Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης  (Αναγνώστηκε 9330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενισχυτης
« στις: 13/08/10, 14:32 »
Παιδια μηπως μπορείτε να μου προτεινετε εναν ενισχυτη χωρισ ενσωματωμενο πολυεφφε γιατι θα παρω και πεταλιερα

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #1 στις: 13/08/10, 15:22 »
Ποσα λεφτα διαθετεις και ποια πεταλιερα θα παρεις;

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #2 στις: 13/08/10, 15:43 »
την boss GT-8 μαλλον μαζι με τον αδερφο μου
λεφτα μεχρι 200 €

Αποσυνδεδεμένος semper.fi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #3 στις: 13/08/10, 16:34 »
εγω ειμαι ο αδερφος του ξερει κανενας?
κατα προτιμηση γυρω στα 15 με 25 watt
παρακαλω να μας πειτε συντομα για οπου να ναι θα παραγγειλει κιθαρα και να τα παρουμε μαζι Boss Gt 8 ψαχνω να βρω στις αγγελιες

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #4 στις: 13/08/10, 16:38 »
Τα 200 ευρω ειναι για την πεταλιερα ΚΑΙ τον ενισχυτη?
Θελετε να παρετε λαμπα ή τρανσιστορ?
Τι ειδος μουσικης θα παιζετε?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #5 στις: 13/08/10, 16:40 »
μονο ενισχυτη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #6 στις: 13/08/10, 16:56 »
Aν θέλεις κάτι φτηνό αλλά αξιοπρεπές, κοίτα τον Crate FW15R. Αν προτιμάς να φτάσεις στο όριο του προϋπολογισμού σου και να έχεις ένα καλύτερο μηχάνημα με περισσότερες δυνατότητες, τότε μια πολύ καλή επιλογή είναι ο Fender FM65R.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #7 στις: 13/08/10, 16:59 »
fender frontman????

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #8 στις: 13/08/10, 18:24 »
fender frontman????

Ναι. Ποιά είναι η απορία σου...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #9 στις: 13/08/10, 18:36 »
απλα ρωτησα για να ειμαι σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #10 στις: 13/08/10, 18:52 »
Θα προτεινα να ΜΗΝ παρεις την boss gt-8, για μενα το μονο καλο που εχει αυτη η πεταλιερα ειναι τα εφε της, τιποτε αλλο, ουτε τα distortion ουτε ο χειρισμος της. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα χιλιες φορες αυτη http://www.dv247.com/guitars/korg-ax3000g-toneworks-multi-effects-processor-pedal--31095 ή απο εδω http://www.guitarampkeyboard.com/en/67998. Τις ειχα και τις 2 και τις ειχα χρησιμοποιησει για αρκετο καιρο και πιστεψε με αν ηταν να διαλεξω ξανα παλι την korg θα διαλεγα.

Οσο για ενισχυτη προτεινω τον crate fw15r που ειπε και ο Απολλωνας, τον εχω κι εγω για το σπιτι και ειναι οτι πρεπει, το μεγαλο του + ειναι οτι εχει 12ρι μεγαφωνο και δε χανεις απο ογκο στον ηχο. Επισης αν θες κι αλλες επιλογες θα σου ελεγα αυτον http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm και απο λαμπατο αυτον http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm.

Αυτα :)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #11 στις: 13/08/10, 18:59 »


την boss θα την παρουμε σιγουρα
οσο για ενισχυτή
εχω στο νου μου η αυτον
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7066
ή αυτον
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=547

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #12 στις: 13/08/10, 19:05 »
Aπλα μη δωσεις κοντα 200 ευρω για Behringer, οταν σε αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ καλυτερους ενισχυτες...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #13 στις: 13/08/10, 19:11 »
Μακρια και απο τους 2 ενισχυτες που εχετε στο νου σας...αν και απ'οτι φαινεται εχετε αποφασισει και δεν υπολογιζετε τοσο πολυ τις γνωμες μας.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #14 στις: 13/08/10, 19:14 »
 γτ μακρια???

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #15 στις: 13/08/10, 19:22 »
Γιατι δεν προκειται βγαλεις ουτε καν αξιοπρεπη ηχο με αυτους τους ενισχυτες. Ειδικοτερα αν ειναι να δωσεις 200 ευρω γι'αυτους...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #16 στις: 13/08/10, 19:27 »
αν παρv τον 75 fender??

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #17 στις: 13/08/10, 19:32 »
Σιγουρα καλυτερα. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν θα εβαζα ποτε πεταλιερα σε fender ενισχυτη (τουλαχιστον στους περισσοτερους) εκτος αν χρησιμοποιουσα μονο τα εφε της. Δεν ξερω αλλα ενω εχουν καλα καθαρα ποτε μου δε μου αρεσαν σε συνδιασμο με πεταλιερα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #18 στις: 13/08/10, 20:06 »
Τον Behringer δεν θα τον σκεφτόμουν καθόλου. Έτσι κι αλλιώς εσύ είπες εξ αρχής ότι δεν θέλεις ενισχυτή με εφφέ. Ποιός ο λόγος να δώσεις παραπάνω χρήματα για κάτι που δεν χρειάζεσαι και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις εφόσον θα έχεις μια καλή πεταλιέρα;

Όσο για τον Fender, εγώ πιστεύω ότι με αυτόν δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν δεν θέλεις να πάρεις ενισχυτή μεγαλύτερης ισχύος όπως ο FM65R, τότε ο 25άρης ίσως να είναι αυτό που χρειάζεσαι. Τουλάχιστον αξιοπρεπείς ήχους σίγουρα θα μπορέσεις να βγάλεις. Τώρα αν αυτός ο συνδυασμός αρέσει σε εσένα ή σε κάποιον άλλο, είναι καθαρά θέμα αυτιών, προσωπικής προτίμησης και σύγκρισης με άλλους ενισχυτές, αλλά αυτό προϋποθέτει μια κάποια εμπειρία που εσύ ακόμα δεν έχεις. Αφού έχεις καταλήξει σε κιθάρα και πεταλιέρα, πάρε έναν ενισχυτή ώστε να αρχίσεις να αποκτάς ακούσματα. Έτσι κι αλλιώς αν συνεχίσεις να ασχολείσαι με την κιθάρα, σε κανένα χρόνο σίγουρα θα θέλεις κάτι καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #19 στις: 13/08/10, 20:12 »
Τουλαχιστον παρε την πεταλιερα και πηγαινε δοκιμασε την στον ενισχυτη που θες να παρεις και αν σε ικανοποιει αυτο που ακους τοτε εμας μας φτανει και μας περισσευει.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #20 στις: 13/08/10, 20:16 »
Τουλαχιστον παρε την πεταλιερα και πηγαινε δοκιμασε την στον ενισχυτη που θες να παρεις και αν σε ικανοποιει αυτο που ακους τοτε εμας μας φτανει και μας περισσευει.

Aκριβως...παντως, οι Marshall συνεργαζονται πολυ καλα με σχεδον ολα τα πεταλακια κ τις πεταλιερες...τσεκαρε τους, ειδικα απο τη στιγμη που θα παρεις τους ηχους σου απο αλλου...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #21 στις: 14/08/10, 00:17 »
αυτο που λες μπορει να γινει εχω βρει εναν MG50FX
το ξερω οτι λετε οτι ειναι προβληματικος αλλα τον εχω βρει σε μαγαζι στην πολι μου μαζι με την KORG AX3000G

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #22 στις: 14/08/10, 01:23 »
αυτο που λες μπορει να γινει εχω βρει εναν MG50FX
το ξερω οτι λετε οτι ειναι προβληματικος αλλα τον εχω βρει σε μαγαζι στην πολι μου μαζι με την KORG AX3000G

Δν ξερω για αλλες περιπτωσεις, αλλα ειχα δυο MG ενισχυτες κ ηταν σκυλια, δεν παθανε ποτε τιποτα...ενας φιλος εχει τωρα εναν και αυτος δν εχει αντιμετωπισει προβληματα...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις αυτο που σκοπευεις να παρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #23 στις: 14/08/10, 01:31 »
αυτο που λες μπορει να γινει εχω βρει εναν MG50FX
το ξερω οτι λετε οτι ειναι προβληματικος αλλα τον εχω βρει σε μαγαζι στην πολι μου μαζι με την KORG AX3000G

Χιλιες φορες ο MG παρα ο Behringer και αφου τον βρηκες μαζι με την Korg πηγαινε ακουσε τα μαζι, βαλε την Κοrg στον MG. Ή την Boss αφου την παρεις πρωτα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #24 στις: 14/08/10, 10:14 »
Παντως οφειλω να υπερασπιστω την τιμη της Boss ποροτι δεν την εχω σε ενα δυο πραγματα...!

Ποιοτητα κατασκευης του τυπου αμα τσατιστεις με κανενα του τη φερνεις στο κεφαλι πριν το live και πας και παιζεις μετα.
Εφε (εδω πληρωνουν ενα σκασμο λεφτα για ανεξαρτητα πεταλακια boss...τα κανει που τα κανει καλα η καημενη.

ΗΧΟΣ...

Εδω υπαρχει θεμα. Ενταξει ειπαμε οτι τα παντα ειναι θεμα προτεραιοτητων αλλα περα του οτι η Boss τα βελτιωνει σε καθε γενια συνολικα τα μοντελα της, εχει και καποια πλεονεκτηματα εναντι αλλων μοναδων...

Αν παιζεις σκληρο ηχο (μεταλ, heavy κτλ)...δεν ξερω με τη boss νομιζω βολευεσαι με την tonelab/korg οχι αν την εχεις σαν κυρια πηγη ηχου.

Και ομως κανει και αρκετα καλα crunch αλλα και καθαρα. Ναι ειναι δυσκολη στο σεταρισμα. Προτιμω τις δυνατοτης eq της Boss παρα την πετσοκομμενη ευκολια της tonelab.

Μη ξεχνατε οτι, πανω κατω η GT-10 ειναι πλεον ενα μεγαλο μερος του VG system σε floor μοναδα. Δεν μπορει, ολοι να εκθειαζουν το VG99, να βλεπεις επαγγελματιες live να μιμουνται σε εξευτελιστικο βαθμο τον ηχο του δισκου με roland VG99 (boss δηλαδη) και ξαφνικα ο ηχος της GT10 να μη φτουραει...Εδω υπαρχουν ατομα που πουλησαν ενισχυτες χιλλιαδων ευρω μετα την αγορα VG! Φυσικα ειναι η ευκολια/ποικιλλια στο live αλλα αν και ο ηχος δεν ειναι τουλαχιστο ικανοποιητικος/καλος...δε νομιζω οτι θα το εκαναν...

Ειναι η μοναδικη μοναδα με τον επαγγελματια στο στοχαστρο απο τις πεταλιερες χαμηλης κατηγοριας τιμης. Μπορει χωρις ανταπτορες να ενσωματωθει σε οποιοδηποτε κιθαριστικο συστημα.

Θα μου πεις ολες το κανουν.

Η Boss ομως περα απο 4 cable method εχει την ικανοτητα midi switching και x1 relay switching. Αυτο πολυ απλα σημαινει οτι...


Τη συνδεεις σε ενα φοβερο και τρομερο ενισχυτη που θα παρεις αργοτερα του οποιου τον ηχο πανω κατω θα χρησιμοποιεις.

Εισαι στο live,

Εχεις τον α καθαρο σου ηχο με chorus απο την Boss (στη loop).
Πατας ενα κουμπι (ενα. Το τονιζω. ΕΝΑ!) και αλλαζει το καναλι στον ενισχυτη, μπαινει overdrive απο μπροστα, το σημα ανεβαινει 6-7 db στη loop για να ακουγεσαι πανω απο τους αλλους και συνοδευεται απο post eq και delay...


Με ανεξαρτητα πεταλακια, επρεπε...

Να κλεισεις το chorus
Να αλλαξεις καναλι στον ενισχυτη.
Να πατησεις το overdrive
Να πατησεις το eq και το delay στη loop.

Να ξανακανεις την ιδια διαδικασια για να ξαναπας στο καθαρο η στο ρυθμικο σου ηχο.

Η boss τα κανει αυτοματα και με το relay αλλαζει καναλι και στον ενισχυτη. Αν ειναι midi ο ενισχυτης μπορει να αλλαξει και modes/settings στον ενισχυτη η ο,τι αλλο επιτρεπει.



Ολα αυτα δε γινονται με την tonelab, δυστυχως ουτε και με την digitech RP1000. Ουτε και με το x3. Τουλαχιστο σε εργοστασιακη μορφη. Αν αρχιζεις και μπλεκεις με custom κουτια Midi ----- relay μεταφραση κτλ θα κουβαλας και αλλα...


Προσθεστε στα παραπανω οτι οποιαδηποτε στιγμη μπορεις να βαλεις την GT-10 να αγνοησει το προενισχυτικο τμημα ενος ενισχυτη και να γινει η ιδια preamp στη loop (παλι με ενα πατημα) για ποικιλλια (π.χ. εχεις ενα fender ενισχυτη και βαζεις marshall προενισχυτικο model απο την Boss για ενα AC/DC medley λεμε τωρα)...

Ειναι η μονη μοναδα που μπορει να σταθει με αξιωσεις σε καλυτερο ενισχυτη που μπορει να αγορασουν τα παιδια μετα.


Προς το παρον στη θεση τους θα σκεφτομουν μεταχειρισμενη λυση, για μεγιστοποιηση του τι μπορεις να αγορασεις με 200 ευρω σε περιπτωση ιδιαιτερα που προκειται να κανουν προβα/live.

Χωρις πλακα δε θα κοιτουσα καν ενισχυτη κιθαρας αλλα κατι αχρωματιστο που θα αφηνε ολον τον ηχο της GT-8 να βγει.

Ενισχυτη πλητρων η κατι σε tech21 power engine για πιο κιθαριστικη αισθηση. Η ενα ενεργο monitor για να το παιρνεις και προβα η live.



Απο ενισχυτες εχω βρει καλυτερη τυχη σε τρανζιστορ με πεταλιερες οχι παντα, αλλα ειναι και το στυλ αυτων των ενισχυτων που βοηθαει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ενισχυτης

Ξεκίνησε από Und3ad Εφέ

7 Απαντήσεις
3410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 13:39
από Evangelos 123
3 Απαντήσεις
2813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 21:56
από moutoulos
13 Απαντήσεις
5480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 18:46
από Baroness
Ενισχυτής?

Ξεκίνησε από loo Μπάσο

0 Απαντήσεις
2041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:30
από loo
4 Απαντήσεις
2940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
2 Απαντήσεις
2169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 19:27
από scarface5323
9 Απαντήσεις
3072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 02:54
από jim.ni
6 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 18:26
από sporosvogas
9 Απαντήσεις
4360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
6 Απαντήσεις
3209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 16:14
από sotto