Αποστολέας Θέμα: Ηχογράφηση πρόβας  (Αναγνώστηκε 8536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ηχογράφηση πρόβας
« στις: 08/06/16, 19:20 »
Κύριοι καλησπέρα σας, θέλω να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς μαζί σας και αν στην πορεία βγουν και λύσεις ακόμα καλύτερα.
Λοιπόν σε ένα χώρο περίπου 20-25 τ.μ. έχω στήσει το προσωπικό μου προβάδικο/studio όπως θέλετε πείτε το με σκοπό να προβάρουμε με το group. Μέσα στο χώρο είναι στημένα τα εξής ως "θέσεις εργασίας" του καθενός μας.


1. Κιθάρα 1 (ενισχυτής/καμπίνα 4x12) μικρόφωνο Shure SM57 , σε προενισχυτή και από εκεί στην κάρτα ήχου
2. Κιθάρα 2 (ενισχυτής/καμπίνα 4x12) από εκεί στο Torpedo VB101 (cab simulator) και από εκεί στην κάρτα ήχου
3. Μπάσο (ενισχυτής/καμπίνα 4x10) μικρόφωνο Audix I5 σε προενισχυτή και από εκεί στην κάρτα ήχου
4. Φωνή με ένα Shure SM58 σε προενισχυτή και από στην κάρτα ήχου
5. Πλήκτρα (ένα Nord Electro και ένα Kurzweil PC2X) τα οποία πάνε στέρεο σε ένα μικρό mixer και από εκεί στην κάρτα ήχου.
6. Drums φυσικά (ένα τυπικό σετ, με 2 τομ, 1 βαθύ, 2 crush, 1 ride) τα οποία θα μικροφωνιστούν και θα πάνε και αυτά στην κάρτα ήχου μέσω ADAT.


Το θέμα τώρα. Πολλά μικρόφωνα σχετικά μικρός ο χώρος. Όταν παίζουν όλοι, σχεδόν όλα τα μικρόφωνα αρπάζουν τα πάντα. Και που να μικροφωνιστούν τα drums που είναι on the way.. Λογικό θα μου πείτε και αναμενόμενο. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; Έχετε tricks;


Να πω ότι το daw που τρέχει είναι Cubase 6.5 όλα πάνε εκεί και στα monitor του χώρου βγαίνουν μόνο η φωνή και τα πλήκτρα, όλα τα άλλα φυσικά (όπως είναι λογικό).


Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω gates από το Cubase σε κάθε μικρόφωνο στο χώρο, ώστε όσο είναι δυνατόν να μαζέψεις το τι αρπάζει το καθένα. Γενικά θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας αν έχετε βρεθεί σε ίδιες ή παρόμοιες καταστάσεις και η διαχείρισή που κάνατε.


Να πω ότι σκοπός είναι μία όσο το δυνατόν πιο clean ηχογράφηση του κάθε οργάνου ξεχωριστά όταν προβάρουμε όλοι μαζί, πράγμα που μας φέρνει και το δεύτερο θέμα ότι μπορούμε να προβάρουμε με ακουστικά και προσωπική μίξη του καθενός στα ακουστικά του.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/16, 19:22 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #1 στις: 08/06/16, 19:29 »
Ηχογραφηση καθε ενας χωρια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #2 στις: 08/06/16, 19:37 »
Ε, ηχογραφηση προβας ειπες θα ειναι, δεν χρειαζονται και πολλα πολλα.
Μπορεις να βαλεις πλεξι στα τυμπανα, και baffles στους ενισχυτες.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #3 στις: 08/06/16, 22:16 »
Δυστυχώς @Spyros Delta χώρος για plexi στα τύμπανα δεν υπάρχει, αλλιώς θα το είχα κάνει εννοείται. Στην ουσία θέλω να πετύχω όσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορώ όσον αφορά την ηχογράφηση, μου λες πρόβα είναι τι καίγεσαι και έχεις δίκαιο, αλλά ψάχνω αν υπάρχουν tricks που θα μπορούσα να κάνω για να πετύχω το καλύτερο.


@saved εννοείται ότι αν πούμε να ηχογραφήσουμε κάποιο κομμάτι ή demo, θα πάει ο καθένας μόνος του. Εγώ ψάχνω την άλλη περίπτωση, πχ ηχογράφησης μίας πρόβας με όσο καλύτερο αποτέλεσμα δεδομένων των συνθηκών.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/16, 22:23 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #4 στις: 08/06/16, 23:29 »
Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί περνάτε κιθάρες και μπάσο από μικρόφωνα προτού τα στείλετε στην κάρτα ήχου και δεν τα περνάτε κατευθείαν από line out των ενισχυτών...
Τυλίξτε τα μικρόφωνα στο πλάι με κάτι ηχοαπομονωτικό ηχοαπορροφητικό όπως θες πες το, και βάλτε τα σε μέρος που να μην είναι φάτσα κάρτα με τα ηχεία των ενισχυτών. Το αυτό και για τα τύμπανα, να είναι πίσω ή, αν ο χώρος δεν το επιτρέπει, δίπλα από τους ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #5 στις: 08/06/16, 23:51 »
Λοιπον.Το βιντεο με τους εφοντους,το γραψαμε ταυτοχρονα κιθαρα/μπασο με ενισχιτη κιθαρας απο λιντλ και μπασου εναν ιμπανεζ 10 βατ,το μικροφωνο τιλιγμενο με πετσετα και πεταμενο στο πατωμα και καρφι στο λαπτοπ.Ψισου για μια τετοια κατασταση.. ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #6 στις: 09/06/16, 01:12 »
Πάντως εμείς μια φορά που γράψαμε την πρόβα μας στο στούντιο, βάλαμε ένα μικρόφωνο στη μέση και ηχογράφησε τα πάντα, 2 κιθάρες, μπάσο, ντραμς και φωνή. Λεπτομέριες για την ηχογράφηση δεν μπορώ να σας πω, πχ τί τύπος μικροφώνου ήταν κτλ, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Δηλαδή ακούγονταν όλα τα όργανα κανονικά, βέβαια όχι με την καλύτερη ποιότητα, αλλά είπαμε, πρόβα ήταν.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #7 στις: 09/06/16, 08:43 »
Να πω ότι σκοπός είναι μία όσο το δυνατόν πιο clean ηχογράφηση του κάθε οργάνου ξεχωριστά όταν προβάρουμε όλοι μαζί, πράγμα που μας φέρνει και το δεύτερο θέμα ότι μπορούμε να προβάρουμε με ακουστικά και προσωπική μίξη του καθενός στα ακουστικά του.



Φιλε μου για δες αν μπορει να σε καλύψει ενα JamHub με ακουστικα/in-ear monitors:


http://www.jamhub.com/




Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #8 στις: 09/06/16, 09:17 »
καλημερα,


ειδικα σε τοσα λιγα κυβικά αέρα, ότι μαντζουνι και να κανεις, δε γλυτωνεις διαρροές στα μικρόφωνα, οπότε απολαυσε το και εκμεταλλεύσου το. Spillage is our friend που λενε και στο χωριο μου.'


μονο προσοχη με τις φασεις. αρχικά τσεκαρεις τοποθετησεις μικροφώνων,χηογραφεις, ακους, διορθωνεις θεσεις και ξαναμανα.



Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #9 στις: 09/06/16, 17:11 »
@Korgy ναι έχεις απόλυτο δίκαιο όσον αφορά τοποθετήσεις, φάσεις κτλ. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω δυναμικά (SM57) αντί για πυκνωτικά στα overhead της drums μήπως και σώσω λίγο την κατάσταση. Από εκεί και πέρα σκέφτομαι πώς μέσα από το cubase θα μπορούσα να τρέξω gates, eq ή άλλα φίλτρα για να περιορίσω το που φαινόμενο bleed, απλά δεν έχω εμπειρία με ηχογράφηση drums ειδικά κάτω από τέτοιες συνθήκες, για αυτό ψάχνομαι.


@Kosthrash το γνωρίζω το Jamhub δεν με εξυπηρετεί στην προκειμένη γιατί πάλι μικρόφωνα θα χρειαστώ για τους ενισχυτές και τα τύμπανα. Αν τρέχεις μόνο πεταλιέρες και ηλεκτρονικά τύμπανα, είναι the way to go!


@jamesio θέλω να μπορώ να έχω το κάθε όργανο ξεχωριστά ώστε στο τέλος να μπορείς να κάνεις μία ψιλομίξη, να στρώσεις στάθμες κτλ για να βγάζεις μια άκρη του τι γίνεται.


@LazyRocker  αν γράφεις μόνο καθαρό ήχο, μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις αυτό που λες με το Line out, αν θες να γράψεις και βρώμικο, από το line out Θα χρειαστείς κάποιο cab sim για να ακουστεί σωστά, κάποιοι ενισχυτές έχουν κάποιοι άλλοι όχι (εμένα δεν έχουν). Πάντα πήρα καλύτερο ήχο με μικρόφωνο παρά από το line out ακόμα και στα καθαρά, για αυτό και το χρησιμοποιώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/16, 17:19 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #10 στις: 09/06/16, 18:35 »
Τα τύμπανα πως σχεδιάζεις να τα μικροφωνιάσεις; Ένα σε κάθε τύμπανο και overhead για το σερβίτσιο;

Αν ναί δοκίμασε να μή βάλεις καθόλου over, αφού τα πιατικά θα περάσουν και στα άλλα μικρόφωνα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #11 στις: 09/06/16, 18:52 »
Καντε οτι και οι purple στο machine head(?) ο καθενας σε ενα δοματιο και να βαρατε ολοι μαζι ταυτοχρονα.και θα αξουτε τι παιζετε,και θα γταφετε χωρις μπερδεματα  ;D
Αν ζεις μονος καλος,αν οχι στειλε απαντες να πανε για καφε και..δωσε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #12 στις: 10/06/16, 09:36 »
@Korgy ναι έχεις απόλυτο δίκαιο όσον αφορά τοποθετήσεις, φάσεις κτλ. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω δυναμικά (SM57) αντί για πυκνωτικά στα overhead της drums μήπως και σώσω λίγο την κατάσταση. Από εκεί και πέρα σκέφτομαι πώς μέσα από το cubase θα μπορούσα να τρέξω gates, eq ή άλλα φίλτρα για να περιορίσω το που φαινόμενο bleed, απλά δεν έχω εμπειρία με ηχογράφηση drums ειδικά κάτω από τέτοιες συνθήκες, για αυτό ψάχνομαι.



ΟΧΙ gate σε τετοια περιπτωση! εκτος αν θες δημιουργικες ρυθμικες αλλοιωσεις ηχου.


ενα μικ στη μποτα και 1 ή 2 οβερ αρκουν για τοσο μικρο χωρο στα ντραμς!


κανε πρωτογονο ρεκ. πιο αγνο, δεν κρυβονται λαθη, πιο γρηγορο και πιο αληθινό!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #13 στις: 10/06/16, 10:05 »
@Kosthrash το γνωρίζω το Jamhub δεν με εξυπηρετεί στην προκειμένη γιατί πάλι μικρόφωνα θα χρειαστώ για τους ενισχυτές και τα τύμπανα. Αν τρέχεις μόνο πεταλιέρες και ηλεκτρονικά τύμπανα, είναι the way to go!


Στο προτεινα με το σκεπτικο οτι ετσι κι αλλιως χρησιμοποιεις το Torpedo cab, οποτε θα περναγε απο εκει το σημα πρωτα (να μου πεις ενταξει η 1 κιθαρα, το μπασο κ η 2η κιθαρα? αγοραζουν και αυτοι Torpedo!  ;D ). Tα τυμπανα ειναι πιστευω το πιο challenging κομματι - η συνολικη ενταση της προβας εξαρταται κατα μεγαλο βαθμο απο το... χερι του ντραμμερ, και σε κλειστους χωρους τα πραγματα δυσκολευουν εκθετικα, οποτε δοκιμασε τη συμβουλη του Korgy.


Υπαρχει και η λυση (για τις ηλ. κιθαρες) iso cab, οπου υπαρχουν οι ετοιμες (αλλα ακριβουτσικες) λυσεις, αλλα μπορεις να παραγγειλεις/φτιαξεις και μονος σου (φθηνοτερα).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #14 στις: 10/06/16, 11:20 »
@Korgy σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω gate, με πολύ γρήγορο release και attack, με σκοπό να κλείνει άμεσα όταν δεν παίζει κάτι η κιθάρα ή το μπάσο με σκοπό την αποφυγή του να αρπάζει όλα τα υπόλοιπα. Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη όμως, σαν ιδέα το σκέφτηκα μόνο. Η σκεφτόμουν πχ να βάλω κάποια hi/low cut πχ στον ενισχυτή του μπάσου ώστε να μην αρπάζει τα cymbals επειδή είναι σχετικά δίπλα στη drums (κάποιο highcut στα 2+kz). Συμφωνώ στα υπόλοιπα, βασικά έτσι σκέφτομαι να ξεκινήσω με 2 overhead και ένα kick mic και να προσθέσω ότι χρειάζεται από εκεί και πέρα, που πιστεύω θα χρειαστεί γιατί τα overhead θα αρπάξουν πολύ βαβούρα από τους ενισχυτές οπότε θα χρειαστεί κάποια ακόμα για definition. Πιστεύω snare και hihat θα είναι λογικά τα επόμενα.


@Kosthrash το torpedo (To VB101 που χρησιμοποιώ με το load box) είναι τρομερό, μακάρι να είχα άλλα 2 και να τα έβαζα στην άλλη κιθάρα και το μπάσο και να μην είχα να κάνω με μικρόφωνα. Είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει από cab/mic/power amp sim. Όπως τα λες, το στοίχημα είναι μακράν η drums. Τα υπόλοιπα είναι απλά, η drums είναι το κόλπο, αν βγει καλά η drums κερδήθηκε το στοίχημα. Αν μέσα στη βαβούρα, άσχετα με το εν τέλη τι θα αρπάζει το κάθε μικρόφωνο, μπορείς να πάρεις μία καθαρή και δυνατή drums, win.

White noise

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #15 στις: 10/06/16, 14:10 »
καλα κανεις και ρωτας γενικα, αλλα μη περιμενεις αποτελεσματα με τις πρωτες προσπάθειες. ειναι σα να θες να κατεβεις αγωνα τοπικο xc-mtb και ακομα να μαθαινεις ισορροπια !




ακολουθα τους κανονες για αρχη, αλλα την πραγματικη εγκριση θα την δινουν τα αυτια σου και των φιλων σου!




και οπως ειπαν οι μεγιστοι ποιητες,  ο δρομος του νιντζα ειναι γεματος δυσκολιες και ΓΙΑΟΥΡΤΙ
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #16 στις: 10/06/16, 14:46 »
Μέγιστε @Korgy οι δυσκολίες δεν με τρομάζουν και το γιαούρτι μου αρέσει! Αέρα λοιπόν!
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση πρόβας
« Απάντηση #17 στις: 10/06/16, 18:05 »
Ηχογραφούμε σε ίσως μικρότερο χώρο 5 άτομα (2 κιθάρες, μπάσο, ντραμς φυσικά + pads, φωνή-μπιμπλίκια). 16 κανάλια σε μια Alesis FireWire. Με λίγη προσοχή στην τοποθέτηση των μικροφώνων (γύρω στα 8 ) και σωστό gain-staging πετυχαίνουμε μια χαρά αποτέλεσμα.


Το spill δεν το αποφεύγεις αλλά όταν μιξάρεται το κομάτι δεν αποτελεί και τεράστιο πρόβλημα. Αντιθέτως βοηθάει να ομογενοποιηθεί ο ήχος.


Εδώ βγάζουνε vst-drums που έχουν το spill ενσωματωμένο και ρυθμιζόμενο (πχ Toontrack Superior II).


Από tips δεν έχω κάτι ιδιαίτερο. Κολητά στη γρίλια τα mics στις κιθαροκαμπίνες, τα overhead να ισαπέχουν από το ταμπούρο, ο τραγουδιάρης να έχει πλάτη στον τοίχο (που να έχει τίποτα ηχοαπορροφητικά), στη μπότα το μικρόφωνο μέσα, το μπάσο θα έλεγα να έχει ένα DI και φτιάχνετε ήχο στη μίξη εκεί ... αυτά. Α, και κρατείστε και λίγο έλεγχο στο κοπάνημα των drums και στα dB των 4x12.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 14:04
από faser
5 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:11
από BluesMe
32 Απαντήσεις
11840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 15:49
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 17:37
από gers
1 Απαντήσεις
1782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 15:12
από jim.ni
7 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/11, 01:40
από jim.ni
6 Απαντήσεις
4468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/12, 02:43
από gers
2 Απαντήσεις
3209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 20:42
από Tasos_G
5 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 20:17
από Καθόδιος (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
4000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 23:21
από Βραζίλης