Αποστολέας Θέμα: Πως θα βρω Ιντερνετ;, σε μια περιοχη η οποια δεν εχει Ιν  (Αναγνώστηκε 10435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Δηλαδη...
Θελω να εχω ιντερνετ καπου στα χωραφια μου αλλα εκει κατω δεν υπαρχει ουτε τηλεφωνο (ρευμα ευτυχως εχουμε). Πως λεινεται το προβλημα λοιπον?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Internet On The Go....ή κάτι αντίστοιχο...

και έχεις σε αρκετά περισσότερες περιοχές σήμα

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
είτε μεσω  mob internet (3G cards)
είτε εφαρμόζοντας ασύρματο δίκτυο απο σημείο που έχει σημα και εκπέμποντας στον χώρο που θες μέσω κεραίας.(δηλαδή να στηθεί δίκτυο )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Ένα κομπιούτερ δυνατό
θα βάλω στο μιτάτο
να στέλνω με το ίντερνετ
το γάλα των προβάτω

(παλιά Κρητική μαντινάδα)
*μιτάτο = πετρόχτιστη στάνη σε σχήμα igloo

ΥΓ sorry... δεν μπορούσα να αντισταθώ!

Αποσυνδεδεμένος fakylas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Η forthnet εχει δορυφορικό σήμα internet , ρωτα κάποιο forthnet καταστημα.


Η εαν το χωράφι εχει οπτική επαφή με κάποιο "δικό σου" οικημα που εχει internet, και δεν εχεις απόσταση μεγαλύτερη απο 10km
( εαν ειναι μεγαλύτερη θέλεις πιο ακριβα μηχανήματα )


1. Access point  στο οικημα - http://www.aerial.net/shop/product/21/1149/tplink-300mbps-wireless-n-range.html
2. Καλώδιο για να συνδεθεί με την κεραια - http://www.aerial.net/shop/product/87/545/ezynet-n-male-to.html
3. μια κεραία - http://www.aerial.net/shop/product/76_96/1161/deliberant-apc2s20-80211-bgn-siso.html


και στο φορητό στο χωράφι ενα USB wifi Stick  - http://www.aerial.net/shop/product/62/862/tplink-150mbps-high-gain-wireless.html


Ενας τεχνικός που το "κατέχει" θα σου κάνει ολες τις ρυθμίσεις ,,, η επιλογή των υλικών ειναι "τυχαία" δεν ελεγξα εαν "συνεργάζονται"




Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
οπα fakyla γιατι με σκαλωσες..........


λοιπον (πως βαζουμε ανω τελεια???)

η αποσταση ειναι μικροτερη των 5 χλμ. οπτικη επαφη εχει το χωραφι σχεδον με το σπιτι. δλδ ειναι στη μεση 2-3 σπιτια κ 2-3 δεντρα. ειναι προβλημα αυτο? πρεπει η κεραια να βλεπει καθαρα προς το χωραφι; , χωρις τπτ ενδιαμεσα;

η κεραια θα στηθει στο σπιτι , σωστα?
κ αν καταλαβα καλα με μεγιστο κεφαλαιο 150 ευρω κανεις μια χαρα δουλεια.

Το internet on the go διαβασα οτι ειναι Μουφα.
κ λογικα κ το mob internet.

Ωραια η μαντιναδα σου!!!!!!
Μου θυμησες κατι κρητικους που εχουν κανει διασκευη το umbrela της rihana, γελιο....
κ μια αλλη μαντιναδα που λεει

αναθεμα τα κινητα
κ αυτον που τα χει εφευρει
κ οποια ωρα κ στιγμη
μπορει η γυναικα σου να σ' έβρει
!!!

peace
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
αν θες περιστασιακά ίντερνετ στο χωράφι η καλύτερη λύση είναι ένα mobile με κάρτα δεν έχω εμπειρία με κεραία αλλά τα 5κμ είναι πολλά νομίζω 

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι , να μπορω να κανω video chat. Θα μου το επιτρεπει η ταχυτητα αυτο?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι , να μπορω να κανω video chat. Θα μου το επιτρεπει η ταχυτητα αυτο?
αν έχεις 3g σήμα γίνεται,αν και λόγω της ογκοχρεωσης που έχει το mobile είναι αρκετά ακριβή λύση και δεν ξέρω αν έχει και 3g 
εγώ νόμιζα ότι απλά θες να χαζεύεις τπτ να περνάει η ώρα :P
για wi fi κεραίες και τα σχετικά δεν ξέρω ας μιλήσει κάποιος που να ξέρει
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/12, 11:07 από tsirigotis »

Αποσυνδεδεμένος fakylas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
η αποσταση ειναι μικροτερη των 5 χλμ. οπτικη επαφη εχει το χωραφι σχεδον με το σπιτι. δλδ ειναι στη μεση 2-3 σπιτια κ 2-3 δεντρα. ειναι προβλημα αυτο? πρεπει η κεραια να βλεπει καθαρα προς το χωραφι; , χωρις τπτ ενδιαμεσα;

με την απόσταση είσαι ok , πιάνει το σήμα στα 5 km.


με τα εμπόδια πρέπει να ανέβει η κεραία με ιστό ψηλά ώστε να "βλέπεις" τα σημεία που θα εκπέμπει.
εάν μπροστά σου υπάρχει μεταλλική σκεπή σε μικρή γωνία υπάρχει μεγάλη περίπτωση να "ανακλάσει" το σήμα και να μην γίνεται το link ( σύνδεση ).






η κεραία θα στηθει στο σπιτι , σωστα?
ναι

Σημείωση η κεραία ειναι κατευθυντική που σημαίνει ότι έχει μια γωνία εκπομπής, στα 5km πιστεύω ότι σε καλύπτει.
http://www.scribd.com/doc/55886140/%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CE%BD




κ αν καταλαβα καλα με μεγιστο κεφαλαιο 150 ευρω κανεις μια χαρα δουλεια.
ναί

[size=78%]Το internet on the go διαβασα οτι ειναι Μουφα.[/size]θα πρέπει να εχει σήμα 3G στην περιοχή για να είναι αξιοπρεπές


κ λογικα κ το mob internet.
??? ? δεν ξέρω ...

Ωραια η μαντιναδα σου!!!!!!
Μου θυμησες κατι κρητικους που εχουν κανει διασκευη το umbrela της rihana, γελιο....
κ μια αλλη μαντιναδα που λεει

αναθεμα τα κινητα
κ αυτον που τα χει εφευρει
κ οποια ωρα κ στιγμη
μπορει η γυναικα σου να σ' έβρει
!!!

peace





Αν και έχω κάποια εμπειρία σου λέω πριν κάνεις οτιδήποτε να ζητήσεις από πχ aerialnet.gr / ή τον όποιο άλλο προμηθευτή να σου συστήσει αυτός τα υλικά που είναι κατάλληλα για την δουλειά που τα θέλεις.
Περιγραφή του τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, την απόσταση που έχεις σε ευθεία ( μέτρησε την με το google earth ),
τα εμπόδια που έχεις μπροστά σου ( τι εμπόδια είναι κυρίως; ).

καλή επιτυχία ...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/12, 16:05 από fakylas »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η κεραία ναι, θα εκπέμπει έστω και στα 5km.. το στικάκι με την omni κεραία από το χωράφι πως θα εκπέμπει στα 5km για να φτάσει την κεραία?.. Αυτές οι λύσεις είναι point to point, το γράφει και στα specs της κεραίας που παρέθεσες.. θέλουν 2 ίδιες κεραίες.
Έχεις κάνει προσωπικά ή έχεις δει υλοποίηση του συνδυασμού εξαρτημάτων που προτείνεις?..
Κοιτάξτε το λίγο πιο προσεκτικά γιατί έχει ανοίξει η όρεξη του φίλου και χωρίς καλό σχεδιασμό τον βλέπω να πετάει τα λεφτά του.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
μην αγχωνεσαι φιλε μου δεν τα πεταω ετσι τα λεφτα... και απο οτι φενεται ο τροπος με την κεραια ακυρο! οποτε παμε στους αλλους τροπους.

3g σημα πως θα καταλαβω οτι εχει εκεινο το μερος?
με το κινητο ισως???
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος fakylas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Τα υλικά ήταν ενδεικτικά ( τα διάλεξα μέσα σε 1 λεπτό ) , δεν συστήνω σε κάποιον που δεν το έχει ξανακάνει να δοκιμάσει να το κάνει. Χρειάζεται εμπειρία.

Έχω κάνει 4 ασύρματες συνδέσεις , p2p , κεραία κατευθυντική προς access point με απλή κεραία, κεραία κατευθυντική
προς wifi ενσωματωμένου σε laptop.

όλα
όμως είναι σχετικά και θα πρέπει να γίνει σωστή εκτίμηση της κατάστασης από την αρχή " τα λάθη πληρώνονται "
Λύσεις  υπάρχουν με το ανάλογο κόστος φυσικά.


Δεν ξέρω παιδιά από μουσική ( στο φόρουμ ειμαι για την κόρη μου που μαθαίνει Κλασσική Κιθάρα ).

Είμαι υπεύθυνος υπολογιστών και επικοινωνιών σε μια Α.Ε. παραγωγική εταιρία.

Ευχαριστώ.



« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/12, 12:58 από fakylas »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ναι, αν έχεις κινητό 3G σου λέει πότε συνδέεται με σήμα 3G (αν δεν το έχεις απενεργοποιήσει). Aν έχει σήμα 3G, υποθέτω ότι θα είναι αδύναμο. Αλλιώς, GPRS. Σε κάθε περίπτωση, μάλλον θα πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και ίσως χρειαστεί να απενεργοποιήσεις διαφημίσεις(banner), flash, εικόνες. Πολύ χλωμό το βλέπω να μπορείς να κάνεις video chat.

Αν έχεις ρεύμα στο χωράφι, μπορείς να βάλεις 2 access point με κατευθυντικές κεραίες. Βέβαια, θα πρέπει να φτιάξεις και υδατοστεγή κουτιά για να στεγάσεις τα access point, εκεί που θα στηρίξεις την κεραία (η κεραία πρέπει να έχει όσο το δυνατόν κοντύτερο καλώδιο, προς το A.P.). Αν οι κεραίες δεν έχουν οπτική επαφή και παρεμβάλλονται σπίτια, ιδίως σε κοντινή απόσταση σε κεραία, τότε πιθανόν να μη μπορεί να γίνει σύνδεση.

Αποσυνδεδεμένος fakylas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Ναι, αν έχεις κινητό 3G σου λέει πότε συνδέεται με σήμα 3G (αν δεν το έχεις απενεργοποιήσει). Aν έχει σήμα 3G, υποθέτω ότι θα είναι αδύναμο. Αλλιώς, GPRS. Σε κάθε περίπτωση, μάλλον θα πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και ίσως χρειαστεί να απενεργοποιήσεις διαφημίσεις(banner), flash, εικόνες. Πολύ χλωμό το βλέπω να μπορείς να κάνεις video chat.

Αν έχεις ρεύμα στο χωράφι, μπορείς να βάλεις 2 access point με κατευθυντικές κεραίες. Βέβαια, θα πρέπει να φτιάξεις και υδατοστεγή κουτιά για να στεγάσεις τα access point, εκεί που θα στηρίξεις την κεραία (η κεραία πρέπει να έχει όσο το δυνατόν κοντύτερο καλώδιο, προς το A.P.). Αν οι κεραίες δεν έχουν οπτική επαφή και παρεμβάλλονται σπίτια, ιδίως σε κοντινή απόσταση σε κεραία, τότε πιθανόν να μη μπορεί να γίνει σύνδεση.


Σωστός ...

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Τελικα πηραμε ιντερνετ με 3g απο την φορθνετ νομιζω.
ενταξει ειναι λιγο αργω αλλα κανεις βιντεοτσατ.

Τελοσπαντων παει αυτο, τωρα εχω αλλο προβλημα που παει καπως ετσι,
 ενα μινιλαπτοπ που εχω δεν βλεπει το mp3 player που συνδεω.

Ακριβως δεν το δειχνει στον φακελο Ο Υπολογιστης μου,
Καταλαβαινει οτι εχει συνδεθει, γιατι μου βγαζει την ενδειξη κατω δεξια "Ασφαλης καταργηση υλικου",
και οταν παω στη διαχειριση υλικου στις συσκευες εχει και το mp3 μου εκει και λεει οτι η συσκευη λειτουργει κανονικα.
Αλλα δεν μπορω να το δω καπου για να κλικαρω πανω του κ να μπω μεσα

!!!!!!!!!
αυτα

θα το βαλω και σαν θεμα αν δεν προχωρησει

peace


θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν θες κάτι παραπάνω απο πολύ βασική πλοήγηση, το 3g μπορεί να βγει πολύ ακριβό. Και το video-chat δεν ανήκει στην "βασική" πλοήγηση. Πρόσεξε τα MB που κατεβάζεις γιατι μπορούν να σου πάρουν το κεφάλι.

Εγώ θα σου έλεγα, αν είναι να μείνεις σε αυτό το μέρος για καιρό, να ψάξεις και την δυνατότητα να βάλεις ΟΤΕ/Conn-X. Ισως να μπορούν να βάλουν καινούργια γραμμή, αλλά είναι χρονοβόρα διαδικασία

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
41002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/03, 18:59
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
50745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 05:00
από ARGIRIS25
5 Απαντήσεις
3746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/03, 00:47
από Witchking
8 Απαντήσεις
53809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/06, 13:50
από Baphomet (Πέτρος)
0 Απαντήσεις
53972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 22:08
από Ο Νέος Κιθαρωδός
5 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/08, 14:01
από YmiRLinG
11 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 12:22
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
1387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 15:02
από ivikos
18 Απαντήσεις
8279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
4 Απαντήσεις
4405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 09:27
από Ο Νέος Κιθαρωδός