Αποστολέας Θέμα: Κοιτώντας τις οθόνες για δύο λεπτά το βράδυ πριν την επέμβαση.  (Αναγνώστηκε 3175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
*Οταν πέφτει επισήμως το βράδυ και οι εργάτες γυρίζουν στις εστίες οι εικόνες
μιας άλλης εποχής προβάλλονται
για δύο μονάχα λεπτά.

Μια ρομαντική καληνύχτα
στους κουρασμένους ανθρώπους .

Σύντομα όμως αυτο καταργήθηκε
καθως συνδέθηκε με μια πάθηση του μυαλού.

Το γονίδιο των περασμένων εποχών.


Ο ήλιος έδυε στης πόλης τις οθόνες
στα pixels κόκκινος σαν αίμα που κυλά
παλιές του δρόμου σαν νανούρισμα οι εικόνες
στα matrix φάνηκαν για ακόμη μια φορά.

Πρόσωπα ασύμμετρα , γενιές που έχουν γεράσει
χαμόγελα όμορφα , αθώα , παιδικά
μάτια που κάτι από το όνειρό έχουν χάσει
πίσω από άνθρακες και νεύρα πλαστικά.

Σχήματ΄ανθρώπινα χώρίς τεχνο - νευρώνες
στήθη που ανάσαιναν από έρωτα μικρά
κρύοι ανυπόφοροι και άγνωστοι χειμώνες
που χιόνια έφερναν ακόμη στα βουνά.

Πλήθη πολύχρωμα χωρίς καμιία τάξη
μία παρέλαση από φώτα και μετά
έν' άσπρο φόρεμα , ντυμένη στο μετάξυ
σαν να ναι άγγελος στο πρόγραμμα πετά.

Πάντα κολλούσα αε αυτό το σημείο.
Ήταν τόσο όμορφη και διαφορετική από εσένα.
Κάποτε υπήρχε Θεός.
Έπλασε τον κόσμο σε επτά ημέρες
και τον γέμισε αγγέλους και δαίμονες μα...

Τα δευτερόλεπτα όμως φεύγουν της απάτης
και η προβολή σβήνει κι αφήνει την σειρά
σ΄ένα λογότυπο κι εκείνη τα φτερά της
βγάζει ,την φόρμα της την κάτασπρη φορά.

Τώρα που κλείσανε τα φώτα και σκοτάδι
κι αστέρια ανάψανε στον θόλο τεχνητά
κοιμάται ήσυχο το ανθρώπινο κοπάδι
κουκουλωμένο με αισθητήρες και μπετά.

Πονάω..Φοβάμαι...Οι εξετάσεις μου στον φάκελο δείχνουν εσένα!!
Και οι ειδικοί που με ψάξανε βρήκανε πως
πραγματικά...
έχω ανάγκη.

Λείπει ένα εμφύτευμα λεπτό στο σύστημά μου
ένα transistor τόσο δα διπολικό
κι ανάβει χίλιες δυο φωτιές στα λογικά μου
και με τραβάει συνεχώς στον πανικό.

Ατσάλι ανθίζει και ποτάμια σιλικόνης
τρέχουν στο σώμα μου που πλέον δεν πονά
μα εξαρτημένος μένω στο άρωμα της σκόνης
που στα σισίτια μοιράζουν στην ουρά.

Πέφτω σε οράματα στο δίκτυο μπλεγμένος
ιούς να τρώγουνε τις ίνες μου μετρώ
τα bits που σφάλματα σημαίνουνε δεμένος
κι εγώ την φόρμα που χει η κάστα μου φορώ.

Βλέπω το χιόνι να ξαπλώνει στις κεραίες
νοιώθω έναν άνεμο να τρέχει δροσερό
κι όλες τις σκιές αυτής της πόλης σε παρεεές
έναν παράξενο να στήνουνε χορό.

Φοβάμαι...

Κι αν ξέρω αύριο πως όλα θα χουν φτιάξει
στης κλινικής την πτέρυγα Άλφα δεν μπορώ
-θα φταίει εκείνη η οπτασία από μετάξυ -
παρά τα φάρμακα στον ύπνο να αφεθώ.

Είναι μια επέμβαση ρουτίνας και το ξέρω
και αυτό το πρόβλημα το απλό τόσο κοινό
μα εγώ φοβάμαι και δε ξέρω αν θα υποφέρω
αυτό το μέσα μου που καίει το κενό.

Κια αφού πια χρόνια τους αδένες μου έχουν βγάλει
από τα μάτια και να κλάψω δεν μπορώ
κρύβω βαθιά μες στην κουβέρτα το κεφάλι
μέσα στου άρρωστου την ρόμπα που φορώ.

Τα δευτερόλεπτα που τρέχουν στην γωνία
των τεχνο-νέυρων μου και αυτά μηχανικά
μετράν αμήχανα την τόση μου αγωνία
και είναι σαν δάκρυα απο χρόνο ψηφιακά.

Μετράν αντίστροφα την τόση μου αγωνία
και είναι σαν δάκρυα
απο χρόνο.

Ψηφιακά.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/10, 22:36 από rakenditos »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Γεια σου Ρακένδυτε με τα ταξίδια σου σε άλλες πραγματικότητες!! Αυτό θα το σχολίαζε και ο παππούς αν ήταν εδώ! Ταινία μικρού μήκους, είναι το κατόρθωμά σου!
   Πριν σχετικά λίγο καιρό, κάποιος μου είχε στείλει μια άποψη του Tesla για τον κόσμο!χαχαα!
Πριν ακόμη περισσότερο καιρό είχα διαβάσει κάποια κείμενα Καθηγητών Πανεπιστημίου, για την συνείδηση και τον εγκέφαλο προς τα που θέλει να βαδίσει η επιστήμη κοντά στις ανθρωπομηχανές που περιγράφεις. Περισσότερο θα έλεγα ότι θέλουν να κάνουν τον άνθρωπο μηχανή, παρά την μηχανή άνθρωπο!
   Την γνωστή βέβαια ταινία Blade Runner, θα την έχεις δει! σύντομα όμως θα σου προτείνω άλλες δύο!! Η μία μπλέκεται με τα ρομποτικά σου και η άλλη ΚΑΙ με τον χρόνο! Αν και χαμηλού κόστους παραγωγές, μετά από πολύ καιρό ήτανε οι μόνες ταινίες που προσφέρανε για μένα, κάτι καινούριο.
   Μέχρι στιγμής βέβαια, δεν έχω δει κάποια, που να έχουν εμπνευστεί και την εναλλαγή ήλιου και μέρας ρομποτική! Να σου δώσω ένα σενάριο και αν σε εμπνεύσει να γράψεις και πάνω σε αυτό ένα ποίημα ή δεν δέχεσαι παραγγελιές ?
   Καλές δημιουργίες φίλε μου!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Γεια σου Xolidoxos!!!

Οι στίχοι αυτοί είναι (ή τουλάχιστον προσπάθησα να τους κάνω) καθαρά cyberpunk  με ο,τι και αν σημαίνει αυτό. Το σκηνικό είναι παρμένο απο την cyberpunk λογοτεχνία (οπως τα κείμενα του Dick στα οποια βασίστηκε και το blade runner στο οποιο αναφερθηκες) και φυσικά του πατριάρχη του είδους william gibson.  (μάλιστα πέρα από το όλο σκηνικό προσπάθησα να κάνω μια πιο άμεση αναφορά στον Gibson καθώς ο ήρωας του "ποιήματος" εμφανίζει ομοιότηες με την Molly έναν από τους κεντρικούς χαρακτήρες του Neuromancer.)

Αυτό που έγραψα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο για να πει κανείς αλλά με αφορμή αυτό το ποιηματάκι και το σχόλιό σου θα ήθελα να πω δυο πράγματα για το cyberpunk . Είναι κρίμα να μένει στην αφάνεια σαν καλλιτεχνικό ρεύμα απλώς και μόνο επειδή κάποιοι του κόλλησαν ταμπέλες και το υποτίμησαν. Μπορεί αισθητικά να απέχει χιλιόμετρα από ο,τι είχαμε διαβάσει ως τώρα , η θεματολογία του να ξεπερνάει τα σύνορα ακόμη και της επιστημονικής φαντασίας (γιατί κακά τα ψέματα το cyberpunk δεν είναι επιστημονική φαντασία  και προσωπικά θεωρώ πως κακώς  θεωρείται κατηγορία του science fiction) και το στυλ του να είναι "του δρόμου" και "αλήτικο" αλλά πιστέυω πως είναι ότι πιο φρέσκο και δυναμικό στον χώρο της λογοτεχνίας ακόμα και 30 χρόνια μετά την εμφάνιση του. Είναι η γλώσσα του 22ου και του 23ου αιώνα. Όχι μόνο προφήτευσε -μέσα στην υπερβολή του- τον κόσμο στον οποίο ζούμε και την κοινωνία μας αλλά και σε αντίθεση με αυτό που έκανε μέχρι τωρα η λογοτεχνία και η ποίηση δηλαδή να μιλά για το παρόν χρησιμοποιώντας το παρελθόν το cyberpunk μιλά για το παρόν αναφερόμενο σε ένα ζοφερό μέλλον .

Είναι κρίμα ο κόσμος να μην αναγνωρίζει την αξία αυτου του ρεύματος και να κολλάει σε ταμπέλες του τύπου "αμερικανιά" (λες και δεν μπορεί κάτι αξιόλογο να γεννηθεί στην Αμερική) και να παρασύρεται από τις ατυχείς μεταφορές cyberpunk εργων στον κινηματογράφο. Σοβαρό cyberpunk προς το παρόν υπάρχει μόνο στην λογοτεχνία (στις περισσότερες ταινίες έχει γίνει μια δραματική μετατόπιση του βάρους απο το νόημα στο εφέ έχει χαθεί η μαγευτική ατμόσφαιρα του Κόσμου και γενικότερα έχει αλλοιωθεί η ουσία του προτότυπου εργου).

Παρόλαυτα είμαι σίγουρος πως το cyberpunk έχει πολύ μέλλον κυρίως στον χώρο της ποίησης και της μουσικής. Αυτό που ονομάζουμε σήμερα "ποίηση" ή "στίχο" είναι ακόμα αρκετά "αποστειρωμένο" και κολλημένο σε συντηρητικές δομές και θεματολογίες (ακόμα και αν μιλάμε για ροκ ή punk) για να δεχτεί το cyberpunk* . Όμως είμαι πεπεισμένος πως το cyberpunk όσο underground και να είναι σήμερα κάποια στιγμή θα "εκραγεί" και θα γίνει ισχυρό ρεύμα στην σλυγχρονη τέχνη. Και για αυτό πιστεύω πως πρέπει να το ξαναδούν το όλο θέμα αυτοί που ασχολούνται με τον στίχο και την ποίηση γενικότερα. Ίσως οι "μυρτιές" και οι "πασχαλιές" δώσανε ότι είχανε να δώσουνε και η τέχνη ζητήσει άλλα μέσα και άλλες εικόνες για να εκφράσει αυτό που ζούμε σήμερα. Είναι λάθος να πιστεύει κανείς οτι μπορούμε να γράφουμε στίχους ή ποιηση και να έχει νόημα όλο αυτό χρησιμοποιώντας φόρμες περασμένων αιώνων. Και δεν πρέπει να μας ξενίζει αυτό. Ούτε να μας χαλάει.

Και ναι , οι καταραμένοι ποιητές του μέλλοντος θα είναι cyberpunks και πριν με βρίσετε για αυτο σας ρωτάω : μήπως και ο Πόε δεν ήταν cyberpunk?


Anyway συγνωμη αν σας τα έπρηξα (αν διάβασε κανεις αυτό που έγραψα  :D) απλώς πιστεύω πως θα έπρεπε σε έναν χώρο που κυκλοφορούν άτομα που ασχολούνται με τον στίχο να μιλήσουμε και λίγο για κάποιες άλλες τάσεις ακόμα και αν μένουν ως σήμερα στην αφάνεια...

*υ.γ1: ok υπαρχουν πολλα συγκροτηματα που έχουν τραγούδια ή ακομα και ολόκληρες συλλογές με cyberpunk στοιχεία αλλά αυτό είναι κάτι που γίνεται μεμονομένα. Δεν έχει αξιοποιηθεί ακόμα η αισθητική και η δομή του cyberpunk.

**υγ2: xolidoxos ειμαι ανοιχτος σε προτασεις , ειδικα αν έχει σεξ και βία!!! (αστειάκι)


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Για κάνε και μια εξήγηση Rakendite, τι σημαίνει αυτό το περιβόητο Cult, που διαβάζω σε κάτι κριτικές για τέτοιες ταινίες. Γιατί εγώ δεν σκαμπάζω από περίεργες λέξεις! Εγώ θέλω απλά και κατανοητά πραματάκια! Πιστεύω φίλε μου, ότι αυτά που λες, έχουνε κάποια βάση. Δεν είμαι σίγουρος αν ο νεωτερισμός τους, είναι ας πούμε μόνο αυτό το μέλλον της τεχνολογίας.....αλλά πολλές φορές παρουσιάζουνε κάποιες καινούριες ιδέες, που πραγματικά έχουν κάποια ιδιαίτερη ουσία και ξεφεύγουν κατά κάποιο τρόπο από τα μοτίβα. Το neuromancer, δεν το έχω δει.

ΥΓ: Το (αστειάκι) ήτανε μόνο για την βία ? xo xo xo xo xo

Θα ψάξω τις ταινίες και θα σου δώσω τίτλους και Link για κατέβασμα. Πρόσφατα τις είδα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
το neuromancer ειναι ενα βιβλιο και δεν νομιζω να εχει γυριστει καποια ταινια βασισμενη σε αυτο. Γενικα το cyberpunk ειναι λογοτεχνικο ρευμα (τουλαχιστον ετσι ξεκινησε) και προσωπικα οι περισσοτερες ταινιες που πατανε σε αυτο με εχουν απογοητευσει (πχ matrix).

μια αρκετα καλη εικονα για το τι ειναι το cyberpunk μπορεις να παρεις απο εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk

παντως αν βρεις καποιο συνδεσμο για τις ταινιες που λες , πολυ θα θελα να τις δω

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ


αυτό έγινε για αστείο... είναι ένας τρόπος όμως για να διαβάσει κανείς αυτα που είναι γραμμένα εδώ...
αν θέλετε λοιπόν να δείτε το "έργο" μου κλικάρατε αλλά προσοχή!!

μην ξεχνάτε ότι έχετε μόνο δύο λεπτά!!

(υ.γ οδηγία σκηνοθέτη : μην παγώνετε το βίντεο ακόμα και αν δεν προλαβαίνετε τους στίχους)

αντε βρε , και με οσκαρ!!  :P

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν θα πω λεπτομέρειες σχετικά με cyberpunk κ.λ.π. Αυτά λίγο πολύ γνωστά είναι, ήδη εσύ και ο Παναγιώτης αρκετά είπατε. Εγώ θα σου πω απλά μπράβο για την ιδέα μα και για την ικανότητα σου να αποδίδεις με ενάργεια τις εικόνες των πραγμάτων.
Μόνο που ο χώρος αυτός δεν ενδείκνυται για τέτοιου είδους ποιήματα, που ο σχολιασμός τους με εξειδικευμένες απαντήσεις είναι επόμενο στο τέλος να περάσει σε άλλα πολλαπλά θέματα άσχετα με στίχους και ποιήματα.
Πιστεύω όμως πως σύντομα με τις τροποποιήσεις που οι διαχειριστές σκέφτονται να κάνουν σ’ αυτήν εδώ την κατηγορία να λυθούν πολλά προβλήματα.


Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
τι να πω?? δεν εχω κατι να πω... αλλα δεν μπορω και να σιωπασω...
εχω να πω οτι εχουν ξεφυγει τα πραγματα!! :P
μου αρεσε πολυ αυτο που διαβασα... κι επειδη μπορει να μην εχω ψαξει την cyberpunk σκηνη, ωστοσο εχω καψει τα anime, οποτε μπορω να καταλαβω και την γλωσσα, αλλα και σε τι αναφερεσαι!
γενικα ειναι κατι διαφορετικο που ομως θελει και την αναλογη αισθητικη για να το προσεγγισεις...

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
με άφησε άφωνο! δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα σε 100 χρόνια σε 200 ξερω γω... αυτό που έγραψες όμως μιλάει στο σήμερα!!! και μιλάει πολύ ζωντανά και παραστατικά. Πολλά μπράβο!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
15941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/07, 17:21
από KostasVap
5 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 10:18
από Μαίρη
3 Απαντήσεις
2228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 15:43
από R.H.C.P
2 Απαντήσεις
2283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 20:10
από .
6 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 10:42
από avatar_k83
6 Απαντήσεις
4317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 15:11
από Moussaka_Chaos
0 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 15:25
από dodgevibe
6 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/14, 00:23
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
5518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/18, 12:46
από bathan
2 Απαντήσεις
2471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/21, 17:56
από Yiannis Papadopoulos