Αποστολέας Θέμα: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !  (Αναγνώστηκε 14952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #25 στις: 08/08/08, 17:17 »
Ναι ΗΤΑΝ ένα πολύ καλό συγκρότημα.Οι παλαιότερες δουλειές τους μου άρεσαν πολύ.
ΑΛΛΑ¨
¨
1)Τους έχει βαρέσει η μπίρα στο κεφάλι και δεν ξέρουν τι λένε.
2)Οι δουλειές τους ΄τελευταία πάνε κατα 666 the number of the beast(με την άλλη έννοια , γιατί ο δίσκος είναι γ***τος)
3)Είναι πολύ καλοί αλλά δεν θα τους έλεγα σε καμία περίπτωση το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών.Για τους φανατικούς τους οπαδούς τους είναι οι καλύτεροι αλλά αμα το πάρουμε έτσι οι Zeppelin τι ήταν? Οι Stones?Άνετα μπαίνουν στο πάνθεων αυτού του είδους μουσικής αλλά υπάρχουν πολλοί ποιό αξιόλογα συγκροτήματα απο αυτούς.
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #26 στις: 08/08/08, 23:01 »
Ναι ΗΤΑΝ ένα πολύ καλό συγκρότημα.Οι παλαιότερες δουλειές τους μου άρεσαν πολύ.
ΑΛΛΑ¨
¨
1)Τους έχει βαρέσει η μπίρα στο κεφάλι και δεν ξέρουν τι λένε.
2)Οι δουλειές τους ΄τελευταία πάνε κατα 666 the number of the beast(με την άλλη έννοια , γιατί ο δίσκος είναι γ***τος)
3)Είναι πολύ καλοί αλλά δεν θα τους έλεγα σε καμία περίπτωση το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών.Για τους φανατικούς τους οπαδούς τους είναι οι καλύτεροι αλλά αμα το πάρουμε έτσι οι Zeppelin τι ήταν? Οι Stones?Άνετα μπαίνουν στο πάνθεων αυτού του είδους μουσικής αλλά υπάρχουν πολλοί ποιό αξιόλογα συγκροτήματα απο αυτούς.
ΔΕΝ πιστευω οτι οι stones ειναι καλυτερο συγκροτημα απο τους scorpions.....τωρα οσον αφορα τους Zeppelin εχουν κανει και αυτοι μεγαλη καριερα αλλα για μενα οχι τοσο μεγαλη και εμπορικη οσο oi scorpions.......αυτη ειναι η γνωμη μου.......
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/08, 17:35 από filipaster »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #27 στις: 08/08/08, 23:55 »
Ναι ΗΤΑΝ ένα πολύ καλό συγκρότημα.Οι παλαιότερες δουλειές τους μου άρεσαν πολύ.
ΑΛΛΑ¨
¨
1)Τους έχει βαρέσει η μπίρα στο κεφάλι και δεν ξέρουν τι λένε.
2)Οι δουλειές τους ΄τελευταία πάνε κατα 666 the number of the beast(με την άλλη έννοια , γιατί ο δίσκος είναι γ***τος)
3)Είναι πολύ καλοί αλλά δεν θα τους έλεγα σε καμία περίπτωση το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών.Για τους φανατικούς τους οπαδούς τους είναι οι καλύτεροι αλλά αμα το πάρουμε έτσι οι Zeppelin τι ήταν? Οι Stones?Άνετα μπαίνουν στο πάνθεων αυτού του είδους μουσικής αλλά υπάρχουν πολλοί ποιό αξιόλογα συγκροτήματα απο αυτούς.
ΔΕΝ πιστευω οτι οι stones ειναι καλυτερο συγκροτημα απο τους scorpions.....τωρα οσον αφορα τους Zeppelin εχουν κανει και αυτη μεγαλη καριερα αλλα για μενα οχι τοσο μεγαλη και εμπορικη οσο oi scorpions.......αυτη ειναι η γνωμη μου.......
Θα μετρησουμε με την εμπορικοτητα το ποσο μεγαλο ειναι ενα συγκροτημα?Ρωτα ποσα συγκροτηματα εχουν επηρεασει οι μεν και ποσα οι δε..Ουτε και εγω τρελαινομαι για τους Led zeppelin αλλα ειναι ηταν ενα ακρως πρωτοποριακο συγκροτημα που ειχε μελη 1 και 1 να αφησει τεραστιο στιγμα σε αυτη τη μουσικη..Και να βγαλει εναν δισκο (ΙV) που οσα χρονια και αν περασουν παντα θα κατατασεται μεσα στους 10 καλυτερους ολων των εποχων(δισκο που οι scorpions απλα δεν εχουν)..Σε τετοια πραγματα δενυπαρχει η γνωμη μου και γνωμη σου..Το ποιο συγκροτημα σ αρεσει καλυτερα ειναι γνωμη σου..φιλικα παντα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #28 στις: 09/08/08, 12:10 »
ΔΕΝ πιστευω οτι οι stones ειναι καλυτερο συγκροτημα απο τους scorpions.....τωρα οσον αφορα τους Zeppelin εχουν κανει και αυτη μεγαλη καριερα αλλα για μενα οχι τοσο μεγαλη και εμπορικη οσο oi scorpions.......αυτη ειναι η γνωμη μου.......

 :o :o :o :o :o :o :o :o :o Χωρίς λόγια  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/08, 12:16 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #29 στις: 09/08/08, 22:19 »
ΔΕΝ πιστευω οτι οι stones ειναι καλυτερο συγκροτημα απο τους scorpions.....τωρα οσον αφορα τους Zeppelin εχουν κανει και αυτη μεγαλη καριερα αλλα για μενα οχι τοσο μεγαλη και εμπορικη οσο oi scorpions.......αυτη ειναι η γνωμη μου.......

 :o :o :o :o :o :o :o :o :o Χωρίς λόγια  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
τι σημαινει αυτο;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/08, 22:25 από filipaster »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #30 στις: 10/08/08, 11:08 »
τι σημαινει αυτο;;;;;


Σημαίνει οτι αν και ο καθένας έχει το δικαίωμα τις άποψης του. Υπάρχουν μερικές απόψεις που διαφέρουν τόσο από το κοινά αποδεκτό, ώστε να προκαλούν εντύπωση και αντιδράσεις.

Η δικιά σου άποψη περί των Scorpions είναι σα να λέμε οτι η Toyota έχει μεγάλυτερη ιστορία στον χώρο των αυτοκινήτων από την Ferrari και την Jaguar.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #31 στις: 10/08/08, 14:37 »
τι σημαινει αυτο;;;;;


Σημαίνει οτι αν και ο καθένας έχει το δικαίωμα τις άποψης του. Υπάρχουν μερικές απόψεις που διαφέρουν τόσο από το κοινά αποδεκτό, ώστε να προκαλούν εντύπωση και αντιδράσεις.

Η δικιά σου άποψη περί των Scorpions είναι σα να λέμε οτι η Toyota έχει μεγάλυτερη ιστορία στον χώρο των αυτοκινήτων από την Ferrari και την Jaguar.
ναι ε;;και πιο συγκροτημα εχει την ιστορια και το επιπεδο της Ferrari και της Jaguar
γιατι εγω  πιστευω οτι οι scorpions ειναι σε ενα επιπεδο lamborghini......

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #32 στις: 10/08/08, 17:19 »
Ωχ πέτρα του σκανδάλου έγινα :-X

Λοιπόν για μένα οι Scorpions είναι ένα πολύ εμπορικό συγκρότημα και είδικα στις νέες γενιές.Πόσο κορίτσια που αρχίζουν να ακούν τέτειο έιδος μουσικής ξεκινάνε απο Scorpions και λένε "πω πω είνα φοβεροι" "τέλειοι" και άλλα τέτεια και δεν ακούνε καν στίχους και κατα τα αλλά οι Scorpions είναι οι αγαπημένοι τους αλλά ξέρουν μόνο το wind of change και το Rock you like a Hurricane αντε και το No one like you.

Επιπλέον υπάρχουν πολλά πιο καλά συγκροτήματα που εξέφραζαν και εξακολουθούν να εκφράζουν πολυ μεγαλύτερο μέρος ανθρώπων , καταστάσεων και αισθημάτων.Ε και στην τελική δεν το δέχομαι ότι συγκρίνονται οι Stones και οι Zeppelin με τους Scorpions.Ουτε οι Stones ούτε oi Zeppelin είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα.Είναι ομως στα συγκροτήματα που ακούω.Όταν βγήκαν οι Stones δημιούργησαν ένα τέτοιο κοινό που σχεδόν κανένα συγκρότημα δεν είχε απο το ξεκίνημα της καριέρας του.Ακόμα και όταν πρωτοήρθαν στην Ελλάδα γέμιζαν στάδια και που στην Ελλάδα!!!Γιατί?Επειδή εξέφραζαν τα συναισθήματα και τις ανησυχίες των ανθρώπων.Επίσης αξίζει να σημειώσουμε ότι άλλου είδους χώρο η Ελλάδα τότε.Τελείως διαφορετική χώρα απο τις υπόλοιπες χώρες της ευρώπης εκείνο των καιρό.

Για 'μενα οι Scorpions θέλουν πολύ πολύ δουλειά για να γίνουν σαν τους Stones και όταν λέω γίνουν δεν εννοώ να τους μοιάσουν σαν ένα αντίγραφο.

Για να ακούσω και να αγαπήσω ένα συγκρότημα θέλω πολλά περρισότερα από κάτι ερώτικα τραγουδάκια και κανα δυο μπαλάντες,Χρειάζονται και αυτά ναι αλλα οχι μόνο αυτά.

Βέβαια σε σχέσει με άλλους ανθρώπους έγω ίσως να μην καταλαβαίνω τίποτα και απλά να λέω χαζομάρες αλλά αυτή  είναι η άποψή μου για τους Scorpions.

Παλιά αξίζανε πολύ περρισότερο απο ότι αξίζουν τώρα.Αυτά απο μένα και τώρα βρίστε με όσο θέλετε.
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #33 στις: 10/08/08, 19:18 »

γιατι εγω  πιστευω οτι οι scorpions ειναι σε ενα επιπεδο lamborghini......

...κι αυτά τα λες φυσικά, ως ο Σουμάχερ της ροκ μουσικης ετσι?


.... κατάλαβε επιτέλους τι σου λένε οι ανθρωποι ....καλά τα κολλήματα, αλλά όχι μεχρι λοβοτομής....

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #34 στις: 10/08/08, 21:27 »
τι σημαινει αυτο;;;;;


Σημαίνει οτι αν και ο καθένας έχει το δικαίωμα τις άποψης του. Υπάρχουν μερικές απόψεις που διαφέρουν τόσο από το κοινά αποδεκτό, ώστε να προκαλούν εντύπωση και αντιδράσεις.

Η δικιά σου άποψη περί των Scorpions είναι σα να λέμε οτι η Toyota έχει μεγάλυτερη ιστορία στον χώρο των αυτοκινήτων από την Ferrari και την Jaguar.

Thanks Arg0 ;) ;) ;), με κάλυψες :) :) :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #35 στις: 11/08/08, 11:02 »
Ουτε και εγω τρελαινομαι για τους Led zeppelin αλλα ειναι ηταν ενα ακρως πρωτοποριακο συγκροτημα που ειχε μελη 1 και 1 να αφησει τεραστιο στιγμα σε αυτη τη μουσικη..Και να βγαλει εναν δισκο (ΙV) που οσα χρονια και αν περασουν παντα θα κατατασεται μεσα στους 10 καλυτερους ολων των εποχων(δισκο που οι scorpions απλα δεν εχουν)

Ασφαλώς οι Zeppelin ήταν ένας και ένας και το επίπεδο του καθενός τους σίγουρα δε φτάνεται από τους Scorpions (με εξαίρεση τον Klaus Meine).

Αλλά το ότι ο IV κατατάσσεται στους 10 καλύτερους δίσκους όλων των εποχών, θέση που δεν κατέχει κανένα άλμπουν των Scorpions, εμένα δε μου λέει και πολλά, γιατί τότε πρέπει να δεχτώ και ότι το Bohemian Rapshody είναι το καλύτερο τραγούδι όλων των εποχών, εφόσον έτσι ψήφισαν κάποιοι.

Και σε αυτά τα πράγματα, μετράει πολύ το ποιος είσαι και από που έρχεσαι. Οι Zeppelin ήταν ένα βρεταννικό συγκρότημα,
όπως και τα περισσότερα μεγάλα-πετυχημένα-αγαπημένα συγκροτήματα, και είναι επόμενο το ταλέντο και η μουσική τους να έχουν την απήχηση που τους αξίζει σε Βρεταννία και Αμερική, που στο κάτω κάτω είναι οι χώρες των οποίων το κοινό διαμορφώνει τέτοιου είδους συγκρίσεις.

Με ένα γερμανικό συγκρότημα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #36 στις: 11/08/08, 11:52 »
To θεμα ειναι οτι εγω δεν κατεθεσα καποιο συγκεκριμενο δημοψηφισμα ή λιστα ωστε να πω αυτο που θελω διοτι ουτε εμενα μου λεει κατι.Ομως οταν σε ολες τις παρομοιες λιστες καποια αλμπουμς ειναι μεσα(dark side of the moon,IV,Machine head,Black album κλπ) αυτο λεει καποια πραγματα..

Στο οτι οι zeppelin καταγονται απο την Βρετανια σιγουρα τους βοηθησε να ανελιχθουν πιο συντομα..Δεν πιστευω ομως οτι τωρα παιζει καποιο ρολο μιας και βλεπουμε το εργο τους μακροσκοπικα και χωρις τετοιες προκαταληψεις..
Αλλωστε στο χωρο του μεταλ οταν υπηρχαν γερμανικα συγκροτηματα που αξιζαν λαμβαναν μια χαρα προβολη..(helloween,kreator,sodom κλπ)..

Προσωπικα ξαναλεω οτι οι scorpions μεχρι το lovedrive ειναι πιο πολυ του γουστου μου απο τους Led zeppelin τους οποιους ομως εκτιμω απεριοριστα και παραδεχομαι την τεραστια  συμβολη τους στη μουσικη..Και φυσικα μου αρεσουν και αυτοι..Τουλαχιστον το III,IV και physical graffiti που εχω ακουσει ολοκληρωμενα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ntina17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #37 στις: 12/08/08, 00:36 »
ακουω απο μικρη scorpions με αυτους τους τυπους στον τοιχο μεγαλωσα και ακομα ειναι εκει ;)πιστευω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα ολων των εποχων :-Xκαι για οσους δεν αρεσουν νομιζω οτι λιγος σεβασμος δεν βλαπτει >:(εμεις δεν μιλαμε ετσι για ενα συγκροτημα που δεν μας αρεσει

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #38 στις: 12/08/08, 01:23 »
Ntina δεν πρόκειται για ένα συγκρότημα που δεν μας αρέσει.Υπάρχουν τραγουδάκια των Scorpions που τα ξέρουν όλα τα κοριτσάκια που ερωτεύονται και δεν έχουν ασχοληθεί με το rock σαν μουσική και μέσα στην Κοκκίνου και στη Πέγκυ Ζήνα ακούνε και Scorpions.Η πλειοψηφία των κοριτσιών αυτών δεν γνωρίζει το μέγεθος ενός δίσκου όπως το Dark Side of the Moon ή του Led Zeppelin IV και φυσικά ποτέ μα ποτέ ένας δίσκος τους δεν θα μπεί στο πάνθεον της μουσικής γιατί απλά δεν είναι Pink Floyd και γιατί απλά χωρίς έναν μεγάλο μουσικό και εννοώ τον Uli Jon Roth δεν θα φτιάχνανε τις κομματάρες.Και στην τελική ακόμα και στις μπαλάντες τους δεν θα φτάσουν ποτέ το μέγεθος του Stairway to Heaven.Τέλος το τι μας αρέσει και τι όχι ας το διαμορφώσει ο καθένας μόνος του...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/08, 01:26 από Jimis the Guitarist »

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #39 στις: 12/08/08, 09:12 »
ακουω απο μικρη scorpions με αυτους τους τυπους στον τοιχο μεγαλωσα και ακομα ειναι εκει ;)πιστευω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα ολων των εποχων :-Xκαι για οσους δεν αρεσουν νομιζω οτι λιγος σεβασμος δεν βλαπτει >:(εμεις δεν μιλαμε ετσι για ενα συγκροτημα που δεν μας αρεσει

Μας έκαψες...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #40 στις: 12/08/08, 09:32 »
ακουω απο μικρη scorpions με αυτους τους τυπους στον τοιχο μεγαλωσα και ακομα ειναι εκει ;)πιστευω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα ολων των εποχων :-Xκαι για οσους δεν αρεσουν νομιζω οτι λιγος σεβασμος δεν βλαπτει >:(εμεις δεν μιλαμε ετσι για ενα συγκροτημα που δεν μας αρεσει

Μας έκαψες...
χαχαχαχαχαχαχαχα;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #41 στις: 12/08/08, 13:01 »
Ntina δεν πρόκειται για ένα συγκρότημα που δεν μας αρέσει.Υπάρχουν τραγουδάκια των Scorpions που τα ξέρουν όλα τα κοριτσάκια που ερωτεύονται και δεν έχουν ασχοληθεί με το rock σαν μουσική και μέσα στην Κοκκίνου και στη Πέγκυ Ζήνα ακούνε και Scorpions.Η πλειοψηφία των κοριτσιών αυτών δεν γνωρίζει το μέγεθος ενός δίσκου όπως το Dark Side of the Moon ή του Led Zeppelin IV και φυσικά ποτέ μα ποτέ ένας δίσκος τους δεν θα μπεί στο πάνθεον της μουσικής γιατί απλά δεν είναι Pink Floyd και γιατί απλά χωρίς έναν μεγάλο μουσικό και εννοώ τον Uli Jon Roth δεν θα φτιάχνανε τις κομματάρες.Και στην τελική ακόμα και στις μπαλάντες τους δεν θα φτάσουν ποτέ το μέγεθος του Stairway to Heaven.Τέλος το τι μας αρέσει και τι όχι ας το διαμορφώσει ο καθένας μόνος του...
Δεν συμφωνω..Σιγουρα οι scorpions εχουν αρκετες μπαλαντες αλλα αυτες που βρισκονται με το love at first string τουλαχιστον ειναι παρα πολυ ομορφες και χεστηκα ποσα κοριτσακια τις ακουνε..Οι scorpions κατ εμε ξεφτιληστηκανε απο εκει και περα.. οπου βγαλανε ανουσιου δισκους με ανουσια κομματια και αρκετα πιο ανουσιες μπαλαντες..(και πολλες μαλιστα)..Συμφωνω οτι ο roth ειναι τεραστιος μουσικος αλλα δεν γραψαν ολες τις κομματαρες μαζι του..Ακομα και στην εποχη που παιζαν πιο ευθυ-εμπορικο χαρντ ροκ γραψαν κομματαρες χωρις να εχουν τον Ροθ.Τωρα το να κρινεις ενα συγκροτημα απο τους ακροατες του δεν ειναι σωστο..Το εκανα καποτε αλλα δεν λεει και πολλα..Αλλωστε και το stairway to heaven το ακουει ο καθενας και το another brick in the wall το ξερει και η κουτση μαρια..Δεν τους στερει ομως κατι απο την ποιοτητα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #42 στις: 13/08/08, 18:51 »
Δέν μπορεί παρά κάποιος να τους αναγνωρίσει σαν ένα απο τα πολύ εμπορικά και καλά συγκροτήματα της εποχής τους, με μουσική που ακόμη ακούγεται ευχάριστα στην ώρα της. Το γεγονός ότι δεν διαλύθηκαν όπως τα περισσότερα συγκροτήματα της γενιάς τους , μετά απο την μεγάλη επιτυχία τους, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του αποτελέσματα. Δεν μπορούν πάντα να βγάζουν αριστουργήματα και θελοντας να κρατήσουν την δημοτικότητα τους έγραψαν, είναι γεγονός κομάτια που δεν είναι της δικής τους εμβέλειας. Μην ξεχνάτε όμως ότι πολλά εξαρτώνται και απο τους managers και παραγωγούς που επέτρεψαν ή επέβαλαν στον βωμό του κέρδους κυκλοφορία τέτοιων τραγουδιών.
Τούς άκουγα και τους ακούω ευχάριστα αλλά πάντα προτιμώ κάτι σε King Crimson, Zeppelin , Deep Purple , Free , Bad Co. και άλλα, της καλής τους εποχής πάντοτε.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #43 στις: 13/08/08, 21:31 »
Ίσως το θέμα των ''κακων'' τραγουδιών να είναι θέμα marketing αλλά πίστεψε ένα συγκρότημα τέτοιου μεγέθους πάντα επιβάλει δικούς του κανόνες αρα τελικά το κακό αποτέλεσμα είναι θέμα κακής έμπνευσης ή και καθόλου

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #44 στις: 26/08/08, 18:12 »
Οσον αφορα την πολυπλοκοτητα των κομματιων που καπου αναφερθηκε οτι ειναι του δημοτικου , θα μιλησει ο Lou Reed για μενα :

"Ένα ακόρντο είναι αρκετό,
δύο ακόρντα το σπρώχνουν μπροστά.
Mε τρία ακόρντα έχεις πια περάσει στην τζαζ"

Στο θεμα μας.

Οι Scorpions ειναι μια τεραστια μπαντα που ομως δεν τους εκατσε το μεγαλο αλμπουμ.
Ενα IV , Sgt Pepper , DSOTM , Joshua Tree , Sticky Fingers κλπ

Τα πιο μεγαλα συγκροτηματα στον κοσμο κατα την αποψη των πιο πολλων παντα οπως οι Beatles , Rolling Stones , Led Zeppelin , Pink Floyd , U2 εχουν τουλαχιστον 3 τα οποια θα βρεις στο 90 % αντιστοιχων δημοψηφισματων.

Αν το Tokyo Tapes ηταν studio θα μιλαγαμε για μυθο τωρα.

Και φυσικα οταν μιλαμε για Scorpions μιλαμε για Meine-Schenker.
Κατα την αποψη μου αναγνωριζεται πολυ μεγαλυτερο κομματι στον Roth απο οτι του αναλογει.


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: THE SCORPIONS * 35 χρόνια rock legend !
« Απάντηση #45 στις: 27/08/08, 13:38 »


Και φυσικα οταν μιλαμε για Scorpions μιλαμε για Meine-Schenker.
Κατα την αποψη μου αναγνωριζεται πολυ μεγαλυτερο κομματι στον Roth απο οτι του αναλογει.


Ναι ο ηχος τω Scorpions πριν το 78.Και λογικο αφου οταν εφυγε αλλαξε τελειως.Αυτο ειναι και υποκειμενικο ομως γιατι αν σου αρεσει το ευθυ Χαρντ ροκ --->scorpions=meine-schenker ομως αν θες λιγη ψυχεδελεια,λιγο προγκρεσιβ... ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 18:54
από Θοδωρής
17 Απαντήσεις
7343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
6 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 11:46
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
1895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 20:27
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 09:22
από elrich
0 Απαντήσεις
1355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 14:07
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
15557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 01:45
από happydreamer
7 Απαντήσεις
4367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 18:24
από tech21man
5 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/17, 13:40
από panixgr
10 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/18, 09:28
από panixgr