Αποστολέας Θέμα: Επιλογή κιθάρας και ενισχυτή για αρχαριο-Απορία..  (Αναγνώστηκε 16997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Φιλος Intotreason, τους EMG μπορεις να τους κατηγορησεις για αλλα πραγματα, οχι για λασπωμα. Για ξελασπωμα ισως.  ;D
Τον ηχο μιας κιθαρας δεν μπορεις να τον καταλαβεις απο βιντεο στο you tube.


δεν με ενδιαφερουν οι emg και αν άλλαζα ποτέ μαγνήτες σε seymour θα πήγαινα...


Αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Οι EMG δεν λασπωνουν παντως.

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Παράθεση
πολύ λάσπη οι emg..δεν μου αρέσει ο ήχος τους...πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι...άμα ήθελα κάτι τετοιο θα έπαιρνα την bullseye του Zakk..

Πολύ λάσπη οι emg??? Πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι? ??? :'( Τελικά για αρχάριος φαίνεται να γνωρίζεις πολλά..... :o Οπότε φαντάζομαι θα ξέρεις γιατί όλοι οι κιθαρίστες του Ozzy μιας και τον ανέφερες πιο πάνω,χρησιμοποιούν κυρίως κιθάρες με σταθερή γέφυρα (ο δικός μας ο Gus μόνο με τέτοιες παίζει),αυτά .........


φαντάζομαι όταν λες κιθαρίστες του Ozzy εννοείς τους εξής 2 τον Zakk και τον Gus...καλοί παίχτες αλλά ο ήχος τους δεν μου αρέσει...ίσως λίγο του Zakk στο no rest for the wicked...


κατά τα άλλα αν κοιτούσες λίγο πιο πάνω θα έβλεπες ότι είμαι μεταξύ 3 κιθάρων και τσεκάροντας την ltd m50 ο ήχος της βγαίνει αρκετά πιο μπουκωμένος από της Cort σε καθαρά και σόλο μέρη...σου αρέσει δεν σου αρέσει..και είναι στην ίδια τιμή..σε ρυθμικά μέρη όμως πάει πολύ καλά και πλησιάζει την Cort..


στην τελική ο Gus παίζει και με ένα μηχανάκι 1200 ευρώ...δεν παίζει με 200 ευρώ..

@Απόλλων ευχαριστώ για τις προτάσεις θα το τσεκάρω..

Οι Κιθαρίστες του Ozzy ήταν- είναι 4 (τουλάχιστον οι γνωστοί)και χρησιμοποιούν κυρίως κιθάρες χωρίς τρέμολο για να γίνω πιο κατανοητός και ήταν-είναι σπουδαίοι παίκτες άσχετα αν σ' αρέσουν αυτά που παίζουν...
Οι emg ούτε λασπώνουν,ούτε κάνουν μόνο για ρυθμικά (το αντίθετο θα έλεγα)άσχετα αν σου αρέσει ή όχι η χροιά τους...
Για ποια Ltd m50 μιλάς? και δεν κατάλαβα αυτή φοράει emg? Mήπως τα χεις μπερδέψει λίγο (χωρίς παρεξήγηση)....
Οι κιθάρες του Gus κοστίζουν πολύ πάνω από 1200 και είναι χωρίς τρέμολο(μάλλον ξέρεις γιατί..)και εσύ τι πιστεύεις ότι παίζει τόσο καλά επειδή έχει ακριβές Esp?Oxi βέβαια ....τέλος ΣΤΑΘΕΡΗ ΓΕΦΥΡΑ είναι η γέφυρα χωρίς ΤΡΕΜΟΛΟ.

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Παράθεση
πολύ λάσπη οι emg..δεν μου αρέσει ο ήχος τους...πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι...άμα ήθελα κάτι τετοιο θα έπαιρνα την bullseye του Zakk..

Πολύ λάσπη οι emg??? Πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι? ??? :'( Τελικά για αρχάριος φαίνεται να γνωρίζεις πολλά..... :o Οπότε φαντάζομαι θα ξέρεις γιατί όλοι οι κιθαρίστες του Ozzy μιας και τον ανέφερες πιο πάνω,χρησιμοποιούν κυρίως κιθάρες με σταθερή γέφυρα (ο δικός μας ο Gus μόνο με τέτοιες παίζει),αυτά .........


φαντάζομαι όταν λες κιθαρίστες του Ozzy εννοείς τους εξής 2 τον Zakk και τον Gus...καλοί παίχτες αλλά ο ήχος τους δεν μου αρέσει...ίσως λίγο του Zakk στο no rest for the wicked...


κατά τα άλλα αν κοιτούσες λίγο πιο πάνω θα έβλεπες ότι είμαι μεταξύ 3 κιθάρων και τσεκάροντας την ltd m50 ο ήχος της βγαίνει αρκετά πιο μπουκωμένος από της Cort σε καθαρά και σόλο μέρη...σου αρέσει δεν σου αρέσει..και είναι στην ίδια τιμή..σε ρυθμικά μέρη όμως πάει πολύ καλά και πλησιάζει την Cort..


στην τελική ο Gus παίζει και με ένα μηχανάκι 1200 ευρώ...δεν παίζει με 200 ευρώ..

@Απόλλων ευχαριστώ για τις προτάσεις θα το τσεκάρω..

Οι Κιθαρίστες του Ozzy ήταν- είναι 4 (τουλάχιστον οι γνωστοί)και χρησιμοποιούν κυρίως κιθάρες χωρίς τρέμολο για να γίνω πιο κατανοητός και ήταν-είναι σπουδαίοι παίκτες άσχετα αν σ' αρέσουν αυτά που παίζουν...
Οι emg ούτε λασπώνουν,ούτε κάνουν μόνο για ρυθμικά (το αντίθετο θα έλεγα)άσχετα αν σου αρέσει ή όχι η χροιά τους...
Για ποια Ltd m50 μιλάς? και δεν κατάλαβα αυτή φοράει emg? Mήπως τα χεις μπερδέψει λίγο (χωρίς παρεξήγηση)....
Οι κιθάρες του Gus κοστίζουν πολύ πάνω από 1200 και είναι χωρίς τρέμολο(μάλλον ξέρεις γιατί..)και εσύ τι πιστεύεις ότι παίζει τόσο καλά επειδή έχει ακριβές Esp?Oxi βέβαια ....τέλος ΣΤΑΘΕΡΗ ΓΕΦΥΡΑ είναι η γέφυρα χωρίς ΤΡΕΜΟΛΟ.




Πήρες πολύ φόρα...ναι έκανα λάθος για τις ltd και τους μαγνήτες τους...οπότε απορρίπτοντε άμεσα και οι 2 καθότι ο ήχος τους είναι απαράδεκτος..


Οι κιθαρίστες του Ozzy οι γνωστοί που λες και εσύ ήταν 7...ψαξε να βρεις τους άλλους 3..


Οι emg ως μαγνήτες δεν μου αρέσουν όχι τους θεωρώ υπερεκτιμημένους και δεν είναι τυχαίο που τέρατα της μουσικής δεν έχουν ασχοληθεί καν μαζί τους..


Για τις κιθάρες του Gus αδιαφορώ πόσο έχουν καθότι και σαν παίχτης και σαν συνθέτης μου είναι αδιαφορος..τώρα το ότι δεν έχουν τρέμολο, το τρέμολο για να το έχεις πρέπει να σε τραβάει και να ξέρεις να το χρησιμοποιείς..παλιότερη δήλωση του Zakk είναι αυτη..




ναι κατάλαβα τι είναι η σταθερή γέφυρα...αλλά 5 πράγματα ξέρω...μην τα ξεχάσω και αυτά...άκου emg  ::)


@Απόλλων σε ευχαριστώ η gsa 60 φαίνεται καλή για τα λεφτά της αλλά αυτό το τρέμολο...πιο ψεύτικο και από παιδική κιθάρα ρε αδερφέ...που να κρατήσει αυτό τόνο..


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Η γνώμη η δική μου έχει ως εξής

Καταρχάς ας ξεχάσουμε γενικώς τι κάνει ο τάδε ή ο δείνα κιθαρίστας...It's out of your (and mine btw) leak. Μετά, οι emg σύμφωνα με πολύ κόσμο είναι ταμάμ για είδη όπως hard rock και heavy metal, εσένα δε σου αρέσουν δε τους γουστάρεις ρε αδερφέ κι αυτό δεκτό.

Στα σοβαρά τώρα. Αν γουστάρεις floyd rose καλά κάνεις και εφόσον σ'αρέσει λογικά θα γίνεις και καλός σ'αυτό κάποια στιγμή. ΌΜΩΣ σωστό και απροβλημάτιστο floyd rose τρέμολο σε κιθάρα των 200€ δεν υπάρχει (τουλάχιστον δεν ξέρω εγω). Σκέψου ότι το original floyd κάνει μόνο του περίπου 200€. Ή θα αυξήσεις το μπάτζετ σου επομένως ή καλύτερα να πας σε σταθερή γέφυρα. Αν πάλι επιλέξεις κιθάρα με floyd σε αυτά τα λεφτά, οπλίσου με υπομονή και πάρε ένα καλό κουρδιστήρι.

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Η γνώμη η δική μου έχει ως εξής

Καταρχάς ας ξεχάσουμε γενικώς τι κάνει ο τάδε ή ο δείνα κιθαρίστας...It's out of your (and mine btw) leak. Μετά, οι emg σύμφωνα με πολύ κόσμο είναι ταμάμ για είδη όπως hard rock και heavy metal, εσένα δε σου αρέσουν δε τους γουστάρεις ρε αδερφέ κι αυτό δεκτό.

Στα σοβαρά τώρα. Αν γουστάρεις floyd rose καλά κάνεις και εφόσον σ'αρέσει λογικά θα γίνεις και καλός σ'αυτό κάποια στιγμή. ΌΜΩΣ σωστό και απροβλημάτιστο floyd rose τρέμολο σε κιθάρα των 200€ δεν υπάρχει (τουλάχιστον δεν ξέρω εγω). Σκέψου ότι το original floyd κάνει μόνο του περίπου 200€. Ή θα αυξήσεις το μπάτζετ σου επομένως ή καλύτερα να πας σε σταθερή γέφυρα. Αν πάλι επιλέξεις κιθάρα με floyd σε αυτά τα λεφτά, οπλίσου με υπομονή και πάρε ένα καλό κουρδιστήρι.


σε ευχαριστώ φίλε...μπορείς να μου δείξεις και ένα κουρδιστήρι αν δε σου κάνει κόπο να έχω υπόψη μου?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
@Απόλλων σε ευχαριστώ η gsa 60 φαίνεται καλή για τα λεφτά της αλλά αυτό το τρέμολο...πιο ψεύτικο και από παιδική κιθάρα ρε αδερφέ...που να κρατήσει αυτό τόνο..

Δηλαδή αυτό το κατάλαβες με το μάτι...; ???

Αν θέλεις την (τελευταία) συμβουλή μου, καλά θα κάνεις να ξεχάσεις όσα νομίζεις ότι ξέρεις και να αρχίσεις από την αρχή. Άσε όλες τις προκαταλήψεις και τους προϊδεασμούς σου στο σπίτι και πήγαινε να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες. Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι ακριβώς παίζει.

Καλή συνέχεια και καλές αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Οι emg ως μαγνήτες δεν μου αρέσουν όχι τους θεωρώ υπερεκτιμημένους και δεν είναι τυχαίο που τέρατα της μουσικής δεν έχουν ασχοληθεί καν μαζί τους..


 :eee ...David Gilmour,Glen Tipton,James Hetfield,Kirk Hammet,John Paul Jones,Zakk Wylde...
http://www.emgpickups.com/artists/featuredArtist/52

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Η γνώμη η δική μου έχει ως εξής

Καταρχάς ας ξεχάσουμε γενικώς τι κάνει ο τάδε ή ο δείνα κιθαρίστας...It's out of your (and mine btw) leak. Μετά, οι emg σύμφωνα με πολύ κόσμο είναι ταμάμ για είδη όπως hard rock και heavy metal, εσένα δε σου αρέσουν δε τους γουστάρεις ρε αδερφέ κι αυτό δεκτό.

Στα σοβαρά τώρα. Αν γουστάρεις floyd rose καλά κάνεις και εφόσον σ'αρέσει λογικά θα γίνεις και καλός σ'αυτό κάποια στιγμή. ΌΜΩΣ σωστό και απροβλημάτιστο floyd rose τρέμολο σε κιθάρα των 200€ δεν υπάρχει (τουλάχιστον δεν ξέρω εγω). Σκέψου ότι το original floyd κάνει μόνο του περίπου 200€. Ή θα αυξήσεις το μπάτζετ σου επομένως ή καλύτερα να πας σε σταθερή γέφυρα. Αν πάλι επιλέξεις κιθάρα με floyd σε αυτά τα λεφτά, οπλίσου με υπομονή και πάρε ένα καλό κουρδιστήρι.



σε ευχαριστώ φίλε...μπορείς να μου δείξεις και ένα κουρδιστήρι αν δε σου κάνει κόπο να έχω υπόψη μου?


Αυτό είναι ένα κουρδιστήρι απλού τύπου
http://www.thomann.de/gr/korg_ga1.htm

και αυτό είναι κουρδιστήρι-πετάλι, μπορεί να συνδεθεί σε μια pedalboard και να κουρδίζεις χωρίς να αφαιρέσεις το καλώδιο της κιθάρας από τον ενισχυτή ή τα τυχόν υπόλοιπα πετάλια σου.
http://www.thomann.de/gr/fender_pt_100_pedal_tuner.htm

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Οι emg είναι για ... λάσπη, πέτρες, σκόνη, όλη μέρα στο γιαπί
Οι Squier είναι για ψαράκια τηγανίζω.


Αν έχεις προσωπική εμπειρία με τα παραπάνω (δηλαδή έπαιξες κιθάρες με emg σε καλούς ενισχυτές ή έπαιξες καμιά καλοσεταρισμένη classic vibe πάνω σε επισης καλούς ενισχυτές) δεκτό 100%. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε. Αν όχι, μην είσαι και τόσο απόλυτος. Θα βρεις χιλιάδες κόσμο με προσωπική εμπειρία και στα δύο θέματα που θα διαφωνούν με εξίσου απόλυτο τρόπο. ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Intothereason
για αρχάριος,όπως δηλώνεις, διακρίνω αρκετά παγιωμένες απόψεις που, όπως και σύμφωνα με τις γνώμες πολλών, αλλά και με τη δική μου, είναι λάθος...

ουσιαστικά λες πως οι emg είναι ουσιαστικά άχρηστοι (δεκτό αν τους έχεις δοκιμάσει σε σωστές συνθήκες, βλ.Απάντηση 33) και πως το τρέμολο της GSA-60 μοιάζει με τρέμολο από παιδική κιθάρα (που, εγώ, αν δεν το ΉΞΕΡΑ το τρέμολο...από μια φωτογραφία δε θα μπορούσα να καταλήξω σε κάτι τέτοιο)

και με τους Seymour Duncan δεν έχουν ασχοληθεί πολλά τέρατα....και με τους Lolar επίσης....τι πάει να πει?

και μετά ρωτάς να σου προτείνουν κουρδιστήρι....

μήπως απλά μεταφέρεις απόψεις άλλων που δεν ξέρεις γιατί τις είπαν?

θα συμφωνήσω σε μία πρόταση που έγινε παραπάνω....ξέχνα ό,τι έχεις διαβάσει στο ίντερνετ και πήγαινε να δοκιμάσεις κιθάρες και μαγνήτες....μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα!

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Intothereason
για αρχάριος,όπως δηλώνεις, διακρίνω αρκετά παγιωμένες απόψεις που, όπως και σύμφωνα με τις γνώμες πολλών, αλλά και με τη δική μου, είναι λάθος...

ουσιαστικά λες πως οι emg είναι ουσιαστικά άχρηστοι (δεκτό αν τους έχεις δοκιμάσει σε σωστές συνθήκες, βλ.Απάντηση 33) και πως το τρέμολο της GSA-60 μοιάζει με τρέμολο από παιδική κιθάρα (που, εγώ, αν δεν το ΉΞΕΡΑ το τρέμολο...από μια φωτογραφία δε θα μπορούσα να καταλήξω σε κάτι τέτοιο)

και με τους Seymour Duncan δεν έχουν ασχοληθεί πολλά τέρατα....και με τους Lolar επίσης....τι πάει να πει?

και μετά ρωτάς να σου προτείνουν κουρδιστήρι....

μήπως απλά μεταφέρεις απόψεις άλλων που δεν ξέρεις γιατί τις είπαν?

θα συμφωνήσω σε μία πρόταση που έγινε παραπάνω....ξέχνα ό,τι έχεις διαβάσει στο ίντερνετ και πήγαινε να δοκιμάσεις κιθάρες και μαγνήτες....μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα!
+1
Μερικές φορές διαβάζοντας τα θέματα του τύπου "αρχάριος ψάχνει κιθάρα/ενισχυτή" έχω την αίσθηση πως ο εκάστοτε υποψήφιος αγοραστής έχει ήδη σχηματίσει άποψη για το τι θέλει να αγοράσει και απλώς περιμένει τα "έμπειρα" μέλη το φόρουμ να "ευλογήσουν" την απόφασή του αυτήν.
 
Δεν το λέω συγκεκριμένα για σένα Intothereason, αλλά πολλές φορές αυτή είναι η αίσθηση που αποκομίζω και πραγματικά απορώ ποιό το νόημα σε όλον αυτό το διάλογο!!
 
Φιλικά πάντα και χωρίς να παρεξηγηθώ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 12:44 από civilbill »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Χώρια που οι EMG θερίζουν... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αρκετά κουφά διάβασα σε αυτό το thread..
Τι είναι χειρότερο από εναν αρχάριο?.. ένας αρχάριος με προκαταλήψεις..
Και τί είναι χειρότερο από έναν αρχάριο με προκαταλήψεις?.. ένας αρχάριος με προκαταλήψεις.. που δεν ακούει.
Έχει νόημα να συζητάμε?..  :eee
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η παρούσα συζήτηση "καθαρίστηκε" από άσχετα ή/και προσβλητικά μηνύματα και παραμένει, γιατί περιέχει κάποιες χρήσιμες γνώμες από μέλη που προσπάθησαν να βοηθήσουν τον Intotreason στην επιλογή του. Κρίμα που αυτός δεν έχει αρκετά ανοικτά αυτιά για να ακούσει αυτές τις γνώμες. Ίσως όμως βοηθήσουν άλλους αναγνώστες.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Παιδια, μετα απο μια απλη αναγνωση του θεματος βρηκα πολυ ευκολα τη λυση.
Γιατι κολλησατε? Αφου το γραφει καθαρα?
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και τις απαντήσεις.Διαβάζοντας ξανά το forum Κατέληξα ότι η κιθάρα που μου ταιριάζει σαν ήχος και σαν εμφάνιση είναι η Cort x6...
..... ο 'ερωτας είναι ο Peavey vypr 15 αλλά και κάτι λίγο πιο φτηνό δεν θα με πείραζε..

δεν με ενδιαφερουν οι emg και αν άλλαζα ποτέ μαγνήτες σε seymour θα πήγαινα...

Προτεινω λοιπον να παρεις μια  Cort x6, και ενα Peavey vypr 15  και καθαρισες
Αργοτερα βαζεις και SD μαγνητες και ολα σουπερ.

 :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
24381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 16:02
από stratboy
12 Απαντήσεις
4701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus
15 Απαντήσεις
6170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
13048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 02:41
από no slave
19 Απαντήσεις
6816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
0 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
4 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
13 Απαντήσεις
7740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash