Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 92639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #450 στις: 28/02/07, 23:50 »
Εξετάσεις μέσα στις σχολές. Κάθε σχολή διεξάγει τις εξετάσεις με δικά της κριτήρια κ ελέγχεται για αυτά.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #451 στις: 28/02/07, 23:58 »
Εξετάσεις μέσα στις σχολές. Κάθε σχολή διεξάγει τις εξετάσεις με δικά της κριτήρια κ ελέγχεται για αυτά.

Ουτοπικό τελείως (συγχωριανε!) Άμα κάποιος δεν πετύχει στη σχολή που θέλει τι θα κάνει? Θα δώσει σε άλλη? Πόσες φορές θα προλάβει να το κάνει αυτό?

Και πώς θα γίνεται η προετοιμασία για αυτές τις εξετάσεις?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #452 στις: 01/03/07, 00:08 »
Μα αυτό είναι το νόημα.
Καθείς υπεύθυνος για το επίπεδο του, για τις γνώσεις του, κ την προετοιμασία του.
Εννοείται πως το λύκειο θα προπαρασκευάζει τον μαθητή, χωρίς όμως να συνδέεται με την εισαγωγή.

Παράδειγμα, κάποιος ο οποίος έχει βλέψεις για πολυτεχνείο, θα πρέπει να διαβάζει επιμελώς μαθηματικά, φυσική κ στις 3 τάξεις του λυκείου (τουλάχιστον) ώστε η ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων που θα διεξάγει η σχολή, να μην του είναι παντελώς άγνωστη.

Αν κάποιος δεν πετύχει, σημαίνει ότι είτε έχει ελλείψεις βασικές, είτε δεν διάβασε όσο έπρεπε, είτε δεν ήταν τόσο τυχερός στα θέματα.

Όσες φορές θέλει θα μπορεί να δίνει. Αλλά θα έχει βγει από το λύκειο πλέον με γενική παιδεία, καθώς θα πρέπει να διαβάζει ΟΛΑ τα μαθήματα, ώστε να μπορέσει να περάσει την τάξη, τη στιγμή που οι βαθμοί δεν θα μπαίνουν έτσι χαριστικά.

Όσο για το ουτοπικό της υπόθεσης, το σύστημα αυτό υπήρχε επί 20ετίας προ των δεσμών.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #453 στις: 01/03/07, 00:12 »
Ναι , αλλα τώρα που κάθε χρόνο έχουμε 120.000 υποψηφίους, κάτι έπρεπε να γίνει.Και για πές μου και πόσες σχολές είχαμε τότε.Για πρακτικούς λόγους είναι έτσι.

Η ένστααή μου είναι στο οτι αν δεν περάσει στη σχολή που θέλει, χάνει ενα χρόνο απο τη ζωή του. Απο την άλλη, αν τον ενδιαφέρουν παραπάνω απο μια σχολές, θα προλάβει να δώσει σε όλες?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #454 στις: 01/03/07, 01:53 »
Εξετάσεις μέσα στις σχολές. Κάθε σχολή διεξάγει τις εξετάσεις με δικά της κριτήρια κ ελέγχεται για αυτά.

Διαφωνω.Το προβλημα κατα την γνωμη μου δεν ειναι οι ιδιες οι πανελληνιες εξετασεις, αλλωστε ειναι ισως ο μονος πραγματικα αδιαβλητος και αξιοκρατικος θεσμος της παιδειας. Για να προλαβω αντιδρασεις τονιζω πως, οκ ολοι ισως λιγο πολυ να αδικηθηκαμε καπου απο καποιον διορθωτη, αλλα ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Το παιδι του εργατη απο τη Δραπετσωνα θα βαθμολογηθει με τα ιδια κριτηρια οπως το πλουσιοπαιδο απο την Εκαλη.Κατι που οπως γνωριζουμε στα Παν/μια δεν ισχυει... πχ ποιος φοιτητης απο εδω μεσα πιστευει ειλικρινα πως αν εδινε σε αυτες τις "εσωτερικες εξετασεις" καποιος συγγενης ενος καθηγητη, δεν θα τον περνουσαν?

Προσωπικα πιστευω πως 2 ειναι οι πτυχες που πρεπει να αλλαξουν αμεσως: Πρωτον να αποδεσμευτουν οι πανελληνιες απο το Λυκειο - δηλαδη να εχουν την ιδια πανω κατω μορφη, αλλα να ειναι ανεξαρτητες απο το απολυτηριο του Λυκειου και το σχολειο γενικοτερα.
Δευτερον ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΗΔΗ!!! Αυτη ειναι η πραγματικη λυση πολλων προβληματων

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires