Αποστολέας Θέμα: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)  (Αναγνώστηκε 77718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #250 στις: 03/09/06, 14:47 »
  δν αντεχω να βλεπω αλλο!!!!  ενταξει να παιζαμε καλα και να χαναμε, αλλα ετσι... :'( ουτε εφηβικη ομαδα να επαιζε σε σχολικο πρωταθλημα....
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #251 στις: 03/09/06, 14:50 »
Δεν κερδίζουμε με τπτ, κανένας ρυθμός, αστοχία μέχρι αηδίας και οι Ισπανοί από όπου σουτάρουν, σκοράρουν!!  >:(
Τα ριμπάουντ πού τα πας? Επιθετικά, αμυντικά όλα οι Ισπανοί... τί χάλια είναι αυτά... τί στην ευχή, πήγαν και τα ήπιανε χθες το βράδυ? >:(
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #252 στις: 03/09/06, 14:55 »
   και φανταστητε λυπει και ο καλυτερος παιχτης της ισπανιας!!!! αν ηταν και αυτος ????
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #253 στις: 03/09/06, 15:00 »
Γράφω σαν το παιχνίδι να χει τελειώσει γιατί απλά το παιχνίδι έχει τελειώσει και τελείωσε στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου που απλά φάνηκε ότι ορισιτικά σήμερα δεν το χουμε.
Δεν ξέρω αν υπάρχει τύχη πάντως σήμερα δε μας θέλει με τίποτα.Οι ισπανοί έχασαν επιθέσεις και έχασαν αρκετές μα εμείς δε μπορούμε δε μπορούσαμε μάλλον να βάλουμε τη μπάλα όχι στο καλάθι ούτε καν στη ρακέτα.Δεν είναι δυνατόν να μην έχουμε βάλει καν 50 πόντους ενώ τελειώνει το παιχνίδι και να έχουμε 101 πόντους απέναντι στη μεγάλη dream team.
Σίγουρα φτάσαμε πολύ ψηλά μα δυστυχώς κάθε ομάδα κάνει ένα κακό παιχνίδι σε κάθε διοργάνωση και δυστυχώς εμείς το κάναμε στον τελικό.Αυτή η ομάδα έχει μέλλον και σίγουρα θα ρθει η στιγμή που θα φτάσουμε στην κορυφή του κόσμου.
Συγχαρητήρια για τη δευτερη θέση κρίμα που χάσαμε την κορυφή.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #254 στις: 03/09/06, 15:04 »
   τελος παντων καναμε τι καλυτερο μπορουσαμε... τωρα που το σκεφτομαι ειμαστε δευτεροι στο κοσμο!!!! αυτο ειναι τρομερο μπορει να μην ειμαστε πρωτοι ειμαστε ομως δευτεροι!!! Συγχαρητηρια στα παιδια εκαναν οτι μπορουσανε και  οπως ειπε και η FSL παντα υπαρχει ενα κακο παιχνιδι για μια ομαδα σε εμας ετυχε στο τελικο... κανονικα θα επρεπε να βγουμε να πανυγυρισουμε για τη δευτερη θεση!!! δν ηταν καθολου λιγο!!!!!!! 
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #255 στις: 03/09/06, 15:10 »
Συγχαρητήρια για τη δευτερη θέση κρίμα που χάσαμε την κορυφή.
Συμφωνώ... παρ'όλα αυτά, είναι ανεπίτρεπτο όχι να χάνουμε, αλλά να καταστρεφόμαστε έτσι. Ένας καλός αγώνας στον οποίο θα χάναμε για οποιονδήποτε λόγο, πιστεύω θα άφηνε όλους ικανοποιημένους για την υπέροχη γενική παρουσία και το αργυρό μετάλλιο. Αλλά αυτό το χάλι δεν επιτρέπεται... δείχνει ότι δεν χάσαμε λόγω διαφοράς δυναμικού, αλλά είτε επειδή επαναπαύτηκαν, είτε επειδή ξενύχτησαν, σε κάθε περίπτωση επειδή μάλλον θεώρησαν ότι είναι "τελειωμένη υπόθεση" αφού νίκησαν την Αμερική. Να είχαν κάνει το καλύτερο που μπορούσαν, και αν έχαναν επειδή ήταν καλύτερη ομάδα η Ισπανία, no problem.

Τον αντίπαλο πρέπει να τον αντιμετωπίζεις με σεβασμό, πόσο μάλλον έναν αντίπαλο ο οποίος είναι επίσης μεγάλος. Διαφορετικά...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #256 στις: 03/09/06, 15:14 »
Ηηηηηηηη Ξενερααααααααααααααααααααα

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #257 στις: 03/09/06, 15:15 »
δεν πειράζει ελλαδάρα σαγαπώ παρόλο που χάσαμε...είμαστε μεγαλη ομάδα. έχω βάλει το final countdown και δεν αντέχω θα κλάψω
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #258 στις: 03/09/06, 15:30 »
ΓΙΑΤΙ??????????????????

Γιατί ρε Ελλαδάρα!??!?!
 :'( :'( :'(


γ**ώ την ψυχολογία μου γ**ώ...τα έχασαν γι' αυτό έχασαν...


« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/06, 15:33 από penoktonos »
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #259 στις: 03/09/06, 15:35 »
Στεναχωρηθηκα πραγματικα.Και αυτο γιατι πιστευα σε αυτην την ομαδα.Οχι σαν τοτε με το euro και το ποδοσφαιρο..Φετος ηταν δικο μας..Ισως εφταιγε και η υπερβολικη σιγουρια..Δεν ξερω.Παντως η ομαδ ηταν σκατα και αποσκατα σημερα.Οι Ισπανοι ηταν κυριαρχοι και καλα κανανε και κερδισαν.
Ισως του χρονου στο ευρωμπασκετ..Ελπιζω.

Ο Χιμενεζ πιστευω μας κατεστρεψε το παιχνιδι.Ο καραφλας δεν αφηνε κανεναν στη ρακετα.Ας μην πουμε για τους τριπονταρηδες..Αλλωστε τα πολλα λογια ειναι φτωχια..Και οχι δεν ειμαι ευχαριστημενος με τη δευτερη θεση.Με τιποτα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #260 στις: 03/09/06, 15:40 »
κάντε κλίκ για στατιστικά. ένα έχω να πώ. ο μόνος που έπαιξε σήμερα ήταν ο κακιούζης, συγκρίνετε τα στατιστικά και θα δείτε τί εννοώ.
http://www.fiba.com/pages/eng/fe/06_wcm/scheResu/fe_scheStat_boxScor.asp?roundID=5154&groupName=80&gameName=A&eventID=3507&lid_6591_openNodeIDs=&langID=1&lid_6597_cp=&playerNumber=&teamNumber=&zone=
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #261 στις: 03/09/06, 15:51 »
Kριμα.... Πραγματικα κριμα γτ θα μπορουσαμε να ειχαμε κερδισει....
Οι ισπανοι δεν ηταν μονο καλοι στην επιθεση, αλλα μας αλλαξαν τα φωτα και στην αμυνα... Εβλεπες εναν Ελληνα κατω απ τη ρακετα με 3 γυρω του....
Τεσπα... Φανηκε οτι οι Ισπανοι ηταν προετοιμασμενοι γι αυτο που θα αντιμετωπιζαν, και τελικως επαιξαν οπως θα θελαμε να παιξει η εθνικη μας....

Καθολου κακη η 2η θεση παγκοσμιως, αλλα το γμτ, γιατι θα μπορουσαμε να παιρναμε και την πρωτια.....


Δε πειραζει... Μπραβο στα παιδια!....


οεεεεε ελλας ολε ολεεεεεεε ελλας ολε ολεεεεεε δε σταματω να τραγουδω ποτεεεεεε  8)
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #262 στις: 03/09/06, 16:16 »
Λοιπόν, μια εξέλιξη που δεν περίμενα.
Φάνηκε ότι μπήκαμε χαλαροί, με τον αέρα του φαβορί. Πέσαμε σε μια Ισπανία που ήξερε ακριβώς τι θα κάναμε. Λόγω έλληψης του Γκασόλ θα προσπαθούσαμε να μεταφέρουμε το παιχνιδι μεσα στην ρακέτα. Εκει λοιπόν μας περιμένανε... Με μια άμυνα ζώνης ελεγχαν το παιχνιδι. Οταν ειδαμε ότι το παιχνιδι δεν πάει όπως το θέλουμε αρχισαν τα σουτ απο την περιφέρεια που ομως δεν ηταν ουτε στο ελαχιστο ευστοχα! Απο καποια σημειο και μετα αρχισε και η ψυχολογία να πέφτει αφου τίποτα δεν έβγαινε . Οπότε μοιραία το παιχνιδι κύλησε έτσι.

Το γεγονός ότι εχει μεινει μια πικρη γευση παει να πει ότι η ομάδα μπορεί και το χρυσό στο επόμενο παγκόσμιο. Ενα μπράβο σε όλα τα παιδιά και στον Γιαννάκη. ραντεβού του χρόνου να ξανασηκώσουμε το ευρωπαικό!

"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #263 στις: 03/09/06, 18:19 »
Μια χαρμολυπη με εχει γεμισει για τουτο τον τελικο.Απο την μια η λυπη της ηττας μας και φυσικα η μη κατακτηση της πρωτης θεσης,αλλα η αξια του ηττημενου δινει την αξια στον νικητη.Η 2η θεση ειναι οτι καλυτερο ειχαμε να δωσουμε για φετος και αυτο ειναι που με ικανοποιει.Ηθελα το χρυσο αλλα τοσο μπορουσα...η μαλλον το ηθελα λιγοτερο απ οτι οι Ισπανοι,που με την φιλοσοφια θα παιξουμε και οτι βγει κερδισανε και το ματσ.Μπραβο στα παιδια.Καλη προσπαθεια,εγω δεν ειμαι απαιτητικος σε τετοια ματσ...απλα περηφανος.Τωρα απο τη αλλη επειδη ειμαι και λιγο τζογαδορος,επαιξα με εναν φιλο μου μεσω ιντερνετ να κερδιζει η Ισπανια πανω απο 10 ποντους και εβαλα 100 ευρω για να παρουμς 700 πισω...μιας και πληρωβε 7 φορες αυτη η διαφορα στο ξεκινημα του αγωνα....τελος καλο για μενα και ολα καλα ελπιζω για ολους τους Ελληνες με το αργυρο μεταλλιο και μενα πλουσιοτερο κατα 350 ευρα -50 300 συνολο....Αυτα...την κανω Αλεκος
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος clovis520

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Loyal To The Game
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #264 στις: 03/09/06, 18:22 »
Κρίμα αυτή η ομάδα δεν άξιζε να χάσει έτσι.

Δεν πειράζει η ομάδα έχει μέλλον.
       

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #265 στις: 03/09/06, 18:32 »
κριμα απο το θεό....δεν ξερω τι φταιει , μαλλον ομως ειναι αυτο που ειπε ο γιαννακης...η ελλαδα ανεκαθεν σε ολα ηταν ομαδα ψυχολογιας...μπηκαν αγχωμενοι για το τροπαιο, με ελπιδες ψηλα λογω απουσιας του ισπανου σταρ, φαγαμε ηττα στα πρωτα δεκαλεπτα, και μετα τους πηρε τρελα απο κατω..δε μαπινανε τα σουτ, δεν ειχαν συγκεντρωση, κυκλοφορια, πολλα λαθη εγιναν ...δεν πειραζει..ειμαστε 2οι στον κοσμο!!! συγχαρητηρια πολλα αξιζουν σε ολους, αντε και σε μεγαλυτερες νικες...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #266 στις: 03/09/06, 19:49 »
Πολλά συγχαρητηρια στην Εθνική Ομάδα, όχι μόνο στους παιχτες κ στον προπονητη αλλα και σε όλους όσους βοηθησαν να εχουμε αυτην την θαυμασια πορεια!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ


 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #267 στις: 03/09/06, 20:47 »
καθόλου δεν με χαλάει η δεύτερη θέση αλλά ήθελα πολύ το τρόπαιο γιατί ήταν δικό μας. Η Ισπανία είναι μεγάλη ομάδα και κέδισε επάξια. Η ομάδα έχει μέλλον και σίγουρα θα μας δώσει πολλές χαρές στο μέλλον!!

 :D :D :D ;D ;D
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #268 στις: 03/09/06, 21:14 »
Δεν μπορεί να ακυρωθεί η επιτυχία της δεύτερης θέσης...αλίμονο.

Υπάρχει όμως αυτό το τελικό καταραμένο αλλά που σου γυρνάει έστω και προσωρινά τούμπα τις εντυπώσεις. Για "ισπανική υποχώρηση" μιλάμε, τα δικά μας χέρια τρέμουν όταν κιτάζουμε από ψηλά. Δε υα μπορούσα να φανταστώ ιδανικότερες συνθήκες κατάκτησης του Παγκόσμιου. Ομάδα διψασμένη και με εμπειρία παρά το νεαρό της ηλικίας της...USA που ακόμα δεν έχει κατορθώσει να βρει το ρυθμό της ομάδας (αλλά σε 2 χρόνια, ας μη γελιόμαστε, θα έχουν άλλο πρόσωπο)...μια Ισπανία που έχασε το μεγάλο της αστέρι κι ήταν, φυσικά, ευκολότερος αντίπαλος. Όλα ευνοϊκά για μια πρωτειά που την αξίζαμε με βάση τις επιδόσεις μας και την παραχωρήσαμε από τα αποδυτήρια, μια και σ' αυτά εγκαταλείψαμε το καθαρό μυαλό και τον πλούτο των αρετών μας. Τέτοια πλήρη παράδοση είχα καιρό να δω από αυτήν την εθνική, που με είχε αναγκάσει να πιστέψω πως κατατρόπωσε το μεγαλύτερο εχθρό μας, την ηττοπάθεια. Τελικώς το φάντασμα επανήλθε, τη στιγμή που θα έπρεπε να το ξορκίσουμε για τα καλά.

Χαλάλι...ας είναι καλά τα παιδιά, παρά την πικρή γεύση που άφησε το φινάλε, όχι για το αποτέλεσμα, αλλά για τον τρόπο που επιτεύχθηκε.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #269 στις: 03/09/06, 21:44 »
Τέτοια πλήρη παράδοση είχα καιρό να δω από αυτήν την εθνική, που με είχε αναγκάσει να πιστέψω πως κατατρόπωσε το μεγαλύτερο εχθρό μας, την ηττοπάθεια. Τελικώς το φάντασμα επανήλθε, τη στιγμή που θα έπρεπε να το ξορκίσουμε για τα καλά.

Μετα απο τοσες ανατροπες που εκανε αυτη η ομαδα,τωρα που εχασε(παικτες-προπονητης) μιλαμε για ηττοπαθεια...
Συγνωμη ρε φιλαρακο που τα βλεπεις τα "φαντασματα" που επανηλθαν?
Δεν μας βγηκε το παιχνιδι,καναμε λαθος επιλογες κοκ...
Αλιμονο,τετοιες συμπεριφορες ειναι που δημιουργουν την ηττοπαθεια...
Ουτε εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τη δευτερη θεση(με το ταλεντο της ομαδας),αλλα ετσι ειναι το μπασκετ(για οποιον ξερει)...Δεν κερδιζεις ουτε 3 μερες πριν ουτε 3 μερες μετα ουτε τιποτα,παιξαμε-χασαμε-τελος...
Μακαρι να διεκδικουμε την πρωτη θεση σε καθε διωργανωση,και με αυτη την ομαδα και τη δουλεια που γινεται απο πισω με νεους παικτες...(ο Βασιλοπουλος δεν σας θυμιζει λιγο την περιπτωση του Σπανουλη στο ευρωπαικο-μικρη συμμετοχη-?αντιθετα με τον τωρινο του ρολο?)
Η ηττοπαθεια δεν εχει χωρο σε αυτην την ομαδα...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #270 στις: 03/09/06, 22:03 »
Μετα απο τοσες ανατροπες που εκανε αυτη η ομαδα,τωρα που εχασε(παικτες-προπονητης) μιλαμε για ηττοπαθεια...
Συγνωμη ρε φιλαρακο που τα βλεπεις τα "φαντασματα" που επανηλθαν?
Δεν μας βγηκε το παιχνιδι,καναμε λαθος επιλογες κοκ...

Όταν λοιπόν έκανε αυτές τις ανατροπές η εθνική ομάδα, βγαίνανε με πρωτοσέλιδα οι εφημερίδες και μιλούσαν για ημίθεους, ανίκητους, αυσγκράτητους, ασταμάτητους κλπ κλπ υπερτονίζοντας την αδιαμφισβήτητη αξία της ομάδας. Δίκαιο και σωστό είναι επίσης να αναφέρουμε πως στο ραντεβού με την ιστορία, καθυστερήσαμε κατά ένα παιχνίδι.

Τα φαντάσματα λοιπόν ρε φιλαράκο blackie (επειδή γνωριζόμαστε κι από χθες!) έχουν να κάνουν όχι με την ήττα, αλλά με τον τρόπο με τον οποίο καταλήξαμε εκεί και νομίζω πως το τόνισα ιδιαίτερα. Έχω ξεχάσει πόσες φορές σε αυτή τη ζωή έχω δει ομάδες να μην αντέχουν το ντύμα του φαβορί και να σπάνε τα μούτρα τους. Αντίθετα η αύρα του αουτσάιντερ μας ταιριάζει καλύτερα κι αυτό αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος. Θεώρησα όμως πως φέτος θα γίνει η υπέρβαση...τα ίδια τα παιδιά μου το επέτρεψαν να το πιστεύω με βάση την απόδοση και τη σοβαρότητα που επέδειξαν.

Δεν έχασαν...δεν έπαιξαν. Εκτός κι αν εσύ είδες καμία Εθνική Ελλάδος στο παρκέ και δεν το πήρα χαμπάρι. Μονάχα κάποιους παίχτες που απείχαν παρασάγγας ακόμα κι από το μέτριο εαυτό τους και προσπαθούσαν να βάλουν καλάθια που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να προσπαθήσουν για να τα χάσουν.

Τους αξίζουν πολλά μπράβο για όσα πέτυχαν και νομίζω πως το χαρήκαμε ιδιαίτερα την Παρασκευή όταν κι εξασφάλισαν τη δεύτερη θέση. Εξάντλησα τα πανηγύρια μου τότε, αναφορικά με την επιτυχία του δευτεραθλητή, γιατί τα τωρινά τα κράτησα για την πρώτη θέση που ποτέ δεν ήλθε.

Η τριάς "παίξαμε-χάσαμε-τέλος" πάντως μπορεί να προσαρμοστεί και στο "παίξαμε-νικήσαμε-τέλος" για να αναπροσαρμόζουμε το μέγεθος του ενθουσιασμού μας. Αν και στη θέση σου θα το έγραφα "δεν παίξαμε-χάσαμε τ'αυγά και τα πασχάλια-τέλος".

Παράθεση
Η ηττοπαθεια δεν εχει χωρο σε αυτην την ομαδα...

Αυτής της άποψης είμαι κι εγώ. Γι' αυτο και μ' ενοχλεί όταν τη συναντώ.

Παράθεση
Αλιμονο,τετοιες συμπεριφορες ειναι που δημιουργουν την ηττοπαθεια...

Υπάρχει λογικό κενό. Τέτοιες συμπεριφορές δημιουργούν περισσότερο απαιτητικές προσωπικότητες.

« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/06, 22:31 από schizm »

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #271 στις: 03/09/06, 22:24 »
Φασούλας speaking: "Φυσικά και κέρδισε η Ισπανία. Δεν έχασε η Ελλάδα"

Και βασικά συμφωνώ. Εντάξει, μετά τις USA το είχαμε παρακάνει λίγο νομίζω (εως πολύ).
Ειδικά οι δημοσιογράφοι, ως συνήθως.
"Και το χρυσό είναι δεδομένο, είμαστε ομαδάρα, δε θα παίξει ο Γκασολ,να πανυγηρίζουμε από σήμερα κτλ κτλ κτλ"
Καλή ομάδα έχουμε βέβαια, αλλά αυτός ο άκρατος ενθουσιασμός και σιγουριά που επικρατούσε, κάπου μου χτύπαγε λίγο άσχημα.
Λες και οι Ισπανοί ήταν καμια ομαδίτσα και ήμασταν σίγουροι ότι στον τελικό θα κάναμε περίπατο.
(Δε ξέρω για τους παίκτες,αλλά ο περισσότερος κόσμος κάτι τέτοιο πίστευε).
Ε, ούτε ο Γκασόλ έπαιγε τελικά, ούτε περίπατο κάναμε..
Παίξαν πολύ καλύτερα. Τι να γίνει..

Υ.Γ.: Δηλαδή οι Αμερικάνοι, που παραδεχτήκαν πως παίξαμε καλύτερα, είναι "χαζοί"? Αυτούς τους κερδίσαμε βέβαια, ενώ από τους Ισπανούς εμείς χάσαμε..
       Αν και όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω, αμφιβάλλω αν οι USA σε 2 χρονάκια, θα είναι πάλι έτσι.. ::)



Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #272 στις: 03/09/06, 22:41 »
Σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της Εθνικής ομάδας.
Να επιστρέψεις με μετάλλιο (και ασημένιο!) απο μια τέτοια διοργάνωση, μόνο μεγάλη επιτυχία μπορεί να χαρακτηριστεί!

Μπράβο και πάλι!

...USA που ακόμα δεν έχει κατορθώσει να βρει το ρυθμό της ομάδας (αλλά σε 2 χρόνια, ας μη γελιόμαστε, θα έχουν άλλο πρόσωπο)...

Μετά απο αυτό που έγινε, δεν θα το αφήσουν να περάσει έτσι...

Την επόμενη φορά θα κατέβουν με τον Μπούς στην πεντάδα και πυρηνικά.

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #273 στις: 03/09/06, 22:48 »
Μετά απο αυτό που έγινε, δεν θα το αφήσουν να περάσει έτσι...Την επόμενη φορά θα κατέβουν με τον Μπούς στην πεντάδα και πυρηνικά.

Χεχε...είναι κι αυτό μια πιθανότητα, αλλά η αλήθεια είναι πως άλλο είχα κατά νου. Η φετινή ομάδα είναι ακόμα στα σπάργανα και περισσότερο μιλάμε για παίχτες που παλεύουν να γίνουν ομάδα. Μέχρι το 2008 το πλάνο τους θα έχει αποδώσει καρπούς, πόσο μάλλον τώρα που ένα μαθηματάκι το πήρανε (κι ελπίζω κι εμείς). Είναι μανούλες στο να βάζουνε τον εγωισμό στην άκρη και να δουλεύουν όταν χρειαστεί.

Το πιστεύω ακράδαντα πως είμαστε τυχεροί που τους βρήκαμε σαν σκορποχώρι και τους μαδήσαμε φέτος με την ομαδικότητά μας. Δε νομίζω πως από εδώ και πέρα θα έχουμε την ίδια τύχη...δε θα μας την επιτρέψουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)
« Απάντηση #274 στις: 03/09/06, 22:59 »
Αν και όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω, αμφιβάλλω αν οι USA σε 2 χρονάκια, θα είναι πάλι έτσι.. ::)


Συμφωνοι αλλα ειναι φανερο οτι η ψαλιδα NBA-Ευρωπης εχει κλεισει...
Αποδειξη,οι πολλοι Ευρωπαιοι που παιζουν στο ΝΒΑ,αλλα και τα ντραφτ που εμπιστευονται πλεον Ευρωπαιους και για τις 5 πρωτες επιλογες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 03:58
από vert
22 Απαντήσεις
7979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/06, 19:30
από Kiratzoharris
124 Απαντήσεις
39888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/06, 02:32
από Garvin
6 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/06, 23:40
από theworkaholics
71 Απαντήσεις
23593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 04:34
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
9 Απαντήσεις
3459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 23:56
από ilianthos-Kanlis
23 Απαντήσεις
7571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 14:49
από mace
Μουντομπάσκετ 2010

Ξεκίνησε από s.s. « 1 2 ... 6 7 » Αθλητισμός

164 Απαντήσεις
54844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 15:02
από Dr Bluz (G.K.)
0 Απαντήσεις
1604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 17:05
από johnD
0 Απαντήσεις
6041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 00:40
από DreamRiff