Αποστολέας Θέμα: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59  (Αναγνώστηκε 19347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #25 στις: 16/06/08, 16:36 »

υγ:επιτέλους ας μου αποδείξει κάποιος ΠΩΣ τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής.
 

δηλαδή όταν παίζεις με μια fender fat strat με σώμα alder κ μετά με μια gibson les paul custom με σώμα μαόνι, δεν βρίσκεις καμία διαφορά; αν ναι, μάλλον πρέπει να εξασκήσεις λίγο περισσότερο το αυτί σου...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #26 στις: 16/06/08, 16:38 »

υγ:επιτέλους ας μου αποδείξει κάποιος ΠΩΣ τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής.
 

δηλαδή όταν παίζεις με μια fender fat strat με σώμα alder κ μετά με μια gibson les paul custom με σώμα μαόνι, δεν βρίσκεις καμία διαφορά; αν ναι, μάλλον πρέπει να εξασκήσεις λίγο περισσότερο το αυτί σου...

Πες τα αδερφε πες τα!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #27 στις: 16/06/08, 16:46 »

υγ:επιτέλους ας μου αποδείξει κάποιος ΠΩΣ τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής.
 

δηλαδή όταν παίζεις με μια fender fat strat με σώμα alder κ μετά με μια gibson les paul custom με σώμα μαόνι, δεν βρίσκεις καμία διαφορά; αν ναι, μάλλον πρέπει να εξασκήσεις λίγο περισσότερο το αυτί σου...

Πες τα αδερφε πες τα!


Και γιατί να πάει σε λες πολ και να μην πάει σε μια φατ στρατ με μαόνι που υπάρχει (και είναι και πανέμορφη).
Θέμα μοριακής δομής του ξύλου είναι. Απλά. Ούτε απόδειξη χρειάζεται ούτε τίποτα.
Το μαόνι είναι τρομερά μπάσσο ξύλο ενώ το αλντερ πρίμο.
Και ήμαρτον δηλαδή, τόόόόόόόσοι κατασκευαστές υπάρχουν γιατί δεν παίρνουν ξύλα από τον καναπέ τους...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #28 στις: 16/06/08, 16:49 »
φίλε hoba δεν μου αποδεικνύει τίποτα απολύτως αυτό που λες απλός συνεχίζεις έναν μύθο....
και είναι φυσικό μια χαρλευ τον 100-150€ να είναι χειρότερη απο μια Κιθάρα χιλιάδων ευρό, δεν μου λέει τίποτα αυτό!!

κ κάτι άλλο.. εφόσον το σετ μαγνητων το τοποθετούμε εμείς το αφαιρούμε από την τιμή της κιθάρας.. επομένως αυτή η διαφορά των κάτι χιλιάδων ευρώ(η οποία όπως λες εσύ επηρεάζει τον ήχο)σε τι οφείλεται??? στις δεκαοχτούρες από μαργαριτάρι που πετάνε πάνω στην ταστιέρα των prs? ή μήπως στα διαφορτικά κ ακριβότερα ξύλα, στις καλύτερες κ πιο προσεγμένες κολλήσεις, στα πλήρως αφυδατωμένα σώματα? γιατί στην τελική κ εσύ ο ίδιος υποσεινήδητα παραδέχτηκες τον κατ' εσέ αποκαλούμενο μύθο... εκτός αν έχουμε μια νέα άποψη η οποία στηρίζει το γεγονός ότι μια κιθάρα επειδή έιναι εντελώς χειροποίητη στην αμερική από αυτό κ μόνο είναι καλύτερη από άλλες...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #29 στις: 16/06/08, 17:08 »

υγ:επιτέλους ας μου αποδείξει κάποιος ΠΩΣ τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής.
 

δηλαδή όταν παίζεις με μια fender fat strat με σώμα alder κ μετά με μια gibson les paul custom με σώμα μαόνι, δεν βρίσκεις καμία διαφορά; αν ναι, μάλλον πρέπει να εξασκήσεις λίγο περισσότερο το αυτί σου...

Πες τα αδερφε πες τα!


Και γιατί να πάει σε λες πολ και να μην πάει σε μια φατ στρατ με μαόνι που υπάρχει (και είναι και πανέμορφη).
Θέμα μοριακής δομής του ξύλου είναι. Απλά. Ούτε απόδειξη χρειάζεται ούτε τίποτα.
Το μαόνι είναι τρομερά μπάσσο ξύλο ενώ το αλντερ πρίμο.
Και ήμαρτον δηλαδή, τόόόόόόόσοι κατασκευαστές υπάρχουν γιατί δεν παίρνουν ξύλα από τον καναπέ τους...

Αυτό που γράφεις αποφάσισα να το δοκιμάσω....
Αγόρασα μαόνινο σκάφος HSH, έχω μάνικα εβένινο original και έχω μερικούς μαγνήτες διαθέσιμους για δοκιμές....
έχω 81, 85, JB, JAZZ, Kinmann, Lace, και μερικούς ακόμη εξωτικούς.....

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #30 στις: 16/06/08, 17:12 »
Α για πιό hard ήχο δοκίμασε τον 85 bridge και τον 81 neck.......  ;)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #31 στις: 16/06/08, 17:59 »
Οντως υπαρχει καποια διαφορα στον ηχο αναλογα με τη τιμη και τα ξυλα αλλα πχ αν πχ παρεις μια esp eclipse (που κανει και για ρεμπετικα που λεει ο λογος  ;D) και μια ltd eclipse και κολλησεις πανω το αυτοκολητακι της esp σιγα μη παρει κανεις μυρωδια...Με προυποθεση βεβαια οτι θα εχει περασει και απο ενα καλο setup. Ε τωρα αν συγκρινουμε les paul me strat ενταξει εκει υπαρχει διαφορα, ειναι 2 εντελως διαφορετικες κατασκευες καθεμια με τα χαρακτηριστικα της. Αμφιβαλλω παντως αν ακομη και οι ακριβοτερες κιθαρες κοστιζουν στην πραγματικοτητα πανω απο 1000 ευρω...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/08, 18:04 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #32 στις: 16/06/08, 21:27 »
εκτός αν έχουμε μια νέα άποψη η οποία στηρίζει το γεγονός ότι μια κιθάρα επειδή έιναι εντελώς χειροποίητη στην αμερική από αυτό κ μόνο είναι καλύτερη από άλλες...

Συμφωνα με εναν φιλο ερχονται απο ΗΠΑ με ΚΑΡΑΒΙ (!!!) και η μεταφορα τους διαμεσο του Ατλαντικου ωκεανου ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΚΑΙ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΟΥΣ  :o  :o  :o  ::)  ::)  ::)  ;D  ;D  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #33 στις: 16/06/08, 22:19 »
Α για πιό hard ήχο δοκίμασε τον 85 bridge και τον 81 neck.......  ;)

+ 666


εκτός αν έχουμε μια νέα άποψη η οποία στηρίζει το γεγονός ότι μια κιθάρα επειδή έιναι εντελώς χειροποίητη στην αμερική από αυτό κ μόνο είναι καλύτερη από άλλες...

Συμφωνα με εναν φιλο ερχονται απο ΗΠΑ με ΚΑΡΑΒΙ (!!!) και η μεταφορα τους διαμεσο του Ατλαντικου ωκεανου ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΚΑΙ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΟΥΣ  :o  :o  :o  ::)  ::)  ::)  ;D  ;D  ;D

'Αμα δεν περάσει έναν ωκεανό το όργανο πριν έρθει σε σένα, να ταξιδέψει, να ωριμάσει, να γνωρίσει τον εαυτό του, δεν λέει μια. Τι να λέμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #34 στις: 17/06/08, 01:18 »
χαχα θεος!  ;D
Οι αμερικανοι την στελνουν στην ινδια και παλι πισω δηλαδη την κιθαρα τους για να αποκτησει mojo?  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #35 στις: 17/06/08, 02:17 »
Παιδιά όλα αυτά είναι λόγια και από λόγια χορτάσαμε. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει και να λέει ότι θέλει, δεν θα προσπαθήσω
να σας αλλάξω γνώμη όπως προσπαθείτε εσείς. Μια είναι η λύση, αποδείξεις. Και όταν λέω αποδείξεις προς θεού δεν εννοώ τίποτα
τρελούς μαθηματικούς τύπους αλλά ούτε πάρε μια στρατ και μια λες πολ και ένα μπουζούκι και σύγκρινε τα  :P. Η απόδειξη είναι
απλή, 2 κιθάρες ολόιδιες σε όλα ακόμα και στην ποιο μικρή λεπτομέρεια, η μια  alder και η άλλη μαονι να ηχογραφηθούν
στο ίδιο μηχάνημα, με ίδιες ρυθμίσεις,ίδιες χορδές, ίδια καλώδια, ίδιο παίχτη κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ..................................

αν το έχει κάνει κάποιος και έχει δείγμα καλώς  :)   (ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξω δύο τέτοιες χειροποίητες)

αυτά από μένα  :-X δεν περιγράφω άλλο  :D :D :D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #36 στις: 17/06/08, 10:09 »
Παιδιά όλα αυτά είναι λόγια και από λόγια χορτάσαμε.

Βρε παλληκαρι, δεν ειναι λογια, ολα τα παιδια εδω χρονια ασχολουνται με το θεμα και εχουν ακουσει παρα πολλα τα αυτια, τους δεν μπορει να τα κατεβαζουν απο τη φαντασια τους αυτα! Δεν υπαρχει περιπτωση μια αλντερ κιθαρα να εχει ιδιο ηχο με μια μαονι κιθαρα, οσο ιδια και να ειναι τα σεταπ.. Εκτος πια και αν εσυ συκγεκριμενα δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα. Τοτε τι να πω. :-X  ::)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #37 στις: 17/06/08, 11:02 »
Eγώ θα αναφερθώ σε γεγονός....
Για να "φτιάξει" την Blackie ο Clapton αγόρασε 5 κιθάρες και έφτιαξε την μία.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #38 στις: 17/06/08, 12:54 »
χαχα θεος!  ;D
Οι αμερικανοι την στελνουν στην ινδια και παλι πισω δηλαδη την κιθαρα τους για να αποκτησει mojo?  :D

Μη σου πώ εκεί αλλάζει και θρήσκευμα και πάει πίσω στο αμέρικα μια προοδευτική κιθάρα!  ;D  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #39 στις: 18/06/08, 13:58 »
 ;D :D ;D :D :P 8)
ρε παιδια τι να πω!
οταν εβαζα αυτο το topic δεν ειχα ιδεα οτι θα γελασουμε τοσο
σε καλο να μας βγει!
χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #40 στις: 18/06/08, 16:52 »
Αυτό που λέει ο jkstigma είναι σωστό, μόνο που οι χορδές δεν πατάνε σε ξύλα αλλά στο nut και στη γέφυρα... ;)

το nut και η γεφυρα πατανε πανω στα ξύλα και απο εκει βγαινει ο ήχος σου  ;)
αλλιως αν βαζαμε το Nut και την γεφυρα πάνω σε ένα παγκακι με μαγνητη απο πανω..θα ηταν κιθαρα, αλλα δεν ειναι.
Δοκιμασε να παιξεις unpluged χωρις ενισχυτη και κα8ως παιζεις ακορντα ακουμπα το πάνω τελειωμα του μπρατσου της κιθαρας σου πάνω σε ενα ξυλινο επιπλο πχ σε μια βιβλιο8ηκη ή κατι με ογκο τελος παντων...
πάρε μια καλη κιθαρα και καντο και μετα παρε μια Φθηνηηη και καντο  ;)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #41 στις: 18/06/08, 17:01 »
Παιδιά όλα αυτά είναι λόγια και από λόγια χορτάσαμε. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει και να λέει ότι θέλει, δεν θα προσπαθήσω
να σας αλλάξω γνώμη όπως προσπαθείτε εσείς. Μια είναι η λύση, αποδείξεις. Και όταν λέω αποδείξεις προς θεού δεν εννοώ τίποτα
τρελούς μαθηματικούς τύπους αλλά ούτε πάρε μια στρατ και μια λες πολ και ένα μπουζούκι και σύγκρινε τα  :P. Η απόδειξη είναι
απλή, 2 κιθάρες ολόιδιες σε όλα ακόμα και στην ποιο μικρή λεπτομέρεια, η μια  alder και η άλλη μαονι να ηχογραφηθούν
στο ίδιο μηχάνημα, με ίδιες ρυθμίσεις,ίδιες χορδές, ίδια καλώδια, ίδιο παίχτη κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ..................................

αν το έχει κάνει κάποιος και έχει δείγμα καλώς  :)   (ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξω δύο τέτοιες χειροποίητες)

αυτά από μένα  :-X δεν περιγράφω άλλο  :D :D :D

εϊ, ψιτ μάστορα.... επίσης κ η Γη είναι τετράγωνη.. στο λέω αυτό επειδή όσοι "έξυπνοι" μου λένε ότι είναι στρογγυλή δεν κατάφεραν να παίξουν μπάσκετ με αυτή..... α, κ όσα ακούγονται για τον γαλιλαίο, είναι "φίδια".. απλώς ο τυπας έπαιρνε ποσοστά από τα αστεροσκοπία...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #42 στις: 18/06/08, 17:18 »
Παίδες μισό λεπτό. Ο ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας προέρχεται από την ταλάντωση των χορδών μέσα στο πεδίο που φτιάχνουν οι μαγνήτες, σωστά; Αν λοιπόν φτιάξουμε μία κιθάρα από κόντρα πλακέ, αυτό σημαίνει ότι θα αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο ταλαντώνονται οι χορδες;; Αν κάνου κάπου λάθος, διορθώστε με.

Υ.Γ. Η ειρωνία καλό θα ήταν να λείπει... Ο καθένας άλλωστε έχει τις απόψεις του και καλά κάνει ;)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #43 στις: 18/06/08, 17:32 »
Δοκιμασε να παιξεις unpluged χωρις ενισχυτη και κα8ως παιζεις ακορντα ακουμπα το πάνω τελειωμα του μπρατσου της κιθαρας σου πάνω σε ενα ξυλινο επιπλο πχ σε μια βιβλιο8ηκη ή κατι με ογκο τελος παντων...
πάρε μια καλη κιθαρα και καντο και μετα παρε μια Φθηνηηη και καντο  ;)

Αυτο δε το ειχα δοκιμασει. Τρεμει το γραφειο και ειναι λες και ακουγεται πιο δυνατα ο ηχος  :D

Αν λοιπόν φτιάξουμε μία κιθάρα από κόντρα πλακέ, αυτό σημαίνει ότι θα αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο ταλαντώνονται οι χορδες;;
Ναι αυτο σημαινει, οι χορδες θα ταλαντωνονται για περισσοτερη ωρα αφου οι δονησεις σε καλο ξυλο μεταφερονται καλυτερα.

Παντως τη χροια του ηχου δε πιστευω πως την επηρρεαζουν και πολυ τα ξυλα, το sustain ομως σιγουρα και πολυ μαλιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 17:35 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #44 στις: 18/06/08, 17:47 »
Για το sustain έχεις απόλυτα δίκιο, γι αυτό κι αν είχαμε κιθάρες από πέτρα ή ατσάλι θα είχαν πολύ μεγάλο sustain, καθώς η ταλάντωση θα διαρκούσε πολύ περισσότερο. Πως όμως ένα ξύλο μπορεί να είναι πρίμο ή μπάσο, αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Αν μπορούσε να μου το εξηγήσει κάποιος, θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων!

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #45 στις: 18/06/08, 17:52 »
o thoman εχει ενα περιλιπτικο οδηγό

http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_90_6.html

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #46 στις: 18/06/08, 17:57 »
O thomann (και ο κάθε Thomann) είναι έμπορος και θέλει να πουλήσει φίλε μου... Τέτοιες σελίδες έχω δει πολλές, εξήγηση όμως στην απορία που έθεσα δεν βρήκα... Ευχαριστώ για το link πάντως. ;)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #47 στις: 18/06/08, 18:01 »
όσον αφορά τον ήχο.. έχετε παίξει ποτέ ή να έχετε ακούσει μια travis bean tb500? αν ναι, τότε θα καταλαβαίνατε την σημασία των ξύλων στον ήχο..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #48 στις: 18/06/08, 19:37 »
βασικα τι συζηταμε τωρα?
Τα ξύλα ευθυνονται για το 90% του ηχου. Με τους μαγνητες οκ αλλο 10% να δεις.

AAA και κατι απο mr Tom Anderson:
"As you probably know by now, it is the body and neck woods used in the construction of an electric guitar that creates its tone.
The pickups listen to that wood-tone and reproduce the frequencies that they are designed to emphasize"

απο εδω τα παραπανω
http://www.andersonguitars.com/tonelibpickup.cfm

 και που να συζητησουμε οτι τα ξυλα μιας καλής κιθαρας οσο <γερνάνε> παιζουν καλυτερα  :D :D :D





Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #49 στις: 18/06/08, 19:48 »
Τα ξυλα παιζουν ρολο αλλα οχι ΤΟΣΟ οσο θελουν πολλοι κατασκευαστες να μας κανουν να πιστευουμε...
Σαφως και υπαρχει διαφορα σε μια κιθαρα με alder και σε μια με μαονι, αλλα αν ΟΛΑ τα υπολοιπα στην κιθαρα ειναι ιδια και παιχτει απο τον ιδιο παιχτη στον ιδιο ενισχυτη με τα ιδια settings, η διαφορα που θα δει ειναι πιο τονισμενα υψηλομεσαια και πριμα. Θα δει διαφορες αλλα οχι τραγικες... Κλασσικο παρδειγμα του οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανα τρελοοο ρολο στις ηλεκτρικες κιθαρες (αρκει να ναι ξυλα, οχι κοντρα πλακε που δεν μπορει καλα καλα να συντονιστει), ειναι και η πρωτη κιθαρα που ειχε φτιαξει ο κυριος Les Paul που ηταν απλα ενα κομματι ξυλο που "εμοιζα" καπως σε σχημα κιθαρας και ειχε βαλει πανω εναν μαγνητη, απλα και μονο για να αποδειξει τα οσα πιστευε περι κατασκευης ηλεκτρικης κιθαρας, σε μια εποχη που ολοι παιρνανε ακουστικες και τους χωνανε μαγνητες με ...περιεργα αποτελεσματα.
Επισης κλασσικο παραδειγμα οτι τα ξυλα δεν παιζουν τραγικο ρολο ειναι κιθαρες (πειρματικες και μη) που εχουν κατασκευαστει κατα καιρο απο διαφορους κατασκευαστες απο αλλα υλικα μερα απο ξυλο. Ενδεικτικα, απο Plexi glass, αλουμινιο, λαμαρινες, πλαστικα και ανθρακονηματα ακομα και απο ... βραχο (αν δεν κανω λαθος ειχε κανει ενα πειραμα η Fender με μια τετοια κιθαρα φτιαγμενη απο μαρμαρο για να αποδειξει την θεωρια sustain=πυκνοτητα και μαζα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
89 Απαντήσεις
33954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
0 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 11:01
από aragorn23984
3 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 22:47
από metalmike
4 Απαντήσεις
8051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 20:55
από Snake_
11 Απαντήσεις
11021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 12:40
από Α. Κ. Ρ.
38 Απαντήσεις
23725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
4207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/19, 09:46
από panixgr
0 Απαντήσεις
1052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/20, 16:11
από Yiannis Papadopoulos
1 Απαντήσεις
2982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/21, 13:38
από BitCollector