Αποστολέας Θέμα: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...  (Αναγνώστηκε 5461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά! Μ' ενδιαφέρει ένα μπάσο ηλεκτρικό, σύμφωνα με αυτά που λέει ο τίτλος, που να μπορεί να ελίσσεται σε ακούσματα jazz, fusion, latin, funk, γενικά όλα αυτά τα jazzόκ@βLα.

Το Budget, μπορεί να είναι στα 1000, στα 2000, από 3000 όμως και πάνω, το συζητάμε. Θα μ' ενδιέφεραν και συγκρίσεις (πχ μου πε ένας και δεν ξέρω αν ισχύει ότι υπάρχουν μπάσα αντάξια των Odyssey σε πιο χαμηλή τιμή), καθώς επίσης και προτάσεις σχετικά με το με τι και ποιούς ενισχυτές θα κολλούσαν έτσι όμορφα. Μιλάμε πάντα για όργανα αξιοπρεπή, που να μπορούν δηλαδή να σταθούν σε παίξιμο σεζόν, καθώς επίσης και σε στούντιο.

Σίγουρα θα αναφέρονται πολλές καλές γνώμες σε άλλα παραπλήσια θέματα στο Kithara. Θα ήθελα όμως πιο εξειδικευμένες γνώμες, ειδικά γι αυτό. Αργότερα, αν μαζευτούν μερικές ωραίες και αξίζει να συγχωνευθεί με άλλα θέματα, ας συγχωνευθεί.

Ο ίδιος, παίζω μπάσο κάποια χρόνια, δε θεωρώ όμως τον εαυτό μου αρχιμπασίστα. Έχω ήδη απ' το '05 ένα Fender Squier Precision Bass Special Made in Indonesia, το οποίο μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, δεν μπορώ να πω και για την ώρα μελετάω σ' αυτό.

Ο λόγος που ρωτάω συγκεκριμένα για άταστο, είναι επειδή μ' αρέσει η χροιά των άταστων.
Ο λόγος που ρωτάω για 5χορδο, είναι ότι μ' αρέσει η μπασίλα της χορδής B.
Ο λόγος που ρωτάω για 2πλούς μαγνήτες, είναι ότι έχω παρατηρήσει ότι πολλοί μπασίστες που ασχολούνται με τα είδη που προανέφερα, έχουν τέτοια μπάσα κι ότι γενικά για κάποιο λόγο μ' αρέσει η χροιά τους. Τη βρίσκω λίγο πώς να το πω, πιο στρογγυλή, πιο ομαλή, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω.

Υ.Γ.: Μ' ενδιαφέρει κυρίως για Fingerstyle μπάσο. Σε καμπόσα χρόνια, ανάλογα με τις φάσεις που θα περάσω, ίσως να ενδιαφερθώ και για Slap. Για την ώρα όμως, τη βρίσκω με το Fingerstyle.

Περιμένω γνώμες!!!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #1 στις: 08/03/10, 20:11 »
Πριν από καιρό ένας φίλος πουλούσε ένα TRB......

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #2 στις: 08/03/10, 22:13 »
TRB;

Γενικά δεν την έχω ψάξει πολύ. Περισσότερο γνωρίζω πράγματα πάνω σε μπάσα fender κι ελάχιστα σε Ibanez και Warwick. Όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες γι αυτό που ψάχνω, ας τις αραδιάσει.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #3 στις: 08/03/10, 22:30 »
Βρήκα αυτό για TRB:

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail.html?CNTID=1310

Απ' όσο κατάλαβα, είναι της Yamaha. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εκτίμηση στη Yamaha για μπάσα και κιθάρες. Παρ' όλα αυτά, θα αναζητήσω σε κάποιο Νάκα να δοκιμάσω, να τα ακούσω από πρώτο χέρι.

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή παίδες! Θέλω μόνο και λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #4 στις: 09/03/10, 08:41 »
Παιδιά, παρεξήγηση, δεν είναι αγγελία. Το Thread το άνοιξα για συζήτηση γιατί θα μ' ενδιέφερε να ακούσω απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #5 στις: 10/03/10, 12:24 »
Ισιδωρε καλο το trb αλλα θα σου προτεινα το Ibanez Gary Willis (παιζει και ο Γιωτης μ αυτο). ειναι εξαιρετικο οργανο

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gwb1005ntf.htm

νομιζω οτι υπηρχε και μια αγγελια στο φορουμ πιο παλια  ;)

παρε και ενα βιντεο με αυτο
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #6 στις: 11/03/10, 14:49 »
αφου εχεις υψηλο μπαντζετ ψαξε και για τα odyssey bass
http://www.odysseybass.com/
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #7 στις: 14/03/10, 13:13 »
Ισιδωρε καλο το trb αλλα θα σου προτεινα το Ibanez Gary Willis (παιζει και ο Γιωτης μ αυτο). ειναι εξαιρετικο οργανο

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gwb1005ntf.htm


Καλά, απίστευτο όργανο! Θα χω επικοινωνία με την αντιπροσωπεία (Χαρ.Τρικούπη είναι αν δεν απατώμαι) κι όταν το φέρουν, με την πρώτη ευκαιρία, θα το δοκιμάσω. Μόνο ένα πράγμα με φοβίζει. Είναι signature. Όχι τόσο οικονομικώς, όσο από την άποψη της χροιάς.

αφου εχεις υψηλο μπαντζετ ψαξε και για τα odyssey bass
http://www.odysseybass.com/


Έχω ακούσει τα καλύτερα για τα Odyssey. Επικοινώνησα και με τον κατασκευαστή για το οικονομικό ζήτημα. Θα θελα όμως να ψάξω παραπάνω ζητήματα γι αυτό που ψάχνω. Πχ ένας φίλος που έπαιζε σε Odyssey, μου λεγε ότι έχουν απίστευτο sustain, κάτι που δεν το καταλαβαίνει κανείς με την πρώτη αν απλά διαβάσει τις τεχνικές λεπτομέρειες απ' το site.

Στη σελίδα της Odyssey, γράφει κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την κατασκευή. Αν κάποιοι είναι πιο ειδικοί, πιστεύω θα άξιζε να γράψουν εδώ την άποψή τους και να συγκρίνουν κατασκευές, να υπάρχουν στο Forum συγκεντρωμένες, να μη χρειάζεται να ψάχνει κανείς από δω κι από κει, να τα βρίσκει όλα εδώ σχετικά με 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες και λοιπά.

Ο ίδιος, δεν έχω δοκιμάσει πολλά όργανα. Γι αυτό θα ήθελα τις απόψεις των πιο έμπειρων.

Θα μ' ενδιέφερε και η αίσθηση που προκαλεί το μπάσο και τι αίσθηση δίνει η τάδε κατασκευή. Σίγουρα 5χορδο άταστο με 5χορδο άταστο διαφέρει, δεν είναι όλα τα ίδια. Τι παίζει με τους ενισχυτές, ρυθμίσεις, το Boost (κάθε μπάσο, ρυθμίζεται διαφορετικά, ανάλογα και με τη χροιά που θέλει να πετύχει ο 5χορδαταστάς).

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #8 στις: 14/03/10, 13:52 »
Δεν είναι κάτι κοντά σε αυτό που ζητάς αλλά αν βρεις την ευκαιρία δοκίμασε αυτο το μπάσο.
http://www.thomann.de/gr/fender_jaco_pastorius_bass_fl.htm

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #9 στις: 14/03/10, 16:56 »
πολυ sustain θα βρεις μονο στα neck throw οργανα της οδυσσειας (βλ φαιαξ 2800ε) για μενα δε αξιζει.το φεντερ του παστοριους ειναι ενα απλο αμερικανικο jazz bass που εχουν κανει την μετατροπη.και σαν κλασσικο φεντερ εχει πνιχτο ηχο. θα μπορουσες να πειραματιστεις σε ενα αταστο με το εφφε chorus και ενα volume pedal. οπως παιζει ο γιωτης. το trb εχει μανικι λουκουμι.εχω ηχογραφησει με αυτο. απιστευτο οργανο αλλα οχι για μενα.εγω αν καποια στιγμη θελω αταστο θα κανω το φεντερ μου με την χρησιμοποιηση των εφφε που γραφω πιο πανω
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #10 στις: 17/03/10, 11:02 »
Με δελεάζεις τώρα με το TRB. Ας σημειωθεί λοιπόν και μια στάση στο Νάκα για δοκιμή τη μέρα των δοκιμών!

Τι γνώμη έχετε για τα Warwick; Έχω δοκιμάσει μόνο ένταστα και μπορώ να πω ότι είχαν ωραία χροιά. Στο Θωμά, έχει:

WARWICK STREAMER STAGE I 5 NT FL
WARWICK CORVETTE $$ MAHAGONI POMELE5FL

Στο ίδιο στυλ, βρήκα επίσης κι αυτά:

SANDBERG PANTHER SPECIAL 5 FL WALNUT GH
ESH SOVEREIGN 5 TA FL

Όποιος έχει παίξει ή ψαχτεί με αυτά, ας μοιραστεί τις εμπειρίες του και τις γνώσεις του.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/10, 11:15 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #11 στις: 17/03/10, 17:42 »
Ισιδωρε για αταστο γουργουικ δε μπορω να εκφερω γνωμμη. εχω παιξει μονο με ενταστο.δε θυμαμαι τι μοντελο ηταν.ωραιο ελαφρυ και τα σχετικα.
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: 5χορδο άταστο 2πλοί μαγνήτες...
« Απάντηση #12 στις: 14/09/10, 14:24 »
   Καλησπέρα και πάλι!
   Ύστερα από σκέψη, αναζήτηση και συζήτηση, αποφάσισα να φτιάξω τελικά ένα κάστομ όργανο. Έχω δικό μου, έμπιστο μάστορα, όπου θα αναλάβει να κάνει τη δουλειά και μάλλον θα παραγγείλω τα κομμάτια απ' το Warmoth. Σίγουρα το σώμα, θα είναι Alder κι ο βραχίονας maple, με ταστιέρα (άταστη ταστιέρα για την ακρίβεια  :P ) από Έβενο, γιατί στα άταστα όργανα, το ξύλο κάνει λακούβες απ' το παίξιμο.
   Το κόψιμο του σώματος, θα είναι τύπου G5 (σαν τα γουόργουικ) και από ηλεκτρολογικά, θα έχω δύο διπλούς (θα αποφασίσω ποιους ύστερα από συζήτηση), οι οποίοι θα έχουν την ικανότητα να σπλιτάρονται, για να έχω και ήχο Jazz Bass, καθώς επίσης και να γίνονται active/passive, ενώ η κεφαλή θα είναι κι αυτή τύπου Warwick, από maple.
   Το χρώμα δε μ' ενδιαφέρει. Δε με χαλάει να φαίνεται το ξύλο. Κυρίως ο ήχος με νοιάζει. Κι εφ' όσον μπορώ να έχω αλντερίσια χροιά στο σχήμα του Warwick που μ' αρέσει, δε με χαλάει καθόλου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
27651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 14:28
από takis0607
45 Απαντήσεις
34593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 18:39
από morfeas_SG
35 Απαντήσεις
12792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:42
από morsanimi
8 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 23:04
από theodoropoulos
2 Απαντήσεις
2290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 04:13
από Jezus
22 Απαντήσεις
7217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 01:49
από Jezus
3 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/10, 18:01
από dc
28 Απαντήσεις
17399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 18:10
από kkmspm (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:03
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 00:26
από saved