Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)  (Αναγνώστηκε 4625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Λέιντις εντ τζέντλεμεν  ;D ,


θα ήθελα τη γνώμη σας για την κιθάρα του τίτλου, η οποία ανήκει στην RG Iron Label Series της Ibanez. Specs:


- Ash body
- 7-ply Maple / Walnut neck
- Neck-thru construction
- Nitro Wizard neck profile
- Ebony fretboard
- 25.5" scale
- 24 Jumbo frets
- No fretboard inlays, only sidedots
- EMG81 (B) / EMG60 (N) pickups
- 3-way PU selection switch, kill switch, 1x master volume
- Gilbratar Standard II bridge
- Gotoh locking tuners
- Natural color, open-pored finish, cosmo black hardware, .010 - .046 string gauge


Και εδώ μπορείτε να δείτε την εν λόγω κούκλα:


https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Ibanez-RGIT20FE-NTF-Natural-Flat-Special-Edition/art-GIT0035619-000


Έχει παίξει κανείς με αυτή; (Ή με κάποιο variant αυτής όσον αφορά το χρώμα, π.χ. Sapphire Blue Flat (SBF) ή Transparent Gray Flat (TGF) - από θέμα specs πρόκειται για τις ίδιες κιθάρες, η αισθητική και η τιμή αλλάζουν.) Ή τουλάχιστον έχει ακούσει κάποια γνώμη για αυτή; (Αναφέρομαι κυρίως στην ποιότητα της κατασκευής - αν δηλαδή υπήρξε κάποιο θέμα / πρόβλημα - γιατί κατά τ' άλλα, τα specs είναι super, η τιμή καλή, και η εμφάνιση σκίζει, όσον αφορά τουλάχιστον στα δικά μου κριτήρια).


Βρήκα ελάχιστα πράγματα στο Google και στο YouTube από reviews, για αυτό και ρωτάω. Με ψήνει πολύ πάντως...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #1 στις: 17/01/17, 07:20 »
Δεν νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα, απλά μια συμβουλή ως παθών :

πρώτα έλεγξε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το όργανο πριν αγγίξεις το οποιοδήποτε εργαλείο. Αν δεις κάτι βασικό να είναι off, π.χ. το offset της πάνω / κάτω ΜΙ, ή η γέφυρα να είναι βαλμένη σε λάθος θέση, ή να μην κάνει intonation σωστά, τότε επέστρεψέ την.
Σε Iron Label τα τραχιά τάστα είναι κάτι το δεδομένο, επίσης και το αρχικό set up ίσως έχει ψηλό action.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #2 στις: 17/01/17, 12:38 »
Ευχαριστώ panixgr! Μόλις διάβασα το σχόλιό σου, googlara "Ibanez Iron Label fret buzz", "Ibanez Iron Label high action", και "Ibanez Iron Label quality" και φρίκαρα... Άπειρα σχόλια για κακή ποιότητα κατασκευής, ειδικά όσον αφορά το fretwork. Ενδεικτικά παραθέτω το ακόλουθο:



"I will never purchase another Iron Label ever again.


Calling them a lottery is the truth. They're exactly that.


I paid $800 new for mine, an RGIR27E. There was some fret buzz I couldn't get rid of, and I thought it was just my setup. I wanted to like the guitar so bad. It was too tough of a pill to swallow that for $800 I purchased the biggest turd of a guitar I've ever bought. By the time I realized it was such a .... guitar, it was too late to return and I've been stuck with it.


Every single one I've played in stores has had fret issues, or super high action to cover up the bad fretwork. I don't worry too much about fret ends, they never bother me no matter how "sharp"...
But the frets on my Iron Label are legit not even level. I have a dead 9th fret on 3 strings. No matter how I set up the guitar I can't get my desired action on it without dead frets somewhere or in multiple places."


Κι αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα... Κρίμα, γιατί οπτικά οι RGIT20FE είναι πολύ ωραίες, ειδικά η natural flat...






Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #3 στις: 17/01/17, 12:58 »
Έχω 2 ίδιες Iron label (fixed bridge, EMG's) μία άσπρη μία μαύρη. Και τις δύο τις αγόρασα μεταχειρισμένες από εξωτερικό, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τις δοκιμάσω. Και οι δύο ΙΔΙΕΣ ακριβώς σε specs χρονιές, εργοστάσια κτλ. Μέρα με τη νύχτα. Η άσπρη παίζει όνειρο με το χαμηλότερο action σε κιθάρα ever, με ωραίο ήχο και αίσθηση στο χέρι, η άλλη ρε παιδί μου τίποτα. Από ήχο, καλά ίδιες είναι, αλλά την πιάνεις και η αίσθηση στο χέρι είναι κακή! Μέτρια action, αν πάει να κατέβει παραπάνω αρχίζει το buzz. Αν κάνεις το λάθος καi παίξεις πρώτα με την άσπρη και μετά με την μαύρη, χαλαρά την δεύτερη την καις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #4 στις: 17/01/17, 13:07 »
Αυτό γράφουν οι περισσότεροι από ότι βλέπω στα διάφορα fora, δηλ. ότι είναι θέμα τύχης τι κιθάρα θα πέσει στα χέρια σου...[size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #5 στις: 17/01/17, 13:40 »
Εγω έχω μια iron label, ή μάλλον την σειρά που ανήκε σε αυτό που αργότερα έγινε Iron Label. Απο ήχο είναι φοβερή, την πήρα απο Τριμμη.  Αυτο που λέει ο τυπάκος περι action και dead notes δεν στέκει. Άλλο τα dead notes, άλλο το fret buzz. Η δική μου single-cut (LP-style)(arz800) έχει και φοβερό sustain + playability δεν θα την άλλαζα ούτε με Gibson Les Paul.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #6 στις: 17/01/17, 13:41 »
Έχω 2 ίδιες Iron label (fixed bridge, EMG's) μία άσπρη μία μαύρη. Και τις δύο τις αγόρασα μεταχειρισμένες από εξωτερικό, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τις δοκιμάσω. Και οι δύο ΙΔΙΕΣ ακριβώς σε specs χρονιές, εργοστάσια κτλ. Μέρα με τη νύχτα. Η άσπρη παίζει όνειρο με το χαμηλότερο action σε κιθάρα ever, με ωραίο ήχο και αίσθηση στο χέρι, η άλλη ρε παιδί μου τίποτα. Από ήχο, καλά ίδιες είναι, αλλά την πιάνεις και η αίσθηση στο χέρι είναι κακή! Μέτρια action, αν πάει να κατέβει παραπάνω αρχίζει το buzz. Αν κάνεις το λάθος καi παίξεις πρώτα με την άσπρη και μετά με την μαύρη, χαλαρά την δεύτερη την καις.

άλλη αρχοντιά το άσπρο!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #7 στις: 17/01/17, 13:49 »
Δοκίμασε και τη Jackson SLATXMG3-6... ειναι και neck-through, θα σου μεινουν και 250 ευρω ρεστα  ;)


https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Jackson-SLATXMG3-6-SGR-Satin-Gray/art-GIT0033933-000


http://www.jacksonguitars.com/guitars/soloist/models/x-series-soloist-slattxmg3-6-rosewood-fingerboard-satin-gray/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #8 στις: 17/01/17, 13:53 »
Την έχω δει τη Jackson και τη θεωρώ εξαιρετική επιλογή, απλά ψάχνω για κιθάρα με EMG 60 στο neck. Και οι επιλογές είναι περιορισμένες, γιατί οι περισσότερες έχουν τον EMG 85.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #9 στις: 17/01/17, 13:58 »
Την έχω δει τη Jackson και τη θεωρώ εξαιρετική επιλογή, απλά ψάχνω για κιθάρα με EMG 60 στο neck. Και οι επιλογές είναι περιορισμένες, γιατί οι περισσότερες έχουν τον EMG 85.


Ρωτα τους αν δεχονται να στον αντικαταστησουν (τον 85αρη emg εννοω) με εναν 60αρη απο το μαγαζι με ενα λογικο κοστος (υποθετω), ειδαλλως μπορεις να την παρεις (αν σου αρεσει και σου κανει τελικα) και να τον ανταλλαξεις στις αγγελιες με εναν 60αρη (ιδιο κοστος εχουν ετσι κι'αλλιως...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #10 στις: 17/01/17, 14:07 »
Ναι, είναι μια λύση αυτή, την έχω σκεφτεί κι εγώ.... Πάντως, για τα χρήματα αυτά, η κιθάρα είναι super!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #11 στις: 17/01/17, 14:10 »
Νομιζω ο Ζοζεφ τις εχει στον Πειραια... κανε ενα τηλ πρωτα καλου-κακου  ;) 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez RGIT20FE-NTF (Natural Flat Special Edition)
« Απάντηση #12 στις: 17/01/17, 15:32 »
υπόψην οτι παίζει και να φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο...  ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για Ibanez

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 ... 9 10 » Τα καλύτερα...

230 Απαντήσεις
91593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/13, 17:17
από hot_sauce (φλουτσ)
17 Απαντήσεις
6002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 17:10
από Neikos
16 Απαντήσεις
12308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 23:53
από lordi13
7 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 19:54
από faser
31 Απαντήσεις
9625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 13:55
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
4875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 18:43
από george_harvey
2 Απαντήσεις
2341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 16:56
από chrislour96
16 Απαντήσεις
4963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:14
από theodoropoulos
2 Απαντήσεις
2706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 03:29
από master of puppets
22 Απαντήσεις
22187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/17, 12:55
από hot_sauce (φλουτσ)