Αποστολέας Θέμα: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση  (Αναγνώστηκε 2395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« στις: 19/02/11, 14:39 »
  Kαταρχας οτι αναφερω παρακατω ειναι σε φιλικο κλιμα, εχω παρατηρησει το 98% των συμβουλων που δινουν οι παλιοι στους νεους εδω μεσα οταν ρωτανε για αγορα κιθαρας, ειναι παντα στο ιδιο τεμπο:  λινκ στο thomann , dv247 kai τα μαγαζια, σχεδον κανενας δεν προτεινει τις κιθαρες στις αγγελιες μας!! κακως γιατι ετσι δεν δειχνουμε εμπιστοσυνη στους εαυτους μας και στο website μας! αλιμονο αν δεν στηριζουμε ο ενας τον αλλο!! ασε που οι τιμες στις αγγελιες ειναι παρα πολυ καλες το ιδιοι και οι κιθαρες μας 90%  0:)

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« Απάντηση #1 στις: 19/02/11, 14:41 »
Να υποθεσω οτι πουλας κιθαρα και σε επιασε το παραπονο. ;) 8)
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« Απάντηση #2 στις: 19/02/11, 14:47 »
  Kαταρχας οτι αναφερω παρακατω ειναι σε φιλικο κλιμα, εχω παρατηρησει το 98% των συμβουλων που δινουν οι παλιοι στους νεους εδω μεσα οταν ρωτανε για αγορα κιθαρας, ειναι παντα στο ιδιο τεμπο:  λινκ στο thomann , dv247 kai τα μαγαζια, σχεδον κανενας δεν προτεινει τις κιθαρες στις αγγελιες μας!! κακως γιατι ετσι δεν δειχνουμε εμπιστοσυνη στους εαυτους μας και στο website μας! αλιμονο αν δεν στηριζουμε ο ενας τον αλλο!! ασε που οι τιμες στις αγγελιες ειναι παρα πολυ καλες το ιδιοι και οι κιθαρες μας 90%  0:)

Αυτο που λες οτι συμβαινει, ειναι απολυτα λογικο. Πως θα προτεινω εγω σε εναν "νεο" του φορουμ να αγορασει μεταχειρισμενο οργανο/ενισχυτη/εξοπλισμο απο καποιον που δε γνωριζω στο ελαχιστο? Εννοειται οτι δε θα το εκανα ποτε και απολυτα λογικο ειναι να μην το κανει κανεις. Μερικοι, παντως, λενε καμια φορα "ριξε και μια ματια στις αγγελιες", αλλα για μενα κακως το λενε.

Μπορω να ειμαι 100 φορες πιο σιγουρος οταν προτεινω dv247, thomann και οποιοδηποτε αλλο μαγαζι ξερω απο προσωπικη αγορα ή απο το ονομα που εχει στην πιατσα παρα το μεταχειρισμενο του Α, Β, Γ πωλητη στις αγγελιες...και αυτο δε δειχνει σε καμια περιπτωση ελλειψη εμπιστοσυνης στο website, ουδεμια σχεση εχει το φορουμ με το ποιοι πουλανε και το τι πουλανε στις αγγελιες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« Απάντηση #3 στις: 19/02/11, 15:11 »
Eκτός από αυτά που (πολύ σωστά) αναφέρει ο Eagle of Kamelot, πρέπει να σκεφτείς και το εξής. Όταν κάποιος προτείνει ένα όργανο, δίνει συνήθως και link σε ένα κατάστημα. To link δεν είναι πάντα πρόταση αγοράς, αλλά χρησιμεύει κυρίως στο να δώσει χρήσιμες πληροφορίες για το όργανο, όπως φωτογραφίες, χαρακτηριστικά, κριτικές, τιμή λιανικής πώλησης κλπ. Στις αγγελίες δεν θα τα βρει κάποιoς αυτά (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές), δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν τα όσα γράφονται από τον πωλητή είναι αληθή και αντικειμενικά ή όχι, και δεν είναι δυνατόν να ξέρει αν μια αγγελία είναι συμφέρουσα αν δεν έχει ιδέα πόσο πωλείται το όργανο καινούργιο. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προτείνουμε την αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα. Στον υποψήφιο αγοραστή επαφίεται να κάνει μια σωστή έρευνα αγοράς για κάτι που τον ενδιαφέρει και να βρει αν το συγκεκριμένο όργανο πωλείται φτηνότερα κάπου αλλού, ή αν μπορεί να το βρει σε πιο συμφέρουσα τιμή μεταχειρισμένο από αγγελίες (σε κάποιο μουσικό ιστότοπο όπως το Κιθάρα, από το ebay κλπ)

Επίσης οι αγγελίες είναι εξ ορισμού παροδικές. Και δεν παρακολουθούν όλοι τακτικά τις αγγελίες για να ξέρουν τι υπάρχει διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή. Αντίθετα τα προϊόντα στον Thomann, το DV247 και παρόμοια μαγαζιά είναι εκεί μόνιμα (ή τουλάχιστον για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα).
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/11, 18:38 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« Απάντηση #4 στις: 19/02/11, 16:07 »
θα συμφωνήσω απόλυτα με τους 2 απο πάνω ^^ και θα προσθεσω οτι όποτε βλέπω μια αγγελία (εχω αγοράσει αρκετές φορές απο αγγελία εδώ) κατευθείαν το κάνω αντιγραφή-επικόλληση στο thomann για να δω τιμή, φωτογραφία 3D κτλ. οποτε λογικά ολα αυτα και φυσικά ο thomann είναι μέτρο σύγκρισης εφόσον μπορώ να παραγγείλω απ αυτόν εύκολα, αν δεν μπορούσα να παραγγείλω αλλα μόνο έβλεπα τοτε δεν θα ήταν σωστό να βάζουμε συνέχεια αυτό. Οσο για τα ελληνικά μαγαζιά εχω να πω....ας προσεχών......
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« Απάντηση #5 στις: 20/02/11, 01:56 »
Epic, αν είχα λιγότερα μηνύματα στην αποθήκη και μπορούσες εύκολα να διαβάσεις αρκετά, θα έβλεπες, ότι είμαι ένας από αυτούς που προσπαθούνε να στρέψουνε το κόσμο προς τις αγγελίες του Kithara.gr. Είχα βάλει κάποιες αγγελίες και είχανε πάει καλά. Όπως και έχω αγοράσει-ανταλλάξει από αγγελίες του Kithara.gr και όλα μια χαρά! Όσες φορές έχω δώσει Link έστελνα σε αγγελίες άλλων ανθρώπων και πολύ σπάνια για τα δικές μου. Έχω γράψει αρκετές φορές για τα καλά που έχει μια αγγελία. Από εκεί και πέρα, ο μόνος τρόπος είναι να το στηρίξουμε, αλλά κάτι ακόμα βασικότερο, όσοι θέλουν να αγοράσουν κάτι μεταχειρισμένο, να μάθουν πρώτα αρκετά πράγματα ψάχνοντας και ύστερα να διαλέξουν ένα μουσικό όργανο. Οι αγγελίες είναι ο παράδεισος του ΚΑΛΟ-ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ. Έλεγχος στο όργανο μπορεί να γίνει από κάποιο φίλο-γνωστό μας-δάσκαλό μας, που είναι γνώστης, εφόσον είμαστε αρχάριοι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Kαλοπροαίρετη Παρατήρηση
« Απάντηση #6 στις: 21/02/11, 00:53 »
Στις αγγελίες αυτή την ώρα που μιλάμε υπάρχει άνθρωπος που πουλάει burstbuckers 2 και 3 300 ευρώ επειδή προέρχονται από Gibson Joe Perry LP. Οι μαγνήτες αυτοί κάνουν γύρω στα 90 ευρώ έκαστος καινούριοι... Ταυτόχρονα υπάρχουν και αρκετοί φίλοι που αγοράζουν πράγματα από το ebay για να τα κάνουν εμπόριο μετά στις αγγελίες λές και απευθύνονται σε παπούα ιθαγενείς που δεν ξέρουν ότι όταν πουλάς ταυτόχρονα 10 πετάλια καινούρια κάνεις εμπόριο.


Οπότε θα συνεχίσω να παραθέτω links από Thomann και DV247 για να καταλάβουν τα παιδιά τι τους προτείνω να πάρουν και να εχουν μια ιδέα πριν πάνε να το ακούσουν και να το παζαρέψουν στα Ελληνικά μαγαζιά. Μιας και πολλές φορές αυτά πλέον είναι φτηνότερα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
12976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 16:11
από Kosthrash