Αποστολέας Θέμα: Τελικό σήμα μπάσου σε ενισχυτή μέσα από διάφορα πετάλι  (Αναγνώστηκε 27098 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Πολύ καλημέρες…
 
Θέλω τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα που έχει προκύψει… Το τελευταίο διάστημα έχω καταλήξει να παίζω με ένα Guild Starfire II (μοντέλο του 90).  Σε γενικές γραμμές του μοιάζει αρκετά το Gibson ES-335 (semi hollow body, passive electronics, short scale, διπλοί Humbucking μαγνήτες με Chrome Covers (Neck and Bridge), halfround χορδέςκλπ).  Από μόνο του παίζει υπέροχα… δλδ όταν μιλάμε για το καθαρό σήμα περασμένο κατευθείαν στον ενισχυτή έχει ένα υπέροχα ζεστό, σχεδόν γήινο ήχο (παίζω συνήθως με τον neck μαγνήτη).
Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε όταν τις προάλλες σε ένα φιλικό σπίτι έπαιζα με ένα Warwick $$ Corvette  (πρέπει να ήταν από κάποια επετειακή έκδοση καθώς είχε τους κτηνώδης MM-stylehumbuckerpickups οι οποίοι έτρεχαν και ως passive και ως active και είχαν και κάποιο μυστήριο boost ανάλογα με το πώς ρύθμιζες τους διακόπτες…anyways…).   Όπως έλεγα δοκίμαζα ένα κοινό πετάλι που έχουμε (το EHXmicroQTron) και με έκπληξη διαπίστωσα πως και στο active (αλλά και στο passivemode του μπάσου) μπορούσα να βγάλω ήχους και στα 3 mods του πεταλιού (highpass, bandpass και lowpass) ενώ αντίθετα στο δικό μου πετάλι μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το lowpassmode… Γυρνώντας λοιπόν στο χώρο που κάνω πρόβα δοκίμασα το πετάλι με μια γιαπωνέζικη Orville κιθάρα (και όλα τα modes δούλευαν μια χαρά – άρα το πετάλι δεν έχει κάποιο πρόβλημα), στην συνέχεια ένα Ric-4003 (με flat χορδές) το οποίο έπαιζε και αυτό ικανοποιητικά στο lowpass αλλά είχε και κανα δυο σημεία στο bandpass, αλλά όταν έβαλα το Guild τότε όπως περίμενα ήχο έβγαζε μόνο στο low….
Υποθέτω πως έχει να κάνει με τους μαγνήτες που φορά το Starfire (καθώς δεν νομίζω να είναι αρκετά hot).  Aν στο σημείο αυτό έχετε να προτείνετε μαγνήτες για semihollowbass με κάπως πιο δυνατό outputbyallmeansdo-.  Στην συνέχεια βέβαια υπέθεσα πως αλλαγή μαγνητών θα σημάνει και την αλλαγή του καθαρού ήχου που μου αρέσει… Είναι όμως γεγονός πως το συγκεκριμένο μπάσο, όταν περνά (με σειρά) από volumepedal, distortion, fuzz, envelopefilter (Q-tron), flanger, chorus, chorus, delay, ακούγεται κάπως πιο αδύναμο… Μήπως η αλλαγή χορδών σε roundwounds βοηθήσει;  Μήπως κάποιο boost στην αρχή της αλυσίδας;  Ίσως κάποιος compressor (που δεν τους συμπαθώ ιδιαίτερα (ναι το ξέρω κάνω λάθος αλλά αφορά προσωπικό κόλλημα όπως και η προτίμηση μου στα passive οργανα))…
Δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να βοηθούσε την κατάσταση… αναμένω λοιπόν τις προτάσεις σας…
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/14, 13:08 από ((Korgy)) »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Μήπως το πετάλι μπορεί να ρυθμιστεί κάπως διαφορετικά για να δουλέψει σωστά με τα άλλα 2 modes και το μπάσο σου; Κάποια ρύθμιση ευαισθησίας/threshold ή κάτι παρόμοιο. Το πώς δουλεύουν αυτού του τύπου τα πετάλια/εφε έχει πάρα πολύ να κάνει με το level του σήματος που μπαίνει και με το συχνοτικό περιεχόμενο του (αν δεν έχει πρίμα πώς να δουλέψει το high-pass. Ψαξ'το λίγο με τις ρυθμίσεις του.
Όσο για τις μακριές αλυσίδες, ένα καλό buffer (σε συνδυασμό με booster/compressor κλπ) κάνει θαύματα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
όχι, το micro Q tron δεν έχει εσωτερικά trimpots...

αρα η λύση είναι κάποιο signal booster / compressor ?
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
όχι, το micro Q tron δεν έχει εσωτερικά trimpots...

αρα η λύση είναι κάποιο signal booster / compressor ?


Το "drive" απ΄ό,τι είδα σε ένα τεστ ρυθμίζει την ευαισθησία. Δεν ακούει ούτε με χαμηλές τιμές, ούτε με μεσαίες ούτε με ψηλές;
Το έχεις δοκιμάσει μόνο του στην αλυσίδα; Παίζοντας με το volume του distortion πριν (και όσο το δυνατόν χαμηλό gain) δε γίνεται τίποτα; Μήπως του φταίει το fuzz που είναι πριν;

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
δεν έχει να κανει με το πετάλι... το μόνο σίγουρο... δεν θυμάμαι αν έχει μπεί ποτέ πριν απο τα fuzz/distortion αλλα σε γενικές γραμμές τα filters μου μπαίνουν μετά τις βρομιές αλλά πριν απο τα sound ambiance things...

Anyways, το πεταλι αναφερθηκε σαν κοινο σημείο αναφοράς και για κανένα άλλο λόγο...

Άρα μιλάμε για κάποιο booster πετάλι (δλδ extra db) και ίσως κάποιο καλό ΕQ ή για κάποιο buffer (το οποίο μου καθαρίζει/ενισχύει το σήμα?)


Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/05, 17:46
από Devil Driver
24 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
52 Απαντήσεις
16477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 12:31
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
4 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 13:48
από Jezus
16 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
3 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:32
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
6 Απαντήσεις
3229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:02
από foulis
5 Απαντήσεις
4008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 14:33
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/15, 17:01
από kotsos.a