Αποστολέας Θέμα: paypal  (Αναγνώστηκε 10680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
paypal
« στις: 21/01/08, 22:41 »
 λοιπον εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με paypal αλλα θυμαμαι οτι ειχαν απαντηθει ολες σε ενα τοπικ που ειχε ανοιξει ο βαγγελης(βεβαια δν θυμαμαι τις απαντησεις!!!:D)....εκανα μια αναζητηση και δν το βρηκα...θελει να βοηθησει καποιος για να μην σας κουραζω με τις ιδιες αποριες???
ή καποιο αλλο σχετικο τοπικ στο φορουμ???(ουτε τετοιο βρηκα)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #1 στις: 22/01/08, 01:02 »

Ρίξτες! (τις ερωτήσεις)  ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #2 στις: 22/01/08, 11:33 »
Παράθεση
Ρίξτες! (τις ερωτήσεις)

είμαστε εδώ για βοήθεια!!!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #3 στις: 22/01/08, 19:13 »
ok thanx.....
1) αποτι εχω καταλαβει στο paypal συνδεεις την πιστωτικη σου....οταν η πιστωτικη εχει οριο π.χ. 1500 και θες κατι με 2300 τι κανεις???
δλδ η ερωτηση ειναι αν μπορω να συνδεσω και ενα λογαριασμο τραπεζης ///

2) οταν παρεις με το statement της τραπεζας τον κωδικο και τον περασεις στο paypal η διαδικασια εχει ολοκληρωθει πληρως ετσι???να μην ψαχνομαι για τπτ αλλλο??

3) γραπτο statement του paypal οπως της τραπεζας ερχεται στο σπιτι??? (μου αρεσει να κραταω χαρτια just in case!!)

4) για το τι παιζει με προμηθειες και τετοια θα το δω και στο επισημο σαιτ αλλα οποιος θελει λεει τπτ και εδω :D...
αυτααααααααα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: paypal
« Απάντηση #4 στις: 22/01/08, 19:34 »
1) Αυτό θα το λύσεις με την τράπεζά σου. Αν μπορείς να αυξήσεις το όριο, έχει καλώς. Για να είναι μια κάρτα συνδεδεμένη με λογαριασμό τραπέζης, πρέπει να είναι χρεωστική, όχι πιστωτική. Η electron visa πχ. είναι μια χρεωστική που χρησιμοποιείται σε συναλλαγές όπως η visa.

2) Μιλάς για την πιστοποίηση; Ναι, απ'οτι θυμάμαι δεν χρειάζεται κάτι άλλο

3) Έρχεται email κάθε φορά που ολοκληρώνεις μια συναλλαγή. Όχι χαρτί.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #5 στις: 22/01/08, 19:42 »
1) Νομίζω το 1500 αναφέρεται σε ημερήσιο πιστωτικό όριο, συνεπώς νομίζω ότι μπορείς να πληρώσεις σε 2 δόσεις.
Επίσης, μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό, αρκεί να γνωρίζεις το IBAN. Νομίζω αναφέρεται ως add bank account...

2) Ναι, όλα τελειώνουν κ έχεις confirmed account.
Να σημειώσω απλά ότι η διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο PayPal, συνήθως αναφέρεται ως uncorfimed, μέχρι να βεβαιώσεις ότι η διεύθυνση που έρχεται ο λογαριασμός της πιστωτικής κ του Paypal συμπίπτουν.
Βέβαια, αυτό δε σε δεσμεύει πουθενά.

3)Μετά από κάθε συναλλαγή, σου δίνει τη δυνατότητα να τυπώνεις αποδείξεις αγοράς, καταθέσεις, αναλήψεις κοκ. Σπίτι σου δεν έρχεται τπτ όχι!

Ελπίζω να βοήθησα!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #6 στις: 22/01/08, 20:52 »
1) Αυτό θα το λύσεις με την τράπεζά σου. Αν μπορείς να αυξήσεις το όριο, έχει καλώς. Για να είναι μια κάρτα συνδεδεμένη με λογαριασμό τραπέζης, πρέπει να είναι χρεωστική, όχι πιστωτική. Η electron visa πχ. είναι μια χρεωστική που χρησιμοποιείται σε συναλλαγές όπως η visa.

καλα και στην πιστωτικη μπορεις να την βαλεις να παιρνουν κατευθειαν οτι χρεωνεις απο τον λογαριασμο σου ...ετσι γινεται χρεωστικη  ;)
το θεμα ειναι να μπορω οταν π.χ. δν εχω τα λεφτα εκεινη τη στιγμη να χρησιμοποιω την πιστωτικη και οταν τα εχω να τα παιρνουν απο το λογαριασμο , αλλα και οταν θελω κατι που κανει πανω απο το οριο μου να μπορω να τα συμπληρωσω απο τον λογαριασμο μου η να παρθουν κατευθειαν ολα απο εκει...
οποτε :
1) Νομίζω το 1500 αναφέρεται σε ημερήσιο πιστωτικό όριο, συνεπώς νομίζω ότι μπορείς να πληρώσεις σε 2 δόσεις.
Επίσης, μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό, αρκεί να γνωρίζεις το IBAN. Νομίζω αναφέρεται ως add bank account...
αυτο με το ημερησιο οριο δν το καταλαβα..... ::)
τενκ γιου παντως....

(αλλη ακυρη ερωτηση...: τα λεφτα που σου στελνει καποιος μεσω paypal μενουν εκει???δλδ δν μπορεις να τα περασεις στο λογαριασμο σου και να τα παρεις??? αχχχ και αυτο ειχε απαντηθει  αλλα ..:-[)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #7 στις: 22/01/08, 21:07 »
(αλλη ακυρη ερωτηση...: τα λεφτα που σου στελνει καποιος μεσω paypal μενουν εκει???δλδ δν μπορεις να τα περασεις στο λογαριασμο σου και να τα παρεις??? αχχχ και αυτο ειχε απαντηθει  αλλα ..:-[)

Στα υπόλοιπα σου απάντησαν τα παιδιά. Τα λεφτά προφανώς δεν μένουν αιωνίως στο paypal.  ;D Μπορείς να τα μεταφέρεις στον τραπεζικό λογαριασμό ή να τα χρησιμοποιήσεις βέβαια για επόμενη δική σου αγορά.

Επίσης για την κάρτα, η απλούστερη λύση, από τη στιγμή που έχεις ήδη συνεργασία με μια τράπεζα, είναι να ζητήσεις να σου αυξήσουν το όριο συναλλαγών. Αν ας πούμε σταθερά βρίσκεται ένα Χ ποσό στο λογαριασμό σου, είσαι εντάξει στις πληρωμές σου κλπ, δεν έχουν λόγο να μην το κάνουν (οι περισσότερες έτσι κι'αλλιώς αυξάνουν το πιστωτικό όριο μετά από κάθε ανανέωση της κάρτας, ή και πιο νωρίς).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: paypal
« Απάντηση #8 στις: 22/01/08, 21:25 »
Να προσθέσω ότι και η VISA ELECTRON παρότι χρεωστική έχει και αυτή όριο, 1500 αν θυμάμαι καλά από default. Επίσης, κάποιες VISA ELECTRON τραπεζών κάνουν μονο για αγορά αυτοπροσώπως, δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο net/paypal (p.x. Millenium bank).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #9 στις: 22/01/08, 23:55 »
λοιπον εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με paypal αλλα θυμαμαι οτι ειχαν απαντηθει ολες σε ενα τοπικ που ειχε ανοιξει ο βαγγελης(βεβαια δν θυμαμαι τις απαντησεις!!!:D)....εκανα μια αναζητηση και δν το βρηκα...θελει να βοηθησει καποιος για να μην σας κουραζω με τις ιδιες αποριες???
ή καποιο αλλο σχετικο τοπικ στο φορουμ???(ουτε τετοιο βρηκα)


Κι όμως υπάρχει topic... Pay Pal????

Απλά είναι γραμμένο ως Pay Pal κι έτσι δεν το βρίσκεις πάντα μέσω search...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #10 στις: 23/01/08, 11:38 »

 Μπορείς να τα μεταφέρεις στον τραπεζικό λογαριασμό
οκ....τωρα με καλυψατε πληρως!!!!


το θεμα ειναι να μπορω οταν π.χ. δν εχω τα λεφτα εκεινη τη στιγμη να χρησιμοποιω την πιστωτικη και οταν τα εχω να τα παιρνουν απο το λογαριασμο , αλλα και οταν θελω κατι που κανει πανω απο το οριο μου να μπορω να τα συμπληρωσω απο τον λογαριασμο μου η να παρθουν κατευθειαν ολα απο εκει...

αυτο τελικα γινεται???
ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #11 στις: 23/01/08, 13:02 »
το θεμα ειναι να μπορω οταν π.χ. δν εχω τα λεφτα εκεινη τη στιγμη να χρησιμοποιω την πιστωτικη και οταν τα εχω να τα παιρνουν απο το λογαριασμο , αλλα και οταν θελω κατι που κανει πανω απο το οριο μου να μπορω να τα συμπληρωσω απο τον λογαριασμο μου η να παρθουν κατευθειαν ολα απο εκει...


Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά όταν υπάρχουν διαθέσιμα στο Paypal (από κάποια είσπραξη) τότε σου δίνει τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσεις πρώτα. Μετά σου δίνει επιλογή από που θα πάρει τα υπόλοιπα (σ'εμένα, από κάρτα). Οπότε λογικά θα μπορείς να "συμπληρώσεις" και με ανάληψη από το λογαριασμό σου.  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #12 στις: 31/01/08, 01:15 »
καλα και στην πιστωτικη μπορεις να την βαλεις να παιρνουν κατευθειαν οτι χρεωνεις απο τον λογαριασμο σου ...ετσι γινεται χρεωστικη  ;)

δεν ισχυει   :-\

οι τραπεζες πονταρουν στο ''φουσκωμα'' του λογαριασμου της πιστωτικης,ωστε να εισπραττουν ολο και περισσοτερους τοκους..οποτε εξαρταται απο ΕΣΕΝΑ μονο το κατα ποσο γρηγορα θα εξοφλησεις στο ταμειο το ποσο που πιστωνεις με τις αγορες σου..


Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #13 στις: 31/01/08, 01:31 »
παιδιά μπορώ να πληρώσω μέσα paypal στον λογαριασμό που έχω στην τράπεζα παράδειγμα έχω electron visa από alpha και μετέφερα πριν 1 μήνα 200Ε στον αντίστοιχο λογαριασμό! αυτό μπορώ να το κάνω και σε οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό?

με λίγα λόγια μπορώ να καταθέσω σε κάποιον από σας κάποια χρήματα από αυτά που έχω στο paypal?
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #14 στις: 31/01/08, 01:33 »
μπορώ να καταθέσω σε κάποιον από σας κάποια χρήματα από αυτά που έχω στο paypal?

κ α ν ο ν ι κ α ! απλα επειδη το paypal θα κανει κρατησεις ετοιμασου να βαλεις το κατι τις παραπανω , ε ! :-*

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #15 στις: 31/01/08, 01:35 »
ok! αν και είδα ότι λέει ότι μεταφορά για 100Ε και άνω ειναι χωρίς κρατήσεις! και για λιγότερα 2,5% αλλά οκ!γιατί αν θέλω κάτι από έξω με έμβασμα θα έρχονταν παραπάνω!

Ευχαριστώ....  8)
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #16 στις: 31/01/08, 01:49 »
ok! αν και είδα ότι λέει ότι μεταφορά για 100Ε και άνω ειναι χωρίς κρατήσεις! και για λιγότερα 2,5% αλλά οκ!


οταν στελνεις ΕΣΥ χρηματα ουτως η αλλως δεν πληρωνεις.ο πωλητης παντα επιβαρυνεται την προμηθεια του paypal,γι αυτο και πολλοι δεν εχουν αυτην την επιλογη πληρωμης στις δημοπρασιες τους  ::)


γιατί αν θέλω κάτι από έξω με έμβασμα θα έρχονταν παραπάνω!

δε το συζηταμε!! :o φανταστειτε οτι η πιο φτηνη τιμολογηση για εμβασμα στο εξωτερικο ειναι 12 ευρω (Ευρωπη) και 20 ευρο (Αμερικη-Ασια)...γιατι να τα χασεις ?  :-\

υπαρχει ομως παντα και το web banking με εξοδα κατω του ευρου για τετοιου ειδους συναλλαγες
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 01:51 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: paypal
« Απάντηση #17 στις: 04/02/08, 00:06 »
κ α ν ο ν ι κ α ! απλα επειδη το paypal θα κανει κρατησεις ετοιμασου να βαλεις το κατι τις παραπανω , ε ! :-*

Ξερει κανεις ποσο ειναι οι κρατησεις που κανει το PayPal? Δηλαδη αν μου στειλει καποιος 200 ευρω, εκτος ι-μπει, θα κανει κρατησεις? Οποιος το εχει δοκιμασει ας μας διαφωτισει...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: paypal
« Απάντηση #18 στις: 04/02/08, 18:04 »
Παράθεση
δε το συζηταμε!! Shocked φανταστειτε οτι η πιο φτηνη τιμολογηση για εμβασμα στο εξωτερικο ειναι 12 ευρω (Ευρωπη) και 20 ευρο (Αμερικη-Ασια)...γιατι να τα χασεις ?  Undecided


σε ποια τράπεζα είναι 20 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #19 στις: 05/02/08, 19:03 »
θα κανουμε διαφημιση δηλαδη ? ;D

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #20 στις: 05/02/08, 19:09 »
κ α ν ο ν ι κ α ! απλα επειδη το paypal θα κανει κρατησεις ετοιμασου να βαλεις το κατι τις παραπανω , ε ! :-*

Ξερει κανεις ποσο ειναι οι κρατησεις που κανει το PayPal? Δηλαδη αν μου στειλει καποιος 200 ευρω, εκτος ι-μπει, θα κανει κρατησεις? Οποιος το εχει δοκιμασει ας μας διαφωτισει...


Περιπου 4%

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #21 στις: 05/02/08, 20:12 »
το paypal είναι εγγύηση...πρόσφατα είχα ένα περιστατικό με έναν τύπο που ενώ του είχα πληρώσει τα λεφτά για κάτι που είχα πάρει(15 ευρώ ήταν), και δεν το είχε στείλει(από ΗΠΑ) και δεν απάνταγε και στα mail μου...

έκανα ένα claim στο paypal και μέσα σε 5 μέρες είχαν επικοινωνήσει οι ίδιοι μαζί του, και μου επέστρεψαν τα λεφτά!!! :o :o ;D

απίστευτη εξυπηρέτηση... ;)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #22 στις: 05/02/08, 20:44 »
Παρομοίως σε claim που είχα κάνει πριν τα Χριστούγεννα, με τη δικαιολογία ότι ο πωλητής δεν απαντούσε στα mail κ ήταν άγνωστο αν είχε στείλει το πακέτο, επικοινώνησαν τηλεφωνικά μαζί του, κ μου έδωσαν το tracking number της παραγγελίας.

Αποδείχτηκε ότι ο τύπος είχε στείλει το πακέτο, απλά αδιαφορούσε να μου απαντήσει!

Η εξυπηρέτηση άμεση κ άψογη σε κάθε περίπτωση. Σου λύνει τα χέρια!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paypal
« Απάντηση #23 στις: 08/02/08, 23:07 »
εγω καλυφθηκα πληρως απο τις απαντησεις...thanx σε οσους απαντησαν...αντε παει και αυτο!!!αντε να μπαινουμε σιγα σιγα στον "μαγικο" κοσμο του ebay!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: paypal
« Απάντηση #24 στις: 09/02/08, 17:41 »
ΜΗ! Εγω απο τοτε που ανοιξα λογαρισμο στο πευπαλ ουτε που ξερω ποσα λευτα εχω χαλασει σε πετλακια/κιθαρες/σι-ντι/ντι-βι-ντι/βιβλια κτλ, που αμα δεν ειχα παιπαλ δεν θα ειχα παρει και θα τα ειχα γλυτωσει  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
5968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 11:45
από Symeon
3 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 22:01
από pegasus
0 Απαντήσεις
2628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 03:16
από Serviani
1 Απαντήσεις
2034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 19:18
από Βραζίλης