Αποστολέας Θέμα: Βλάβη τελικού Mesa Boogie - Ερώτηση κυρίως προς τους ηλεκτρονικούς του forum  (Αναγνώστηκε 19216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Jesus:

Ακόμα και με την έξυπνη mod-α σου, η Engl 212 slanted καμπίνα του faser παραμένει να είναι Mono, όποτε το δεύτερο κανάλι του Mesa - Boogie 2: 50 παραμένει αχρησιμοποίητο και ανεκμετάλλευτο… Και αν ο faser χρησιμοποιεί Effects με στοιχεία εναλλαγής μεγαφώνων: pink-ponk delay, stereo chorus, rotaring speaker simulation (Lesle type)… Δεν θα τα έχει σε πλήρη εφαρμογή…
Μια οικονομική λύση είναι να αλλάξει ο faser το metal panel (έχει το jack) της  Engl E-212 slanted με το  metal panel (έχει τα jacks) της Engl E-212 VH Pro και φυσικά την συνδεσμολογία ώστε τα μεγάφωνα να μπορούν να δουλέψουν ανεξάρτητα σαν 2*60 watt - 2 * 8 Ohm Stereo…

Faser:

 Προσοχή: Στις κολλήσεις – ενώσεις των μεγαφώνων με τα  Jack(s) και πολλαπλός έλεγχος της αγωγιμότητας, καθώς απώλεια αυτής οδηγεί σε καταστροφή του Μετασχηματιστή Εξόδου…

Δεν θα ήμουν τόσο πολύ αρνητικός στην Mesa – Engineering και αντίστοιχα στους Mesa – Boogie amps και θα μπορούσα να τους δεχτώ σαν μια Πολλή-Πολλή Μετριότατη πρόταση σε ενισχυτές (γιατί αυτό είναι στην Αμερική…) αν δεν συνοδεύονταν από το Εκνευριστικά Υπερβολικό και Καλλιεργούμενο – Κατευθυνόμενο Hype και αυτές τις ανεκδιήγητες σε αντιστοιχία με την ποιότητα τους τιμές…

Όταν τους είχε ο Λογοθέτης (τότε στην Ιπποκράτους…) κανένας δεν τους ήξερε και δεν τους αγόραζε…
Μετά τους μάθανε όλοι…
Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Spartan thx για τις προτάσεις σου.. Αυτό που λες δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω μόνος μου και μάλλον θα απευθυνθώ σε κάποιο τεχνικό.. Η αλήθεια είναι ότι όλα μου τα rack units είναι δικάναλα οπότε θα ήθελα να είχα και τα 2 ενεργοποιημένα και να παίζω με την στερεοφωνική εικόνα.. Τόσο καιρό δεν το είχα κοιτάξει καθόλου γιατί θεωρούσα ότι χρειάζονταν 2 καμπίνες έτσι ώστε να εκμεταλλευτώ και τα 2 κανάλια των units μου.. Θα το δοκιμάσω αν και για να πω και την μαύρη αλήθεια, τον στερεοφωνικό ήχο (όπως τον έχω στο μυαλό μου) θα τον ήθελα με 2 καμπίνες απομακρυσμένες η μία με την άλλη.. Σαν να έχεις 2 ηχεία hi-fi και να ακούς τον ήχο να πηγαίνει από το αριστερό ηχείο στο δεξί..

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Faser:

Έτσι όπως το λες θα έπρεπε να ήταν το σωστό αλλά όπως θα έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοι: ΑΝΑΓΚΑ Δ΄ΟΥΔΕ ΘΕΟΙ ΜΑΧΟΝΤΑΙ  http://www.metron-ariston.gr/dikaio_anagkis.html

Spartan.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν τους είχε ο Λογοθέτης (τότε στην Ιπποκράτους…) κανένας δεν τους ήξερε και δεν τους αγόραζε…
Μετά τους μάθανε όλοι…
Αυτά τα ολίγα, Spartan.


Μην είσαι και τόσο σίγουρος...Εγω (και αρκετοί άλλοι φαντάζομαι) απο τότε τον έχω....

Σκέφτομαι μάλιστα μετά απο τόσα χρόνια να κατέβω κι εγω σε διαδήλωση με πλακάτ έξω απο το μαγαζί του γιατί μου πούλησε πριν 15 χρόνια "μέτριο" ενισχυτή!!... ::)

Τόσα χρόνια δεν το είχα πάρει χαμπάρι βέβαια...τώρα το έμαθα!... ::) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 23:23 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γηράσκεις αεί διδασκόμενος.
 http://manosbee.blogspot.com/2009/07/blog-post_9965.html


Εννοείται βέβαια πως δεν χρειάζεται να διδαχθώ τίποτα απο σένα!
Έχω τα δικά μου αυτιά και ακούω και πολύ καλά σε πληροφορώ..

Εξάλλου εσυ το είπες πρώτος..."Είμαστε μουσικοί...όχι επιπλάδες"...

"Εγω είμαι μουσικός λοιπόν...όχι ηλεκτρονικός!!"

Αν κάποιος ηλεκτρονικός φτιάξει έναν ενισχυτή που μου κάνει ηχητικά θα τον αγοράσω...
Δεν θα κάτσω να κοιτάξω ούτε hyped-ξεhyped, ούτε ποιός τον εισάγει, ούτε ποιός τον κακολογεί ή τον εξυμνεί στα φόρουμς!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/09, 09:56 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δεν θα ήμουν τόσο πολύ αρνητικός στην Mesa – Engineering και αντίστοιχα στους Mesa – Boogie amps και θα μπορούσα να τους δεχτώ σαν μια Πολλή-Πολλή Μετριότατη πρόταση σε ενισχυτές (γιατί αυτό είναι στην Αμερική…) αν δεν συνοδεύονταν από το Εκνευριστικά Υπερβολικό και Καλλιεργούμενο – Κατευθυνόμενο Hype και αυτές τις ανεκδιήγητες σε αντιστοιχία με την ποιότητα τους τιμές…

Όταν τους είχε ο Λογοθέτης (τότε στην Ιπποκράτους…) κανένας δεν τους ήξερε και δεν τους αγόραζε…
Μετά τους μάθανε όλοι…
Αυτά τα ολίγα, Spartan.


Χμμ...ενδιαφεροντα σχολια.

Δε συμφωνω ομως στο μετρια προταση αγορας. Στην αμερικη ειναι κοστολογικα mid level. Ηχητικα βρες μου ενα ενισχυτη που να κανει το boogie thing. Εναν!!!(εννοοω το original pre distortion eq, mark-fender on steroids thing...). Ζητημα να εχει η fender κανα παρομοιο μοντελλο...(ειχε τον the twin red knob αλλα κ αυτος ηταν απλα κοντα, δε στοχευε εκει...). Οσο για rectifiers, υπαρχουν παρα πολλες εταιρειες που κυνηγανε αυτον τον ηχο, και βγαζουν παραλλλαγες (απο diezel herbert, framus cobra, bugera!!!-peavey κτλ...) αλλα, ειναι και αυτο κατι που η mesa πρωτοξεκινησε και εγινε δικο της trademark. Τα αλλα ειναι παραλλαγες.
Και μπορει ο recto, να ξεκινησε ως shred ενισχυτης βασισμενος στον και αντιπαλος του SLO της soldano, αλλα τελικα εξελιχθηκε σε δικο του icon.

Τι θελω να πω με ολα αυτα? Η εταιρεια εχει ονομα με κεφαλαια γραμματα, δεν ζηταει ενα σκασμο χρηματα στην αμερικη με μια υγειη σε προσφορα, αγορα μεταχειρισμενων, ειναι μια κανονικη εταιρεια με τουλαχιστο ανω του μεσου ορου support, δικτυο και οργανωση. Και πουλαει απο μονη της γιατι ειναι μερος της ιστοριας της ηλεκτρικης κιθαρας. Και γιατι εχει εξελιχθει και βιομηχανικα με γραμμη παραγωγης και τα λοιπα.

To κυριοτερο? Αν σου αρεσει ο τροπος που παιζουν τα μηχανακια της, ειναι το νουμερο ενα. Ακομη και mark κλωνο να προσπαθησεις να φτιαξεις/αγορασεις(αν θυμαμαι εχει ενα μικρο κατασκευαστη στο μεξικο!) θα δεις οτι τελικα σε συμφερει να τον παρεις μεταχειρισμενο και να τελειωνει η δουλεια. Για rectos με τοση προσφορα, no problem.

Ειναι ολα αυτα που οι μικροι κατασκευαστες ενισχυτων δεν μπορουν να ειναι. Και δε θα γινουν ποτε αν δε βγαλουν κατι δικο τους εντελως καινουριο που θα γραψει ιστορια απο εδω και επειτα. Και μαλλον δε θα το κανουν οσο moddarουν σχεδια marshall κυριως που εχει πια καταντησει προβλεψιμο και κοστιζει (οταν διαβαζω για 900$ mods που απλα κανουν τον ενισχυτη οχι κατα αναγκη καλυτερο αλλα λιγο διαφορετικο και μετα περιμενουν να παρουν κ λεφτα στη μεταπωληση...τι να πω?).

Στη δε Ευρωπη κοστιζουν πολυ παρα πολυ. Αλλα ετσι ειναι τα πραγματα. Το evil bay ειναι εκει για οποιον θελει αλλα δεν εχει τοσα. Αλλωστε πρεπει να καιει η ψυχη σου και να ακους στον υπνο σου εναν ενισχυτη για να σκας πολλα λεφτα, η δουλεια παντα γινεται και με λιγοτερα!

Θυμηθειτε ομως οτι το αντιστροφο συμβαινει στην Αμερικη. Εκει οι laney, engl, marshall ειναι δυσαναλογα ακριβοι και οι boogie φτηνοι συγκριτικα. Ουτε και εκει φταιει κανεις...

Ξερεις τον jerry απο τα fja mods? λοιπον αυτος εχει "Clarity" και "choke" mods για οσους ενισχυτες τα παιρνουν, ακομη και για bugera αν θυμαμαι καλα!!! Κανει τους ενισχυτες να ακουγονται καλυτερα? Δεν ξερω αυτο ειναι θεμα γουστου. Για καποιους ναι.

Αυτο ομως που ειναι αναμενομενο, αυταποδεικτο και για μενα λαθος, ειναι οτι ισοπεδωνει την αρχικη προσωπικοτητα του ενισχυτη και μαλιστα με αντιτιμο οχι ακριβως, φτηνο!!! Ακομη χειροτερα: Κανει αρκετους ενισχυτες να ακουγονται παρομοιοι...Δε θελω να ακουγεται ενας modded recto παρομοια με εναν modded valveking!!! Αν ειναι δυνατον να πληρωσω για να γινει αυτο...Και αν πηρα τον valveking φτηνα τοτε ναι ισως ειναι αναβαθμιση. Αν αγορασα recto ή 5150 γιατι να πληρωσω brand/hype/reputation για να τον κανω κατι αλλο...? Παρολα αυτα, θεωρειται απο τους πολυ καλους modders.


Αυτο με γυρναει στην mesa η αντιστοιχα στη marshall η στη fender. Θελεις δε θελεις αυτες αντε και μερικες αλλες μαρκες ειναι ο ΗΧΟΣ της ηλεκτρικης κιθαρας. Και υπαρχουν ειτε μεταχειρισμενοι ειτε καινουριοι σε πολλες ποσοτητες και τιμες αναλογες. Κατα τη γνωμη μου ειναι προτασεις αγορας απο μονες τους χωρις αντιπαλο. Οποτε οχι μετριες. Αλλα χαρακτηριστικες. Τι παιδευομαστε? Αν θελεις marshall αγορασε marshall. Κτλ...Αν σε ελκει μια παραλλαγη (bogner? Framus BAd cat, o amp builder guru της γειτονιας σου, κατι αλλο?) παρε αυτο αλλα μη λες οτι ειναι καλυτερη προταση αγορας. Ακομη και ο metropoulos κατα βαση marshall φτιαχνει και πουλαει, δε λεει οτι ειναι κατι αλλο...

Και αν μου πεις οτι, οι πιο θρυλικοι ηχοι, ειναι κατα βαση Modded marshall plexi π.χ. αυτο ειναι γιατι ο ενισχυτης αυτος ειναι απλοικος σχεδον σα μαγια ετοιμη για ζυμωμα στα γουστα του καθενος. Ειναι ισως η φυση του ενισχυτη? Εσυ χρησιμοποιεις τον Plexi μονο του? Παντως ο Van halen ακομη λεει οτι τοτε απλα εσκασε τον πλεξι στο τερμα για τα γνωστα. Τιποτε αλλο. Και μετα μου εβγαλε τον preamp gain monster 5150. Και ακουγεται παλι ωραιος!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Και να σου πω και κατι αλλο? Απο τι κρινεις την ποιοτητα ενος ενισχυτη?

Απο τα κορυφαια (σε κοστος) υλικα? Απο το αν εχει 5 κιλα σιδερο ο ΟΤ? Απο το αν ζυγιζει , 40 κιλα το 1χ12 κομπο? Απο το αν φοραει κορυφαιους sprague η silver mica πυκνωτες? Aπο το αν ειναι φουλ κινα η φουλ Usa?

Εγω, δεν ειμαι ηλεκτρονικος. Και αυτα μου φαινονται ασχετα! Γιατι? Γιατι οπως ειπε, ενας ηθοποιος δε θελω να το μαθω να το φαω θελω το προφιτερολ!!! Λοιποω και εγω δε θελω ελεφαντοδοντο στα ποτενσιομετρα, θελω να κανουν τη δουλεια τους να μη χαλανε και να ακουγονται καλα. Ας ειναι και του 0,1 ευρω αξια. Αν καποιος ερθει και μου πει, μεγαλε ιδου ο νεος τουρμπο ενισχυτης, αλλα να σου πω κατι εφαγα ωρες εξελιξης δοκιμασα τα παντα, τα ακριβοτερα υλικα, αλλα τελικα μου αρεσει καλυτερο με το τσιπικο πυκνωτακι η οποιο τελος παντων...και οντως ετσι ειναι, τοτε θα το πληρωσω και θα το παρω οπως ειναι!!! Τα προφιτερολ, ε συγγνωμη οι ενισχυτες, δε δοκιμαζονται απο το spec sheet( που σαφως αντανακλαται ομως στην τιμη) αλλα απο το τελικο αποτελεσμα (που τελικα ομως κρινει την αγορα του προιοντος...).

By the way, καρμα στο εκει που σου ριξαν να το εχεις για μεταλλιο...Χιλια μπραβο αν αναστατωσες αγυριστα κεφαλια χα χα!!! Τσαμπα τους διαβαζουν πιτσιρικια και χαιρονται!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Off-on topic...Ηρθε απαντηση απο τη mesa? Παρα τις περιπετειες καλοπαικτα τα μηχανακια!!! Το triaxis εχει αυτο το ατιμο το lead 2 yellow που ειναι απο μονο του "προταση αγορας" και λογικα στο ρεκτο κυκλωμα εφοσον ειναι αρκετα καινουριο το δικο σου εχει κ το official phat κυκλωμα πλεον.
Μη ξεχνας οτι βασιζεται στο vintage καναλι του ρεκτο,κατα πολλους το καλυτερο, τα ρυθμιστικα ειναι fender tonestack αλλα post distortion δηλαδη καμια σχεση με τα αλλα presets, κοπανα τα αβερτα!!!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Πάντως,διαβαζοντας  μόνο τα γραφόμενα του faser,η Mesa είναι η τελευταία που ευθύνεται για την καμμένη ασφάλεια.
Λίγο η χαζομάρα του playback που έστειλε ενισχυτή με τις λάμπες πάνω (και ευτυχώς που δεν σπάσανε αλλά απλώς βγήκαν ελαφρά από τη θέση τους),λίγο η αγαρμποσύνη των υπαλλήλων της μεταφορικής,λίγο και το χεράκι σου αγαπητέ faser...ε δεν φτάνουν όλα αυτα;   :)
Πάντως την εγγύησή σου δεν τη χάνεις με αυτό που έκανες,είναι απολύτως φυσιολογικό.Μήπως έχεις επιστρέψει τίποτε στο e-shop και από τότε τα έχεις πάρει όλα από φόβο;  ;D
Καλόπαιχτο πάντως,είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα και αξιόπιστο.Και αυτό το λέω και σαν κιθαρίστας και σαν ηλεκτρονικός.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Off-on topic...Ηρθε απαντηση απο τη mesa? Παρα τις περιπετειες καλοπαικτα τα μηχανακια!!! Το triaxis εχει αυτο το ατιμο το lead 2 yellow που ειναι απο μονο του "προταση αγορας" και λογικα στο ρεκτο κυκλωμα εφοσον ειναι αρκετα καινουριο το δικο σου εχει κ το official phat κυκλωμα πλεον.
Μη ξεχνας οτι βασιζεται στο vintage καναλι του ρεκτο,κατα πολλους το καλυτερο, τα ρυθμιστικα ειναι fender tonestack αλλα post distortion δηλαδη καμια σχεση με τα αλλα presets, κοπανα τα αβερτα!!!
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου tech21man ;).. Όχι δεν ήρθε απάντηση από τη Mesa και μάλλον ούτε πρόκειται.. Φαίνεται ότι τους πείραξε κάπως το P.S. που έβαλα στο δεύτερο e-mail μου, το οποίο εν ολίγοις τους έλεγε ότι είναι ανεπίτρεπτο να αγοράζω 2 προϊόντα Mesa καινούργια, να παρουσιάζουν και τα 2 πρόβλημα και στο μεν πρώτο (Triaxis) να μου απαντάνε μετά από 1 μήνα "άλλαξε λάμπες και βλέπουμε" χωρίς να λένε ούτε το τυπικό "sorry for the inconvenience caused" και στο 2ο (2:50) να μην μου απαντάνε καθόλου.. Anyway, ελπίζω τέλος καλό όλα καλά..

Επειδή κάπου ίσως διαστρεβλώθηκε το topic θα μου επιτρέψετε να βάλω τα πράγματα κάπου στη σειρά τους (όπως τη βλέπω εγώ τουλάχιστον) για να μην συνεχίσουμε κιόλας τις εντάσεις.. Ποτέ δεν μίλησα για υπερτιμολογημένους ενισχυτές και χαμηλή ποιότητα κατασκευής και ήχου.. Για τη μεν τιμή, ομολογώ ότι στην Ευρώπη είναι ακριβοί, αλλά στο κάτω-κάτω ούτε γάλα είναι, ούτε ψωμί είναι, οπότε αν τον θεωρείς ακριβό, μην τον αγοράζεις.. Αν το κάναμε όλοι αυτό η τιμή του (λογικά) θα έπεφτε.. Απλά επειδή όποιος αγοράζει ένα Boogie "κάτι" ακούει σε αυτόν, δέχεται να πληρώσει ένα "καπέλο" σε σχέση με άλλους ενισχυτές.. Για την ποιότητα κατασκευής πάλι δεν μπορώ να μιλήσω γιατί προφανώς δεν μπορώ να κρίνω.. Οπότε μας μένει το customers' support.. Εκεί πιστεύω ότι δεν τα πάνε και πολύ καλά ενώ επίσης στο harmony central έχω διαβάσει ανάλογες περιπτώσεις όπου αργούσανε να απαντήσουν ή δεν απαντούσαν καθόλου.. Προσωπικά με χαλάει και το σκεπτικό με τις Mesa λυχνίες (που ανέπτυξα σε παραπάνω post) όπως και η δικαιολογία που χρησιμοποιεί ο Randall Smith για να εξηγήσει γιατί δεν βάζει βολικά bias controls στους ενισχυτές του, η οποία προσωπικά δεν με καλύπτει..

Για το κανάλι που αναφέρεις όντως it sounds like a charm αλλά και τα άλλα δεν πάνε πίσω :D.. Μέχρι στιγμής έχω λατρέψει το Rhy πράσινο, το Ld1 πράσινο και τα τρία Ld2.. Φυσικά και τα άλλα μου αρέσουνε αλλά ακόμα δεν τα έχω "πιλατέψει" ιδιαίτερα.. Ειδικά το Rhy πράσινο με έκανε μετά από πολλά χρόνια να ασχοληθώ εκτενώς με το καθαρό κανάλι ενώ το Rhy κίτρινο είναι αγνό και καθαρό, δηλαδή ότι πρέπει για να φορτώσεις τα αγαπημένα σου εφφέ χώρου-χρόνου χωρίς να έχεις σκοτούρες με το κανάλι αυτό καθ'αυτό.. Το Ld1 πράσινο είναι πραγματικά απίστευτο.. Ποτέ δεν έπαιζα με το volume της κιθάρας μου αλλά τώρα έχω αναθεωρήσει.. Καθαρίζει και βρωμίζει με το volume, σχεδόν σαν Plexi.. Τα 3 Ld2 κανάλια είναι πολύ επιθετικά αλλά δυστυχώς το Ld1 κόκκινο έχει πλέον αλλάξει και δεν βασίζεται στο vintage του Recto αλλά σε κανάλι του Lonestar (ανεπίσημα ο καινούργιος Triaxis αναφέρεται στα forums ώς Triaxis 3.0).. Ως εκ τούτου δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να ακούστει ο Triaxis σαν Recto όπως παλιότερα μοντέλα.. Ομολογώ ότι αυτό είναι ένα μειονέκτημα μιας και το Ld1 κόκκινο επί χρόνια είχε παραμείνει θρυλικό λόγω της ομοιότητας του με Recto..

Πάντως,διαβαζοντας  μόνο τα γραφόμενα του faser,η Mesa είναι η τελευταία που ευθύνεται για την καμμένη ασφάλεια.
Λίγο η χαζομάρα του playback που έστειλε ενισχυτή με τις λάμπες πάνω (και ευτυχώς που δεν σπάσανε αλλά απλώς βγήκαν ελαφρά από τη θέση τους),λίγο η αγαρμποσύνη των υπαλλήλων της μεταφορικής,λίγο και το χεράκι σου αγαπητέ faser...ε δεν φτάνουν όλα αυτα;   :)
Πάντως την εγγύησή σου δεν τη χάνεις με αυτό που έκανες,είναι απολύτως φυσιολογικό.Μήπως έχεις επιστρέψει τίποτε στο e-shop και από τότε τα έχεις πάρει όλα από φόβο;  ;D
Καλόπαιχτο πάντως,είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα και αξιόπιστο.Και αυτό το λέω και σαν κιθαρίστας και σαν ηλεκτρονικός.
Roybatty σε ευχαριστώ και εσένα για τις ευχές σου ;).. θα σου πω τί αντίκρυσα όταν άνοιξα το Triaxis και τον 2:50 από τα κουτιά τους και θα μου πεις τι πιστεύεις.. Ο μεν Triaxis στις λυχνίες πίσω είχε τα γνωστά κόκκινα προστατευτικά διχτάκια και στο power cord είχε μια κόκκινη ταμπελίτσα (με το σήμα της Boogie) που ανέφερε ότι την πρώτη φορά θα πρέπει να αφαιρεθούν αυτά τα meshes.. Στον 2:50 στο πίσω μέρος (στο σημείο που υπάρχουν οι λυχνίες) είχε ένα σκληρό χαρτονένιο κάλυμμα το οποίο έβγαινε με τη βοήθεια ενός κατσαβιδιού (δεν είχε βίδες αλλά κάτι δοντάκια που έπρεπε να σπρωχθούν) και οι λυχνίες είχαν επίσης τα προστατευτικά διχτάκια.. Προσωπικά το θεωρώ απίθανο η Mesa να έκανε ship τους ενισχυτές χωρίς τις λυχνίες και το playback να καθόταν να τις ξανατοποθετούσε βάζοντας και όλα αυτά τα προστατευτικά που ανέφερα (άσε που και η κόκκινη ταμπελίτσα Boogie αποκλείεται να μπήκε από το playback).. Για την αγαρμποσύνη των μεταφορέων θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να εφαρμόζεται καλύτερο packaging αν όντως υφίσταται τέτοιο πρόβλημα, ενώ για τα αδέξια μου χέρια έχεις απόλυτο δίκιο.. Γενικά πάντως πιστεύω ότι η Mesa ακόμα και να μην έφταιγε καθόλου, θα έπρεπε τουλάχιστον να ενδιαφερθεί λίγο παραπάνω και να φροντίσει λίγο περισσότερο το όνομα της στα μάτια ενός καταναλωτή..

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Groovemood001:

Βλέπω ότι εκτός από τα ηλεκτρονικά δεν τα πας καλά ούτε και με τα Αρχαία Ελληνικά…

Αλλά όπως είπε και ο Jesus: «Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι , ότι αυτών εστίν η βασιλεία των ουρανών» (Ματθ. 5, 3) (συμπλήρωση Spartan: Και των Ελλήνων μουσικών…)

(Μην κοιτάς τσάμπα τις πίσω σελίδες, αυτός που το είπε, δεν post - ρει στο kithara.gr… Απλή συνωνυμία…)

Στο προκείμενο τώρα…
(Α! Συγγνώμη ξέχασα… Προ-κείμενο: αυτό που βρίσκεται μπροστά, που συζητιέται π.χ. το προκείμενο ζήτημα…)

Κανένας μας δεν θα σου «πει» που να διαθέσεις τα χρήματα σου και τι μουσικό εξοπλισμό να αγοράσεις για να καλύψεις τις ανάγκες σου…

Αυτές οι «νοοτροπίες» ανήκουν άλλου…

Και εσύ ξέρεις -πολύ καλά- που…

Έξαλλου όπως έλεγαν και κάποιοι αναρχικοί – αντιμιλιταριστές:

«Αν ο κόσμος ήταν φτιαγμένος από χρυσάφι, οι πλούσιοι θα «έβαζαν» τους λαούς να σκοτώνονταν για μια χούφτα σκάτα…»

Έτσι το λοιπόν και σε αντιπαραβολή, (Φτου! Ξέχασα πάλι… Αντί–παραβολή: σύγκριση, παραλληλισμός…)

«Αν ο κόσμος ήταν φτιαγμένος με καλούς ενισχυτές, οι Έλληνες κιθαριστές θα σκοτώνονταν για μια χούφτα Boogie…»

Masa-Boogie…
 
Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Υ.Γ. tech21man:
Τελευταία στιγμή είδα τα Post σού...

Παρά πολύ σωστά τα όσα λες…

Έτσι τους γουστάρω εγώ τους Boogie-δες!!!

Open - mind ανθρώπους & όχι Snob Κολλημένους, πήραν έναν Mark __ η’ έναν Dual Rectifier και κάνουν λες και «έπιασαν» τον παπά απ’τα @@...

Θα σου απαντήσω πλήρως όταν θα μπορέσω, στα πολλά και καλά θέματα σου. Γιατί αυτή την στιγμή έχω να παιδευτώ με μια μικρή «Ζουζούνα»…                                   
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/09, 08:22 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κανένας μας δεν θα σου «πει» που να διαθέσεις τα χρήματα σου και τι μουσικό εξοπλισμό να αγοράσεις για να καλύψεις τις ανάγκες σου…

Αυτές οι «νοοτροπίες» ανήκουν άλλου…

Και εσύ ξέρεις -πολύ καλά- που…

Φυσικά και ξέρω πολύ καλά που ανήκουν!!
Ανήκουν σε ένα μέλος αυτού του φόρουμ που προσπαθεί επανειλημμένα να "πείσει" οτι...

-οι gibson είναι καυσόξυλα...
-οι boogie θερμάστρες...
-οι cort κιθάρες που δεν πρέπει να αγοράζει κανένας γιατί είναι προιόντα εκμετάλευσης...
-οι fender είναι κιθάρες για όσους "δεν ξέρουν"...

Σύμφωνοι, δεν γνωρίζω πολλά απο ηλεκτρονικά κυκλώματα (ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ?? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ!!.)... ;D ;D

Για ψάξε όμως λίγο τα 600 και βάλε μυνήματα μου!!?

Βλέπεις να λέω πουθενά.. "μην αγοράσετε την τάδε κιθάρα γιατί είναι καυσόξυλο"?....."μην αγοράσετε απο τον τάδε ή τον δείνα γιατί είναι απατεώνας!?"...

Είδες να λεω πουθενά οτι οι heritage είναι άθλιες??..Μα ακριβώς το αντίθετο είπα!!
Είπα ποτέ οτι ο Μάστορας είναι κακός έμπορος??...Ίσα-ίσα, Κύριο με κάπα κεφαλαίο τον χαρακτήρισα!

Όπως μπορεί λοιπόν να καταλάβει ο καθένας , εγω δεν προσπαθώ απεγνωσμένα να πείσω για κάτι θάβοντας κάτι άλλο ή κάποιον άλλον...
Απλά έχω αρκετές φορές αντιταχθεί σε άτομα (όχι μόνο σε σένα) που προσπαθούν να κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα...

Όσο για τις προσβολές γύρω απο την νοημοσύνη μου δεν θα κάτσω να ασχοληθώ γιατί ίσως και να αποτελούν τίτλους τιμής...
Εξαρτάται πάντα απο την ποιότητα του ατόμου που τις εκτοξεύει...

Η ποιοτική μας διαφορά είναι τεράστια...Εγω δεν θάβω ούτε προιόντα, ούτε ανθρώπους που τα εμπορεύονται...
Έτσι δεν μπορεί κανείς να μου προσάψει κάτι..
Εσύ είσαι σίγουρος οτι μπορείς να κάνεις το ίδιο??


EDIT:
Να ζητήσω συγγνώμη απο τον Faser που έκανα Hijacking στο θέμα του, it won't happen again, i promise!... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/09, 01:28 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
οι fender είναι κιθάρες για όσους "δεν ξέρουν"...

Ναί αμέ..

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Είπαμε να βοηθήσουμε όσοι έχουμε πιάσει κολλητήρι έναν συνφορουμίστα και καταλήξαμε στις γνωστές κοκορομαχίες.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
EDIT:
Να ζητήσω συγγνώμη απο τον Faser που έκανα Hijacking στο θέμα του, it won't happen again, i promise!... :)
Μην το ξαναπείς αυτό.. Ο καθένας γράφει όπου θέλει ;)..

Απλά ΟΛΟΙ μας, όσο μπορούμε ας κρατήσουμε τους τόνους χαμηλούς.. Μια παρέα είμαστε afterall :)..

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Είπαμε να βοηθήσουμε όσοι έχουμε πιάσει κολλητήρι έναν συνφορουμίστα και καταλήξαμε στις γνωστές κοκορομαχίες.....



Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Παντως οι μεταχειρισμενοι Μεσα στις ΗΠΑ ειναι τσαμπε, ο ενισχυτης του λαου πραγματικα.  :D
Και μπορει να κανουμε την δουλεια μας και με πιο απλα πραγματα, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι διαφορετικο να εχεις εναν ενισχυτη που σε ικανοποιει πανω απο 90% ηχητικα και... ψυχολογικα!   :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αυτα τα ψυχολογικα μας εχουν παρει τα μυαλα χα χα...για ολα φταινε οι γκομενες οι πρωην και οι επομενες! βγαλε το "γκομενες" κ βαλε κατι με χορδες η μεγαφωνα κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tech21man :

1.   Εάν ποτέ καταντήσω «ένας αξιοπρεπής kolo – γερός» και θελήσω να πάρω έναν ενισχυτή που να ταιριάζει με την τότε ηλικία μου και να κάνει το “Dumble thing” (για να δίνουμε τα εύσημα εκεί που πρέπει –στον «Χοντρό»- & όχι στον φτηνό αντιγραφέα…) , θα έχω πάρα πολλές και καλές επιλογές… Όπως τους Glaswerks Amplification Overdrive Deluxe 100  http://www.glaswerks.com , τους Brown Note D’Lite  44  http://www.brownnote.net ,   τους Two – Rock Amplification Overdrive Signature 100 http://www.two-rock.com/products , τους Kafel Amps http://www.kafelamps.com  η’ τους Keleman Αmps The Raven 50 & the Road Runner 50 http://kelemenamps.com για να μην μιλήσουμε κιόλας για τον αείμνηστο Ken Fischer με τους Train wreck και μετά με τους Komet Amps  http://www.kometamps.com .  Όπως βλέπεις υπάρχουν πολύ καλύτεροι ενισχυτές που κάνουν πολύ καλυτέρα αυτό που ο Mesa – Boogie Mark IV όφειλε να κάνει…

2.   Μέρος της ιστορίας της ηλεκτρικής κιθάρας είναι ο J.M.I. Vox AC30 TB6 1962, o Fender “Tweed” Deluxe 5E3 1957, o Fender “Tweed” Bassman 5F6-A 1958, oι Fender Deluxe Reverb AB763 & Twin Reverb “Blackface” 1965, o Marshall JTM45 1964, o Marshall 1959 JMP-“Plexi” Super Lead 100 1968, οι Sound City SC105 1967 & οι Hiwatt DR103 Custom 100 & DR504 Custom 50 1971-72, o Orange Graphic MKII 120 watt 1972, o Orange GRO 100 1975, o 2203 JCM800 Series 100 M.V. 1980 όχι όμως οι Mesa – Boogie amps… Πότε εμμείνανε οι Mesa – Boogie στην παράγωγη?... Που είναι ο Mesa – Boogie Blue Angel?  Oι Mesa – Boogie Studio & Dual Caliber?   O Mesa – Boogie  Heartbreaker?  Oι Mesa – Boogie Nomad? Ακόμα και το πενταλάκι Mesa – Boogie V-Twin το «εξαφάνισε» ο Randall Smith όταν είδε ότι του «έτρωγε» πελάτες από τους Mesa – Boogie Dual Rectifier ενισχυτές του… Όπως και τον Προ ενισχυτή  Formula – Pro… Που είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη σου όταν καταργείς το μοντέλο του ενισχυτή και τον αφήνεις παντελώς ακάλυπτο στην όποια βλάβη που μπορεί να έχει?...

3.   Δεν μου αρέσουν… Έτσι απλά… Καλύτερα να τα «Σπάω» με τον Einstein 100 μέχρι τα βαριά γεράματα μου πάρα να πάρω αυτή την «μούφα»…

4.   Συμφωνώ μαζί σου ότι πολλοί τεχνίτες ζητάνε θεόκουλα ποσά για ψηλή κόκκο δουλειά, από την άλλην πλευρά όμως, την ματαιοδοξία σου και την κουλαμάρα σου εξυπηρετούνε… Όταν θα θέλεις να βάλεις στον Dual Rectifier “σου” ΚΤ88 Power Tubes για να τον κάνεις «μπόμπα» (σαν τον Einstein του Spartan) και σου πει ο μάστορας σου ότι αυτό δεν γίνετε γιατί ο P.T. (Power Transformer) της Boogie είναι «μούφα» και δεν μπορεί να δώσει τα 8 Α για τα νήματα θέρμανσης των λυχνιών, δεν θα τον αλλάξεις με κάτι σαν αυτό?  http://www.mercurymagnetics.com/pages/mainframe.htm Οπότε μην αδικούμε τους “Boutique”, γιατί όταν οι Big Brand name Factories σε έχουν για τον «Cock» τους καβαλά, αυτός «τρέχει σαν Π…..ς» για να σε εξυπηρετήσει…

5.   Εγώ το βρίσκω υγείες να υπάρχουν τόσοι πολλοί ανταγωνιστές και ας φτιάχνουν όλοι τους 1959 Jmp–“Plexi” 100 Super Lead… Aς μην τι άλλο, θα μπορείς να διαλέξεις…

6.   Και εγώ και εσύ θα θέλαμε να ήταν έτσι… Αλλά αυτό το συνουσιασμένο PEC Pot κοστίζει… http://www.banzaieffects.com/PEC-MIL-MO-LOG-1M-pr-26697.html Οπότε και η ποιότητα κατασκευής παίζει ρολό… Δεν με ενδιαφέρουν αν τα knobs είναι από ελεφαντοδόντο, αλλά τα Screen Resistors στις Τελικές Λυχνίες να μην είναι 1K Ohm – 2 watt μόνο και σου καίγονται κάθε φορά πουν θα σου καεί κάποια λυχνία…  Όπως π.χ. στο http://www.schematicheaven.com/boogieamps/boogie_dualrectifier.pdf
Έχει καταντήσει και γυφτιά πια...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Βασικα δεν καταλαβα τιπτα απο οσα ειπες νοηματικα η 1: πλακα κανεις ετσι? O mark IV απο ποτε επρεπε να κανει το dumble thing? Καπου χαθηκες η αλλα εννοει ο ποιητης...High gain λεμε...στερημενος απο μπασο προενισχυτης που δεν το παραμορφωνει! (παραμορφωνει τα αλλα...) Το βαζεις μετα στο graphic eq. Ειναι πολυ απλο. Και παιζεις metal. Γιατι ως γνωστον (με immortal φωνη) ama den einai metal den einai kalo!!! Και το κανουν ολοι οι marshallαδες...με ενα tubescreamer απο μπροστα η ενα treble booster...και λενε wow!!!εσφιξε ο ηχος!!! (και στο rectifier το κανουν αυτο οι περισσοτεροι...και μετα διαπιστωνουν οτι δεν ειναι
recto μετα ο ηχος...)

2: Καποιοι κυριοι petrucci hetfield brad gillis andy timmons οι των chevelle και των offspring εχουν καποια απο αυτα στο rig τους...και αρκετοι αλλοι μαλλον διαφωνουν με τα λεγομενα σου...αλλα θα τους στειλω το thread να τους αλλαξουν με two-rock!!! :D πεταξτε τα τωρα στην πυρα!!! Sound city για punk rock ΤΩΡΑ!!!

3: Ε και? Δε χρειαζεται. Παρεμπιπτοντως ο einstein βγαζει και πολυ mark IIc+ ηχο...καλη αντιγραφη, οχι κυκλωματικη.  :-* και κατι αλλα modes εχει...κατι μου θυμιζουν ολα...

4:  Τελος παντων αγοραζεις ενα μηχανακι το οποιο θες δε θες( δε θες ) εχει φτιαξει την μουσικη ιστορια απο εκει και μετα που σταματησαν ολοι οι παλιοι ενισχυτες που ανεφερες.
Απο τους οποιους πως λες εσυ, δε μου αρεσουν? Ε ουτε γυρναω να κοιταξω ενα vintage marshall που εχει το studio μας!!! Ηρθε απο τη σουηδια εδω και 2 χρονια και προτιμω να παιζω με pod xt οταν βαριεμαι παρα με αυτο...)

Το οποιο μηχανακι λεει 6L6 η EL34...με bias switch και προδιαγραφες λαμπων τις ταδε. Με μεγαλα ασπρα ευαναγνωστα γραμματα. Α ναι εχει και manual που τα λεει ολα αυτα μεσα!!! Βαλε του αυτα που λεει και θα κανει αυτο για το οποιο το αγορασες. (αυτο και αν ειναι εκπληξη!!!)

 Και δε θα χαλαει και ας εχει ο,τι θελει μεσα...Δεν σαρεσει? Δε το παιρνεις!!! Αλλιως αν θελεις να καιει μαζουτ αντι για κηροζινη πρεπει να αλλαξεις μπουζι αλλα δε φταιει η εταιρεια για αυτο... Αν παλι θες ενα ενισχυτη που καιει μαζουτ και εξολοθρευει κουνουπια με τις αναθυμιασεις των νηματων του, πρωτον αγοραζεις bugera και δευτερον πας στον telegun και φτιαχνεις οτι customia θελεις και φροντιζεις να μην καιγεται...και σιγα τα λεφτα για εναν OT οταν πληρωνεις 1500 και 2000 ευρω. Πω πω θυμηθηκα καποιους φανατικους με τον 105 schumacher transformer. Κατσε να τους στειλω το thread να δολοφονησουν τη συλλεκτικοτητα των πρωτων 500 blackface rectifier για να βαλουν εναν mercury!!! χα χα...Μετα το μηχανακι τους θα ποιανει γυρω στο 1000ρικο λιγοτερο...και θα παιρνει ΚΤ88 και ο μαστορας, καμια 700ρια στις τσεπες του και δε θα ακουγεται πια σαν...η...τωρα τι εγινε?  Που πηγε ο ρεκτος!!!???

Μεγαλε οταν πας σε ενα γυραδικο που σταζει βρωμικο λαδι και παραγγελνεις γυρο -σουβλακι οπως το θες, τεραστιο με ουγγαρεζα και ολα τα ζουμια μεσα, πας σε αυτο και το πληρωνεις οσο λεει στην πινακιδα. Αν θες να μη σταζει με αλλαδωτη πιτα και μεγαλο λεμε τωρα ψευτο υγιεινο πας στην πιτα του παππου στην Αθηνα (δε θυμαμαι γμτ πως τα λεγανε) και πληρωνεις εκεινο!!! Αν νομιζεις οτι της γειτονιας σου ειναι καλυτερο επειδη εχει αγγουρακι απο τον κηπο στο τζατζικι, δε πας σε κανενα απο τα αλλα δυο!!! Βεβαια δε μπορεις να λες οτι εφαγες απο την πιτα του Παππου η τον Πρασσα στη Θεσσαλονικη αλλα κατι που απλα σου αρεσει...Δηλαδη πληρωνεις τη συνταγη...

Θυμηθηκα τον jj χαζοβιολη ο οποιος με το καλημερα λεει ναι θα στον κανω αεροπλανο με τις λαμπες μου!!! Το bias ειναι cold απο το εργοστασιο λεει δε το θελεις αυτο...Toυλαχιστο ο fja mods λεει καποια πραγματα με το ονομα τους και ας μην πουλησει: Bias mod στους 5150(γιατι κυριως αυτους πειραζει και με αυτους εγινε γνωστος και εχει κανει forum για mods...) ειναι Α Χ Ρ Η Σ Τ Ο...κανει τον ηχο εντελως λασπη οσο κανεις hot το Bias καιει τα grid resistors πως τα λενε και δεν προτεινεται: Γινεται ομως κατα παραγγελια του πελατη...(κοινως αμα πληρωσεις δεν ειμαι και κοροιδο να μη το κανω. Ειλικρινης.)

5: Η καημενη η marshall να βγαλει accurate reissue απο Plexi του ταδε οι πιουριστες θα βγουν και θα πουν οτι καλος ειναι αλλα λειπει το ταδε που εχει ο δικος μου και λειπει η μαγεια...mojo. Το οποιο mojo στο evil bay εχει 1500 ευρω το κιλο. Τι να αεριστουν και οι αλλοι builders...μονο ενας metropoulos παλευει...Μη ξεχναμε ομως οτι το marshall logo επηρεαζει τα ηλεκτρονια στο πλεγμα του μετασχηματιστη σε αρμονια με το συμπαν(κατι τετοια λεει ο howie...dumble....Βγαλε το le απο το ονομα του και εισαι μεσα). Παντως κατι καινουριο δεν βλεπω να βγαινει απο ολα αυτα, και θελει προσοχη να μην καταληξουν ολοι σα το sollodallas στο youtube!!!Βαλτε και γελαστε!

6: Αν το χρησιμοποεις εντος των προδιαγραφων καιγονται?

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Προς κκ. Tech21man
1.   Επειδή «κάπου έχασες την μπάλα» και χρησιμοποιείς έναν μη δόκιμο ορό (Fender on Steroids) για να περιγράψεις κάτι άλλο, καλό είναι να πάρουμε την ιστορία από την αρχή της για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει «παρθενογένεση» στο Amplifier Building…

Μην το πάρεις αυτό σαν επιτίμηση αλλά σαν ένα δωρεάν μάθημα ηλεκτρονικών by Spartan…

Το 1965 ο Leo Fender έφτιαξε τον Fender Twin Reverb AB763 “Black face”.

http://www.schematicheaven.com/fenderamps/twin_reverb_ab763_schem.pdf
 
Το 1966-67 ο Howard Alexander Dumble (H.A.D.) - η’ για τους καλούς γνώστες των “Boutique” amps, γνωστός ως «ο χόντρος» - κάνει τις γνώστες (πια) mod – ες στο Normal Channel του  Fender Twin Reverb AB763 “Black face”.

http://www.schematicheaven.com/dumbleamps/mod1.pdf
 
http://www.schematicheaven.com/dumbleamps/mod2.pdf
 
http://www.schematicheaven.com/dumbleamps/mod3.pdf
 
Και το 1968 δημιουργεί τον Dumble Overdrive Deluxe (O.D.) 100.

http://www.schematicheaven.com/dumbleamps/basspre.pdf

http://www.schematicheaven.com/dumbleamps/basspow.pdf
 
http://www.schematicheaven.com/dumbleamps/bassout.pdf
 
Περιττό να σου πω ότι ο Dumble Overdrive Deluxe (O.D.) 100 είχε τα πιο Top Notch υλικά κατασκευής (Triad Transformers, All Teflon 20ga mil-spec solid core wire, Polystyrene πυκνωτές για  τις pfd values, Vishay –Dale RN60 Metal Film Mil. Spec. Resistors για τις ανόδους, Vishay –Dale NS Wirewood Resistors για αντιστάσεις ισχύος, Allen-Brantley Carbon Film για αντιστάσεις σήματος, NTE Electronics Capacitors για πυκνωτές διέλευσης…
Όπως καταλαβαίνεις πολύ γ@μάτη κατασκευή αλλά από την άλλην «ο χόντρος» ζητούσε και τον κωλο του σε λεφτά…
 
Τον άκουσε τον Dumble Overdrive Deluxe (O.D.) 100 ο Carlos Santana και κ@ύλωσε…
Αλλά ως γνωστόν «το ταμείον είναι - από τα drug-ια - μείον» και αναγκαστικά πάει στον πασίγνωστο (πια) Cheapy Αντιγραφέα…

Ο Randall Smith χρησιμοποιώντας τις πασίγνωστες του (πια) τεχνικές του Copy – Κλεφτ & Κλοπι – Right… Καθώς και την πασίγνωστη (πια) τεχνική «κόψε από δω, κόψε από εκεί, κάτι - για το ταμείο μας - να βγει…» φτιάχνει τον Mesa - Boogie Mark 1…

http://www.schematicheaven.com/boogieamps/boogie_marki.pdf
 
Τον παίρνει τον (prototype) Mesa - Boogie Mark 1 ο Carlos Santana στο Studio για το “Abraxas” L.P. (1970) and the other things are (just) History…

O Dumble ODS ακούγεται έτσι:


 
και έτσι…



και έτσι…


 
και φυσικά τους έπαιζε ο ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ SRV:

 
Ο Mesa – Boogie Mark 1 ακούγεται κάπως έτσι:



και έτσι…

http://www.youtube.com/watch?v=q3XSXvas7wY&feature=related (Embedding disabled, limit reached)

μα εσύ θα τον ξέρεις καλυτέρα, κάπως έτσι:

http://www.youtube.com/watch?v=JpY293eoQ8M&feature=related (Embedding disabled, limit reached)

Τελικά ο Carlos Santana έκανε το όνειρο του (να έχει (και) Dumble amp.) πραγματικότητα στο “Supernatural” L.P.

http://www.tonetubby.com/Docs/tonequestreport01.pdf & http://www.tonetubby.com/Docs/tonequestreport00.pdf

Αυτό είναι το “Fender on steroids” thing…

2. Για αυτό όλοι τους στο Studio παίζουν και γράφουν με Marshall?... Με Diezel?... Με Wizard Amplifications?... Με C.A.E. (Custom Audio Electronics)?... Με Bad Cat Amps?... Με Mojave Amplifications?...

Γιατί το Resolution, - το κομμάτι που ακούς από Andy Timmons και λες: “Τι γ@ματο τόνο έχει ο  Andy Timmons με τους Mesa - Boogie Stiletto και Lone star – είναι γραμμένο με Marshall 1959 JMP-“Plexi” 100 Super Lead.

Χαρακτηριστικά o Andy Timmons είπε για αυτό:

“MPc: You have a great tone on Resolution. Tell us about your guitar sounds on this record.

AT: Almost everything in the studio was vintage Marshall. But now with the Mesa/Boogie amps I’m playing, I’m able to recreate everything I did in the studio spot-on with the Stiletto and the Lone Star. The record was mainly a ‘68 Plexi on one side and a ‘79 JMP on the other. I was mainly using them as clean amps with a Tube Driver in front of them.”
 
Και θα μπορούσα αυτό να το αφήσω να περάσει ασχολίαστο αυτό, αν δεν το είχε χρησιμοποιήσει η Mesa – Engineering Amps για Jingle στο Promo της
http://www.mesaboogie.com/plantTour/spiritofart-highres.html#

Και λογικά μπαίνει το ηθικό ζήτημα:

Καλά, Ο Andy Timmons «παντελόνιασε» την επιταγή του Randall Smith για να κάνει το promotion στους Mesa – Boogie Stiletto και Lone star amps…

O Randall Smith δεν ήξερε ότι το Resolution έχει γραφτεί με Marshall JMP?...

Δεν είναι εξαπάτηση να χρησιμοποιεί μια εταιρία κατασκευής ενισχυτών σαν την Mesa – Engineering  Amps για το διαφημιστικό της Promo
http://www.mesaboogie.com/plantTour/spiritofart-highres.html#
το Resolution για Jingle που να έχει δημιουργηθεί με προϊόντα από την Marshall Amplification?...

Αν αυτό το είχε κάνει μια μικρή εταιρία θα είχαν ξεσηκωθεί όλοι «να την φάνε», το κάνει η Mesa – Engineering  Amps και όλοι κάνουν «τουμπέκι και μόκο»…

Όσο για τους: Richard Kruspe of Rammstein,  Bobby Hambel of Biohazard,  Mark Chatfield of Bob Seger Band τι να πεις?...
Mesa – Boogie Dual Rectifier το «κουτί» από έξω…

Voodoo Amps Platinum Mod™ $1012.00 International Customers!
Power & Choke Transformer Upgrade to Deluxe Mod™ με Mercury Magnetics                                                 
Από μέσα…

Και για του λόγου το αληθές:

http://www.voodooamps.com/home/Modifications/AMPMODIFICATIONS/MesaMods/DualRectifier2Channel/tabid/134/Default.aspx
 
Κατά τα αλλά, όλοι τους παίζουν με Mesa – Boogie Amps…

Και όπως θα έλεγε και πολύ δικαία ένας πρώην συνεργάτης του James Hetfield και αθεράπευτο Marshall–ο πρεζόνι παρωδώντας την όλη κατάσταση: “Playing (with Mesa-Boogie amps) is my business and business is good…”

Και η ερώτηση μου: ”Που είναι ο υποτιθέμενος σεβασμός του Randall Smith προς τον πελάτη του…
Όταν ο Randall Smith καταργεί το μοντέλο –του όποιου- Mesa-Boogie ενισχυτή του πελάτη του.
Που ο –οποίος- πελάτης του, τον έχει χρυσοπληρώσει για να τον αγοράσει…

Και ο Randall Smith τον αφήνει παντελώς ακάλυπτο στην όποια βλάβη που μπορεί ο ενισχυτής να έχει η’ να βγάλει...”

Δεν έχει ακόμα από σένα απαντηθεί…

Btw: Δεν έχω δει κανέναν Sound City SC105 η’ κανέναν Hi-watt DR105 να «βγάζουν» ζημίες όπως ένας Mesa-Boogie Dual Caliber DC-3 που κατοικοεδρεύει για επισκευές συχνά-πυκνά στο μαγαζί του γνωστού μάστορα των Εξαρχείων…

Ούτε είδα ποτέ κανέναν modifier να γράψει: Φερτέ μου τους Hi-watt DR105 για να τους κάνω πιο Hi-watt…

Αν οι Big Brand Companies είχαν την ποιότητα κατασκευής της Hi-watt, οι modifiers & οι τεχνίτες δεν θα «ζούσαν», ούτε θα τα χοντρό-οικονομάγανε από αυτό…

Όποτε λίγος σεβασμός αξίζει –σε παρακαλώ-, για τα machines που παίζανε -και παίζουν- μουσική, όταν εσύ και εγώ ήμασταν στους όρχεις των προγόνων μας…

http://www.youtube.com/watch?v=J2hFZ8KnsSo (Embedding disabled, limit reached)
http://www.youtube.com/watch?v=5sein6WnbY0&feature=related (Embedding disabled, limit reached)
http://www.youtube.com/watch?v=YgvAwBDbuIo&feature=related (Embedding disabled, limit reached)
http://www.youtube.com/watch?v=iNTYIQnWOWk&feature=related (Embedding disabled, limit reached)
http://www.youtube.com/watch?v=v5_0iZQ-TuA&feature=related (Embedding disabled, limit reached) 
Και το καλύτερο…

Βαλε τους μπροστά ένα καλό Drive, crank – άρισε τα   και θα «φας» μια Punch – σφαλιάρα που θα την θυμάσαι για καιρό…

http://www.youtube.com/watch?v=n5xPfhFb7AM (Embedding disabled, limit reached)

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προς κκ. Tech21man:
3. Μπα!...
Πιο πολύ για Soldano SLO 100 on Steroids μου ακούγετε ο Einstein 100…


 
Για αυτό οι Boogie - δες που ξέρω μετά από κάποια Jams & A/B Test ενισχυτών, αυτό ακριβώς το ύφος…


Απόκτησαν…
 
Άσε, φίλε…

Καλυτέρα το Bulldozer…

Είναι οικονομικό, δεν σου «πιάνουν» και οι Γερμανοί τον «κωλο»…

Δεν απαιτεί (και επαιτεί) Furman 2203 Voltage Regulator & PL-Pro II Power Conditioner για να «παίξει» και να μην «κάψει…»
(Ασφάλεια-ες, Λυχνία-ες, Screen Grid Resistors…)

Δεν σε Νταβατζηλίκωνει στην επιλογή καμπινών…

Ότι θέλεις (η’ έχεις…) του βάζεις από καμπίνα και Παίζει…

Ούτε σε Νταβατζηλίκωνει στις Τελικές Λυχνίες…

Και αν δεν κάνω λάθος…

Στην δεκαετία του 1980-90 οι Mesa-Boogie amps είχαν τις «Τσέχικες» 6L6-GC Power Tubes πάνω τους…
Μετά στην δεκαετία του 1990-2000 -όταν ακρίβυναν οι «Τσέχικες»- άλλαξαν και βαλαν τις φτηνότερες «κινέζικες» 6L6-GC Power Tubes…

Διάβασε αυτό το τεστ για 6L6-GC Power Tubes:

http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_44.pdf
και αυτό για EL34 Power Tubes:

http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_46.pdf
 
ώστε να ξέρεις τι επιλεγείς να αγοράσεις…

Μπορεί ο «χαζοβιόλης» να έχει γράψει μερικά «κουλά» για να πουλήσει τις JJ-Electronic Tubes www.eurotubes.com αλλά για τις εταιρείες δεν έχει «μασήσει τα λόγια του» και τα γραφεί «χύμα και τσουβαλάτα»…

Και για τους Peavey 5150, XXX & JSX «τα έχωσε» στην Peavey και για τους Dual Rectifier «τα έχωσε» στην Mesa – Engineering και «δεν μάσησε» μια…

Γιατί, μεσοβέζικες μ****ιες δεν χωράνε εδώ περά…

Η’ λες «την όποια αλήθεια σου» σαν τεχνίτης…

π.χ. Οι Mesa-Boogie amps είναι Whor$-house…

η’ «κάνεις την πάπια» και κάθεσαι στα αυγά σου…

Όποτε η π**αριά του fja mods μου ακούγετε «θεόκουλη»…

Και δεν βρέθηκε κανένας να του πιει:
Καλά ρε fja mods, αφού το κάνεις που το κάνεις το Bias Mod., γιατί δεν αλλάζεις τα Screen Grid Resistors του 5150 http://www.schematicheaven.com/newamps/peavey_evh5150.pdf από 100 Ohm – 5 Watt σε 1Κ Ohm (1000 Ohm) – 5 Watt (Typical Marshall http://www.schematicheaven.com/marshallamps/jmp_superlead_100w_1959.pdf ) η’ ακόμα καλυτέρα σε 1Κ Ohm – 10 Watt (Typical Bad Cat Amps http://www.schematicheaven.com/newamps/badcat_hotcat_30.pdf ) ώστε να μην καίγονται…
Άντε τώρα μην σου δείξω τα 1Κ Ohm – 12 Watt + 1Κ Ohm – 12 watt του Matchless Chieftain Reverb http://www.schematicheaven.com/newamps/matchless_chieftan.pdf και «Λαλήσεις» για τα καλά…

4. Καλά να πάθει η Marshall…
  Τους παρακαλάει ο κόσμος για έναν 1962 “Blues Breaker” Combo HW η’ έναν JTM45 HW στα 30 Watt και αυτοί τον έχουν γραμμένο στον “Cock” τους καβαλά… Του δίνουν τα 1974X HW Combo 18 Watt, τα 2061Χ HW Head 20 Watt και μετά 1959 JMP-Plexi HW 100 Super Lead (Non Master Volume)
Που θα το ανοίξει ρε μ@λ@κ@ Jimmy Marshall ο κοσμάκης το Hog?
Άσε…
Καλυτέρα να πάρει ο κοσμάκης Granger Amplification http://grangeramp.com/m45.php
Και Germino Classic 45™ http://www.germinoamps.com/amplifiers.htm
και να κάνει την δουλεία του…

Αυτά τα ολίγα, Spartan.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/09, 08:18 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Χρήσιμη η ιστορική παραδρομή, αν και εκτός θέματος (νομίζω).
Mε χαλάνε οι αναφορές σε ηλεκτρονικά υλικά στα αγγλικά, λες και δεν μπορούμε να τα αναφέρουμε με Ελληνικούς όρους.
Γράφεις Spartan (κι όχι μόνο εσύ και πολλοί άλλοι*), Power Transformer..... και αναφέρεσαι στον μετασχηματιστή τροφοδοσίας νημάτων - κοινός με τον μετασχηματιστή υψηλής τάσης???(μάλλον). Σιγά το κόστος αν η έξτρα προσθήκη ενός δεύτερου 5 A μετασχηματιστή ή ένος μεγαλύτερου 10Α πχ σου φτιάξει τον ήχο.

*ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΞΕΝΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ?
Κατα τα λοιπα το αρθράκι είναι άψογο (έμαθα αρκετά που δεν ήξερα).

Πολύ θα ήθελα να μάθω αν κανείς σας έχει ασχοληθεί με ηλεκτρονικές κατασκευές λυχνιών ή απλά οι γνώσεις σας είναι καθαρά θεωρητικές.

πμ please.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
@Spartan

Και εγώ συμφωνώ ότι η ιστορική αναδρομή ήταν πολύ χρήσιμη, αν και προτιμώ όταν διαβάζω κάτι ανάλογο να μην υπάρχουν τόσα πολλά σχόλια για να μην φαντάζει μεροληπτικό το άρθρο σε κάποιον τρίτο αναγνώστη.. Απλά μια παρατήρηση εδώ.. Και εγώ πρόσφατα έμαθα ότι το Resolution του Timmons γράφτηκε στο studio με Marshalls αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν 2-3 videos-promotion του Timmons όπου παίζει live σε ένα studio τα κομμάτια του (δυστυχώς στο γραφείο δεν έχω πρόσβαση στο youtube για να τα παραθέσω, αλλά με ένα ταχύτατο search θα τα βρείτε αμέσως), όπου τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, ο ήχος που παράγουν οι Boogie είναι ολόιδιος με τον ήχο του CD.. Πολύ fat και πολύ "καθαρό" saturation.. Τώρα στο που οφείλεται αυτό (αν δηλαδή ο Smith αντιγράφει τα κυκλώματα άλλων ενισχυτών) δεν το γνωρίζω αλλά τουλάχιστον ας συμφωνήσουμε όλοι ότι οι Boogie πρόσφεραν τη δική τους ιστορία στον heavy ήχο με τους recto.. Δεν είναι τυχαίο που όταν αγοράζει κάποιος μια πεταλιέρα-simulation ενισχυτών, κατά 99% θα υπάρχει κάποιο recto simulation.. Μπορεί να έχω τα προβληματά μου με το helpdesk της Boogie αλλά αν μου λέγανε ότι έχω να διαλέξω ανάμεσα σε ένα Mark-IV από την μία και σε έναν οποιοδήποτε άλλο ενισχυτή από την άλλη, θα επέλεγα τον Mark όχι για κανά άλλο λόγο, αλλά γιατί στα αυτιά μου ακούγεται τρελά all-around ενισχυτής και θαρρώ ότι τα καταφέρνει εξίσου καλά στα περισσότερα ηχοχρώματα που ψάχνει ένας all-around κιθαρίστας.. Μπορεί ένας plexi να ακούγεται πιο πορωτικός αν παίζει dimed, ένας Einstein να βγάζει απίστευτες ποσότητες gain, ένας 5150 να προσφέρει απίστευτο clarity + "ξύσιμο" παράλληλα, αλλά ο Mark τα κάνει πολύ καλά όλα αυτά και έχει ίσως τα πιο στρογγυλά lead που μπορεί να πάρει κάποιος από μία 6L6 κεφαλή..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
7 Απαντήσεις
3865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
60 Απαντήσεις
19283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 09:13
από dunkan
39 Απαντήσεις
13225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
17 Απαντήσεις
6069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze