Αποστολέας Θέμα: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )  (Αναγνώστηκε 5669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
"Βραδινες σκεψεις".
Αυτες που ερχονται να μας στοιχειωσουν καθε βραδυ οταν ξαπλωνουμε. Να μας γεμισουν ανασφαλειες, προβληματισμους, στεναχωριες και σπανια ευτυχια γι'αυτα που εχουμε, αλλα δεν εκτιμουμε. Εαν βαλει ο καθενας τον εαυτο του σε αυτο το κομματι θα βρει ενα σημειο που να ειναι η δικη του βραδινη σκεψη. Συγνωμη για την ασχημη εκτελεση, αλλα δεν ειμαι πιανιστας.

Θα το βρειτε:

http://www.box.net/shared/lb96d6u5z2

ή

http://rapidshare.com/files/359371451/Thoughts.mp3

Καλη ακροαση!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #1 στις: 06/03/10, 12:53 »
  Συγνωμη για την ασχημη εκτελεση, αλλα δεν ειμαι πιανιστας.

 :roll :roll :roll εδω γελαμε

ναι το διαπιστωσα και εγω δεν εισαι πολυ καλος πιανιστας. ;)
το ακουσα 3 φορες ομως! πειραζει?
μπραβο φιλε πολυ,πολυ καλο!!! :up

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #2 στις: 06/03/10, 13:10 »
και πανω που ελεγα να ανεβασω ενα κομματακι στην κιθαρα που γραφω αυτον τον καιρο....και μετα μου λεει ο free "Συγνωμη για την ασχημη εκτελεση, αλλα δεν ειμαι πιανιστας"
Ευχαριστω που το ακουσα και δεν παιζει ποτε να ανεβασω κανενα κομματι...
free δεν το λεω για να το πω και να φανω "φιλαρας",αλλωστε δεν σε ξερω...αλλα το θεμα στο πιανο ειναι πολυ καλο και ακουγεται πολυ καθαρο(αληθεια πως το ηχογραφισες).μπραβο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #3 στις: 06/03/10, 15:17 »
Zeromancer, συνηθως χρησιμοποιω το Reason Refill στο ομωνυμο προγραμμα. Προγραμματιζω το Close Mic Steinway piano ( κυριως η αισθηση του πεταλιου, του σφυριου και του sustain τα οποια ειναι εκπληκτικα ) στα "μετρα" μου και μετα βαζω ενα ανεπαισθητο hall reverb ωστε να γεμιζουν οι εντονες καταληξεις! ;)

Σιγα το πιανιστικο βρε παιδια. Παιδι της Α Μεσης το παιζει με ευκολια και εχει και μια variation Bach για γαργαρα ;). Ιδιαιτερα το γεγονος πως εχει κλασσικιζοντα "κλισε" μεσα, το κανει ιδιαιτερα αρεστο σε τετοιες καταστασεις ;)

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και τα καλα σας λογια ( μη ξεχασετε τους τραπεζικους λογαριασμους σας )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #4 στις: 06/03/10, 16:33 »
θελω να αρχισω να γραφω στο pc αλλα εχω χρησιμοποιησει interface σε φιλω και ο ηχος μου ηταν σκατα...ωραιος ο ηχος.ευχαριστω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος skiaxtro

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #5 στις: 16/03/10, 22:02 »
Συγνωμη για την ασχημη εκτελεση, αλλα δεν ειμαι πιανιστας.

Δεν μπορώ να κρίνω αν η εκτέλεση είναι καλή ή όχι, διότι είμαι άσχετη...
Θα σου πω μονάχα ότι ακούγοντάς το ταξίδεψα κι ευχαριστώ γι΄αυτό!
Συνέχισε!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #6 στις: 16/03/10, 22:56 »
Zeromancer οσον αφορα το πιανο, προτιμω να χρησιμοποιω το S80 ( stage piano με ημιβαρυκεντρισμενα πληκτρα ) ως midi keyboard για να εχω το σωστο feeling ( αν και το καταραμενο belarus ειναι πιο βαρυ απο το Yamaha ).
Εαν δουλεψες με samples, τοτε ο ηχος σου μπορει να γινει πολυ καλυτερος!

Σκιαχτρο, ευχαριστω πολυ που ακουσες το κομματι και μοιραστηκες αυτο το ταξιδι με τη μελωδια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αρέθα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #7 στις: 17/03/10, 10:00 »
Zeromancer οσον αφορα το πιανο, προτιμω να χρησιμοποιω το S80 ( stage piano με ημιβαρυκεντρισμενα πληκτρα ) ως midi keyboard για να εχω το σωστο feeling ( αν και το καταραμενο belarus ειναι πιο βαρυ απο το Yamaha ).
Εαν δουλεψες με samples, τοτε ο ηχος σου μπορει να γινει πολυ καλυτερος!

Σκιαχτρο, ευχαριστω πολυ που ακουσες το κομματι και μοιραστηκες αυτο το ταξιδι με τη μελωδια.
Και μενα μου αρέσει Free!! :)

Αποσυνδεδεμένος theodim1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #8 στις: 18/03/10, 23:43 »
-.- άασε ρε!! που ήταν και κακή εκτέλεση!!  ;D  άς έπαιζα έτσι.. 0:) δυστηχώς το παλέυω τη τελευταια βδομάδα χωρίς αποτέλεσμα! τεσπα! τρομερό ηταν! και είχε και μερικές jazz φράσεις πολύ ωραίες

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #9 στις: 26/03/10, 19:40 »

freemind τι να σου πω βρε παιδί μου, απορώ γιατί ένας τόσο κακός συνθέτης και πιανίστας ανεβάζει τέτοια πράγματα στο ίντερνετ  :P :P :P. είναι τόσο κακή η σύνθεσή σου που με ανάγκασε να την ακούω στο Box σ' επανάληψη εδώ και μισή ώρα, κι επιπλέον το κατέβασα από το rapidshare. :D <είμαι μαζοχιστής ::)> πολύ όμορφη σύνθεση, έχει όντως κάποια κλασσικίζοντα κλισέ κι όντως θυμίζει λίγο Bach σε κάποια περάσματα, αλλά στο τέλος μένει η αίσθηση ότι άκουσα μια γλυκειά "μικρή νυχτερινή μουσική". εντάξει δεν έχει να κάνει με το "Eine Kleine NachtMusik" απλώς τη θυμήθηκα επειδή είπες ότι είναι για νυχτερινά ακούσματα. πιο πολύ μ'άγγιξε ένα μικρό κρεσσέντο σου εκεί στα 1.30 με 2.10 λεπτά. θα ήθελα να το ανέβαζες κι άλλο και να κρατούσε περισσότερο, αλλά είπαμε είναι για νυχτερινά ακούσματα.
ΥΓ δεν παίζω παρά μόνο λίγο πιάνο. εξάλλου δεν έχω πιάνο. μόνο ούτι έχω αλλά έχω και δυο καλά αυτιά. :) . που μπορώ ν'ακούσω κι άλλες δικές σου συνθέσεις?

προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #10 στις: 26/03/10, 19:58 »
Ευχαριστω πολυ Αρεθα!

Theodim1, δεν ειναι κανα δυσκολο επιπεδο να παιξεις τετοια κομματια. Απλως ισως στο τελικο αποτελεσμα να ακουγεται πολυπλοκο, ομως η πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη. Σ'ευχαριστω που το ακουσες. Περισσοτερο κλασσικιζει ( οπως πολυ σωστα ειπε ο FloatingPoint ) παρα τζαζιζει...Εαν ηταν και τζαζ, τοτε να δεις ποσο χαλια θα ηταν το αποτελεσμα  ;D

Floating ειναι αδυνατον να αποτιναξω απο πανω μου τη κλασσικη σπουδη πανω στον Bach γιατι τρελαινομαι για το ειδος και τις συνθεσεις του. Ιδιαιτερα η αλυσιδα με dim που κανω ειναι c(l)opy paste απο πολλα choral του Bach. Η μελετη της μουσικης του ειναι ενα σχολειο απο μονη της  ;D
Δεδομενης της στιγμης που γραφτηκε και ακουγοντας το ξανα τωρα, θεωρω πως το κρεσεντο ηταν αρκετα μεγαλυτερο απ'ο,τι θα επρεπε  ::) Ισως να με συνεπηρε η φορα, ομως δεν ηθελα να ξεφυγει απο το ρομαντικο μερος του.

Ε, εαν σου πω "Ασε το πιανο το ρημαδι και αφιερωσου στο ουτι" θα ημουν υπερβολικος; Ασε τα κλασσικιζοντα οργανα γι'αυτους που δεν μπορουν να αντιληφθουν την ομορφια της μη συγκερασμενης παραδοσιακης μουσικης.  ;) Ειμαστε πιο δυστυχισμενοι απο εσας, παρολο που ειμαστε περισσοτεροι!

Ε, στη σελιδα του music.kithara.gr θα βρεις περισσοτερα κομματια:
http://music.kithara.gr/bands/5/

Και μιας θα εισαι κι εκει, γνωρισε και τον vangelis:
http://music.kithara.gr/bands/4/ που θα σε αφησει σιγουρα αφωνο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #11 στις: 26/03/10, 20:53 »
Πολύ καλό freemind.. Ο ήχος είναι πολύ πειστικός και επίσης λόγω του γεγονότος ότι έχω μεγαλώσει σε σπίτι όπου η αδερφή μου έπαιζε συνέχεια πιάνο, μπορώ να πω ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα στην εκτέλεση ;).. Μοναδική μου ένσταση, αν μου επιτρέπεις, τα πολλά και διαφορετικά θέματα που διαδέχονται το ένα το άλλο με αποτέλεσμα να μην κάνουν το ακροατή να δένεται με το κομμάτι ως σύνολο (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ακούστηκε σαν αυτοσχεδιασμός και όχι σαν ολοκληρωμένη σύνθεση).. Όπως και να'χει πάντως, είχε πολύ feeling και λυρισμό, αν και μερικές μετατροπίες ακούγονται λίγο απροετοίμαστες (είμαι αυστηρός, το γνωρίζω ;D)..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #12 στις: 26/03/10, 23:10 »
O ηχος ειναι απο τους καλυτερους της αγορας ( Piano Refill ) και πραγματικα οσο κι αν τον ψαχουλευω, μενω παντα εκπληκτος απο τις επιλογες που εχει ( μονο την ανασα του πιανιστα δεν εχει ;D )

Αναμεσα στα πολλα θεματα εχει ενα βασικο που αφορα την αλληλουχια ασυνδετων πτωσεων ( η παρατηρηση σου απολυτα σωστη ). Αναμεσα σε αυτες εχει ενα καθαρο μερος με αλληλουχιες πρωτης και συγχορδιων της IV βαθμιδας, μια κορυφωση σε VI και ξανα επιστροφη σε καθοδικες ασυνδετες πτωσεις. Ξεφευγει αρκετα στο ενδιαμεσο τμημα με το κρεσεντο. ;)

Ακουγονται πολλα θεματα, ομως ειναι παραλλαγη σε ενα βασικο θεμα ( ακουγεται ξεκαθαρα στο 02:38 με 03:00 ). Προσπαθω να προκαλω παραλλαγες με οσους δυνατους τροπους μπορω ( αρμονικης φυσεως, αλλαγη στο ρυθμικο μερος, καθυστερησεις και καθρεπτες στο θεμα ). Γι'αυτο λεω πως ειναι απλο το να δουλεψεις κατι τετοιο...ειναι περισσοτερο μια ακουστικη παραισθηση παρα μια σοβαρη συνθεση ;)

Οι αλυτες μετατροπιες με παραξενευουν γιατι κινουμαι μεταξυ της Am και Dm και με συνεχομενες πεμπτες οδηγω το θεμα απο τη μια στην αλλη. Ο Bach εχει μια ιδιαιτερη αγαπη για αλυτες πεμπτες...

Σ'ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και για τις παρατηρησεις σου. Ομως επιμενω πως η εκτελεση δεν ειναι και η καλυτερη ( προφανως επειδη το μυαλο ηξερε τι ηθελε να βγαλει, αλλα τα χερια εβγαζαν αρλουμπες :D )
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 23:12 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #13 στις: 27/03/10, 08:07 »
λοιπόν , "ατάλαντε συνθέτη και πιανίστα" freemind, πήγα μόνο στο πρώτο λινκ που παραθέτεις. το δεύτερο με τον Βαγγέλη το άφησα γι' άλλη ώρα επειδή τρέχω πότε εκεί και πότε εδώ ο παλαβός κι εγώ και τι να πρωτοπρολάβω. το "κόκκινο τριαντάφυλλο" <red rose> δε μπορώ να πω ότι μ'ενθουσίασε αλλά αφού είχε κι αυτό μπόλικες όμορφες συγχορδίες σε πιάνο το άκουσα με το ζόρι :P 3 φορές κι αυτό. η "κίνηση" <movement> είναι σαφώς κάτι αλλιώτικο και πολύ πιο πλούσιο σε νότες και σε διαστήματα κλπ κλπ. εντάξει μπορεί να φταίει και τ'ότι εμένα προσωπικά με μαγεύει ο αυτοσχεδιασμός επάνω σε κλασσική μουσική που έχει την επαναλαμβανόμενη μελωδία, σε διαφορετική κλίμακα βέβαια. αν και διόλου δε με χάλασε ποτέ το Bolero τού Ravel κι ας είναι τόσο μονότονος κι αργός ο ρυθμός του. μαγευτικη σύνθεση παραμένει μέχρι και σήμερα. η "σάρκα" <flesh> είναι έτσι κι έτσι και ταλαντεύεται πολύ ανάμεσα στο τζαζίστικο και στο κλασσικό. με κέρδισαν ωστόσο κι εκεί τα κλασσικά παιξίματα τού πιάνου. το "moving to the Sun" είναι κάτι εντελώς άλλο. μια καθαρά ηλεκτρονική σύνθεση που δε μπορώ να αντιπαραβάλλω με τις υπόλοιπες κλασσικές σου συνθέσεις, είναι όμως κι αυτό πολύ ταξιδιάρικο, ξέρεις τώρα, σαν όλα τα υπόλοιπα που συνθέτεις.
μ'άρεσε :). περισσότερο όμως με ταξίδεψε το "εσωτερικά". είναι πολύ trance βέβαια, αλλά εγώ αγαπώ πολύ κι αυτή το είδος μουσικής. κατά τα άλλα freemind στις συνθέσεις σου επάνω σε κλασσική μουσική είναι τόσο φανερή η επιρροή που έχεις από τον Bach που κι αν δε μας το έλεγες δε θα το καταλαβαίναμε μονάχα άμα είμαστε κουφοί. όμως και σε τι πειράζει αυτό? μήπως κι ο Bach άλλων προηγούμενων τα μονοπάτια δεν ακολούθησε? μόνος του σαν ραπανάκι δεν ξεφύτρωσε. έτσι πάει πάντα το πράγμα. κάποιες φορές ακούγοντας τις συνθέσεις σου σε πιάνο νόμιζα ότι άκουγα το εκκλησιαστικό όργανο τού Bach. καλό για σένα δεν είναι αυτό fremind?
μπράβο, μπράβο σου, τελικά. :)
<τις υπόλοιπες συνθέσεις θα τις ακούσω άλλη ώρα :)>
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #14 στις: 27/03/10, 11:59 »
Ευχαριστω πολυ για την εκτενεστατη ακροαση κι αναλυση των κομματιων που ακουσες Floating.

Δε μπορω να το κρυψω πως ειμαι επηρρεασμενος απο τη μουσικη μπαροκ και το ρομαντισμο. Και βεβαια ο αγαπημενος μου συνθετης ειναι ο Bach ( πραγμα που διαπιστωσες και μονος σου ), ομως θελω να πηγαινω λιγο προς τους ρομαντικους οποτε εχω κεφι να ακουσω κατι πιο "καλοστολισμενο" ;)

Με τα πιανιστικα θεματα δεν ασχολουμαι παρα πολυ καιρο, καθως προτιμουσα πιο ενορχηστρωμενα κομματια, ομως βλεπω πως η βιωματικοτητα που βγαζουν ειναι πιο εντονη λογω της μοναδικοτητας του οργανου ;)

Και παλι ευχαριστω για το χρονο σου και σου προτεινω ανεπιφυλακτα να ακουσεις και τον Βαγγελη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #15 στις: 27/03/10, 12:55 »
εντάξει, ακούω εδώ και μια ώρα περίπου τον Βαγγέλη. λίγο-λίγο και σε επανάληψη για να τον εμπεδώσω. δε θέλω ν'ακούω κάτι για μια φορά και μετά να βγάζω κρίση. μια φορά ίσον τίποτα σ'όλα τα θέματα κι όχι μόνο στη μουσική. πρώτες μου εντυπώσεις τώρα: μου θύμισε αμέσως έναν πολύ γνωστό Έλληνα συνθέτη και τραγουδοποιό <και κιθαρίστα>. ανατρεπτικό κάπως. δεν επιθυμώ να γράψω τ'όνομά του επειδή θ'αρχίσουν τα γνωστά ιντερνετικά. το ποιος είναι ας το βρει ο καθένας μόνος του. εξάλλου δε μπαίνει θέμα αντιπαραβολής, ο Βαγγέλης έχει τη δική του φωνή κι εκφράζεται μέσω αυτής διαφορετικά. τραγουδάει και πολύ κοντά στο μικρόφωνο κι έτσι ακούμε μια χαρά τις ανάσες του. την ηλεκτρονική μουσική εισαγωγή στο πρώτο τραγούδι του την έκανες οπωσδήποτε εσύ freemind. σε κατάλαβα αμέσως. στη συνέχεια μπαίνουν μπροστά τα drums κι η ηλεκτρική κιθάρα, δυνατή όσο πρέπει, χωρίς υπερβολικά tremolo και παραμορφώσεις, τα κρυφά σου ηλεκτρονικά περάσματα freemind ακούγονται κι εκεί. ;D κι από εκεί και πέρα μπορώ να πω ότι ψηφίζω ανεπιφύλακτα :D τον Βαγγέλη ως πρώτο υποψήφιο για το βραβείο τού Κιθάρα. "γούστα είναι αυτά", αλλά η δική μου ψήφος δεν πιάνει όπως ξέρω. ελπίζω να πιάσει τόπο η φωνή του Βαγγέλη κι η μουσική που την συνοδεύει. :)
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #16 στις: 27/03/10, 12:58 »
Xμ, δεν εχω ανακατευτει καθολου στις δουλειες του Βαγγελη!! :o Ειναι καθαρα προσωπικο του στυλ και αξιζει να τον ακουσεις πολλες φορες για να καταλαβεις το ιδιαιτερο των συνθεσεων του. Ο ιδιος κανει τις ενορχηστρωσεις και τις παραγωγες του. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #17 στις: 28/03/10, 04:58 »
Xμ, δεν εχω ανακατευτει καθολου στις δουλειες του Βαγγελη!! :o Ειναι καθαρα προσωπικο του στυλ και αξιζει να τον ακουσεις πολλες φορες για να καταλαβεις το ιδιαιτερο των συνθεσεων του. Ο ιδιος κανει τις ενορχηστρωσεις και τις παραγωγες του. ;)
τον άκουσα freemind, έγραψα πως τον άκουσα αρκετές φορές. όμως νόμισα ότι εκεί σε κάτι περάσματα διέκρινα τη δική σου "ηλεκτρονική υπογραφή". στη μουσική εννοώ. έκανα λάθος όπως μου λες κι όλα είναι δικά του. ωραία και πολύ καλίτερα. τότε άλλη μια ψήφος από εμένα στο τραγούδι του. <αν και δεν μετράνε οι ψήφοι τών μελών> ???
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #18 στις: 28/03/10, 06:20 »
....Μάστα.....βραδινές σκέψεις διαβαζω....κάτσε να το ακούσω λέω...λεπόν.....νομίζω είναι η πρώτη φορά που σε ακούω σε κάτι τόσο πιανιστικό....και πραγματικά πρέπει να σου πω πως:
είσαι ότι χειρότερο έχω ακούσει....καλύτερα να παρατήσεις το πιάνο και ότι άλλο σχετίζεται με μουσική και να πας για ψάρεμα....μου ανεβάζει και τραγούδια..σα δε ντρέπεσαι...σάτιρε...χυδαίε.... :P

Ας σοβαρευτούμε τώρα.... ::)
Μ'αρεσε αρκετά.....αρκετά ωραίο θέμα....jazzίζει αρκετά σε κάποια σημεία...τρομερός ο ήχος (όπως πάντα άλλωστε)....αλλά σε προτιμώ στα γνωστά κομμάτια σου με τις πλούσιες ενορχηστρώσεις...δεν είμαι και τόσο πολύ fan του πιάνου...κακώς ίσως...

« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/10, 06:21 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Night Thoughts ( πιανιστικο θεματακι )
« Απάντηση #19 στις: 28/03/10, 10:25 »
...δεν είμαι και τόσο πολύ fan του πιάνου...κακώς ίσως...

καλά τώρα, κι εσύ μωρέ "αφέντη των ανδρείκελων ή μαριονετών", δεν ντρέπεσαι λίγο?  :P :P :P όχι μόνο μπαίνεις και χλευάζεις το έργο άλλων συνθετών αλλά μάς παραθέτεις επιπλέον ως υπογραφή σου links που μας στέλνουν σε κάτι μαυρο-κόκκινα φόντα με μουσική άκρως καταθλιπτική. :P :P :P . πρόσεξε, σε παρακολουθεί η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. κανόνισε την πορεία σου 8). το "ακρωτήρι τού τρόμου" έφτιαξε όσο ήθελα την καταθλιπτική διάθεση που έχω σήμερα. ήταν ό,τι έπρεπε για να την σπρώξει πιο κάτω. :)  το μουσικό μέρος του κι αν δεν ήταν ανώτερο από τα "Διάφανα Κρίνα" ήταν ισάξιό τους. η φωνή σου, αν είναι η φωνή σου αυτή που άκουσα, θέλει λίγο μπάσο ακόμα. κάπνισε πολλά τσιγάρα απανανωτά για να την κάνεις πιο μπασαδούρικη.;D όχι μωρέ μην καπνίσεις, αατειεύομαι, πάρε ορμόνες τεστοστερόνης για να μη φαίνεται πως είσαι κάπου στα 25 χρόνια κι ότι είσαι μεγαλύτερος. ;D η κοπελιά που συν-τραγουδάει προς το τέλος ποια είναι βρε? εκτός του ότι δίνει άλλη διάσταση στο τραγούδι έχει και πολύ όμορφη φωνή. ταξιδιάρικη. :) να βρει γρήγορα έναν ατζέντη να την προωθήσει. χάνεται μαζί σου ατάλαντε :P :P :P
ΥΓ
τις υπόλοιπες δικές σου συνθέσεις θα τις ακούσω κι αυτές σ'άλλες ώρες. έτσι κι αλλιώς εδώ είμαστε σε άλλου το θέμα και ήδη ξέφυγα πολύ. :)
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/06, 23:38
από freemind
2 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 12:01
από armagedon
3 Απαντήσεις
2257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/10, 12:17
από Snowy
0 Απαντήσεις
1145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 15:53
από Γιωργάνας
11 Απαντήσεις
3252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 17:59
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 19:47
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 17:20
από iliasAEK
6 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 13:55
από adr1anos
2 Απαντήσεις
4144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/18, 14:40
από Dagoth
0 Απαντήσεις
1354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/20, 14:32
από Dagoth