Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667540 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #400 στις: 28/02/07, 12:48 »
Εντάξει, κι εμένα δε μου φαίνεται λογικό (και χρήσιμο κυρίως) να τριγυρνάνε άσκοπα ένστολοι μέσα στο παν/μιο. :P
Άλλο να μπορουν να επέμβουν αν χρειαστεί (στο οποίο συμφωνώ).

Και γενικά συμφωνώ με αυτό:
δεν ειμαι ψυχολογος,ομως αν κρινω απο εμενα και πως συμπεριφερομαι..οποτε οι γονεις μου πχ μου απαγορευαν κατι,εγω αυτο θα ηθελα να κανω και συχνα θα το εκανα και κρυφα ακομα..οταν παλι με αφηναν ελευθερη να κανω οτι θελω,αλλα μου ελεγαν τους ενδοιασμους και εξεφραζαν τη διαφωνια τους,με προβληματιζε η σταση τους και δεν το εκανα
ειπα ενα απλο παραδειγματακι,που εκφραζει πολλους απο εμας..

οταν νοιωθεις οτι παρακολουθεισαι και οτι υφιστασται την εξουσια καποιοων,η κατασταση αυτη σε προκαλει να ατιδρασεις και συχνα αντιδρας και χωρις να ξερεις γιατι!!λειτουργει οθωντας σε σε παραβατικη συμπεριφορα
νομιζω οτι καπως ετσι θα μπορουσε να δικαιλογηθει..αλλα ξαναλεω δινω μια δικη μου αποψη,περαν του αριθμητικου μεγεθους!!

Όμως πιστεύω επιπλέον ότι χρειάζεται να υπάρχει η δυνατότητα αντιμετώπισης φαινομένων ασυδοσίας.
Μέτρον άριστον.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 13:12 από Costantine »

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #401 στις: 28/02/07, 13:09 »
Ρε παιδιά, αν θέλουμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα, θα πρέπει να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε και κάποιες δικές μας ιδεοληψίες και νοοτροπίες.
Ο "αστυφύλακας" δεν είναι ο εχθρός της κοινωνίας.
Κάποτε θα πρέπει να ξεπεράσουμε τα μετεμφυλιακά και μεταχουντικά συμπλέγματά μας.
"Εχθρός" είναι μια συγκεκριμένη πολιτική νοοτροπία και πρακτική.

ΥΓ: Για μένα, μια από τις συγκλονιστικότερες στιγμές της ιστορικής εξέγερσης του Πολυτεχνείου ήταν όταν οι εξεγερμένοι φοιτητές, μέσα σ' ένα χουντικό καθεστώς και με τον στρατό μπροστά από τις πύλες του Πολυτεχνείου, φώναζαν: "αδέρφια μας, στρατιώτες".
Αυτή ήταν μια πραγματική υπέρβαση που σήμερα δεν φαίνεται να αντιλαμβάνονται πολλοί.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 13:14 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #402 στις: 28/02/07, 14:46 »
Ρε παιδιά, αν θέλουμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα, θα πρέπει να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε και κάποιες δικές μας ιδεοληψίες και νοοτροπίες.

Αυτό ισχύει γενικότερα...

Ο "αστυφύλακας" δεν είναι ο εχθρός της κοινωνίας.

Ίσα ίσα ο αστυφύλακας είναι επάγγελμα όπως όλα.Ο ίδιος ο αστυφύλακας κάθε άλλο παρά εχθρός είναι.

"Εχθρός" είναι μια συγκεκριμένη πολιτική νοοτροπία και πρακτική.

H οποία πολιτική στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η λάθος εκπαιδευτική αναδιάρθρωση,συμπεριλαμβανομένου και του ασύλου.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #403 στις: 28/02/07, 15:23 »
δεν δεχομαι τον μπατσο στον χωρο μου..

Το Πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος σου. Είναι χώρος όλων και όχι μόνο των φοιτητών (εφόσον είναι ακόμη δημόσιο. Όταν με το καλό περάσει ο νόμος και γίνουν τα ιδιωτικά και πας σε ιδιωτικό που το πληρώνει το αφεντικό του και ΕΣΥ μονο με τα δίδακτρα να το πεις χώρο σου).
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 15:30 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #404 στις: 28/02/07, 15:28 »
δεν δεχομαι τον μπατσο στον χωρο μου..

Το Πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος σου. Είναι χώρος όλων (εφόσον είναι ακόμη δημόσιο. Όταν με το καλό περάσει ο νόμος και γίνουν τα ιδιωτικά και πας σε ιδιωτικό που το πληρώνει το αφεντικό του και ΕΣΥ μονο με τα δίδακτρα να το πεις χώρο σου).
Οχι αναποδα... Το ιδιωτικο ανηκει σε καποιον.... Τοτε δεν ειναι ποτε χωρος σου γιατι μπορουν ανα πασα στιγμη να σε πεταξουν εξω με τις κλωτσιες και να μην τους πει και κανεις τιποτα χωρις λογο και αιτια. Το δημοσιο ειναι χωρος ολων, χωρος του καθενος...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #405 στις: 28/02/07, 15:30 »
Έχεις δικιο Roufus, το point μου ήταν για το δημόσιο κυρίως...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #406 στις: 28/02/07, 15:34 »
Ναι αυτο θελω να πω οτι ακριβως επειδη ειναι δημοσιος ο χωρος εχει δικαιωμα να μην θελει αστυνομους μεσα............... Εξαρταται απο την πλειοψηφια αλλωστε δημοκρατια εχουμε......... Βεβαια η πλειοψηφια δεν ειναι παντα αυτη που φαινεται
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #407 στις: 28/02/07, 15:41 »
Για την εξακρίβωση της πλειοψηφίας λοιπόν πρέπει να ρωτηθούν όλοι και όχι μόνο οι φοιτητές (ή μια μερίδα αυτών...)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #408 στις: 28/02/07, 15:45 »
Ναι νομιζω ειναι προφανες, αλλα κανενας ποτε δεν ειχε ζητησει αστυνομευση στα πανεπιστημια (απο τους φοιτητες) ποσο μαλλον συνεχη αστυνομευση.... Αντιθετα με την αλλαγη αυτου πολυ, παρα πολυ διαφωνησαν...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #409 στις: 28/02/07, 16:17 »
Για την εξακρίβωση της πλειοψηφίας λοιπόν πρέπει να ρωτηθούν όλοι και όχι μόνο οι φοιτητές (ή μια μερίδα αυτών...)


Αν δεν κάνω λάθος έχουν ερωτηθεί όχι μόνο φοιτητές και η απάντηση είναι ίδια.Εδώ οι πρυτάνεις (οι λογικοί τουλάχιστον,δεν μιλάμε για τύπου Γρυσπολάκη) τάσσονται υπέρ του ασύλου,της μη αστυνόμευσης και της προστασίας του πανεπιστημίου από την ίδια την πανεπιστημιακή κοινότητα.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #410 στις: 01/03/07, 02:48 »
Ιανος
δεν ειναι ο αστυφυλακας ο εχθρος της κοινωνιας,συμφωνω,ομως καποιες συμεπριφορες που υιοθετει συχνα στρεφονται εχθρικα προς ομαδες ατομων και υατο εμενα δεν με βρισκει παντα συμφωνη..ετσι λοιπον αντιδρω στο να μπει στο πανεπιστημιο,χωρο που υποτιθεται οτι η παρεμβαση απο πλευρας κρατους ειναι περιορισμενη

αν θες την αποψη μου,γενικοτερα διαφωνω με την αστυνομευση,θεωρω οτι εμεις οι ιδιοι μπορουμε -η θα επρεπε να ειχαμε τη δυνατοτητα- να προστατευομαστε απο μονοι μας και να προστατευουμε και τον χωρο που ζουμε χωρις την αναγκη της αστυνομιας..πιστευω οτι με περισσοτερη υπευθυνοτητα,θα καταφερουμε να περιορισουμε το ρολο της σε σημειο που θα ειναι πραγματικα απαραιτητη

παντως ειναι λυπηρο και παραλληλα ανησυχητικο που εχουμε φτασει στο σημειο να διαπραγματευομαστε το θεμα ασυλου και συζηταμε και την καταργηση του ακομα,βασιζομενοι σε μεμονωμενα γεγονοτα!η κινδυνολογια,που γινεται απο πλευρας ΜΜΕ,εχει πετυχει το σκοπο της αρκετα καλα ..δεν ειναι τοοοοσο τραγικα τα πραγματα,οσο παρουσιαζονται,ουτε το ασυλο ειναι αυτο που επι της ουσιας μας φταιει!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #411 στις: 01/03/07, 03:26 »
παντως ειναι λυπηρο και παραλληλα ανησυχητικο που εχουμε φτασει στο σημειο να διαπραγματευομαστε το θεμα ασυλου και συζηταμε και την καταργηση του ακομα,βασιζομενοι σε μεμονωμενα γεγονοτα!η κινδυνολογια,που γινεται απο πλευρας ΜΜΕ,εχει πετυχει το σκοπο της αρκετα καλα ..δεν ειναι τοοοοσο τραγικα τα πραγματα,οσο παρουσιαζονται,ουτε το ασυλο ειναι αυτο που επι της ουσιας μας φταιει!

πραγματικα και ως γυναικα που μιλας ετσι με εκπλήσει!
λογο του ασυλου στις σχολες γινετε
χαμος!!
καθε μερα που πας ακους "χτες το βραδυ στο φωτοτυπιο εγινε ο ταδε βιασμος"
"την μαρια την κλεψανε και βιασανε οταν πηγενε να παρει το αυτοκινητο της"
"ξυλοδαρμος στις τουαλετες"
και οι καθημερινες ιστοριες συνεχίζονται!!
εχω φτασει σε σημείο να φοβαμαι και για την κοπελα μου!
πραγματικα το ασυλο μονο κακο κανει αφου καθε περιθωριακός που θελει να κρυφτεί η να κανει κατι παει στις σχολες λογου ασυλου!
δεν νομιζω η λυση να το καταργήσουν ειναι καλη αλλα εγω ειμαι σιγουρα 100% συμφωνος με την ιδεα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #412 στις: 01/03/07, 12:01 »
τι να σου πω...
μου ακουγονται πολυ τραβηγμενα αυτα που λες,βεβαια επειδη ειμαι πρωτο ετος ,προφανως και δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη!!

ωστοσο οσους μηνες ειμαι στη σχολη,δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα που λες και λενε πολλοι ως επιχειρηματα για την καταργηση του ασυλου!!
και προσωπικα μπορει να εχω "αγνοια κινδυνου",αλλα κυκλοφορω μερα και βραδυ  χωρις να εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα..

(ουτε ψυχανωμαλους εχω πετυχει,εκτος απο εναν-δυο τρελλους..οι οποιοι κυκλοφορουν γενικοτερα στο κεντρο της πολης και μα φορα που ενας ειχε ερθει στη σχολη μεθυσμενος και ηταν ψιλοεπικινδυνος με το μπουκαλι στο χερι,τον διωξανε..αρχικα με το καλο,δεν καταλαβαινε και στο τελος ειχε αγριεψει η κατασταση και εφυγε με.....το κακο!) :P

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #413 στις: 01/03/07, 12:04 »
"Εχθρός" είναι μια συγκεκριμένη πολιτική νοοτροπία και πρακτική.
H οποία πολιτική στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η λάθος εκπαιδευτική αναδιάρθρωση,συμπεριλαμβανομένου και του ασύλου.

Αυτό δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς.
Πάντως, κάτι πρέπει να γίνει και με το άσυλο.
Δε λέω, βεβαίως, να καταργηθεί, πάντως δεν είναι δυνατόν να συνεχίσει να λειτουργεί μ' αυτόν τον τρόπο, δηλαδή σαν λημέρι.
Νομίζω πως κι οι ίδιοι οι φοιτητές, οι πραγματικοί φοιτητές κι όχι οι γιαλαντζί, συμφωνούν σ' αυτό.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #414 στις: 01/03/07, 12:10 »
τι να σου πω...
μου ακουγονται πολυ τραβηγμενα αυτα που λες,βεβαια επειδη ειμαι πρωτο ετος ,προφανως και δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη!!
Ρε συ, Σοφία, πέρα απ' αυτά που γράφει ο Joef, άσυλο σημαίνει να μπορεί ο καθένας να εκφράζεται ελεύθερα κι απρόσκοπτα μέσα στο Πανεπιστήμιο. Δηλαδή, να μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του από τον πιό ακροδεξιό, καραχουντάρα, μέχρι τον πιο ακροαριστερό. Αλλά αυτό δεν συμβαίνει, έτσι δεν είναι; Για να πάει κάποιος, που δεν είναι αρεστός σε κάποιες συγκεκριμένες ομάδες φοιτητών, και να μιλήσει μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους θα πρέπει να συνοδεύεται από ένα τάγμα καταδρομέων, που λέει ο λόγος, αλλά ακόμη και τότε δεν είναι σίγουρο πως θα καταφέρει να απευθυνθεί σ' εκείνους που τον έχουν προσκαλέσει.
Ε, δεν είναι άσυλο αυτό ρε Σοφία.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #415 στις: 01/03/07, 12:27 »
Μα δεν υποστηριζει κανενας φοιτητης οτι η κατασταση η σημερινη με το ασυλο εναι αυτη που θα θελαμε..
ωστοσο μπορει το ασυλο να διαφυλαχτει,με την υπευθυνοτητα ολων και την εφαρμογη του ισχυοντος νομου..εμεις πρεπει να αλλαξουμε σταση απεναντι στο ασυλο,η νομοθεσια δεν φταει σε κατι..
για εμενα καθε αλλαγη στην υπαρχουσα νομοθεσια,το πληττει περισσοτερο απο οσο πληττεται πιθανον τωρα!

βεβαια τραμπουκισμοι γινονται απο ολους,και σε αυτο που λες σε ενα βαθμο εχει δικιο,ωστοσο αυτο που λες δεν αποτελει επιχειρημα για την καταργηση του

κατι ακροδεξιες φωνουλες υπαρχουν μεσα απο το ΦΩΣ (του ΛΑΟΣ) και την "αμφισβητηση"..μονο αυτα ξερω για την ωρα
αλλα δεν εχουν δυναμη βεβαια

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #416 στις: 01/03/07, 13:56 »
Πόσες μα πόσες φορές να γίνουν τέτοια πράγματα για να σταματήσετε να τα λέτε "μεμονωμένα" περιστατικά:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=783270&lngDtrID=244

Αυτούσια η 6η παράγραφος του άρθρου:

"Λόγω των επεισοδίων διακόπηκε η κυκλοφορία στην οδό Σόλωνος, ενώ κοντά στη Νομική βρίσκονταν αστυνομικές δυνάμεις, οι οποίες όμως δεν μπορούσαν να επέμβουν, λόγω του ασύλου".

Ακόμα ένα "μεμονωμένο" περιστατικό...

"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #417 στις: 01/03/07, 14:22 »
King, τωρα περιμενε να ακουσεις τη καραμελα περι τραμπουκων ΔΑΠιτων και Χρυσαυγιτων που πηγαν να χτυπησουν τα καλα παιδια των αριστερων παραταξεων..
Τουλαχιστον χαιρομαι που σιγα σιγα μειωνεται ο αριθμος των σχολων που τελουν υπο καταληψη! Καποιοι συλλογοι εχουν περισσοτερο μυαλο, παρα μυς!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #418 στις: 01/03/07, 14:49 »
Να δεις και τη στεναχώρια μερικών που άκουσα εδώ όχι γιατί σταμάτησε ο "αγώνας" τους αλλά επειδή ξαναρχίσαν μάθημα!!!
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #419 στις: 01/03/07, 14:52 »
Τραμπουκισμοί

Φοιτητές καταγγέλλουν τη ΔΑΠ

Μπορεί για την κυβέρνηση το θέμα του νέου νόμου- πλαισίου να έχει κλείσει, όσοι όμως έτυχε να κατηφορίζουν χθες το μεσημέρι στη Σόλωνος σίγουρα δεν έχουν την ίδια γνώμη.


Πεδίο μάχης χθες οι δρόμοι γύρω από τη Νομική
Φοιτητές ήρθαν στα χέρια, έξω από τη Νομική Αθηνών και συνεπλάκησαν άγρια με αποτέλεσμα να τραυματιστούν δύο από αυτούς.

Λίγη ώρα πριν από τα επεισόδια, οι φοιτητές της Νομικής πραγματοποίησαν την καθιερωμένη συνέλευσή τους, μετά το τέλος της οποίας ψήφισαν 330 υπέρ της συνέχισης της κατάληψης και 250 κατά.

Η συμπλοκή έγινε μεταξύ φοιτητών του αριστερού χώρου και φοιτητών της ΔΑΠ (όχι όμως της Νομικής), που είχαν συγκεντρωθεί εκεί για να αποδοκιμάσουν εκείνους που ψήφισαν υπέρ της κατάληψης. Οι φοιτητές του αριστερού χώρου κατήγγειλαν ότι φοιτητές της ΔΑΠ, που είχαν φέρει μαζί τους κι άλλα άτομα, συγκεντρώθηκαν από νωρίς στην οδό Σόλωνος και στο γειτονικό καφενείο και προκαλούσαν με τη συμπεριφορά τους. Σύμφωνα με την μαρτυρία του φοιτητή Νικ. Βαγδούτη στην «Ε», τα επεισόδια έγιναν «γιατί οι φοιτητές της ΔΑΠ είχαν μπει στο αμφιθέατρο της Νομικής, την περασμένη Παρασκευή, και τα έκαναν γυαλιά-καρφιά. Χθες απειλούσαν πάλι με την προκλητική συμπεριφορά τους και έτσι, μετά τη συνέλευση, τους κυνήγησαν οι φοιτητές του αριστερού χώρου και ακολούθησε συμπλοκή από την οποία τραυματίστηκαν δύο φοιτητές».

Υπέρ της συνέχισης της κατάληψης ψήφισαν επίσης χθες οι Φοιτητικοί Σύλλογοι του Παντείου Πανεπιστημίου και του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι φοιτητές, που συνεχίζουν την κατάληψη στο Πάντειο, κατήγγειλαν χθες τη ΔΑΠ- ΝΔΦΚ ότι «προσπαθεί με τεταμένες μεθόδους τρομοκρατίας και νοθείας να ανακόψει το κύμα των καταλήψεων». Σε ανακοίνωσή τους ανέφεραν ότι «ομάδα μελών της ΔΑΠ προέβη σε εκτεταμένες ζημιές στο κτίριο του Παντείου σπάζοντας πόρτες και καθίσματα από τα κεντρικά αμφιθέατρα, ενώ διέρρηξαν και γραφεία διοικητικών υπηρεσιών»


Ναι θα πω και για αυτο. Δεν βρισκω λογο γιατι να μην μιλησω για τραμπουκισμους της ΔΑπ, Το παραπανω αρθρο ειναι απο την ελευθεροτυπια και εχει μια γενικη εικονα του τι συνεβει.
Δεν καταλαβα δηλαδη πρωτα θα βγαινουν οι δαπιτες και θα λενε μπραβο στη ΝΔ και στην καταπληκτικη προταση της για το ασυλο και για να υποστηριξουν οτι η προταση ιεναι καλη θα μπαινουν και θα δερνουν κοσμο μεσα στα πανεπιστημια για να αποδειξουν οτι χρειαζεται το ασυλο για να μην δερνονται?

Ξεφευγουμε μου φαινεται. Και κανεις δεν μιλησε για καλα παιδια αριστερων παραταξεων αλλα μη λεμε και μπραβο στους δαπιτας και στους χρυσαυγιτες που κουβαλανε απο πισω.


Επισης βασιλια λουι για να καταλαβεις την γελεοιοτητα του in.gr προσεξε το γεγονος οτι οι συμπλοκες εγιναν εξω απο τη νομικη αθηνων στη σολωνος... Η αστυνομια ηταν εκει? ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #420 στις: 01/03/07, 14:55 »
Τι σου ελεγα King Lui?!!
Αρη, αν ειδες ειδησεις χτες, θα εβλεπες πως εγιναν συμπλοκες απο μεσα προς τα εξω και μετα στους γυρω δρομους της Νομικης!
Μπα; Τωρα θελουμε την αστυνομια να ειναι εκει; Ή αν ειναι εκει λεμε πως προκαλει με δικα της παιδια τα προβληματα..Αν ομως δεν ειναι εκει, τοτε ειναι στημενο γεγονος!
Αν δεν αποφασισετε τι θελετε, μην περιμενετε να σας παρουμε στα σοβαρα! ;D

Λοιπον, ειτε θελετε, ειτε οχι ( και Αρη, εσυ δεν εχεις καν προσβαση σε πανεπιστημιακο χωρο, γιατι εισαι παιδι της Γ Λυκειου..κανω λαθος? ) καποιοι θελουν να μην χασουν το εξαμηνο τους. Εαν τα "αριστερα" και οποια παιδια, θελουν καταληψη, ας την κανουν σπιτι τους. Εκει που πληρωνουν οι γονεις τους για τη διατροφη τους, την συντηρηση τους και τα παπουτσια τους..
Ολοι οι υπολοιποι γονεις ομως πληρωνουν τις καταληψεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/07, 14:59 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #421 στις: 01/03/07, 15:04 »
Δεν ειπα οτι θελω τους αστυνομικους εκει. Αλλα μη λεμε οτι δεν μπορεσαν να επεμβουν λογο του ασυλου.... Γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει.

Αν παλι θελουν τοσα πολλα παιδια να κανουν μαθημα να πανε να ψηφισουν. Εγω βλεω οτι περνουν οτι τους αξιζει. Δεν πανε στις συνελευσεις να ψηφισουν αρα ας μην ζητανε τα ρεστα. Πανε οι αριστερες παραταξεις δεν πανε ολοι οι αλλοι. Ε αφου αδιαφορουν καταληψη ας παθουν. Οι αριστεροι προτεινουν καταληψη το οτι κανενας δεν παει να την καταψηφισει σημαινει πως αδιαφορουν. Ε τωρα τι να κανουμε, οπως εστρωσε ο καθενας θα κοιμηθει.

Και ξαναλεω δεν ειπα να ιενια εκει η αστυνομια, ειπα απλα οτι δεν ηταν εκει. Και στη συνεχεια στις συμπλοκες στο δρομο μπορουσε να επεμβει. Δεν επενεβει οχι εξαιτιας του ασυλου αλλα εξαιτιας της βλακειας που την δερνει.

Τωρα δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι το ασυλο που προτεινει η ΝΔ ιεναι καλο και θα ειχε σωθει η κατασταση? Στο εργαστηριο δηλδαη εχουμε ασυλο και στην τραπεζαρια μπορουν να μπουν ετσι? Εκει τα ατομα αλλαζουν παυουν να ιεναι ερευνητες επιστημονες? Χαχα καλη φαση....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #422 στις: 01/03/07, 15:20 »
Αρη, δεν εισαι μεσα στο πανεπιστημιακο χωρο ακομα για να ξερεις ακριβως πως γινεται μια συνελευση. Καποτε ειχαμε ξαναμπει στο "τριπακι" να συζητησουμε για το κατα ποσο ενας μαθητης Λυκειου μπορει να αναφερεται σε πανεπιστημιακα ζητηματα.
Το να μαθαινεις απο τριτους κατι, δεν ειναι το ιδιο με το να το βλεπεις μπροστα σου πως λειτουγει. Οσο και να θελεις να φορας παρωπιδες σε αποψεις του τυπου "οι αριστερες παραταξεις φερνουν δκα τους ατομα να ψηφιζουν για να συντηρειται η καταληψη", ειναι περα για περα αληθνινες.
Αυτη την στιγμη τα ελληνικα πανεπιστημια δεν ζουνε τη χουντα της κυβερνησης, ουτε ικανοποιουν τη βασικη συνθηκη του ασυλου ( ελευθερη διακινηση ιδεων και αποψεων ).
Ζουνε τη χουντα των λιγων ατομων που με το "ετσι θελω" διατηρουν κλειστη τη σχολη. Και η αντιθετη αποψη, συνηθως καταληγει ως "τραμπουκικη πραξη των ΔΑΠιτων" και πολλες φορες και με ξυλο! Οσο και αν δεν στο λεει κανεις, αυτη ειναι η αληθεια.
Κανενας αγωνας δεν γινεται με κλειστες πορτες και οι 1000 πανεπιστημιακοι που το λενε αυτο, εχουν απολυτο δικιο.
Κανενα συντονιστικο οργανο των φοιτητων δεν εφερε στη κυβερνηση ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, παρα μονο ΚΑΤΑΔΙΚΗ!
Καμια ΠΟΣΔΕΠ δεν εφερε ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ στο υπουργειο, παρα μονο ΚΑΤΑΔΙΚΗ!
Κανενα αριστερο κομμα δεν εχει φερει ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, παρα μονο ΚΑΤΑΔΙΚΗ!!
Νομιζεις πως μπορει να συνεχισει να λειτουργει ετσι μια κοινοβουλευτικη διαδικασια;
Εγω πιστευω πως αν δεν αλλαξουν μυαλα οι αριστερες παραταξεις που επαναστατουν με το καθετι, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ( μονο να καταδικαζουν ), δεν υπαρχει περιπτωση να υπαξει λογικη βαση και επιχειρηματολογια για τις καταληψεις...

Ναι, συμφωνω, να κανουμε παλη..να κανουμε αγωνα..εστω να κανουμε καταληψη..
Ποιες ειναι οι προτασεις;
"Μα βεβαια η καταργηση του νεου νομοσχεδιου"
Και ρωτας φυσιολογικα:
"μα καλα ρε παιδια, εσεις δεν λεγατε πως πασχει η παιδεια και η ανωτατη εκπαιδευση; Τοτε, αφου σας καλεσαν να προτεινετε προτασεις, εσεις πηγατε στους δρομους ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ Η ΠΛΗΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ, και κανετε καταληψεις?"

Νομιζω πως ειναι μια απλη ερωτηση, στην οποια δεν υπαρχει απαντηση..Γιατι πολυ απλα το μονο που ακουγεται σαν πιπιλα και καραμελα ειναι τα στερεοτυπα "χουντα", "χουντα", "χουντα"..
Ε λοιπον η χουντα ηταν το 74...τωρα εχουμε 2007! Αλλος αιωνας, αλλη Ελλαδα, αλλο πολιτευμα! Παρτε το χαμπαρι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #423 στις: 01/03/07, 15:50 »
Για να γελασουμε και λιγο!


Και επισης, για να καταλαβουμε την προπαγανδα και των μεν, αλλα και των δε, δειτε αυτο:

Μια απορια..Οι ΔΑΠιτες ειναι ειδος ανθρωπου που φαινεται απο σπαστα frames; Γιατι εγω το μονο που βλεπω ειναι καποια ατομα που σπανε παγκους, θρανια και καρεκλες μεν, αλλα χωρις να μου λεει κατι πως ειανι ΔΑΠιτες...
Πως ερχεται η παραπληροφορηση λοιπον! ( προσεξτε και το σχολιο του Icegirl απο κατω...  ;D)

Οριστε και πως γινεται η ελευθερη διαδοση ιδεων Αρη:


Αυτες ειναι συνελευσεις Αυτα στα λενε οι φιλοι σου;
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ!!!!
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Αλλη μια προπαγανδαστικη "καλυψη" με την καταλληλη επικη μουσικη:


Οριστε και η καλυψη:
http://www.youtube.com/watch?v=HkY2D3egvsU (Embedding disabled, limit reached) ( προσεξτε..Μεσα στο πανεπιστημιο...και ενω καποιοι ηθελαν να δωσουν! )
http://www.youtube.com/watch?v=_HVltAKYjLU (Embedding disabled, limit reached)

που ειναι η ελευθερια αποψεων; ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ!! Και σε ποια δημοκρατικη σκεψη επικρατει η αποψη "οσοι δεν ειστε μαζι μας, ειστε εχθροι μας και σακοι του μποξ?
Μ'αρεσει που καποιοι μιλανε και για ασυλο ακομα και δεν ντρεπονται οταν το λενε!


« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/07, 16:01 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #424 στις: 01/03/07, 16:19 »
To δημοκρατικο οργανο των φοιτητων ειναι οι γενικες συνελευσεις.Αφου ψηφιζεται με πλειοψηφια η καταληψη ειναι αντιδημοκρατικο να πας να ανοιξεις τη σχολη.Για παραδειγμα,εγιναν εκλογες κ ψηφιστηκε η Νεα Δημοκρατια.Τα κομματα που δεν βγηκαν πρεπει να πανε κ με το ζορι να μην την αφησουν να σχηματισει κυβερνηση?Κανεις δεν το κανει γιατι πηρε την πλειοψηφια.Το ιδιο γινεται κ με τις καταληψεις.Αφου ψηφιζονται εφαρμοζονται!Κ αυτο που γραφτηκε οτι οι αριστεροι φερνουν αλλους δικους τους ασχετους για να ψηφισουν καταληψη δεν ισχυει.Πολυ απλα γιατι για να ψηφισεις σε μια γενικη συνελευση πρεπει να εισαι γραμμενος στη σχολη της οποιας τη γενικη συνελευση συμμετεχεις.Αυτα κ χαιρετισμους στα παιδια που ειναι τωρα στους δρομους κ αγωνιζονται!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...