Αποστολέας Θέμα: CD Washout, Vangelis Christidis και Michalis Patentalis  (Αναγνώστηκε 21952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
 Αγαπητά μέλη του Kιθάρα,
 

Μετά από πολύ κόπο καταφέραμε  να εκδόσουμε την πρώτη μας δουλειά, σε συνεργασία με τον συγγραφέα Μιχάλη Πατένταλη.
Τώρα, ποιός είναι ο Μιχάλης Πατένταλης, και τι κάνει……
Ο Μιχάλης Πατένταλης γεννήθηκε στο Ντύσελντορφ της Γερμανίας, μεγάλωσε όμως στην Προσοτσάνη Δράμας. Σπούδασε Θεωρία και Αρμονία της Μουσικής και ασχολήθηκε με την ασπρόμαυρη φωτογραφία και το ραδιόφωνο. Από το 1996 εργάζεται στο τμήμα ψυχοθεραπείας του Πανεπιστημίου Ντύσελντορφ. Είναι πρόεδρος της εταιρίας Ελλήνων συγγραφέων στη Γερμανία. Έργα του έχουν μεταφραστεί σε έξι διαφορετικές γλώσσες, έχει βραβευτεί στο διαγωνισμό του «Αντώνη Σαμαράκη» και τo διήγημά του «Το υπέροχο χαμόγελο της Ανν Εβίλ» έγινε σενάριο, σε σκηνοθεσία Α. Μπαφαλούκα. Δημοσιεύσεις: «Η μυωπία μιας πόλης» (ποιήματα, ελληνικά-γερμανικά, Romiosini 1998), «Cilete Contour» (ποιήματα-διήγημα, ελληνικά-γερμανικά, Romiosini 2002), «O Μισθοφόρος Μινώταυρος» (διηγήματα, εκδόσεις University Studio Press 2008).
 
Με τον Μιχάλη γνωριστήκαμε πριν απο 3 χρόνια σε μια εκδήλωση του Ελληνικού Προξενείου Φρανκφούρτης, πιάσαμε την κουβέντα, μετά μου έστειλε κάποιους στίχους, κάναμε κάποιες δοκιμές, μου έστειλε άλλους στίχους, και σιγά σιγά γεννήθηκαν 10 τραγούδια τα οποία τα παρουσιάζουμε εδώ.
 
Στον δίσκο αυτόν συνεργαστήκαν πολλά άτομα, ο πιο σημαντικός είναι ο Κώστας Παπαιωάννου, ο οποίος, πέρα από τα Percussion του, προσέφερε πολυτιμότατες συμβουλές, και μερικές φορές μια σκληρή, μα ποτέ αδικαιολήγητη κριτική. Η μακρόχρονη του πείρα απο τους POLL και την συνεργασία του με τον Θωδοράκη ήταν πραγματικά ενας θησαυρός για την δουλειά αυτή.
 
Σε 5 από τα 10 τραγούδια μας χάρισε ο Θανάσης Αυλιανός την φωνή του, ο οποίος απλόχερα και με μεγάλο επαγγελματισμό προσφέρθηκε σε αυτήν την συνεργασία.
 
Τα τραγούδια ηχογραφηθήκαν στο σπίτι μου, χρησιμοποίησα την Blade RH4 σαν βασική κιθάρα, και την Parker για πρόσθετα. Επίσης χρησιμοποιήσα διάφορες ακουστικές, 12χόρδες σε διαφορετικά κουρδίσματα όπως και ενα κοντραμπάσσο. Χρησιμοποιήσα τα Rode NT5 για τις ακουστικές κιθάρες, η φωνή ηχογραφήθηκε με το Brauner Phantom. Προενισχυτής ήταν ενα SPL Goldmike, κάρτα ήχου μια RME εσωτερική. 
 
Αν και δεν είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης, τόλμησα να μιξάρω τα κομμάτια μόνος μου, με την συμβουλή και την καθοδήγηση του Ivan Brcan, αλλα και του Θανάση Καλούτζη.
 
Την δουλειά μπορείτε να τη βρείτε εδώ:
 
http://vangelisc.bandcamp.com/album/washout?permalink
 
Όποιος θέλει να κάνει download, έχω κατεβάσει την τιμή για τα μέλη του κιθάρα κατά 20% μέχρι 31.10.2012, ο κωδικός είναι:
washoutkithara
Καλή ακρόαση.
Βαγγέλης
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/12, 17:34 από vangelis »
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: CD Washout, Vangelis Christidis και Michalis Patentalis
« Απάντηση #1 στις: 05/03/13, 20:14 »
http://yourmusicgr.blogspot.de/2013/03/interview-your-music.html
[/size]
[/size]Φιλικά
[/size]Βαγγέλης
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/13, 22:21
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/13, 01:58
από paris platanias
6 Απαντήσεις
2991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 21:11
από SuhrThing