Αποστολέας Θέμα: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk  (Αναγνώστηκε 12181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παίδες ζητώ την γνώμη σας για ένα θέμα που μου έτυχε σε μια συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk. Ξέρω οτι πολλοί απο εσάς έχετε μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες αγορές (εμένα είναι η 3η μου)

Έχω κάνει πριν λίγες μέρες μια παραγγελία, και σήμερα ο πωλητής μου στέλνει μήνυμα οτι δεν είχε υπολογίσει σωστά τα έξοδα αποστολής και μου ζητά να του καταθέσω extra 12 gbp στο paypal. Κανονικά δεν πρέπει να το δεχτώ, αφού μυρίζει scam, αλλά τον συγκεκριμένο πωλητή τον πιστεύω στο ότι όντως είχε υπολογίσει λάθος τα έξοδα αποστολής. Πριν 2 μήνες που δεν είχε το αντικείμενο διαθέσιμο για Ελλάδα, του είχα στείλει pm και τα έξοδα αποστολής που ζητούσε ταιριάζουν με το ποσό που ζητάει σήμερα. Και έχει καλό reputation (99.8%)

Ενώ λοιπόν δεν έχω πρόβλημα να του καταθέσω τα παραπάνω λεφτά, με απασχολεί οτι το νεο paypal transaction δεν είναι συνδεδεμάνο με το e-bay transaction. Υπάρχει τρόπος να κάνω την πληρωμή και να είμαι καλλυμένος ? Ή όλη συζήτηση με τα p.m γίνεται μέσω e-bay, και αυτό είναι καλό, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο με καλύπτει σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να του ζητήσω να ακυρώσουμε την αγορά και να πραγματοποιήσουμε μια νέα με την σωστή τιμή. Αλλά
1) Δεν ξέρω αν αυτή η διαδικασία έχει καθυστερήσεις και κάποια απώλεια στο ποσό που θα μου επιστραφεί
2) Η επικοινωνία με τον τύπο είναι λίγο δύσκολη, πιθανότατα τα αγγλικά δεν είναι η γλώσσα του

Πως θα το χειριζόσασταν στην θέση μου ?



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #1 στις: 27/11/12, 19:32 »
αν είχα τις αμφιβολίες σου (και το λέω έτσι γιατί δεν ξέρω την ακριβή έκβαση της όλης υπόθεσης) θα έκανα αυτό που είπες....να ακυρώσετε την αγορά και να πραγματοποιήσετε μια νέα με τη νέα τιμή....

είναι μεγάλο δικλείδα ασφαλείας για τους αγοραστές το ebay protection (πως δηλαδή σε περίπτωση μαμακίας σε αγοραπωλησία με ebay protection το ebay σου επιστρέφει τα λεφτά και τα κανονίζει αυτό με τον πωλητή)

overall:
αν τελικά αποφασίσεις πως τον εμπιστεύεσαι...προχώρησε έτσι...αλλιώς εξήγησέ του τους φόβους σου (εσύ είσαι ελλάδα, αυτός αγγλία και ΔΕΝ τον ξέρεις) και ζήτα του να ορίσει μια νέα συναλλαγή με το ακριβές ποσό

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #2 στις: 27/11/12, 19:53 »
κανονικα πρεπει να σου στειλει καινουργιο Invoice με τα σωστα ταχυδρομικα αυτη την φορα....ειναι δικη του δουλεια να σου στειλει το καινουργιο invoice.
εγω εχω παρει πολλα πραγματα απο ebay (κ Αμερικανικο κ Αγγλικο) κ στην περιπτωση των ταχυδρομικων (οταν δεν περιλαμβαναν Ελλαδα )αφου προηγουνταν συννενοηση (κ συμφωνουσα),παταγα buy it now (αλλα δεν προχωραγα σε πληρωμη)
μετα ο πωλητης σου στελνει invoice συμπεριλαμβανομενου κ τα ταχυδρομικα κ μετα πληρωνεις μεσω paypal.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 27/11/12, 20:39
κ κατι ακομη...στο paypal εχεις επιλογη για μεταφορα χρηματων με αιτιολογια...σε περιπτωση που θελεις να πληρωσεις πωλητη για αγορα μεσω ebay κ δεν θελεις να το κανεις διαμεσω ebay,πας paypal κ πριν πληρωσεις τον seller αιτιολογεις οτι τον πληρωνεις για αγαθα (επιλογη: goods) απο ebay.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/12, 20:39 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #3 στις: 27/11/12, 20:13 »
κανονικα πρεπει να σου στειλει καινουργιο Invoice με τα σωστα ταχυδρομικα αυτη την φορα....ειναι δικη του δουλεια να σου στειλει το καινουργιο invoice.
εγω εχω παρει πολλα πραγματα απο ebay (κ Αμερικανικο κ Αγγλικο) κ στην περιπτωση των ταχυδρομικων αφου προηγουνταν συννενοηση (κ συμφωνουσα),παταγα buy it now (αλλα δεν προχωραγα σε πληρωμη)
μετα ο πωλητης σου στελνει invoice συμπεριλαμβανομενου κ τα ταχυδρομικα κ μετα πληρωνεις μεσω paypal.

Σωστά τα παραπάνω, αλλά εδώ ο kopaniamanto λέει ότι έχει πληρώσει ήδη και τώρα ο πωλητής τού ζητάει επιπλέον ταχυδρομικά.

Η δική μου γνώμη είναι ότι, αν και σε γενικές γραμμές κάτι τέτοιο δεν είναι η καλύτερη τακτική, στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως πρέπει να κάνεις μια εξαίρεση. Όπως λες κι εσύ, ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος και τα μεταφορικά που σού είχε ζητήσει παλιότερα είναι κοντά στο ποσό που σού ζητάει  τώρα. Αν λοιπόν έχεις την αίσθηση ότι μπορείς να τον εμπιστευτείς, θα έλεγα να το κάνεις. Είμαι της άποψης ότι ο πωλητής θα πρέπει να κάνει ότι μπορεί (μέσα σε λογικά πλαίσια) για να ικανοποιήσει τον πελάτη, καμιά φορά όμως και ο αγοραστής πρέπει να επιδείξει κάποια κατανόηση, ειδικά σε περιπτώσεις που δεν φαίνεται να "μυρίζουν" απάτη. Eξάλλου μπορείς να προσδιορίσεις στην επιπλέον πληρωμή μέσω paypal ότι αφορά κάτι που αγόρασες στο ebay και να δώσεις και το item number, πράγμα που λογικά σε καλύπτει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #4 στις: 27/11/12, 20:23 »
Η δική μου γνώμη είναι ότι, αν και σε γενικές γραμμές κάτι τέτοιο δεν είναι η καλύτερη τακτική, στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως πρέπει να κάνεις μια εξαίρεση. Όπως λες κι εσύ, ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος και τα μεταφορικά που σού είχε ζητήσει παλιότερα είναι κοντά στο ποσό που σού ζητάει  τώρα. Αν λοιπόν έχεις την αίσθηση ότι μπορείς να τον εμπιστευτείς, θα έλεγα να το κάνεις. Είμαι της άποψης ότι ο πωλητής θα πρέπει να κάνει ότι μπορεί (μέσα σε λογικά πλαίσια) για να ικανοποιήσει τον πελάτη, καμιά φορά όμως και ο αγοραστής πρέπει να επιδείξει κάποια κατανόηση, ειδικά σε περιπτώσεις που δεν φαίνεται να "μυρίζουν" απάτη. Eξάλλου μπορείς να προσδιορίσεις στην επιπλέον πληρωμή μέσω paypal ότι αφορά κάτι που αγόρασες στο ebay και να δώσεις και το item number, πράγμα που λογικά σε καλύπτει.

Και εγώ κατά εκεί κλείνω. Στο κάτω κάτω, το νέο 'ρίσκο' που προστέθηκε είναι μόνο για τις 12 λίρες. Το μπέρδεμα με την νέα παραγγελία (που δεν ξέρω αν και πως γίνεται) ίσως και να μου κοστίσει περισσότερο. Στο κάτω κάτω, μαγαζί είναι (όχι ιδιώτης), δεν νομίζω να ρίσκαρε το reputation του με τέτοιο τρόπο.
Καλή η ιδέα για το item number στο paypal πάντως  ;)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #5 στις: 27/11/12, 20:40 »
Ποσες πωλησεις εχει ο πωλητης?Επισης αν καταλαβα καλα τα επιπροσθετα χρηματα μπορει να μην γινονται μεσω ebay αλλα γινονται μεσω paypal?Αν ναι δεν εχεις να φοβασαι τπτ...κρατα ομως το feddback για back up

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #6 στις: 27/11/12, 21:23 »
Ακόμα καλύτερα αν είναι κατάστημα. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Βέβαια η επιλογή (και η ευθύνη) είναι δική σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #7 στις: 28/11/12, 21:22 »
σε παρόμοιο θεμα απο ιταλικο ebay αφου πληρωσα με ενημερωσε ο πωλητης για διαφορα στα μεταφορικα. του ειπα οτι πληρωνω οτι μου βγαζει η συναλαγη και οτι δεν εχω λογο να του δοσω "ετσι" παραπανω χρηματα. Βεβαια του ειπα οτι δεν εχω προβλημα να ακυρψσουμε την συναλαγη και να φτιαξει νεα αλλα δεν δέχτηκε και μου εστειλε κανονικα το δεμα στην αρχικη τιμη του ...το πιθανοτερο ειναι οτι πηγε να με φαει....

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #8 στις: 28/11/12, 22:51 »
σε παρόμοιο θεμα απο ιταλικο ebay αφου πληρωσα με ενημερωσε ο πωλητης για διαφορα στα μεταφορικα. του ειπα οτι πληρωνω οτι μου βγαζει η συναλαγη και οτι δεν εχω λογο να του δοσω "ετσι" παραπανω χρηματα. Βεβαια του ειπα οτι δεν εχω προβλημα να ακυρψσουμε την συναλαγη και να φτιαξει νεα αλλα δεν δέχτηκε και μου εστειλε κανονικα το δεμα στην αρχικη τιμη του ...το πιθανοτερο ειναι οτι πηγε να με φαει....
Είναι πιθανό να πήγε να σου την φέρει. Μπορεί όμως και να μην τον σύμφερε να ρισκάρει το αρνητικό feedback και μπήκε λίγο μέσα. Ειδικά αν η χρηματική διαφορά είναι μικρή, ή ασήμαντη σε σχέση με συνολικό ποσό.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #9 στις: 29/11/12, 00:28 »
Του είπα ότι δεν θα δώσω αρνητικό feedback....κάτι πρέπει να παίζει με τις προμήθειες του eBay αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς....τι να πω ???

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #10 στις: 29/11/12, 00:38 »
Του είπα ότι δεν θα δώσω αρνητικό feedback....κάτι πρέπει να παίζει με τις προμήθειες του eBay αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς....τι να πω ???
...παιζει οτι σε σκιζει λιγο...!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπέρδεμα σε συναλλαγή μέσω e-bay.co.uk
« Απάντηση #11 στις: 29/11/12, 01:52 »
...παιζει οτι σε σκιζει λιγο...!
ξέρεις τι παίζει ακριβώς με τις χρεώσεις?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/07, 15:50
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
7 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 20:31
από Fteo
Μπερδεμα!

Ξεκίνησε από Mean Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 16:10
από themos
7 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 02:09
από Stinky
12 Απαντήσεις
7874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 20:01
από Fourier
4 Απαντήσεις
2723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 13:53
από moutoulos
11 Απαντήσεις
4624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 10:11
από fstat
47 Απαντήσεις
10483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/13, 14:00
από geopaok
8 Απαντήσεις
6229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 10:04
από saved
2 Απαντήσεις
9604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/17, 00:12
από modfori