Αποστολέας Θέμα: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.  (Αναγνώστηκε 2639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dr.nickqb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Rock!!!
    • Προφίλ
Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« στις: 13/01/12, 01:57 »
Γειά σας παιδιά! Εδώ και καιρό το έλεγα ότι ήθελα μία πεταλιέρα με διαφορα εφφέ ώστε να μπω κι εγώ σιγά σιγά στο κόσμο των εφφέ! Μάζεψα το χρηματικό ποσό των 300 ευρώ και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι πιστεύετε για την Boss ME70...  Μου την κάνουν 250 ευρώ... Έχετε στο μυαλλό σας κάποια άλλη πεταλιέρα με ανώτατη τιμή στα 300 ευρώ?? Την έχω ακούσει την κιθάρα μου στην ΜΕ 70 και μου άρεσε πολύ! Απλά επειδή δεν είμαι έμπειρος στα εφφέ, σκέφτηκα να σας ρωτήσω, μήπως και μου προτείνετε κάτι καλύτερο! Stay Rock! ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« Απάντηση #1 στις: 13/01/12, 02:17 »
Δεν έχω παίξει με τη boss αλλά σε αυτά τα χρήματα μια από τις καλύτερες επιλογές για πολύ κόσμο είναι η vox tonelab se. Μπορείς να τη βρείς μόνο μεταχειρισμένη υπόψιν, κυκλοφορεί στις αγγελίες του φόρουμ. Αν δώσεις κάποιες πληροφορίες, όπως το είδος της μουσικής που παίζεις, θα λάβεις και άλλες προτάσεις από τους πιο έμπειρους με το θέμα πεταλιέρα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« Απάντηση #2 στις: 13/01/12, 04:21 »
Kι εγώ κάτι σε Vox θα πρότεινα, ειδικά από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις την πιο καινούργια Tonelab EX με λιγότερο από 300 Ευρώ. Προσωπικά μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα στην Tonelab LE, με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί συνδυάζει την ποιότητα ήχων (το κυριότερο) με εξαιρετικές δυνατότητες παραμετροποίησης χωρίς να θυσιάζει την ευκολία χρήσης. Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων δεν νομίζω ότι θα την άλλαζα με κάτι άλλο... εκτός και αν η Vox βγάλει κάποιο καινούργιο μοντέλο.

Πάντως για να γίνουν πιο συγκεκριμένες προτάσεις θα ήταν καλό να μάς πεις, πέρα από τα είδη μουσικής που παίζεις, τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να έχει η πεταλιέρα σου. Θέλεις κυρίως εφφέ; Προσομοιώσεις ενισχυτών; Ευκολία χρήσης; Δυνατότητα εκτεταμένης παραμετροποίησης; Συνδεσιμότητα; Αυτά θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό την επιλογή σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος dr.nickqb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Rock!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« Απάντηση #3 στις: 15/01/12, 00:55 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Όσον αφορά τα είδη μουσικής που παίζω, δεν μπορώ να πώ ότι είμαι κολλημένος με κάτι... Έχω μια κλίση αυτη τη περίοδο, προς Frusciante  οπότε ας πούμε indie/prog rock/ funky μερικές φορές... Γενικά πάντως θα με έλεγα ροκ με indie και καποιες funky επιρροές... Τώρα, επειδή δεν έχω εμπειρία με εφφέ, εγώ ουσιαστικά ψάχνω για ένα μουλτιεφφέ το οποίο να μου κάνει ουσιαστικά μία εισαγωγή στο κόσμο των εφφέ... θα μου πείτε, πήγαινε παρε κανενα εφφε με 70 ευρώ όπως εκείνο το φασόλακι που κυκλοφορεί πολυ... αλλα θα ήθελα κάτι πιο δυνατό αν και για αρχή... Σίγουρα θέλω ποικιλία στα εφφέ, και ναι, θα με ενδιέφεραι η ύπαρξη προσομοιωτών αμπ .... Δηλαδή τη Βοςς δεν τη προτείνετε ετσι? ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« Απάντηση #4 στις: 15/01/12, 01:05 »
Στα 300 ευρώ είναι το Pod HD300. Έχω ακούσει προσομοιώσεις κι εφέ στην HD500 ενός παιδιού και θερίζει, μοιράζονται τα ίδια εφέ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« Απάντηση #5 στις: 15/01/12, 01:10 »
H Boss δεν είναι άσχημη πεταλιέρα, κάθε άλλο. Απλά στο θέμα των προσομοιώσεων υστερεί σε σχέση με άλλες, καθώς έχει μόνο 5-6 προσομοιώσεις. Το πλεονέκτημά της είναι μάλλον στα overdrive/distortion, που είναι σαν να έχεις καμιά 10αριά διαφορετικά πετάλια.

Πάντως για μια εισαγωγή στον κόσμο των εφφέ μπορείς να την έχεις και με τα μισά λεφτά, και ίσως καλύτερα από την Boss από την άποψη ότι θα έχεις πολύ περισσότερα διαθέσιμα εφφέ. Κοίτα π.χ. την Zoom G2.1 Nu, την Digitech RP255 και αν θέλεις κάτι μεγαλύτερο και με ξεχωριστό έλεγχο των εφφέ μέσω πεταλιών, την Korg AX3000 που είναι πολύ παρόμοια με την Tonelab LE.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πενταλιέρας Boss ME70.
« Απάντηση #6 στις: 15/01/12, 02:20 »
+1 για την http://www.thomann.de/gr/toneworks_ax3000g.htm. Τη δούλευα για ένα χρόνο και πραγματικά η τιμή αυτή για αυτά που δίνει η πεταλιέρα είναι χάρισμα. Aν από την άλλη θες να εξαντλήσεις τα λεφτά πάρε την HD300 που πρότεινε ο mits@kos που είναι κιόλας ότι πιο τελευταίο κυκλοφορεί :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
Boss Gt-10...! Αγορά!

Ξεκίνησε από grmako « 1 2 » Εφέ

34 Απαντήσεις
14705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 02:14
από m@ster k@frer
9 Απαντήσεις
4129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:26
από Stel Andre
BOSS GT-6B

Ξεκίνησε από Eagle Of Kamelot Μπάσο

5 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 16:55
από Eagle Of Kamelot
boss ds-1

Ξεκίνησε από valex_van_halen Εφέ

17 Απαντήσεις
5861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 12:56
από valex_van_halen
5 Απαντήσεις
4101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 19:10
από kkmspm (φλουτσ)
boss md2

Ξεκίνησε από antonisfender Εφέ

2 Απαντήσεις
2332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 17:56
από antonisfender
5 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 10:18
από adr1anos
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
4 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 10:46
από adr1anos