Αποστολέας Θέμα: equailizer & compressor  (Αναγνώστηκε 5536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
equailizer & compressor
« στις: 06/08/09, 20:09 »
χαίρετε, ενδιαφέρομαι για τα συγκρεκριμένα πετάλια. δεν έχω καθόλου εμπειρία με πεταλάκια μπάσσου αλλά θέλω να μαθω σιγά σιγά κι μου είπαν ότι για το χτύσιμο του ήχου είναι απαραίτητα αυτα τα δύο. έχω ένα ibanez sx505 και ενισχυτή ampeg ba115 100w. είμαι ευχαριστημένος απ τον ήχο μ αλλα ψάχνω να φτιάχνω συνέχεια νέους πχ εδώ και καιρό προσπαθω να πιάσω τον τονο του elefson (megadeth) στο peace sells. παίζω death thrash κυρίως αλλα δεν θέλω να απομονώνομαι μονο σε αυτα πια! θέλω να πάρω κάτι αξιοπρεπές δεν βάζω χρηματικό όριο κάτι όμως που δεν σημαίνει ότι καθένας θα βάζει τα αποθυμένα του που δεν αγόρασε! για eq έχω βρει αυτο http://www.thomann.de/gr/boss_geb7_bass_eq.htm για copr δεν έχω βρει. αυτα! ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #1 στις: 07/08/09, 09:08 »
Παρ ότι έψαξα αρκετά για να βρώ συκεκριμενα το eq (δεν το βρήκα ::) ) αλλα σιγουρα μπορώ να σου πω οτι χρησιμοποιεί Ηigh frequency στο τέρμα μαζί με μεσαίες περίπου στο τέρμα δηλαδη 7 η 8. το 7 νιώ8ει πιο σωστά . Επίσης δεν εχει κα8όλου χαμηλές.  ;D δοκίμασε το και πες αν είναι ο τόνος του  ;)
Τώρα για το peace sells έκανα κόπο για να το φτιάξω ακριβώς και το χρησιμοποιώ και εγω τώρα  ;D ειναι HIGH 5 HIGH-MID 7 LOW-MID 10 LOW 6

Αμα δεν είναι Ellefson τρύπα μου την μύτη  :P
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #2 στις: 07/08/09, 11:14 »
Παρ ότι έψαξα αρκετά για να βρώ συκεκριμενα το eq (δεν το βρήκα ::) ) αλλα σιγουρα μπορώ να σου πω οτι χρησιμοποιεί Ηigh frequency στο τέρμα μαζί με μεσαίες περίπου στο τέρμα δηλαδη 7 η 8. το 7 νιώ8ει πιο σωστά . Επίσης δεν εχει κα8όλου χαμηλές.  ;D δοκίμασε το και πες αν είναι ο τόνος του  ;)
Τώρα για το peace sells έκανα κόπο για να το φτιάξω ακριβώς και το χρησιμοποιώ και εγω τώρα  ;D ειναι HIGH 5 HIGH-MID 7 LOW-MID 10 LOW 6

Αμα δεν είναι Ellefson τρύπα μου την μύτη  :P
παίζει καμία σημασία το ότι εσύ παίζεις με δάχτυλα ενω εγω με πένα? για compressor τι έχει να πει ο λαος?

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #3 στις: 07/08/09, 13:59 »
για compressor τι έχει να πει ο λαος?


Οτι υπαρχει γενικα μεγαλη παρανοηση ως προς το τι ακριβως κανει ο κομπρεσσορας και τι οχι, ποτε χρησιμοποιειται και πως σεταρεται σωστα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις αν δεν ξερεις και πολλα γυρω απο το θεμα του compression ειναι να επιμορφωθεις και σου συστηνω ανεπιφυλακτα να διαβασεις ολα οσα εχει να πει ο κυριος: http://ovnilab.com/faq.shtml
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #4 στις: 07/08/09, 21:05 »
για compressor τι έχει να πει ο λαος?


Οτι υπαρχει γενικα μεγαλη παρανοηση ως προς το τι ακριβως κανει ο κομπρεσσορας και τι οχι, ποτε χρησιμοποιειται και πως σεταρεται σωστα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις αν δεν ξερεις και πολλα γυρω απο το θεμα του compression ειναι να επιμορφωθεις και σου συστηνω ανεπιφυλακτα να διαβασεις ολα οσα εχει να πει ο κυριος: http://ovnilab.com/faq.shtml

ευχαριστω φίλτατε είχα διαβάσει ένα παρόμοιο παράθεμα για compressor, θα δω και αυτο που μου έστειλες, αλλα αυτο που θέλω περισσότερο είναι να μου προτείνετε συγκεκριμένα πράγματα δλδ εταιρίες και μοντέλα

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #5 στις: 07/08/09, 22:57 »
ευχαριστω φίλτατε είχα διαβάσει ένα παρόμοιο παράθεμα για compressor, θα δω και αυτο που μου έστειλες, αλλα αυτο που θέλω περισσότερο είναι να μου προτείνετε συγκεκριμένα πράγματα δλδ εταιρίες και μοντέλα

Το τελευταιο λινκ στη σελιδα που σου εδωσα σε στελνει στα review που εχει ο τυπος για καθε πιθανο και απιθανο κομπρεσορα που χρησιμοποιειται απο μπασιστες. Επιδη μπορει να σου πεσουν κομματακι πολλα ολα τα μοντελα που εχει, θα σου προτεινα να ξεκινησεις κοιταζοντας τον Boss LMB-3, τον EBS MultiComp και τον BBE Opto Stomp. Επιμενω ομως να διαβασεις ΠΡΩΤΑ οσα εχουν να πουν τα λινκ και να επιλεξεις αφου εχεις ξεκαθαρισει πληρως τις ηχητικες σου αναγκες.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #6 στις: 08/08/09, 09:36 »

Το τελευταιο λινκ στη σελιδα που σου εδωσα σε στελνει στα review που εχει ο τυπος για καθε πιθανο και απιθανο κομπρεσορα που χρησιμοποιειται απο μπασιστες. Επιδη μπορει να σου πεσουν κομματακι πολλα ολα τα μοντελα που εχει, θα σου προτεινα να ξεκινησεις κοιταζοντας τον Boss LMB-3, τον EBS MultiComp και τον BBE Opto Stomp. Επιμενω ομως να διαβασεις ΠΡΩΤΑ οσα εχουν να πουν τα λινκ και να επιλεξεις αφου εχεις ξεκαθαρισει πληρως τις ηχητικες σου αναγκες.
[/quote]

διάβασα ένα μέρος (θα συνεχίσω) και αυτο που διαπίστωσα είναι ότι το άλλο άρθρο δεν μιλήσε τοσο για τα παραλληλα εφφέ. δεν είχα σκεφτει δλδ αυτο το ενδεχόμενο σκεφτόμουν μόνο το ενδεχόμενο να μπορώ να κουμαντάρω καλά τον ήχο ωστε να μην μπουκωνει στο σλαπ να μην φωνάζει στην πενα ή να ουρλιάζει στην πένα και να ζωντανευει ο ήχος με δάχτυλα. όπως και να χει ευχαριστω πολυ μπορω να πω ήταν η πιο πλήρης απάντηση που μπορούσα να πάρω

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #7 στις: 09/08/09, 10:51 »
μου φαίνεται κλεινω προς http://www.thomann.de/gr/bbe_opto_stomp.htm για comp και αυτο για eq http://www.thomann.de/gr/boss_geb7_bass_eq.htm. το κομπ το επέλεξα με το σκεπτικό ότι είναι εύχρηστο για αρχή είναι αξιοπρεπές εργαλείο. τωρα στα παράπλευρα εφφε δεν έδινε σημασία ο τύπος στα ριβιουζ. αυτο που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν με ενδιαφέρει το σαστειν με ενδιαφέρει ο καθαρός ήχος στα μπάσσα και το καλό σκάσιμο την πένας (τίποτα υπερβολικο). έχεί να πει κάτι ο λαος?

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #8 στις: 09/08/09, 14:03 »
Τι ακριβως εννοεις παραπλευρα εφε; Σκοπευεις να τα βαλεις στο loop του ενισχυτη;
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #9 στις: 10/08/09, 01:33 »
Τι ακριβως εννοεις παραπλευρα εφε; Σκοπευεις να τα βαλεις στο loop του ενισχυτη;
αν δεν κάνω λάθος ο τύπος έλεγε ότι κάθε κομπ έχει και κάποια χαρακτηριστικά στον ήχο (εκτός απο την λειτουργία του για να αλλάζει συχνότητες-ένταση) πχ σαστειν που το κάνουν ξεχωριστο το. αυτο κατάλαβα εγω (μπορεί να φταίνε και τα αγγλικα μ!) έχω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #10 στις: 11/08/09, 20:16 »
Δες και το Taurus TUX Compressor Limiter, ειναι απο τα ποιοτικοτερα κομπρεσορ που εχω δοκιμασει, εχει παρει και βραβειο για μπασο-προιον 2009 απο το bass gear magazine.
Ειναι φτιαγμενο και απο ατομα που παιζουν την ιδια μουσικη με εσενα.
Οσο αφορα το EQ, παλια που δεν με ικανοποιουσε του ενισχυτη ειχα δοκιμασει αρκετα, και κατεληξα στο οτι τα ρακ δεν συγκρινοντε σε αποψη ηχου και ευκολιων με τα πεταλακια. Οποτε προτεινω να δεις καποιο φθηνο σε ρακ, μονο που αν μπορεις δοκιμασε το πρωτα να εχει καλη γειωση, γιατι ενα απο τα ρακ που ειχα δοκιμασει μου εβγαζε θορυβο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #11 στις: 12/08/09, 16:26 »
Δες και το Taurus TUX Compressor Limiter, ειναι απο τα ποιοτικοτερα κομπρεσορ που εχω δοκιμασει, εχει παρει και βραβειο για μπασο-προιον 2009 απο το bass gear magazine.
Ειναι φτιαγμενο και απο ατομα που παιζουν την ιδια μουσικη με εσενα.
Οσο αφορα το EQ, παλια που δεν με ικανοποιουσε του ενισχυτη ειχα δοκιμασει αρκετα, και κατεληξα στο οτι τα ρακ δεν συγκρινοντε σε αποψη ηχου και ευκολιων με τα πεταλακια. Οποτε προτεινω να δεις καποιο φθηνο σε ρακ, μονο που αν μπορεις δοκιμασε το πρωτα να εχει καλη γειωση, γιατι ενα απο τα ρακ που ειχα δοκιμασει μου εβγαζε θορυβο.
για ρακ δεν έχω ψάξει καθόλου έχεις κάτι αξιοπρεπές να προτείνεις που θα μπορώ να το κουβαλάω και σε λαιβ? και που στο καλό θα βρω μαγαζί που να τα πουλάει? σε όσα μαγαζιά έχω πάει (τρίμης, λογκοθέτης, ένας που φέρνει peavey στα εξάρχεια, και κάτι άλλοι μικρότεροι) δεν έχω προσέξει να έχουν ποικιλία σε πεταλάκια eq και τέτοια, φαντάζομαι θα πρέπει να παραγγείλω ε?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #12 στις: 13/08/09, 18:03 »
Nαι ειναι ευκολα στο κουβαλημα, δες εδω μερικα μοντελα π.χ.

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=graphic_equalizers&oa=pra


κομπρεσορ καλο θα ειναι να ειναι multiband, αν και για το μπασο και dual-band/single-band μια χαρα παιζουν πολλες φορες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: equailizer & compressor
« Απάντηση #13 στις: 13/08/09, 20:37 »
πω πω είναι άπειρες οι γνώσεις και η εξικοιωση που πρέπει να έχει κάποιος για να στησει έναν καλό ήχο. ευχαριστω πολυ παιδιά με βοηθήσατε αρκετά θα προσπαθήσω να διαβάσω και άλλα για να έχω πιο ολοκληρωμένη γνώμη ευχαριστω και παλι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
70 Απαντήσεις
40016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 10:34
από Johnie Darko
Limiter/compressor

Ξεκίνησε από Johnie Darko Εφέ

1 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 21:23
από Jezus
12 Απαντήσεις
5928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 00:40
από Ibanezακιας
9 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 12:17
από Nikoubis
4 Απαντήσεις
2700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 00:21
από moutoulos
1 Απαντήσεις
2243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 01:37
από Rockdude
1 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/20, 16:09
από saved