Αποστολέας Θέμα: Νερό και κράμπες  (Αναγνώστηκε 33997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Νερό και κράμπες
« στις: 24/05/09, 11:27 »
Αγαπητοί ντοκτοράδες, φυσικοθεραπεφτάδες και λοιποί γνώστες,
Είχα περίπου μια βδομάδα που απείχα από οποιοδήποτε είδος άσκησης μέχρι που ξεκίνησα για μια απ τις συνηθισμένες μου ποδηλατάδες. Στα πρώτα 5 χλμ αναγκάστηκα να γυρίσω, γιατί ένιωθα ένα τράβηγμα στη μία γάμπα και καταλάβαινα πως αν ζοριζόμουν λίγο ακόμα θα πάθαινα κράμπα.
Έτυχε λίγο μετά το συμβάν, να ακούσω πως το πολύ νερό μπορεί να ευνοεί την παρουσίαση μιας κράμπας. Το θέμα είναι πως τη βδομάδα αποχής έπινα πάρα πολύ νερό. (μιλάμε για 7 κι 8 λίτρα ημερισίως)
Ηερώτησή μου είναι αν όντως μπορεί να "φταίει" το νερό.
Ευχαριστώ.
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #1 στις: 24/05/09, 15:30 »
Αυτό με το νερό δεν ξέρω να σου πω  ;D

Αυτό που λένε πάντως οι γιατροί για τις κράμπες είναι πως οφείλονται σε έλλειψη μαγνησίου και ασβεστίου..

Το να απέχεις  από οποιοδήποτε είδος άσκησης για μια εβδομάδα και μετά να χτυπάς 5 χλμ με το ποδήλατο ίσως και να ήταν η αιτία. :-\
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #2 στις: 24/05/09, 15:54 »
Οι κράμπες οφείλονται σε έλλειψη ηλεκτρολυτών από το σώμα. Το νερό μπορεί προληπτικά να σε βοηθήσει από ενδεχόμενη κράμπα. Αν σφίξει ο μυς ή αν πάθει κράμπα δεν περνάει με νερό. Γενικά οι αθλούμενοι θα πρέπει προληπτικά να λαμβάνουν πολλά υγρά δλδ νερό και ισοτονικά ποτά τα οποία περιέχουν μέσα βασικούς ηλεκτρολύτες και άλατα με ιχνοστοιχεία που είναι βασικά στην πρόληψη και αποφυγή κραμπών αλλά και λοιπών τραυματισμών.

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #3 στις: 25/05/09, 13:59 »
Αυτό με το νερό δεν ξέρω να σου πω  ;D
Αυτό που λένε πάντως οι γιατροί για τις κράμπες είναι πως οφείλονται σε έλλειψη μαγνησίου και ασβεστίου..
Το να απέχεις  από οποιοδήποτε είδος άσκησης για μια εβδομάδα και μετά να χτυπάς 5 χλμ με το ποδήλατο ίσως και να ήταν η αιτία. :-\
Είμαι χρόνια αθλητής οπότε τα 5 χλμ δεν είναι κάτι σπουδαίο. Ειδικά αν σκεφτείς πως σε μια τυπική ποδηλατάδα κάνω 40 χλμ. Αυτός ήταν κι ο λόγος που με παραξένεψε το όλο σκηνικό.
Οι κράμπες οφείλονται σε έλλειψη ηλεκτρολυτών από το σώμα. Το νερό μπορεί προληπτικά να σε βοηθήσει από ενδεχόμενη κράμπα. Αν σφίξει ο μυς ή αν πάθει κράμπα δεν περνάει με νερό. Γενικά οι αθλούμενοι θα πρέπει προληπτικά να λαμβάνουν πολλά υγρά δλδ νερό και ισοτονικά ποτά τα οποία περιέχουν μέσα βασικούς ηλεκτρολύτες και άλατα με ιχνοστοιχεία που είναι βασικά στην πρόληψη και αποφυγή κραμπών αλλά και λοιπών τραυματισμών.
Για την επιλογή του "κατάληλου" ισοτονικού υγρού ξέρουμε τίποτα?
Και συμφωνείς με το...
οι κράμπες οφείλονται σε έλλειψη μαγνησίου και ασβεστίου..
?

Σας ευχαριστώ και τους δύο!
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #4 στις: 25/05/09, 16:39 »
Ναι συμφωνώ αν και δεν είναι τα μοναδικά που λείπουν. Οταν λέμε για ηλεκτρολύτες, ιχνοστοιχεία και μέταλλα, είναι πολλά και δεν έχει και νόημα να κάτσουμε να τα παραθέσουμε όλα. Σαν αθλητής θα ξέρεις βέβαια ότι ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις θα πρέπει να υπάρχει συνεχής ισοστάθμιση των εκκρίσεων και προσλήψεων όλων αυτών.

Ισοτονικά ποτά είναι πολλά στην αγορά. Powerade, Isotone κλπ προσωπικά δεν τα βρίσκω και τόσο αποτελεσματικά. Στις ομάδες που έχω δουλέψει, αυτό που χρησιμοποιούσαμε πάρα πολύ είναι ηλεκτρολύτες σε σκόνη από διάφορες μάρκες που σε όλες είχαμε ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μπορείς να κοιτάξεις γι'αυτά σε μαγαζιά με συμπληρώματα διατροφής και όχι σε φαρμακεία.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #5 στις: 25/05/09, 22:23 »
Στις ομάδες που έχω δουλέψει, αυτό που χρησιμοποιούσαμε πάρα πολύ είναι ηλεκτρολύτες σε σκόνη από διάφορες μάρκες που σε όλες είχαμε ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μπορείς να κοιτάξεις γι'αυτά σε μαγαζιά με συμπληρώματα διατροφής και όχι σε φαρμακεία.

Νομίζω ( δεν είμαι σίγουρη  ;D ) πως στην αγορά υπάρχουν αυτά και σε μορφή  τζελ που τα πίνεις-τρως( τι στο καλό? ) με διάφορες γεύσεις.

Συνήθως  μοιράζουνε δωρεάν δειγματάκια  σε αθλητές μαραθωνοδρόμους  ;D
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #6 στις: 26/05/09, 02:34 »
Στις ομάδες που έχω δουλέψει, αυτό που χρησιμοποιούσαμε πάρα πολύ είναι ηλεκτρολύτες σε σκόνη από διάφορες μάρκες που σε όλες είχαμε ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μπορείς να κοιτάξεις γι'αυτά σε μαγαζιά με συμπληρώματα διατροφής και όχι σε φαρμακεία.

Νομίζω ( δεν είμαι σίγουρη  ;D ) πως στην αγορά υπάρχουν αυτά και σε μορφή  τζελ που τα πίνεις-τρως( τι στο καλό? ) με διάφορες γεύσεις.

Συνήθως  μοιράζουνε δωρεάν δειγματάκια  σε αθλητές μαραθωνοδρόμους  ;D
αχαχχαχααχαχ! Για κανένα λόγο!  :P :P

Έπινα κάποτε Isostar (μιας και ανέφερες σκόνη), αλλά το γύρισα στο pure water.

Anyway, σας ευχαριστώ και τους δύο!
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #7 στις: 26/05/09, 19:23 »
Στις ομάδες που έχω δουλέψει, αυτό που χρησιμοποιούσαμε πάρα πολύ είναι ηλεκτρολύτες σε σκόνη από διάφορες μάρκες που σε όλες είχαμε ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μπορείς να κοιτάξεις γι'αυτά σε μαγαζιά με συμπληρώματα διατροφής και όχι σε φαρμακεία.

Νομίζω ( δεν είμαι σίγουρη  ;D ) πως στην αγορά υπάρχουν αυτά και σε μορφή  τζελ που τα πίνεις-τρως( τι στο καλό? ) με διάφορες γεύσεις.

Συνήθως  μοιράζουνε δωρεάν δειγματάκια  σε αθλητές μαραθωνοδρόμους  ;D
αχαχχαχααχαχ! Για κανένα λόγο!  :P :P

Έπινα κάποτε Isostar (μιας και ανέφερες σκόνη), αλλά το γύρισα στο pure water.

Anyway, σας ευχαριστώ και τους δύο!
Για κανένα λόγο δε θα έτρωγες το ζελέ ή για κανένα λόγο δε θα γινούσουν μαραθωνοδρόμος? :P

Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #8 στις: 27/05/09, 22:44 »
Σε ποδηλατικά forum έχω διαβάσει πως τα ζελέ αποτελούν πολύ καλή λύση για μεγάλες διαδρομές..

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #9 στις: 28/05/09, 16:21 »
Ελπιζω transparent criminal να ειχες φροντισει  πριν απο την ποδηλαταδα να κανεις και καμια καλη προθερμανση με διατασεις(στατικες-βαλλιστικες) γιατι καλη η προσληψη νερου,αλλα αν δεν εχεις μυς με καλη ΕΚΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν νομιζω πως θα βοηθουσε κατι παραπανω η προσληψη ηλεκτρολυτων απο υγρα.....Ισως το βλεπω πιο μακροσκοπικα (παρα μοριακα 8) απο την πλευρα μου, μαλλον και λογω επαγγελματος!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #10 στις: 29/05/09, 19:06 »
Ελπιζω transparent criminal να ειχες φροντισει  πριν απο την ποδηλαταδα να κανεις και καμια καλη προθερμανση με διατασεις(στατικες-βαλλιστικες) γιατι καλη η προσληψη νερου,αλλα αν δεν εχεις μυς με καλη ΕΚΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν νομιζω πως θα βοηθουσε κατι παραπανω η προσληψη ηλεκτρολυτων απο υγρα.....Ισως το βλεπω πιο μακροσκοπικα (παρα μοριακα 8) απο την πλευρα μου, μαλλον και λογω επαγγελματος!

Δηλαδή?Μπορείς  να εξηγήσεις please? ;D
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #11 στις: 29/05/09, 23:33 »
Δεν ειπα κατι εξωγηινο LILAKI.....  :) :).Πολυ απλα ενας που θα παει να κανει καποια ειδους ασκηση με μυικη καταπονηση (ποδηλατο,ποδοσφαιρο κλπκλπ) αν παραμελησει το σταδιο της προθερμανσης,που αυτο περιλαμαβανει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τις γνωστες σε ολους μας διατασεις, θα εχει σιγουρα προβληματα με μικροκραμπες και φυσικα αν την παθει μια και δυο φορες τοτε υπαρχει προβλημα......Εξαλλου η διαταση βοηθαει στην ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ (αν και δεν ειναι τοσο σωστος ο ορος γιαυτο ειπα ΕΚΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ, το γιατι αστο γιατι θα μπουμε σε ιατρικες ορολογιες!!! ;D ;D) των μυων και καλο ειναι επισης να γινεται και ΜΕΤΑ την προπονηση.....Απλα πραγματα και ευρεως γνωστα....

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #12 στις: 01/06/09, 19:48 »
Μια ευγενική ερώτηση σου έθεσα.Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν είχες διάθεση  να απαντήσεις, ας το άφηνες για άλλη φορά, δεν παρεξηγώ.   :)


Στο θέμα μας όμως:

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιές ασκήσεις εννοείς  με τον όρο ''στατικές-βαλλιστικές''.Είναι ασκήσεις διατάσεων που εξασκούν χέρια , πόδια , όλο το σώμα?Τι?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/09, 20:22 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #13 στις: 03/06/09, 00:29 »
Μαλλον παρεξηγησες lilaki...Μια χαρα διαθεση να απαντησω εχω γιαυτο μην ανησυχεις... :D :D
Οσο για τις διατασεις οι στατικες ειναι οι κλασικες που κανουμε οταν βαζουμε π.χ. το ποδι τεντωμενο σε μια θεση για καποια ωρα,ενω οι βαλλιστικες ουσιαστικα ειναι σαν "μικροκινησεις" στο τελος της τροχιας μιας αρθρωσης οπως αν εχεις το γονατο σου τεντωμενο και απο τη θεση αυτη κανεις "πανω-κατω" το ποδι, αλλα σε μικρο ευρος....Βασικα ομως εχουν διαφορετικο αποτελεσμα οι μεν με τις δε και δεν εφαρμοζονται παντου,αναλαγα το αθλημα και την προπονηση που κανουμε!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #14 στις: 03/06/09, 22:17 »

Μα, έγραφες ''απλά πράγματα και ευρέως γνωστά '' και όμως  δεν καταλάβαινα αυτούς του όρους.
Ευχαριστώ λοιπόν που τους διευκρύνησες και τους έκανες κατανοητούς   ;D  ;D
 


(Υ.Γ:Όταν λέω ''δεν παρεξηγώ'' , το διαβάζεις χωρίς το ''δεν'' ?  :P )
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #15 στις: 27/04/10, 16:42 »
Αγαπητοί ντοκτοράδες, φυσικοθεραπεφτάδες και λοιποί γνώστες,
Είχα περίπου μια βδομάδα που απείχα από οποιοδήποτε είδος άσκησης μέχρι που ξεκίνησα για μια απ τις συνηθισμένες μου ποδηλατάδες. Στα πρώτα 5 χλμ αναγκάστηκα να γυρίσω, γιατί ένιωθα ένα τράβηγμα στη μία γάμπα και καταλάβαινα πως αν ζοριζόμουν λίγο ακόμα θα πάθαινα κράμπα.
Έτυχε λίγο μετά το συμβάν, να ακούσω πως το πολύ νερό μπορεί να ευνοεί την παρουσίαση μιας κράμπας. Το θέμα είναι πως τη βδομάδα αποχής έπινα πάρα πολύ νερό. (μιλάμε για 7 κι 8 λίτρα ημερισίως)
Ηερώτησή μου είναι αν όντως μπορεί να "φταίει" το νερό.
Ευχαριστώ.

Κομματακι αργα απανταω, αλλα δεν θεωρω οτι πρεπει να ξεκινησω νεο θεμα...
Λεω, κι ας με διαψευσουν οι ντοκτορες αν λεω κατι λαθος, πως τα 7-8 λιτρα νερο ειναι πολυ. Ακομα κι αν ακολουθεις τη συμβουλη του οτι το πολυ νερο κανει καλο, το παρα πολυ νερο μπορει να οδηγησει και στον θανατο αλλα και απλα να επιβαρυνει πολυ τα νεφρα και γενικα να μειωσει τα επιπεδα καποιων απαραιτητων στον οργανισμο ιχνοστοιχειων-βιταμινων-αλατων κτλ. Το φαινομενο του θανατου απο το πολυ νερο ονομαζεται water intoxication (σε ελευθερη μεταφραση: υδατικη τοξικωση...κατι τετοιο) και σε εναν διαγωνισμο σκοτωσε μια νεαρη γυναικα που ηπιε απειρο νερο με σκοπο να κερδισε ενα Wii  !!!  so becareful !!

Αποσυνδεδεμένος Flogas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #16 στις: 10/06/10, 10:49 »
ΜΕ άγχωσες φίλε τώρα γιατί και εγώ δεν έχω πάει gym εδώ και καμιά βδομάδα!!
The quieter you become the more you are able to hear.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #17 στις: 17/06/10, 21:33 »
Κομματακι αργα απανταω, αλλα δεν θεωρω οτι πρεπει να ξεκινησω νεο θεμα...
Λεω, κι ας με διαψευσουν οι ντοκτορες αν λεω κατι λαθος, πως τα 7-8 λιτρα νερο ειναι πολυ. Ακομα κι αν ακολουθεις τη συμβουλη του οτι το πολυ νερο κανει καλο, το παρα πολυ νερο μπορει να οδηγησει και στον θανατο αλλα και απλα να επιβαρυνει πολυ τα νεφρα και γενικα να μειωσει τα επιπεδα καποιων απαραιτητων στον οργανισμο ιχνοστοιχειων-βιταμινων-αλατων κτλ. Το φαινομενο του θανατου απο το πολυ νερο ονομαζεται water intoxication (σε ελευθερη μεταφραση: υδατικη τοξικωση...κατι τετοιο) και σε εναν διαγωνισμο σκοτωσε μια νεαρη γυναικα που ηπιε απειρο νερο με σκοπο να κερδισε ενα Wii  !!!  so becareful !!

Φίλε έχεις λάθος εδώ γιατί:

1) Η νεαρή που πέθανε στον διαγωνισμό, πέθανε επειδή ήπιε πολλά λίτρα νερό αμέσως, όχι σταδιακά.
2) Τα νεφρά δεν επιβαρύνονται επειδή θα πιεις 7-8 λίτρα την ημέρα.

Αν πίνεις μες την ημέρα 4-5 λίτρα νερό ακόμα και 10 λίτρα, όλα καλά. Η μεγάλη πρόσληψη νερού δεν έχει καμία σχέση με την ύπαρξη κραμπών. Αν κάποιος πίνει πολύ νερό και παθαίνει κράμπες, τότε καλό θα είναι να πάει σε ένα γιατρό και να κοιταχτεί γιατί σημαίνει ότι ο οργανισμός του δεν απορροφά τους ηλεκτρολύτες και τα ιχνοστοιχεία ή θα πει ότι ιδρώνει περισσότερο από όσο προσλαμβάνει.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Νερό και κράμπες
« Απάντηση #18 στις: 23/02/11, 02:21 »
Ok...λοιπόν για να μπαίνουν κάποια πράματα σε σωστή βάση...και πάντα φιλικά...

1) Αυξάνει το φόρτο λειτουργίας των νεφρών με αποτέλεσμα να μην γίνεται από ένα σημείο και μετά καλή κάθαρση=>συσσωρεύονται τοξικές ουσίες στον οργανισμό (ουρία π.χ.)
2) Το πολύ νερό, αραιώνει τους ηλεκτρολύτες του σώματος, με αποτέλεσμα να δημιουργεί παρόμοια προβλήματα με την έλλειψη αυτών. Δλδ, εάν η ένδοια Νατρίου κυρίως, και ύστερα Μαγνησίου λόγω μειωμένης πρόσληψης προκαλεί κράμπες, ένα και το αυτό προκαλεί και η υπερυδάτωση. Σκέψου ένα ποτήρι νερού στο οποίο έχει μία κουταλιά αλάτι. Εάν το ποτήρι είναι γεμάτο μέχρι τη μέση, ή μέχρι πάνω θα είναι πιο αλμυρό;
3) Το βράδυ ξέρετε γιατί ΔΕΝ πάμε για τσίσα; Γιατί λειτουργεί μια ορμόνη γνωστή και ως αντιδιουρητική, ή απλώς βασσοπρεσίνη. Όταν πίνεις πολύ-πολύ νερό, απενεργοποιείται αντιρροπηστικά η βασσοπρεσσίνη για να αντιμετωπίσει την υπερυδάτωση. ΝΑΙ μεν! Αλλά η έλλειψη βασοπρεσσίνης έχει επίδραση και στην αποβολή Νατρίου οπότε μία από τις βασικές της παρενέργειες είναι η υπονατριαιμία και η δηλητηρίαση από ύδωρ.

ΕΞΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΑΜΠΕΣ, ΣΥΜΦΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΕΙΤΕ ΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΑΘΛΗΤΗΣ!
Οπότε μείωσε το νερό σου σε 1-1.5 λίτρο την ημέρα (σκέψου ότι και από τις τροφές προσλαμβάνεις ύδωρ), κάνε καλές διατάσεις, και εάν αυτό δεν λύσει το πρόβλημα φάε κάτι αλμυρό πριν πας για άσκηση, τουλαχιστον τον πρώτο καιρό.


Κι εγώ θα βάλω το ποδήλατο στη ζωή μου :D Αξίζει!!!
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/04, 01:33
από Τσάκι
6 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/07, 14:11
από Μ.Π
0 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 23:27
από krios80
1 Απαντήσεις
1695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:42
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
2 Απαντήσεις
2249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 17:20
από gas-13
0 Απαντήσεις
1648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/14, 12:16
από sakis.
0 Απαντήσεις
379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/23, 15:31
από diji grampsas