Αποστολέας Θέμα: Heavy Metal sound και EQ  (Αναγνώστηκε 7146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Heavy Metal sound και EQ
« στις: 18/04/09, 16:15 »
Παιδιά, εχω αγοράσει πρόσφατα έναν υβδρικό λαμπάτο ενισχυτή της Roctron . Ειναι 80 Watt με ονομασία Vendeta 80R. Προσπαθω να ρυθμίσω τον ήχο να παιζω heavy metal (οπως για παράδειγμα Metallica, Iced Earth, Pantera κλπ).


Γνωριστε τον ενισχυτη μου:
My amplifier has Global Voicing - aka Post Dynamic Filter at the back panel.
The Global Voicing - Post Dynamic Filter controls allow you to adjust the overall equalization of the amplifier after the signal has gone through the preamp and channel EQs. These controls will allow you to make adjustments to the overall sound of the amplifier and make compensations for different dynamics you may be trying to achieve or for the different dynamics of the room, hall, bar, etc. you may be playing in. Adjustments to these controls can be made using a small screw driver.

These adjustments are: Reactance , Contour and Presence.
Reactance = This control pot knob allows you to adjust the overal low-end "thumb" of the amplifier, the type of lows that you "feel" more than you hear. Turning this control to right will boot the low frequencies. Turning it to the left will cut the low-end frequencies.

Contour= This control pot allow you to "fine-tune" the speaker's lower middle range frequencies. Turning the control to the right will boost middle frequencies. Turning it to the left will cut the middle frequencies.

Presence = This control pot allows you to adjust the overall high-end frequency content. This is good for "custom tailoring" distortion texture between coarse and smooth. Turning this control to the right will boot the high-end frequencies. Turning to the left will cut the high-end frequencies.




The Front Panel of my amo:
Bottom: This knob controls the overall bass of the distortion channel. The BASS control boosts or cuts the amount of low frequency or bas sound in the signal.

Scoop: This knob controls the overall MIDDLE frequencies of the distortion channel. The MIDDLE control boosts or cuts the amount of mid-band frequencies present in the signal.

Top: This knob controls the overall TREBLE of the distortion channel. The TREBLE control boosts or cuts the amount of high frequencies present in the signal.

Level: The volume control of the distortion channel.

Gain: The amount of the distortion.

Αυτο που θελω ΔΕΝ ειναι να μου πειτε. Γυρνα αυτο στο 10 και το αλλο στο 4. Θελω να συζητήσουμε αν γινεται για την δυναμική που πρέπει να έχει ένα ηχος μεταλ. Για παράδειγμα στο ιντερνετ λένε οτι συνήθως βάζεις το MID στο 0. Αυτο είναι μύθος ; αλήθεια ; Εγω γνωρίζω ότι η κιθάρα είναι mid οργανο παντως...

Παρόλα αυτά, αυτό που με ενδιαφέρει σε αρχική φάση είναι να φτιάξω το Post Dynamic Filter του ενισχυτή που είναι στο Back panel γιατί είναι μία  βασική EQ ρυθμίση που δεν την πειράζει καθε μέρα. Αλλά την έχεις σταθερή και πειραματίζεσαι μόνο με τις υπόλοιπες. Μπορείτε να με βοήθησετε να βρούμε μία άκρη με δ'αυτο ;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #1 στις: 18/04/09, 17:16 »
Βασικά κοιτα...ο ήχος που θες να βγάλεις δεν ειναι heavy metal ήχος....είναι πιο βαρής..ετσι το κατηγοριοποιώ εγώ τουλάχιστον....όταν λέω heavy metal ήχο εννοω κυριως maiden, priest κτλ......που δεν σχετιζονται με τον ήχο που θελεις να βγάλεις εσύ....

Λοιπόν....αυτό που είπες για τα μεσαία στον μηδέν ισχυει (τουλάχιστον έτσι νομιζω)...εμενα που μ'αρεσει η κιθάρα να έχει βαρύ ήχο φροντιζω στον ενισχυτή μου να εχω κλεισμένα τελειως τα μεσαία (για βρωμιά μιλάμε πάντα...)...μετά πειραματίζομαι λίγο με πρίμα και μπάσα ώστε να βγάλω κατι που να μ'αρεσει....τώρα όπως είπες και συ δεν θες να σου πούμε "βάλε το τάδε στο 7, το τάδε στο 6 κτλ κτλ κτλ"....

το αυτί σου παίζει μεγάλο ρόλο εδώ πέρα...ότι και να σου πούμε θα ναι θεωρίες (εγώ τουλάχιστον καθως όσο και να διαβασω τα χαρακτηριστικα του ενισχυτή, αν δεν τον ακουσω δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη και σωστή άποψη....)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #2 στις: 18/04/09, 17:39 »
Παιδιά συγγνώμη αλλά βάζοντας τα μεσαία στο μηδέν δεν μπορεί να θεωρείται starting point για ο,τιδήποτε.

Κανένας ενισχυτής δεν είναι ίδιος με τον άλλον, και ο καθένας έχει τελείως διαφορετικά κεντραρισμένα eq buttons.
Δεν υπάρχουν συνταγές ήχου που λειτουργούν εξίσου καλά σε όλους...

Άλλο να λέμε οτι ο metal ήχος συνήθως βασίζεται σε ρύθμιση V ή "χαμόγελο" (τονισμένες άκρες δηλαδή) και άλλο να θεωρούμε δεδομένο οτι το mid control θα πρέπει να είναι στο μηδέν ό,τι ενισχυτή κι αν έχουμε...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #3 στις: 18/04/09, 18:11 »
Οταν βαζω το Contour στο 0 στο Back Plate έχω ήχο πολύ παλιο 80s. Οσο το ανεβάζω τόσο θυμίζει σε Pantera και πιο δυνατό μπούκωμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #4 στις: 18/04/09, 18:49 »
Παιδιά συγγνώμη αλλά βάζοντας τα μεσαία στο μηδέν δεν μπορεί να θεωρείται starting point για ο,τιδήποτε.

Κανένας ενισχυτής δεν είναι ίδιος με τον άλλον, και ο καθένας έχει τελείως διαφορετικά κεντραρισμένα eq buttons.
Δεν υπάρχουν συνταγές ήχου που λειτουργούν εξίσου καλά σε όλους...

Άλλο να λέμε οτι ο metal ήχος συνήθως βασίζεται σε ρύθμιση V ή "χαμόγελο" (τονισμένες άκρες δηλαδή) και άλλο να θεωρούμε δεδομένο οτι το mid control θα πρέπει να είναι στο μηδέν ό,τι ενισχυτή κι αν έχουμε...

δεν νομιζω να θεώρησα τπτ δεδομένο....είπα ότι εγώ προσωπικα βάζω τα μεσαία στο μηδέν γιατι μου βγάζει πιο βαρβάτο ήχο που μ'αρεσει....τώρα σίγουρα δεν μπορει να θεωρηθει τπτ σαν δεδομένο όσον αφορα τον ήχο του κάθε ενισχυτή....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #5 στις: 29/04/09, 20:22 »
Μεσαια στο 0 = μυθος
Αναλογα παντα και με το ειδος μεταλ που θελεις να παιξεις, μπορει να το βαλεις σπιτι σου ετσι και να παιξεις και να σου αρεσει (εμενα προσωπικα μονο για πολυ συγκεκριμενα πραγματα μου αρεσει αυτος ο ηχος, scooped).
Οταν ομως πας να παιξεις με μια μπαντα θα δεις οτι ο ηχος σου θα εξαφανιστει, ειδικα δε αν υπαρχει και αλλος κιθαριστας δεν θα ακους τι παιζεις. Τα μεσαια ειναι απαραιτητα για να βγαινει η κιθαρα μπρωστα, εκτος αν πλεων ακους απο ΡΑ και ειναι ολα τοσο καλορυθμισμενα και καθαρα, με καθορισμενες συχνοτητες για καθε οργανο, ε εκει μπορεις να βγαλεις και τα μεσαια και να εχεις καλο αποτελεσμα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #6 στις: 29/04/09, 22:24 »
εγω για κατι σαν pantera βαζω

gain:9 , treble:10 , middle:0 , bass:0 , contour:5 , reverb:5

σε καθε ενισχτυτη δεν θα ακουγεται το ιδιο βεβαια επισης εγω παιζω μονος στο σπιτι
σε μπαντα ομως οπως ειπε και ο Jezus πρεπει να βαλεις μεσαια αλλιως δεν ακουγεσαι.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #7 στις: 29/04/09, 23:08 »
εγω για κατι σαν pantera βαζω

gain:9 , treble:10 , middle:0 , bass:0 , contour:5 , reverb:5

Κόντρα ξύρισμα έτσι;
Ευτυχώς που δεν σε έχω γείτονα! :D ;D

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #8 στις: 29/04/09, 23:13 »
Ποιος τολμαει να μου πει κατι; :P
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #9 στις: 30/04/09, 03:13 »
Μεσαία στο 0 = μύθος (και για μένα)
πχ παίζω metallica με μπάσα 6, μεσαία 7, πρίμα 6, και gain 8-9 (emg 81)
είναι ένα απλό παράδειγμα γιατί σε κάθε ενισχυτή, σε κάθε πεταλιερα, σε κάθε δίσκο (των metallica πχ), και σε κάθε τραγούδι
ο ήχος είναι διαφορετικός. Πάντως το "βάλε τα μεσαία στο μηδέν" είναι σε κάθε περίπτωση λάθος. Φτιάξε τον δικό σου ήχο
όπως σου αρέσει!  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #10 στις: 30/04/09, 11:00 »
Μπαίνω στον πειρασμό να γράψω για eq, κυματομορφές, κανάλια, μεσαία, πρίμα, κ.λπ., αλλά δεν θα το κάνω γιατί αφενώς δεν κατάφερα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα να βγάλω ένα πολύ καλό ήχο και αφετέρου γιατί ο ήχος είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό.. Απλά θα ήθελα να σου πω κάτι που εμένα με βοήθησε και ίσως ακουστεί χαζό (όμως δεν είναι και τόσο ;D)..

Για αρχή πρέπει να αποφασίσεις ότι σαν κιθαρίστας πρέπει να διαλέξεις 3-4 ήχους που σου αρέσουν και να "κολλήσεις" σε αυτούς.. Δεν έχει νόημα να έχεις 15 διαφορετικούς ήχους γιατί στο τέλος δεν θα σου αρέσει κανένας και είναι πολύ πιθανό να χαθείς στις ρυθμίσεις.. Νομίζω ότι 2 καθαροί και 2-3 "βρώμικοι" ήχοι (rhythm και solo) είναι αρκετά όπλα στη φαρέτρα κάθε κιθαρίστα.. Μετά, αν ακόμα θέλεις κάτι διαφορετικό, μπορείς να παίξεις με τα effects αλλά όχι με τα eq..

Το βασικό όμως που θέλω να σου πω είναι ότι ο πειραματισμός με το eq καλό θα είναι να γίνεται με κάποιο "βοηθό".. Παρακάλεσε ένα φίλο σου κιθαρίστα να έρθει στο σπίτι σου και πες του να παίζει καθώς εσύ θα πειραματίζεσαι με τα ρυθμιστικά.. Όσες φορές προσπάθησα να φτιάξω κάποιον ήχο μόνος μου κουράστηκα στο μισάωρο.. Άσε που αν παίξεις κάποιο riff που σου αρέσει μπορεί να καταλήξεις να μαθαίνεις ολόκληρο το κομμάτι παρά να ρυθμίζεις τα eq.. Με αυτό τον τρόπο θα δεις ότι θα προσεγγίσεις σε πολύ μικρότερο χρόνο τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου.. Επόμενη κίνηση είναι να αλλάξετε "πόστα", δηλαδή εσύ να παίζεις (με τις δικές σου δυναμικές και τρόπο παιξίματος) και ο φίλος σου να ρυθμίζει.. Αυτό θα είναι το fine-tuning του ήχου και το τελικό στάδιο.. Σε πολλά πράγματα όπως και στη μουσική ισχύει το "η ισχύς εν τη ενώσει"..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #11 στις: 03/05/09, 18:39 »
χαχα πολυ ωραιος!  :D
Εγω παντως ειχα εναν ηχο μεσα στο κεφαλι μου, καποια στιγμη τον βρηκα και το ψαξιμο για τον απολυτο ηχο τελειωσε, απο εκει και περα συλλεγω μηχανηματα για διαφορετικο ηχο, ή που να βολευουν σε διαφορετικες μουσικες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #12 στις: 20/05/09, 22:10 »
Να ξεκαθαρισουμε κατι...μεσαια στο μηδεν πριμα στο τερμα μπασα στο μηδεν ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ρυθμιση....σε οσους ενισχυτες βασιζονται σε παλιες φεντεροκαταστασεις κ εχουν το eq ΠΡΙΝ το "gain". Οποτε το καθε ρυθμιστικο ειναι κατι σαν boosterακι(φυσικα μπορει να επηρεαζει το ενα το αλλο κ μαλιστα μη γραμμικα) σε απλοποιημενη ερμηνεια. Αν το βαλεις σε ενα mesa παλιου στυλ (mark II κ οχι recto) θα βγει παρα πολυ καλο...

Για βαλτο σε ενα marshall η ενα modern στυλ με τα eq μετα το "gain"???κουνουπι κοντρα ξυρισμα κ τα σχετικα...Οποτε τι ειχαμε τι καναμε...Δεν υπαρχουν στεγανα.

Αν παλι το συγκεκριμενοποιησουμε λιγο κ πουμε οτι αναφερομαστε στο πως ακουγεται ενας ηχος κ οχι στα κουμπακια eq ενος ενισχυτη...(δλδ αφου βγηκε οτι βγηκε με αυτα...τον παιρνω τον γραφω ξερω εγω στο sonar κ αρχιζω κ πειραζω...) τοτε για metal ηχο κ παλι δεν ειναι απλα τα πραγματα. Οι slayer δυναμωνουν μεσαια. Οι metallica κοβουν, αλλα πλεον οχι ολα(dumb some of the midrange λεει ο hetfield κ αρχιζει τα μαγικα με τοιχους απο αφρο κ ακυρωσεις φασεων με διαφορα μικροφωνα...). Αρα???

Δεν εχει αρα. Σαφως ενας ηχος metal δεν ειναι γλυκος, σα φλαουτο ομορφος οργανικος, φυσικος, απαλος, μεταξενιος...Αυτα για μελο ροκαδες κ αλλους...Αναλογα με το ειδος δε θελεις σφικτο, προσβλητικο(πολυ μαρεσει) στριγκο(τρελλαινομαι ωρες ωρες), σκληρο, βαρυ, πυκνο σα γροθια, στακατο, ξυραφενιο(black metal calling)? Ξεκινηστε να πειραζετε...

Eτσι για πλακα, πειραζοντας διαφορα post eq παρατηρησα οτι καλες συχνοτητες για πειραγμα ειναι τα 70(παρα πολυ ομως κ μπουμαρει...), 120-250(δινει σωμα στον ηχο), 750(αυτα βγαλτα για να παιξεις το master of...), 2500(έντονη παρουσια), 3600(με ενα enhancer ή exciter σε αυτην την περιοχη τιγκα στις αρμονικες μιλαμε...), 6200(τσιτσιριζει αλλα καλο για 80ιλες μερικες φορες). Το q αν ειναι πλατυ η στενο κ το boost αναλογα με τα γουστα κ το μεγαφωνο...Επισης ενα καλο (high pass νομιζω) φιλτρο αρκετα αποτομο στα ανωτερα πριμα μου αρεσει...Οποιος θελει ας το δοκιμασει σε κανενα ηχογραφημενο ηχο να δει τι γινεται...

Το revalver της peavey (κατεβαινει σε demo) εχει spectrum analyzer αλλα κ post eq 8 περιοχων με μεταβλητα φιλτρα. Οποιος εχει ορεξη μπορει να δοκιμασει να ταιριαξει τις καμπυλες οσο γινεται απο τον ηχο της κιθαρας του κ της παραμορφωσης με ενα κιθαρισιικο κλιπακι που μπορει να του αρεσει.




Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #13 στις: 21/05/09, 16:39 »
Σε αυτο που αναφερεις στην αρχη, δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο (στα καθαρα κυριως) αν το EQ ειναι πριν ή μετα το gain, αυτοι οι ενισχυτες συμπεριφερονται ετσι γιατι εχουν σειριακο EQ, δηλαδη ο ηχος σου περναει πρωτα απο το κυκλωμα με τα μπασα, μετα με τα μεσαια, και μετα με τα πριμα. Οποτε πειραζωντας τα μπασα, αλλαζει και η συμπεριφορα στα πριμα! Πολυ περισοτερο ισχυει αυτο σε τετοιους ενισχυτες που το EQ ειναι ενεργο, δηλαδη δεν κοβει απλα συχνοτητες, εχει μια μεσαια θεση, απο εκει και πανω δινει, απο εκει και κατω κοβει. Εκει γινεται πανηγυρι, το πως το ενα κουμπι επηρεαζει το αλλο μπορει να σε τρελανει μεχρι να βρεις τον ηχο σου!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #14 στις: 22/05/09, 12:18 »
Ναι ετσι ειναι!!!Απλα αν τσιτωσεις το gain σε ενα ενισχυτη που εχει pre disto το eq μετα βλεπεις οτι απειροελαχιστα αλλαζει ο ηχος οσο κ να κουνας τα κουμπια(ρε!χαλασε???)! Το λεει ομως ακομη κ στο manual οτι με το gain τερμα τελος το eq οπως επισης κ για τα σειριακα (π.χ. treble τερμα σχεδον ακυρωνει τα αλλα δυο!)

Τελικα αυτη η δυσκολια με εξιταρει κ ουσιαστικα δινει "απειρους" συνδυασμους κ φυσικα πολλοι ειναι για πεταμα...αλλα οταν κανει click...

Για αυτο πολλοι λενε γενικα για το rectifier π.χ. τον ειχα 3 χρονια κ ξαφνικα ειδα το φως πριν τον πουλησω!σκονταψα πανω στη ρυθμιση. Εδω γνωστος με fender the twin(μπομπα) τον ειχε για μπουζουκια κ κατα λαθος εβαλε τα μεσαια τερμα κ τα αλλα δυο κλειστα κ επαθε την πλακα της ζωης του(κ τωρα παιζει μονο με αυτον...)

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #15 στις: 22/05/09, 15:19 »
Eγω παντως θελω απο προσωπικη εμπερια το εξης. Heavy metal ηχος (απο πραγματικα ξερω εγω χεβι μεταλ μεχρι μπλακ μεταλ) χωρις μεσαια μεσα στο στουντιο, ΔΕΝ γινεται. Δεν ακους τιποτα. Δηλαδη ο ηχος σου σκετος μπορει να ειναι ακριβως οπως τον θες, αλλα οταν παιζει ολη η μπαντα, δεν γινεται δουλεια. Και για αυτο θελω να ευχαριστησω τον Κωστα (Jezus), που μου εδωσε αναλογες συμβουλες. Θενξ μαν!  :D

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #16 στις: 22/05/09, 16:24 »
Εγώ πάντως απο προσωπική εμπειρία με κομμένα τα μεσσαία και με ακούω.....και τον ήχο μου γουστάρω.....γι'αυτό υπάρχει και το boost άλλωστε.....

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #17 στις: 22/05/09, 20:00 »
Εγώ πάντως απο προσωπική εμπειρία με κομμένα τα μεσσαία και με ακούω.....και τον ήχο μου γουστάρω.....γι'αυτό υπάρχει και το boost άλλωστε.....

Εγω παντως ποτε δεν το καταφερα αυτο. Και προτιμω με μεσαια και λιγο πιο χαμηλα οι εντασεις παρα να τα βαζουμε ολα ολοι στο τερμα για να ακουστουμε και να καταστρεφω ακουστικα κυτταρα!  :P

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Heavy Metal sound και EQ
« Απάντηση #18 στις: 22/05/09, 20:03 »
Εγώ πάντως απο προσωπική εμπειρία με κομμένα τα μεσσαία και με ακούω.....και τον ήχο μου γουστάρω.....γι'αυτό υπάρχει και το boost άλλωστε.....

Εγω παντως ποτε δεν το καταφερα αυτο. Και προτιμω με μεσαια και λιγο πιο χαμηλα οι εντασεις παρα να τα βαζουμε ολα ολοι στο τερμα για να ακουστουμε και να καταστρεφω ακουστικα κυτταρα!  :P

ποτέ δεν είμαστε τέρμα παλίκαρε....(μόνο ο μπασσίστας που γουστάρει να μας σπάει τα @@ :P)....κατα τα άλλα και σε λαιβ και σε πρόβες κομμένα τα γ**ημένα τα μεσσαία ;D ;D ;D :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
77 Απαντήσεις
26934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
72 Απαντήσεις
27357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
93 Απαντήσεις
31760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
black metal sound

Ξεκίνησε από satyrum « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
9226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:22
από Jezus
13 Απαντήσεις
6098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 23:08
από faser
0 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
11 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 16:49
από Stinky