Αποστολέας Θέμα: Lo-Trs Tremolo - Saddles  (Αναγνώστηκε 3432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Lo-Trs Tremolo - Saddles
« στις: 13/11/08, 03:02 »
Καλημέρα..

Απο ότι φαίνεται, η Ibanez μου, αποφάσισε να βγάλει τις ζημιές που δεν έγιναν 6 χρόνια τώρα..

Πρόσεξα χθες μια χαλαρότητα ατη σολ χορδή. Ξανακουρδίζω, και η χορδή φεύγει.Οπως τη τοποθετώ, βλέπω οτι απο τη συνεχή πίεση, η χορδή, έχει αυλακώσει το saddle. Με μια γενναία κίνηση και πεπεισμένος για το πόσο γ**άτη κιθάρα έχω, σφίγγω τη βίδα, και μαζί με τις βόλτες της βίδας, καταστρέφω κάθε ελπίδα για ηρεμία και παίξιμο ηλεκτρικης κιθάρας...Ναι, πρέπει να πάρω καινούργιο-α...

Παρόλο που η απάντηση είναι γνωστή ως προς το "που" (Μένω Αθήνα και λογικά είναι ο Τρίμης), θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάτι για το "πόσο" Αμα είναι δλδ να τα αλλάξω όλα, να ησυχάσω και απο αυτό...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #1 στις: 13/11/08, 15:40 »
παρε ενα τηλεφωνο  2103813118  Δημητρης Δημου   και κανε μια ερωτηση....απο τους καλυτερους μαστορες στην Αθηνα, την ΙΒΑΝΕΖ εκει την πηγαινω 21 χρονια τωρα και μου την εχει σαν καινουργια

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #3 στις: 13/11/08, 19:22 »
Για τσέκαρε και αυτά εδώ...αν και δεν ξέρω αν ταιριάζουν με το τρέμολο σου.

http://www.thomann.de/gr/cat_GF_accessories_for_tremolos_PG_2.html

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #4 στις: 13/11/08, 19:40 »
Κατόπιν πολύωρης και κουραστικής αναζήτησης βρέθηκε μεταχειρισμένο βαγονάκι σε τιμή 66% παραπανω.Ας αναλύσουμε το μακρύ ταξίδι μου.

Ο επίσημος αντιπρόσωπος ΔΕΝ είχε το εξάρτημα. Δεν θα τον κατηγορήσω, αλλα θα σχολιάσω το χρόνο αναμονής που είναι ένας μήνας, και είναι απαράδεκτος, όπως και το οτι μόνο που δε με είπε αχάριστο, τονίζοντας μου οτι άλλοι περιμένουν παραπάνω. Η ευγένεια και η οργάνωση, μας τελείωσε. Η τιμή, λογική και άσκοπο να αναφερθεί. Αν μπορούσε να εφαρμοστεί βέβαια, θα ήταν το καλύτερο.

Ο κ.Δήμου, με ενημέρωσε οτι δεν είχε το εξάρτημα, όπως και κατάφερε να βρεί μεταξύ των πόσων καταλόγων, το μαγαζί που το είχε.Που να ήξερα ο δύσμοιρος που με έστελνε...

Και καταλήγω στο εν λόγο μαγαζί 3:30. Ο υπάλληλος είχε την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσει οτι κανονικά δε δουλευε και απλά ξεχάστηκε στο μαγαζί. Αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, που δε λέω οτι ήταν υποχρέωσή του, αλλα δικαιολογίες τύπου "δεν έχω εγω τα κλειδιά για την αποθήκη, τα έχει άλλος" είναι λίγο άσχημες όταν τελικά πηγαίνει μόνος του στην αποθήκη..Κάνω μια αργόσυρτη βόλτα μέχρι τις 5, και μου λέει οτι θα μου το φέρει. Τον ρωτάω αν θέλει να το έχει και μου λέει θυμάται τί είναι. Μου φέρνει ύστερα απο 20΄ ένα που ενώ έμοιαζε, δεν ήταν κατάλληλο. Περιμένω υπομονετικά, μέχρι να έρθει 2ο άτομο. Με τα πολλά βρίσκουμε το ρημάδι το saddle.

Να πώ οτι το αντίστοιχο αυτού που αγόρασα ήταν κάτι σαν αυτό.Απλά εγώ μεταχειρισμένο, το πλήρωσα 20€. Ελπίζω κάποιος διάσημος με όχι ιδιαίτερα όξινο ιδρώτα να είχε ιδρώσει πάνω του.

Το καλύτερο απο όλα ήταν το εξής: Ήθελε να με χρεώσει εξτρά για το κυβάκι γραφίτη που έχει μέσα. Ήθελε να με χρεώσει 6€ για αυτό.Ευτυχώς, ο γηραιότερος μου το έδωσε έτσι. Παίζει να το έπαιρνα στα χέρια μου, να έλεγα: "Μπάα, έχω δικό μου.." και να το πέταγα κάπου μέσα στο μαγαζί, με τους τσίφουτες....



@Serviani: Τα είχα τσεκάρει φίλε μου, να'σαι καλά...

@Roy Batty: Στο site της Ibanez δεν έχει για το Lo-Trs. Όσο πρόχειρα κοίταξα. Η τιμή στο E-bay είναι εξευτελιστική, αλλα καθώς είδα οτι υπάρχουν κάποα τα οποία δεν ταιριάζουνε, και χρειάζονται περαιτέρω μετατροπές, βλέπω οτι αν δε το δείς πριν το αγοράσεις, δουλειά δε κάνεις... Ευχαριστώ και εσένα πάντως.

Κατοπιν της ασυνέπειας το επίσημου εκπρόσωπου, η σοφότερη πλέον κίνηση είναι να βάλω ένα τρέμολο το οποίο να κυκλοφορεί ακόμα. Κανείς δε μου εγυάται οτι τα υπόλοιπα θα δουλέψουν ρολόι, οπότε μάλλον θα πλερώκουμε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #5 στις: 13/11/08, 20:13 »
Τελικά αυτό που πήρες ταιριάζει;
Κάνεις τη δουλειά σου όπως πρέπει; Γιατί μπήκες στην πρίζα να αλλάξεις όλο το τρέμολο;
Ασυζητητί υπάρχουν καλύτερα και πιο αξιόπιστα floyd απο αυτό βέβαια.


Έτσι για την ιστορία...θυμάμαι μια παλιά κορεάτική Ibanez που είχα μοντέλο του '94 που είχε το Lo-Trs,την οποία κράτησα για περισσότερο απο 10 χρόνια,αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν, ότι και να της έκανα της κακομοίρας πάντα κράταγε το κούρδισμα...ήταν βέβαια το μοναδικό καλό της χαρακτηριστικό.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #6 στις: 13/11/08, 21:05 »
Τελικά αυτό που πήρες ταιριάζει;
Κάνεις τη δουλειά σου όπως πρέπει; Γιατί μπήκες στην πρίζα να αλλάξεις όλο το τρέμολο;
Ασυζητητί υπάρχουν καλύτερα και πιο αξιόπιστα floyd απο αυτό βέβαια.

To γεγονός οτι "΄κάνω τη δουλειά μου" δεν ακυρώνει ούτε την υπεροψία ούτε την αδιαφορία, που εισέπραξα σα πελάτης. Για να μη ξαναπώ για τις τιμές και συγχιστώ.

Ο λόγος για τον οποίο ψήνομαι για καινούργιο είναι οτι δεν θέλω να τα πληρώνω 20€ το ένα=140€, δεν ξέρω πότε θα χαλάσουν τα υπόλοιπα 6, και αν γίνει αυτό δεν θέλω να στηρίζομαι στο κέφι του κάθε κατεστραμένου  που πήρε άδεια καταστήματος. Θέλω να έχω την επιλογή να τα αγοράζω απο όποιο μαγαζί θέλω ΕΓΩ και όχι απο όποιον μαζεύει μεταχειρισμένα απο επισκευές τρίτων.

Και σχετικά με το "καλύτερα". Δεν είπα οτι χάλασε μόνο του. Εγώ απο μαλ***α μου το αποτελείωσα. Αυτό σε συνδυασμό με το σχόλιο που έκανες για τη σταθερότητά του, το κατατάσει για μένα στα καλύτερα και αξιόπιστα. Xάλια support βέβαια, αλλα πέρασαν 5,5 καλά χρόνια. Το θεωρώ "καλό" διάστημα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #7 στις: 13/11/08, 21:49 »

To γεγονός οτι "΄κάνω τη δουλειά μου" δεν ακυρώνει ούτε την υπεροψία ούτε την αδιαφορία, που εισέπραξα σα πελάτης. Για να μη ξαναπώ για τις τιμές και συγχιστώ.

Μάλλον δεν διατύπωσα την ερώτηση μου σωστά,ο λόγος που στο είπα ήταν για να το ξανασκεφτείς,και όχι εν θερμώ,αν  πραγματικά χρειάζεσαι αυτή την αλλαγή τώρα.

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτηση σου,έχω εισπράξει και εγώ τέτοιες συμπεριφορές (πολλά χρόνια πίσω βέβαια)....και για να ακριβολογώ χειρότερες!

Με βρίσκεις σύμφωνο με τη λογική σου να αλλάξεις το τρέμολο για τους λόγους που είπες,γιατί παρότι μου στάθηκε μια χαρά το Τrs όλα αυτά τα χρόνια...οι μετέπειτα εμπειρίες,μου έδειξαν ότι υπάρχουν και καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lo-Trs Tremolo - Saddles
« Απάντηση #8 στις: 15/11/08, 13:48 »
Παράθεση
και να το πέταγα κάπου μέσα στο μαγαζί, με τους τσίφουτες....
:up: :up: :up:

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
10653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 16:15
από fanhs
21 Απαντήσεις
7474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
1 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 16:31
από MrPumpkin
3 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 20:00
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
18 Απαντήσεις
6557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 18:21
από Alexisonfire
7 Απαντήσεις
4178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 16:58
από teo_gp
5 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 04:05
από stratocasteros
2 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 09:43
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 02:08
από Xtasy