Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #350 στις: 25/01/07, 21:44 »
Το τραγικό παιδιά είναι ότι έχουν αρχίσει να χάνονται εξεταστικές και εξάμηνα. Στο πολυτεχνείο, στην Ξάνθη los puleros το εξάμηνο.. Ποιος έχει σειρά;;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #351 στις: 25/01/07, 23:05 »

και κατι τελευταιο...Αρη, συγνωμη που απευθυνομαι σε σενα, αλλα...συνεχεια το ιδιο βλεπω..εχεις αποψη περι του πανεπιστημιακου...μηπως να μπεις στο χορο πρωτα καλα και μετα;; γιατι...οποιος ειναι εξω απο το χορο..πολλα τραγουδια ξερει λενε...
Κανεις τεραστιο λαθος. Καταρχας σε μερικους μηνες θα μπω στο πανεπιστημιο απο οτι φαινεται οποτε 8α ειμαι στο "χορο" και με αφορα αμεσα το ζητημα. Και δευτερον η εκφραση αποψης και γνωμης πανω σε ενα θεμα δεν ειναι καθολου κακο πραγμα. Και νομιζω οτι εχω αποδειξει οτι δεν εχω αγνιοια του θεματος.... Τωρα αν νομιζεις οτι πρεπει να εκφραση αποψη οποιος ειναι στο χορο... Τοτε μην εκφρασης ποτε αποψη για τη θανατικη ποινη γιατι δεν εισαι καταδικασμενος/αστυνομος/θυμα. >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #352 στις: 26/01/07, 01:57 »
με συγχωρει η χαρη σου και μην πορωνεσαι...το οτι θα περασεις στο πανεπιστημιο δεν μου λεει πολλα. απλα η σταση σου γενικα μεχρι τωρα δηλωνει σε μενα ξεκαθαρα ( τουλαχιστον σε μενα ) οτι βρισκεσαι σε μια θεση που μπορεις να λες αυτα που λες χωρις καποιο πως να το πω...στηριγμα. Απλα τα λες εστω και αν ξερεις τι λες, οπως λες...Οσο για την εκφραση γνωμης ειναι αυτο που εχω πει και αλλοτε με θεματα περι φυσικης εδω μεσα... ολοι την αποψη τους λενε. Αλλα το να εχει κανεις σταση "εγω τα ξερω ολα καλυτερα απο σενα επειδη εχω αποψη" ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που κανεις...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #353 στις: 26/01/07, 02:07 »
Το τραγικό παιδιά είναι ότι έχουν αρχίσει να χάνονται εξεταστικές και εξάμηνα. Στο πολυτεχνείο, στην Ξάνθη los puleros το εξάμηνο.. Ποιος έχει σειρά;;
Η θέση μου όσον αφορά το άρθρο 16 είναι αυτή που έχω πεί αρκετές σελίδες παραπάνω ;D.Το ότι χάνονται εξεταστικές ήταν σχεδόν δεδομένο,αλλά τα εξάμηνα είναι ακόμη χειρότερα,και στο Πάντειο έχουν χαθεί pa... :o!!

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #354 στις: 26/01/07, 13:59 »
Aληθεια, ποια ειναι η γνωμη σας για τα βαψιματα στις εικονες της Θεολογικης;

Μαλλον ξεπεραστηκαν κατα ΠΟΛΥ τα ορια...



Αλλα σωστα, δεν υπαρχει Θεος κλπ
και να μην υπαρχει θεος το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει σεβασμος σ'αυτο που πιστευουν οι αλλοι.

To θεμα αγαπητε leytonstone ειναι αν το πιστευουν συνειδητα ή αν απο την πλυση εγκεφαλου που δεχονται  απο τα 6 τους.Και το θεμα ειναι πως αυτη την πιστη την εχουν καπηλευτει ολοι,με χειροτερο ολων φυσικα το κρατος.Αλλωστε φιλε μου οι αναρχικοι ουδεποτε εκρυψαν πως ειναι οπαδοι του Μπακουνιν.Στραφηκαν επομενως και κατα της θρησκειας -που νομιζω με κοινη λογικη ολοι καταλαβαινουμε γιατι- αλλα και το ψεμα (εστω για αυτους ) του Θεου.Δεν ειναι δηλαδη τοσο απλο ωστε να πει καποιος οτι δεν σεβαστηκαν αυτο που πιστευουν οι αλλοι.Το θεμα ειναι ποιος του εμαθε να το πιστευουν αυτο.Ποιον συμφερει, ο κοσμος να πιστευει σε Θεους,και τελικα ειναι οντως προσωπικη επιλογη στην σημερινη κοινωνια (και στις προηγουμενες) η επιλογη του να πιστευεις στον Θεο?

Ειμαστε εκτος θεματος αλλα αφου αναφερθηκε/

Eγω δεν εχω καταλαβει γιατι καποιες φορες να ειναι "δεδομενο" και "αντικειμενικα ορθο" οτι δεν υπαρχει Θεος, ολα ειναι ψεματα κλπ... Γιατι αυτη η νεα "μοδα" δηλαδη; Ασε που ωρες ωρες αγγιζει τα ορια της εχθρας...


Παντως εγω πιστευω οτι δεν χωραν τετοιες δικαιολογιες γιαυτα που γινανε στη Θεολογικη...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #355 στις: 26/01/07, 15:30 »
Σοφία
οι τρόπο που χρησιμοποιούν για να την επαναφέρουν είναι αυτοί που έχω αναφέρει ήδη. Ενώ είναι προγραμματισμένη η επόμενη συνέλευση μετά από 1 μήνα περίπου, όταν αποφασίζεται άρση της κατάληψης, αλλάζουν την απόφαση και ξενακάνουν συνέλευση πριν την καθορισμένη -προγραμματισμένη ημερομηνία. Επειδή τα σχέδιά τους δεν έπιασαν...
στην απάντηση 234, από τη μια λες άντε καταψήφισε και παρακάτω: δεν ψηφίζεις υπέρ ή κατά! Βλέπεις λοιπόν ότι τα πράγματα κόβονται και ράβονται από τις παρατάξεις όπως τους συμφέρει.

[Οσο για τους αλλους τροπους που προτεινεις αντι -καταληψης,πιστευεις τωρα αληθεια οτι υπαρχει περιπτωση να εχουν καποιο αποτελεσμα?ναι..θα στειλουμε επιστολη στη μαριεττα και θα μας στειλει και ευχαριστω..
 η καταληψη μας αρεσει δε μας αρεσει,ειναι αποδεδειγμενα ο πιο αποτελεσματικος τροπος δρασης!βεβαια συμφωνω οτι πρεπει να συνοδευται και απο αλλους..(πορειες,φυλλαδια,εκδηλωσεις στη σχολη)
και για τις προτασεις που αναφερθηκες,υπαρχουν σχηματα που ειναι απλα αντιδραση για την αντιδραση και αλλα που εχουν και προτασεις..Μπορεις να ενημερωθεις γι αυτο..Δεν ειναι ολοι "αντιδραστικοι" ]
εσύ ειλικρινά πιστεύεις ότι με τις καταλήψεις θα γίνει κάτι; κι αν ναι, τι είναι αυτό που σε κάνει να το πιστεύεις; μπορεί να σε γράψει όπως λες -πράγμα που δεν το νομίζω αν υπάρχουν σοβαρές προτάσεις, ήδη έχουν μαζευτεί 500 που θα τις λάβουν υπόψη τους-, αλλά τουλάχιστον αυτό που περνάτε στην κοινωνία είναι ένα σοβαρό πρόσωπο, πολύ πιο άξιο προσοχής από ότι αυτό της κατάληψης.
Για τις προτάσεις, σημασία έχει να γίνουν πράξεις και όχι μόνο να τις λένε στα πλαίσιά τους. Να κάνουν κάτι...ελπίζω πραγματικά κάποιοι να το κάνουν.
“Αντιδρω τωρα πατωντας στην ελευθερια σου οπως λες,ομως αν  δεν αντιδρασω τα νεα μετρα πιστευω οτι θα περιορισουν τη δικη μου ελευθερια..εχω γραψει αρκετες φορες την αποψη μου για τα αντικρουομενα αυτα συμφεροντα των φοιτητων..Θα χασεις εσυ ωρα μια εξεταστικη,επειδη εγω διεκδικω ενα καλυτερο πανεπιστημιο..Ετσι το βλεπω.. “
οφθαλμον αντί οφθαλμού λοιπόν...μμμ..
όσο για την πλειοψηφία....ναι...το ανέλυσα για ποια “πλειοψηφία” μιλάμε

και για την κατάληψη ως ποινικό αδίκημα:
Άρθρο 3, παράγραφος 1, σημείο (στ)  και γενικά στον ποινικό κώδικα στην ενότητα περί ιδιοκτησίας
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #356 στις: 26/01/07, 16:01 »
Το τραγικό παιδιά είναι ότι έχουν αρχίσει να χάνονται εξεταστικές και εξάμηνα. Στο πολυτεχνείο, στην Ξάνθη los puleros το εξάμηνο.. Ποιος έχει σειρά;;
Η θέση μου όσον αφορά το άρθρο 16 είναι αυτή που έχω πεί αρκετές σελίδες παραπάνω ;D.Το ότι χάνονται εξεταστικές ήταν σχεδόν δεδομένο,αλλά τα εξάμηνα είναι ακόμη χειρότερα,και στο Πάντειο έχουν χαθεί pa... :o!!

Εγώ τώρα να χαρώ;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #357 στις: 26/01/07, 16:24 »
θελω να πιστευω οτι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις..
ας δεκτω οτι δεν καταλαβες τι ελεγα,σε παρακινησα πρωτα να σκεφτεις αν εισαι υπερ η κατα των μετρων,διοτι αυτο ειναι και το λογικο,απο τη στιγμη που ισχυριζομαστε  οτι εμβαθυνουμε και δεν αντιμετωπιζουμε επιφανειακα το ζητημα!

  επαναλαμβανω λοιπον οτι η πρωτη μας σκεψη ειναι αν συμφωνουμε ή οχι με τα νεα μετρα..Αφου το αποφασισουμε αυτο ,τοτε περναμε στο δευτερο σταδιο,αυτο της επιλογης του τροπου με τον οποιο θα διεκδικησεις τα αιτηματα σου!!σε αυτο το δευτερο λοιπον σταδιο, αντε και καταψηφισε την καταληψη..
  αυτη η αποφαση ομως θα εχει προελθει επειτα απο σκεψη,για το αν συμφωνεις η οχι με τις μεταρρυθμισεις..
επειδη λοιπον εγω διαισθανθηκα οτι εσενα το προβλημα σου ειναι η καταληψη,και οχι η αναθεωρηση του αρθρου κλπ κλπ(μπορει να κανω και λαθος),επιχειρησα να σε βαλω στη διαδικασια να σκεφτεις λιγο παραπερα..


προσπαθησα να το πω οσο πιο απλα γινεται..ελπιζω να μην εξακολουθεις ακομα να πιστευεις οτι δεν ξερω τι λεω!
 

Υ.Γ.
αν πιστευεις οτι με επιστολες και γραμματα μονο ,θα καταφερεις κατι..δεν εχει νοημα να το συζηταμε!!απλα δεν προκειται βα βγαλουμε ακρη,ειμαστε σε εντελως διαφορετικα μηκη κυματος..εσενα παλι τι σε κανει να τι πιστευεις αυτο?
η καταληψη αποδεδειγμενα ειναι απατελεσματικη..δεν παω μακρια..τον μαιο-ιουνιο,αν δεν ειχαν γινει οι καταληψεις σε 4οο σχολες περιπου,το αρθεο θα ειχε αναθεωρηθει χωρις να προβαλλει κανεις αντισταση..Το φοιτητικο κινημα σε μια πρωτη φαση,καταφερε να το παγωσει για καποιο διαστημα..δεν ισχυριζομαι οτι επιτευχθηκε στο 100% ο σκοπος των φοιτητων,αλλα σε ενα βαθμο..Αυτο λοιπον μας δινει και τωρα ελπιδες να συνεχισουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/07, 16:32 από Σοφία »
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #358 στις: 26/01/07, 17:11 »
σε γενικές γραμμές, ναι, είμαι υπέρ των νέων μέτρων. αυτό δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι και την άλλη άποψη. δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει. αλλά δεν σημαίνει ότι έχει και το αυθαίρετο δικαίωμα να πράττει όπως θέλει.
είμαι κατά της κατάληψης κυρίως για το λόγο ότι γίνεται στις πλάτες άλλων και κατά 2ον διότι εμποδίζουν την ερευνητική διαδικασία, το δικαίωμα στην εκπαίδευση κλπ.
το ότι πιστεύω ότι με επίσημες και ενυπόγραφες προτάσεις μπορεί κατι να αλλάξει -όχι όλο το θέμα-, προκύπτει από τη λογική μου, ότι ως ενήλικες και πολιτισμένοι άνθρωποι μπορούμε να επικοινωνήσουμε με διάλογο   και συνήθως λαμβάνουμε περισσότερο σοβαρά υπόψη μας αυτούς που δείχνουν κπ επίπεδο από αυτούς που μόνο εντυπώσεις θέλουν να δημιουργούν. εκτός αν πάμε σε αναφορά στο συναίσθημα, πράγμα που τουλάχιστον για τις κυβερνήσεις, γνωρίζουμε ότι δεν πιάνει.
μπορεί τότε να πάγωσε, αλλά αυτό δεν ήταν και τόσο καλό. χάθηκε ένα εξάμηνο, και οδήγησε στο να χαθεί άλλο ένα εξάμηνο τώρα. στην τελική λοιπόν, κακό έκαναν οι καταλήψεις. και καθώς όλοι μας ξέρουμε ότι ο νόμος θα περάσει, μας αρέσει δεν μας αρέσει, καλό είναι να μην παίζουμε με το μέλλον άλλων -ακόμα κι αν το κάνει η κυβέρνηση αυτό, δεν δείχνουμε κάτι κάνοντας κι εμείς κακό σε άλλους-.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #359 στις: 26/01/07, 17:50 »
μα νομιζω, οτι παντα "τυχαινει" το νομοσχεδιο να συζητιεται μερες εξεταστηκης... (απο Ιουνη σε Γεναρη και Σεπτεμβρη το πανε...)

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #360 στις: 27/01/07, 11:27 »
Παράθεση από: nefelh
Το πρόβλημα στο τμήμα μας είναι ότι δεν ψηφίζουμε με βιβλιάριο ή πάσο, οπότε όποιος θέλει από άλλη σχολή, έρχεται και ψηφίζει ότι να ‘ναι. Όπως έγινε και πέρσυ και φέτος. Τόσο καιρό που αντιδρούσαμε για το θέμα αυτό, δεν κάναν τπτ, επειδή μερικούς τους συνέφερε. Τώρα πλέον που έχουν χαθεί τα 3/5 της εξεταστικής και δεν πρόκειται να αλάξει κτ, τώρα αποφάσισαν ότι στην επόμενη, θα ψηφίζουμε σωστά. Βλέπεις ότι παίζονται διάφορα παιχνίδια ανάλογα με τις καταστάσεις...
Ααα, βλέπω οτι η "δημοκρατία" έχει εισχωρήσε για τα καλά στους χώρους των πανεπιστημίων.


Nefeli να μαζευτειτε και να πατησετε ποδι. Μπορειτε ακομα με μια ομαδα συμφοιτητων να κατεβασετε δικο σας πλαισιο, ο καθενας εχει αυτο το δικαιωμα. Την ιδια θεση με σας εχουν τα μελη των παραταξεων, μην τους αφηνετε να σας το παιζουν "αρχηγοι", εχετε το δικαιωμα και τη δυναμη να αντιδρασετε σε αυτο. Φροντιστε μονοι σας να γινονται σωστα οι συνελευσεις και οι ψηφοφοριες, στο χερι σας ειναι.
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #361 στις: 27/01/07, 11:32 »
μα νομιζω, οτι παντα "τυχαινει" το νομοσχεδιο να συζητιεται μερες εξεταστηκης... (απο Ιουνη σε Γεναρη και Σεπτεμβρη το πανε...)

πολυ σωστη παρατηρηση και θα συμφωνησω σε αυτο με το χερι στη φωτια οτι καταβαθος οι ιδιοι (κυβερνησεις και αντιπολιτευση) το προκαλουν αυτο σκοπιμα. μια εξηγηση ειναι οτι η αντιπολιτευση το χρησιμοποιει ως απογνωση για τους σπουδαστες ΑΛΛΑ μην ξεχνατε παιδια οτι. Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΑΝΕΡΓΟΣ και ετσι χανοντας εξαμηνα συμφερει το κρατος.
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #362 στις: 15/02/07, 19:18 »
Το θεμα δεν ειναι μονο οτι θα ιδρυθουν Ιδιωτικα....αυτο μπορει και να μην γινει.
Τα προβληματα ειναι αλλα. Η αλλαγη του αρθρου 16 δινει την ευκαιρια σε ολα τα ΚΕΣ, ΚΕΚ, ΙΕΚ να γινουν αυτοματα πανεπιστημια....Μιλαμε για σχολες συνηθως τελειως υποβαθμισμενες, χειροτερες των Δημοσιων. Και αν γινει αυτο, τοτε τα ιδρυματα αυτα θα εχουν δικαιωμα να ζητησουν και χρηματοδοτηση απο το κρατος, και αυτο εχει γινει και σε αλλες χωρες. Ο φετινος προυπολογισμος ειναι 3.07% για την Παιδεια. Αυτο δεν φτανει για τα δημοσια, θα φτασει για τα δημοσια+ιδιωτικα; Και ετσι θα γινουν τα δημοσια καλυτερα;; Και κατα συνεπεια, τα δημοσια θα αναγκαστουν να κανουν αυτο που κανουν τα ιδιωτικα, δηλαδη να βαλουν διδακτρα κτλ κτλ κτλ. Αυτο σημαινει ανισοτητα. Η ανισοτητα μεσω της υποχρηματοδοτησης ηδη υπαρχει. Ρωτηστε τους συμφοιτητες σας, καντε μια απλη ερευνα και δειτε ποσοι απο αυτους ειναι παιδια χαμηλομισθων οικογενειων, αγροτων, εργατων, οικοδομων κτλ κτλ.
Τα δημοσια δεν πρεπει να περασουν και δεν θα περασουν. Αντιλαμβανομαι το γεγονος οτι χανονται μαθηματα, αλλα αυτα χανονται για ολους, για εναν κοινο σκοπο. Και το δικαιωμα του να κανει κανεις μαθημα ειναι το ιδιο με το δικαιωμα του αλλου να αντιδρασει σε κατι που του στερει την δυνατοτητα σε εκπαιδευση και εργασια.Γιαυτο τον λογο υπαρχουν οι γενικες συνελευσεις, και αν και ειναι λιγο σκληρο, καποιος που δεν πατα σε αυτες δεν εχει για μενα το δικαιωμα να γκρινιαζει. Ας πηγαινε και ας ψηφιζε οτι ηθελε.
Τελος.Στις 22 γινεται η βουλη για την ψηφιση του αρθρου. Στην αθηνα θα εχει προφανως πορεια. Ολοι στον δρομο. Ακομα και οι πεθαμενοι.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Εδώ ο νόμος-πλαίσιο, πού είναι ο νόμος-πλαίσιο;
« Απάντηση #363 στις: 20/02/07, 22:17 »
K ήνεγκον η ώρα...
Κ επιτέλους ανακοινώθηκε αυτό που όλοι περιμέναμε.
Ο νόμος-πλαίσιο.

Μπράβο στην κυβέρνηση!
Καταπληκτικός νόμος.
Πραγματικά θα λύσει το πρόβλημα στα ΑΕΙ!  :-\
Μετά από 3 χρόνια "ποιοτικού" κ "ουσιαστικού" διαλόγου καταλήξαμε στο ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ;
Οι μάνατζερ;
Ο τεταρτοετής έλεγχος; (θετικό αλλά όχι επείγον)
Το νΧ2(+1*);
Ο τρόπος εκλογής των πρυτανικών αρχών;
ΕΛΕΟΣ.

Κ τί θα γίνει κύριοι με τους άχρηστους καθηγητές που έχουν μαζευτεί εκεί μέσα κ δεν είναι κ αποκλειστικής απασχόλησης;Δεν πρέπει ΚΑΑΑΠΟΤΕ να αξιολογηθούν;
Προγράμματα σπουδών; Έτσι θα μείνουν;
Οικονομική ενίσχυση;No money no honey;
Τρόπος εισαγωγής φοιτητών; (γιατί με τις πανελλήνιες, το βλέπετε δεν δουλεύει...)

ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ σε αυτόν τον τόπο;
Α ξέρω, θα...


The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #364 στις: 21/02/07, 11:48 »
υπαρχουν οι γενικες συνελευσεις, και αν και ειναι λιγο σκληρο, καποιος που δεν πατα σε αυτες δεν εχει για μενα το δικαιωμα να γκρινιαζει. Ας πηγαινε και ας ψηφιζε οτι ηθελε.
πραγματικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κπ -εδώ μέσα τουλάχιστον- που να παραπονιέται και να μηνν πηγαίνει στις συνελεύσεις... ;)
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #365 στις: 21/02/07, 11:49 »
zeppelin..
πολυ σωστα!
εμενα ξερεις ποια ειναι η απορια μου?
Πως γινεται μια χωρα εδω και τοσα χρονια να μην εχει βαλει σε σειρα την παιδεια σε ολες τις βα8μιδες,αο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο..προκειται ειτε για αδυναμια,ειτε αυτο το μπαχαλο που επικρατει σημερα ειναι μεθοδευμενο..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #366 στις: 21/02/07, 16:28 »
Όχι που δε θα πέρναγε...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #367 στις: 23/02/07, 15:14 »
Εμ τι περασε?... Προταθηκε για ψυφιση στη βουλη αυτο το εκτρωμα που προτειναν... Δεν λεω εχει βελτιωσεις αλλα εχει και πραγματα.....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #368 στις: 25/02/07, 11:23 »
Οριστε τι λεει και το πιο προσφατο γκαλοπ..

Παράθεση
«Ναι» στις αλλαγές του νόμου πλαισίου
Με τις προτάσεις της κυβέρνησης συμφωνούν και οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς, σύμφωνα με έρευνα της VPRC

Του Κωνσταντινου Ζουλα

Στη σωστή κατεύθυνση κρίνει η πλειοψηφία των πολιτών ότι κινούνται οι προτάσεις που κατέθεσε το υπουργείο Παιδείας για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Είναι αξιοσημείωτο, μάλιστα, ότι κεντρικές αλλαγές του νόμου πλαισίου, όπως οι τροποποιήσεις στην άρση του ασύλου, στα όρια της φοίτησης και στον τρόπο διαξαγωγής των πρυτανικών εκλογών κρίνονται θετικά ακόμη και από τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς, σε πλήρη αναντιστοιχία με την αρνητική στάση του κ. Γ. Παπανδρέου και των πανεπιστημιακών που εξακολουθούν να αντιδρούν. Παράλληλα, ωστόσο, θα πρέπει να προβληματίσει την υπουργό Παιδείας ότι η κοινή γνώμη κάθε άλλο παρά ικανοποιημένη δηλώνει από τους επιμέρους χειρισμούς της, ενώ και η κυβέρνηση θα πρέπει να αναρωτηθεί αν τελικώς υπολογίζει περισσότερο απ' όσο θα πρέπει το λεγόμενο πολιτικό κόστος, καθώς οι πολίτες αποδεικνύονται έτοιμοι και ώριμοι για ριζικότερες αλλαγές στην Παιδεία, θεωρώντας προφανώς άτολμες τις προτεινόμενες.

Αυτά είναι τα βασικά συμπεράσματα της άκρως ενδιαφέρουσας έρευνας που δημοσιεύει σήμερα η «Κ» και διεξήγαγε η VPRC αμέσως μετά τη δημοσιοποίηση του νόμου πλαισίου από την κ. Μαριέττα Γιαννάκου. Οπως προκύπτει από τους σχετικούς πίνακες, το 53% των πολιτών κρίνει θετικά το κυβερνητικό νομοσχέδιο, με το 40% να απαντά ότι κινείται «σε λάθος ή σε μάλλον λάθος κατεύθυνση». Ακόμη πιο ενθαρρυντικές για την κυβέρνηση είναι οι απαντήσεις των πολιτών στις επιμέρους ερωτήσεις της έρευνας: Το 80% των ερωτηθέντων συμφωνεί απολύτως με την κυβερνητική πρόταση να γίνονται οι πρυτανικές εκλογές με καθολική ψηφοφορία, το 65% υιοθετεί την εισήγηση να αίρεται το άσυλο μέσω

απλής πλειοψηφίας του πρυτανικού συμβουλίου (και όχι με ομοφωνία, όπως ίσχυε μεχρι σήμερα), ενώ το 61% τάσσεται και υπέρ της καθιέρωσης -για πρώτη φορά- ανώτατου ορίου φοίτησης. Το βασικό πολιτικό συμπέρασμα, δε, που εκθέτει πρωτίστως το ΠΑΣΟΚ, είναι ότι τα τρία αυτά μέτρα επικροτούνται με συντριπτικά ποσοστά και από τους ψηφοφόρους της αξιωματικής αντιπολίτευσης (75%, 64% και 58%), οι οποίοι προφανώς και απορούν με την απόφαση του κ. Γ. Παπανδρέου να απορρίψει συλλήβδην το νομοσχέδιο και να μην επιτρέψει έστω την ψήφο κατά συνείδηση, όπως για παράδειγμα είχε προτείνει ο κ. Θ. Πάγκαλος.

Κατόπιν τούτων προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι 66% των ερωτηθέντων δηλώνουν δυσαρεστημένοι από την κ. Μαριέττα Γιαννάκου, η οποία ως φαίνεται «πληρώνει» σε προσωπικό επίπεδο το βάρος των αλλαγών, αλλά και το ότι τις προτάσεις της -πλην του πρωθυπουργού- μόλις εσχάτως άρχισαν να τις στηρίζουν δημοσίως και άλλα κυβερνητικά στελέχη...

Είναι εντυπωσιακό τέλος ότι, ενώ το 79% των πολιτών αναγνωρίζει την ανάγκη και επιζητεί «μεγάλες ή και πολύ μεγάλες αλλαγές στην Παιδεία», μόνον το 37% χαρακτηρίζει ως τέτοιες αυτές που εισηγείται η κυβερνηση, με το 42% να τις κρίνει «μικρές ή και ασήμαντες». Το δεδομένο αυτό ωστόσο κάθε άλλο παρά επιτρέπει στο ΠΑΣΟΚ να επιχαίρει, καθώς στο σχετικό ερώτημα, μόνον το 17% των πολιτών πιστεύει ότι η αξιωματική αντιπολίτευση θα τα κατάφερνε καλύτερα, με το 29% να εμπιστεύεται τη σημερινή κυβέρνηση και το 32% να δηλώνει για μια ακόμη φορά τη δυσπιστία του και προς τα δύο μεγάλα κόμματα...


http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_92393_25/02/2007_217296

Τα συμπερασματα δικα σας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #369 στις: 25/02/07, 11:39 »
freemind

δεν μπορω να "αμφισβητησω"ουσιαστικα αυτο που παρεθεσες,παραθετωντας αναλογη ερευνα..
 ομως σου υπενθυμιζω οτι ο γιωργακης προτιμησε να απεχει απο τις διαδικασιες της αναθεωρησης επειδη εχανε ψηφους μιας και με αντισοτιχο γλακοπ το 80%των ψηφοφορων του ηταν αντιθετο..
 επιπλεον δεν μπορω να μη σταθω στο γεγονος οτι προερχεται απο την καθημερινη ::)
 οπως και το γεγονος οτι μετα αυτη την τοσο μεγαλη πορεια(μιλαμε για 25000 ατομα κοντα)ειναι λογικο να "φοβηθηκε"¨η κυβερνηση τις....μειοψηφιες και να προεβη σε γκαλοπ προκειμενου να διαμορφωσει τη δικη της εικονα για τα γεγονοτα..παντως νομιζω οτι μετα την πορεια,ατομα που δεν ασχολουνταν και τοσο με το θεμα,ωστοσο ειχαν μια θετικη σταση προς τους φοιτητες,τωρα θα ειναι ακομα ευνοικοτερη η σταση τους αυτη..και ειναι λογικο αυτο,διοτι ειδαν οτι δεν ειναι απλα 5 ατομα που κανουν το κινημα,αλλα πολλαααα!

Παρολ'αυτα θεωρω οτι σε θεματα παιδειας δεν εχει θεση η γιαγια μου,η θεια μου και η γειτονισσα μου,που με αγνοια θα ταχθουν με το κομμα που ψηφιζουν,αλλα εμεις οι ιδιοι οι φοιτητες..Νομιζω οτι ενα τετοιο......."γκαλοπ" ισως ηταν προτιμοτερο!

και κατι τελευταιο
τους φοιτητες τους χωριζω σε 3 κατηγοριες :P
αυτους που ειναι υπερ των μετρων,αυτους που ειναι κατα ,και τους αδιαφορους,που ειναι σε μια φαση δεν με νοαιζει τι γινεται,παιρνω την παρεα μου και παω για καφε..τους τελευταιους δεν τους σχολιαζω,αλλα δυστυχως ειναι πολλοι,ειναι αυτοι που θα ψηφισουν στηριζομενοι στο ποιος εδωσε περκσσοτερες σημειωσεις και ποιος κερασε περισσοτερα σφηνακια ,η στο ποια παραταξη εχει καλυτερους γκομενους(στο α ετος που ειμαι διακρινω μια τετοια συμπεριφορα)

αναμεσα στους πρωτους και τους δευτερους, αυτοι που ειναι κατα των μετρων νομιζω οτι υπερισχυουν αρκετα
γιαυτο δεν μπορουμε να μιλαμε για μειοψηφιες!!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #370 στις: 25/02/07, 12:52 »
Η πορεια εγινε απο το 1/15 του ελληνικου λαου Σοφια! Μην τον κανουμε πιπιλα πια αυτο το πραγμα! Ηταν μια πορεια, οπως η πορεια των εργατων, οπως η πορεια για τον πολεμο του Ιρακ..Ολες αυτες ειναι πορειες! Και μαλιστα ηταν πορεια που ειχε και φοιτητες και απο αλλα μερη της Ελλαδας! Ενταξει, να παταμε και λιγο στη Γη..Ειπαμε "Επανασταση ΟΥΑΟ", αλλα μην υπερβαλλουμε με νουμερα που μονο ντροπη μπορουν να ειναι!
Και το γκαλοπ εγινε για το συνολο του ελληνικου λαου! 9.000.000 κοσμος! Δεν ειναι θεμα πολιτικων κινητρων, αλλα αν πηγαιναμε σε εκλογες τωρα και εβγαινε με τετοιο ποσοστο η ΝΔ, θα ειχε την αυτοδυναμια οχι μονο να ψηφισει το αρθρο, αλλα να ψηφισει και αλλα τοσαο αρθρα!
Ας μην γελιομαστε! Εμεις καταστρεφομαστε οταν κανουμε καταληψεις! Δεν χρειαζομαστε την κυβερνηση να υποβιβασει το πτυχιο μας! Εχοντας χασει ηδη το χειμερινο εξαμηνο και πηγαινοντας για το εαρινο, απαξιωσαμε μονοι μας τα πτυχια! Με λιγα λογια, βγαλαμε μονοι μας τα ματια μας!
Και ετσι, μπορει ανετα η Γιαννακου να γυρισει και να πει στον υπολοιπο ελληνικο λαο, πως "Οριστε..ειδατε ποιοι ειναι αυτοι που δεν ερχονται στο διαλογο αλλα απαξιωνουν αμεσως το νομοσχεδιο χωρις καν να το συζητησουν;"
Απλα πραγματα! Μα γιατι δεν τα βλεπετε απορω και συνεχιζετε να κανετε την "επανασταση των προαστιων"!

Συγνωμη που η πηγη δεν ειναι απο το indy, αλλα βλεπεις, ειναι μια δημοσκοπηση και η εταιρια δεν εχει κανενα κερδος να "αλλαξει" τα αποτελεσματα..
Υποψιν, εδω και 8 χρονια η VPRC εχει πεσει μεσα στις 2 εκλογες που εχουν γινει..
Αμα θελετε ρε παιδι μου να βρειτε τροπο να ικανοποιησετε την α-μαχητικοτητα σας, λετε ο,τι σας συμφερει..Τι να πω δηλαδη..
Ετσι, συνεχιστε τον αγωνα..Και οταν θα εχουμε χασει ενα ολοκληρο ετος και θα εχει περασει το νομοσχεδιο ( ετσι και αλλιως ), μην πηγαινετε στο καθρεφτη για να μουτζωνετε τον εαυτο σας..Θα το κανουμε εμεις για εσας!

Παράθεση
Παρολ'αυτα θεωρω οτι σε θεματα παιδειας δεν εχει θεση η γιαγια μου,η θεια μου και η γειτονισσα μου,που με αγνοια θα ταχθουν με το κομμα που ψηφιζουν,αλλα εμεις οι ιδιοι οι φοιτητες..Νομιζω οτι ενα τετοιο......."γκαλοπ" ισως ηταν προτιμοτερο!
Να σου θυμισω πως η γιαγια και η γειτονισσα πληρωνουν τα εξαμηνα που χανεις; ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #371 στις: 25/02/07, 12:57 »
Ego pali nomizo pos autoi pou einai yper twn metrwn yperisxyoun.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #372 στις: 25/02/07, 13:05 »
Απο την αλλη εχουμε και το Εθνος που ( μα τι παραξενο ) εχει το εξης αρθρο:

Παράθεση
Οι πολίτες βαθμολογούν τις μεταρρυθμίσεις
«E» 25/2
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
- "Νοικοκυρεύουν" και τα ΤΕΙ «E» 25/2
Επιμέλεια: Χρήστος Μαχαίρας

Αρνητικά υποδέχεται η κοινή γνώμη τις κυβερνητικές μεταρρυθμίσεις, θεωρώντας ότι οι πολιτικές που προωθούνται δεν ευνοούν τα συμφέροντα της χώρας και των πολιτών. Σύμφωνα με έρευνα που διενήργησε η εταιρεία ALCO για λογαριασμό του «Eθνους της Kυριακής», οι έξι στους δέκα πολίτες χαρακτηρίζουν βλαπτικές τις συνέπειες των μεταρρυθμίσεων για τους ίδιους, ενώ οι μισοί περίπου από τους ερωτηθέντες θεωρούν ότι οι συγκεκριμένες πολιτικές θα έχουν αρνητικό αντίκτυπο στην οικονομία.

H έρευνα, που πραγματοποιήθηκε μετά τη δημοσιοποίηση του νέου νόμου για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, καταγράφει μάλιστα ισχυρά ποσοστά δυσπιστίας ακόμα και στο εσωτερικό του κυβερνώντος κόμματος, ενώ ενδεικτικό του κλίματος που δημιουργείται είναι το γεγονός ότι η πλειοψηφία του συνόλου των ερωτηθέντων θεωρεί ότι μοναδικοί ωφελημένοι από τις μεταρρυθμίσεις θα είναι, τελικά, οι επιχειρηματίες.

O αρνητικός τρόπος που προσλαμβάνει η κοινή γνώμη τις συγκεκριμένες πολιτικές φαίνεται πως «ακουμπά» και το ανθεκτικό προφίλ του πρωθυπουργού. Xαρακτηριστικό είναι ότι στο ερώτημα «εάν ο κ. Kαραμανλής υλοποιεί συγκεκριμένο μεταρρυθμιστικό σχέδιο», καταφατικά απαντούν μόνο οι τρεις στους δέκα πολίτες, ενώ άλλοι τόσοι θεωρούν ότι ο επικεφαλής της κυβέρνησης «δεν έχει καν σχέδιο».

Eνδιαφέρον παρουσιάζει και η βαθμολόγηση κάθε μεταρρύθμισης χωριστά, με κλίμακα αξιολόγησης από το ένα έως το δέκα. Σύμφωνα με την έρευνα, οι περισσότερες πολιτικές που η κυβέρνηση εμφανίζει ως μεταρρυθμιστικές κινούνται περί το πέντε, τη χαμηλότερη μάλιστα επίδοση (5,10) καταγράφει ο νόμος-πλαίσιο για την παιδεία.

Στη δημοσκόπηση της ALCO αποτυπώνεται και η γνώμη των πολιτών για τον τύπο της αντιπολίτευσης που πρέπει να ασκεί το ΠAΣOK και ο Γιώργος Παπανδρέου. Στο σύνολο των ερωτηθέντων, ενδεδειγμένη αντιπολιτευτική τακτική θεωρείται η «παρουσίαση συγκεκριμένων θέσεων και προτάσεων» στο εσωτερικό του ΠAΣOK, ωστόσο μεγάλη απήχηση βρίσκει και το «συνεχές αντιπολιτευτικό σφυροκόπημα».

Η ταυτότητα της έρευνας

Χρόνος: 22 έως 23/02/2007
Δείγμα: 800 άτομα 18 ετών και πάνω.


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5347&subid=2&pubid=93370

Τωρα φανταζομαι πως το Εθνος θα ειναι μια καληηη εφημεριδαααα που περιγραφει τη μεγαλη μεριδα του λαου... ;D


Στατιστικα, η ερευνα της VPRC ειναι πιο εγκυρη...Σας παραπεμπω στην σελιδα της αντιστοιχης ερευνας της:
http://www.vprc.gr/2/1347/5_gr.html
Μιλαμε για ενα δειγμα 1200 ατομων σε σχεση με τα 800 της ALCO.
Απλα πιθανοτητες! ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #373 στις: 25/02/07, 16:18 »
Οριστε τι λεει και το πιο προσφατο γκαλοπ..

Παράθεση
«Ναι» στις αλλαγές του νόμου πλαισίου
Με τις προτάσεις της κυβέρνησης συμφωνούν και οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς, σύμφωνα με έρευνα της VPRC

Του Κωνσταντινου Ζουλα

Στη σωστή κατεύθυνση κρίνει η πλειοψηφία των πολιτών ότι κινούνται οι προτάσεις που κατέθεσε το υπουργείο Παιδείας για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Είναι αξιοσημείωτο, μάλιστα, ότι κεντρικές αλλαγές του νόμου πλαισίου, όπως οι τροποποιήσεις στην άρση του ασύλου, στα όρια της φοίτησης και στον τρόπο διαξαγωγής των πρυτανικών εκλογών κρίνονται θετικά ακόμη και από τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς, σε πλήρη αναντιστοιχία με την αρνητική στάση του κ. Γ. Παπανδρέου και των πανεπιστημιακών που εξακολουθούν να αντιδρούν. Παράλληλα, ωστόσο, θα πρέπει να προβληματίσει την υπουργό Παιδείας ότι η κοινή γνώμη κάθε άλλο παρά ικανοποιημένη δηλώνει από τους επιμέρους χειρισμούς της, ενώ και η κυβέρνηση θα πρέπει να αναρωτηθεί αν τελικώς υπολογίζει περισσότερο απ' όσο θα πρέπει το λεγόμενο πολιτικό κόστος, καθώς οι πολίτες αποδεικνύονται έτοιμοι και ώριμοι για ριζικότερες αλλαγές στην Παιδεία, θεωρώντας προφανώς άτολμες τις προτεινόμενες.

Αυτά είναι τα βασικά συμπεράσματα της άκρως ενδιαφέρουσας έρευνας που δημοσιεύει σήμερα η «Κ» και διεξήγαγε η VPRC αμέσως μετά τη δημοσιοποίηση του νόμου πλαισίου από την κ. Μαριέττα Γιαννάκου. Οπως προκύπτει από τους σχετικούς πίνακες, το 53% των πολιτών κρίνει θετικά το κυβερνητικό νομοσχέδιο, με το 40% να απαντά ότι κινείται «σε λάθος ή σε μάλλον λάθος κατεύθυνση». Ακόμη πιο ενθαρρυντικές για την κυβέρνηση είναι οι απαντήσεις των πολιτών στις επιμέρους ερωτήσεις της έρευνας: Το 80% των ερωτηθέντων συμφωνεί απολύτως με την κυβερνητική πρόταση να γίνονται οι πρυτανικές εκλογές με καθολική ψηφοφορία, το 65% υιοθετεί την εισήγηση να αίρεται το άσυλο μέσω

απλής πλειοψηφίας του πρυτανικού συμβουλίου (και όχι με ομοφωνία, όπως ίσχυε μεχρι σήμερα), ενώ το 61% τάσσεται και υπέρ της καθιέρωσης -για πρώτη φορά- ανώτατου ορίου φοίτησης. Το βασικό πολιτικό συμπέρασμα, δε, που εκθέτει πρωτίστως το ΠΑΣΟΚ, είναι ότι τα τρία αυτά μέτρα επικροτούνται με συντριπτικά ποσοστά και από τους ψηφοφόρους της αξιωματικής αντιπολίτευσης (75%, 64% και 58%), οι οποίοι προφανώς και απορούν με την απόφαση του κ. Γ. Παπανδρέου να απορρίψει συλλήβδην το νομοσχέδιο και να μην επιτρέψει έστω την ψήφο κατά συνείδηση, όπως για παράδειγμα είχε προτείνει ο κ. Θ. Πάγκαλος.

Κατόπιν τούτων προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι 66% των ερωτηθέντων δηλώνουν δυσαρεστημένοι από την κ. Μαριέττα Γιαννάκου, η οποία ως φαίνεται «πληρώνει» σε προσωπικό επίπεδο το βάρος των αλλαγών, αλλά και το ότι τις προτάσεις της -πλην του πρωθυπουργού- μόλις εσχάτως άρχισαν να τις στηρίζουν δημοσίως και άλλα κυβερνητικά στελέχη...

Είναι εντυπωσιακό τέλος ότι, ενώ το 79% των πολιτών αναγνωρίζει την ανάγκη και επιζητεί «μεγάλες ή και πολύ μεγάλες αλλαγές στην Παιδεία», μόνον το 37% χαρακτηρίζει ως τέτοιες αυτές που εισηγείται η κυβερνηση, με το 42% να τις κρίνει «μικρές ή και ασήμαντες». Το δεδομένο αυτό ωστόσο κάθε άλλο παρά επιτρέπει στο ΠΑΣΟΚ να επιχαίρει, καθώς στο σχετικό ερώτημα, μόνον το 17% των πολιτών πιστεύει ότι η αξιωματική αντιπολίτευση θα τα κατάφερνε καλύτερα, με το 29% να εμπιστεύεται τη σημερινή κυβέρνηση και το 32% να δηλώνει για μια ακόμη φορά τη δυσπιστία του και προς τα δύο μεγάλα κόμματα...


http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_92393_25/02/2007_217296

Τα συμπερασματα δικα σας!




Ε νταξει αφου ειναι απο ερευνα της καθημερινης απο αυριο ανοιγουμε τις σχολες.
Αλλωστε στην προηγουμενη ερευνα της η Καθημερινη ειχε καταληξει στο εντυπωσιακοτατο αποτελεσμα πως οι καταληψεις στοιχισαν στο Ελληνικο κρατος 1.000.000.000 ευρω.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #374 στις: 25/02/07, 16:27 »
Freemind τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, ο ένας χρόνος που έχασες τώρα ή το ότι μια μέρα θα χάσεις τη δουλειά σου επειδή θα την πάρει κάποιος από το ιδιωτικό Πολυτεχνείο που θα ανοίξει ο κύριος Κόκαλης ; Μην κοιτάς μόνο το τώρα.. σκέψου και λίγο το αύριο όχι μόνο το δικό σου αλλά και των μελλοντικών φοιτητών..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires