Αποστολέας Θέμα: Αριστεροχειρία και Κιθάρα  (Αναγνώστηκε 22916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boffy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« στις: 11/07/16, 21:12 »
Χελλόου! Είμαι ολοκαίνουρια στο όμορφο forum σας και χαίρομαι πολύ. Έχω ήδη αρχίσει να το εξερευνώ  :P  Είμαι αριστερόχειρας και θέλω να ξεκινήσω κιθάρα. Διάβασα αντίστοιχο θέμα σας παλαιότερα, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ίσως και κουτό. What if...αλλάζαμε τις χορδές και τις βάζαμε ανάποδα; Προκύπτει και άλλο θέμα μετά; Θα χαρώ πολύ να πάρω τις πρώτες μου απαντήσεις από εσάς που γνωρίζετε! Όμορφο βράδυ σε όλους  ;)




Boffy.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 11/07/16, 22:01 »
καλως ήρθες.
γίνεται αυτό (αν γίνεται λέει ... δες Hendrix) που λες αλλά χρειάζονται και κάποιες επιπλέον αλλαγές (nut, καβαλάρης , σετάρισμα κτλ) για να'ναι εντάξει η κιθάρα.
στην ηλεκτρική όμως είναι λιγο αλλιώτικα τα πράγματα γιατί αλλάζει η θέση των ρυθμιστικών , τρέμολο κτλ . θα πρέπει να μάθεις με αυτά ανάποδα
παρ'όλα αυτά είναι πιθανό να έχεις περιορισμένη πρόσβαση (σε σχέση με την αντίστοιχη αριστερόχειρη κιθάρα) στα ψηλά τάστα διότι το κόψιμο στο σώμα θα'ναι απο τη μεριά που θα σου'ναι άχρηστο.
αν έχεις ήδη κάποια δεξιόχειρη κιθάρα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για αρχή. αν είναι να αγοράσεις τότε ψάξε για αριστερόχειρη , υπάρχει πλέον μεγάλη ποικιλία .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 11/07/16, 22:31 »
Χελλόου! Είμαι ολοκαίνουρια στο όμορφο forum σας και χαίρομαι πολύ. Έχω ήδη αρχίσει να το εξερευνώ  :P  Είμαι αριστερόχειρας και θέλω να ξεκινήσω κιθάρα. Διάβασα αντίστοιχο θέμα σας παλαιότερα, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ίσως και κουτό. What if...αλλάζαμε τις χορδές και τις βάζαμε ανάποδα; Προκύπτει και άλλο θέμα μετά; Θα χαρώ πολύ να πάρω τις πρώτες μου απαντήσεις από εσάς που γνωρίζετε! Όμορφο βράδυ σε όλους  ;)

Βρες ένα κατάστημα που έχει την ίδια κιθάρα και αριστερή και δεξιά. Ότι κιθάρα και να είναι στο στυλ που θες.
Πιάσε και τις δύο.
Θα καταλάβεις ποια σε βολεύει :-)

ΥΓ Μπορείς να κάνεις ότι συνδυασμό θες. Δε σε περιορίζει κανείς, εδώ άλλοι παίζουν χωρίς χέρια...
Απλά σκέψου πόσο "compatible" θα είσαι προσπαθώντας να διαβάσεις κάτι πχ...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 11/07/16, 23:18 »
Χελλόου! Είμαι ολοκαίνουρια στο όμορφο forum σας και χαίρομαι πολύ. Έχω ήδη αρχίσει να το εξερευνώ  :P  Είμαι αριστερόχειρας και θέλω να ξεκινήσω κιθάρα. Διάβασα αντίστοιχο θέμα σας παλαιότερα, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ίσως και κουτό. What if...αλλάζαμε τις χορδές και τις βάζαμε ανάποδα; Προκύπτει και άλλο θέμα μετά; Θα χαρώ πολύ να πάρω τις πρώτες μου απαντήσεις από εσάς που γνωρίζετε! Όμορφο βράδυ σε όλους  ;)




Boffy.
Καλησπέρα και καλωσήρθες,

Αν αναφέρεσαι σε ακουστική, τα πράγματα είναι πιο εύκολα, καθώς η μετατροπή μιας δεξιοχειρης σε αριστερόχειρη είναι παραπάνω από δυνατή.

Όπως σου έγραψε και ο modfori, αν αναφέρεσαι σε ηλεκτρική, εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα, αφού η έλλειψη συμμετρίας δεν θα σου επιτρέπει να φτάνεις τα ψηλά τάστα, τα ηλεκτρονικά θα είναι σε τέρμα άβολη θέση κτλ.

Η αλήθεια είναι ότι η βιομηχανία δεν κάνει και πάρα πολύ καλή δουλειά στην δημιουργία αριστερόχειρων ηλεκτρικών, πάντα σκεπτόμενοι την μαζική παραγωγή και όχι ειδικές παραγγελίες από τα διάφορα custom shops. Αν μας πεις προς τα που θες να κατευθυνθείς ηχητικά, μπορούμε να προτείνουμε και κάποιες επιλογές.


Καλό ξεκίνημα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 12/07/16, 01:37 »
Κοιτα εδω τον γιο-μι-μαν που το λυωνει στην κυριολεξια..ουτε χορδες αλλαξε αναποδα ουτε τιποτα και δεν μπορεις να τον μαζεψεις..
Μαθε και εσυ ετσι και κουφανε κοσμο..

https://www.youtube.com/watch?v=WK2nhbblsf8
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 12/07/16, 21:07 »
θα πω την γνώμη μου με κάθε επιφύλαξη.
Δεδομένου ότι τώρα θα πρωτοπιάσεις κιθάρα, ίσως θα μπορούσες να ξεκινήσεις ως δεξιόχειρας.
Τι εννοώ.
Ετσι και αλλιώς όταν πρωτοπιάνει κάποιος κιθάρα, είναι τέτοια η δυσκολία, που αν παίξω εγώ που είμαι δεξιόχειρας ανάποδα (ως αριστερόχειρας δηλαδή) θα ακουστώ βιρτουόζος μπροστά σε αυτόν που ξεκινάει. Ισως αξίζει να μάθεις λοιπόν ως δεξιόχειρας. ή τουλάχιστον να δοκιμάσεις για ένα διαστημα. Μιλάμε για όργανο που χρησιμοποιείς και τα δυο χέρια εξίσου.
Εχω παράδειγμα τον γιό μου στα τύμπανα. Δεν είναι βέβαια το ίδιο, αλλα δεν παύει να είναι παράδειγμα.
Οταν ξεκίνησε να παίζει, ξεκίνησε με δάσκαλο πολύ καλό μου φίλο. Τον ήξερε ήδη από μωρό, όπως και ήξερε ότι είναι αριστερόχειρας.
Το στήναμε στην αρχή τα τύμπανα και για αριστερά και για δεξιά. Κάποια στιγμή είπαμε να τα αφήσουμε μόνιμα στη θέση που παίζουν οι περισσότεροι. Τα τύμπανα που θα βρίσκει λέγαμε συνήθως έτσι θα τα βρίσκει στημένα, αστον και βλέπουμε.
Κάποια χρόνια μετά, δεν μπορεί να παίξει ως αριστερόχειρας, έχει μάθει αλλιώς.
Δες, δοκίμασε, μιλα με δάσκαλο, άστο να πάρει και τον χρόνο του όποιον τρόπο δοκιμάζεις. Είτε την κιθάρα ανάποδα είτε κανονικά. Θα έρθει μόνο του.
Δεν είναι το χέρι που γράφεις, παίζουν και τα δυο σου χέρια ρόλο που πρέπει να μάθει το καθένα από την αρχή.

ΕDIT: Επειδή διαβάζοντας δεύτερη φορά ακούγεται περίεργο, θέλω να ξεκαθαρίσω. Δεν σε προτρέπω να γίνεις δεξιόχειρας. Τώρα ξεκινάς ένα όργανο που θέλει και τα δυο χέρια. Ούτε το αριστερό σου ούτε το δεξί σου είναι σε θέση να ανταποκριθεί. Θα πρέπει να μάθουν και τα δύο από το μηδέν.

Αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/16, 21:14 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 05/09/16, 15:57 »
Αγαπητοί φίλοι Γειά σας.

Με αφορμή την έναρξη μαθημάτων πιάνου της 8χρονης κόρης μου, αποφάσησα κι εγώ (στα 45 πλέον) να ξεκινήσω ηλεκτρική κιθάρα. Στην καθημερινότητα μου είμαι σε γενικές γραμμές αριστερόχειρας, αλλά είναι και κάποιες δουλειές που τις κάνω με το δεξί. Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι σίγουρος για το τι είδους κιθάρα θα με βολέψει, κανονική ή αριστερόχειρα. Δεν έχω ξαναπιάσει κιθάρα στα χέρια μου και δεν είμαι σίγουρος για το τι πρέιπει να πάρω. Πως μπορώ να καταλάβω τι θα με βολέψει καλύτερα?

Έχω ήδη αποφασίσει να πάρω μια epiphone sg g400 pro ( http://www.nakas.gr/default.aspx?id=19&cId=1133&pId=159777 ) μιας και μου αρέσει παρα πολύ το στυλ κιθάρας. Απ ότι έχω καταλάβει, με το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει, μπορεί να παίξει πολλά ήδη μουσικής και δε θα με προβληματίσει, αφού θέλω να παίξω ac/dc, zeppelin, G. Moore και γενικά rock και σκληρό rock, ως και λίγο  metal

Πιστεύετε ότι είναι κιθάρα που θα με κρατήσει ικανοποιημένο και αργότερα ή να πάρω κάτι άλλο?
Επίσης με τι ενισχητή να τη συνδυάσω? δε θέλω κάτι εντελώς εισαγωγικό, αλλα κάτι που να είναι λίγο πιο καλό .
Σε πρωτη φάση θα θελα να προσομειώσω τον ήχο των παραπάνω group και ότι άλλο μου αρέσει απ την ροκ σκηνη.

Εννοείται ότι θα ξεκινησω μέσα στη βδομάδα μαθήματα σε ωδείο, γιατί δεν νομίζω να την παλέψω μόνος μου, μιας και έχω μαυρα μεσάνυχτα από μουσική.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Γιώργος
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 05/09/16, 18:52 »
Για την κιθάρα δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά αν έχεις να διαλέξεις μεταξύ διαφόρων, πάρε αυτή που θα σου αρέσει και θα χαίρεσαι να την κρατάς :-)

Για ενισχυτή, νομίζω ότι ιδανικά για κάποιον που ξεκινάει είναι ένας μικρός modelling. Ο ίδιος στο μέλλον θα εξακολουθήσει να σε καλύπτει σε εντάσεις δωματίου ή ακόμα και θα μπορείς να τον μεταφέρεις εύκολα κάπου αλλού.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 05/09/16, 21:02 »
Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι σίγουρος για το τι είδους κιθάρα θα με βολέψει, κανονική ή αριστερόχειρα. Δεν έχω ξαναπιάσει κιθάρα στα χέρια μου και δεν είμαι σίγουρος για το τι πρέιπει να πάρω. Πως μπορώ να καταλάβω τι θα με βολέψει καλύτερα?

καλωσόρισες

μπαίνεις στο πρωτο μαγαζί με μουσικά όργανα και δοκιμάζεις με μία αριστερόχειρη και μία δεξιόχειρη. θα καταλάβεις αμέσως τι σε βολεύει καλύτερα.

τώρα ξεκινάει ο αδερφός μου (38 χρονών) να παίζει μπάσο ο οποίος είναι αριστερόχειρας σχεδόν σε όλα. δοκίμασε με μία δικιά μου κιθάρα (δεξιόχειρη) και κατάλαβε ότι έτσι τον βολευει οπότε αγόρασε δεξιόχειρο μπάσο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 05/09/16, 21:30 »
μπαίνεις στο πρωτο μαγαζί με μουσικά όργανα και δοκιμάζεις...

Μπες σε πολλά. Αυτό από μόνο του έχει γούστο... και δοκίμασε και πολλές κιθάρες...
Η κάθε κιθάρα και ο κάθε ενισχυτής θα σε καλύψει μέχρι την/τον επόμενο. Είτε σε λίγους μήνες, είτε σε λίγα χρόνια θα θες κάτι άλλο. Κανόνας.
Οπότε πάρε αυτό που θα σε κάνει να γουστάρεις να ασχολείσαι και να παίζεις. Πολύ σημαντικό.
Είτε σε ωδείο είτε σε δάσκαλο, ψάξου σε ροκ κατευθύνσεις. Μην μπεις στην διαδικασία κλασικών σπουδών, είσαι αλλού ταγμένος...

Καλή αρχή

EDIT: Αν μπορείς και παράλληλα λίγο πιάνο με την κόρη σου, μόνο χαμένος δεν θα βγεις. Πίστεψέ με.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 06/09/16, 00:24 »
μπαίνεις στο πρωτο μαγαζί με μουσικά όργανα και δοκιμάζεις...

Μπες σε πολλά. Αυτό από μόνο του έχει γούστο... και δοκίμασε και πολλές κιθάρες...
Η κάθε κιθάρα και ο κάθε ενισχυτής θα σε καλύψει μέχρι την/τον επόμενο. Είτε σε λίγους μήνες, είτε σε λίγα χρόνια θα θες κάτι άλλο. Κανόνας.
Οπότε πάρε αυτό που θα σε κάνει να γουστάρεις να ασχολείσαι και να παίζεις. Πολύ σημαντικό.


δε μίλησα για το ποια κιθάρα θα διαλέξει αλλά για να κασταλάξει με ποιο τρόπο θα παίξει (ως δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας) . νομίζω με την 1η θα καταλάβει.

για να διαλέξει κιθάρα, ναι,συμφωνώ μαζί σου, όσο πιο πολλες τοσο καλύτερα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 06/09/16, 07:26 »
Εννοω για την διασκεδαση που σου δινει απο μονη της μια βολτα σε κιθαρομαγαζα. Συνηθως οταν προτεινουμε σε καποιον πηγαινε σε μαγαζι να δοκιμασεις, ακουγεται σαν αγγαρεια. Ενω για τους περισσοτερους απο εμας ειναι μερος της χαρας. Και στην περιπτωση που δεν εχεις κατασταλαγμενη αποψη, οσα περισσοτερα δεις τοσο καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 07/09/16, 03:14 »
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...έχω ήδη επιλέξει την κιθάρα που θέλω...epiphone sg g-400 pro....μιας και λάτρης των ac/dc....με τον ενισχητή το ψιλοψάχνω ακόμα, αν και κει είμαι σχεδόν έτοιμος...διάλεξα έναν FENDER Mustang Ι (V.2) στα 20 watt....ίσως ψαχτώ για κανέναν marshall...θα δω. Το μόνο που μένει είναι να κάνω αυριο το πρώτο μου μάθημα και να πάω για κιθάρα κλπ μεθαύριο.... :)
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 07/09/16, 09:45 »
Μια χαρά επιλογές και οι δυο. Γενικώς οι SG κατ εμέ είναι οι πιο ευκολόπαικτες κιθάρες. Μπράτσο, σχήμα και αναλογίες βάρους είναι μια χαρά στα χερια μου (κάποιους βέβαια μπορεί να μην τους βολεύουν, αλλα έχουν φανατικό κοινό). Ο ενισχυτής επίσης μια χαρά, θα έχεις και πληθώρα ήχων να πειραματίζεσαι.
Υπομονή, επιμονή και καλά παιξίματα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 09/11/16, 00:31 »
Γεια χαρά στην παρέα και πάλι.

Τελικά την πήρα την SG και ton Mustang και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις επιλογές μου. Τα μαθήματα προχωρούν αργά και σταθερα. Έχω μάθει και 2-3 τραγουδάκια. Όλα κομπλέ δλδ.

Τελευταία έχω μπεί σε κάποιες σκέψεις περί της επόμενης κιθάρας. Αν και είμαι πολύ ικανοποιημένος απ την sg μου σκέφτομαι μήπως πάρω  και μια τύπου Les Paul ή και μια τύπου Strat. Αργότερα φυσικά.

Δεν σας κρύβω ότι για Strat δεν πολυψήνομαι. Δοκίμασα μια Affinity σήμερα και δε μου καθόταν καλά στο χέρι. Λεπτός λαιμός, άλλος ήχος...δεν ξέρω...κάτι μου έφταιγε. Δε μου κολλάει πάνω μου πάντως.

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν τελικά αξίζει να πάρω μια  Les Paul μήπως και η SG με τη Les Paul βγάζουν παρόμοιο ή και ίδιο ήχο.

Έχω σταμπάρει κάποιες κιθαρίτσες και θα θελα τη γνώμη σας, αλλά σαν αριστερόχειρας οι επιλογές είναι λίγες.

έχω διαβάσει στο φόρουμ για τη Vintage LV100AFD Paradise ότι είναι καλό όργανο κι απ ότι έχω καταλάβει δεν είναι μόνο για αρχάριους αλλά και για λίγο πιο προχωριμένους.( https://www.thomann.de/gr/vintage_lv100afd_paradise_lefthand.htm )

Επίσης μ αρέσει η Epiphone Les Paul Custom Pro EB LH. Πολύ ωραία κιθάρα για τα γούστα μου και φαίνεται και πολύ τίμια.( https://www.thomann.de/gr/epiphone_lpcustom_ebony_lh.htm)

Τέλος έχω δει μια φτηνή κόπια της PRS (που μ αρέσουν πολύ-αλλά λόγω αριστεροχερίας είναι απλησίαστες), την Harley Benton CST-24T LH Paradise Flame, η οποία μ έχει τρελάνει, αλλά νομίζω θα θέλει κάποια αναβάθμιση για να πει κανείς ότι είναι πολύ καλό όργανο για κάποιον αρχάριο ή και για λίγο προχωρημένο.( https://www.thomann.de/gr/harley_benton_cst_24t_lh_paradise_flame.htm

Δε θα σχολιάσω τις ESP γιατί δε με βλέπω να σκάω 900-1000 ευρώπουλα για κιθάρα, οπότε φάτε μάτια ψάρια.

Για  πείτε καμιά συμβουλή ρε αγόρια.

Εγώ λέω να πάρω τη harley benton πρώτα, έτσι για να χω και κάτι διαφορετικό και μετά μια LP για να χω απ όλα τα είδη...τι λέτε?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/16, 00:42 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 29/11/16, 08:23 »
κανείς? :o :o :o
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 29/11/16, 08:31 »
Αν εχεις λεφτα διαθεσιμα για αγορες, κιθαρες υπαρχουν. Το θεμα ειναι τι ακριβως θες εσυ. Εισαι σε εντελως entry level επιπεδο στην κιθαρα. Το ζητουμενο σου ειναι να καλυψεις τις καταναλωτικες σου αναγκες αυτη τη στιγμη? ή να μαθεις κιθαρα? Αν δεν σε καλυπτει ή σε δυσκολευει αυτη που εχεις ειναι αλλο πραγμα και αλλο πραγμα η συλλογη κιθαρων. Μηπως να δεις τις προτεραιοτητες σου αυτη τη στιγμη?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 29/11/16, 09:08 »
Συμφωνώ κατά βάσιν με αυτά που ανέφερε ο neeckos. Πάντως αν και όταν απόφασεις να κάνεις μια νέα αγορά, θα σού έλεγα να μην απορρίψεις τελείως τις stratocaster πριν δοκιμάσεις κάτι καλύτερο από την Affinity, όπως μια Squier Classic Vibe. Οι διαφορές είναι δεδομένες, π.χ. το μπράτσο μιας strat θα είναι σχεδόν σίγουρα (εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων) πιο λεπτό από μιας Les Paul, ο ήχος των μονών μαγνητών θα είναι διαφορετικός από τον ήχο των humbucker, κλπ. Αν αποφασίσεις ότι αυτές οι κιθάρες δεν είναι για σένα από πλευράς ήχου, αίσθησης ή οτιδήποτε άλλο, καλώς. Απλά μη βασίσεις την άποψή σου μόνο σε μια Squier Affinity.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: 29/11/16, 09:26 »
Συγνωμη..ποσο καιρο εχει που αγορασες την τελευταια κιθαρα;δεν θελω να κανω κουμαντο στο πορτοφολι σου η σε κανενος αλλου πορτοφολι,αλλα αν δεν σε απογοητετσε η κιθαρα που πηρες τοτε μην πσιρνεις αλλη.Θα σου υπενθιμισω οτι υπενθιμιζω και σε μενα..δεν μπορεις να παιζεις ταυτοχρωνα με 2 οργανα..λθωσε αυτην που εχεις και παρε αλλες 800.Απλα μην χανεις το νοημα ετσι ευκολα.Εγω για ενα διαστημα το εχασα αλλα συμορφοθηκα εν τελη.Τωρα αν θες να εχεις 2 κιθαρες για διαφορετικα κουρδισματα,οκ νο προμπ προχορα για αγορα διχως σκεψη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: 29/11/16, 15:23 »
Συγνωμη..ποσο καιρο εχει που αγορασες την τελευταια κιθαρα;δεν θελω να κανω κουμαντο στο πορτοφολι σου η σε κανενος αλλου πορτοφολι,αλλα αν δεν σε απογοητετσε η κιθαρα που πηρες τοτε μην πσιρνεις αλλη.Θα σου υπενθιμισω οτι υπενθιμιζω και σε μενα..δεν μπορεις να παιζεις ταυτοχρωνα με 2 οργανα..λθωσε αυτην που εχεις και παρε αλλες 800.Απλα μην χανεις το νοημα ετσι ευκολα.Εγω για ενα διαστημα το εχασα αλλα συμορφοθηκα εν τελη.Τωρα αν θες να εχεις 2 κιθαρες για διαφορετικα κουρδισματα,οκ νο προμπ προχορα για αγορα διχως σκεψη

Eντάξει, και δύο κιθάρες δεν είναι πλεονασμός. Μια ντουζίνα (ένα παράδειγμα λέμε, έτσι στην τύχη... ???) σίγουρα θα ήταν, αλλά δύο σε καμία περίπτωση. Όχι μόνο για διαφορετικά κουρδίσματα, αλλά απλά για έναν διαφορετικό ήχο, π.χ. μονού μαγνήτη, που η SG δεν τού προσφέρει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: 29/11/16, 15:46 »
Εγω προσωπικα σε πχ 5 μηνες δεν θα μπορουσα να εξερευνισω τι μπορει να μου προσφερει μια κιθαρα για να πω,οκ,θελω και μια αλλιωτικη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: 29/11/16, 19:43 »
OK, έχουμε διαφορετικές απόψεις. Εγώ δεν θα χρειαζόμουν 5 μήνες, ούτε 5 εβδομάδες, για να συνειδητοποιήσω π.χ. ότι μια SG δεν θα μού δώσει ποτέ τον καθαρό ήχο ενός μονοπήνιου μαγνήτη (όπως και το αντίστροφο, μια κιθάρα με μονούς μαγνήτες δεν θα μπορέσει να δώσει τη ένταση, τον τσαμπουκά και γενικά το χαρακτήρα ενός humbucker), ακόμα κι αν την εξερευνήσω μια ολόκληρη ζωή. Γι αυτό πιστεύω ότι 2-3 κιθάρες είναι ιδανικές για να σού προσφέρουν έναν ικανοποιητικό βαθμό ευελιξίας και για να μη βαριέσαι, αν φυσικά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Και golf θα μπορούσες να παίξεις με ένα μόνο μπαστούνι, αλλά δεν θα ήταν ό,τι καλύτερο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #22 στις: 29/11/16, 20:51 »
Το ξερω,αλλα πιστευω πως αν δεν κατσω να ξαχνω και να σκαλιζω δεν εχει γουστο.Και κακα τα ψεματα,γιαυτο εχει γουστο να παιζεις μουσικη.Γιατι δεν ειναι "να εκατσα ενα χρονο και τα εμαθα ολα" θα προσπαθουσα με τον μονοπηνιο να πλησιασω οσο περισοτερο μπορω τον χαμπακερ ετσι απο πισμα.Και εγω δενν εχω μονο ενα μπασο,αλλα εχω ενα 5χορδο με κανονικο κουρδισμα,ενα τετραχορδο που ειναι 5 ημιτονια κατω απο το 5χορδο και ενα αταστο.Εχω και ενα αταστο 6αρι που κανω πειραματα αν ποτε εχω περιεργια "how it works" αλλα προσπαθω να κρθπτογραφισω ολες τις δυνατοτιτες πριν πω "οκ παμε παρακατω"
Βεβαια δεν θελω να θιξω τον gven η κανεναν αλλο.Κουβεντα να γινετε και μακαρι να εχω 82 μπασα,να παιζω τα αντερα μου και ολοι εδω 1534 κιθαρες και να με εχουν για πρωινο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #23 στις: 30/11/16, 13:03 »
Παιδιά δυστυχώς για κάποιους ερασιτέχνες σαν τη μούρη μου μία νέα κιθάρα είναι ένας λόγος να συνεχίσεις να παίζεις συχνά ή (χειρότερα) να ξαναρχίσεις να παίζεις αν τα έχεις ψιλοπαρατήσει. Είναι ένας μάλλον ακριβός τρόπος χεχε. Ξέρω φίλους που έχουν δέκα κιθάρες, η πιο ακριβή 300 ευρά. Εγώ πάντως αλήθεια είναι ότι κάθε 7-8 μήνες με τρώει το χέρι μου, και με κάθε κιθάρα που έπαιρνα έπαιζα πολύ πιο συχνά, όχι μόνο με την καινούργια αλλά με όλες (με εξαίρεση μία επτάχορδη που είχα πάρει μεταχειρισμένη 120 ευρά και ακόμα δεν μπορώ να την αξιοποιήσω λόγω τεχνικής).


Και εγώ συμφωνώ όμως ότι δεν είναι να αγοράζει κανείς κιθάρες εύκολα, κατά κάποιο τρόπο είναι όντως σε ένα βαθμό τσάμπα λεφτά. Παράλληλα βέβαια μία στρατο, μία LP και μία ακουστική για τις διακοπές ρεύματος είναι βασικός εξοπλισμός :Ρ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #24 στις: 12/12/16, 01:06 »
Βασικά δεν είναι κάτι που θα το κάνω άμεσα. Αν ρωτάω,και ξέρω ότι σας τα πριζω και συγνώμη για αυτό για να προετοιμαζομαι. Για μένα μια ανανέωση,  όπως είπε ο φίλος mouz, είναι αναζωογωνιτικό και μου ανανεώνει το ενδιαφέρον. Όσον αφορά τις stratocaster, δεν είναι απ τις κιθάρες που με συγκινουν, οπτικά τουλάχιστον. Προτιμώ μια esp strato style παρα μια αυθεντική.  Απ οσα βεβαια εχω διαβασει και καταλάβει η classic vibe ειναι πολυ καλή για τα λεφτα της. Θα τη δοκιμασω καποια στιγμη και θα δω. Αα θελω καποια στιγμη να εγω μια μικρη συλλογη για να μπορω να παιζω οτι μ αρεσει με τη σωστη κιθαρα. Γιαυτο ρωταω τη γνωμη σας για τα παραπανω μοντέλα. Και παλι σορρυ πουβσας πριζω τα ουμπαλα....
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive
9 Απαντήσεις
4696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 01:26
από metalmike
16 Απαντήσεις
8919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
53 Απαντήσεις
23786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/16, 01:17
από tallos