Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667821 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #225 στις: 27/11/06, 17:46 »
Καλα το διαβασα και αυτο...ας την εκαιγε σπιτι του .Ναι και μετα ας εκανε μια πορεια με 5-10 φιλους στην ταρατσα του σπιτιου του για να μην κλεινει το δρομο στους υπολοιπους που δν συμφωνουν με τα αιτηματα του.Αν φυσικα ηταν μονοκατοικια...οχι γιατι αν ηταν πολυκατοικια θα επρεπε να συμφωνουν ολοι οι ενοικοι της,γιατι αλλιως ,θα ηταν φασιστας που εμποδιζει την καλη κυρια του αποκατω οροφου, να απλωσει την μπουγαδα της.Πως εγω ειμαι φασιστας που κανω καταληψη στην σχολη?Ενα τετοιο πραγμα.

Σχετικα με την αλητεια...για να δουμε και καποια ενδιαφεροντα στοιχεια που ανακαλυψα.Νταξει δν περιμενω απαντηση απο το μυαλο μου τα βγαζω ουτως ή αλλως... :-*

Γραφει στο βιβλιο του ο Κουσουμβρής ( πρωην αρχιχρυσαυγιτης  που καταγγελει τους πρωην συντροφους του οτι ξεπουλησαν τον εθνικοσοσιαλισμο ) στην σελιδα 26

"Ημασταν αποφασισμένοι να συντρίψουμε ό,τι στεκόταν στον δρόμο μας. Αντί αυτού όμως γυρίσαμε πίσω στα γραφεία αγανακτισμένοι για την απραξία μας, υπακούοντας στις "άνωθεν εντολές". Πολλές ώρες αργότερα θα μας έστελναν μεμονωμένα λες και ήμασταν παρακρατικοί "αγανακτισμένοι πολίτες", "να ενισχύσουμε την προσπάθεια της αστυνομίας"!"

Μα μπαμπα κοιτα τους αλητες τους αναρχικους σπασανε το μαγαζι του  καλου κυριου,που τωρα αγανακτισμενος οριεται στις τηλεορασεις.Μα γιατι μπαμπα τα κανουν αυτα τα κωλοπαιδα των εξαρχειων?
Δν ξερω παιδι μου ,θα μας δωσει εξηγησεις ο alpha μετα τις διαφημισεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 17:49 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #226 στις: 27/11/06, 20:04 »
Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, στην κυβέρνηση της οποίας κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της.
Ειπα εγω να κανουμε επιθεση..? Εκτος απο το οτι ειστε ανικανοι να κρινετε ιστορικα γεγονοτα που σημαδεψαν την Ελλαδα, ειστε και ανικανοι να διαβασετε ενα post, χωρις να τα κανετε αχταρμα στο κεφαλι σας!
???

Πώς κατάφερες να καταλάβεις ότι μιλάω για επιθετικό πόλεμο, μόνο εσύ το ξέρεις... Μήπως να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου για το ποιος είναι ανίκανος να διαβάσει ένα post;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/06, 20:37 από TheTr00p3r »
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #227 στις: 27/11/06, 21:39 »
Καλα το διαβασα και αυτο...ας την εκαιγε σπιτι του .Ναι και μετα ας εκανε μια πορεια με 5-10 φιλους στην ταρατσα του σπιτιου του για να μην κλεινει το δρομο στους υπολοιπους που δν συμφωνουν με τα αιτηματα του.Αν φυσικα ηταν μονοκατοικια...οχι γιατι αν ηταν πολυκατοικια θα επρεπε να συμφωνουν ολοι οι ενοικοι της,γιατι αλλιως ,θα ηταν φασιστας που εμποδιζει την καλη κυρια του αποκατω οροφου, να απλωσει την μπουγαδα της.Πως εγω ειμαι φασιστας που κανω καταληψη στην σχολη?Ενα τετοιο πραγμα.
Την ώρα που έκανες για να γράψεις όλο αυτό θα μπορούσες απλώς να σκεφτείς πως με την πορεία δεν παραβιάζεις τις αντιλήψεις και τις ιδέες κανενός. Τώρα αν εσύ επιμένεις να θες να την κάνεις στην ταράτσα ή στο μπάνιο σου δεν νομίζω να σου σταθεί εμπόδιο κανείς... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 21:42 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #228 στις: 27/11/06, 21:54 »
... Τώρα αν εσύ επιμένεις να θες να την κάνεις στην ταράτσα ή στο μπάνιο σου δεν νομίζω να σου σταθεί εμπόδιο κανείς... ;D

Εσύ actr, θα στεκόσουν εμπόδιο, μπρος σε μια βεβήλωση σημαίας, σε δημόσιο χώρο? Και αν ναι, μέχρι που θα έφτανες προκειμένου να προασπίσεις τα ιερά και όσια, που αυτή συμβολίζει?

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #229 στις: 27/11/06, 21:56 »
Θα κερδίσεις κάτι απο την απάντηση?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #230 στις: 27/11/06, 21:56 »
....Με το παράδειγμά μου ήθελα να σου πώ πως όπως εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να θίξω κατι ιερό για σένα έτσι και εσύ (ο οποισδήποτε εσύ) δεν έχεις το δικαίωμα να καις τη σημαία που συμβολίζει κάποια πράγματα για μένα. Και σου ξαναλέω αν δεν ήθελες να με προκαλέσεις ας την έκαιγες στο σπίτι σου.

Έπραξε καλά ο τουρκοκύπριος που σκότωσε τον Σολωμό?
Γιατι και αυτος την σημαια του προστατευε!Απλως ηταν απο την αντιθετη μερια!
Ατυχες παραδειγμα....
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #231 στις: 27/11/06, 22:00 »
Θα κερδίσεις κάτι απο την απάντηση?

Μου αρκεί να έχεις αντιληφθεί το αδιέξοδο της σημαιολαγνείας...

προς TassosK
Τίποτα πιο καίριο και επιτυχημένο από αυτό

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #232 στις: 27/11/06, 22:11 »
Οχι δεν έχω αντιληφθεί κανένα αδιέξοδο γιατί απλά δεν υπάρχει. Και για να σου απαντήσω οχι δεν έκανε καλά ο τουρκοκύπριος που σκότωσε το Σολωμό. Και είμαι σίγουρος πως αν άντεχε μέχρι το τέλος το τελευταίο πράγμα που θα έκανε θα ήταν να κάψει την τουρκική σημαία.
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #233 στις: 27/11/06, 22:19 »
Χαίρομαι. Όσο λοιπόν η ανθρώπινη ζωή και η ελευθερία της έκφρασης θα είναι πιο πάνω, από κάποια υλικά αγαθά  που συμβολίζουν (με μεγάλη δόση απροσδιοριστίας) κάτι, τόσο θα συμφωνούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 22:20 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #234 στις: 27/11/06, 23:09 »
Εσύ και ο καθένας μπορεί να την βλέπετε σαν πανί και σαν οτι άλλο γουστάρετε. Αυτός όμως δε σημαίνει πως εχετε και το δικαίωμα να την καίτε. Και αυτό γιατί για μένα συμβολίζει κάποια πράγματα τα οποία εσύ σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να καταπατήσεις. Γιατί με το να την καίς, τα καταπατείς. Εξάλλου αν δεν θες να με προκαλέσεις τράβα καύτην σπίτι σου. Για να το κάνεις δημόσια ο σκοπός σου είναι να με προκαλέσεις. Τόσο απλά.
Είναι σαν να έρχομαι και να σου λέω ''γ**ώ τη μανα σου''. Θα σ'άρεσε? Δεν νομίζω.
Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...
Σοβαρα θα ειναι το ιδιο πραμα/ ? Χαχαχαχα καλο αυτο μου αρεσε. Δεν πιανω το παντελως ατυχες παραδειγμα σου και στο θετω ετσι. Για καποιον το να καιει σημαια ειναι ενας συμβολισμος. Οπως συμβολισμος θα ειναι για καποιον ο αναποδος σταυρος. Αυτον τον βριζεις η οχι? Δηλαδη αιντε καναμε κατι συμβολο και οι αλλοι το καταπατανε? Ε σου λεω οτι αν ο κανονας ηταν το καψιμο της σημαιας τοτε θα θεωρουσες προσβολη να υψωσει καποιος σημαια. Ετσι δεν ειναι?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #235 στις: 27/11/06, 23:56 »
Μαλλον για καποιους, αυτο το πανι, ηταν αρκετο για να θυσιασουν τη ζωη τους...Κριμα παιδια..κριμα πραγματικα...

Θα διαφωνήσω γιατί δεν νομίζω να θυσίασε τη ζωή του για ένα πανί! Κανένας μα κανένας άνθρωπος (με εξαίρεση ίσως τα μέλη κάποιας υποθετικής αίρεσης που λατρεύουν πανιά και εργόχειρα) δεν θα εύρισκε το λόγο να θυσιαστεί για ένα πανί.
Θα τα ξαναπώ και ας φανώ μονότονος. Η σημαία αποκομμένη από τον άνθρωπο δεν σημαίνει τίποτα. Δεν είναι μια κατοχυρωμένη ιδέα-πατέντα. Τα σύνολο των ιδεών και των καταστάσεων με τις οποίες συνδέεται δεν είναι ίδιο για όλους τους ανθρώπους ακόμα και για ομοεθνείς. Ένα κάρο παράγοντες ψυχολογικοί-νοητικοί καθορίζουν το τι συμπυκνώνει η σημαία ως σύμβολο μέσα της: με ποιά ιστορία μαθαίνουμε ότι συνδέεται, ποιό κράτος την χρησιμοποιεί, ποιά είναι η παρούσα πολιτικοκοινωνική κατάσταση του κράτους που την χρησιμοποιεί, ποιές ομάδες ανθρώπων την οικοιοποιούνται και τι εκφράζουν αυτές οι ομάδες, τι αισθήματα έχουμε σε σχέση με αυτούς που βλέπουν στη σημαία πράγματα που μισούν ή αγαπούν. Έτσι, όπως έχω ξαναπεί ενώ θα την τιμούσα για τα πράγματα που νιώθω ότι συμβολίζει (κατι σαν shortcut) θα προτιμούσα να την κάψω παρά να πέσει στα χέρια φασιστόμουτρων και ας δηλώνουν ελληναράδες η πατριωτάρες.

Υ.Γ. Ίσως να βρισκόμαστε μπροστά σε άλλη μία από τις πλάνες της ανθρώπινης σκέψης. Αναφέρω μερικές αντίστοιχες:
1. Στην αρχή αγαπήσαμε τον Χριστό. Μετά, το σύμβολο της σταύρωσης και ανάστασης Του-τον σταυρό. Μετά καταλήξαμε να λέμε ναι σε κάθε σφαγέα κράταγε τον σταυρό και να σκοτωνόμαστε προστατεύοντας τον σταυρό στο όνομά του σφαγέα (η αφαίρεση δηλαδή αντικατέστησε το σύνολο).
2. Στην αρχή μας άρεσε να ζούμε ευτυχισμένοι. Μετά είδαμε οτι τα υλικά αγαθά βοηθούν, μάθαμε τότε να μας αρέσει να μαζεύουμε υλικά αγαθά. Μετά είδαμε ότι χρειάζονται χρήματα για να έχεις υλικά αγαθά, μάθαμε τότε να αγαπάμε το χρήμα μπερδεύοντάς το με την ευτυχία.  κτλ...

Τέλος, θεωρώ ότι η σημαία σημαίνει τα ίδια πράγματα για έναν αναρχικό και για έναν χρυσαυγίτη (όχι αυτά που σημαίνει για εμένα), απλά για στον αναρχικό αυτά προκαλούν οργή ενώ στον χρυσαυγίτη ρατσιστικό αμόκ! Είμαι σίγουρος για αυτό (στα πλαίσια του ανθρώπινου).
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/06, 00:19 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #236 στις: 28/11/06, 00:39 »
Οπως εχω πει σε αλλο μου μνμ, ειναι θεμα προτεραιοτητων. Τι βαζεις πιο πανω. Εχουμε μερικες εννοιες οπως πατριδα, σημαια, θρησκεια, οικογενεια, συνανθρωπος. Εσεις τι βαζετε πιο πανω? Τη σημαια, η τον συνανθρωπο?
Στο Παρισι, ενας φιλαθλος της Paris St. Germain, σκοτωσε εναν εβραιο φιλαθλο της Χαποελ (αν δε κανω λαθος). Αυτος ο ανθρωπος, δεν ειχε τον συνανθρωπο του σαν πρωτοραιοτητα. Ειχε την θρησκεια, η την εθνικοτητα του πιο πανω..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #237 στις: 28/11/06, 00:42 »
Οπως εχω πει σε αλλο μου μνμ, ειναι θεμα προτεραιοτητων. Τι βαζεις πιο πανω. Εχουμε μερικες εννοιες οπως πατριδα, σημαια, θρησκεια, οικογενεια, συνανθρωπος. Εσεις τι βαζετε πιο πανω? Τη σημαια, η τον συνανθρωπο?
Στο Παρισι, ενας φιλαθλος της Paris St. Germain, σκοτωσε εναν εβραιο φιλαθλο της Χαποελ (αν δε κανω λαθος). Αυτος ο ανθρωπος, δεν ειχε τον συνανθρωπο του σαν πρωτοραιοτητα. Ειχε την θρησκεια, η την εθνικοτητα του πιο πανω..
Και τι ακτιβως θες να πεις με αυτο? Δεν μπορω να πιασω τον συνειρμο σου. Τον δικαιολογεις δηλαδη?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #238 στις: 28/11/06, 00:44 »
Εννοω οτι ο φιλαθλος της PSG ειχε λαθος προτεραιοτητες!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #239 στις: 28/11/06, 01:03 »
Εννοω οτι ο φιλαθλος της PSG ειχε λαθος προτεραιοτητες!
ΝΑι αλλα εγω συμπεραινω οτι αφου εχουμε δικαιωμα να εχουμε οτι προτεραιοτητες θελουμε ανεξαρτητα απο το αν ειναι λαθος η σωστες μπορουμε να τις εχουμε..... Αλλα και παλι μπορω να καταλαβω τι εννοεις βλακας δεν ειμαι αλλα οι προτεραιοτητες ειναι αντικειμενικο η υποκειμενικο θεμα? Αν ειναι τελειως υποκειμενικο τοτε πως κρινεις το σωστο και το λαθος? Με βαση τη δικια σου υποκειμενικη αποψη? Η με καποια κοινη παραδοχη που οριζει την σημασια προτεραιοτητων?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #240 στις: 28/11/06, 01:04 »
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι εδω μεσα(πολλοι) κραζουν καποιους(λιγοι) οταν εχουν διαφορετικη γνωμη,αποψη,ιδεολογια και οπως αλλιως λεγεται????? και το εχω ξαναγραψει αυτο καπου.... γιατι ρε παιδια δεν γραφετε επικεφαλιδα οτι......... ΕΔΩ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ!!!!
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #241 στις: 28/11/06, 06:15 »
mogli μάλλον δεν τα χεις διαβάσει καλά τα μηνύματα για το ποιος κράζει ποιον οπότε αστο καλύτερα στην άκρη αυτό....Εκτός αυτού θες να κάνουμε το θέμα για όσους είναι κατά της σημαίας που είναι κα ι περισσότεροι?
Γενικά,
Όταν φέρνουμε ένα παράδειγμα δεν ταυτίζουμε πράγματα αλλά προσπαθούμε να οδηγήσουμε τον άλλο να κάνει ένα συνειρμό.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #242 στις: 28/11/06, 12:30 »
FSL μη κολλας στη σημαια. υπαρχουν τοσα πολλα αλλα θεματα που αναφερονται σε κατι παρομοιο που παντα καταληγει περι αναρχικοφασιστικοαντιεξουσιαστικου και εκει πεφτει το κραξιμο.τεσπα ;)
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #243 στις: 28/11/06, 12:53 »
Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, στην κυβέρνηση της οποίας κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της.
Ειπα εγω να κανουμε επιθεση..? Εκτος απο το οτι ειστε ανικανοι να κρινετε ιστορικα γεγονοτα που σημαδεψαν την Ελλαδα, ειστε και ανικανοι να διαβασετε ενα post, χωρις να τα κανετε αχταρμα στο κεφαλι σας!
???

Πώς κατάφερες να καταλάβεις ότι μιλάω για επιθετικό πόλεμο, μόνο εσύ το ξέρεις... Μήπως να αναθεωρήσεις τις αόψεις σου για το ποιος είναι ανίκανος να διαβάσει ένα post;
Δηλαδη οταν λες "Παμε να σφαξουμε τους κακους γειτονες μας", εσυ τι υποννοεις? Να τους πεταμε στιλετα απο τα 500Km και να προσπαθουμε να τους πετυχουμε, λεγοντας συγχρονως πως δεν περναμε τα συνορα μας, αρα δεν κανουμε επεκτατικο πολεμο..
Σαν να εχει δικιο το λιονταρι..Αν θελεις αλλο να πεις και αλλο τελικα γραφεις, δεν εισαι μονο ανικανος να διαβασεις και να κατανοησεις τα post αλλων μελων, αλλα ανικανος και να γραψεις αυτα που θελεις να πεις..Ε, τοτε δεν φταιω εγω που σε κραζω :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #244 στις: 28/11/06, 16:08 »


Αυτος ομως εκμεταλευεται την ελευθερια του(κ το ασυλο)ωστε να θιγει πιστευω κ αξιες χρονων.Αυτο για μενα δειχνει το λιγοτερο ελλειψη σεβασμου.Κατεστρεψε τη σημαια κ πιθανοτατα κ πολλα αλλα τα οποια για μενα υπαρχουν κ υφιστανται,συμβολιζουν κ μου θυμιζουν,χωρις κανενα λογο.Η σημαια σημαινει κ την ελευθερια του ελληνικου εθνους,αρα δεν τη σεβεται ουτε κ αυτη.Αρα δεν την αξιζει κ η σφαιρα στο χερι,το σημαδι που θα του μεινει,θα του το θυμιζει αυτο.Εγω τουλαχιστον σεβομαι το παρελθον κ την ιστορια μου...

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καιγοντας τη σημαια ο τυπος, εκφραζει την αντιθεση του στην ελευθερια των ελληνων και ολα τα "καλα" της ελλαδος? αλοιμονο αν ζουν αναμεσα μας ατομα που δεν γουσταρουν να ειναι ελευθερα! τετοιες "εκφρασεις μισους" αν μη τι αλλο πρεπει να προκαλουν τη σκεψη μας και οχι την εκδικηση μας!
 δεν λυνεις ενα προβλημα (ή καλυτερα το μακροπροθεσμο αποτελεσμα πολλων προβληματων) πυροβολοντας -ακομα και με πλαστικη σφαιρα- τον υπαιτιο. πραγματικα ειναι απο τις χειροτερες προτασεις που εχω ακουσει και δεν θελω να την χαρακτηρισω. πυροβολαμε δηλαδη καποιον στο ονομα της ελευθεριας? καταστολη στο ονομα της δημοκρατιας? αυτα ειναι που θελεις να συμβολιζει η σημαια σου? αυτα και καποιες σελιδες ενδοξης ιστοριας?
 ειμαστε ολοι μαρτυρες των ιδιων γεγονοτων... γιατι να κρινουμε τοσο διαφορετικα?
Παράθεση

Η πραξη του αυτη ειναι τελειως απερισκεπτη.Δεν εχει κατσει-μιλαω με σιγουρια-να σκεφτει τι σημαινει η σημαια για ολους κ για οαυτον,κ το εχει,πιστευω,συνδεσει λανθασμενα με την εξουσια,το κρατος κ την κυβερνηση την οποια δεν παει κ θελει να αντιδρασει.Σιγουρα δεν ξερει κ πολλα απο ιστορια.

Χειροτερη δεν την πιστευω αυτην την προταση.Το χειροτετρο εγινε,την πληρωσε ενας αθωος.Προτιμω παραπανω βια εκει που πρεπει παρα αδρανεια.

Η σημαια δεν συμβολιζει τη δημοκρατια αλλα το εθνος κ τους αγωνες που εγιναν για την ελευθερια.Αφου καποιος δεν το σεβεται αυτο γιατι να τον σεβαστουμε οι υπολοιοπι κ να καθομαστε να κοιταμε σαν χανοι τις πραξεις του?

Τελος,αν ολοι κριναμε με τον ιδιο τροπο τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα,δημοκρατια κ θα ημασταν μια μαζα χωρις βουληση,χωρις προσωπικοτητα.

Μετα σεβασμου(σε οσους τον αξιζουν-χωρις να θιγω καποιον εδω μεσα),
---------->ΚΟΥΡΕΑΣ
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #245 στις: 28/11/06, 17:21 »


Αυτος ομως εκμεταλευεται την ελευθερια του(κ το ασυλο)ωστε να θιγει πιστευω κ αξιες χρονων.Αυτο για μενα δειχνει το λιγοτερο ελλειψη σεβασμου.Κατεστρεψε τη σημαια κ πιθανοτατα κ πολλα αλλα τα οποια για μενα υπαρχουν κ υφιστανται,συμβολιζουν κ μου θυμιζουν,χωρις κανενα λογο.Η σημαια σημαινει κ την ελευθερια του ελληνικου εθνους,αρα δεν τη σεβεται ουτε κ αυτη.Αρα δεν την αξιζει κ η σφαιρα στο χερι,το σημαδι που θα του μεινει,θα του το θυμιζει αυτο.Εγω τουλαχιστον σεβομαι το παρελθον κ την ιστορια μου...

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καιγοντας τη σημαια ο τυπος, εκφραζει την αντιθεση του στην ελευθερια των ελληνων και ολα τα "καλα" της ελλαδος? αλοιμονο αν ζουν αναμεσα μας ατομα που δεν γουσταρουν να ειναι ελευθερα! τετοιες "εκφρασεις μισους" αν μη τι αλλο πρεπει να προκαλουν τη σκεψη μας και οχι την εκδικηση μας!
 δεν λυνεις ενα προβλημα (ή καλυτερα το μακροπροθεσμο αποτελεσμα πολλων προβληματων) πυροβολοντας -ακομα και με πλαστικη σφαιρα- τον υπαιτιο. πραγματικα ειναι απο τις χειροτερες προτασεις που εχω ακουσει και δεν θελω να την χαρακτηρισω. πυροβολαμε δηλαδη καποιον στο ονομα της ελευθεριας? καταστολη στο ονομα της δημοκρατιας? αυτα ειναι που θελεις να συμβολιζει η σημαια σου? αυτα και καποιες σελιδες ενδοξης ιστοριας?
 ειμαστε ολοι μαρτυρες των ιδιων γεγονοτων... γιατι να κρινουμε τοσο διαφορετικα?
Παράθεση

Η πραξη του αυτη ειναι τελειως απερισκεπτη.Δεν εχει κατσει-μιλαω με σιγουρια-να σκεφτει τι σημαινει η σημαια για ολους κ για οαυτον,κ το εχει,πιστευω,συνδεσει λανθασμενα με την εξουσια,το κρατος κ την κυβερνηση την οποια δεν παει κ θελει να αντιδρασει.Σιγουρα δεν ξερει κ πολλα απο ιστορια.

Χειροτερη δεν την πιστευω αυτην την προταση.Το χειροτετρο εγινε,την πληρωσε ενας αθωος.Προτιμω παραπανω βια εκει που πρεπει παρα αδρανεια.

Η σημαια δεν συμβολιζει τη δημοκρατια αλλα το εθνος κ τους αγωνες που εγιναν για την ελευθερια.Αφου καποιος δεν το σεβεται αυτο γιατι να τον σεβαστουμε οι υπολοιοπι κ να καθομαστε να κοιταμε σαν χανοι τις πραξεις του?

Τελος,αν ολοι κριναμε με τον ιδιο τροπο τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα,δημοκρατια κ θα ημασταν μια μαζα χωρις βουληση,χωρις προσωπικοτητα.

Μετα σεβασμου(σε οσους τον αξιζουν-χωρις να θιγω καποιον εδω μεσα),
---------->ΚΟΥΡΕΑΣ

Εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις κατι αλλο ομως.Οι περισοττερες επαναστασεις που εχουν γινει δεν γιναν στο ονoμα της σημαιας, αλλα στο ονομα της "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ".Και η ελευθερια δεν εχει σχεση με σημαια! Η σημαια εννοειτε πως εχει αμεση σχεση με το κρατος, την εκαστοτε κυβερνηση και την εξουσια!

Αυτος που καιει την σημαια δειχνει αγανακτιση για το συστημα που υπαρχει στην χωρα του!Για τον καπιταλισμο με λιγα λογια !
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #246 στις: 28/11/06, 17:49 »
Η σημαια εννοειτε πως εχει αμεση σχεση με το κρατος, την εκαστοτε κυβερνηση και την εξουσια!
Με την ιστορία έχει σχέση; Με το έθνος;
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/06, 17:51 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Air

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #247 στις: 28/11/06, 18:09 »
Συμφωνείτε που πάνω στην σημαία βρίσκεται και ο Χριστιανικός σταυρός;

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #248 στις: 28/11/06, 18:25 »
Συμφωνείτε που πάνω στην σημαία βρίσκεται και ο Χριστιανικός σταυρός;

Mήπως αυτό είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης που δεν έχει σχέση με αυτά που συζητάμε?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Air

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #249 στις: 28/11/06, 18:30 »
Γιατί;Αν η σημαία έχει σχέση με το κράτος και το έθνος, γιατί να ξεχνάμε την εκκλησία;