλο στο δάπεδο και να τον χτυπάς λυσσαλέα κι ο χειρότερος εγκληματίας να είναι. Είσαι απλώς κατάπτυστος κι ανθρωπάκι!

ισως λιγο περιεργο αλλα αυτος ο χαρακτηρισμος
ειναι πολυ κοντα στη δικια μου σκεψη για τα παιδια με τα μπλε!!
πραγματικα αν θελουν να το παιξουν δυναμη και γ@μ@τοι ας το κανουν καπου που χρειαζεται
και οχι στους κακομοιρους που πανε για πορεια με τα πανο τους(δεν μιλαω για αναρχικους/ταραξιες)
και στους μεγαλους εγκληματιες με τα παπακια που τολμισανε να πανε με 55 στο οριο ταχυτητας 50!
ελεος πια!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #107 στις: 20/11/06, 08:02 »
H στολή προσφέρει εξουσία και συνήθως η εξουσία πάει σ αυτούς που δεν είναι ικανοί να τη χειριστούν.
Αν όντως αληθεύει ότι έχουν εντολή να μην αγγίζουν αυτούς που πρέπει τότε εκτονώνονται εκεί που φτάνουν δλδ στους απλούς διαδηλωτές.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #108 στις: 20/11/06, 08:17 »
Αν όντως αληθεύει ότι έχουν εντολή να μην αγγίζουν αυτούς που πρέπει τότε εκτονώνονται εκεί που φτάνουν δλδ στους απλούς διαδηλωτές.
Ή απλώς η εντολή εκτείνεται στο να χτυπούν απλούς διαδηλωτές
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #109 στις: 20/11/06, 10:59 »
μεσα στους 3-4 (οσοι ηταν τελος παντων) αντρακλες που βαραγαν το παλικαρι ,1-2 δν φοραγαν κουκουλες?
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #110 στις: 20/11/06, 17:23 »
Οσο για τη σημαια,εκει επρεπε να κανουν ντου.Δεν νοειται στο ονομα του οποιουδηποτε ασυλου να ατιμαζουν τα συμβολα ενος εθνους το οποιο,για να μπορει αυτος ο αλητης να αναπνεει ελευθερα σημερα,δεινοπαθησε κ εχυσε χιλιαδες λιτρα αιμα...πλαστικη σφαιρα στο χερι.

οσα "lt αιματος" εχυσε το εθνος τα εχυσε οχι μονο για να αναπνεει ελευθερα αυτος ο αλητης αλλα για να εκφραζεται και ελευθερα. Και αν εσυ εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο συμβαν και πιστευεις οτι μια πλαστικη σφαιρα στο χερι θα αρμοζε πολυ σε καποιον που καιει μια σημαια τοτε λυπαμαι αλλα εσυ εισαι αυτος που αδικει τους αγωνες για την ελευθερια και οχι ο "αλητης".
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #111 στις: 20/11/06, 17:53 »
http://sykofantis-bastoyni.pblogs.gr/2006/11/bohtheia-sas-parakalw.html

απλα εξαιρετικο νομιζω ,σε φασεις ανατριχιαζεις.Ακουστε το και ιδιαιτερα αυτα που λεει ο καθηγητης του ΑΠΘ.Ο Πολυδωρας οπως παντα all the money

Ψωμι παιδεια ελευθερια,δωστε το επιδομα στην αστυνομια

Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #112 στις: 20/11/06, 18:00 »
Παραθετω 2 φωτογραφιες

Στην 1η ειναι το πως καταντησαν το παιδι οι  μπατσοι
Στην 2η ειναι ασφαλιτης με fullface.Οποιος καταλαβε καταλαβε

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #113 στις: 20/11/06, 20:44 »
twist 1N my Sobriety εννοείς πως αυτός ο "αλήτης" εκφράζεται καίγοντας και καταστρέφοντας?
Γιατί αν αυτό είναι ελευθερία έκφρασης έχω αρκετούς φόνους να κάνω......
Αν η βία και η τρομοκρατία είναι ελευθερία έκφρασης τότε καλύτερα ν ανεβούμε κάπου ψηλά και να φουντάρουμε...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #114 στις: 20/11/06, 20:50 »
οσα "lt αιματος" εχυσε το εθνος τα εχυσε οχι μονο για να αναπνεει ελευθερα αυτος ο αλητης αλλα για να εκφραζεται και ελευθερα. Και αν εσυ εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο συμβαν και πιστευεις οτι μια πλαστικη σφαιρα στο χερι θα αρμοζε πολυ σε καποιον που καιει μια σημαια τοτε λυπαμαι αλλα εσυ εισαι αυτος που αδικει τους αγωνες για την ελευθερια και οχι ο "αλητης".
Οπότε εγώ αξιοποιώντας αυτή την ελευθερία έκφρασής μπορώ να πάω οποιαδήποτε στιγμή με την παρέα μου και να του κάνω το σπίτι γυαλιά καρφιά...σωστά?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #115 στις: 20/11/06, 21:32 »
http://sykofantis-bastoyni.pblogs.gr/2006/11/bohtheia-sas-parakalw.html

απλα εξαιρετικο νομιζω ,σε φασεις ανατριχιαζεις.Ακουστε το και ιδιαιτερα αυτα που λεει ο καθηγητης του ΑΠΘ.Ο Πολυδωρας οπως παντα all the money

Ψωμι παιδεια ελευθερια,δωστε το επιδομα στην αστυνομια



Καλα με δουλευεις??????????Ανατριχιασα.Και μετα σου λενε οτι οι αστυνομικοι (εστω μερικοι) μονο την δουλεια τους κανουν.Να την χεσω τετοια δουλεια!Οπως ελεγε ενα συνθημα σε τοιχο "καλυτερα ανεργος, παρα μπατσος"!
Αυτα βλεπεις και μετα σου σηκωνεται η τριχα οταν βλεπεις μπατσους, και φυσικα αυτος ειναι ο λογος που πολλοι αριστεροι και ολοι οι αναρχικοι/αντιεξουσιαστες τα εχουν με τους μπατσους!Ναναι καλα που υπαρχουν και τετοια ατομα αλλιως τωρα θα ειχαμε καταστασεις που μονο σε ταινιες του hollywood βλεπεις!

Παραθετω 2 φωτογραφιες

Στην 1η ειναι το πως καταντησαν το παιδι οι  μπατσοι
Στην 2η ειναι ασφαλιτης με fullface.Οποιος καταλαβε καταλαβε

Τωρα αν ψαχνουμε ακομα ποιοι ειναι οι "αγνωστοι γνωστοι" υπαρχει προβλημα.
Ωραιος φιλε inthewoods, η σελιδα που εδωσες ειναι πολυ ενδιαφερουσα!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #116 στις: 20/11/06, 22:26 »
οσα "lt αιματος" εχυσε το εθνος τα εχυσε οχι μονο για να αναπνεει ελευθερα αυτος ο αλητης αλλα για να εκφραζεται και ελευθερα. Και αν εσυ εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο συμβαν και πιστευεις οτι μια πλαστικη σφαιρα στο χερι θα αρμοζε πολυ σε καποιον που καιει μια σημαια τοτε λυπαμαι αλλα εσυ εισαι αυτος που αδικει τους αγωνες για την ελευθερια και οχι ο "αλητης".


Πρωτα απ'ολα θα συμφωνησω με την FSL κ τον actr.

Αυτος ομως εκμεταλευεται την ελευθερια του(κ το ασυλο)ωστε να θιγει πιστευω κ αξιες χρονων.Αυτο για μενα δειχνει το λιγοτερο ελλειψη σεβασμου.Κατεστρεψε τη σημαια κ πιθανοτατα κ πολλα αλλα τα οποια για μενα υπαρχουν κ υφιστανται,συμβολιζουν κ μου θυμιζουν,χωρις κανενα λογο.Η σημαια σημαινει κ την ελευθερια του ελληνικου εθνους,αρα δεν τη σεβεται ουτε κ αυτη.Αρα δεν την αξιζει κ η σφαιρα στο χερι,το σημαδι που θα του μεινει,θα του το θυμιζει αυτο.Εγω τουλαχιστον σεβομαι το παρελθον κ την ιστορια μου...
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #117 στις: 20/11/06, 22:36 »
Eγω σημερα ειδα στο Μεγκα ειδα ενα βιντεο που κατι ασφαλιτες δερναν εναν φοιτητη ο οποιος φωναζε ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ σε βοηθεια. Και οι μπατσοι διπλα θεατες...

Σημερα εβλεπα τον Παυλοπουλο...

Ειχε αραδιασει τα παραθυρα του κ σε ενα ηταν ο διευθυντης της αστυνομιας(αν δεν κανω λαθος)

Ειχε ρωτησει ο Κουικ τον αντιπροσωπο της ελληνικης αστνομιας(ο οποιος παραδεχτηκε την παραπανω βια κ επιβεβαιωσε οτι οι υπαιτιοι θα αναγνωριστουν κ θα τιμωρηθουν-αμα θελετε πατε το ποστ μου στην κατηγορια "ανθρωπος κ διασκεδαση" σο θεμα με τα ανεκδοτα!!)γιατι οι μπατσοι που ηταν γυρω απο το σκηνικο με το παληκαρι που πλακωναν οι ασφαλιτες δεν καναν τιποτε για να μαζεψουν τους δικοις τους απο αυτην την αλογιστη βια.Αμεσως πεταχτηκε ο τροφαντος διευθυντης κ ειπε"ηταν σε συλληψη κ δεν εχουν το δικαιωμα να παρεμβουν για να μην παρακολλησουν το εργο της αστυνομιας"!!!!!ΕΛΕΟΣ ΡΕ!Οταν εχουν μπει οι χειροπεδες πιστευω οτι εχει γινει η συλληψη!!!

Κ κλεινω με στιχους του μεγαλου Σιδηροπουλου:

"Στο μπατσο βλεπεις περασε μοναχα η κοροιδια,να εχει την ψευδαισθηση πως ειναι εξουσια..."
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #118 στις: 20/11/06, 23:57 »
To κάψιμο μιας σημαίας δεν συνιστά βία πολύ περισσότερο τρομοκρατία. Είναι μια καθαρά συμβολική πράξη που στην πιο ακραία ερμηνεία της φτάνει μέχρι την προσβολή και την πρόκληση. Συνηθίζεται σε πολλές διαδηλώσεις σε όλο τον κόσμο να καίγονται σημαίες κρατών, σε ένδειξη διαμαρτυρίας.
Πολλοί από αυτούς που "σοκάρονται" στο θέαμα της καμένης ελληνικής σημαίας νιώθουν ευχαρίστηση και εκτόνωση στην καύση κάποιας άλλης (λόγου χάρη η αμερικάνικη που έχει και το παγκόσμιο ρεκόρ, με το ισαραήλ να ακολουθεί). Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι κάποια σημαία έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από κάποια άλλη. Ότι αισθήματα τρέφει κάποιος για την σημαία του οφείλει να τα αναγνωρίσει και στους άλλους για τις σημαίες τους.
Αν λοιπόν το κάψιμο μιας σημαίας θεωρηθεί βία και τρομοκρατία (λόγος ικανός για επιτεθεί στρατιωτικά ένα κράτος σε ένα άλλο) τότε όλη η ανθρωπότητα θα ήταν στο έλεος του κάθε προβοκάτορα.
Με μια ευρεία κλιμάκωση είναι σαν να εξισώνουμε την σημαία (με ότι αυτή πρεσβεύει) και το κάψιμό της, με την ασφάλεια και την τρομοκρατία που στο όνομα της δικαιολογείται αμείλικτη καταστολή, πλαστικές σφαίρες για ενθύμηση, γκουαντάναμο....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #119 στις: 21/11/06, 06:08 »
Όταν μίλησα για βία και τρομοκρατία αναφερόμουν γενικά στη συμπεριφορά αυτών των ατόμων.
Δεν πιστεύω ότι αυτός που έκαιγε τη σημαία απλά πήγε την έκαψε και μετά σπιτάκι του.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #120 στις: 21/11/06, 09:40 »
Αντιλαμβάνεσαι όμως Ιωάννα, πόσο επικίνδυνοι είναι αυτοί οι συνειρμοί. Κάψιμο σημαίας, άρα ρίψη μολότωφ. Μακρύ μαλλί, άρα αλήτης και ταραξίας γενικώς. Αντιεξουσιαστική ιδεολογία και διάθεση, άρα τρομοκρατία. Και δυστυχώς είναι μια αντίληψη που έχει επικρατήσει παγκοσμίως. Ισοπέδωση της διαφορετικότητας προκειμένου να αναδειχθούν δυό πόλοι. Το καλό και το κακό. Ή με εμάς ή με του άλλους.

« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/06, 09:55 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #121 στις: 21/11/06, 15:15 »
Αναφέρθηκα κάπου στην εμφάνιση?Και εκτός αυτού εσύ δλδ πιστεύεις ότι είναι λάθος οι συνειρμοί αυτοί?
Έχω υποστηρίξει πολλές φορές σε διάφορες συζητήσεις ότι δεν πρέπει να κρίνουμε κάποιον απ την εμφάνισή του αλλά συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος το 99% αυτών που στις πορείες διαδηλώσεις κλπ φορούν κράνος και κρατούν καδρόνια ή λοστούς κάνουν επεισόδια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #122 στις: 21/11/06, 17:40 »
twist 1N my Sobriety εννοείς πως αυτός ο "αλήτης" εκφράζεται καίγοντας και καταστρέφοντας?
Γιατί αν αυτό είναι ελευθερία έκφρασης έχω αρκετούς φόνους να κάνω......
Αν η βία και η τρομοκρατία είναι ελευθερία έκφρασης τότε καλύτερα ν ανεβούμε κάπου ψηλά και να φουντάρουμε...
Παράθεση
Οπότε εγώ αξιοποιώντας αυτή την ελευθερία έκφρασής μπορώ να πάω οποιαδήποτε στιγμή με την παρέα μου και να του κάνω το σπίτι γυαλιά καρφιά...σωστά?

Συγνώμη ρε παιδιά...Απο πότε το κάψιμο μιας σημαίας ισοδυναμεί με φόνο ή με τον να μπω σπιτι καποιου και να τα κανω γυαλια καρφιά; Απο πότε το κάψιμο μιας σημαίας είναι έκφραση βίας;;;; ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά...Ειμαστε εθνικιστές αλλά όχι κι ετσι!!!!

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #123 στις: 21/11/06, 18:40 »
Ειδα τον ξυλοδαρμο μου του φοιτητη και ενιωσα ντροπη τι να πω ΝΤΡΟΠΗ η αστυνομια να κοιταξει να πιασει κανενα κλεφτη και οχι να βαραει τυχαιους και περαστικους τουλαχιστον το παιδι αυτο δεν εφταιγε τιποτα ας βαραγαν αυτους που εκαναν τα επεισοδια ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!! >:(
Metallica

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #124 στις: 21/11/06, 19:24 »
Fairy δυστυχώς έχεις μια τάση να βγάζεις διάφορα συμπεράσματα από αυτά που διαβάζεις χωρίς να κοιτάς την ουσία.
Έγραψα πουθενά ότι το κάψιμο σημαίας ισοδυναμεί με φόνο?Το παράδειγμα σε πείραξε?
Βάλε όπου φόνος ό,τι παράδειγμα θες και σου αρέσει εσένα.
Να σου δώσω εγώ ένα να μου πεις αν ταιριάζει να τα παρομοιάσω?
Είναι οι καταστροφές τρόπος έκφρασης?Μήπως τα κατεστραμμένα μαγαζιά?Τα καμμένα αυτοκίνητα?
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δε μπορούμε να βαφτίζουμε ακραίες και επιεικώς άσχημες πράξεις ως ελευθερία έκφρασης. Γιατί αν αυτοί οι άνθρωποι διεκδικούν το δικαίωμά τους στην έκφραση τότε να το κάνουν χωρίς κράνη και χωρίς να κρύβονται.

Εσύ αν θες μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου εθνικίστρια εγώ πάλι όχι οπότε θα το εκτιμούσα αν κρατούσες τους χαρακτηρισμούς για τον εαυτό σου.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...