Αποστολέας Θέμα: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή  (Αναγνώστηκε 3529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paokz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #1 στις: 18/07/13, 18:49 »
Φίλτατε paokz (Δήμο Ζαγάρη αν δεν κάνω λάθος ...)

Παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου ... με όλη την καλή μου πρόθεση ...
Κρίνοντας τις φωνητικές σου δυνατότητες μόνο καλά λόγια έχω να πω ... πανέμορφη χροιά, η φρεσκάδα της νιότης σ' όλο της το μεγαλείο, ισορροπημένα όμορφο, χωρίς ακρότητες, μια χαρά ταλέντο σε κόβω ...
 <ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ>
 .
 .
 <ΑΡΧΗ ΤΗΣ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ" ΚΡΙΤΙΚΗΣ>
 Κατ' αρχήν, έψαξα να βρω ποιος είναι ο Νικηφόρος και ποιο είναι το original τραγούδι ... ΟΚ, σο φαρ σο γκουντ ...

Πρώτον, η Παραγωγή του Νικηφόρου είναι 7 σκάλες καλύτερη από τη δική σου ... (Σύνθεση, Παραγωγή, Ερμηνεία, Σκηνοθεσία ... όλα Επαγγελματικότατα ... ). Άρα γιατί να προτιμήσω τη δική σου εκδοχή ; (που όπως είπαμε ήδη χάνει ; Επειδή σ'αρέσει ; Μα ΔΕΝ σε αναδεικνύει !!! Δεν μου δίνεις -σαν ακροατή- τίποτα απολύτως για να σε εκτιμήσω ... )
Δεύτερον, όπου και να γυρίσω το κεφάλι μου, βλέπω όμορφες φωνές από νέα παιδιά ... Μια χαρά μέχρι εδώ ... το πρόβλημα είναι ότι αν κάποιος θέλει να ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ τότε ΔΕΝ φτάνει μόνο η καλή φωνή ...
Εφόσον λες ότι είσαι ερμηνευτής (αν καταλαβαίνω καλά), θα ήθελα να σε ακούσω σε "δύσκολα" (και αντιτουριστικά) κομμάτια... δοκίμασε Θεοδωράκη (πχ Οτιδήποτε από το "Άξιον Εστί" ή Χατζιδάκη (Η Μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων, του Ούρι, Κεμάλ κλπ … απλά πράγματα) ΕΚΕΙ -αρχικά σε "κλασικά" κομμάτια- θα δείξεις τι κάνειςσε κομμάτια που πιθανά δεν σου αρέσουν, ίσως δεν τα ξέρεις κιόλας αλλά που χωρίς αυτά ΔΕΝ θα πας πουθενά (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη). Και όχι μόνο θα πρέπει να τα ερμηνεύσεις, αλλά θα πρέπει και να προσθέσεις σ’ αυτά τη δική σου προσωπικότητα (ΟΚ, αυτό είναι το επόμενο στάδιο) ... 
Στην τελική, το να μιμείσαι τον οποιονδήποτε Νικηφόρο, ΔΕΝ σε βοηθάει (κι ας σ' αρέσει το κομμάτι ...)
Ίσα ίσα, σε εγκλωβίζει ...  για άνοιξε φτερά σε παρακαλώ ... στρώσε κ... και άρχισε να δουλεύεις ... όσο επίπονο κι αν είναι αυτό ...
::)

ΟΚ, αρκετά γκρίνιαξα …

/Πέτροc
8)

ΥΓ1 .. ρε σεις Admins ... ο editor δεν δουλεύει σωστά ... (ειδικά με τις γραμματοσειρές) ... για κοιτάχτε το λίγο ... σοβαρά τώρα, και δεν φταίει ο STEFANOS έ ...
ΥΓ2. Καλά , στο clip του Νικηφόρου, τα αγοράκια φορούσαν όλα το αξύριστο look των 5 (ή 10 ... ξέρω ΄γω) ημερών σύμφωνα πάντα με τα αποτελέσματα του γνωστού gallop σχετικά με το "πόσων ημερών μούσι γουστάρουν οι γυναίκες ..."
Παιδιά, καταλάβετε ότι αυτό -από μόνο του- είναι το πρότυπο του καλού Καραγκιόζη ... όχι του Ερμηνευτή ή του Μουσικού / Καλλιτέχνη ...

« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/13, 19:25 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος paokz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #2 στις: 21/07/13, 19:39 »
Ευχαριστώ πολυ!!..Εχεις ένα πολυ μεγάλο δίκιο..Αν κάποια στιγμη είχα στο μυαλό μου να τραγουδήσω Κεμάλ αλλα πιστευα οτι ο κοσμός θα το βρει λιγάκι βαρετο χωρίς παρεξήγηση..Θα κάνω μια δοκιμή όμως και θα την ανεβάσω να μου πεις την γνώμη σου!

Αποσυνδεδεμένος paokz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #3 στις: 22/07/13, 05:47 »
https://www.youtube.com/watch?v=v0qPK3nAr4U


Περιμένω την γνώμη σου..Αν και δεν είναι του στυλ μου τέτοια τραγούδια..

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #4 στις: 22/07/13, 13:49 »
https://www.youtube.com/watch?v=v0qPK3nAr4U


Εν τάχει θα σου γράψω ότι η ερμηνεία σου είναι καλή,απλά θα σε προτρέψω να το κατεβάσεις και να το ξανανεβάσεις με άλλο "φόντο".
Καμία σχέση δεν έχει ο Κεμάλ του τραγουδιού,με τον Κεμάλ Ατατούρκ.
Και αυτός που στο επισημαίνει κάτω από το video σου,μόνο τυχαίος δεν είναι στο ελληνικό μουσικό στερέωμα.
Δεν είμαι εθνικιστής,απλά η εικόνα αυτή διαστρεβλώνει το νόημα του τραγουδιού και είναι κρίμα να βάζεις ακροατές απέναντί σου από τέτοιες ατυχείς επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος paokz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #5 στις: 22/07/13, 14:29 »
Εχεις δίκιο αλλα..Εγω απλα έβαλα το όνομα Κεμαλ στο google να μου βρει κάποιες φωτογραφίες..Δεν ξέρω καν ποιος είναι ο εικονιζόμενος..

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #6 στις: 22/07/13, 15:51 »
paokz να το ξανανεβάσεις ή να μου στείλεις κάπου την ηχογράφηση..θέλω να το ακούσω
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος paokz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #7 στις: 22/07/13, 17:35 »
Kemal - Manos Xatzidakis (Cover) - Δήμος Ζαγάρης



Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Φτάνω στο θεό..Live Διασκευή
« Απάντηση #8 στις: 02/08/13, 19:13 »
Φίλτατε Δήμο,
Προσεκτική ερμηνεία, και με σεβασμό (φόβο ?  ;D ) στο τραγούδι ... αξιοπρεπής κατά τη γνώμη μου ... Μπράβο. Αξιέπαινη η προσπάθεια ...  ;)

Στα δύσκολα τώρα ... δεν θα σταθώ στα μικρολαθάκια έκφρασης -πχ. "... πριν αφήσει Στην κρεμάλα ... "  με λίγη περισσότερη προσοχή και προβούλες ξεπερνιέται νομίζω- αλλά στην ουσία ...

.. για να μπορέσεις να ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ένα κομμάτι πρέπει πρώτα να το έχεις κάνει ΔΙΚΟ σου ... να το ξέρεις, να έχεις κλάψει -ή γελάσει- μ΄αυτό, να σ΄έχει μαχαιρώσει, να σου φτύνει κατάμουτρα τους φόβους σου, τις αγάπες σου ... έτσι το κάνεις ΔΙΚΟ σου.

Άρχισε λοιπόν να κάνεις ΔΙΚΑ σου τα κομμάτια ... να τα δουλεύεις τεχνικά, να τα αποκαθηλώνεις, να τα συνδέεις με τη ζωή σου, να τα ζεις ...  μόνο έτσι πάμε μπροστά έ ...  ;)

Πέτροc  8)   

/Πα πα ... πολύ βαρειά την είδα απογευματιάτικα ...  >:D είναι και καλοκαίρι ...  ;D 8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/04, 02:15
από mixalis top
17 Απαντήσεις
7612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/05, 23:20
από Modmor
7 Απαντήσεις
4218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/05, 16:17
από mixalis top
13 Απαντήσεις
4781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/07, 22:03
από Arg0
7 Απαντήσεις
4031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 11:40
από freemind
11 Απαντήσεις
4022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 01:26
από newGuitarMan
3 Απαντήσεις
7715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 18:13
από Holyshock
4 Απαντήσεις
1798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 11:44
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
2046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/13, 14:20
από talfarlow
0 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 01:49
από paokz