Σελίδες:
  • #1 από Aellistas12 στις 07 Feb 2015
  • Ποιος πιστεύετε είναι ο κατάλληλος τόπος για να βάζουμε τες κιθάρες μας??? σταντ? σταντ τοίχου? η στην θήκη?


    και δεύτερο.. σε τι ποσοστό υγρασίας πρέπει να βρίσκονται οι κιθάρες?? αλλού μου είπανε 45%-55% (που είναι αδύνατον στην κύπρο) αλλού διάβασα 50%-70% και έχω μπερδευτεί.. στο δωμάτιο που τες έχω είναι συνήθως 65%-75% και φοβάμαι αν πάθουν ζημιά ... στην θήκη τους είναι ασφαλείς σε τέτοια ποσοστά??

  • #2 από Guitar Fan στις 07 Feb 2015
  • εγώ τις έχω πάντα μέσα στην θήκη τους, όταν δεν παίζω, για να μην σκονίζονται και για να μην τις χτυπήσω κατά λάθος.
    Νομίζω ότι περισσότερο τις πειράζει η ξηρασία παρά η υγρασία που έχουμε στην Ελλάδα.
  • #3 από bozosd στις 08 Feb 2015
  • Πιστεύω πως γύρω στο 55% ποσοστό υγρασίας
    είναι το ιδανικό για ξύλα και άνθρωπο.
  • #4 από Απόλλων στις 08 Feb 2015
  • Σίγουρα οι κιθάρες (ειδικά οι ακουστικές) κινδυνεύουν περισσότερο από την υπερβολική ξηρασία απ' όσο από την υπερβολική υγρασία. H ξηρασία μπορεί να προκαλέσει ρωγμές στα ξύλα, ενώ η υπερβολική υγρασία συνήθως επηρρεάζει περισσότερο τα μεταλλικά μέρη και τις χορδές. Και απ' όσα έχω διαβάσει, φαίνεται ότι πράγματι οι περισσότεροι ειδικοί συμφωνούν σε ένα ιδανικό ποσοστό υγρασίας γύρω στο 45-55%, σίγουρα όχι λιγότερο από 35% και όχι πάνω από 60-65%. Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι δύσκολο σε κάποιες περιοχές (αυτή τη στιγμή η εξωτερική υγρασία εδώ είναι γύρω στο 80%), αλλά φυσικά μιλάμε για ιδανικές συνθήκες και για ακουστικά όργανα, τα οποία γενικά είναι πιο ευπαθή.
  • #5 από modfori στις 08 Feb 2015
  • Ποιος πιστεύετε είναι ο κατάλληλος τόπος για να βάζουμε τες κιθάρες μας??? σταντ? σταντ τοίχου? η στην θήκη?

    πιστεύω πως καλύτερα είναι σε γατζο στον τοίχο.
    το βάρος της κιθάρας ασκεί δύναμη στο μπράτσο αντίθετη απο αυτή που ασκούν οι χορδές με αποτέλεσμα να παραμένει ίσιο.
    έτσι το σκέφτομαι εγώ

    σε σταντ δαπέδου οι κιθάρες κινδυνεύουν πολύ περισσότερο απο ατυχήματα

  • #6 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 08 Feb 2015
  • Απλά στο Σταντ του τοίχου πρέπει να κρέμεται και όχι να ακουμπάει τοίχο.
  • #7 από saved στις 08 Feb 2015
  • Παιζει να ειμαι το μελος του φορουμ με τα πιο μαπα οργανα ωστοσο ποτε δεν ειχα προβλημα σκεβροματος και ας εχουν περασει καποιες ακραιες συνθηκες ( το ενα ειχαι μπει σε ψυγειο εξετιας φαρσας για πανω απο 24 ωρες και βγηκε εξω νταλα καλοκαιρι,το αλλο εχει σταθερη θεση κοντα στο καλοριφερ και ειναι κορινα ξυλο που το θεωρω το πιο μαπα ) ομως μπωρουμε να μαθουμε πολλα πραγματα για διαφορα ξυλα εδω.
       
    http://www.kounouvelis.gr/index.php/types-of-wood/types-of-wood
  • #8 από kkmspm (φλουτσ) στις 09 Feb 2015
  • υπεροχο Βιβλιο!!!! ;)
Σελίδες: