Αποστολέας Θέμα: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc  (Αναγνώστηκε 4606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« στις: 31/10/19, 09:37 »
Γεια σας παιδια...η ερωτηση μου ειναι η εξης:οταν θελετε να παιξετε πανω σε backing track ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα...να παιζει το backing track απο αλλη πηγη πχ pc η home cinema η στερεο κ η κιθαρα απο τον ενισχυτη η να συνδεθει και η κιθαρα στο pc και να ακουγονται και τα 2 απο εκει?κ ρωταω γιατι αυτο θελω να κανω κυριως κ με βαση αυτο θα αποφασισω τι εξοπλισμο να παρω...καποιον καλυτερο ενισχυτη η ηχεια μονιτορ και καρτα ηχου...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #1 στις: 31/10/19, 10:57 »
Αμα εχεις την κιθαρα στον ενισχυτη μπορεις να κανεις ολες τις ρυθμισεις gain,eq κτλ απο εξει ανετα και ωραια.Αν την στιλεις στο pc θα πρεπει να τα κανεις ολα αυτα μεσω προγραματος οποτε διαλεξε τι σε βολευει εσενα.
Εγω πχ η θα στειλω μπακινγκ και μπασο στο pc και θα ακουω με ακουστικα η θα τα στειλω ολα σε 2 χορια ενισχυτες και θα ακουω δυνατα.αναλογα τα κεφια δηλαδης
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #2 στις: 31/10/19, 11:16 »
Στον ενισχυτη δεν θα ακουστει καλα το backingtrack λογω ειδους μεγαφωνου και ελλειψη στερεοφωνιας.
Οποτε πρεπει να παιξει σε αξιοπρεπη monitor pc ή σε στερεοφωνικο κλπ.
Απο εκει και μετα, αν θες να ακους την κιθαρα σου in the mix που λενε, θα πρεπει να βγει και αυτη απο τα monitor.
Γιαυτο υπαρχουν τροποι, οπως πεταλιερα σε εξ. καρτα ηχου, ή η κιθαρα κατευθειαν σε εξ καρτα και χρηση καποιου softtware (πχ guitar rig κλπ) ή ενισχυτης που συνδεεται στην καρτα ηχου.
Στη τελευταια περιπτωση εχεις και ενισχυτη ακους και απο τα monitor την κιθαρα μαζι με το backingtrack.

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #3 στις: 31/10/19, 11:17 »
Καταλαβαινω τι λες...απλα πιο απλα για να παιζω δυνατα χωρις ακουατικα..ποτε εχω καλυτερο αποτελεσμα να βαλω το backing track στο home cinema πχ και να παιζω κιθαρα απ τον ενισχυτη η να παιζουν και τα δυο απ το pc μεσω guitar rig?

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #4 στις: 31/10/19, 11:19 »
Με προλαβε ο φιλος....ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #5 στις: 31/10/19, 11:27 »
Απο το Home cinema μην περιμενιες να ακουσεις κιθαρα της προκοπης.
Μια home επιλογη ενισχυτη ειναι o ενισχυτης boss katana combo 50.
Καρτα ηχου αναλογα το μπατζετ, απο 50-120Ε εισαι μια χαρα, πχ Behringer U-Phoria UMC202HD εως Steinberg UR22 mkΙΙ
Ενα ζευγαρι monitor χαμηλου μπατζετ ειναι τα Behringer Studio 50USB

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #6 στις: 31/10/19, 11:30 »
Οχι δεν ειπα κιθαρα απο το home cinema..ειπα κιθαρα απο ενισχυτη και track απο home cinema η καποιο στερεοφωνικο

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #7 στις: 31/10/19, 11:33 »
ΟΚ ετσι γινεται.
Και θα βαλεις τον ενισχυτη αναμεσα στα ηχεια για να ακουγεται καπως καλυτερα η "μιξη".

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #8 στις: 31/10/19, 11:46 »
Οκ ευχαριστω!κ κτ τελευταιο τωρα που σας βρηκα!εγω εχω εναν marshall mg15fx απο τον οποιο ειμαι πραγματικα απογοητευμενος στην παραμορφωση ειδικα.εσεις προφανως πιο εμπειροι.τι θα κανατε στη θεση μου με ενα μπατζετ 250 ευρω..θα πξγαινατε για καποιον αλλον ενισχυτη η για καρτα ηχου και μονιτορ υστερα κ απ οσα ειπαμε?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Backing track με ενισχυτη η μεσω pc
« Απάντηση #9 στις: 31/10/19, 12:42 »
τι θα κανατε στη θεση μου με ενα μπατζετ 250 ευρω..θα πξγαινατε για καποιον αλλον ενισχυτη η για καρτα ηχου και μονιτορ υστερα κ απ οσα ειπαμε?
Και οι δυο επλογες μπορουν να εχουν και καλα και ασχημα αποτελεσματα.
Βασικα ειναι θεμα χρηστη.
Αν θα ξερει να φτιαξει ηχο και να ... παιξει καταλληλα με αυτον τον ηχο.

Προσωπικα δεν μπορω να παιξω με software. Οτι και να εχω δοκιμασει δεν μου καθεται.
Αντιθετα με πεταλιερες εχω γραψει τη μιση δισκογραφια.
Την αλλη μιση με λαμπατο ενισχυτη.
Κανεις δεν μπορει να καταλαβει ευκολα ποια ειναι με τον ενισχυτη και ποια ειναι με την πεταλιερα. ;)
Την περασμενη εβδομαδα με πηρε στο τηλεφωνο εμπειρος ηχοληπτης και παραγωγος στη δισκογραφια, να με ρωτησει με ποιον σουπερ ενισχυτη εγραψα τα tracks που ηχογραφησα σπιτι και του εστειλα με το wetransfer (συνηθης πλεον τακτικη). Εμεινε οταν ακουσε οτι τα εγραψα με την πεταλιερα. Μου ειπε οτι εκοβε το κεφαλι του οτι ηταν jcm800.

Γενικοτερα, ενας αρχαριος δεν μπορει να φτιαξει ευκολα ηχο σε πεταλιερες και προσομοιωσεις και συνηθως τα preset ειναι ... χαλια.
Κι αυτο γιατι δεν εχει καποιο πρότυπο ηχου στο μυαλο του που προσπαθει να προσομοιωσει, ουτε ξερει τι κανει η καθε παραμετρος που ρυθμιζει,
κι ετσι καταληγει να γυριζει τα κουμπακια στην τυχη.
Σε ενισχυτη ειναι καπως πιο ευκολα τα πραγματα, αφου δεν εχει και πολλα κουμπακια να δοκιμασει


Για τον boss που προτεινα πιο πανω, πολλοι παραπονουνται οτι ενω εχει τελειο clean, δεν τους αρεσουν τα distortion.
Ομως το λαθος ειναι δικο τους που δεν κοβουν treble για να μη "ξυνει" ο ηχος. Treble που ειναι ωραιο οταν ειναι μπολικο στα clean
Παραυτα ο ενισχυτης αυτος μπορει να γινει και πολυπλοκος, αφου εκτος απο απλος ενισχυτης, εχει και απειρα effects της boss (delay, tremolo, chorus κλπ).
Εχει μεν αμεση ρυθμιση για μερικα effects στο panel του, αλλα αν συνδεθει usb με το pc, γινεται ενα κανονικο πολυεφφε κιθαρας με απειρα effects και παραμετρους που προσφερονται για αυτον που ξερει να τα σκαλιξει.

Ειχα φτιαξει ενα βιντεακι οταν επεσε για πρωτη φορα στα χερια μου και τον σκαλισα για λιγο.
Στο βιντεο δεν ασχοληθηκα σε βαθος με τα εφφε του. Μονο με το στησιμο του τονου και λιγο με τα εφφε που μπορουσα να πειραξω μονο απο το πανελ του.
Θα δεις οτι οταν παω στα dist, κοβω treble για να στρωσει ο ηχος.
Λαβε και υποψην σου οτι τον δοκιμαζω με μονοπηνιους μαγνητες.
https://www.youtube.com/watch?v=bGJcWEvSFnQ

ΥΓ μπορουν να σωθουν οι ρυθμισεις σε 2 preset που επεκτεινονται σε 4 preset αν γινει το update κατεβαζωντας τους drivers και το interface του ενισχυτη απο το σαιτ της Boss (η οποια διαδικασια ειναι ανεξηγητα πολυπλοκη. Βεβαια δινει οδηγιες, αλλα αν παει κανεις να ακολουθησει μια συνηθισμενη διαδικασια εγκαστασης drivers του στυλ κουμπωνω το usb, παταω ενα κουμπι και γινεται η εγκατασταση, ειναι γελασμενος)
Αν μπει και footswitch, αυτα αλλαζουν και με το ποδι για λαιβ απαιτησεις.
Στο Interface αντιθετα, σωνονται απειρα preset. Απο τα οποια βεβαια μεταφερονται οποια θελουμε στις 4 "μνημες" του ενισχυτη, αναλογα τις απαιτησεις.
Και υπαρχει και "τραπεζα" απο preset χρηστών, που ισως βρεθει αναμεσα στις χιλιαδες Preset, κανα δυο που μας ταιριαζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/10/19, 14:18 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 17:06
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
6 Απαντήσεις
3313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 18:29
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/10, 01:32
από Wise_One
2 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/10, 19:19
από sahpas
4 Απαντήσεις
3734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/14, 14:54
από iliasAEK
3 Απαντήσεις
7764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/16, 17:10
από Guitar Fan
9 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/17, 13:45
από panixgr
1 Απαντήσεις
12571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/18, 14:56
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/18, 14:43
από tolisguitar12
0 Απαντήσεις
2655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 19:21
από tolisguitar12