Αποστολέας Θέμα: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis  (Αναγνώστηκε 10091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Καλημέρα!

Λοιπον, αφου η τελευταια μου προσπαθεια να κανω post ενα Solo Flamenco guitar video αφησε τους περισσοτερους στο forum παγερα αδιαφορους... :'(     :'(    :'(

;)   ;)  ;)

... μια καινουρια προσπαθεια με κατι τελειως διαφορετικο!!!



To videoclip του title track απο το καινουριο μου instrumental CD " Suspension of Disbelief " σε σκηνοθεσια Bob Katsionis!

Comments για καθε σχετικο θέμα ευπροσδεκτα - public or private!!!!

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org


Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #1 στις: 21/03/07, 13:59 »
εντυπωσιακο και σου αξιζουν συγχαρητηρια για την τεχνικη σου..........Απο την αλλη ομως μουσικα το κομματι δεν μου φαινεται τιποτα παραπανω απο μια συρραφη ασκησεων αναπτυξης γρηγοραδας, ευλιγισιας και ανεσης στο σπαγγατ.  ???

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #2 στις: 21/03/07, 14:27 »
Δε νομιζω πως οι προσπαθειες σου αφηνουν κανεναν παγερα αδιαφορο....Απλως ισως εισαι υπερανω κριτικης για πολλους και γι αυτο δισταζουν να σε κρινουν.Για να μην παρεξηγηθω ,βγαζω αυτο το συμπερασμα απο τον εαυτο μου και μονο αφου εμεινα αφωνος και απο το προηγουμενο βιντεακι και δεν ειχα να σχολιασω κατι...Το Suspension.. πολυ καλο και με ωραιες εναλλαγες στο υφος!

Φιλικα,Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #3 στις: 21/03/07, 15:01 »
Eνδιαφέρον το instrumental, και κυρίως το μεσαίο χαλαρωτικό τμήμα. Keep on.

Υ.Γ. Πολύ δυνατή τεχνική.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #4 στις: 21/03/07, 17:23 »
θα συμφωνήσω με το fenderiarh....

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #5 στις: 21/03/07, 17:33 »
Μπραβο Ιωαννη!!!!

Να πω την αληθεια, τα πρωτα σολο του κομματιου μεχρι  το 1.27, με εκανα να νομιζω οτι θα ακουσω καποιο κομματι με ανελεητο shredding και ετσι με αφησαν λιγο αδιαφορο. Μετα απο εκει ομως αυτο που ακολουθησε με αφησε με το στομα ανοιχτο. Καταπληκτικη η δομηση του κομματιου σου, η εναλλαγη των φρασεων, της διαθεσης και του feeling. Πολυ ομορφο και δυνατο το κλεισιμο.  (Για την τεχνικη σου δεν σχολιαζω κατι, ειναι περιττο!)

Το cd σου εχει κυκλοφορησει ηδη; Αν οχι ποτε κυκλοφορει;
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #6 στις: 21/03/07, 22:56 »
Εξαιρετική δουλειά και πάνω απ' όλα ολοκληρωμένη.Συγχαρητήρια Γιάννη που αποδεικνύεις έμπρακτα ότι υπάρχει τόσο υψηλό επίπεδο και στην Ελλάδα (και με δουλειές σαν και αυτήν ανεβάζεις τον πήχυ ψηλότερα). Μπράβο και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #7 στις: 26/03/07, 01:38 »
Πρωτα απ'όλα, ευχαριστω όλους για τα καλά σας λόγια!  Πάμε τωρα σε προσωπικές απαντήσεις... (Part 1)

fenderiarhs: Απο τα πιο διασκεδαστικά σχόλια ("ανεση στο σπαγγατ") - ακομα γελάω με αυτο :D ... Ναι, ίσως το παρακανα λιγακι... please keep in mind οτι αυτο ειναι το video edit του κομματιου (4.40 απο σχεδον 8.00), που σημαινει οτι του λειπουν καποια μουσικά θέματα του CD version που "αραιωνουν" την κάποια "τεχνοκρατικη" ατμοσφαιρα. Εγω (φυσικα) και δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος, παντως διαφοροι φιλοι μου λενε οτι αφου το ακουσουν 3-4 φορες, τα μελωδικά στοιχεία τους "μενουν" και τους αρέσει... αν εχεις τον χρόνο, την όρεξη (και την υπομονή...) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα με ενδιεφερε αν θα έχεις την ίδια αποψη αφου το ακουσεις 3-4 φορες. Αnyway, το σχολιο "εγραψε" και θα γινει σλογκαν (έχω να το πώ σε πολυ κόσμο)!!!  :)

the bard: Χρηστο, thanks για τα καλα σου λόγια! Πιστεύω ότι ενα καλοπροαίρετο διακριτικό σχόλιο παντα εκτιμάται - θετικό ή αρνητικό (βλέπε fenderiarhs)

To be continued....

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org

« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/07, 01:49 από www.ioannis.org »

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #8 στις: 26/03/07, 03:14 »
Ακουσα και γω το κομματακι.Κατ'αρχας ωραιο κλιπακι.Μουσικα τωρα τι να πω.Μιλωντας απο αποψη τεχνικης σιγουρα  ειναι αρτιο το κομματι.Εμενα δεν μου αρεσει καθολου το guitar shredding και το ακαταπαυστο σολαρισμα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις κομματιων συγκεκριμενων,οποτε δεν θα σχολιασω τοσο το συγκεκριμενο κομματι...και συνηθως απαξιω για τους κιθαριστες αυτου του τυπου.Τωρα αμα καποιος μπορει ΚΑΙ να σολαρει γρηγορα(δλδ κοινως το ξερο σολαρισμα δεν αποτελει το μοναδικο πραγμα που κανει) αναμεσα σε ολες τις αλλες του ικανοτητες τοτε αλλαζει.Εχω δει και κατι αλλα βιντεακια σου κ συνειδητοποιησα οτι οι επιρροες σου ειναι πλουσιες οπως και το παιξιμο σου.Συνεπως θα πω γενικα οτι αν και το κομματι το συγκεκριμενο δεν με αγγιζει..ειναι ενα αποτελεσμα καλης τεχνικης,σκληρης και σωστης δουλειας κ προιον ενος ικανου κιθαριστα.Γιαννη σου ευχομαι καλη συνεχεια στην πορεια σου..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #9 στις: 26/03/07, 03:49 »
Καλησπερα,τα shredding σημεια του κομματιου δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα επειδη παραειναι τετριμμενα και χωρις ιδιαιτερη μουσικη αξια(κατα τη γνωμη μου παντα)τα licks που χρησιμοποιεις.Μου αρεσε πολυ ομως το funky σημειο και το καθαρο σολο που ακολουθησε σε jazz/fusion υφος!Η τεχνικη σου πολυ καλη οπως θα γνωριζεις αλλωστε!
Αφου δειχνεις οτι μπορεις να παιξεις πιο "μουσικα" και ενδιαφεροντα πραγματα γιατι τοση επιμονη με το demonstration τεχνικης;
Εντελως φιλικα
Δημητρης :)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #10 στις: 29/03/07, 15:13 »
  Μπραβο Ιωανη.Πολυ καλη τεχνικη και ανεση στον τροπο που παιζεις.Ωραιες ιδεες που σου μενουν στο ακουσμα!Εξυπνη η χαλαρωση καπου στη μεση του κομματιου.Συγχαρητηρια και στον σκηνοθετη του βιντεο.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #11 στις: 29/03/07, 18:12 »
Ως κλασικός, μου άρεσε το φλαμενγκο βιντεάκι, δεν θυμάμαι γιατί δεν είχα σχολιάσει τότε...

Το κομμάτι αυτό που παρουσιάζεις δεν έχει κάτι που να με προβλημάτισε ως προς τη τεχνική..(εκτός ίσως απο το γεγονός, οτι θα αργήσω να φτάσω κάτι τέτοιο.. ::) ::) )

Συνθετικά τώρα, είχες πολύ καλές στιγμές(το arpeggio που ενώνει σημεία) και άλλες, που με αφήνουν  "ουδέτερο"... Αυτό που με προβλημάτισε, είναι το οτι αρχικά ριφφ, δεν κολλάνε εύκολα μεταξύ τους (μην παρεξηγείς, το κάνω και γω... Όποτε κολλάω κάπου, παίρνω μια παλιά ιδέα και τη κολλάω...)

Παρόλα αυτά, να τονίσω οτι γουστάρω πολύ τη φάση όπου, διαφορετικά είδη μουσικής συνδέονται στο ίδιο κομμάτι, και σε αυτό το κομμάτι, η μετάβαση, μοιάζει να είναι το ότι πιο φυσιολογιικό.

Κάτι τελευταίο..Σε ποιό σημείο είχε περίεργα ανοίγματα στο χέρι???
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 18:53 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Carvin_Dc_127_c

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #12 στις: 01/04/07, 15:15 »
na afiso kai ego to sxoleio mou..!!! ekpliktiko to clip kurie ioanni,..an kai ego tha protimiso perissotero..to solo kommati para to jazz..apo oti eida kai pio pano!!!!  oso gia ton disko!!! exei mesa poli pio kala kommatia!!!p prepei na anaibasete kanena!!!   :)  :)  kai nomizo pos polloi tha alaksoun gnomi gia tin epeidiksei texnikis p anaferthike!!!!   kai sto kato kato an akougete orea...ti simasia exei ama to parakanei kapoios stin texniki ee?? ahahhahahaha  kali epitixia!!!! :)  :)   :) :)  :)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #13 στις: 02/04/07, 02:47 »
Συγνωμη για την (αρκετη) καθυστερηση στις απαντησεις μου, ημουν στην μουσικη έκθεση στην Φρανκφουρτη απο 27-31 Μαρτιου (λεπτομερειες για το τι καναμε εκει σε αλλο post/thread η στο myspace profile μου)
Let's get started!


buckethead_RULES!! - Thanks - χαιρομαι που σου αρεσε το funk/smooth jazz σημείο!!

Jose     - Thanks a lot !!!  :D Κοκκινησα απο τα καλα σου λογια  ::) Το CD εχει τιτλο "Suspension of Disbelief" κυκλοφορει απο 1η Απριλιου 2007 στην Αμερική και απο (περιπου) 10-15 Απριλίου Ευρώπη!

yancim - Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!!!

bassman    -  Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σου - και για την πολυ πληρη επεξηγηση των σχολίων σου, αληθεια το εκτιμώ!

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org

« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/07, 21:58 από www.ioannis.org »

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #14 στις: 02/04/07, 04:24 »
Εγώ φίλτατε Ιωάννη έχω να σου πω ότι παρά το γεγονός ότι μέχρι στιγμής με βοήθησες με καίριες παρεμβάσεις σου σε προβλήματα που είχα διατυπώσει μέσα στο site, πράγμα που εκτίμησα δεόντως, με αυτό το thread αποδεικνύεις κατάφορα το πόσο μεγάλο κ@λόπαιδο και τ$*γλ@νι είσαι:
 Ποιός έισαι δηλαδή εσύ, κύριε που μπαίνεις σ'ένα site κιθαριστών και κατά την πλειοψηφία ερασιτεχνών και ξεδιπλώνεις την άψογη τεχνική σου;
Αλλά και πάλι αυτό είναι το λιγότερο, γιατί θα μπορούσες να μου απαντήσεις ότι το κάνεις για να βλέπουμε και να μαθαίνουμε, ή για να παίρνουμε ερεθίσματα για μελετη, και δε θα είχες άδικο.
 Το θέμα όμως παέι παραπέρα, αφού τολμάς να παραθέτεις δικές σου συνθέσεις, οι οποίες πέρα από δύο πολύ δυνατά κομάτια αρτιότατου τεχνικά και εύηχου, πλην ολίγο ψυχρού αισθητικά shredding περιλαμβάνουν ένα πολύ ζεστό intermezzo σε κάπως λάτιν χρώματα και με τζαζ επηροές.
 Τι θέλεις να αποδείξεις, ρε φίλε;
Και πάω και παρακάτω: να πούμε για τη σκηνοθετική αντίληψη του βίντεο που κάταφερνε να τονίσει τις ρυθμικές και μελωδικές εναλλαγές; Ε; Να μιλήσουμε γι'αυτά;
Ιωάννη, εν κατακλείδι ΣΕ ΜΙΣΩ!

RESPECT,
  Salinas  ;)
 :) :) :) :) :) :) :) :) :)
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #15 στις: 13/04/07, 02:49 »
Αρχικά, sorry για την καθυστέρηση στις απαντησεις - το Πασχα παντα μας βγαζει λιγο εκτος  :) :) :)

JIMMY PAP: Thanks για το αναλυτικότατο σχόλιο! Τι να πώ, ρε παιδιά... λες να ειμαι "shredder" και να μην το ήξερα  ??? ???
Πάντως σας ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ οτι ΔΕΝ είναι ολα τα κομματια του CD ετσι....ΑΣΧΕΤΟ: Είδα βιντεο σου που παιζεις fusion  και ηταν super! Μπράβο, φίλε - άξιος!!!

Ikaros: Thanks για τα καλά σου λόγια!! Θα μεταφέρω τα συγχαρητήρια στον Bob the Director!  ;D ;D ;D

Μεταβαρόνος Isnogood : Thanks για τα σχόλια σου! Χαίρομαι που σου άρεσε το Φλαμενκο clip! Σε ποιο σημειο αναφερεσαι για τα stretch? Mπορεις να μου πεις το χρονο στο βίντεο (πχ 1.23'')?

Carvin_Dc_127_c: Thanks a lot για τα καλά σου λόγια, Κίμωνα!! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου - ποιό 'αλλο κομμάτι προτεινεις να ανεβάσω ???

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org



Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #16 στις: 13/04/07, 03:43 »
Ειπώθηκε, ότι κάνεις ανοίγματα, και δεν μπορώ να καταλάβω που...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #17 στις: 13/04/07, 17:35 »
Kαι μενα μου αρεσε ως instrumental   :) Keep it up

Μια αλλη ερωτηση και προς τα παιδια του φορουμ:

Τα σημεια οπου δεν υπηρχε shred (ας πουμε οπως η εισαγωγη) σαν τι δυσκολιας θα τα χαρακτηριζατε?  ???

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #18 στις: 13/04/07, 21:22 »
       Ioannis studied Flamenco guitar for several years with Juan Serrano. In addition, he has studied with Flamenco guitar legends Manolo Sanlucar, Juan Martin, Paco Serrano, Paco Pena, Jose Antonio Rodriguez and Manolo Franco.


--------------------------------------------------------------------------------
       Ioannis' teachers in Electric guitar are no less impressive: the list reads like a "Who is Who" of Contemporary electric guitar: He has taken lessons from Steve Vai (Whitesnake), Vinnie Moore(UFO), Marty Friedman (Megadeth) , John Petrucci(Dream Theater) ,Frank Gambale (Chick Corea), Paul Gilbert (Mr.Big), Richie Kotzen, Brett Garsed, Joey Tafolla, Scott Henderson, Mike Stern, Jean Marc Belkadi, Darren Householder, Tommy Tedesco, Ted Greene, Ron Eschete, Sid Jacobs & Joe Diorio.


--------------------------------------------------------------------------------

LIVE Performances


       Ioannis has also performed and/or recorded in various settings with band members of Whitesnake, Dio, Deep Purple, Ozzy Osbourne, Elton John, Santana, Celine Dion, Sara Vaughan, Tito Puente, Julio Iglesias, Tower of Power, Chick Corea Electric Band, Jeff Beck, Steve Vai Band, Badlands, Santana, Tribal Tech, Natalie Cole, Joe Cocker, Cher, Blood Sweat & Tears and more.


Μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... :o :o :o :o

Όσο για το Suspension, το shred δεν ξεπερνά τα όρια και βγάζει όλη την ενέργεια του κομματιού.
Αλλά τα πραγματικά αξιόλογα κομμάτια που είδα/άκουσα ήταν τα flamenco.

''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #19 στις: 19/04/07, 15:37 »
Καλησπέρα σε όλους
Τυγχάνει να έχω ακούσει όλο το CD το οποίο σας διαβεβαιώ ότι διέπει πολλά στυλ κιθαριστικής έκφρασης και δεν περιορίζεται σε αυτό που πολλα μέλη αναφέρονται ώς "shred". Ναι θα συμφωνούσα ότι ίσως το συγκεκριμένο κομμάτι να μην είναι το αγαπημένο μου του CD (μπορεί να είναι για κάποιον άλλον όμως....αυτό είναι θέμα γούστου..), πολλές φορές όμως η επιλογή ενός κομματιού για να γίνει videoclip δεν βασίζεται μόνο στο μουσικό είδος που αντιπροσωπεύει αλλά υπαγορέυεται και από άλλες παραμέτρους (ο νοών νοείτω..) .Αναφορικά με το τεχνικό κομμάτι υπάρχουν άλλα κομματια στο CD τα οποία τεχνικά είναι πολύ πιο challenging απο το "Suspension of Disbelief" το οποίο μην ξεχνάτε ότι έγινε και "edited" για να δοθεί ως videoclip οπότε φαντάζομαι κάποια τμήματα του παραλείφθηκαν. Τέλος πάντων ελπίζω να δούμε στο μέλλον και άλλα clips απο το CD ...

ΥΓ. Παρεπιπτόντως θα ήθελα να επισημάνω και την πολύ καλή δουλειά του Bob Katsionis

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #20 στις: 28/04/07, 04:57 »
Απαντησεις continued....  :)

Salinas: Απο τα πιο εξυπνα σχολια... ;D Στην αρχη αναρωτιομουν "μα...τι έκανα..???"

Enema:   Η εισαγωγη παιζεται με Hybrιd Picking (συνδυασμός πένα & δάκτυλα) στο δεξί χερι - οποτε το επιπεδο δυσκολιας εξαρταται απο το ποσο εχεις ασχοληθει με την συγκεκριμενη τεχνικη! Αν θες, μπορω να σου στειλω την ΤΑΒ για την εισαγωγη η να το κάνω ποστ εδω (δεν ξέρω αν επιτρεπεται όμως  ??? )

Joevaicci:  Ευχαριστώ παρά πολύ για τα καλά σου λόγια.

yancim:  Ευχαριστώ πολύ για τo support! Κατά την γνωμη σου, ποιο κομματι προτεινεις να κανω ποστ ως "χαρακτηριστικο" του CD?

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org




Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #21 στις: 30/04/07, 11:18 »
Κατά την ταπεινή μου γνώμη θά διάλεγα το "Resonance Factor 12"....

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #22 στις: 01/05/07, 22:00 »
Νομιζω στο ειπα κι αλλη φορα, αλλα οπως λενε η επαναληψη ειναι η μητηρ της μαθησεως.
Και το κομματι και το βιντεο και ο δισκος γενικοτερα ειναι καταπληκτικα.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #23 στις: 02/05/07, 00:42 »
Enema:   Η εισαγωγη παιζεται με Hybrιd Picking (συνδυασμός πένα & δάκτυλα) στο δεξί χερι - οποτε το επιπεδο δυσκολιας εξαρταται απο το ποσο εχεις ασχοληθει με την συγκεκριμενη τεχνικη! Αν θες, μπορω να σου στειλω την ΤΑΒ για την εισαγωγη η να το κάνω ποστ εδω (δεν ξέρω αν επιτρεπεται όμως  ??? )

Βεβαίως και επιτρέπεται, γιατί όχι άλλωστε?

Αν μπορούσες επίσης να γράψεις και 2-3 λόγια για τη συγκεκριμένη τεχνική θα ήταν καλύτερα να μαθαίνουμε και κάτι τις παραπάνω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Suspension of Disbelief (video edit) by Ioannis Anastassakis
« Απάντηση #24 στις: 02/05/07, 20:52 »
Βεβαίως και επιτρέπεται, γιατί όχι άλλωστε?
Αν μπορούσες επίσης να γράψεις και 2-3 λόγια για τη συγκεκριμένη τεχνική θα ήταν καλύτερα να μαθαίνουμε και κάτι τις παραπάνω.  ;)


Οπως ελεγε και η TV παλιότερα - ΠΕΣ'ΤΟ Κ ΕΓΙΝΕ!!!

Here's the link....  http://www.guitarsessions.com/may07/rockblues.asp

  Είναι το άρθρο του Μαίου από το κιθαριστικό περιοδικό Guitar Sessions στο οποίο γράφω.

Για όποιες απορίες, σχόλια κτλ.... εδώ είμαστε!  :)

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/08, 05:33 από www.ioannis.org »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 11:01
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
6791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 22:25
από Ioannis Anastassakis
15 Απαντήσεις
36738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 22:29
από Ioannis Anastassakis
14 Απαντήσεις
6665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/10, 18:31
από TheVrachnoprofiter
26 Απαντήσεις
12127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 16:40
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 21:37
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/14, 02:17
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
4613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/15, 15:49
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
3189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:09
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/14, 21:04
από Ioannis Anastassakis