Αποστολέας Θέμα: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?  (Αναγνώστηκε 23805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Καλησπερα στο φορουμ.Παιζω κιθαρα εδω και 3 χρονια Ηλεκτρικη και ακουστικη και η μουσικη αισθανομαι οτι ειναι η ζωη μου και θελω να σπουδασω μουσικος.Συγκεκριμενα θελω να γινω σαν τους μουσικους που διδασκουν στα σχολεια,ομως υπαρχουν ανθρωποι που δεν θελουν να γινω γιατι λενε οτι "οταν η ελλαδα ξεχρεωσει η ελλαδα θα διοριστω σε σχολειο".Μα εγω θελω να γινω μουσικος διοτι δεν λεει να κανεις κατι που δε σου αρεσει.Περα απο τον Μουσικο σε σχολειο,μπορει καποιος να σπουδασει θεωρια σε μουσικη και να εργαστει ως καθηγητης σε δημοσιο/ιδιωτικο ωδειο?Το να σπουδασω κιθαρα δεν με καιει τοσο,αλλα μπορει κανεις μεσω της Τεχν.κατευθυνσης να παει σε καποια απο αυτες τις σχολες?Ειμαι λιγο ψιλομπερδεμενος,γιαυτο μπορει καποιος να ξεκαθαρισει τι παιζει με τα τωρινα δεδομενα και να δωσει μια λιστα με σχολες και τα μορια που χρειαζεται κανεις?


Ευχαριστω Προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #1 στις: 13/04/12, 13:05 »
Δυστυχως ο τομεας της καλλιτεχνικης εκπαιδευσης στην Ελλαδα ηταν που ηταν παραγκωνισμενος, τωρα με την κριση περναει κι αυτος μια μεγαλη...κριση. Ωδεια κλεινουν, αλλα μειωνουν το προσωπικο τους ( και το μισθο σε οσους μενουν ), ενω καποια ζητανε εποχιακους καθηγητες με ψευτοωρομισθιο.

Δεν μπορει κανεις να σου πει πως ο δρομος της μουσικης εκπαιδευσης ειναι πλασμενος με ροδοπεταλα, ιδιαιτερα τωρα που ο κοσμος "κοβει" απ' οπου μπορει.


Μπορεις να πας σε μουσικη σχολη μεσω της κατευθυνσης που εχεις επιλεξει, αρκει να περασεις επιτυχως τα ειδικα μαθηματα που αφορουν τις μουσικες σχολες ( dictee, αρμονια ). Εαν μεχρι τωρα δεν ειχες επαφη με τα παραπανω και εισαι 1-2 χρονια πριν τις Πανελληνιες ( τοτε θα δωσεις με το παλιο συστημα, δηλαδη ο,τι ισχυει μεχρι τωρα ), θα ειναι αρκετα δυσκολο να καλυψεις υλη που συνηθως απαιτει 3 χρονια χαλαρα, με πολλα θεματα.


Για να δουλεψεις σε ωδειο μπορεις να εισαι και ωδειακος μουσικος ( πτυχιο Ειδικου αρμονιας κι ανω, αν και πλεον οι περισσοτεροι ειναι με πτυχιο Συνθεσης, δηλαδη πανω απο 12 χρονια θεωρητικων σπουδων ;) ), χωρις να εισαι απαραιτητα πτυχιουχος αντιστοιχης πανεπιστημιακης σχολης.

Αντιθετως, στο Δημοσιο μπορεις να πεις στις λιστες ως ωδειακος μουσικος, χωρις να εχεις καποια ιδιαιτερα προνομια ( σε αντιθεση με τους πανεπιστημιακους μουσικολογους ) και το πιο πιθανον ειναι πως θα δουλεψεις ως αναπληρωτης κι οχι ως μονιμος ( οχι τουλαχιστον αρχικα ).

Επειδη ειναι καιρος Πανελληνιων κι επειδη ακομα δεν εχουν ανακοινωθει οι θεσεις των σχολων, προτεινω να κοιταξεις τα μορια οταν βγουν του χρονου. Σιγουρα θα κινηθουν ανοδικα, λογω μειωσης της θεσης εισακτεων.


Τελος, τα μουσικα σχολεια δε σου δινουν καμια πιστοποιηση μουσικων σπουδων ( πρωτοτυπια του ελληνικου κρατους ), ομως σου παρεχουν τα εφοδια για να πας πιο ετοιμος για τα ειδικα μαθηματα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #2 στις: 13/04/12, 13:40 »
Υπάρχουν βέβαια και κάποιες μουσικές σχολές ΤΕΙ οι οποίες επίσης δεν σε εξασφαλίζουν επαγγελματικά. Σε αυτές δεν είναι προαπαιτούμενα dictee και αρμονία ωστόσο θα πρέπει να γνωρίζεις θεωρία για να τα βγάλεις πέρα με τα μαθήματα, άρα σε όλες τις περιπτώσεις το Ωδείο είναι μονόδρομος.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #3 στις: 13/04/12, 15:34 »
Και φυσικά υπάρχει η πιο λογική κατά τη γνώμη μου επιλογή των σπουδών στο εξωτερικό, αν φυσικά μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #4 στις: 13/04/12, 16:57 »
Χώρις να έχω πρόθεση να χαλάσω  το θέμα του παιδιού απο πάνω. Θέλω να θέσω και εγώ ενα παρόμοιο ερώτημα. Για μας που χάσαμε την ευκαρία των πανελληνίων αλλά δεν μας πήραν και τα χρόνια υπάρχει ελπίδα? Επίσης αναφέρομαι κυρίως στον Απόλλων που ζεί εξω και πιθανώς να ξέρει. Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που προσφέρει μαθήματα μουσικής (κυρίως θεωρητικά και μουσικολογία με ενδιαφέρουν) είτε μαθήματα μουσικής τεχνολογίας μέσω e-learning? Σόρρυ αν κούρασαν οι ερωτήσεις μου ή αν είναι off topic. (Αν είναι διαγράψτε την  ;D )
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #5 στις: 13/04/12, 19:01 »
Δεν θα εφευγα απο την χωρα μου ουτε με σφαιρες οποτε σπουδες εξω δεν νομιζω.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #6 στις: 13/04/12, 20:07 »
Πολύ συνοπτικά...

1. Τα Βρετανικά πανεπιστήμια (για αυτά έχω εμπειρία και άποψη) είναι "αξιόπιστα". Δεν είναι μπακάλικα, ούτε... ΤΕΙ!

2. Στην Βρετανία μπορεί κανείς να σπουδάσει πράγματα πάνω στη μουσική, τη μουσική τεχνολογία, τη μουσική βιομηχανία, την ιστορία την μουσικής, τη φιλοσοφία της μουσικής, την ψυχολογία της μουσικής (δεν κάνω πλάκα!) και πολλά άλλα τα οποία δυστυχώς στην Ελλάδα δεν μπορείτε καν να φανταστείτε. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά στην ιστοσελίδα του UCAS για περισσότερες πληροφορίες. Δυστυχώς τα δίδακτρα στα Πανεπιστήμια είναι πλέον δυσβάσταχτα, αν και προκειμένου για φοιτητές που έρχονται εκτός Ηνωμένου Βασιλείου μπορεί να ισχύουν διαφορετικά πράγματα.

3. Υπάρχουν πανεπιστήμια ή κολλέγια στην Βρετανία και αλλού όπου μπορεί κανείς να ακολουθήσει ένα πρόγραμμα σπουδών μέσω Ιντερνετ (βλέπε distance learning). Αυτό που μού έρχεται τώρα στο μυαλό είναι το γνωστό Berklee College στις ΗΠΑ. Πριν μερικά χρόνια που το είχα ψάξει, υπήρχαν προγράμματα σπουδών μουσικής τεχνολογίας με επιλογή για distance learning σε αρκετά Βρετανικά πανεπιστήμια, μεταξύ των οποίων το London College of Music, το Royal Welsh College of Music and Drama, το πανεπιστήμιο του York, το πανεπιστήμιο του Sheffield και το πανεπιστήμιο του Staffordshire. Δεν έχω έγκυρες και πρόσφατες πληροφορίες πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά... Google is your friend (or rather your servant).

4. Εύχομαι ειλικρινά και από βάθους καρδίας καλή τύχη και καλό κουράγιο σε όποιους δε φεύγουν από την Ελλάδα "ούτε με σφαίρες". Ελπίζω να μην φτάσετε στο σημείο που αυτή η φράση θα είναι κυριολεκτική και όχι απλά μεταφορική...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #7 στις: 20/04/12, 14:18 »
 Πολύ ενδιαφέρον θέμα...
 
 Κλείνοντας τα 30 είμαι καθηγητής σε Μουσικό Σχολείο τα τελευταία 3 χρόνια,φυσικά με τον θεσμό του αναπληρωτή.
 Δηλαδή πιάνεις δουλειά,στην καλύτερη περίπτωση Σεπτέμβρη και η σύμβασή σου λήγει 21 Ιουνίου.
 Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους όπως πάγωμα διορισμών,ματαίωση ΑΣΕΠ,κρίση...κ.λ.π.
 
 Έχω Ανώτατες σπουδές που θεσμικά με τα σημερινά δεδομένα υπερτερούν των ωδειακών όταν μιλάμε για διορισμό στο δημόσιο.
 
 Αν δεν ξεχνάω κάποιο από τα  Μουσικά τμήματα, στην Ελλάδα βρίσκονται:
 -A.E.I.:Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.,Tμήμα Mουσικών Σπουδών του Iονίου Πανεπιστημίου,Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης-ΠΑ.ΜΑΚ.
 -Α.Τ.Ε.Ι. Τεχνολογίας Μουσικών Οργάνων και Επεξεργασία Ήχου,Κεφαλονιά(Ιονίων Νήσων)-Μουσικής Τεχνολογίας και ακουστικής του ΤΕΙ Κρήτης, στο Ρέθυμνο-
 Λαϊκών και Παραδοσιακών Οργάνων,Άρτα
 
 Κάθε τμήμα από τα παραπάνω έχει άλλο κωδικό αποφοίτων,άλλα έχουν παιδαγωγική επάρκεια με την αποφοίτηση κάποια όχι,κάποια από τα Α.Τ.Ε.Ι. έχουν απόφοιτους με πρόσβαση μόνο στα Μουσικά σχολεία κάποια όχι..
 Κάθε τμήμα έχει site όπου είναι ορατά όλα τα εργασιακά δικαιώματα,οι όροι εισαγωγής και φοίτησης,που χρίζουν μελέτης για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.
 
 Τώρα εγώ που δουλεύω ήδη 3 χρόνια έχω να σου πω ότι το μέλλον όσο αφορά την Μουσική στην εκπαίδευση είναι ζοφερό.
 Ο μισθός έχει πέσει σε 3ψήφιο νούμερο και κάτι ελαστικά, σε βαθμό κατάχρησης, ωράρια όπου ένας εκπαιδευτικός με 19-20 υποχρεωτικές(εκπαιδευτικές-45λεπτα) ώρες έπαιρνε 1100-1200 ευρώ έχουν περάσει ανεπιστρεπτή.
 
 Σκέψου ότι εγώ που είμαι πολύ ψηλά στους πίνακες διορισμού,αν δεν αλλάξει κάτι την επόμενη χρονιά,βρίσκομαι ήδη σε αλληλογραφία με Μουσικό Οργανισμό της Βρετανίας ώστε να πάω να διδάξω εκεί..
 
 Καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/12, 15:38 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #8 στις: 20/04/12, 15:16 »
Να πας.

Θα έχεις και καλύτερη αντιμετώπιση ως καθηγητής εκεί.

Κρίμα τα πτυχία μας. :/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #9 στις: 20/04/12, 15:51 »
Θα έχεις καλύτερη αντιμετώπιση γενικά. Εννοείται φυσικά και καλύτερο μισθό, καλύτερες συνθήκες εργασίας, ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση και πολλά άλλα πλεονεκτήματα. Εγώ θα σού έλεγα να μην το σκέφτεσαι καθόλου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #10 στις: 20/04/12, 16:10 »
Και εγώ αυτό πιστεύω απλά είμαι ψηλά στον πίνακα και έχω ήδη μπει 3 χρόνια στην διαδικασία να ενταχθω μόνιμα στην εκπαίδευση και διατηρούσα μια ελάχιστη ελπίδα.
Απλά η ελπίδα σβήνει πιο γρήγορα από ότι περίμενα και για αυτό κινούμαι με γοργές διαδικασίες πριν με προλάβουν οι εξελίξεις...

Στο σχολείο έχω όλη την πρώτη και όλη την τρίτη Λυκείου.
Δεν παραπονιέμαι για μένα τόσο γιατί τουλάχιστον εγώ και η γενιά μου πρόλαβε αβίαστα να σπουδάσει.
Αυτά τα παιδιά τώρα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν να κατακτήσουν ένα ελάχιστο γνωστικό υπόβαθρο.

Υ.Γ.Επίσης να πω στον φίλο που άνοιξε το thread να ψαχτεί και με υποτροφίες,κρατικές και μη.
Δεν χρειαζεται να είναι ο Μπετόβεν,εγώ είχα πάρει με απόλυτα διαφανείς διαδικασίες και υπάρχουν και κάποιες που λόγω άγνοιας μένουν αναξιοποίητες




Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #11 στις: 20/04/12, 17:29 »

Υ.Γ.Επίσης να πω στον φίλο που άνοιξε το thread να ψαχτεί και με υποτροφίες,κρατικές και μη.
Δεν χρειαζεται να είναι ο Μπετόβεν,εγώ είχα πάρει με απόλυτα διαφανείς διαδικασίες και υπάρχουν και κάποιες που λόγω άγνοιας μένουν αναξιοποίητες


Θέλω να σταθώ σ αυτό και να ρωτήσω. Μήπως έχεις κάποιες προτάσεις για το που και πως να ψάξουμε για τέτοιες υποτροφίες? Μπορεί να μην είμαι αυτός που άνοιξε το ποστ και να του ρίχνω λίγα χρονάκια αλλα με ενδιαφέρει εξίσου.

Υ.Γ Μήπως θα μπορούσες μιας και είσαι γνώστης του αντικειμένου να προσδιορίσεις λίγο πιο σαφώς τον παράγοντα του επιπέδου?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #12 στις: 20/04/12, 17:31 »
Τι να πω.
 Εύχομαι τα καλύτερα αν και αν σου είναι εύκολο, σήκω και φύγε. Τουλάχιστον για μια δεκαετία.
Η Ελλάδα εκτιμάει το μπουζούκι πολύ (σε σχέση με μια άλλη δουλεια) και είναι δύσκολη δουλειά (νύχτα... Μόνο αυτό φτάνει)
Οι υπόλοιποι μουσικοί ζορίζονται.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #13 στις: 20/04/12, 18:53 »

Υ.Γ.Επίσης να πω στον φίλο που άνοιξε το thread να ψαχτεί και με υποτροφίες,κρατικές και μη.
Δεν χρειαζεται να είναι ο Μπετόβεν,εγώ είχα πάρει με απόλυτα διαφανείς διαδικασίες και υπάρχουν και κάποιες που λόγω άγνοιας μένουν αναξιοποίητες



Θέλω να σταθώ σ αυτό και να ρωτήσω. Μήπως έχεις κάποιες προτάσεις για το που και πως να ψάξουμε για τέτοιες υποτροφίες? Μπορεί να μην είμαι αυτός που άνοιξε το ποστ και να του ρίχνω λίγα χρονάκια αλλα με ενδιαφέρει εξίσου.

Υ.Γ Μήπως θα μπορούσες μιας και είσαι γνώστης του αντικειμένου να προσδιορίσεις λίγο πιο σαφώς τον παράγοντα του επιπέδου?


Εδώ θα βρεις σχεδόν όλες τις υποτροφίες που ανακοινώνονται κάθε χρονιά(ιδρυμάτων,κληροδοτημάτων,διακρατικών συμφωνιών,κ.λ.π.)
http://www.minedu.gov.gr/prokhryxeis-diagwnismoi-ypotrofies/

Ακόμη και να μην έχεις κάποιο πτυχίο μουσικής/καλλιτεχνικής κατεύθυνσης, υπάρχουν υποτροφίες για καλλιτέχνες.
π.χ. http://www.fulbright.gr/greek_art.html

Μπορεί σε κάποια περίπτωση να σου ζητηθεί να καταθέσεις φάκελο έργου ή να περάσεις από κάποια "καλλιτεχνική επιτροπή".

Εγώ είχα απλά καταθέσει ότι πτυχίο έχει σχέση με την μουσική και φάκελο έργου,ήθελα και κάτι πολύ εξειδεικευμένο και επελέγην.

Ευνόητο είναι ότι τα 2-3 τελευταία χρόνια με τα αδιέξοδα που αντιμετωπίζουμε οι δημοφιλείς προορισμοί έχουν μεγάλη ζήτηση.

Άλλη ζήτηση π.χ.μια υποτροφία για Σλοβακία,και άλλη για Λονδίνο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #14 στις: 20/04/12, 21:41 »
Δεν θα εφευγα απο την χωρα μου ουτε με σφαιρες οποτε σπουδες εξω δεν νομιζω.

Μικρό καλάθι, μικρό καλάθι... ;)

Αποσυνδεδεμένος Constant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • divelos Music School
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #15 στις: 31/07/14, 23:18 »
Χαίρεται

Να ρωτήσω, είμαι Τεχνολογική Κατεύθυνση και θα πάω 3η Λυκείου (με το παλιό σύστημα). Είδα ότι Μουσικών Σπουδών Θεσσαλονίκης, 2ο πεδίο, έχει 14 χιλιάδες μόρια.

Εάν ανοίξω 2ο πεδίο, μπορώ να δώσω και να μπω?!
Θα είναι ίδια μαθήματα ή θα πρέπει να δώσω κάποια έξτρα (ειδικά?!) σε περίπτωση που διαλέξω σχολές απο δύο πεδία?!
Ο απόφοιτος αυτής της σχολής, δεν μπορεί να δουλέψει σε κάποιο ιδιωτικό ωδείο ως δάσκαλος μουσικής, οργάνου κλπ.?!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/14, 23:26 από Constant »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #16 στις: 01/08/14, 00:24 »
Υπάρχουν 2 έξτρα μαθήματα, το dictee και η αρμονία που έχουν αυξημένο συντελεστή στον τελικό μέσο όρο. Βέβαια χρειάζονται ήδη αρκετά χρονάκια στα ωδεία ωστε να μπορείς να ανταποκριθείς.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πως Μπορω να σπουδασω Μουσικος?
« Απάντηση #17 στις: 24/09/14, 13:45 »
Εγώ με τη σειρά μου θα πω κάποια πράγματα απλά και γενικά σε κάποιον που θέλει να γίνει μουσικός..

1) Αγαπάς τόσο πολύ τη μουσική; Νιώθεις πως δε μπορείς να ζήσεις τη ζωή σου χωρίς να ασχολείσαι με αυτή; Τότε ΠΡΟΧΩΡΑ!! Η επαγγελματική αποκατάσταση, (πχ. ο διορισμός σε κάποιο σχολείο) είναι άνευ σημασίας. Γιατί αυτός που αγαπά τόσο τη μουσική, θα ασχοληθεί μαζί της ακόμα και αν ένα πρωί τον βρουν ξυλιασμένο σε κάποιο παγκάκι! Τουλάχιστο δίπλα του θα βρουν πχ. την κιθάρα του!! Και αυτό είναι πολύ μεγάλο πράγμα!!!

2) Τι θες να κάνεις με τη μουσική; Πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου να ασχολείται με τη μουσική; Ως οργανοπαίκτης; Ως δάσκαλος; Ως θεωρητικός; Ως ιστορικός; Ως μουσικολόγος; Ως συνθέτης; Ως ηχολήπτης; Ως μουσικός παραγωγός; Κάτι άλλο; Αποφάσισε και ΠΡΟΧΩΡΑ!!

3)  Αφού αποφάσισες, κάνε το ΣΩΣΤΑ!! Σε ωδείο; Σε μουσικό πανεπιστήμιο της Ελλάδας; Του εξωτερικού; Το θέμα είναι να το κάνεις όπως πρέπει (και βεβαίως όσο επιτρέπουν και άλλοι παράγοντες πχ. ο οικονομικός). Αλλά αν είσαι αποφασισμένος, βρες την άκρη και ΠΡΟΧΩΡΑ!!

4) Βρήκες που θα σπουδάσεις αυτό που αγαπάς; Δούλεψε ΣΚΛΗΡΑ και ΠΕΙΘΑΡΧΗΜΕΝΑ, χωρίς να αφήνεις ΤΙΠΟΤΑ να σε αποπροσανατολίζει! "Κλείδωσε" το στόχο σου και ΠΡΟΧΩΡΑ!!

5) Τα κατάφερες; Μπες στη δημιουργία και την αγορά εργασίας πάντα με ΑΓΑΠΗ/ΣΕΒΑΣΜΟ/ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ!! Ακόμα και αν στην αρχή δε σου αρέσει και τόσο αυτό με το οποίο κληθηκες να ασχοληθείς. ΜΟΝΟ έτσι θα αναγνωριστεί η αξία σου και θα καταφέρεις στο μέλλον να επιλέγεις με τι θα ασχοληθείς και εν τέλει να προσεγγίσεις τη δική σου ΕΥΤΥΧΙΑ (και επαγγελματική/οικονομική καταξίωση) μέσα απο τη μουσική. Βάλε το καλά αυτό στο μυαλό σου και ΠΡΟΧΩΡΑ!!!

6) Να θυμάσαι... οι συνθήκες στη ζωή πάντοτε αλλάζουν. Αυτό που φαίνεται απίθανο σήμερα, αύριο μπορεί να είναι και κανόνας. Και αντίστροφα!! Το μέλλον σου ΔΕΝ το προγραμματίζεις με βάση το τι ισχύει σήμερα για να το κάνεις σήμερα (πράγμα αδύνατον) αλλά με το τι θες να κάνεις μετά απο 10-20-30-40 χρόνια. Άρα καμμία συμβουλή με βάση σημερινά δεδομένα δε θα σε βοηθήσει ουσιαστικά. Θα σου δώσει μεν κάποια στοιχεία, αλλά δε θα μπορέσει ΠΟΤΕ να σου υποδείξει το μέλλον. ¨Ασε λοιπόν στην άκρη το τι ισχύει σήμερα με τους αναπληρωτές στα μουσικά σχολεία ή τις μειώσεις μισθών στα ωδεία, πάρε τις αποφάσεις σου με βάση αυτά που είπαμε πριν και.... ΠΡΟΧΩΡΑ!!!

Έτσι τα είδα εγώ στη ζωή μου και (αν και δυσκολεύτηκα πολύ) τα κατάφερα και τα καταφέρνω. Όχι 100% βέβαια αλλά νιώθω πολύ καλά με τον εαυτό μου και την ενασχόλησή μου με τη μουσική.

Αυτά απο εμένα :)
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 17:41
από aquagr
85 Απαντήσεις
27979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:45
από HeavyHead
33 Απαντήσεις
11515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 17:26
από philip the great
6 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/17, 14:50
από Anastasia92
0 Απαντήσεις
2191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 15:02
από Southernrock.gr
5 Απαντήσεις
5864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/12, 13:20
από adr1anos
0 Απαντήσεις
5433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/14, 15:02
από orestisguitar
5 Απαντήσεις
9033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 00:29
από freemind
1 Απαντήσεις
2415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/22, 09:31
από paradoxologos
4 Απαντήσεις
1764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/23, 15:38
από paradoxologos