Αποστολέας Θέμα: επιλογή ενισχητή!(randall v2,mesa boogie dual recto,line 6 spidervalve)  (Αναγνώστηκε 19280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #25 στις: 02/09/08, 22:32 »
Εγω παλι θα σου πω να πας να ακουσεις οσο πιο πολλους ενισχυτες γινεται, ακομα και καποιους που δεν σκεφτεσαι. Οταν αγοραζεις κατι (και ειδικα κατι ακριβο) δεν εχει σημασια το οποιοδηποτε hype και γνωμες αλλων για αυτο, παρα μονο η δικη σου προσωπικη αποψη.....

...... Εγω προσωπικα πιστευω οτι οι rectifier ειναι καλοι για ρυθμικα και ειδικα πιο nu metal φαση, αλλα για solo δεν μου αρεσει ο ηχος τους, σε αντιθεση με την σειρα Mark που κανει πολυ περισσοτερα πραγματα (για μενα παλι).....

AΚριβως αυτο!
Δοκιμασε οσα περισοτερα μπορεις χωρις να κολας σε μαρκες! ΚΑι εγω εχω την ιδια αποψη για ρεκτιφαιερ και μαρκ.
Επισης ΦΟΒΕΡΟ ρολο στον ηχο που θα ακουσεις απο εναν ενισχυτη παιζει και το σε τι καμπινα θα τον βαλεις, υπαρχουν ΤΡΕΛΕΣ διαφορες απο καμπινα σε καμπινα, ακομα και αν ειναι σχεδον ομοιες.
Οσον αφορα τους ενισχυτες που ειπες... ο ν2 δεν ειναι και τοσο δυνατος παρ'ολα τα 400 βατ, γιατι ειναι τρανζιστορ και παιζει καλα και χαμηλα... βεβαια αν θελεις παει και πολυ δυνατα, και το καλο ειναι οτι οσο τον δυναμωνεις η ηχητικη του ταυτοτητα μενει στα ιδια επιπεδα... πολυ καλος, τον εχει ενας φιλος... σε ρυθμικα ομως τον ειχαμε βαλει διπλα σε εναν ντουαλ-ρεκτ. σολο, και ο ρενταλ ειναι εξαφανιστει... μετα βαλαμε τον ντουαλ διπλα στον μπογκνερ μου και εξαφανιστηκε ο ντουαλ  ;D
Οι κρανκ δεν πιστευω οτι αξιζουν, περνεις εναν ρανταλ τρανζιστορ με σχεδον ιδιο ηχο και πολυ λιγοτερα χρηματα, και γλυτωνεις και τις λαμπες...
Επισης, ο ν2 του φιλου, εκαιγε συνεχεια ασφαλειες, και εχω ακουσει οτι το κανουν πολλοι ν2 αυτο.
έχεις δίκιο αλλά μην ξεχνάς οτι στο ebay τον έχουν ως και 900$( :o),ενώ τους engl τους έχω δεί μόνο σε thomann γυρω στα 1100 ευρώ το κεφάλι απο screamer στα 950 μέχρι powerball στα 1400
χμμμμ ::)

Εκει που εχουν φτασει τα μεταφορικα και τα τελωνεια, αυτο ανετα  θα σου φτασει 1200+ ευρω, χαλαρα...
Επισης, αυτοι που τους βλεπεις με $800 εχουν αλλαξει 25 ιδιοκτητες πριν και εχουν του κοσμου τα προβληματα, μολις τον παρεις θα ψαχνεις να τον δωσεις, καλα θα ειναι να μεινεις μακρυα απο τετοιες λυσεις (εκτος αν βρεις κατι εγγυημενα καλο σε καλη τιμη).
Επισης ΗΠΑ εχουν 110 βολτ, οποτε θα πρεπει να παρεις και εναν μετασχηματιστη που κανει τα 220 που εχουμε εδω 110, το οποιο σημαινει εξτρα κοστος και εξτρα ΒΑΡΟΣ αν θελεις να τον μετακινεις.
καλά μετα απο αυτά με βλέπω standard με randall....
το σάββατο θα συγκρινω τους mesa και randall δίπλα δίπλα να δούμε ;D
αλλά και να μου αρέσει ο mesa δεν παίζει να κάνω αγορά απο usa ebay
οπότε μάλλον τώρα πιά είμαι ανάμεσα σε spider valve και randall ::)
όσο αυτο με τις ασφάλειες με τους randall δεν ακούγεται να έχει και πολύ πλάκα... :-\
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #26 στις: 03/09/08, 15:10 »

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο μοντέλλο και παρακολουθώ το EBay απλά σημειώνω ότι όπως είπε και ο Jesus η Αμερική λειτουργεί με 110V και τα ηλεκτρικά από εκεί χρειάζονται είτε μετασχηματιστή εξωτερικό (βλέπε +5 κιλά) είτε αλλαγή εσωτερικά με τις αντίστοιχες ηλεκτρολογικές γνώσεις συν το κατάλληλο ανταλλακτικό από την Mesa.
Θεωρώ ότι η αγορά μεταχειρισμένου ενισχυτή και ειδικά Λαμπάτου από την Αμερική, μαζί με τα χτυπήματα και το abuse που θα φάει στον δρόμο είναι πολύ διακινδυνευμένη δουλειά.


Μαλλιστα  ειχα μιλησει σε ενα φορουμ με ενα τυπο στις ΗΠΑ που ειχα στειλει εναν Μεσα ντουαλ στη Ελλαδα (τι συμπτωση!  :D ) και εκει που νομιζαν οτι ειχε χαθει και ηταν ετοιμοι να παρουν για αποζημιωση, ακριβως μετα απο ενα χρονο... ο Μεσα σκαει στην πορτα του παληκαριου στην Ελλαδα!  :o
Μαλλον ηταν εξαιρεση, εγω και οσοι γνωστοι εχουμε παρει απο ΗΠΑ εχουν ερθει ολα γρηγορα, μετα μας εγδυσαν τα τελωνεια βεβαια...  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #27 στις: 03/09/08, 15:13 »

καλά μετα απο αυτά με βλέπω standard με randall....
το σάββατο θα συγκρινω τους mesa και randall δίπλα δίπλα να δούμε ;D
αλλά και να μου αρέσει ο mesa δεν παίζει να κάνω αγορά απο usa ebay
οπότε μάλλον τώρα πιά είμαι ανάμεσα σε spider valve και randall ::)
όσο αυτο με τις ασφάλειες με τους randall δεν ακούγεται να έχει και πολύ πλάκα... :-\


Αυτο με την ασφαλεια δεν ειναι κατι, ουτε ζημια παθαινει το μηχανημα, ουτε κοστιζει η ασφαλεια, αλλα για σκεψου να παιζεις σε συναυλια και να αποφασισει εκει να καει... Βεβαια μπορεις παντα να ρισκαρεις και να βαλεις μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα...
Οσο αφορα τον σπαιντερ-βαλβ, εγω θα ημουν σκεπτικος οσον αφορα το σερβις του... λαμπες και ψηφιακα στο ιδιο κουτι δεν μου ακουγεται καλο, εκτος αν εχουν κανει καλη δουλεια βεβαια, οποτε τσεκαρε το πρωτα, και αν ολα ΟΚ, αγορασε οποιον σου ακουγεται καλυτερα!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #28 στις: 03/09/08, 18:06 »
πάντως κώστα πρέπει να ψάξεις το τρόπο με τον οποίο δουλεύουν οι v2 και spidervalve καθώς δεν είναι ούτε υβρίδια ούτε φούλ λάμπα,μιάς και ασχολείσε με τα ηλεκτρικά
ντάκς ο ο spidervalve modelling/tube αλλά με τον ν2 δεν βγ'αζω άκρη ;D
http://www.randallamplifiers.com/about/news/valvedynamic.asp
revolutionary new Tube driven Mosfet power section called “Valve-Dynamic™" powers the V2 with so much reaction and feel that you would swear it was full set of power tubes driving the amp. This 12AT7 driven power circuit not only has the feel, but also an accurate frequency response found only in a full tube power section.
πάντως εμένα με τρέλανε οταν τον άκουσα(τον ενισχητή)
από εκει και πέρα συκγρίνω με spidervalve
κοιτάω κανα review
και έρχομαι εδω και λέω εντυπώσεις
μετά ψάχνω καμιά καμπίνα ;D
συνεχήστε να λέτε απόψεις εδώ
ο tony o gothic ακόμα να φανεί  :-P
edit:offtopic αλλά το λίκ στα samples του ν2 με πορώνει http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/xl/xlsounds/09-v2%20_%20tube-overdrive-scoopedgraphic.mp3
διάβασα reviews από ο harmony central
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Line+6/Spider+Valve+100HD+Head/10/1
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Randall/V2/10/1
δεν μπορώ να τις πάρω πολύ σοβαρά
και πάλι θα ακούσω τα αυτιά μου..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 18:39 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #29 στις: 03/09/08, 21:59 »
Παντως το sample που linkαρες δεν μου αρεσε καθολου... Πολυ τζιτζικι, ξυσιμο κτλ... Αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα βεβαια και καμια σχεση δεν θα χειμε τον ενισχυτη απο κοντα φανταζομαι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #30 στις: 04/09/08, 00:04 »
Συγγνωμη βρε giorgos90, αλλα αφου βλεπεις ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΡΑΝΤΑΛ, τι το φιλοσοφεις?

πάντως έχω ψηθεί για rectifier ή randall ;D ;D


Είσαι σίγουρος ότι τα 400 Watt του Randall είναι αρκετά... ::) :P

αλλα ακούγεται κουκλί! ;)


ακόμα θα πήγαινα κατευθίαν για randall καθώς ο ήχος του ήταν πάνω κάτω αυτό που ψάχνω


πάντως τώρα που έχω ακούσει 1 randall v2 και ένα m.b recto dual αν και ο dual με έκανε να νιώθω δέος με την φήμη του ο v2 μου άρεσε πάρα πολύ σαν ήχος και θα έπαιρνα με χίλια αυτόν...αλλά κωλάω για τους λόγους που επαναλαμβάνω συνέχεια


edit:αν απλά άκουγα το αυτί μου θα πήγαινα κατευθείαν για τον randall v2


αλλά αυτός που με εξέπληξε είναι ο randall v2


αλλά συνεχίζω να είμαι excited με τους randall


edit:offtopic αλλά το λίκ στα samples του ν2 με πορώνει http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/xl/xlsounds/09-v2%20_%20tube-overdrive-scoopedgraphic.mp3


Τι αλλο πια....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #31 στις: 04/09/08, 00:21 »
Ωραίος ρε Enema... ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #32 στις: 04/09/08, 01:57 »
Στα λινκ που εδωσες φαινεται οτι η Line6 εχει προσλαβει κοσμο για να βαζει κριτικες στο χαρμονυ, οσες εχουν ολο δεκαρια φαινονται πολυ ψευτικες  :P
Παντως αυτο που λεει ενας τυπος, οτι εχει ΟΚ ηχο αλλα τα εφε του spider-valve ειναι τοσο χαλια που ειναι αχρηστα, το εχω ακουσει και εγω απο φιλους που τον δοκιμασαν.
Προσωπικα δεν εχω παιξει τον ενισχυτη, αλλα εχω παιξει αλλους σπαιντερ, και ηταν ολοι απο τους χειροτερους που εχω παιξει... αυτος φαινεται διαφορετικος παντως, οποτε δεν μπορω να πω αν δεν τον παιξω!
θεος παντως ενας που στην κριτικη του εγραφε "I could fart better tone." χαχαχααχα!  :D

Οσον αφορα τον ρανταλ, εχει 4 κριτικες... ο ενας λεει μολις τον πηρε, οι αλλοι 3 αναφερουν προβληματα απο τη στιγμη που τον πηραν! Ο ενας μαλιστα ειχε το προβλημα με την ασφαλεια που αντιμετοπιζει και ο φιλος μου... (εχει και αλλους ρανταλ, και εχει και με αλλο μοντελο το ιδιο προβλημα απ'οτι μου ειχε πει).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #33 στις: 04/09/08, 10:09 »
Ουτε εμενα με εντυπωσιασαν τα κλιπς του ρανταλ, γιατι μπορω να βγαλω ακριβως αυτον τον (ψιλοαθλιο) ηχο στο ποντ μου με λιγο eq
Μηπως τελικα να επερνες ενα ποντ ΙΙ? :P

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #34 στις: 04/09/08, 13:09 »
Ουτε εμενα με εντυπωσιασαν τα κλιπς του ρανταλ, γιατι μπορω να βγαλω ακριβως αυτον τον (ψιλοαθλιο) ηχο στο ποντ μου με λιγο eq
Μηπως τελικα να επερνες ενα ποντ ΙΙ? :P
+1

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #35 στις: 04/09/08, 15:26 »
Εδω ανεβασα ενα προχειρο κλιπ ετσι για τον χαβαλε

Κώδικας: [Επιλογή]
http://rapidshare.com/files/142556935/m***kies.mp3.html
Ηχογραφω απο το... phones.. του pod, στο ...mic in... της καρτας sound blaster (wow)
Η κιθαρα μου epi lp special με gfs vintage μαγνητες
Το pod pro, με 4 τζιτζικωτα presets που ειχα φτιαξει οταν το ειχα παρει

μετα τα 4 μικρα κλιπ, παιζω με τα default του pod στο hi gain setting

αμα θελετε πιο σοβαρα κλιπ (ηχος και παιξιμο) πειτε να ανεβασω

αυτη η λογοκρισια δεν αφηνει το λινκ να φανει, τα 3 αστερακια ειναι ''ala''
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/08, 15:32 από Enema »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #36 στις: 04/09/08, 15:39 »
Υποθέτω η ψιφιακίλα είναι λόγω ηχογράφισης, ε? (επειδή το έχω ακούσει το pod).
Κιθάρα-->ipod input -->ipod output -->mic in του PC ?
Και αφού το συνέδεσες, με τί πρόγραμμα το ηχογράφησες?
Ωραίος πάντως  ;)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #37 στις: 04/09/08, 15:56 »
Για το ωραιος υποθετω οτι αστειευεσαι, αφου δεν εδωσα σημασια στο τι παιζω καν.... ;D (τωρα που το ακουω κατι απο orion? και ολιγη απο master of puppets?  :P ;D )

Η ψηφιακιλα ειναι γενικη, ειτε ηχογραφω ειτε οχι, βεβαια στον ενισχυτη αλλαζουν τα πραγματα, καθως μεγαλο μερος της χανεται (η λαμπα που λενε χεχε)

Kιθαρα --> pod input --> pod phones (και οχι output, γιατι εχω ενα περιεργο προβλημα με hum ) --> mic in

Το ηχογραφισα με το cool edit, απλα το ανοιξα και πατησα το ρεκ.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #38 στις: 04/09/08, 23:37 »
Συγγνωμη βρε giorgos90, αλλα αφου βλεπεις ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΡΑΝΤΑΛ, τι το φιλοσοφεις?

πάντως έχω ψηθεί για rectifier ή randall ;D ;D


Είσαι σίγουρος ότι τα 400 Watt του Randall είναι αρκετά... ::) :P

αλλα ακούγεται κουκλί! ;)


ακόμα θα πήγαινα κατευθίαν για randall καθώς ο ήχος του ήταν πάνω κάτω αυτό που ψάχνω


πάντως τώρα που έχω ακούσει 1 randall v2 και ένα m.b recto dual αν και ο dual με έκανε να νιώθω δέος με την φήμη του ο v2 μου άρεσε πάρα πολύ σαν ήχος και θα έπαιρνα με χίλια αυτόν...αλλά κωλάω για τους λόγους που επαναλαμβάνω συνέχεια


edit:αν απλά άκουγα το αυτί μου θα πήγαινα κατευθείαν για τον randall v2


αλλά αυτός που με εξέπληξε είναι ο randall v2


αλλά συνεχίζω να είμαι excited με τους randall


edit:offtopic αλλά το λίκ στα samples του ν2 με πορώνει http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/xl/xlsounds/09-v2%20_%20tube-overdrive-scoopedgraphic.mp3


Τι αλλο πια....

 :)
μακάρι να τον έχει ο διαμαντόπουλος το σάββατο  ;D
πάντως το spidervalve τα samples που άκουσα ηταν πολύ άσχημα,αλλα τα samples γενικώς μόνο για να δίνουν ιδέα είναι οπότε δεν έπρεπε να το αναφέρω κάν :P
Στα λινκ που εδωσες φαινεται οτι η Line6 εχει προσλαβει κοσμο για να βαζει κριτικες στο χαρμονυ, οσες εχουν ολο δεκαρια φαινονται πολυ ψευτικες  :P
Παντως αυτο που λεει ενας τυπος, οτι εχει ΟΚ ηχο αλλα τα εφε του spider-valve ειναι τοσο χαλια που ειναι αχρηστα, το εχω ακουσει και εγω απο φιλους που τον δοκιμασαν.
Προσωπικα δεν εχω παιξει τον ενισχυτη, αλλα εχω παιξει αλλους σπαιντερ, και ηταν ολοι απο τους χειροτερους που εχω παιξει... αυτος φαινεται διαφορετικος παντως, οποτε δεν μπορω να πω αν δεν τον παιξω!
θεος παντως ενας που στην κριτικη του εγραφε "I could fart better tone." χαχαχααχα!  :D

Οσον αφορα τον ρανταλ, εχει 4 κριτικες... ο ενας λεει μολις τον πηρε, οι αλλοι 3 αναφερουν προβληματα απο τη στιγμη που τον πηραν! Ο ενας μαλιστα ειχε το προβλημα με την ασφαλεια που αντιμετοπιζει και ο φιλος μου... (εχει και αλλους ρανταλ, και εχει και με αλλο μοντελο το ιδιο προβλημα απ'οτι μου ειχε πει).
i could fart better tone το σκεφτόμουν όλη μέρα και γέλαγα μόνος μου
αλλά συνεχίζω να προβληματίζομαι για τα προβλήματα του ν2
θα το πώ στην μάπα στο τύπο στο διαμαντόπουλο:
''έχω ακούσει καίει ασφάλειες,αληθέυει?'' να δώ τι θα πεί
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/08, 23:59 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #39 στις: 04/09/08, 23:41 »
Ουτε εμενα με εντυπωσιασαν τα κλιπς του ρανταλ, γιατι μπορω να βγαλω ακριβως αυτον τον (ψιλοαθλιο) ηχο στο ποντ μου με λιγο eq
Μηπως τελικα να επερνες ενα ποντ ΙΙ? :P

 :o
έχω ήδη pod xt live  :-\ πιστεύω ότι ο randall δεν είναι τόσο τρανζίστοράτος ήχος

Παντως το sample που linkαρες δεν μου αρεσε καθολου... Πολυ τζιτζικι, ξυσιμο κτλ... Αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα βεβαια και καμια σχεση δεν θα χειμε τον ενισχυτη απο κοτα φανταζομαι..

ε ναί μην τα εμπιστέυεστε τα samples να τους ακούτε απο κοντά
τα πιο χρήσιμα είναι αυτά στο site της seymour duncan και τα χειρότερα μάλλον αυτά τις emg
το λινκ το έκανα επειδή μου άρεσαν τα riffs που έπαιζε αυτός ;D γιαυτό λέω και offtopic ;)

τσεκάρετε και το τ2 που είναι ακριβώς σαν το ν2 χωρίς πολλά μπλιμπλίκια και επιλογές
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Randall/T2+Head/10/1
χμμ δεν αναφέρουν τόσα προβλήματα σαν το ν2...
τέσπα και πρόβλημα να υπάρχει θα το στείλω πίσω :P
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/08, 00:17 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,line 6)
« Απάντηση #40 στις: 05/09/08, 11:07 »
Ουτε εμενα με εντυπωσιασαν τα κλιπς του ρανταλ, γιατι μπορω να βγαλω ακριβως αυτον τον (ψιλοαθλιο) ηχο στο ποντ μου με λιγο eq
Μηπως τελικα να επερνες ενα ποντ ΙΙ? :P
:o
έχω ήδη pod xt live  :-\ πιστεύω ότι ο randall δεν είναι τόσο τρανζίστοράτος ήχος

Oi Randall τα τρανζιστοραρα μοντελα εχουν τρανζιστορατο ηχο, το Ποντ εχει ψηφιακο... ειδικα το ΧΤ, πολυ ψηφιακουρα, το Ποντ2, παρ'οτι εχει πιο πλαστικο ηχο και χαμηλοτερη ποιοτητα, δεν ειναι τοσο ψηφιακος ο ηχος του, ειναι λιγο πιο lo-fi φυσικος.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
πηγα διαμαντόπουλο τον οποίο παραδέχομαι και είχε φέρει διαφόρους εκεί randall και τους τ2 και ν2 επίσης
του είπα για το οτί έχω ακούσει οτι καίει ασφάλειες και μου εξήγησε οτι συμβαίνει λόγω της δύναμης του(400watt) και οτ ότι στην ελλάδα έχουμε ότιναναι ρεύμα (δεν είναι το μόνο ότιναναι στην ελλάδα,όλα οτι νάναι είναι εδώ,η χώρα του ότιναναι έπρεπε να λέγεται,ή η χώρα του "ντάξ μωρέ...")
ψιλολογικό μου φάνηκε
μου έβαλε και τον άκουσα με μία jackson dinky με seymour duncan h-s-s
καλήηη φάση... ;)
είχε ένα smoothness ο ήχος και δεν έπαιρνε αυτιά αν και δν μου έβαλε το boosted overdrive κανάλι που ήθελα να ακούσω ούτε το καθαρό...βασικά 30-50 δευτερόλεπτα με άφησε να παίξω
βιαζόταν ένας άλλος να δοκιμάσει ένα warwick... ::) >:( ;D
δεν μου βγήκε καθόλου καλά και η επιχείρηση να παίξω lead licks ;D η jackson φταίει!!! :P ::)
αλλά κάτι ξυράφια ρίφφς που μου ήρθαν βοήθησαν να καταλάβω τι δίνει ένας randall ;)
αν εξαιρέσουμε το ότι απογοητεύθηκα που δεν μου βγήκε καθολου shredding ή κανά πεντατονικο λίκ για να ακούσω πώς ακούγεται στα lead μέροι( :wall: )και το ότι έγινα ρεζίλι στην προσπάθεια(λέμε τώρα  ;D)μου άρεσε τρελά ο ρυθμικός του ήχος :yeah:
περιττό να πώ οτί τον έφαγε τον spidervalve :) άντε τώρα να μαζέψω λεφτά για καμπίνα :up:
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Σχετικα με το ρευμα... τι παει να πει οτι εχουμε οτι ναναι ρευμα?  ??? ??? Το ρευμα ειναι παντου το ιδιο, δεν υπαρχει 'κακο' και 'καλο' ρευμα, σε λιγο θα σου πει οτι στο εξωτερικο το ρευμα ειναι ποιο ποιοτικο.....

Αμα αυτο ειναι το προβλημα, παιρνεις απλα εναν σταθεροποιητη τασης/UPS/πολυμπριζο ασφαλειας, το δουλευεις με τον randall και εισαι κυριος...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Σχετικα με το ρευμα... τι παει να πει οτι εχουμε οτι ναναι ρευμα?  ??? ??? Το ρευμα ειναι παντου το ιδιο, δεν υπαρχει 'κακο' και 'καλο' ρευμα, σε λιγο θα σου πει οτι στο εξωτερικο το ρευμα ειναι ποιο ποιοτικο.....

Αμα αυτο ειναι το προβλημα, παιρνεις απλα εναν σταθεροποιητη τασης/UPS/πολυμπριζο ασφαλειας, το δουλευεις με τον randall και εισαι κυριος...
ναί έλεγε ότι ο ενισχητής είναι 400 watt και οτι η δεή δίνει 110 watt ενώ έπρεπε να δίνει παραπάνω
δεν ξέρω απο αυτά,αλλά έλεγε για ποσότητα ο άλλος
με βλέπω να μαζεύω καμιά 10άρα άτομα με ενισχητές 200 watt+ και να τους ανάψουμε τίνγκα όλοι μαζί
να πάθει black out όλη η αττική :P
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
επαιξα στο στουντιο με ρανταλ και δεν σχηματισα και την καλυτερη γνωμη.δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν ο v2 η ο t2:(.δυνατος μεν αλλα απο συχνοτητες...αστα να πανε.ειχε και γραφικο eq η κεφαλη αλλα μονο χειροτερα εκανε τα πραγματα.ευτυχως τον ειχε φερει δανεικο ο κιθαριστας μου για να τον δοκιμασει για αγορα.μας εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο και ψαχνομασταν μηπως ειχε καποια βλαβη η κεφαλη η μηπως δεν πηγαινε κατι καλα με την καμπινα.μαζευτηκε και ενα αλλο γρουπακι εκει και μπηκε και ο στουντιας μεσα και καταληξαμε 15 ατομα μεσα στην αιθουσα να ψαχνουμε ηχους.διπλα στον engl ο randall απλα δεν υπηρχε(γνωμη 15 ατομων real time).τωρα δεν ξερω τι λεει ο randall σε εντασεις δωματιου αλλα στο studio μας απογοητευσε.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
επαιξα στο στουντιο με ρανταλ και δεν σχηματισα και την καλυτερη γνωμη.δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν ο v2 η ο t2:(.δυνατος μεν αλλα απο συχνοτητες...αστα να πανε.ειχε και γραφικο eq η κεφαλη αλλα μονο χειροτερα εκανε τα πραγματα.ευτυχως τον ειχε φερει δανεικο ο κιθαριστας μου για να τον δοκιμασει για αγορα.μας εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο και ψαχνομασταν μηπως ειχε καποια βλαβη η κεφαλη η μηπως δεν πηγαινε κατι καλα με την καμπινα.μαζευτηκε και ενα αλλο γρουπακι εκει και μπηκε και ο στουντιας μεσα και καταληξαμε 15 ατομα μεσα στην αιθουσα να ψαχνουμε ηχους.διπλα στον engl ο randall απλα δεν υπηρχε(γνωμη 15 ατομων real time).τωρα δεν ξερω τι λεει ο randall σε εντασεις δωματιου αλλα στο studio μας απογοητευσε.
κοίτα μπορεί να ήταν φτηνή η καμπίνα ή να ήταν μή-4x12
μην ξεχνάς οτι ο ν2 δεν είναι φούλ-λαμπάτος
αυτός εκεί πρέπει να ήταν ο ν2,γιατί αυτός έχει το γράφημα
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
4x12 ηταν η καμπινα.marshall 1960.ποσο κοστιζει ο randall?
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Σχετικα με το ρευμα... τι παει να πει οτι εχουμε οτι ναναι ρευμα?  ??? ??? Το ρευμα ειναι παντου το ιδιο, δεν υπαρχει 'κακο' και 'καλο' ρευμα, σε λιγο θα σου πει οτι στο εξωτερικο το ρευμα ειναι ποιο ποιοτικο.....

Αμα αυτο ειναι το προβλημα, παιρνεις απλα εναν σταθεροποιητη τασης/UPS/πολυμπριζο ασφαλειας, το δουλευεις με τον randall και εισαι κυριος...
ναί έλεγε ότι ο ενισχητής είναι 400 watt και οτι η δεή δίνει 110 watt ενώ έπρεπε να δίνει παραπάνω
δεν ξέρω απο αυτά,αλλά έλεγε για ποσότητα ο άλλος
με βλέπω να μαζεύω καμιά 10άρα άτομα με ενισχητές 200 watt+ και να τους ανάψουμε τίνγκα όλοι μαζί
να πάθει black out όλη η αττική :P

Καλα μιλαμε επιστημονας ο τυπος!!! Οτι να'ναι σου ειπε, καμια επαφη με την πραγματικοτητα, δεν στεκουν οι προτασεις του... ισως να ηθελε να πει οτι ριχνει δεκαρα ασφαλεια στο σπιτι σου αμα τον βαλεις τερμα... δηλαδη ολα τα εργοστασια κτλ πως περνουν ρευμα?!?!? Μιλαμε ουτε για επιστημονικη φαντασια δεν στεκουν αυτα, καμια επαφη με τη πραγματικοτητα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Τα εργοστασια εχουν μυστικη συνεργασια με την ΔΕΗ και παιρνουν περισσοτερα βατ ρευμα  :yeah;D

Αν και εχω την μικρη εντυπωση οτι το ρευμα το μετραμε σε Αμπερ και Βολτ..... Βατ ειναι η ισχυς :P

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Τα εργοστασια εχουν μυστικη συνεργασια με την ΔΕΗ και παιρνουν περισσοτερα βατ ρευμα  :yeah;D

Αν και εχω την μικρη εντυπωση οτι το ρευμα το μετραμε σε Αμπερ και Βολτ..... Βατ ειναι η ισχυς :P
Σχετικα με το ρευμα... τι παει να πει οτι εχουμε οτι ναναι ρευμα?  ??? ??? Το ρευμα ειναι παντου το ιδιο, δεν υπαρχει 'κακο' και 'καλο' ρευμα, σε λιγο θα σου πει οτι στο εξωτερικο το ρευμα ειναι ποιο ποιοτικο.....
Αμα αυτο ειναι το προβλημα, παιρνεις απλα εναν σταθεροποιητη τασης/UPS/πολυμπριζο ασφαλειας, το δουλευεις με τον randall και εισαι κυριος...
ναί έλεγε ότι ο ενισχητής είναι 400 watt και οτι η δεή δίνει 110 watt ενώ έπρεπε να δίνει παραπάνω
δεν ξέρω απο αυτά,αλλά έλεγε για ποσότητα ο άλλος
με βλέπω να μαζεύω καμιά 10άρα άτομα με ενισχητές 200 watt+ και να τους ανάψουμε τίνγκα όλοι μαζί
να πάθει black out όλη η αττική :P
Καλα μιλαμε επιστημονας ο τυπος!!! Οτι να'ναι σου ειπε, καμια επαφη με την πραγματικοτητα, δεν στεκουν οι προτασεις του... ισως να ηθελε να πει οτι ριχνει δεκαρα ασφαλεια στο σπιτι σου αμα τον βαλεις τερμα... δηλαδη ολα τα εργοστασια κτλ πως περνουν ρευμα?!?!? Μιλαμε ουτε για επιστημονικη φαντασια δεν στεκουν αυτα, καμια επαφη με τη πραγματικοτητα...
σου λέω έτσι μου είπε δεν το βγάζω από το μυαλό μου!
καλά μην τον θάβουμε τωρα πίσω από την πλάτη του... :P...μπορεί να εννοούσε κάτι άλλο
αλλά σου λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου!
4x12 ηταν η καμπινα.marshall 1960.ποσο κοστιζει ο randall?
σίγα μην απαντήσω δεν με συμφέρει
 :P
δεν ξέρω...!απλά τον είχατε σετάρει χάλια! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 20:32 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
7 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
58 Απαντήσεις
19213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
19 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
17 Απαντήσεις
6065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze